PDA

Επιστροφή στο Forum : PLEASE!!!ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!



85KOSMAS
31-05-11, 11:48
Καλησπερα σε ολους!Ειμαι φοιτητς ηλεκτρολογιας σε ΤΕΙ και εχω παρει αυτο το διαστημα μια εργασια για τα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ 2 την οποια πρεπει να παραδωσω τις επομενες μερες.Εχω κολλησει σε ενα σημειο ρε παιδια και δεν μπορω να καταλαβω με τιποτα τη λυση και δεν εχω χρηματα να πληρωσω καποιο καθηγητη να μου την εξηγησει.Οποιος θα μπορουσε να με βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων!Μιλαω για την ασκηση 2.Δεν μπορω να βρω τα ρευματα IL και IZ που μου ζηταει!Μπορει καποιος να βοηθησει;

FILMAN
31-05-11, 13:51
Σιγά τα ωά. Λόγω της τοπολογίας κοινού συλλέκτου η τάση εξόδου θα είναι Vz - Vbe. Τώρα μπορείς να τα βρεις;

85KOSMAS
31-05-11, 14:33
Φιλε FILMAN καταρχην χιλια ευχαριστω μονο που ασχοληθηκες!Δυστυχως δεν με βοηθαει και πολυ μονο αυτο.Αν μπορουσες να μου το εξηγησεις λεπτομερεστερα θα το εκτιμουσα πολυ.Δεν λεω να μου βρεις και το αποτελεσμα απλα να με καθοδηγησεις καπως καλυτερα.

Μιας και σε βρηκα μηπως ξερεις την απαντηση στην ασκηση 3)α)Ποιος ειναι δηλαδη ο ρολος αυτων των 2 αντιστασεων?Τα υπολοιπα τα εχω βρει μονο αυτο μου λειπει.

Ευχαριστω!!!

FILMAN
31-05-11, 14:35
Με αυτό που σου είπα μπορείς να βρεις το IL τουλάχιστον;

85KOSMAS
31-05-11, 14:49
Να σου πω φιλε μου,εγω την ταση εξοδου την ειχα βρει απο το προηγουμενο ερωτημα της ασκησης και ειναι 1,78V.Για να βρω το IL πηγα με τον τυπο:IL=Vout/RL το Vout ειναι γνωστο αλλα μου λειπει η τιμη της αντιστασης!Εχει βαση αυτο που σκεφτηκα?

FILMAN
31-05-11, 14:55
Να σου πω φιλε μου,εγω την ταση εξοδου την ειχα βρει απο το προηγουμενο ερωτημα της ασκησης και ειναι 1,78V.

(Ναι... Ξέρεις, το κύκλωμα του 2β ΔΕΝ είναι ενισχυτής 25dB...)

Για να βρω το IL πηγα με τον τυπο:IL=Vout/RL το Vout ειναι γνωστο αλλα μου λειπει η τιμη της αντιστασης!Εχει βαση αυτο που σκεφτηκα?
Άρα ούτε το Vout σου είναι γνωστό...

85KOSMAS
31-05-11, 14:58
Πωπω εχεις δικιο φιλαρακι δεν το ειχα προσεξει...Thanks!

85KOSMAS
31-05-11, 15:09
Oποτε ακομα δυσκολοτερα τα πραγματα!Μηπως ειναι πιο ευκολο να μου εξηγησεις ποιος ο ρολος των αντιστασεων στο ερωτημα 3)α)?

FILMAN
31-05-11, 15:18
Γιατί, σου ζητάει αριθμητικό αποτέλεσμα χωρίς να σου έχει δώσει τιμές υλικών;

Για τις αντιστάσεις που λες, έχεις διαβάσει θεωρία ενισχυτών τάξης Α με ένα τρανζίστορ;

85KOSMAS
31-05-11, 15:26
Απο τρανζιστορ εχω διαβασει:Διπολικα και τρανζιστορ σαν διακοπτης.

FILMAN
31-05-11, 15:33
Στο 3ο θέμα το διπολικό τρανζίστορ ΔΕΝ χρησιμοποιείται ως διακόπτης - δουλεύει στην ενεργό περιοχή.

85KOSMAS
31-05-11, 15:40
Αχα μαλιστα.Ξερεις την απαντηση για το ρολο των αντιστασεων;Εχω ανοιξει ολα τα βιβλια και τις σημειωσεις μου αλλα δεν εχω βγαλει ακρη πανω σε αυτο.

spiroscfu
31-05-11, 15:41
Oποτε ακομα δυσκολοτερα τα πραγματα!Μηπως ειναι πιο ευκολο να μου εξηγησεις ποιος ο ρολος των αντιστασεων στο ερωτημα 3)α)?
οι αντιστάσεις αυτές πολώνουν την βάση του τρανζίστορ (με διαιρέτη τάσης) και έτσι έχουμε ποιο καλή συμπεριφορά του ενισχυτή σε θερμικούς παράγοντες.

spiroscfu
31-05-11, 15:46
Σιγά τα ωά. Λόγω της τοπολογίας κοινού συλλέκτου η τάση εξόδου θα είναι Vz - Vbe. Τώρα μπορείς να τα βρεις;

Φίλιππε κοινού συλλέκτη ή κοινής βάσης είναι η συνδεσμολογία?
20574
τώρα το πρόσεξα παίρνει σήμα στο συλλέκτη, κοινού συλλέκτη λοιπόν,
με μπέρδεψε η Zener!

FILMAN
31-05-11, 15:51
οι αντιστάσεις αυτές πολώνουν την βάση του τρανζίστορ (με διαιρέτη τάσης) και έτσι έχουμε ποιο καλή συμπεριφορά του ενισχυτή σε θερμικούς παράγοντες.
Αυτό είναι μια λεπτομέρεια μόνο.
Κοσμά βρες (ίσως στο internet) ύλη για ενισχυτές τάξης Α με 1 τρανζίστορ. Δεν μπορεί να σου το εξηγήσει κάποιος με 2 - 3 γραμμές κειμένου.

FILMAN
31-05-11, 15:52
Φίλιππε κοινού συλλέκτη ή κοινής βάσης είναι η συνδεσμολογία?
20574

Κοινού συλλέκτη. Ούτε ο εκπομπός ούτε η βάση συνδέονται με την τροφοδοσία ή τη γείωση.

85KOSMAS
31-05-11, 16:00
Σε ευχαριστω spiroscfu για το ενδιαφερον σου και για την απαντηση στο θεμα.