PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα για ψάρεμα



spyropap
30-05-11, 17:11
Αυτό είναι ένα κύκλωμα που είχε παρουσιαστεί σε περιοδικό το 1986 δηλαδή πριν από 25 χρόνια..
Πως μου ήρθε και το θυμήθηκα και το παρουσιάζω εδώ τώρα;
Είναι γιατί ένας φίλος ενδιαφέρεται για μέθοδο που θα προσελκύει τα ψάρια.
Έτσι για να τον εξυπηρετήσω αλλά και για να σας δείξω κάτι που πιθανόν δεν ξέρατε, το παρουσιάζω εδώ, μήπως και χρησιμεύσει σε άλλους επίδοξους ψαράδες.

Το κύκλωμα είναι πολύ απλό, κατάλληλο για αρχάριους, και έχει χαμηλό κόστος ανάλογα με τα υλικά λιγότερα από 10 ε.
Ένα τσιπ εξαπλός αναστροφέας χρησιμοποιείται για να παράγει ακουστικές συχνότητες και να τις ενισχύει λίγο.
Είναι δηλαδή μια γεννήτρια ήχου ρυθμιζόμενης συχνότητας.
Αυτές οι ακουστικές συχνότητες μάλλον προκαλούν το ενδιαφέρον των ψαριών που πλησιάζουν όταν τις ακούσουν γιατί νομίζουν ότι μπορεί να είναι έντομα μέσα στο νερό που βουίζουν.

Μάλλον λοιπόν η περιέργεια των ψαριών είναι που τα κάνει να ψάχνουν την πηγή του ήχου.
Με την ίδια λογική δεν είναι ανάγκη να φτιάξετε αυτό το κύκλωμα, οποιαδήποτε συσκευή τύπου κουνουποδιώκτης κάνει περίπου το ίδιο.

Η δική μου συσκευή είναι αρκετά διαφορετική από αυτήν που περιγράφει το περιοδικό.
Ο λόγος που την διαφοροποίησα είναι διότι κατάργησα τον ταλαντωτή IC1A και τα εξαρτήματα R1,R2,C1,S1,S2 και C5.
Αυτό το έκανα διότι έκοψα την πλακέτα στην μέση για να χωράει στο κουτί μου αλλά και γιατί δεν μου άρεσε ο ήχος που προκαλούσε ο ταλαντωτής IC1A.
Ακόμα δεν χρησιμοποιώ ποτενσιόμετρο R3 αλλά ένα τριμερ αφού δεν έχω όρεξη να αλλάζω συχνότητες.
Το έβαλα σε κουτί από κάρτες και έβαλα ένα led λειτουργίας.

Πιεζοηλεκτρική κάψουλα μπορείτε να βρείτε σε buzzer, παιχνίδια, μουσικές κάρτες, και σε συσκευές σταθερών τηλεφώνων (όπως είναι η μεγαλύτερη κάψουλα στην φωτό δεξιά).
Την κάψουλα πρέπει να βάλετε μέσα σε πλαστικό σακουλάκι το οποίο θα σφραγίσετε καλά με κόλλα σιλικόνης.
Ένα μικρό καρουλάκι με 6 μέτρα καλώδιο σιλικόνης και με audio connector μεταφέρει τον ήχο.

Προτείνω όποιος θέλει να το φτιάξει να χρησιμοποιήσει διάτρητη πλακέτα και να συνδέσει όπως βλέπει στο διάγραμμα με καλωδιάκια.
Αυτή η κατασκευή μπορεί να πραγματοποιηθεί σε περίπου 1.5 ώρα. Τόσο απλό είναι.
Η συσκευή έχει ελάχιστη κατανάλωση και με την 9V μπαταρία μπορεί να λειτουργεί για πολλούς μήνες (όχι συνεχόμενα).

Εάν θέλετε να παίξετε μουσική στα ψάρια ή ήχους σύνθετους επεξεργασμένους με η/υ, μπορείτε να παίξετε τα αρχεία σε ένα mp3 player και να εισάγετε τον ήχο μεταξύ R2 και διόδου DS1 (το έκανα στην δική μου εκδοχή δίχως την R2).
Για DS1 μπορείτε να βάλετε 1Ν4148.

Μην φανταστείτε ότι αυτή η μέθοδος που προσελκύει ψάρια έχει μεγάλη επιτυχία.
Εάν δεν υπάρχουν αρκετά περίεργα και πεινασμένα ψάρια μάλλον δεν θα πιάσετε ψάρια.
Εάν πάλι έρθει με αυτό δελφίνι ή άλλο προστατευόμενο είδος κλείστε τους ήχους και κάνετε αυτό που είναι σωστό.

205372053820539
205402054120542

Thanos10
30-05-11, 17:32
Καποτε ειχα δει κατι παρομοιο με τρανζιστορ δεν το εφιαξα ποτε και δεν ξερω αν κανει δουλεια, εσυ το δοκιμασες?

spyropap
30-05-11, 18:06
Μα βέβαια, δεν θα έφτιαχνα κάτι το οποίο δεν θα δοκίμαζα.
Όπως έγραψα προκαλεί το ενδιαφέρον των ψαριών σε απόσταση δεκάδων ως εκατοντάδων
μέτρων λόγω της διάχυσης του ήχου μέσα στο νερό.

Το τι ψάρι θα σας έρθει είναι θέμα τύχης. Ίσως κάποια ψάρια να αρέσκονται σε κάποιους ήχους
και άλλα να τους αποφεύγουν.

Δυστυχώς τα ψάρια έχουν αλιευθεί υπέρμετρα και τείνουν προς εξαφάνιση.
Όπως και να έχει αξίζει να αράζεις παραλία ενώ διαλογίζεσαι πως θα σου έρθει ο ψάρακας.
Και εάν έχεις μαζί σου κρύες μπύρες και καρεκλάκι είσαι άρχοντας.

Κάποιοι δίνουν αρκετά χρήματα για να αγοράζουν δολώματα και να ταϊζουν τα ψαράκια.
Περίεργο διότι με τα χρήματα αυτά θα αγόραζαν πχ ένα κιλό γάβρο με 2 ε το κιλό.
Είναι πολλά που παίζουν ρόλο όπως ικανότητα, τύχη, δόλωμα κλπ αλλά μεγάλα ψάρια σπανίζουν
στις μέρες μας.

Thanos10
30-05-11, 18:12
Σπυρο εχεις πολλα χρονια να αγορασεις γαυρο.

spyropap
30-05-11, 18:21
Μπα όποτε περνάω από την ψαραγορά της Αθηνάς παίρνω μαρίδα/γαύρο/σαρδέλα με ότι ψιλά έχω στις τσέπες.

Thanos10
30-05-11, 18:23
Τοσο φθηνα εχει, εδω στα ψαραδικα τον εχουν 6-7ευρω το κιλο.

Gloster
30-05-11, 22:41
Καλησπέρα.. Κανένα κύκλωμα να βρούμε να κάνουμε και να το πετάμε στη θάλασσα και να φεύγουν η βάρκες με τα δίχτυα.. Ότι κύκλωμα και να κάνουμε για ψάρεμα όταν βλέπεις στα 300m από την ακτή να απλώνουν δίχτυα τι να πιάσεις.. :hammer: Μονο σαούτιν την χωρα που λέγεται Ελλάδα γίνονται..

spyropap
31-05-11, 12:12
Αα μεγάλε μη βαράς το κεφάλι σου, απλά πήγαινε πιο πέρα να παίξεις.
Και οι επαγγελματίες ψαράδες είναι επάγγελμα δίχως μέλλον.
Οι ερασιτέχνες κάνουν και αυτοί ότι μπορούν για να αδειάσουν τις θάλασσες.
Όμως σε τόσα χιλιόμετρα ακτογραμμής σίγουρα θα μπορέσεις κι εσύ να ψαρέψεις κάπου ανενόχλητος.
Και τι να πιάσεις; Τα μικρούλια τα ρίχνεις μέσα, οπότε σου μένει η σούρα απ τις μπύρες J