PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΟΙΚΙΑΣ



-nikos-
31-05-11, 22:11
Αρχιζω ενα νεο θεμα με σκοπο να συγκεντροθουν ολες οι ιδεες και
γνωσεις για την ηλεκτρικη αυτονομια ενος σπιτιου σε ενα θεμα αντι να
βρισκωνται διασπαρτες σε πολλα παρεμφερη θεματα που συνηθως αρχιζουν
με το ''εχω ενα εξωχικο'' η ''μου καηκε το ινβερτερ''
η ''μου περισευει ενα δυναμο...δεν φτιαχνω μια ανεμογενητρια'' ξεκαθαριζω
οτι δεν εχω τιποτα με τους ανθρωπους και τα προβληματα τους αλλα
υπαρχουν διασπαρτες πολυτιμες πληρωφοριες και επινωησεις σε ας πουμε
δεκα θεματα και ανακατεμενες με σχετικες και ασχετες απαντησεις παρολο
που ο στοχος ειναι ενας = η ηλεκτρικη αυτονομια του σπιτιου μας.
και επειδη ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΗΛΙΟ ΕΧΕΙ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ συν τις
φωρες που εχει και τα δυο.οπωτε ενα υβριδικο συστημα θα ηταν πιο
αποτελεματικο.
ερευνω και αποθυκευω τα τελευτεα τρια χρονια κατασκευες και
πληροφωριες για το θεμα με σκοπο την επιλογη του πιο καταληλου
απο θεμα τιμης και αποδωσης για προσοπικη μου χρηση αλλα χωρις κομπλεξ να
μοιραστω τις σκεψεις αλλα και τις πατεντες μαζι με οποιον ενδιαφερεται.
-
-
-ενα ακριβο στην αγωρα του εξαρτιμα ειναι
ο ρυθμιστης φωρτησης μαζι με τον αυτοματο της μπαταριας
εδω εχω ενα καλο σχεδιο με υψηλη αποδωση 20 Αμπερ
20580
και επειδη ειμαι υπερ των δυο συστηχιων μπαταριων με
εναλαξ φωρτηση και εναλαξ καταναλωση
εχω δυο προτασεις 20581η μια ειναι αυτη που με
αντικατασταση του ηχιου του μπιπερ με ενα ρελε θα σκαντζαρει τις συστιχιες
εναλαξ αναλογα την αυτονομια τους.
και η αλλη
ειναι αυτη20582που λιτουργει παλι με την ποσωτητα
ρευματος που εχει η καθε συστιχια.
-
-
-
θα ακολουθισουν σχεδια κατασκευης ινβερτερ, σταθερωποιητες συνιμητωνου,
υβριδικα συστηματα συνδεσης ανεμογεννητριων+φωτοβολταικων+πετρελεωγεννητριων,κ .λ.π.
-
-περιμενω και απο σας την συνδρομη σας καθως και πολεμο
απο αυτους που εμπορευωνται τετεια ειδη.
αυτους τους τελευτεους τους γραφω προκαταβολικα στα αρχ4Δα μου.

taxideytis
31-05-11, 22:41
καλό...το θέμα έιναι πως θα μαζέψεις τα υπόλοιπα πόστ απο τα συναφή τόπικ

genesis
31-05-11, 23:35
Νίκο, καλή συνέχεια εύχομαι με το ωραίο θέμα που άνοιξες αν και νομίζω ότι καλό είναι να μάθουμε χρησιμοποιούμε την αναζήτηση. Ένα φόρουμ έχει - εξ ορισμού - διάσπαρτες πληροφορίες που δημιουργούνται από συγκεκριμένες ανάγκες που προκύπτουν στα μέλη του.
Η "αυτόνομη ηλεκτροδότηση οικίας" είναι ένα τεράστιο θέμα και πραγματικά αμφιβάλω αν μπορεί να "χωρέσει" σε ένα thread.

Νομίζω ότι είναι χρήσιμο να αναφέρουμε έναν σημαντικό κανόνα.
Ένα σύστημα αυτόνομης ηλεκτροδότησης από Α.Π.Ε., ακόμη και υβριδικό με Φ/Β και Α/Γ, ΔΕΝ μπορεί να παρέχει 100% κάλυψη κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.
Ακόμα και αν αποδεχθούμε το επιπλέον κόστος και το υπερδιαστασιολογήσουμε (αποδεχόμενοι ταυτόχρονα το γεγονός ότι θα "πετάμε" ενέργεια για κάποιες χρονικές περιόδους), απλά μειώνουμε την πιθανότητα για black-out και τείνουμε προς το 100% κάλυψη, χωρίς όμως να το φτάνουμε ποτέ.
Θα πρέπει απαραίτητα να υπάρχει στο σύστημα και μία ελεγχόμενη από εμάς πηγή, π.χ. γεννήτρια βενζίνης / πετρελαίου ή (αργότερα) fuel cell....ή έστω ένα ποδήλατο γυμναστικής με δυναμό αυτοκινήτου!!
Εκτός βέβαια αν δεν σε ενδιαφέρει το να "μείνεις" από ρεύμα κάποια στιγμή!!

Σχετικά με τις μπαταρίες που αναφέρεις...
Συμφωνώ ότι έχει κάποια πλεονεκτήματα να έχεις περισσότερες από μία συστοιχίες μπαταριών, οι οποίες όμως τελικά θα είναι ΟΛΕΣ συνδεδεμένες μεταξύ τους σε μία μεγάλη συστοιχία.
Τι κερδίζεις όταν τις εχεις μοιρασμένες σε 2 συστοιχίες τις οποίες φορτίζεις και εκφορτίζεις εναλλάξ???
Προσωπικά δεν την έχω ακούσει ή διαβάσει κάπου αυτή την πρακτική και θα ήθελα να ακούσω για ποιό λόγο έχει πλεονέκτημα.

-nikos-
01-06-11, 11:15
καλό...το θέμα έιναι πως θα μαζέψεις τα υπόλοιπα πόστ απο τα συναφή τόπικ

με πολυ υπομονη και καλη θεληση.
-
genesis ειμαι υπερ της χρησης και πετρελεογεννητριας για τις δησκολες στιγμες
μιας πετρελεογεννητριας με σεβαστη αποδωση [ανω των 6Κwa]που να υποστιριξει
ταυτοχρονη φορτιση της εγκαταστασης μας και τροφωδοσια των αναγκων μας .
σε μια οικια το κοστος ανα ετος στην δεη αγγιζει τα 3,500ευρω και πολλες φωρες τα
ξεπερνα κατα πολυ.Το κοστος σε πετρελεο μιας γεννητριας μεγαλης δεν ξεπερνα τα
1000σε εγκατασταση που να γεμιζει απλα τις μπαταριες οταν αυτες ξελιγωνονται οπωτε
σκεψου να λιτουργει ΜΟΝΟ οταν δεν επαρκουν ο ηλιος και ο αερας.
και για την διπλη συστιχια μπαταριων,,
1---πολυ πιο ευκολα φωρτιζωνται οι μπαταριες
που δεν αντλουνται ταυτοχρονα
2--η πιο συνηθισμενη αιτια μιωμενης ζωης των μπαταριων ειναι
η βαθια εκφωρτιση τους [ακομα και αυτων που ειναι ''βαθιας εκφωρτησης'']
3--ευκολοτερο σερβις και ελενχος των στιχειων[πριν μια μπαταρια μας χαλασει και τις υπολυπες]

taxideytis
01-06-11, 12:15
οπότε αν ξεκινήσουμε απο τα ευκολα και να ξεμπερδευουμε.

back up. Γεννήτρια πετρελαίου μεγαλύτερη ίση με 6,5 ΚVA, και έναν καλό φορτιστή. Και βέβαια έναn επαγωγικό διακόπτη, αν το λέω σωστά, που ανοίγει τν γεννήτρια μόλις ανιχνέυσει τάση κάτι απο ωρισμένο πόσο.

θα ρωτήσω εγώ κάτι. Έχουμε τάση στα 12, 24 και 48 volt. Ποιά τιμή έιναι η επιθυμέστερη και σε ποιες περιπτώσεις;

-nikos-
01-06-11, 13:18
οπότε αν ξεκινήσουμε απο τα ευκολα και να ξεμπερδευουμε.

back up. Γεννήτρια πετρελαίου μεγαλύτερη ίση με 6,5 ΚVA, και έναν καλό φορτιστή. Και βέβαια έναn επαγωγικό διακόπτη, αν το λέω σωστά, που ανοίγει τν γεννήτρια μόλις ανιχνέυσει τάση κάτι απο ωρισμένο πόσο.

θα ρωτήσω εγώ κάτι. Έχουμε τάση στα 12, 24 και 48 volt. Ποιά τιμή έιναι η επιθυμέστερη και σε ποιες περιπτώσεις;

αναλογα την εγκατασταση 12 η 24 τα 48 ειναι μπερδεμα κατα την γνωμη μου.
ειχα τις προαλες μια συζητηση με ενα τεχνικο φωτοβολταικων που μου ανοιξε τα ματια
[αφου τον κερασα ενα κιλο τσιπουρο]και μου μιλησε για την δικη του
εγκατασταση που δεν ειχε καμια σχεση με αυτες που κανει στους πελατες του,
οι οποιες συνηθως ειναι στα 48 βολτ και κοστιζουν μερικες χιλιαδες ευρω,,
αυτος ειχε κανει κατι πολυ απλο =
ειχε ξεχωρισει τις μπριζες απο τον φωτισμο και στις μπριζες ειχε
συνδεσει ενα ινβερτερ των 24 βολτ με σταθεροποιημενο συνημιτονο ενω
στο φωτισμο διαφωρετικο ινβερτερ απλο[φθινο] των 12βολτ-220βολτ
με συνολικο κοστος το 1\3 της εγκαταστασης των 48βολτ,,,,,,,
βεβεα αυτος ειχε και ευκολη προσβαση σε μεταχηρισμενα πανελ και μπαταριες
αλλα και παλι την διαφωρα την εκανε η εγκατασταση.

taxideytis
01-06-11, 15:00
Αυτός ο ηλεκτρολόγος λοιπόν είχε κάνει μόνος του μια πλήρη εγκατάσταση. (ήξερε).

Οπότε μιλάμε για 12 η 24. αφήνουμε έξω τα 48 σαν κάτι πιο εξειδικευμένο.

Φωτισμός λοιπόν. (Εγώ τα έχω στα 12 volt. Όλα. Φυσικά με 6αρι καλώδιο. Και η μεγαλύτερη απόσταση απο την πηγή έιναι 7-8 μέτρα).

Στα 220 με τροποποιημένο ημίτονο (φηνό) inverter, εργάζονται κανονικά οι λάμπες χμ οικονομίας;
Εάν ναι, θα έλεγα οτι με ένα φθηνό inverter στα 1000watt(και πολλά λέω), καλύπτεται ένας νορμάλ φωτισμός οικίας.
Τα led ναι. Οι πυρακτώσεως δεν συμφέρουν

-nikos-
01-06-11, 22:06
Αυτός ο ηλεκτρολόγος λοιπόν είχε κάνει μόνος του μια πλήρη εγκατάσταση. (ήξερε).

Οπότε μιλάμε για 12 η 24. αφήνουμε έξω τα 48 σαν κάτι πιο εξειδικευμένο.

Φωτισμός λοιπόν. (Εγώ τα έχω στα 12 volt. Όλα. Φυσικά με 6αρι καλώδιο. Και η μεγαλύτερη απόσταση απο την πηγή έιναι 7-8 μέτρα).

Στα 220 με τροποποιημένο ημίτονο (φηνό) inverter, εργάζονται κανονικά οι λάμπες χμ οικονομίας;
Εάν ναι, θα έλεγα οτι με ένα φθηνό inverter στα 1000watt(και πολλά λέω), καλύπτεται ένας νορμάλ φωτισμός οικίας.
Τα led ναι. Οι πυρακτώσεως δεν συμφέρουν

ετσι ειναι,,,βεβεα ενας λιγωτερο απετητικος θα μπορουσε τον φωτισμο να τον
κανει κατευθιαν με 12 βολτ με χρηση λεντ η με χρηση λαμπων οικονομιας 12βολτες.
συνεχιζω
με μια κατασκευη ενως απλου ινβερτερ με αποδωση 300-450watt [αναλογα τον μετασχηματιστη]
που βασικα ειναι η αρχη λιτουργιας του ινβερτερ.
20615αλλα μπορει να χρησιμοποιηθει στον φωτισμο χωρις ομως
να υπερβει η καταναλοση τα 450watt [θα καουν τα τρανζιστορ]
για μετασχηματιστη μπορει να χρησιμοποιηθει και απο παλιο φουρνο μικροκυματων[ανακυκλωση]
-
-
και ενα κανονικο ινβερτερ 500watt με σταθερο συνιμητονο
2061620617
βεβεα και ενα ινβερτερ του εμποριου στα 1000 watt ειναι σε προσιτη τιμη αλλα
κουβεντα να γινεται για το πως λιτουργει.
και ενα κυκλομα
που σιγουρα μας ενδιαφερει ολους
ενας αναζωογωνητης μπαταριων που ειναι στο τελος της ζωης τους
20618με τον παλμο υψηλης τασης που προκαλει
οσο πρεπει για να αποτιναξει απο τις πλακες μολυβδου τα αλατα και τα υπολυματα
φθωρας του μολυβδου αλλα οχι αρκετη ταση για να λιωσει την μπαταρια ωστε μετα
να προχωρισουμε στην πληση και επαναγεμιση με ηλεκτρολιτη και ρευμα.
αυτο ειναι το λεγωμενο ''καψιμο'' και αναζωογωνηση της μπαταριας.

genesis
02-06-11, 13:25
Λοιπόν,κάτσε να δούμε από πού να το πιάσουμε….

12V ή 24V ή 48V ή 60V ή ακόμη παραπάνω (υπάρχει τριφασικός inverter στα 30kW που λειτουργεί με συστοιχία συσσωρευτών 240V!), επιλέγουμε με κύριο γνώμονα την ισχύ του inverter. Ο κανόνας είναι όσο μεγαλύτερη η ισχύς, τόσο μεγαλύτερη τάση μπαταρίας θα επιλέξουμε.

Μετά από χρόνια έχω καταλήξει στα εξής «σκαλοπάτια»
12V: για ισχύ μέχρι 3 – 4kW
24V: για ισχύ από 4 μέχρι περίπου 10 -12kW
48V: για ισχύ από 10kW και πάνω….

Τα όρια αυτά δεν είναι κρίσιμα, δηλαδή, θα μπορούσαμε να έχουμε 12βολτη συστοιχία μπαταριών και συνολική ισχύ σε inverter 12kW. Θα πρέπει απλά να έχουμε λάβει τα μέτρα μας γιατί τα ρεύματα που θα έχουμε στα καλώδια των μπαταριών θα πιάνουν μεγάλα νούμερα κοντά στο όριο της ισχύος του inverter.

Δεν ξέρω τι εννοεί ο τεχνικός φωτοβολταϊκών που μετά το τσίπουρο τα «ξέρασε όλα», το κόστος όμως του συστήματος δεν εξαρτάται από την τάση της μπαταρίας.

Αν πρέπει το σύστημα να αποθηκεύει π.χ. 15kWh θα μπορούσαμε να το σχεδιάσουμε με μπαταρία 48V/400Ah ή 24V/800Ah ή 12V/1600Ah…..το συνολικό κόστος της μπαταρίας θα ήταν προφανώς το ίδιο.



Θα πει λοιπόν κάποιος: «αφού το κόστος είναι το ίδιο και τεχνικά έχουμε λιγότερες απώλειες στις μεγαλύτερες τάσεις, γιατί δεν πάμε σε όλα τα συστήματα στα 48V να τελειώνουμε?».

Γιατί αν θέλεις ένα μικρό σύστημα για εξοχική κατοικία με inverter στο 1 – 1,5kW, για να το κάνεις 48βολτο θα πρέπει να βάλεις τουλάχιστον 4 12βολτες μπαταρίες σε σειρά και σε ενδεχόμενη αναβάθμιση θα πρέπει αναγκαστικά να παραλληλίζεις 4άδες. Χωρίς σημαντικό λόγο, έχουμε «εγκλωβιστεί» οικονομικά από την επιλογή μας…


Σχετικά μετο θέμα της διπλής συστοιχίας μπαταριών…

«1---πολυ πιο ευκολα φωρτιζωνται οι μπαταριες που δεν αντλουνται ταυτοχρονα»
- Καιπολύ πιο εύκολα ξεφορτίζονται με μεγαλύτερο κίνδυνο να συμβεί «βαθιά εκφόρτιση»(αυτό που προσπαθείς να αποφύγεις).

«2--η πιοσυνηθισμενη αιτια μιωμενης ζωης των μπαταριων ειναι η βαθια εκφωρτιση τους[ακομα και αυτων που ειναι ''βαθιας εκφωρτησης'']»
- Η βασική αιτία πρόωρης γήρανσης και αχρήστευσης των μπαταριών βαθιάς εκφόρτισης είναι η ελλιπής και ανεπαρκής φόρτιση είτε σε επίπεδο τάσης, είτε σε χρονική διάρκεια. Υπάρχει μπαταρία η οποία έχει δυνατότητα 2.100 κύκλων φόρτισης –εκφόρτισης σε βάθος εκφόρτισης 80%! Αν όμως δεν φροντίσουμε να φορτίζεται σωστά και πλήρως ανά τακτά χρονικά διαστήματα, θα την «χάσουμε» πολύ νωρίτερα.

«3--ευκολοτερο σερβις και ελενχος των στιχειων [πριν μια μπαταρια μας χαλασει και τις υπολυπες]»
- Συμφωνώ σε αυτό και είναι ένας βασικός λόγος ώστε η συστοιχία των συσσωρευτών να αποτελείται από πολλές μικρότερες, δεν υπάρχει όμως κανένας λόγος να είναι ανεξάρτητες.

Όταν έχουμε πολλές συστοιχίες συστοιχίες συνδεδεμένες παράλληλα, μπορούμε προσωρινά να αποσυνδέσουμε την μία για έλεγχο χωρίς να σταματήσει η λειτουργία του συστήματος.

Σε κάθε περίπτωση όμως είναι καλύτερα να είναι ΟΛΗ η χωρητικότητα συνδεδεμένη. Έτσι η συστοιχία λειτουργεί (φορτίζεται καιε κφορτίζεται δηλαδή) πιο «απαλά», έχει λιγότερες πιθανότητες να πάει σε βαθιάε κφόρτιση και τελικά θα «ζήσει» περισσότερο.

Η μπαταρίες είναι τεράστιο θέμα και καθόλου απλό.

Όλα τα παραπάνω, καθώς και πολλά άλλα όπως η πλήρης φόρτιση και η φόρτιση εξισορρόπησης (για τις «υγρές» μπαταρίες) είναι παράμετροι που υποτίθεται ότι λαμβάνει υπόψη ο σχεδιαστής του συστήματος από την αρχή…

Αν εκτιμούμε π.χ. μέση ημερήσια κατανάλωση γύρω στις 5kWh και βάλουμε μπαταρία που αποθηκεύει 6kWh το πολύ, τότε είναι σίγουρο ότι θα πηγαίνουμε σχεδόν καθημερινά σε μια πολύ βαθιά εκφόρτιση που τελικά θα«κουράσει» υπέρμετρα την μπαταρία μας.

Η δυνατότητα σωστής και επαρκούς φόρτισης είναι ένας ακόμη λόγος που κάνει την ύπαρξη του inverter / charger επιβεβλημένη, αφού μας δίνει την δυνατότητα ελεγχόμενης φόρτισης ανεξάρτητα από την επάρκεια των ανανεώσιμων πηγών μας.

Γενικά, δεν είμαι υπέρ της χρήσης της γεννήτριας και στόχος είναι πάντα η λιγότερη δυνατή χρήση της. Παρόλα αυτά, πρέπει να υπάρχει για τους λόγους που προανάφερα.


Τηλεγραφικά μερικοί κανόνες…

- Πάντα ασφάλεια στην μπαταρία

- Δενγνωρίζω κανέναν τρόπο «επαναφοράς» μια τελειωμένης μπαταρίας. Σε κάποιο άλλο thread o taxideytis ανάφερε κάποιους πρακτικούς τρόπους για να δώσουμε λίγη «παράταση» ζωής σε μια μπαταρία, σε μια δύσκολη περίσταση, για λόγους ανάγκης. Προσοχή εδώ, μην συγχέουμε μια γηρασμένη μπαταρία με μια θειεικωμένη μπαταρία. Η πρώτη «έφαγε τα ψωμιά της» φυσιολογικά και πάει για ανακύκλωση, δεν μπορεί να επανέλθει. Η δεύτερη έφτασε σε αυτό το σημείο από λανθασμένη χρήση / φόρτιση και ΜΠΟΡΕΙ να επανέλθει υπό συνθήκες….βέβαια, κακώς έφτασε εκεί εξ’ αρχής.

- Προσοχή με το θειικό οξύ…..καίει!! Κανένας κατασκευαστής δεν προτείνει άδειασμα –γέμισμα των μπαταριών.


ΠΡΟΣΟΧΗ με τα δίκτυα συνεχούς (DC). Τα ηλεκτρολογικά υλικά και οι καλωδιώσεις που χρησιμοποιούνται σε δίκτυα συνεχούς ρεύματος έχουν άλλες, πολύ υψηλότερες προδιαγραφές σε σύγκριση με τα κοινά υλικά εναλλασσομένου.

ΔΕΝ είναι τόσο απλό και ακίνδυνο να λειτουργεί ο φωτισμός με DC. Μην ξεγελιέστε από την χαμηλή τάση. Κάποιος ηλεκτρολόγος ας πει κάτι παραπάνω στο θέμα.

Είναι μακράν ασφαλέστερο (τουλάχιστον για τους απλούς χρήστες, μη ειδικούς, τέτοιων συστημάτων), να υπάρχει κανονική ηλεκτρολογικήεγκατάσταση εναλλασσομένου που να πληρεί όλες τις σχετικές προδιαγραφές, η οποία θα τροφοδοτείται από ένα σύστημα αυτόνομης ηλεκτροδότησης από Α.Π.Ε.

ΟΥΦΦΦΦ…:001_smile:

-nikos-
02-06-11, 14:20
ευχαριστω genesis ειμαστε σε καλο δρομο.:thumbup1:
ετσι πρεπει να πιανουμε το θεμα για να καταλαβενει οποιος ξεκινα να
ασχοληθει να βαλει τις σωστες βασεις ωστε να μπορει να αναβαθμησει το συστημα
του χωρις να πρεπει να ''πεταξει'' την αρχικη του εγκατασταση και μαζι να πεταξει και
ενα σεβαστο ποσο χρηματων.
-
-
οι προτασεις μου για αναζωογωνιση της μπαταριας και για
την διπλη συστιχηα μπαταριων ειναι αυτο που ειναι,,,,,προτασεις
για την κριση του καθε ενα μας.

taxideytis
02-06-11, 17:04
πέρα απο όλα τα άλλα υπάρχουν και τα DIY σχέδια του Νίκου για όποιον έχει τις γνώσεις...

-nikos-
02-06-11, 19:21
καλα που αναφερθικε το θεμα της ασφαλειας το οποιο ειναι πολυ
σοβαρο,,,,εχω δει χοντρο κατσαβιδι να εξατμιζεται οταν επεσε αναμεσα σε πολους μιας
μεγαλης συστιχιας μπαταριων,,,,και το κακο με τις μπαταριες ειναι οτι δεν ειναι
γενικος να τον κατεβασεις και να κανεις την δουλεια σου αλλα δουλευεις επανω
στην πηγη κατευθιαν και μια λαθος κινηση μπορει να σου στιχησει εναν αντιχειρα η και
ολοκληρο το χερι.
οι μεγαλες εγκαταστασεις αυτονομιας δεν σηκωνουν μαγκιες.
παντα κατα την συντιρηση πρεπει να φοραμε ηλεκτρολογικα γαντια [βαρεως τυπου]
και αν γινεται σε καινουριες εγκαταστασεις να βαζουμε τα υγρα στις μπαταριες αφου
τελιωσουμε με τις συνδεσεις.
-
-
ανεβαζω και ενα σχεδιο τροφωδοσιας απο Η\Ζ πολυ ικανοποιητικο
40 ΑΜΠΕΡ που δινει 13,8 βολτ σταθεροποιημενα
για καθε χρηση[ακομα και για φωρτηση]
20644ειναι ενα σπανιο σχεδιο που εχει
και ενα ιδιετερο ενδιαφερον στον τροπο που επελεξε ο κατασκευαστης
να υπερβει το περιορισμο των 20ΑΜΠΕΡ που η μια γεφυρα ανωρθοσης μπορει
να διαχειριστει με την χρηση δυο γεφυρων ανωρθοσης και δυο μετασχειματιστων
αντι για ενα τεραστιο.
συν οτι μπορει να αναβαθμιστει σε αποδωση[αρκει να ξεχασουμε την σταθεροποιηση που
προσφερει το δευτερο σταδιο του]
το σχεδιο αυτο ειναι η βαση για σχεδιασμο τροφωδοτικου η ενως απλου φωρτηστη
μπαταριων με μεγαλητερες αποδωσεις σε βολταζ η σε Αμπεραζ.

-nikos-
03-06-11, 22:14
μετα τα φωτοβολταικα ερχεται η ανεμογεννητρια κατα προτιμηση
ιδιωκατασκευη η με δυναμο αυτοκινητου η με εξολοκληρου κατασκευη οπως
προσπαθησε ο taxideytis .
καιρεο σιμειο η συνδεση της ανεμογενητριας με τις μπαταριες.
εχω μερικες κατασκευες που συνελεξα απο το φορουμ αλλα και
μια με αυτοματο φωρτισης που ''ανεβενει'' πρωτη φωρα.
-
20659η σταθεροποιηση της τασης ειναι σιμαντικη
αφου ο αερας δεν ειναι ποτε σταθερος.
το LM317 μπορει να διαχηριστει μεχρι 15αμπερ αφοβα αλλα επειδη μπορει να χρειαστει
να περασουν περισωτερα μπορουμε να το αναβαθμισουμε συνδεωντας αλλα δυο η τρια LM317
παραληλα με το προτο [στις ιδιες επαφες] στο ιδιο κυκλομα με τις ιδιες τιμες αντιστασεων και
πυκνωτων.
μετα το παμε σε μια απο τις παρακατω κατασκευες
-
20660αυτη εδω εχει και τον αυτοματο φωρτησης
και μπορει να διαχειριστει μεχρι 15αμπερ μαξιμουμ,,,για να το αναβαθμισουμε
θα προσθεσουμε με παραληλη συνδεση αλλα δυο η τρια LM350 και θα παιξουμε λιγο
με την R 7 oλα τα υπολυπα μενουν τα ιδια.
-
20661αν οι απετισεις μας ειναι μικροτερες μπορουμε να
χρησιμοποιησουμε αυτο ετσι οπως ειναι.
-
20662η αυτο
-
-
σε περιπτοση που το δυναμο μας δεν εχει ανωρθοθει και εξακολουθει
να ειναι τριφασικο θα χρειαστουμε αυτο.
20663

taxideytis
07-06-11, 23:17
αυτά είναι για να πάρουμε ρεύμα. Η άλλη παράμετρος είναι η κατανάλωση. Τί γίνεται εδώ;

-nikos-
08-06-11, 12:14
αυτά είναι για να πάρουμε ρεύμα. Η άλλη παράμετρος είναι η κατανάλωση. Τί γίνεται εδώ;

αν εχεις μια μεγαλη κανατα και πινεις λιγο λιγο θα κρατισει περισωτερο χρονο
απο οτι αν εχεις ενα μπουκαλακι και πρεπει να πιουνε δυο-τρεις νοματαιοι.
ΠΟΛΛΕΣ μπαταριες οσο περισωτερες τοσο το καλυτερο και λαμπες οικονομιας η
λεντ καλυτερα,ψυγειο ταξεως α' η υγραεριου[ακριβουτσικο]κουζινα υγραεριου τηλεοραση πλασμα κ.τ.λ.

taxideytis
08-06-11, 15:14
πέρα απο όσα γράφεις, και έχεις δίκηο, θα συμπλήρωνα οτι χρειάζεται αλλαγή φιλοσοφίας στην εν γένει ζωή μας. Κάνω μια βόλτα στο σπίτι μου προσπαθώ να δώ τι θα κόψω και με πιάνει τρέλλα...τα βάζω λοιπόν ανα χώρο μιας συνηθισμένης οικίας και λέμε...

Κουζίνα: Ψυγείο. Πάμε σε Α κλάση. Η σε 12 volt, η υγραέριο, Ακριβά. Ιδιοκατασκευή; στα 12; εδώ θα επεκταθώ πιο μετά. Μου λέιπουν οι γνώσεις.
Ηλεκτρική κουζίνα. Πάει στην ανακύκλωση. Φυσικό αέριο η υγραέριο.
Φούρνος μικροκυμάτων; Δεν είχα ποτέ αλλά τι κατανάλωση έχει;
Λοιπές μικροσυσκευές πχ μίξερ ναι για λίγο, βραστήρες (θάνατος άμεσος), θέλουν λίγο ψάξιμο...

Λοιποί χώροι: οι σύγχρονες τηλεοράσεις νομίζω έχουν μια μικρή κατανάλωση. (αλήθεια που πάιζουνε σε watt? γνωρίζει κανείς?), ο υπολογιστής θα έλεγα οτι κινείται αναλογα με το τροφοδοτικό του; ενα στέρεο; το απαραίτητο πιστολάκι για τα μαλλιά και φυσικά κάποιο ασύρματο τηλέφωνο, κάποιο φαξ, οι φορτιστές γενικών συσκευών; και οτιδήποτε άλλο που δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα...

Φωτισμός; Τι είναι σε τελική ανάλυση οικονομικότερο; στα 12 η στα 220 μέσω φυσικά inverter?

-nikos-
08-06-11, 19:00
πέρα απο όσα γράφεις, και έχεις δίκηο, θα συμπλήρωνα οτι χρειάζεται αλλαγή φιλοσοφίας στην εν γένει ζωή μας. Κάνω μια βόλτα στο σπίτι μου προσπαθώ να δώ τι θα κόψω και με πιάνει τρέλλα...τα βάζω λοιπόν ανα χώρο μιας συνηθισμένης οικίας και λέμε...

Κουζίνα: Ψυγείο. Πάμε σε Α κλάση. Η σε 12 volt, η υγραέριο, Ακριβά. Ιδιοκατασκευή; στα 12; εδώ θα επεκταθώ πιο μετά. Μου λέιπουν οι γνώσεις.
Ηλεκτρική κουζίνα. Πάει στην ανακύκλωση. Φυσικό αέριο η υγραέριο.
Φούρνος μικροκυμάτων; Δεν είχα ποτέ αλλά τι κατανάλωση έχει;
Λοιπές μικροσυσκευές πχ μίξερ ναι για λίγο, βραστήρες (θάνατος άμεσος), θέλουν λίγο ψάξιμο...

Λοιποί χώροι: οι σύγχρονες τηλεοράσεις νομίζω έχουν μια μικρή κατανάλωση. (αλήθεια που πάιζουνε σε watt? γνωρίζει κανείς?), ο υπολογιστής θα έλεγα οτι κινείται αναλογα με το τροφοδοτικό του; ενα στέρεο; το απαραίτητο πιστολάκι για τα μαλλιά και φυσικά κάποιο ασύρματο τηλέφωνο, κάποιο φαξ, οι φορτιστές γενικών συσκευών; και οτιδήποτε άλλο που δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα...

Φωτισμός; Τι είναι σε τελική ανάλυση οικονομικότερο; στα 12 η στα 220 μέσω φυσικά inverter?

με βεβεωτητα και το χερι στη φωτια φωτισμος στα 12βολτ με λεντ .-
ο υπολογιστης σκετος δεν ειναι πολυ ενεργοβωρος μαζι με ενα εκτυποτη τρωγεται.
ο βραστιρας ομως ειναι οπως ειπες,,,εξωλοθρευτης.
τωρα υπαρχει και το θεμα της ασφαλειας,,,,,,η κουζινα πρεπει να εχει απαρετητα
αυτοματο ρελε κλεισιματος του αεριου σε περιπτοση που σβυσει η φλογα[μηδενικη καταναλωση αλλα
προηποθετει συνδεση σε ινβερτερ η ups.
να υπολογεισουμε και τον κυκλοφοριτη του ενεργειακου τζακιου η του λεβυτα βιομαζας.
[υποχρεωτικη συνδεση με ups μεγαλουτσικου].

taxideytis
08-06-11, 20:31
να υπολογεισουμε και τον κυκλοφοριτη του ενεργειακου τζακιου η του λεβυτα βιομαζας.
[υποχρεωτικη συνδεση με ups μεγαλουτσικου]. επειδή έχω λέβητα pellet, και ο κυκλοφορητής λειτουργεί σχεδόν συνέχεια, διότι ανοίγει απο τους 40 βαθμούς, ναι είναι πρόβλημα εκεί...μου είχε διαφύγει...

όσο για το ενεργειακό αερόθερμο όμως τζάκι που έχω στο αυτόνομο εξοχικό μου, εκεί έχω βάλει έναν ανεμιστήρα 100mm απο pc, που λειτουργεί συνέχεια και χαλαρά στα 8 περίπου volt, και έιναι μια χαρά....και το βασικό αθόρυβα..

-nikos-
08-06-11, 20:40
επιδη υπαρχουν αναγκες σαν τις παραπανω, ψαχνωμαι για ανεμογεννητριες στα 220βολτ εναλασωμενο
και φωρτιση απο πετρελαιογεννητρια σε πολλες-πολλες μπαταριες με συμληρωματικα
φωτοβολταικα.
η σκευτομαι μια κατασκευη ανεμογεννητριας που θα γυριζει τρεις
δυναμο ταυτοχρωνα.

taxideytis
08-06-11, 20:46
πρέπει νάχεις αέρα..πολύ αέρα, δεν γίνεται τίποτε χωρίς αέρα...ενω ο ήλιος έιναι δεδομένος.
εκείνο που λειτουργεί πάντα είναι υδρογεννήτρια, άν έχεις κάποιο ρυάκι με σταθερή ροή κοντά σου..

-nikos-
08-06-11, 21:00
πρέπει νάχεις αέρα..πολύ αέρα, δεν γίνεται τίποτε χωρίς αέρα...ενω ο ήλιος έιναι δεδομένος.
εκείνο που λειτουργεί πάντα είναι υδρογεννήτρια, άν έχεις κάποιο ρυάκι με σταθερή ροή κοντά σου..

η κατασκευη που σκεφτομαι δεν χρειαζεται πολυ αερα γιατι δεν θα δινει κινηση η φτερωτη απευθιας στον
αξωνα του δυναμο αλλα θα μεταδιδει την κινηση με τροχαλια και υμαντες με πολαπλασιασμο 1επι 3 ισως και
παραπανω,,και ο δυναμο θα χρησειμοποιηται για το φρεναρισμα της φτερωτης αν εχει πολυ αερα μεσω
μιας επιλεγμενης καταναλωσης ωστε να ελενχωνται οι στρωφες.
-
-
αν ειχα προσβαση σε μικρο καταρακτη η κινουμενο ρεμα δεν
θα ειχα κανενα προβλημα.

-nikos-
16-06-11, 11:38
η θερμανση ειναι ενα θεμα που μας ''καιει'' πολυ,,αλλα τους βορειους λαους τους καιει περισωτερο
και ετσι προτοπορησαν σε αυτο το θεμα.Και οπως σε ολα τα πραγματα οταν καποιος
προτοφτιαχνει κατι συνεχως το βελτιωνει και ετσι αντιγραφουμε την καλυτερη εκδοση.
ειναι μερικα στιχεια που ειχα αναβασει στο θεμα ''παθητικο σπιτι'' οπου η βασικη ιδεα της εφαρμογης
ειναι να περνουμε οτι μας προσφερει η φυση και να το αποθυκευουμε οσο καλυτερα γινεται.
Κατ επεκταση αυτη ειναι και η βασικη ιδεα των ανανεωσιμων πηγων ενεργειας =Η αποθυκευση οσο γινεται
περισωτερης ενεργειας οσοτου αυτη ανανεωθει εκ νεου απο την φυση.
-http://www.builditsolar.com/αυτο ειναι ενα λινκ απο τις κατασκευες των βοριοευροπαιων φιλων
που με υψηλους συντελεστες μονωσης και οικιες που κατασκευαζωνται εξαρχης προσανατολισμενες
στο νοτο με σκοπο την αποροφιση οσο γινεται περισωτερου ηλιου και
εχουν απεξατητοποιηθει τελειως απο τα δικτια ρευματος-αεριου.
21030η πιο διαδεδωμενη κατασκευη ειναι οι αυτοσχεδιοι ηλιακοι θερμοσυφωνες
που οι κατασκευες διαφερουν απο απλα πηνια μαυρης πλαστικης σωληνας απλωμενα στις ταρατσες
μεχρι εξιδικευμενες κατασκευες απο πολυκαρβονικα φυλα και υπερμονομενες δεξαμενες ζεστου νερου
για χρηση στην θερμανση του σπιτιου.

-nikos-
22-06-11, 10:25
οι δυναμο αυτοκινητου ειναι απο τις πιο αποδοτικες γεννητριες με αποδοσεις
απο 65 Αμπερ μεχρι και 120 Αμπερ και οι πιο προσιτες τυμολογιακα[μεταχηρισμενες]με 25-65ευρω.
αλλα ειναι και λιγο απετητικες απο θεμα εγκαταστασης-συνδεσμολογιας
Οι στροφες πρεπει να ειναι απο 1500το λεπτο και πανω,και οταν αρχιζει να αποδηδει εργο
η δυναμη περιστρωφης της πρεπει να ειναι απο 3Ηρ εως και 8Ηρ αλλιως δεν θα μπορεσει
να αποδωσει κατα τις προσδοκιες μας.
Το δυναμο αυτοκινητου για να λιτουργεισει χρειαζεται διεγερση αφου δεν εχει
σταθερους μαγνητες και ετσι ο ροτορας μετατρεπεται σε μαγνητη μεσω της διεγερσης
και μπορει να επιρεαστει ο λογος στροφων-αποδωσης.
αυτα και αλλα πολλα θα σας αποκαλυφθουν αν μπειτε στον
κοπο? να μεταφρασετε τα παρακατω κειμενα και να αποκτησετε την
ικανοτητα κατασκευης πανισχηρων γενητριων συνεχους η εναλασωμενου ρευματος
υψηλου αμπεραζ .
το κειμενο λεγεται ''τα μυστικα του δυναμο'' [και οχι αδικα]
212822128321284212852128621287

-nikos-
22-06-11, 10:29
212882128921290

αθικτον
26-06-11, 02:46
21399
Γιωργο γεια σου.
πηρα το θαρρος να σου στειλω αυτο το μηνυμα γιατι χρειαζομαι την
βοηθεια σου στην παρακατω κατασκευη.
θελω να κατασκευασω τον ρυθμιστη διεγερσης που εχω ανεβασει
στο τελευταιο ποστ στο θεμα ''ηλεκτρικη αυτονομια οικιας'' αλλα
δεν εχω τις τιμες των αντιστασεων και τους τυπους των τρανζιστορ και της ζενερ.
Αν μπορουσες να με βοηθησεις θα σου ημουν υποχρεος.

Καλησπερα φιλε Νικο (-nikos-). Το σχεδιο αυτο δεν το εχω,οι τιμες λοιπον και η επιλογη των υλικων
που σου δινω,ειναι ενδεικτικες . Γιατι απο καπου πρεπει να ξεκινησεις. Απαραιτητη προυποθεση ειναι να πειραματιστεις,για να το προσαρμοσεις στις αναγκες σου.Προσεξε κυριως
την τιμη της "ζενερ",γιατι μπορει να διαφερει πολυ
στον τελικο πειραματισμο,για να εχεις το επιθυμητο
αποτελεσμα. (ισως θελει 14ν "ζενερ").
Αν το "τρανζιστορ" (τιρ41) ζεσταινεται πολυ,βαλε αλλο ενα παραλληλα και στον καθε εκπομπο μια αντισταση 0.47Ω/5W.

Βεβαια, μπορει να εισαι τυχερος και η εκτιμηση των υλικων που εκανα (βαση της λογικης) να πλησιαζουν πολυ και ρυθμιζωντας απλως το "τριμμερ",να λειτουργησει.

Καλη επιτυχια.

φιλικα,Γεωργιος,(αθικτον).

-nikos-
26-06-11, 09:55
21399

Καλησπερα φιλε Νικο (-nikos-). Το σχεδιο αυτο δεν το εχω,οι τιμες λοιπον και η επιλογη των υλικων
που σου δινω,ειναι ενδεικτικες . Γιατι απο καπου πρεπει να ξεκινησεις. Απαραιτητη προυποθεση ειναι να πειραματιστεις,για να το προσαρμοσεις στις αναγκες σου.Προσεξε κυριως
την τιμη της "ζενερ",γιατι μπορει να διαφερει πολυ
στον τελικο πειραματισμο,για να εχεις το επιθυμητο
αποτελεσμα. (ισως θελει 14ν "ζενερ").
Αν το "τρανζιστορ" (τιρ41) ζεσταινεται πολυ,βαλε αλλο ενα παραλληλα και στον καθε εκπομπο μια αντισταση 0.47Ω/5W.

Βεβαια, μπορει να εισαι τυχερος και η εκτιμηση των υλικων που εκανα (βαση της λογικης) να πλησιαζουν πολυ και ρυθμιζωντας απλως το "τριμμερ",να λειτουργησει.

Καλη επιτυχια.

φιλικα,Γεωργιος,(αθικτον).

Γιωργο σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.
ειναι μια κατασκευη νευραλγικη και απαρετιτη στο ολο συστιμα και την μοναδικη
τιμη εξαρτιματος που ''αλειευσα'' με την μεταφραση του κειμενου ειναι αυτη της ζενερ που
για λειτουργεια στα 12 βολτ πρεπει να ειναι 6 βολτ.
τα πιο σημαντικα στιχεια ειναι ομως αυτα των τρανζιστορ που πρεπει να ''συνεργαστουν μαζι''
καθως και των αντιστασεων.
Ευχαριστω και παλι και οντως ειμαι υποχρεος.

αθικτον
27-06-11, 00:16
21412
Γιωργο σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.
ειναι μια κατασκευη νευραλγικη και απαρετιτη στο ολο συστιμα και την μοναδικη
τιμη εξαρτιματος που ''αλειευσα'' με την μεταφραση του κειμενου ειναι αυτη της ζενερ που
για λειτουργεια στα 12 βολτ πρεπει να ειναι 6 βολτ.
τα πιο σημαντικα στιχεια ειναι ομως αυτα των τρανζιστορ που πρεπει να ''συνεργαστουν μαζι''
καθως και των αντιστασεων.
Ευχαριστω και παλι και οντως ειμαι υποχρεος.

Να'σαι καλα. Θελω να μου γραψεις αν το πετυχεις . Σου δινω το νεο προσχεδιο πειραματισμου:

sv4lqcnik
27-06-11, 02:27
αγαπητοι μου φιλοι

το συστημα που η συζητηση ξεκινησε πριν καμποσο καιρο και που τωρα συνεχιζετε μου εδωσε την αφορμη να ριξω στο τραπεζι πρωτα πρωτα μια ιδεα για την ανεμογεννητρια . τα δυναμο αυτοκινητου 'καλη ιδεα αλλα πολυ κουραστικη απο θεμα κατασκευης μειωτηρα για την αυξηση στροφων .
καλυτερα δεν θα ηταν να βαλετε στο παιχνιδι μοτερ με σταθερο μαγνιτη συνεχους ρευματος ;;
ποιο ευκολα νομιζω πιανουμε μια σχεση 10 προς 1 και δυσκολοτερα 1500 - 2500 σ.α.λ. που χρειαζετε το δυναμο . θα μου πειτε που θα βρουμε τετοια μοτερ; αλλα υπαρχει και εκει η λυση , σκουτερακια ηλεκτρικα 12 βολτα ειδατε ;; αυτα ειναι, μπορει να βγαζουν σχετικα λιγο ρευμα φωρτισης αλλα πιστευω ειναι μια βοηθεια σε καιρο συνεφιασμενο .
μια ακομη παραμετρος που διαφευει σε ολους οσους θελουν να βαλουν η που εχουν φοτοβολτα'ι'κα πανελ ειαι που θα πρεπει να τα επισκεπτωνται μια με δυο φορες τον μηνα για να καθαριζουν το προστατευτικο τζαμι για να εχουν οι κυψελες οσο το δυνατο καλυτερη επαφη με το φως που πευτει πανω τους για να αποδιδουν οσο πιο καλυτερα κοντα στην ονομαστικη τους υσχη. αυτα παλικαρια μου προς το παρον οι κεραιες μου θα ειναι σε πληρη ληψη και οποια αλλη ιδεα σκευτω η βρω θα σας την ριξω .
οσο για τον κυνδυνο της συνεχους τασης ναι μεν καραδοκει αλλα θα θυμασαι την βλακεια που εκανες ' αν παθεις κατι ' και δεν θα την ξανακανεις ' ενω με το εναλασωμενο και ειδικα του σπιτιου μας 220 - 230 βολτ δυστυχως θα θυμουνται αλοι γιατι εσυ δεν θα εισαι εκει . και το λεω απο ιδια πειρα αυτο εχω παθει και απο τα δυο απο dc την εβγαλα καθαρη με καψιμο ' αλλα απο το ενελασωμενο απο καθαρη κωλοφαρδια ακριβως ετσι..
καλα ξεκινησε η ιδεα δεν πρεπει να την θαψη κανενας μα κανενας ομως και πεστεψτε με θα ειναι πολοι οι καλοθεληταδες γιαυτο λοιπον αερα .

-nikos-
27-06-11, 13:38
αγαπητοι μου φιλοι
καλυτερα δεν θα ηταν να βαλετε στο παιχνιδι μοτερ με σταθερο μαγνιτη συνεχους ρευματος ;;
ποιο ευκολα νομιζω πιανουμε μια σχεση 10 προς 1 και δυσκολοτερα 1500 - 2500 σ.α.λ. που χρειαζετε το δυναμο . θα μου πειτε που θα βρουμε τετοια μοτερ; αλλα υπαρχει και εκει η λυση , σκουτερακια ηλεκτρικα 12 βολτα ειδατε ;; αυτα ειναι, μπορει να βγαζουν σχετικα λιγο ρευμα φωρτισης αλλα πιστευω ειναι μια βοηθεια σε καιρο συνεφιασμενο .
---------
καλα ξεκινησε η ιδεα δεν πρεπει να την θαψει κανενας μα κανενας ομως και πειστεψτε με θα ειναι πολοι οι καλοθεληταδες γιαυτο λοιπον αερα .

-

-
η γεννητρια με σταθερους μαγνητες εχει ενα καλο και ενα κακο.
το καλο ειναι οτι μπορει να παραγει ηλεκτρισμο χαμηλης εντασης μεν αλλα απο πολυ
χαμηλες στροφες αλλα επιδη εχει σταθερους μαγνητες οσο ανεβενουν οι στροφες
ανεβενουν και τα βολτ με αποτελεσμα οταν υπερβουν την αντοχη του σταθεροποιητη να
''κοβεται'' η παροχη σε αυτον.
ενω η γεννητρια με ηλεκτρικη διεγερση με την βοηθεια ενως ρυθμηστη σαν του παραπανω
μπορει να παραξει σταθερη εξωδο υψηλου αμπεραζ ανεξαρτητος εντασης αερα και στροφων.
το σκεπτικο ειναι = οσο γινεται μεγαλητερη αποδωση και οσο γινεται μικροτερο κοστος κατασκευης.

-nikos-
19-07-11, 12:58
αφου τελειωσα την μεταφραση του παραπανω ενχειριδιου
την ανεβαζω για να βοηθηθουν οσο γινεται περισωτεροι φιλοι
γιατι οπως συνηθηζω να λεω ''κανε το καλο και ριξτο στο γιαλο,,,,,,το κυμα θα στο φερει πισω''
219852198621987219882198921990

-nikos-
19-07-11, 13:05
219912199221993219942199521996
:001_smile:

-nikos-
19-07-11, 13:13
2199721998219992200022001
:001_smile:

Notios38
20-07-11, 02:31
Kαλησπερα...επειδη ετυχε να ασχοληθω με μια εφαρμογη χρησης alternator αυτοκινητου σαν ανεμογεννητρια,να σας μεταφερω την εμπειρια μου
1.η ταση διεγερσης (προκειται για γεννητρια ξενης διεγερσης) που κυμαινεται απο 4.5-7 v αν η γεννητρια δεν περιστρεφεται,δεν υπαρχει τροπος να ξεκινησει εχωντας διεγειρει τον ροτορα...την φρεναρει το μαγνητικο πεδιο που αναπτυσεται....αν εχομαι και κυκλωμα πολαπλασιασμου στροφων με τροχαλιες...το χασαμε
2.οι χαρακτηριστικες καμπυλες της γενητριας ΤΑΣΗ / ΕΝΤΑΣΗ / ΣΤΡΟΦΕΣ Eιναι ικανοποιητικες αν η γενητρια εργαζεται απο 1500-6000 στρ/λεπτ
3.Επειδη σε φτερωτες ,ταχυτητες πανω απο 1000 στροφες σιγουρα απαιτουν υψηλες και αξιοπιστες μηχανικες κατασκευες (θορυβος-καταπονηση υλικων κτλ) καλυτερα ειναι να επαναπεριελιξουμε το τυλιγμα του στατη τριπλασιαζοντας τις σπειρες με 1/3 διατομης συρμα.....χασαμε αμεσως μεγαλο μερος ισχυος για να μεταφερομαι ισχυ σε χαμηλες στροφες.....αν ειχαμε στατη με 48 και πανω πολους θα ειχαμε λυσει το προβλημα μας ,,,εχουμε ομως 36 μονο ...και ο κατασκευαστης το τοποθετησε σε κινητηρα με συγκεκριμενη περιοχη στροφων
4....ΟTHERPOWER.com .net ειναι ενα καλο site για αναφορες..στο θεμα
5. ΑΝ ομως θελει να παιξει καποιος συναδελφος με alternator αυτοκινητου η διεγερση γινεται αφου παρει στροφες ο ροτορας και μετρωντας την συχνοτητα απο τον ακροδεκτη W εφαρμοζουμε προοδευτικα με pwm στο Df που ειναι η διεγερση..καλη συνεχεια

-nikos-
20-07-11, 09:51
πολυ σωστη η παρατηρηση σου και οντος το μαγνητικο πεδιο δεν θα αφυνει
την γενητρια να ξεκινησει αφου ο ρυθμηστης διεγερσης οσο πιο χαμηλες στροφες ειναι τοσο πιο
πολυ ρευμα βαζει στην διεγερση συν την καταναλωση ρευματος χωρις εργο,,,,,
ΑΛΛΑ αυτο ειναι ευκολο να υπερκεραστει ητε με ενα φυγοκεντρικο διακοπτη που θα ενεργοποιει
την διεγερση αφου εχει καποιες στροφες η φτερωτη Η με ανεμομετριτη οπως στην
εικονα =22013και για το θεμα αυξησης των σπιρων του στατορα,,,,,
,,,,,και τετραπλασιες σπιρες να βαλουμε παλι η αποδοση θα ειναι κατα πολυ μεγαλητερη
[τουλαχιστον 20 Αμπερ] απο τις πανακριβες γεννητριες του εμποριου.

-
και πριν ξεφυγουμε απο το θεμα να ανεβασω και την βασικη συνδεσμολογια
δυναμο-μπαταριας,,,,που μπορει να ειναι οτι βολταζ θελουμε αρκει
να τροποποιησουμε τον ριθμηστη.
220162201722018

744
20-07-11, 12:26
Tα δυναμό από αυτοκίνητα diesel δεν λειτουργούν σε χαμηλότερες στροφές;

Γιάννης

Notios38
20-07-11, 15:39
Γιαννη τα alternator ειναι τα ιδια και στους diesel κινητηρες...εχουν 36 πολους στον στατορα,αλλαζουν την σχεση μεταδοσης με την τροχαλια μονο...η vw εχει μονο 48 πολους,σε ορισμενα μοντελα...Επισης οι παλιοι ναυτιλιακοι-βιομηχανικοι κινητηρες εχουν γενητριες που αποδιδουν σε χαμηλες στροφες...θελουν ψαξιμο ομως.
Σημερα υπαρχουν καλυτερες λυσεις ...ερχονται PMG απο Κινα τα βαπτιζουν Made EU...ειναι χαμηλων στροφων 200-750στρ/λεπτ με μονιμο (ελειπτικο) πεδιο..κοστος 200ε για 1 kw.
Αν ομως καποιος συναδελφος θελει να χρησημοποιησει alternator αυτοκινητου...για να παρουμε πανω απο 800 στροφες θελουμε πολλα και καλοζυγισμενα πτερυγια..σε αμεση ζευξη με την γενητρια,ωστε να μην εχουμε απωλειες ....και με ενα pwm τροφοδοτικο που το ελενχει το ιδιο συστημα απο την εξοδο του στροφομετρου w που ολα εχουν για την ενδειξη στροφομετρου στα diesel...Tα κυκλωματα διεγερσης που εχετε βρει ως τωρα δεν ειναι για την περιπτωση μας...το εξηγησα παραπανω..
Και σε περιπτωση μεγαλης ταχυτητας ανεμου τουλαχιστον να υπαρχει εκτροπη απο το μετωπο του ανεμου..και καποιο φορτιο να παρει οτι ισχυ δεν αποροφησει το συστημα...

-nikos-
19-09-11, 21:54
πιστος στην καθε τοσο ανανεωση του θεματος
ανεβαζω την συνδεσμολογια κατασκευης μετατροπεα μονοφασικου σε τριφασικο ρευμα
γιατι μοτερ πανω απο 5 ιππους δεν αποδυδει με την τοποθετηση πυκνωτη [και μονο]
αλλα πρεπει να τροφωδοτηθει με τριφασικο ρευμα.
ειναι μια σπανια παρουσιαση αλλα ειπαμε =ολα για το λαο
-
ειναι μια συνδεσμολογεια τυπου MILER που θα την βρειτε πολυ ενδιαφερουσα
[για να εχετε και τριφασικο στην αυτονομοια σας]


βασικο στιχειο ειναι ο μετασχηματιστης τριων ιδιων
περιελιξεων 23655

Κυριακίδης
18-10-11, 12:05
Γεια ...σε όλους τους Κυρ Γρανάζιδες!
Σας παραθέτω και την δική μου κατασκευή ανεμογεννήτριας που έφτιαξα.

1) Πήρε το μάτι μου κάτι (πηνιοφόρους) λέγονται ... αυτά βρίσκονται στις μοτοσυκλέτες
24595
Τέτοια βρίσκεις πεταμένα όσα θες σε συνεργεία για μηχανάκια ... τα περισσότερα σε καλή κατάσταση (όχι καμένα ) κτλ. πήγα και μάζεψα μερικά και τζάμπα!

2) Εν συνεχεία πήρε το μάτι μου και αυτά..
24596
Είναι πτερύγια (Σετ) από την γνωστή Air X - Marine. (Εδώ τσαντίστικα λιγάκι κόστιζαν 120 ευρώ ) .. τα άτιμα .... πήρα και την στρογγυλή βάση τους για να βιδωθούν. Τα πήρα γιατί τέτοια κατασκευή δύσκολα έως αδύνατον να τα φτιάξεις μόνος..

3) Ευτυχώς που με λυπήθηκε ο θεός και είχε προνοήσει να μου έχει έτοιμο ένα μίνι τορνάκι ... για να κάνω μόνος τους άξονες - τις βάσεις - την περιστροφική κολόνα κτλ.

24597
24598
24599
24600

Και το αποτέλεσμα ήταν αυτό...

Κυριακίδης
18-10-11, 12:16
Τα τελικά στάδια....
24601
24602
24603

Εδώ ... είναι η φάση παραγωγής

ΑΛΛΑ επισυνάπτω τα προβλήματα - ελαττώματα προς γνωστοποίηση σε όσους το επιχειρήσουν.

1) Μετάνιωσα που δεν έβαλα αντι για 3 πτερύγια (του σετ της Air X - Marine ) είχαν και με 4 !! . Αλλά το έμαθα μετά ...

2) Επειδή όταν ένωσα τον πηνιοφόρο ( με το καπάκι όπου βρίσκονται οι μαγνήτες) έκαναν "κλώτσημα" "φρενάρισμα" από το ισχυρό μαγνητικό πεδίο. Τρόχισα λιγάκι τις μεταλλικές "κορυφές" των πηνίων . για να ελαφρυνθεί το "κλώτσημα"

3) Ο πηνιοφόρος που επέλεξα (από βιασύνη ) είναι με 12 πηνία. Ενώ έμαθα μετά ότι υπήρχαν και πηνιοφόροι με περισσότερα πηνία. Και θα γινόταν πιο αποδοτικός .... τέλος πάντων που θα πάει θα ξαναβρώ κουράγιο και θα ... το σκίσω.

-nikos-
18-10-11, 13:07
μπραβο Μιχαλη
ειναι πιο καλη η ιδεα να κινειται ο μαγνητης απο το να κινηται το πηνιο
δεν εχουμε καθολου φθορα σε καρβουνακια με αυτο τον τροπο συν οτι μπορεις να βαλεις
οσα βολαν θελεις πανω στον αξωνα που να κινουνται απο την ιδια φτεροτη
συν οτι ειναι ευκολο να βρεθουν τα υλικα.
αλλα πες μου τι εκανες με την τρυπα του βολαν που ειναι κωνικη ??
πολυ μου αρεσε η ιδεα-πατεντα σου [πως δεν το σκευτηκα αυτο εγω:001_unsure::001_smile:]

Κυριακίδης
18-10-11, 14:28
Κρίμα Νίκος ...που δεν δέχονται εδώ και επισύναψη βίντεο . Να το έβλεπες και πόσο σφαίρα γυρίζει !!! θαρρείς και λογικά αυτό δεν θα το ονόμαζα "Ανεμογεννήτρια" αλλά F16 !!...

Δεν "σηκώνει" άλλο βολάν ... καθώς ανέφερα παραπάνω ... ότι μετάνιωσα ( εν αγνοία μου) που δεν έβαλα 4 πτερύγια .

Οι τάσεις που "'επιασε" με όχι και ιδιαίτερα πολύ δυνατό άνεμο ....ήταν 22 έως και 25 βόλτ.

Ανέφερα ότι τρόχισα τις μεταλλικές κορυφές των πηνίων (για να απομακρυνθούν ) λίγο από τους μαγνήτες και να μην "κοντράρουν " βηματικά. Γιατί παρ όλο τον δυνατό σχετικά αέρα ... κάποιες στιγμές σταματούσε "αιφνίδια" ο άνεμος και λόγο της "κοντρας" εξ αρχής δεν μπορούσε να κάνει εκκίνηση (τα πτερύγια) ... άμα πάρει μια στροφή μετά πετάει!! γιαυτό τα τρόχισα. Εξαρτάται βέβαια και τι πηνιοφόρο θα βρείς όλα δεν έχουν την ίδια κόντρα. Μου άρεσε ένας πηνιοφόρος Χ 24 ? πηνία? ... και ήταν της Yamaha χιλιάρας μηχανής .... δούλευε τέλεια ... και απαλά .. αλλά ήταν αργά. Το δοκίμασα "προσωρινά" σταθεροποιόντας τα πηνία σε μια μέγγενη ... και με τρυπάνι γύρισα το καπάκι για δοκιμή ...αν και μη κεντραρισμένο ... γυρνούσε απαλότερα και φοβερες τάσεις 55 - 65 βολτ? Αχχχχχ και να έβαζα από την αρχή αυτόν τον πηνιοφόρο.

Επίσης κρίμα και σε κάτι άλλο....

στην πλειοψηφία με μέτριους ανέμους έως χαμηλούς βγάζει 4 - 8 - 10 βόλτ . και με μια απλή ανόρθωση στην μέση δεν πετυχαίνουμε τίποτα. Ενώ η εργοστασιακή Air X - Marine έχει τα "καλούδια¨" του ... ότι παίρνει αυτά τα χαμηλά ρεύματα και τα ενισχύει ( το κάνει μια πλακέτα "μέσα της " .. που εγώ έτσι ερασιτέχνης που είμαι δεν μπορώ να το πετύχω ... τέλος πάντων. Αξίζει τουλάχιστον ως σημείο αναφοράς .

-nikos-
18-10-11, 14:54
τελικα τον εκανες κονικο τον αξωνα ??αν ναι γιατι??
μην ζηλευεις τα τεσσερα φτερα με δυο θα ειναι ακομα καλυτερο.

Κυριακίδης
18-10-11, 15:03
Δεν χρειάστηκε να γίνει κωνικός ο άξονας που συνδέει τα πτερύγια με το βολάν ...γιατί το βολάν που βρήκα ... "έτυχε" να έχει ίσια υποδοχή στο κέντρο του βολάν ...

Και φρόντισα τα Πηνία να τα σταθεροποιήσω πάνω στο σασί της οριζόντιας μπάρας της ανεμογεννήτριας. πάνω σε μια ισχυρή και "παχιά" μεταλλική γωνία ... αλλά και κεντράροντας το με το βολάν έτσι ώστε να μην βρίσκουν οι μαγνήτες με τα πηνία .

Επίσης μεταξύ σταθερών πηνίων και της μεταλλικής γωνίας (όπου στηρίζεται) έβαλα όπως θα δεις στην φωτό ένα κυλινδρικό σωλήνα "άσπρο φαίνεται" για να μην κάνει σώμα με το σασί.

klik
18-10-11, 15:14
Για καλό έλεγχο στην ανεμογεννήτρια, θέλεις ελεγκτή (πλακέτα) που να επιτρέπει το ξεκίνημα χωρίς να συνδέσει φορτίο και μετά να φτάνει μέχρι ένα όριο στροφών το οποίο να κρατά σταθερό.
Αν πάει να πέσει ο αριθμός στροφών, μειώνει το ρεύμα που δίνει στον inverter/μπαταρία.
Αν πάει να το ξεπεράσει, αυξάνει το ρεύμα προς τον inverter/μπαταρία.

spyropap
18-10-11, 23:35
Μπράβο και από εμένα Μιχάλη. Ωραία προσπάθεια με χαμηλό κόστος.
Δεν μας είπες για την απόδοση της. Δηλαδή με τι αέρα σηκώνει στροφές και πιάνει πόσα Watt;
Μέτρησες τα V*A με αέρα και με φορτίο λάμπες έτσι δεν είναι;
Και τα πτερύγια τα αγόρασες από το web;

“στην πλειοψηφία με μέτριους ανέμους έως χαμηλούς βγάζει 4 - 8 - 10 βόλτ . και με μια απλή ανόρθωση στην μέση δεν πετυχαίνουμε τίποτα.
Ενώ η εργοστασιακή Air X - Marine έχει τα "καλούδια" του ... ότι παίρνει αυτά τα χαμηλά ρεύματα και τα ενισχύει ( το κάνει μια πλακέτα μέσα της .. που εγώ έτσι ερασιτέχνης που είμαι δεν μπορώ να το πετύχω”

Δεν είναι δύσκολο να βάλεις διπλασιαστή τάσης με 2 πυκνωτές και 2 διόδους.
Συνήθως το κάνουν όταν η τάση είναι χαμηλή. Αντί γι αυτό έβαλες μια γέφυρα;
Πόσες εξόδους/καλώδια βγάζει ο πηνιοφόρος που βρήκες;

Να δούμε και κανέναν έξυπνο ρυθμιστή φόρτισης όπως αυτούς που γράφει ο klik

Κυριακίδης
19-10-11, 00:44
Γεια και σε σένα Σπύρο. Για την απόδοση που ρωτάς δεν γνωρίζω πως το μετράνε αυτό !! ( όπως είπα είμαι ερασιτέχνης) και δεν γνωρίζω και πολλά από ηλεκτρολογικά - ηλεκτρονικά.

Ναι τα πτερύγια από το διαδίκτυο. Δεν γνωρίζω την διεύθυνση γιατί τα πήρα με παραγγελία από εδώ από την Αλεξανδρούπολη όπου είναι κάποιος γνωστός με κατάστημα όπου πουλάει φωτοβολταικά και ανεμογεννήτριες και τον παρακάλεσα να ψάξει να μου τα βρει μόνο τα πτερύγια .

Αλλά άμα κάνεις αναζήτηση στο Google και ψάξεις περί (σετ πτερύγια ) για Air X - marine . ή (set blade) . όλο και κάτι θα πεταχτεί μπροστά σου. Μην συμβιβαστείτε με άλλου είδους πτερύγια πέρα από αυτά που δείχνω σε φωτογραφία γιατί νομίζω ότι τα συγκεκριμένα είναι τα καλύτερα στην (αεροδυναμική) και δίνουν απίστευτη ταχύτητα. Γυρίζουν τόσο γρήγορα που "οπτικά" στο γύρισμα "εξαφανίζονται" τα πτερύγια.

Ο πηνιοφόρος που έβαλα δεν έχει καμιά σχέση με την φωτογραφία που επισύναψα παραπάνω γιατί αυτόν που έβαλα δεν τον τράβηξα φωτογραφία και έβαλα μία από το Web όπου δείχνει μιαν άλλη ( για να καταλάβουμε ).

Αυτό που έβαλα εγώ είχε 12 πηνία επάνω. Αλλά το (1 ή 2) πηνία από τα 12 συνολικά ήταν με άλλου είδους σύρμα περιέλιξης ( μάλλον θα ήταν για τα φώτα ) .

Ο πηνιοφόρος αν θυμάμαι καλά ( γιατί έχει καιρό που το έφτιαξα ) και δεν είμαι σίγουρος . πρέπει να είχε 3 καλώδια και πήρα μόνο τα 2 . Εκτός δηλαδή αυτό που έβγαινε για τα (φώτα) . Δηλαδή στην ουσία δεν είναι στο σύνολο τελικά 12 πηνία αλλά 11 ή 10 . Επειδή παρέκαμψα τα 2 πηνία που ήταν για τα φώτα. Αν δεν βιαζόμουν ... σκεφτόμουν αυτά τα 2 πηνία που περισσεύουν να τα χρησιμοποιήσω για "φρενάρισμα" σε δυνατό άνεμο . Αλλά που τέτοιες σκέψεις όταν βιάζεσαι ... και θέλεις να το τελειώσεις. άσε που από ηλεκτρολογικά είμαι "κότα".

Και ακριβώς επειδή είμαι "κότα " έκανα τα εξής παρακάτω : (έστω και ανορθόδοξα)

1) Όταν το τελείωσα και το δοκίμασα στον "αέρα" . του έβαλα απλά ένα ανορθωτή για να παίρνω την DC τάση.
2) Έπειτα είχα έναν παλιό ρυθμιστή φόρτισης 10Α από τα φωτοβολταικά . που μου είχε περισσέψει και μετά την ανόρθωση τα + και - DC της ανόρθωσης τα έχωσα στον ρυθμιστή στα αντίστοιχα + και - του ρυθμιστή φόρτισης. Και φυσικά μια παλιά μπαταρία 60 ΑΗ .
3) Έκανα κατά καιρούς δοκιμές ( ανάλογα τον άνεμο ) να αδειάζω επίτηδες την μπαταρία για να δω αν φορτίζει ικανοποιητικά . Την φόρτισα την μπαταρία πολλές φορές και την άδειαζα και πάλι με καταναλώσεις για να δω αν "περπατάει" καλά. Δηλαδή περίμενα έστω και με ρίσκο να μου κάψει τον ρυθμιστή φόρτισης επειδή δεν είναι κατάλληλα για αυτήν την δουλειά. ή να μου καούν τα πηνία στον πηνιοφόρο επειδή δεν είχε φρένο. Αυτή η δουλειά συνεχίστηκε για 2 μήνες περίπου όλα να βαίνουν καλά.
4) Ώσπου μια μέρα και (χαζομάρα) μου επειδή την ανεμογεννήτρια την έβαλα κοντά και δίπλα σε μια κεραία TV . όπου στηρίζονταν η κεραία με πλάγια συρματόσχοινα ..... έσπασε το συρματόσχοινο και βρήκε πάνω στα πτερύγια της ανεμογεννήτριας και μου τα έσπασε. Από τότε δεν ξαναεπιχείρησα να ξαναπαραγγείλω πτερύγια κτλ. Γιατί σκεφτόμουν έστω και να αγόραζα άλλα πτερύγια με "έριχνε" το μεγάλο εμπόδιο της συνέχειας με την τελοιοποίηση της απαραίτητης πλακέτας κτλ. Και εγκατέλειψα ....

spyropap
19-10-11, 01:42
Εάν είναι έτσι η ανεμογεννήτρια έχει σπασμένη έλικα; Και την παράτησες; Κρίμα η δουλειά.
Οι κότες δεν φτιάχνουν ανεμογεννήτριες. Πρέπει να φτιάξεις νέα πτερύγια και να την ξανασηκώσεις βελτιωμένη.
Να βάλεις διπλασιαστή τάσης αντί για γέφυρα να χρησιμοποιήσεις και το τρίτο καλώδιο, σου εύχομαι.

Το κύκλωμα διπλασιαστή είναι εύκολο και μπορείς να το κάνεις ακόμα και δίχως πλακέτα.
Άρχισε να σκέφτεσαι πώς να φτιάξεις τα σπασμένα πτερύγια και θα σου δώσουμε συμβουλές για σωστή σύνδεση.

Κυριακίδης
19-10-11, 10:38
Ένας λόγος είναι ότι Πεθύμησα αυτές τις κατασκευές (αφού πάνε 4-5 χρόνια).

Σκέφτομαι να το φτιάξω ολοσδιόλου από την αρχή! Και ήδη ψάχνω να βρω έναν πηνιοφόρο πιο καλό με περισσότερα πηνία.

Ο άλλος λόγος είναι ότι αυτήν την κατασκευή την έκανα πολύ μα πολύ βιαστικά χωρίς σοβαρή μελλοντική προοπτική (απλός με ενδιέφερε να μάθω αν στέκει και αν είναι πρακτικό και λειτουργήσιμο ) .
Δηλαδή αν π.χ θα επαρκούσαν τα πτερύγια που επέλεξα να "σηκώσουν" το βάρος του βολάν ... της κόντρας των μαγνητών .... και αν θα κατάφερνε να γυρίζει με ικανοποιητική ταχύτητα. Άσχετα και με το τι θα έκαμνα στην συνέχεια με τα ηλεκτρονικά του.

Τα σοβαρότερα λάθη μου εδώ εκτός της βιασύνης ήταν και τα εξής παρακάτω.

1) Ένα παραπάνω πτερύγιο από τα 3 . που έβαλα εγώ (στο σετ) της Air Marine θα ήταν καλοδεχούμενο. (για να υπερνικάει την εκκίνηση και την κόντρα των μαγνητών). Αν και κάποιος παραπάνω μου είπε ότι και με 2 θα γινόταν καλύτερο ( που το θεωρώ λάθος).

2) Η οριζόντια σιδηρόμπαρα που έβαλα για "σασί" της όλης κατασκευής ήταν βαριά σχετικά και είχε κάποιο προβληματισμό στην "τηλεκατεύθυνση" με το ουραίο πτερύγιο. Γιαυτό και αναγκάστηκα να βάλω πολύ μεγάλο ουραίο πτερύγιο για να γυρίζει. Μια κατασκευή αυτού του "σασί" με αλουμίνιο θα ήταν ευπρόσδεκτη. Αλλά το έκανα με σίδερο γιατί δεν θα έτρεχα σε αλουμινάδες για να μου τα κολλήσουν όλα τα εξαρτήματα κτλ.

3) Σκέφτομαι ότι ίσως ήταν λάθος να "τροχίσω" τις κορυφές του πηνιοφόρου όπως ανέφερα παραπάνω για να "απομακρύνω" λίγο τους μαγνήτες από τα πηνία με την λογική να "μαλακώσει" λίγο η κόντρα των μαγνητών . Που έτσι ίσως να δημιούργησα και χωρίς να το ξέρω "πτώση" στην τελική απόδοση του πηνιοφόρου. Εξ ου και η απλή απάντηση στον 1ο παραπάνω προβληματισμό (για τα πτερύγια).

4) Τον άξονα που συνδέει τα πτερύγια με το κεντραρισμένο βολάν , και την "κυλινδρική φωλιά με τα 2 ρουλεμάν" τον έκανα με δικό μου τόρνο (μίνι ιδιωτικό) και δεν είμαι εξπέρ στην τόρνευση . Με αποτέλεσμα να αφήσω κάποια "μπόσικα" στο κεντράρισμα . Με αποτέλεσμα να γίνει αρκετά θορυβώδης η κατασκευή. Την επόμενη φορά θα πάω σε επαγγελματίες τορναδόρους για σωστή δουλειά με αποκλεισμό που λέει ο λόγος και του 10ου του χιλιοστού. Επίσης τα 2 ρουλεμάν στην "φωλιά" που κρατάνε τον άξονα τα άφησα γυμνά και στον "αέρα" , που αυτήν την φορά θα τα προσθέσω και με εξωτερικές τσιμούχες για "αδιαβροχοποίηση" τους.

Θα ήθελα τελειώνοντας να μου επισυνάψετε αυτόν τον διπλασιαστή τάσης τάσης με τους 2 πυκνωτές που λέτε και τις 2 διόδους αν είναι δυνατόν. για να το έχω ως πρόσθετο "εργαλείο" . Ευχαριστώ.

spyropap
19-10-11, 17:17
Στο επάνω σχέδιο είναι κλασικός διπλασιαστής τάσης και στο κάτω προσαρμοσμένος διπλασιαστής για χρήση σε πηνιοφόρο δυναμό με 3 απολήξεις.
24658
Ξεκινάς την κατασκευή από την αλουμινένια ψύκτρα. Βιδώνεις επάνω τις διόδους και κολλάς τα υπόλοιπα με καλώδια. Δένεις επάνω τους πυκνωτές. Δεν χρειάζεσαι πλακέτα αλλά ένα στεγανό κουτί να τα βάλεις μέσα.

24659
Ίσως μπορέσεις να φτιάξεις δική σου έλικα με μεταλλικά πτερύγια σαν την μικρή εξαπτέρυγη
Δεν θα είναι τόσο υψηλής αισθητικής και αεροδυναμικής όμως θα σου κοστίσει λιγότερο.

vasilllis
19-10-11, 17:56
http://viewitem.eim.ebay.gr/400W-WATT-MAX-OPTION-WIND-TURBINE-GENERATOR-KIT-1224V-VOLT-ELECTRICITY-k9/260873509171/item

ριξτε μια ματια σε αυτη την κινεζουρα.πιστευω μ αυτα τα λεφτα δεν συμφερει να πας σε κατασκευη.
Βεβαια δεν συγκρινεται με τα φτερα που πηρε 120€μιας και ειναι κορυφαια εταιρια.αλλα πιστευω ειναι καλη επιλογη.μακρια μονο απο σπιτι γιατι θα κανει σαν σεσουαρ.

taxideytis
19-10-11, 18:13
κινέζικο αντίγραφο της air X.

πτερύγια πολλά...http://stores.ebay.com/Missouri-Wind-and-Solar/wind-turbine-blades-/_i.html?_fsub=2014758011&_sid=827556011&_trksid=p4634.c0.m322
http://www.emarineinc.com/products/AIR%252dBreeze-Land-%283%29-Blade-Set.html
αλλά και στην Αγγλία...http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=air+breeze+blades&_armrs=1&_from=&_ipg=

dagpan
19-10-11, 18:13
Παιδια γεια χαρα σε ολους.

Πραγματικα, διαβαζοντας το θεμα της συζητησης που εχει ανοιξει εδω και με βαση την ερευνα που ειχα κανει πριν 5 χρονια για την αυτονομια της οικιας , αναρωτιεμαι και παλι, αν αξιζει τον κοπο να μπεις σε ολη αυτη την ιστορια για αγορα, κατασκευη, δαπανη χρηματων, δαπανη χρονου ωστε να κατασκευαστει μια ηλεκτροπαραγωγικη μοναδα αυτονομιας μιας οικιας. ΠΡΟΣΟΧΗ: Μιας συγχρονης οικιας.
Επιτρεψτε μου να πω (και σας προκαλω να με διαψευσετε αν διαφωνειτε), πως ενα σπιτι δεν μπορει να γινει αυτονομο και συγχρονως να συμφερει οτιδηποτε εχεις κατασκευασει ή αγορασει, σε σχεση με το ποσο των εξοδων που δινουμε στην ΔΕΗ ακομα και αν το δουμε μακροπροθεσμα. Οσα χρηματα και αν δωσετε δεν προκειται να κρατησετε το συνολικο κοστος κατασκευης (και συντηρησης) ηλεκτροπαραγωγικης μοναδας χαμηλοτερο απο το συνολικο κοστος ηλετρικης καταναλωσης απο την ΔΕΗ σε βαθος 20 και 30 χρονων λειτουργιας για ενα σπιτι το οποιο καταλωνει εως και 1200 KW το χρονο.

Εαν ομως θελουμε ενα σπιτι το οποιο δεν εχει ρολοι ΔΕΗ (και ειναι αυτονομο), αρα δεν πληρωνει τα δημοτικα τελη και οτι επιπλεον αλλες χρεωσεις προκυπτουν απο την εκδοση του λογαριασμου, τοτε ειμαι μαζι σας .
Γινεται ομως το τελευταιο; Αυτο πρεπει να το μαθουμε. Ηδη φτιαχνω σπιτι και με χαρα να γλιτωνα τα δημοτικα τελη. Βεβαια αυτο δεν ειναι ηθικα σωστο γιατι πρεπει ως πολιτης να πληρωσεις το μεριδιο σου για τα κοινα εξοδα ενος δημου. (Με "ιδανικα" κριτηρια και συνθηκες, εξοδα ενος δημου.)

taxideytis
19-10-11, 18:18
εξαρτάται απο τον τρόπο ζωή σου...και πόσο εθισμένος είσαι στο Ηλεκτρικό ρεύμα...πάντα..
Τα δημοτικά τέλη πάς στον Δήμο και τα πληρώνεις...ζητάς μάλιστα να σου τα στέλνουν μαζί μετο νερό...

Κυριακίδης
19-10-11, 23:01
Τελικά Dagpan πολύ δύσκολα να συμφέρει . σύμφωνα με τα λεγόμενα σου
και αυτό γιατί υπάρχει
1) η κύρια "κατάρα" που απαιτείς πολυέξοδες μπαταρίες για τις πλήρες ανάγκες σου + τα επιπλέον μηχανήματα.
2) Το μόνο πράγμα που συμφέρει είναι η απευθείας πώληση ρεύματος προς την ΔΕΗ.

Παιδια γεια χαρα σε ολους.

Πραγματικα, διαβαζοντας το θεμα της συζητησης που εχει ανοιξει εδω και με βαση την ερευνα που ειχα κανει πριν 5 χρονια για την αυτονομια της οικιας , αναρωτιεμαι και παλι, αν αξιζει τον κοπο να μπεις σε ολη αυτη την ιστορια για αγορα, κατασκευη, δαπανη χρηματων, δαπανη χρονου ωστε να κατασκευαστει μια ηλεκτροπαραγωγικη μοναδα αυτονομιας μιας οικιας. ΠΡΟΣΟΧΗ: Μιας συγχρονης οικιας.
Επιτρεψτε μου να πω (και σας προκαλω να με διαψευσετε αν διαφωνειτε), πως ενα σπιτι δεν μπορει να γινει αυτονομο και συγχρονως να συμφερει οτιδηποτε εχεις κατασκευασει ή αγορασει, σε σχεση με το ποσο των εξοδων που δινουμε στην ΔΕΗ ακομα και αν το δουμε μακροπροθεσμα. Οσα χρηματα και αν δωσετε δεν προκειται να κρατησετε το συνολικο κοστος κατασκευης (και συντηρησης) ηλεκτροπαραγωγικης μοναδας χαμηλοτερο απο το συνολικο κοστος ηλετρικης καταναλωσης απο την ΔΕΗ σε βαθος 20 και 30 χρονων λειτουργιας για ενα σπιτι το οποιο καταλωνει εως και 1200 KW το χρονο.

Εαν ομως θελουμε ενα σπιτι το οποιο δεν εχει ρολοι ΔΕΗ (και ειναι αυτονομο), αρα δεν πληρωνει τα δημοτικα τελη και οτι επιπλεον αλλες χρεωσεις προκυπτουν απο την εκδοση του λογαριασμου, τοτε ειμαι μαζι σας .
Γινεται ομως το τελευταιο; Αυτο πρεπει να το μαθουμε. Ηδη φτιαχνω σπιτι και με χαρα να γλιτωνα τα δημοτικα τελη. Βεβαια αυτο δεν ειναι ηθικα σωστο γιατι πρεπει ως πολιτης να πληρωσεις το μεριδιο σου για τα κοινα εξοδα ενος δημου. (Με "ιδανικα" κριτηρια και συνθηκες, εξοδα ενος δημου.)

dagpan
20-10-11, 18:51
Μιχαλη, αγαπητοι φιλοι.

Πιστευω να ημουν σαφης. Αυτονομος σημαινει ταυτοχρονα και ανεξαρτητος. Βαλτε τα κατω με χαρτι και μολυβι και δεν θα πω εγω τις τιμες που υπαρχουν αλλα το πληρες σκεπτικο και διορθωστε με αν κανω λαθος.
Εχουμε και λεμε.
Α: Κοστος εγκαταστασης αυτονομου ηλεκτροπαραγωγικης μοναδας και συντηρηση αυτης για χρηση 20 ετων.
Β: Κοστος χρησης ηλεκτρικης ενεργειας με τα ισχυοντα τιμολογια για περιοδο 20 ετων.

Ετσι πολυ χονδρικα για το αυτονομο συστημα εχουμε:
Α1: Κοστος αγορας φωτοβολταικων ή/και ανεμογεννητριας η/και ηλεκτρογεννητριας υγρων καυσιμων.
Α2: Κοστος αγορας συστοιχιας συσσωρευτων ικανα για να αποθηκευσουν και να παραδωσουν ισχυ τοσο σε μεγεθος οσο και σε χρονικη παροχη αυτης της ισχυς. (καλυψη αναγκων οπως ηλεκτρικη κουζινα , φουρνος , ψυγειο σε λειτουργια και επιπλεον οι μικροτερες σε ενεργειακη καταναλωση συσκευες.) μεσο σπιτι χρειαζεται εως 5kw εως 7kW το χρονο.
Α3: Κοστος αγορας του μετατροπεα συνεχους σε εναλλασομενο 220 και φορτιστή των συσσωρευτων.
Α4: Κοστος και μελετη εγκαταστασης αν δεν γινει απο εσας.
Α5: Κοστος αλλαγης των συσσωρευτων ανα περιπου 5 εως 7 χρονια. (περιπου 4 αλλαγες)
Α6: Στα 20 χρονια ηδη σκεφτομαστε την πτωση της αποδοσης των φωτοβολταικων πινακων, της συντηρησης της ανεμογεννητριας, της συντηρησης της ηλεκτρογεννητριας υγρων καυσιμων.

Για το κοστος χρησης της ηλεκτρικης ενεργειας απο την ΔΕΗ εχουμε:
Β1: Κοστος συνδεσης στην ΔΕΗ.
Β2: Κοστος χρησης της ηλεκτρικης ενεργειας μόνο που προκυπτει απο το διμηνιαιο παγιο και επιπλεον χωρις τις επιπλεον χρεωσεις. (για παραδειγμα τα παγια ενος ετους επι 20 ετη)
Β3: Κοστος χρησης της ηλεκτρικης ενεργειας σε KW . Εδω το τιμολογιο αυτη την στιγμη της ΔΕΗ (http://www.dei.com.gr/Default.aspx?id=42880&nt=18&lang=1) (για παραδειγμα kW-ωρες για ενα ετος επι 20 ετη)


Οσον αφορα την πωληση ενεργειας στην ΔΕΗ, δεν θα εδινα ουτε ευρω απο την τσεπη μου αυτη την στιγμη για να συναψω συμβολαιο με την ΔΕΗ . Η χωρα, το κρατος, και η κρατικη μηχανη γενικα σε συνδυασμο με την υπο απειλη χρεοκοπιας της χωρας δεν μου δημιουργει καθολου μα καθολου εμπιστοσυνη να επενδυσω με βαση αυτους τους παραγοντες.

Φιλικα Παναγιωτης.

taxideytis
20-10-11, 20:36
ξανακάνε τους υπολογισμούς βγάζοντας έξω την ηλεκτρική κουζίνα, τον φούρνο, πιθανό τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, και πλυντήριο με έισοδο ζεστού νερού. Επαναλαμβάνω οτι η αυτονομία θέλει και μερικές θυσίες, και έιναι φυσικά και τρόπος ζωής. Επίσης δεν μπορεί κατά κανόνα να εφαρμοσθεί σε διαμέρισμα.
Τώρα να τα βάλεις σε απολυτα νούμερα, σήμερα μπορέι και να χάνει. Αλλά διαμορφώνεις τα πάντα στην ζωή σου με απόλυτα νούμερα;

dagpan
20-10-11, 22:15
ξανακάνε τους υπολογισμούς βγάζοντας έξω την ηλεκτρική κουζίνα, τον φούρνο, πιθανό τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, και πλυντήριο με έισοδο ζεστού νερού. Επαναλαμβάνω οτι η αυτονομία θέλει και μερικές θυσίες, και έιναι φυσικά και τρόπος ζωής. Επίσης δεν μπορεί κατά κανόνα να εφαρμοσθεί σε διαμέρισμα.
Τώρα να τα βάλεις σε απολυτα νούμερα, σήμερα μπορέι και να χάνει. Αλλά διαμορφώνεις τα πάντα στην ζωή σου με απόλυτα νούμερα;
Κωνσταντινε δεν την αφαιρω την κουζινα και τον φουρνο γιατι πρεπει να μαγειρεψεις και να φας. Ηλεκτρικο θερμοσιφωνα δεν βαζω γιατι ας πουμε οτι εχουμε ηλιακο θερμοσιφωνα. Και φυσικα δεν διαμορφωνουμε οι περισσοτεροι ελληνες την ζωη μας με απολυτα νουμερα για αυτο και εγραψα επανω για τον υπολογισμο την λεξη "χονδρικα".
Θελεις να βαλουμε το κοστος χρησης υγραεριου η φυσικου αεριου αντι ηλεκτρικης ενεργειας στον φουρνο και την κουζινα; Τοτε ειναι που δεν συμφερει.

Εν κατακλειδι μου αρεσει και εμενα πολυ οι κατασκευες ενεργειακης αυτονομιας και αυτα θα κανω οταν βρω χρονο, αλλα η μονη ενεργειακη αυτονομια που συμφερει και οικονομικα και περιβαλλοντικα τον τοπο οπου ζουμε και σε εμας τους πολιτες ειναι οι ανανεωσιμες πηγες ενεργειας σε μεγαλη κλιμακα και οχι σε τοπικη κλιμακα , δηλαδη ο καθενας σπιτι του.
Μακαρι να γινει και αυτο στην χωρα μας. Θα αποδωσει σε βαθος χρονου. :-)

spyropap
20-10-11, 22:48
Κι εγώ νομίζω που δεν συμφέρει η αποθήκευση της ενέργειας σε μπαταρίες μολύβδου. Ευχόμαστε και προσπαθούμε για καλύτερη τεχνολογία. Κατευθείαν στην κατανάλωση, μπορείτε;
Όσο για ηλ.κουζίνες, ηλ.θέρμανση και πλυντήρια ε μπορείτε και δίχως αυτά.

Ακόμα και δίχως υλικά αγαθά μπορείτε να ζήσετε απαλλαγμένοι από τα βαρίδια και τις αλυσίδες.
Υπάρχουν αρκετές κοινοβιακές κοινότητες όπου οι άνθρωποι ζουν εκτός τόπου και χρόνου. Γι αυτούς δεν υπάρχει κρίση. Αυτή την επιλογή την κάνουν οι ικανοί και λογικοί άνθρωποι.
Οι παράλογοι είναι αυτοί που πούλησαν τα κτήματα, ξερίζωσαν τις ιερές ελιές και γέμισαν τσιμέντα και καυσαέριο.

Θέλετε δεν θέλετε την πολυτέλεια να σκορπάτε ενέργεια να την ξεχάσετε.
Είσαστε έτοιμοι για ακραίες συνθήκες; Μπορείτε να επιζήσετε δίχως πρίζες;
Πως θα το κάνετε όταν και άμα συμβούν τα χειρότερα;

Πολύ φοβάμαι ότι θα έρθει στιγμή που θα τρώει ο ένας τον άλλον ωμό προκειμένου να επιβιώσει.
Το σενάριο της κιν. ταινίας the road (2009) είναι πιθανό.
http://www.youtube.com/watch?v=hbLgszfXTAY (http://www.youtube.com/watch?v=hbLgszfXTAY)

Κυριακίδης
20-10-11, 22:53
Εύγε Dagpan σε παραδέχομαι για τα εξής λεγόμενα σου:

"Οσον αφορα την πωληση ενεργειας στην ΔΕΗ, δεν θα εδινα ουτε ευρω απο την τσεπη μου αυτη την στιγμη για να συναψω συμβολαιο με την ΔΕΗ . Η χωρα, το κρατος, και η κρατικη μηχανη γενικα σε συνδυασμο με την υπο απειλη χρεοκοπιας της χωρας δεν μου δημιουργει καθολου μα καθολου εμπιστοσυνη να επενδυσω με βαση αυτους τους παράγοντες."

Και συμπληρώνω τα εξής και από εμένα.
Μου φαίνονται πολύ ύποπτα αυτά που μαθαίνω κατά καιρούς . Πάνω στην πολιτική του κράτους περί "των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας" από τα κοινός πολύ γνωστά περί ..... γραφειοκρατίας που εμποδίζουν την εξέλιξη και ότι άλλο....
Έως τα πολύ κρυφά σκάνδαλα "Δικτατορικά" θα έλεγα που δεν "ακούγονται" .... όπως του ότι σκέφτονται άκουσον άκουσον λέει ... να γίνει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η τοποθέτηση φωτοβολταικών σε νεόδμητα κτίρια !!!!!!!!!! Παραθέτω ένα μέρος του τι σκέφτονται οι "ξύπνιοι πολιτικοί"

Ενεργειακό πιστοποιητικό Όπως είναι γνωστό για την μεταβίβαση ή μίσθωση ακινήτου, ανεξάρτητα από την παλαιότητα ή την χρήση του(κατοικία ,διαμέρισμα, εμπορικός χώρος κτλ) είναι απαραίτητο το πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης (ΠΕΑ).Το πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης αξιολογεί την «ενεργειακή απόδοση» ενός κτιρίου, δηλαδή την απόδοση της ενέργειας που καταναλώνει για να εξασφαλιστούν οι ιδανικές συνθήκες διαβίωσης ,θερμοκρασίας, υγρασίας ,αερισμού και φωτισμού όπως και για την κάλυψη άλλων λειτουργικών αναγκών.
Ο ΚΕΝΑΚ (Κανονισμός Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων) καθορίζει το νομικό και τεχνικό πλαίσιο της διενέργειας ενεργειακών επιθεωρήσεων και μέσω της ενεργειακής αξιολόγησης κατατάσσει τα ακίνητα σε 9 κατηγορίες από Η έως και Α+. Τα νεόδμητα κτήρια είναι υποχρεωτικό να κατατάσσονται τουλάχιστον στην κατηγορία Β, ενώ η κατάταξη στην Α κατηγορία εξασφαλίζεται τις περισσότερες φορές με την χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας (όπως φωτοβολταικά συστήματα).
Με το ενεργειακό πιστοποιητικό υπολογίζεται η κατανάλωση ενέργειας, σε κιλοβατώρες ανά τετραγωνικό ανά έτος και το κτίριο θα κατατάσσεται στην αντίστοιχη ενεργειακή βαθμίδα (όπως ισχύει ήδη για τις ηλεκτρικές συσκευές που πωλούνται στο εμπόριο).
Το πιστοποιητικό έχει δεκαετή ισχύ, αναφέρει αναλυτικά την εκτιμώμενη κατανάλωση για θέρμανση, ψύξη, φωτισμό, αερισμό, κ.λπ. του κτιρίου και περιλαμβάνει επίσης συστάσεις για βελτίωση της ενεργειακής του απόδοσης.
Στόχος είναι να γνωρίζει ο ένοικος, ενοικιαστής ή ιδιοκτήτης, το κόστος χρήσης του κτιρίου έτσι ώστε να προτιμώνται αυτά με χαμηλή κατανάλωση και αυτό να λειτουργήσει έμμεσα ως κίνητρο για τους ιδιοκτήτες να κάνουν τις απαιτούμενες επενδύσεις για την ενεργειακή θωράκιση των κτιρίων τους.

Υ.Σ Δεν λέω ότι όλα τα παραπάνω δεν είναι και συστήματα της "μη προκοπής " για τις Α.Π.Ε .... αλλά

1) Μου φαίνεται πολύ ύποπτο όταν πολλοί ενδιαφερόμενοι από πριν λίγα χρόνια ακόμη και σήμερα τους φρενάρουν με την γραφειοκρατία.
2) Και ξαφνικά σου έρχονται με ξαφνικό ενδιαφέρον να σου τα βάλουν στην ταράτσα σου με το ζόρι !!!!!!
3) Χωρίς να σε ρωτήσουν για τα δικαιώματα σου πάνω στην δική σου ιδιοκτησία είτε για τον "αέρα " της οικοδομής είτε με το τι θα γίνει με το αν κάποιος αποφασίσει να πουλήσει την ιδιοκτησία του !!! Ή απλά αν δεν τα θέλει καθόλου !! για να εξηγούμαστε καλύτερα. Μαύρη χούντα προβλέπω με αυτήν την ιστορία και ίσως μελλοντικά και σιγά - σιγά κάποιο είδος εξαναγκαστικού "μνημονίου" και "εκβιασμού".

spyropap
20-10-11, 23:19
1) Μου φαίνεται πολύ ύποπτο όταν πολλοί ενδιαφερόμενοι από πριν λίγα χρόνια ακόμη και σήμερα τους φρενάρουν με την γραφειοκρατία.
2) Και ξαφνικά σου έρχονται με ξαφνικό ενδιαφέρον να σου τα βάλουν στην ταράτσα σου με το ζόρι !!!!!!
3) Χωρίς να σε ρωτήσουν για τα δικαιώματα σου πάνω στην δική σου ιδιοκτησία είτε για τον "αέρα " της οικοδομής είτε με το τι θα γίνει με το αν κάποιος αποφασίσει να πουλήσει την ιδιοκτησία του !!! Ή απλά αν δεν τα θέλει καθόλου !! για να εξηγούμαστε καλύτερα. Μαύρη χούντα προβλέπω με αυτήν την ιστορία και ίσως μελλοντικά και σιγά - σιγά κάποιο είδος εξαναγκαστικού "μνημονίου" και "εκβιασμού".

Καλά το κατάλαβες. Δεν υπάρχει κράτος. Όλοι οι αγανακτισμένοι γι αυτό φωνάζουν.
Και βέβαια θέλουν να σου βάλουν με το ζόρι την παλαιά τεχνολογία/σαβούρα τους για να ξεσκαρτάρουν
και να ανοίξουν δουλειές.
Μην επενδύσεις. Αφού έτσι ή αλλιώς δεν έχεις για να επενδύσεις και δεν σου περισσεύουν.

genesis
20-10-11, 23:54
Ένα - δύο παρατηρήσεις σε τεχνικά θέματα, γιατί στα υπόλοιπα περί συνωμοσιολογιών.....δεν ξέρω από που να το "πιάσω" :001_unsure:

Συσσωρευτές.
Εφόσον έχει γίνει επιλογή του κατάλληλου τύπου, σωστή διαστασιολόγηση και σωστή συντήρηση κατά την διάρκεια της ζωής του, υπάρχει συσσωρευτής που θα περάσει ΑΝΕΤΑ τα 10 χρόνια και πιθανόν και τα 15.

Φωτοβολταϊκά.
Προσωπικά έχω μετρήσει Φ/Β πάνελ το οποίο ήταν εγκατεστημένο για 16 - 17 χρόνια (αγορά 1992) και το οποίο λειτουργούσε με μείωση στην απόδοση της τάξης του 10% (μετρημένο συγκριτικά με νέο Φ/Β ίδιας ονομαστικής ισχύος).
Τα περισσότερα από τα πρώτα εμπορικά Φ/Β της 10ετίας του 1970, εφόσον δεν έχουν πάθει άλλη ζημιά, είναι ακόμη στη θέση τους και ακόμη παράγουν ενέργεια.
Με σημαντικά μικρότερη ισχύ βεβαίως αλλά φανταστείτε ότι έχουν κατασκευαστεί με τη τότε "εμβρυακή" τεχνολογία.

Συνοπτικά, με τις τρέχουσες τιμές ηλ. ενέργειας και εξοπλισμού, για μία μέση κατανάλωση μόνιμης κατοικίας, η απόσβεση για ένα σύστημα αυτόνομης ηλεκτροδότησης γίνεται σε λιγότερο από 15 χρόνια.

vasilllis
21-10-11, 10:08
Ένα - δύο παρατηρήσεις σε τεχνικά θέματα, γιατί στα υπόλοιπα περί συνωμοσιολογιών.....δεν ξέρω από που να το "πιάσω" :001_unsure:

Συσσωρευτές.
Εφόσον έχει γίνει επιλογή του κατάλληλου τύπου, σωστή διαστασιολόγηση και σωστή συντήρηση κατά την διάρκεια της ζωής του, υπάρχει συσσωρευτής που θα περάσει ΑΝΕΤΑ τα 10 χρόνια και πιθανόν και τα 15.

Φωτοβολταϊκά.
Προσωπικά έχω μετρήσει Φ/Β πάνελ το οποίο ήταν εγκατεστημένο για 16 - 17 χρόνια (αγορά 1992) και το οποίο λειτουργούσε με μείωση στην απόδοση της τάξης του 10% (μετρημένο συγκριτικά με νέο Φ/Β ίδιας ονομαστικής ισχύος).
Τα περισσότερα από τα πρώτα εμπορικά Φ/Β της 10ετίας του 1970, εφόσον δεν έχουν πάθει άλλη ζημιά, είναι ακόμη στη θέση τους και ακόμη παράγουν ενέργεια.
Με σημαντικά μικρότερη ισχύ βεβαίως αλλά φανταστείτε ότι έχουν κατασκευαστεί με τη τότε "εμβρυακή" τεχνολογία.

Συνοπτικά, με τις τρέχουσες τιμές ηλ. ενέργειας και εξοπλισμού, για μία μέση κατανάλωση μόνιμης κατοικίας, η απόσβεση για ένα σύστημα αυτόνομης ηλεκτροδότησης γίνεται σε λιγότερο από 15 χρόνια.

Με την προυποθεση οτι ειναι μονιμη κατοικια και οχι εξοχικη και εχει γινει σωστη μελετη.
Βεβαια δεν υπολογιζεις στα 15 χρονια την αντικατασταση των μπαταριων που θα χρειαστει.

genesis
21-10-11, 10:32
Οι "μεταβλητοί" παράγοντες που επηρεάζουν την απόδοση μιας τέτοιας επένδυσης είναι πολλοί. Όπως είναι πολλά και τα 15 χρόνια.
Με την εξέλιξη που έχουν οι μπαταρίες αυτή τη στιγμή είναι λάθος να υπολογίζεις για μετά από 15 χρόνια με σημερινές τιμές.
Το πιο πιθανό είναι ότι θα αγοράζουμε μπαταρίες με το μισό βάρος και όγκο, τις διπλάσιες επιδόσεις και χρόνο ζωής, σε χαμηλότερη τιμή...κυρίως λόγω της μαζικής παραγωγής που θα απαιτεί η ηλεκτροκίνηση οχημάτων.

-nikos-
21-10-11, 12:11
ξερετε ποσα σπιτια βρησκονται εκτος οικισμου η εκτος σχεδιου πολεως
και σε αλλα ενω περναει το δικτιο απο εκει [με υψηλης 20,000βολτ]η δεη ζηταει
για συνδεση το κοστος του μετασχηματιστη που κυμενεται απο 15,000-20,000ευρο [οσο κανει το σπιτι σχεδον]
η για αλλα σπιτια που που η δεη σου ζηταει 20,000 ευρο για τον
μετασχηματιστη και 10,000 ευρο για στιλους-καλωδια-εργασια,,,,,,,,
αν πουμε σε αυτους τους ανθρωπους οτι δεν συμφερει η εγκατασταση ΑΠΕ θα μας
πλακοσουν με τις κλωτσιες.:biggrin:

vasilllis
21-10-11, 19:51
ξερετε ποσα σπιτια βρησκονται εκτος οικισμου η εκτος σχεδιου πολεως
και σε αλλα ενω περναει το δικτιο απο εκει [με υψηλης 20,000βολτ]η δεη ζηταει
για συνδεση το κοστος του μετασχηματιστη που κυμενεται απο 15,000-20,000ευρο [οσο κανει το σπιτι σχεδον]
η για αλλα σπιτια που που η δεη σου ζηταει 20,000 ευρο για τον
μετασχηματιστη και 10,000 ευρο για στιλους-καλωδια-εργασια,,,,,,,,
αν πουμε σε αυτους τους ανθρωπους οτι δεν συμφερει η εγκατασταση ΑΠΕ θα μας
πλακοσουν με τις κλωτσιες.:biggrin:
ειναι παρα πολλα. Φαντασου και μεσα στην αττικη(οχι αθηνα, γυρω).
Δεν συμφερει ενοουσα να κοψεις την δεη και να δουλεψεις με απε.
Το εχω ψαξει ωρες ατελειωτες(δεν ειμαι επιστημονας, εμπειρικα τελειως)και δενσυμφερει σε σπιτι.μονο για τ ις μπαταριες αγορα συντηρηση και αντικατασταση (ασε το καθε 15ετια δεν το εχω δει ουτε στα πιο τρελα ονειρα).τκαι ιλα αυτα βεβαια με συσκευες οσο πιο οικονομικες σε θεμα ρευματος(φωτισμο,πλυντηριο με ζεστο απο ηλιακο κλπ.)χωρις βεβαια να συζηταμε για αιρκοντισιον καιθερμοσιφωνα.ενα εξαιρετικα συμφερον συστημα που συζητηθηκε πριν (και δεν κοστιζει 1000€) ειναι χρηση 2-4 ωρες γεννητρια και μετα ινβερτερ με μπαταριες μονο για μικρη καταναλωση.

taxideytis
21-10-11, 20:34
να ξεκαθαρίσουμε κάτι...άλλο τι συμφέρει και άλλο το τι γίνεται. Αλλά εκείνο που δεν βλέπω έιναι το θέμα αλλαγής νοοτροπίας. ΔΕΝ...Οπότε οσοι θέλετε πλήρεις ανέσεις ξεχάστε το...αφήστε το...μην ασχολέιστε...ΔΕΝ...

Θα τα ξαναπούμε σε μερικά χρόνια...

vasilllis
22-10-11, 14:42
να ξεκαθαρίσουμε κάτι...άλλο τι συμφέρει και άλλο το τι γίνεται. Αλλά εκείνο που δεν βλέπω έιναι το θέμα αλλαγής νοοτροπίας. ΔΕΝ...Οπότε οσοι θέλετε πλήρεις ανέσεις ξεχάστε το...αφήστε το...μην ασχολέιστε...ΔΕΝ...

Θα τα ξαναπούμε σε μερικά χρόνια...

Αν αφορα και εμενα θελω να σου πω οτι με ενδιαφερει παρα πολυ το θεμα απε.μενω σε πολυκατοικια και το ξεχναμε τελειως.περσι ειχα στα σχεδια για εξοχικη κατοικια κοντα στην αθηνα και αργοτερα μονιμη.πριν απο ολα λοιπον κοιταξα τιμες για γεωθερμια και λοιπες εφαρμογες.τονιζω εκει ρευμα υπαρχει και μιλαω για σπιτι νομιμο.αυτο που ειδα λοιπον ειναι οτι οικονομικα δεν συμφερει.ισως σε 10 χρονια που η δεη θα περνει κεφαλια ναι.

Κυριακίδης
22-10-11, 15:58
Για να μην λέμε και πολλά .... έστω και υποθέτουμε ότι φτάνει κάποτε αυτή η "χρυσή εποχή" .... Όπου
1) κάποτε θα δώσουμε μια γερή κλωτσιά στην ΔΕΗ και θα ξεφύγουμε από τα δημοτικά τέλη
2) Έστω και πέσουν οι τιμές στα φωτοβολταικά και μπαταρίες κτλ τόσο πολύ που θα τα βρίσκεις και με το "κιλό" στο παζάρι ... που λέει ο λόγος.

Ε και? προς τι αυτό? .... τα καλύτερα εργαλεία "εισπράξεων" αυτών των "Ψωλοπήγαδων" που μένουν σε μια "παράγκα" που στο λεξικό το βρίσκεις ως ορισμός " Σύνταγμα " ... είναι η ΔΕΗ , τα δημοτικά τέλη κτλ

Αφού οι παππούδες μας που τους έχουν μάθει αυτούς που ζουν στην "παράγκα" τόσα χρόνια ... έχουν αρχίσει να μας λένε και φοβούνται κιόλας πως ...... κάποτε θα μας φορολογήσουν και τον αέρα που αναπνέουμε ..... φανταστείτε τώρα τι θα γίνει με αυτούς που έχουν το "προνόμιο" και την "πολυτέλεια" να ΜΗΝ έχουν ΔΕΗ.!!:001_tt2:

genesis
22-10-11, 23:35
Μερικές φορές, με αυτά που γράφονται, έχω την εντύπωση ότι δεν πρόκειται για forum ηλεκτρονικών ή γενικά ανθρώπων που έχουν ενδιαφέρον για την παρεμφερή τεχνολογία....

Όταν μιλάμε για ένα σύστημα αυτόνομης ηλεκτροδότησης, μιλάμε για ένα σύστημα που καλείται να καλύψει τις ανάγκες σε ηλ. ενέργεια μιας οικογένειας (συνήθως) η οποία έχει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά (1) και έναν συγκεκριμένο τρόπο ζωής (2). Επίσης έχει ένα συγκεκριμένο επίπεδο αντίληψης (3) και γνώσης (4) για το θέμα (από πολύ υψηλό μέχρι πολύ χαμηλό), καθώς και ένα βαθμό ευαισθησίας (5) σε περιβαντολλογικά θέματα. Θα μπορούσαμε να πούμε και άλλα, ας περιοριστούμε όμως σε αυτά που μάλλον είναι και τα βασικότερα.

Βγάζοντας έξω από την εξίσωση παράγοντες όπως το γεωγραφικό σημείο που βρίσκεται το σπίτι, τις μετεωρολογικές συνθήκες, το μέγεθος του σπιτιού, και το πλήθος και τη ποιότητα των ηλεκτρικών συσκευών που χρησιμοποιούνται, τα 1, 2, 3, 4, και 5 είναι ικανά από μόνα τους να μεταβάλλουν σημαντικά την μέση ημερήσια κατανάλωση.
Προφανώς αυτό εννοεί ο taxideytis λέγοντας "νοοτροπία".

Έτσι λοιπόν, αν πάρουμε τα 2 άκρα θα δούμε ότι υπάρχει οικογένεια (Α) που δεν ξέρει και δεν θέλει να μάθει να ασχολείται με το θέμα "ενέργεια". Καμμιά φορά μάλιστα, για λόγους εντυπωσιασμού και μόνο, θα φτάσει ακόμη και να σπαταλήσει ενέργεια εντελώς άσκοπα.

Υπάρχει όμως και οικογένεια (Β) που έχει τις γνώσεις και θέλει να μάθει περισσότερα ώστε να προσαρμόσει τις συνήθειες και τον τρόπο ζωής της έτσι ώστε να μην σπαταλάει ενέργεια άσκοπα.

Το μυστικό της επιτυχίας με μία λέξη είναι "διαχείριση". Η σωστή διαχείριση της ενέργειας καταλήγει σε μεγάλη εξοικονόμηση.

Είναι φυσικό επόμενο ότι το σύστημα που θα κάλυπτε τις ανάγκες της οικογένειας Β, δεν θα έφτανε ούτε για 6 ώρες στην οικογένεια Α.
Όπως είναι προφανές ότι τα δύο αυτά συστήματα θα είχαν διαφορετικό κόστος και διαφορετικό "ορίζοντα" απόσβεσης.

Ειδικά για εξοχική κατοικία όπου γίνεται περιστασιακή χρήση, υπάρχουν αρκετοί τρόποι ώστε να διαχειριστούμε "έξυπνα" την ενέργεια από διάφορες πηγές (εννοείται και από γεννήτρια) και να μειώσουμε το αρχικό κόστος σε λογικά επίπεδα.

dagpan
23-10-11, 01:45
Ενταξει Genesis. Με αυτο το σκεπτικο και εγω μπορω να ζησω σε ενα σπιτι ελαχιστων καταναλωσεων. Πραγματικα μπορω να ζησω γιατι ειμαι ολιγαρκείς . Ολα γινονται για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους. Απλα προσπαθουμε απο οτι καταλαβαινω, να βαλουμε μια βαση στο τι θεωρουμε αυτονομια στο σπιτι και πως αυτο εκφραζεται σε ενεργεια KWH το χρονο.
Αρα για να βοηθηθουμε και ως τελικο συμπερασμα των προηγουμενων απαντησεων πρεπει ο καθενας μας να υπολογισει ποση ενεργεια κατα το μεγιστο θα καταναλωνει και να δει αν αυτο τον συμφερει να ανεξαρτοποιηθει απο την ΔΕΗ.

genesis
23-10-11, 22:36
Με αυτο το σκεπτικο και εγω μπορω να ζησω σε ενα σπιτι ελαχιστων καταναλωσεων
Το θέμα δεν είναι αν θα τα "κατέφερνες" να ζήσεις με σε ένα τέτοιο σπίτι. Το θέμα είναι αν σε ευχαριστεί να το κάνεις έτσι και το επιλέγεις συνειδητά ως τρόπο ζωής.


Απλα προσπαθουμε απο οτι καταλαβαινω, να βαλουμε μια βαση στο τι θεωρουμε αυτονομια στο σπιτι και πως αυτο εκφραζεται σε ενεργεια KWH το χρονο
Προσπαθώ να πω εδώ και χρόνια πλέον ότι τέτοια "βάση" ΔΕΝ μπορεί να υπάρξει - δυστυχώς.


πρεπει ο καθενας μας να υπολογισει ποση ενεργεια κατα το μεγιστο θα καταναλωνει και να δει αν αυτο τον συμφερει να ανεξαρτοποιηθει απο την ΔΕΗ
Σωστά. Κάθε περίπτωση πρέπει να την μελετάμε ξεχωριστά. 'Ομως πρέπει να λάβεις υπόψη ότι δεν έχουν όλοι μόνο οικονομικά κίνητρα για να προχωρήσουν σε μια τέτοια απόφαση αυτόνομη ηλεκτροδότησης για το σπίτι τους..... Υπάρχουν αρκετοί άλλοι λόγοι με "ποιοτικό" χαρακτήρα που θα ήταν πολύ σημαντικοί για κάποιους.

sakic
24-10-11, 00:17
οι δυναμο αυτοκινητου ειναι απο τις πιο αποδοτικες γεννητριες με αποδοσεις
απο 65 Αμπερ μεχρι και 120 Αμπερ και οι πιο προσιτες τυμολογιακα[μεταχηρισμενες]με 25-65ευρω.
αλλα ειναι και λιγο απετητικες απο θεμα εγκαταστασης-συνδεσμολογιας
Οι στροφες πρεπει να ειναι απο 1500το λεπτο και πανω,και οταν αρχιζει να αποδηδει εργο
η δυναμη περιστρωφης της πρεπει να ειναι απο 3Ηρ εως και 8Ηρ αλλιως δεν θα μπορεσει
να αποδωσει κατα τις προσδοκιες μας.
Το δυναμο αυτοκινητου για να λιτουργεισει χρειαζεται διεγερση αφου δεν εχει
σταθερους μαγνητες και ετσι ο ροτορας μετατρεπεται σε μαγνητη μεσω της διεγερσης
και μπορει να επιρεαστει ο λογος στροφων-αποδωσης.
αυτα και αλλα πολλα θα σας αποκαλυφθουν αν μπειτε στον
κοπο? να μεταφρασετε τα παρακατω κειμενα και να αποκτησετε την
ικανοτητα κατασκευης πανισχηρων γενητριων συνεχους η εναλασωμενου ρευματος
υψηλου αμπεραζ .
το κειμενο λεγεται ''τα μυστικα του δυναμο'' [και οχι αδικα]
Καλησπερα και απο εμενα.
Αυτο τον καιρο σκεπτομαι να ασχοληθω (περισσοτερο για εμπειρια) με την κατασκευη ανεμογεννητριας.
Θελω να ρωτησω αν ασχοληθηκε καποιος απο τα μελη με την κατασκευη με χρηση δυναμο
συμφωνα με τα σχεδια που ανεβασε ο νικος φαινεται πως ειναι εφικτο και ισως να δουλεψει.
Για πειραματισμο θεωρω οτι ειναι η καλυτερη λυση μιας και φαινεται να ειναι η οικονομικοτερη και τις ημερες που διανυπουμε δε συμφερει για κατι ακριβοτερο:biggrin:
Θα με ενδιεφερε επισης αν καποιος ασχοληθηκε να μας αναφερει και τα προβληματα που συναντησε

Ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις σας

Κυριακίδης
24-10-11, 10:05
Γεια σου Sakic πήγαινε στην σελίδα 4 . του παρόντος θέματος που διαβάζεις τώρα, και άρχισε να διαβάζεις από το μήνυμα #38 και μετά.

sakic
24-10-11, 10:30
1.η ταση διεγερσης (προκειται για γεννητρια ξενης διεγερσης) που κυμαινεται απο 4.5-7 v αν η γεννητρια δεν περιστρεφεται,δεν υπαρχει τροπος να ξεκινησει εχωντας διεγειρει τον ροτορα...την φρεναρει το μαγνητικο πεδιο που αναπτυσεται....αν εχομαι και κυκλωμα πολαπλασιασμου στροφων με τροχαλιες...το χασαμε

Είναι απαραίτητη η διέγερση για την παραγωγή ρευματος?
Έχω μια βενζινγεννήτρια με δυναμο αυτοκινητου (για λειτουργια τεμπλας για ελαιοσυγκομιδη) και δεν απαιτειται για την παραγωγη ρευματος διέγερση.
Τα σχολια σας παρακαλω.... απο τους ποιο ειδικους

spyropap
24-10-11, 16:38
Sakic κάνε μια ερώτηση στην βενζινογεννήτρια σου: Τι έχεις μέσα στο δυναμό μαγνήτες ή ηλεκτρομαγνήτες/πηνία;
Γνωρίζεις ότι υπάρχουν στην αγορά δύο είδη δυναμό γεννητριών αυτές με μόνιμους μαγνήτες PMG και οι εναλλάκτες Alternator με την διέγερση όπως των αυτοκινήτων.
Οι περισσότερες βενζινογεννήτριες είναι του τύπου alternator generator ή δικιά σου τι είναι;

Ακόμα υπάρχουν οι υβριδικές γεννήτριες όπως η δική μου κατασκευή που είναι δυναμό με μόνιμους μαγνήτες αλλά και ηλεκτρικός κινητήρας που παίρνει λίγο ηλεκτρισμό για την περιστροφή της και αποδίδει πολύ ηλεκτρισμό με την λειτουργία της.
Δεν νομίζω όμως ότι θα βρεις υβριδικές στην αγορά.

sakic
24-10-11, 21:17
Λοιπον το δυναμο που χρησιμοποιω ειναι bosch 14V 45 A
Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα του
Δινει ρευμα κατευθειαν στην εξοδο χωρις διεγερση
οποιοσ γνωριζει απο ελαιοραβδιστικα θα ξερει και την πλακετα που εχω πανω 6 θεσεων και ρυθμιζει απο 11,5 εως 19,5 volt εξοδο με σταθεροποιημενη παντα ταση και στο ρελαντι του κινητηρα αλλα και οταν το μαρσαρω. H συγκεκριμενη πλακετα δεν συνδεεται στην εξοδο του δυναμο αλλα σε μια αλλη φισα 3 επαφων. οποιος ασχολειται με δυναμο θα καταλαβε τι εννοω

Λογικα λοιπον το μονο που απομενει ειναι αλλαγη στην περιεληξη για αποδοση τασης στην εξοδο του δυναμο με λιγοτερες στροφες.
Συμφωνα με τη θεωρια του nikos αυτο ειναι εφικτο με 3πλασια περιεληξη και το 1/3 διατομη στο πηνιοσυρμα.

-nikos-
25-10-11, 09:43
μετα απο μια εκ βαθεων συζητηση με τον φιλο σακη
και με σκεψη στο που θα μπορουσε να ''φυτευθει'' ενα μαγνητακι
ωστε να κρατα τον ροτορα μαγνητισμενο προσφερωντας ετσι την αρχικη
διεγερση χωρις την υπαρξη μπαταριας αλλα απλα ενως ομικου φωρτιου
[σαν τα ελαιωραβδιστικα]
η επιφωτιση ηρθε με πολλες μορφες
αν τοποθετιθει ενας δακτυλιος απο σκληρο ατσαλι πανω απο το πινηο του
ροτορα αυτος αυτοματα θα μετατραπει σε μαγνητη μετα την πρωτη χρηση κρατωντας
τον ροτορα ελαφρα μαγνητισμενο και ετιμο για την επομενη χρηση.
Μια αλλη ιδεα ειναι να τοποθετηθει ενας μαγνητης μεγαφωνου [αυτος με την τρυπα]
μεσα στον αξωνα του πινηου με προσοχη ομως στην πολικοτητα του σε σχεση με το
πινηο σε λειτουργεια [κατι ευκολο]ωστε να γινεται συνεχεια του και οχι εμποδιο κατα την
ηλεκτρικη διεγερση του πινηου.
-
πιο πολυ γερνω στον δακτυλιο ατσαλιου.

sakic
25-10-11, 10:19
Νικο εχω την εντυπωση οτι δεν χρειαζεται να κανουμε τετοιες πατεντες.
Πιστευω πως ολοι οι ροτορες μετα την αρχικη λειτουργια παραμενουν μαγνητισμενοι αλλοι για μεγαλο και αλλοι για μικρο διαστημα.
Αν χρησιμοποιηθει λοιπον ενα δυναμο σαν ανεμογεννητρια μετα την αρχικη διεγερση δε νομιζω οτι θα ξαναχρειαστει αφου ο ροτορας δεν θα μεινει ακινητος για μεγαλο διαστημα λογω του ανεμου οποτε δεν θα υπαρξει ποτε ολικη απομανητιση του.
Οποιος φιλος διαθετει αυχρηστο δυναμο ας κανει μια δοκιμη να μας πει τα αποτελεσματα

Notios38
25-10-11, 10:47
Καλημερα ..το alternator που εχεις ειναι ξενης διεγερσης.για δες στην φισσα με τους τρεις ακροδεκτες οτι εχει αναφλυφα γραμενα D+, DF Kαι common....η πλακετα αυτη που παει εκει ρυθμιζει την ταση στο Df ωστε να εχει σταθερη ταση..στην εξοδο με τον ακροδεκτη D+(βιδα.με παξιμαδι) αν μεταβληθει το φορτιο η οι στροφες παλι κρατα σταθερη ταση..ενω οταν ειναι στο αυτοκινητο o ρυθμιστης κρατα την ταση στα 13.8V-14.2V για την σωστη φορτιση της μπαταριας....Δοκιμασε να βγαλεις την φισα και βαλε μποστα την μηχανη ...να δεις οτι δεν θα βγαλει πλεον ταση,,,ειναι διαφορετικη η λειτουργεια σαν γεννητρια σε ραβδιστικα για αυτο και αλλαζει και το Regulator..
Για ανεμογεννητρια δεν κανει γιατι θελει 1500 στροφες τουλαχιστον ...αν θελεις τωρα να παιξεις με αυτην μονο με επαναπεριελιξη η πολαπλασιασμο τασης(διπλασιασμος-τριπλασιασμος) με χρηση πυκνωτων και ξηλωμα της υπαρχουσας τριφασικης γεφυρας...και για ποιο καλη δουλεια βαζεις ενα επεξεργαστη και παιζεις με pwm την διεγερση ..(ειμαστε κοντα στην air-x την ετοιμη)

sakic
25-10-11, 11:03
Ακομα και ετσι να ειναι (δεν εχω λογω να το αμφισβιτησω) τοτε δεν υπαρχει καποιο αλλο προβλημα που πρεπει να λυσουμε
1. Εχουμε δυναμο που με αλλαγη περιεληξης μπορει να δωσει ρευμα απο χαμηλοτερες στροφες
2. Εχουμε ετοιμο σταθεροποιητη τασης (υπαρχει στο εμποριο ετοιμο για καποιον που δεν θελει να το κατασκευασει με κοστος κατω απο 20 €)
3. Δεν εχουμε θεμα αυξομειωσης στροφων και πατεντα με φρενα

σωστα???

sakic
25-10-11, 11:09
[QUOTE=Notios38;470020]Καλημερα ..το alternator που εχεις ειναι ξενης διεγερσης.για δες στην φισσα με τους τρεις ακροδεκτες οτι εχει αναφλυφα γραμενα D+, DF Kαι common....η πλακετα αυτη που παει εκει ρυθμιζει την ταση στο Df ωστε να εχει σταθερη ταση..στην εξοδο με τον ακροδεκτη D+(βιδα.με παξιμαδι) αν μεταβληθει το φορτιο η οι στροφες παλι κρατα σταθερη ταση αυτο δεν θελουμε για λειτουργια με τον αερα?..ενω οταν ειναι στο αυτοκινητο o ρυθμιστης κρατα την ταση στα 13.8V-14.2V για την σωστη φορτιση της μπαταριας το ιδιο μπορω να κανω με το regulator που εχω....Δοκιμασε να βγαλεις την φισα και βαλε μποστα την μηχανη ...να δεις οτι δεν θα βγαλει πλεον ταση,,,ειναι διαφορετικη η λειτουργεια σαν γεννητρια σε ραβδιστικα για αυτο και αλλαζει και το Regulator..
Για ανεμογεννητρια δεν κανει γιατι θελει 1500 στροφες τουλαχιστον με 1/3 σε διατομη πηνιοσυρμα και 3 πλασιες περιεληξεις θα αποδιδει απο τις 500 στροφες σωστα? και το 1/3 σε ρευμα δηλαδη 15 Α
...αν θελεις τωρα να παιξεις με αυτην μονο με επαναπεριελιξη η πολαπλασιασμο τασης(διπλασιασμος-τριπλασιασμος) για ποιο λογω να διπλασιασω τριπλασιασω ταση? μπορω να παρω με το regulator που εχω 14 volt με χρηση πυκνωτων και ξηλωμα της υπαρχουσας τριφασικης γεφυρας γιατι να ξυλωσω την ετοιμη υπαρχουσα γεφυρα...και για ποιο καλη δουλεια βαζεις ενα επεξεργαστη και παιζεις με pwm την διεγερση .. γιατι να παιξω με τη διεγερση αφου αυτοδιεγειρετε (ειμαστε κοντα στην air-x την ετοιμη) ναι αλλα με κοστος κατω απο 30 €

spyropap
25-10-11, 12:15
Όχι Σακις δεν είναι έτσι όπως φαντάζεσαι. Για να δεις πως θα είναι το δυναμό σου σαν ανεμογεννήτρια γύρισε το όχι με τον βενζινοκινητήρα αλλά με ένα ηλ.τρυπάνι. Τα τρυπάνια συνήθως γυρίζουν σε 700-1000 στροφές το λεπτό.
Εάν το κάνεις θα διαπιστώσεις ότι το ρεύμα δεν θα ξεπερνά τα 5 Α..

Και σκοπεύεις να αλλάξεις περιέλιξη στον ρότορα ή στον στάτορα ή και στα δύο;
Εάν το κάνεις και το δοκιμάσεις (όπως εγώ) μάλλον δεν θα ευχαριστηθείς.
Μπορείς όμως να το δοκιμάσεις για να έχεις την εμπειρία.
Εγώ που έφτιαξα ρότορα και νέα περιέλιξη σε δυναμό αυτοκινήτου δεν είμαι ικανοποιημένος με το
αποτέλεσμα ως 80W.

Notios38
25-10-11, 14:33
Καλο σας μεσημερι...
Καθε γεννητρια και κινητηρας εχει Χαρακτηριστικες Καμπυλες συναρτησει τασης/ρευματος/στροφων και διεγερσης στην περιπτωση μας..που ειναι γραφικες παραστασεις για να επιλεγουμε-υπολογιζουμε την τοποθετηση της σε μια εφαρμογη...
Αν εχεις προσβαση στο φυλαδιο του κατασκευαστη εχει τα παντα ..μπορουμε ομως να τις παρουμε και εμεις με ενα κινητηρα που μεταβαλοντας τις στροφες του(με καταλληλη ενδειξη)....αυτο εκανα εγω σε ενα alternator της Valeo ναυτικου τυπου(προοριζονται για μηχανες θαλασσης) αποδιδουν ποιο πολυ σε χαμηλες στροφες....εσωτερικα εχουν στον στατορα 48 πολους σε σχεση με αυτο που εχεις με 36....
Τυπικα εδινε ολη την ισχυ στις 2500 χιλ/λεπ ενω αυτο που εχεις εχει μεγιστο στις 3500-5000..στρ/λεπ
Ανοιξε το αυτοκινητο σου και μετρα την τροχαλια του βολαν και του alternator.και βγαλε την σχεση μεταδοσης..μα θα μου πεις στο ελαιοραβδιστικο γιατι δουλευει με χαμηλες στροφες και εχει 15-25 v...εκει Σακη ειναι εκτος των καμπυλων η ταση στην διεγερση ειναι πολυ πανω...ισως και 8 V Με αποτελεσμα να ζοριζει τον ροτορα(μεχρι που να τον βραχυκλωσει)
Κανε αυτο που σου ειπε ο Σπυρος βαλε ενα τρυπανι και γυρισε τον αξονα...χωρις ταση διεγερσης...και βαλε απο ενα τροφοδοτικο 5V Μεταξυ Df και σωματος...και τα λεμε παλι..
Κατι να διορθωσω στο στατορα εχομε τριφασικη περιελιξη σε 36 ματια /3 =12 πολοι για να μην με παρατηρησει καποιος συναδελφος που εχει σχεση με το αντικειμενο

CLOCKMAN
25-10-11, 14:36
Γειά σας παιδιά
Παρακολούθησα το θέμα με μεγάλο ενδιαφέρον και μπράβο για τις καταπληκτικές ιδέες που έχουν πέσει στο τραπέζι εις βάρος κάποιων κερδοσκόπων που λυμένονται την τζάμπα ενέργεια που μας δίνει η φύση. Όμως δεν ξέρω αν έχετε πληροφορηθεί για έναν Andrea Rossi και την Δευκαλίων green technologies.
Δεν ξέρω τι έχετε να πείτε με αυτό αλλά αν είναι πραγματικότητα τότε δεη και φωτοβολταικά τέλος. Ρίξτε μια ματιά και ας το συζητήσουμε είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Φυσικά δεν είναι τζάμπα αλλά σίγουρα συμφέρει η εγκατάσταση μιας τέτοιας συσκευής. Υπ'όψην το θέμα έχει κρυφτεί από τα μμε, μόνο μια αναφορά από τον SKAI και κάτι ψιλοάρθρα σε ναυτεμπορική.

744
25-10-11, 14:55
Πολλά χρόνια η σελίδα τους δείχνει το ίδιο πράγμα. Δεν βλέπω καμιά πρόοδο...

sakic
25-10-11, 15:24
Όχι Σακις δεν είναι έτσι όπως φαντάζεσαι. Για να δεις πως θα είναι το δυναμό σου σαν ανεμογεννήτρια γύρισε το όχι με τον βενζινοκινητήρα αλλά με ένα ηλ.τρυπάνι. Τα τρυπάνια συνήθως γυρίζουν σε 700-1000 στροφές το λεπτό.
Εάν το κάνεις θα διαπιστώσεις ότι το ρεύμα δεν θα ξεπερνά τα 5 Α..

Και σκοπεύεις να αλλάξεις περιέλιξη στον ρότορα ή στον στάτορα ή και στα δύο;
Εάν το κάνεις και το δοκιμάσεις (όπως εγώ) μάλλον δεν θα ευχαριστηθείς.
Μπορείς όμως να το δοκιμάσεις για να έχεις την εμπειρία.
Εγώ που έφτιαξα ρότορα και νέα περιέλιξη σε δυναμό αυτοκινήτου δεν είμαι ικανοποιημένος με το
αποτέλεσμα ως 80W.

Το να γυρισω το δυναμο με τρυπανι οπως ειναι δεν εχει καμια ουσια.
Δεν σκοπευω να τον χρησιμοποιησω οπως ειναι σαν ανεμογεννητρια αλλα μονο εφοσον γινει αλλαγη στην περιεληξη.
Εσυ πως αλλαξες την περιεληξη στο ροτορα? ποια ειναι η αναλογια παλιο - καινουριο συρμα και διαστασεις?
απο ποσες στροφες αποδιδει το καινουριο δυναμο και τι τασεις?

και δεν καταλαβαινω γιατι με 80W και τοσο μικρο κοστος δεν εισαι ικανοποιημενος???

Υ.Γ για οποιον σκεφτεται να πειραματιστει με τα παραπανω ας ριξει μια ματια εδω http://www.autospark.gr/information/1228-regulator-altenator.html
Νομιζω πλεον θεμα στροφων και εντασης ανεμου δεν υπαρχει χρησιμοποιοντας είτε αυτοματο αυτοκινητου ειτε το regulator που εχω εγω το οποιο ρυθμιζει και τις τασεις

-nikos-
25-10-11, 20:40
φωτια εβαλε στην μηχανη του θεματος ο σακης
και χαιρομαι γιατι μου δινει την ευκαιρια να ανεβασω αλλη μια περιγραφη πατεντας
που θα λυσει τα χερια πολλων.
Οι ανεμογεννητριες οριζωντιας κατασκευης παρουσιαζουν μεγαλυτερο
ενδιαφερον απο τις καθετου αξωνα γιατι φενονται [και ειναι] πιο προσβασιμες
γιατι ουσιαστικα θελουν ΜΟΝΟ μια φτερωτη και μια ουρα
και ΖΗΤΩ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΡΕΥΜΑ ΑΠΟ ΑΠΕ,,,,,,,μονο που
εχουμε και αυτα τα ατιμα τα καλοδια που πρεπει να δωσουν την παραγωμενη
ενεργεια στην μπαταρια μας
και την επιστροφη της διεγερσης [οταν εχουμε να κανουμε με δυναμο]
ΑΡΑ θελουμε τρια καλωδια.......
Η απαντιση οπως και σχεδον ολα τα πραγματα ειναι μπροστα μας
στον δυναμο,,,,
ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ περνουμε αλλον ενα δυναμο και αφου πεταξουμε ολα
τα ''εντοσθια'' του κραταμε μονο τους συλεκτες και τα καρβουνακια
και ετσι εχουμε ετιμο τον αξωνα μας τροχιζωντας τον
στο σημειο του ρουλεμαν κατα μυκος δυο αυλακιες
ωστε να χωρεσουν δυο καλωδια [της διεγερσης και το συν]
ενω το πλην κατεβενει απο το σωμα.
ετσι στο σασι του δυναμο συδεουμε-βιδωνουμε την ανεμογεννητρια και
στον αξωνα τον ιστο μας.
:thumbup1::thumbup1::thumbup1:
-nikos-

spyropap
25-10-11, 22:16
Για τον Σάκις βλέπε #6, #23, #24 σε
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55023&page=3 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55023&page=3)

Η μετατροπή μου υπήρξε καθολική. Αντικατέστησα τον ρότορα με νέο κατασκευής μου
και την περιέλιξη του στάτορα όπως περιέγραψα.
Γιατί άλλαξα τον ρότορα; Διότι δεν θέλω να τον διεγείρω για να παράγει ρεύμα.

Η διασκευή δυναμό αυτοκινήτου που έκανα δεν μπόρεσε να αποδώσει ενέργεια
παρόμοια με των έτοιμων γεννητριών και μου κόστισε πολύ σε χρήμα και εργατοώρες.
Κέρδισα γνώση και την εμπειρία της κατασκευής.

Το ενδιαφέρον σε αυτήν την κατασκευή είναι ότι μπορεί να λειτουργεί και σαν ηλεκτρικό μοτέρ
που όταν δέχεται συγχρονισμένους παλμούς στα 2/6 των πηνίων γυρίζει και αποδίδει ρεύμα στα άλλα 4/6.
Δηλαδή δεν είναι μια επιτυχημένη ανεμογεννήτρια αλλά ένα πειραματικό δυναμό..
Μακάρι εσείς να φτιάξετε μια επιτυχημένη διασκευή δυναμό και να μας την παρουσιάσετε..

+
Για Γιώργο κ Γιάννη #84, #85 έχετε διαβάσει αυτό το θέμα;
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57414&page=5&p=461703 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57414&page=5&p=461703)

sakic
25-10-11, 22:32
Για τον Σάκις βλέπε #6, #23, #24 σε
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55023&page=3 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55023&page=3)

Η μετατροπή μου υπήρξε καθολική. Αντικατέστησα τον ρότορα με νέο κατασκευής μου
και την περιέλιξη του στάτορα όπως περιέγραψα.
Γιατί άλλαξα τον ρότορα; Διότι δεν θέλω να τον διεγείρω για να παράγει ρεύμα.

Η διασκευή δυναμό αυτοκινήτου που έκανα δεν μπόρεσε να αποδώσει ενέργεια
παρόμοια με των έτοιμων γεννητριών και μου κόστισε πολύ σε χρήμα και εργατοώρες.
Κέρδισα γνώση και την εμπειρία της κατασκευής.

Το ενδιαφέρον σε αυτήν την κατασκευή είναι ότι μπορεί να λειτουργεί και σαν ηλεκτρικό μοτέρ
που όταν δέχεται συγχρονισμένους παλμούς στα 2/6 των πηνίων γυρίζει και αποδίδει ρεύμα στα άλλα 4/6.
Δηλαδή δεν είναι μια επιτυχημένη ανεμογεννήτρια αλλά ένα πειραματικό δυναμό..
Μακάρι εσείς να φτιάξετε μια επιτυχημένη διασκευή δυναμό και να μας την παρουσιάσετε..

+
Για Γιώργο κ Γιάννη #84, #85 έχετε διαβάσει αυτό το θέμα;
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57414&page=5&p=461703 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57414&page=5&p=461703)

διαβασα τα ποστ σου αν και δεν καταλαβα που δυσκολευτηκες απο εκει και περα
αναφερεις οτι με γυρισμα με το χερι πηρες 3 W
τι αλλο ηθελες?
εξηγησε μας σε παρακαλω απο εκει και κατω τι αλλο σε δυσκολεψε?

Γιατι δεν εβαζες αυτοματο αυτοκινητου να σου σταθεροποιει την ταση και οσο θελει ας φυσαει
το ιδιο κανουν και στα αυτοκινητα και ας εχεις 7000 στροφες στον κινητηρα

744
26-10-11, 00:34
Για Γιώργο κ Γιάννη #84, #85 έχετε διαβάσει αυτό το θέμα;
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57414&page=5&p=461703 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57414&page=5&p=461703)

Nαι και επιβεβαιώνει τους φόβους μου ότι μάλλον είναι παραμύθι...

γιωρυος
27-10-11, 20:44
youtu.be/Fv53K9MnDuM (http://youtu.be/Fv53K9MnDuM)* (http://www.hlektronika.gr/forum/youtu.be/Fv53K9MnDuM)

spyropap
27-10-11, 21:32
Νομίζω ότι ο πιο κατάλληλος για πρωθυπουργός –ε δηλαδή για να μας πει εάν αυτό είναι δυνατόν είναι ο Φίλλιπος.
Οι μαθητές του έχουν μάθει να μην ξεγελιούνται από τις απατηλές ενδείξεις αλλά με λογική να δέχονται την μόνη αλήθεια αυτή της θερμοδυναμικής.
Δεν τους πτοούν οι αντιξοότητες, οι προσβολές και οι τιμωρίες έχουν μάθει να είναι σκληροί και πιστοί στις αρχές τους.
Παιχνίδια των αισθήσεων, οπτικά κόλπα και ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες δεν επηρεάζουν την κρίση τους..

Τι είναι αυτό που μας δείχνεις Γιώργο; Ρίχνεις λάδι στη φωτιά; Είσαι εσύ μια ανάφτρα..

-nikos-
27-10-11, 21:33
youtu.be/Fv53K9MnDuM (http://youtu.be/Fv53K9MnDuM)* (http://www.hlektronika.gr/forum/youtu.be/Fv53K9MnDuM)
-
φιλε γιωργο ας μην το κανουμε σαν το θεμα ''αεναη κινηση''
προς τερψη των οφθαλμων αντιπαραθετω την τελευτεα αναβαθμηση που
εκανε ενας φιλος απο την αυστραλια=http://www.thebackshed.com/windmill/articles/GordonsCapMod.asp
στην συνδεση της ανεμογενητριας του που εχει φτιαξει με δυναμο.
παραλληλα ειναι ενα ωραιο σαιτ με τρελαμενους με τα ΑΠΕ.

Notios38
27-10-11, 23:06
εχει τα κυκλωματα πολλαπλασιασμου καλο για να μην χαλαμε τα τυλιγματα...στο τελος πεταει και την εφαρμογη με MPPT και καθαρισες..Καλο Νικο...Δες μια με πολους πολους απο πλυντηριο

γιωρυος
28-10-11, 10:02
με δουλευετε τωρα ειπαμε ειμαι ασχετος με ηλεκτρονικα αλλα μου αρεσει να μαθαινω ειναι κακο?
αγγλικα δεν ξερω οτι καταφερω απο μεταφραση του γουγλη και οτι πιασω χαχαχαχχεχεχεχεχε!!
για κοιταχτε αυτο...το βρηκα απο ενα τανκς ... κανει για ανεμογεννητρια?
2493524936

Notios38
28-10-11, 12:23
Aστερι ειναι Γιωργο..αν κανει λεει..εχει στη φισα δυο χοντρα και ενα ποιο λεπτο? η 3 χοντρα και 1 λεπτο...απο αυτα ξεκινησα με την πρωτη κατασκευη μου το 1996..εχεις και το κουτι με τον φορτιστη?

γιωρυος
28-10-11, 13:36
μητσο χρονια πολλα !!!
*οχι δεν εχω τπτ αλλο και το μοτερ τσακωθηκα για να τους το φαωωωωωωωωω!!!

lepouras
28-10-11, 15:05
πωπωωω έχω ακούσει ότι είναι με σταθερούς μαγνήτες και όχι με διέγερση είναι αλήθεια?

taxideytis
28-10-11, 15:37
λοιπόν το καλύτερο απο όλα έιναι το τελευταίο σύστημα επιβίωσης των αεροσκαφών Α7. Όταν δεν υπάρχει πλέον πουθενά ηλεκτρική ισχύς (ενοείται στον αέρα) για επανεκκίνηση του κινητήρα, 1,2 βοηθητικά έιναι εκτός, τότε (νομίζω χειροκίνητα) στο πλάι δεξιά, πέφτει ένα δυναμό με μια φτερωτή σε σχήμα τουρμπίνας, και παίρνοντας κίνηση απο την υπάρχουσα δυναμική δίνει 48+ volt και κάμποσα amper...αλλά ακόμα έιναι σε υπηρεσία....:saad:

Γιάννη φυσικά με σταθερούς μαγνήτες, τρελλά ρουλεμάν, μια στροφή έτσι χαλαρά και έχεις μεγάλη ισχύ....:w00t:

lepouras
28-10-11, 15:53
Κωνσταντίνε δεν κοιτάς μπας και βρεις και εσύ τότε ένα τέτοιο δυναμό από άρμα να τον φτιάξουμε?:blushing:
έχεις τα κονε:biggrin:

Notios38
28-10-11, 16:02
Kαλο για ξεκινημα σε τετοιου ειδους παιχνιδια.. ειναι δυναμο η εναλλακτηρας? πρεπει να μας πει ο Γιωργος απο τους ακροδεκτες.. δυστηχως ειναι ομως με ξενη διεγερση οποτε θελει και λιγη παρεα για να παιξει...αξιζει ομως...θελει ανοιγμα κατ αρχη να καθαρισεις τα ρουλεμαν απο το παλιο γρασσο να μπει καινουργιο μιας απο την ακινησια θα ναι πολυ σφιγμενο...γυριζει καθολου?
Παντως απο τετοιες εφαρμογες θα βρειτε πολλα που ταιριαζουν για τις κατασκευες μας..Σωστα Κωνσταντινε εκει παιζουν πολλα. ειχα στα χερια μου μια μιζα απο ελικοφορο...24v με μειωτηρες μεσα...τι πραμα ηταν αυτο..αλλα κατα λαθος πηγε στα σκουπιδια...
Υπαρχει ενα κιτ για ηλεκτρικα ποδηλατα...εκει εχει ενα low rpm motor για τους εραστες της κατασκευης....

taxideytis
28-10-11, 16:16
Κωνσταντίνε δεν κοιτάς μπας και βρεις και εσύ τότε ένα τέτοιο δυναμό από άρμα να τον φτιάξουμε?:blushing:
έχεις τα κονε:biggrin:

έιχα..τώρα δύσκολα...αλλά ..να το κοιτάξω...

sakic
28-10-11, 18:31
Παντως για αλλη μια φορα ενημερωνω (αν και στο βροντο πανε αυτα που λεω) πως μπορουν τα δυναμο να ειναι αυτοδιεγερτα ειδικα σε κατασκευες ανεμογεννητριας.
Αν ενδιαφερεται κανενας να μαθει πως ας γραψει να του το πω

taxideytis
28-10-11, 19:19
ενδιαφερόμαστε...γράφε...

sakic
28-10-11, 22:55
Λοιπον γραφω τουλαχιστον για σενα Ταξιδευτη διοτι απο αλλους δεν βλεπω ενδιαφερον.
Λοιπον τα περισσοτερα δυναμο εχουν ενσωματωμενο αυτοματο.
αλλα τον εχουν εξωτερικα φαινεται δηλαδη και αλλα εσωτερικα. Υπαρχουν και αλλα που δεν εχουν καθολου αυτοματο και χρησιμοποιουσαν εξωτερικο με συνδεσεις καλωδιου.
Λογικα μπορουν να χρησιμοποιηθουν ολα αλλα εγω θα επικεντρωθω σε αυτα που εχω δουλεψει και εχω σχετικη εμπειρια.
Χρησιμοποιω λοιπον δυναμο απο αυτα που εχουν τον αυτοματο ενσωματωμενο βιδωμενο στην πισω πλευρα του.
Βγαζω τον αυτοματο και στη θεση του βαζω "ψυκτα δυναμο" (ειναι ενα εξαρτημα με καρβουνακια που μεταφερει σε μια φισα τις 2 επαφες του ροτορα και μια γειωση)
Την ψυκτρα μπορειτε να τη βρειτε στο εμποριο σχετικα χαμηλη τιμη κατω απο 10 €.

Πανω λοιπον στην ψυκτρα τοποθετω αυτο το regulator http://www.minotavros.gr/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,132/category_id,134/manufacturer_id,0/option,com_virtuemart/Itemid,26/
το οποιο ρυθμιζει εξοδο απο 12 -22 Volt.

Με αυτη τη συνδεσμολογια το δυναμο ειναι αυτοδιεγειρομενο. Το κακο ειναι πως αυτοδιεγειρετε σε πολλες στροφες. Δηλαδη οταν του δεινω ενεργεια απο βενζινοκινητηρα με 1 προς 1 τροχαλιες δεν αυτοδιεγειρετε
Οταν το ενεργοποιω με τροχαλια 3 προς 1 αυτοδιεγειρεται και λειτουργει κανονικα.
Ισως την πρωτη φορα που θα ενεργοποιηθει να χρειαστει εξωτερικη διεγερση αν δεν υπαρχει παραμενοντας μαγνητισμος στο ροτορα.
Εγω το δουλεψα μετα απο ενα χρονο και εδωσε ρευμα αμεσως.

Το προβλημα λοιπον ειναι οτι για να αυτοδιεγερθει θελει πολλες στροφες αλλα μετα λειτουργει με πολυ λειγοτερες ισως και ποιο κατω απο 300 στροφες το λεπτο.
Αυτο ψαχνω και εγω να δω πως θα το λυσω. ισως με αλλαγη σπειρωματος? Δεν ξερω ομως μετα αν θα λειτουργει η αυτοδιεγερση.
Ποιο σωστο θεωρω πως ειναι να χρησιμοποιηθει με τροχαλια φτερωτης - δυναμο 4 προς 1 για χρηση ως ανεμογεννητρια. Με ενα δυνατο ανεμο θα αυτοδιεγειρεται και θα δινει ρευμα μετα εστω και με μικρο αερακι.
το παραπανω δε γνωριζω αν ειναι εφικτο και τι φτερωτη θα χρειαστει για να μπορεσει να δωσει την αναλογη ιπποδυναμη στο δυναμο.
καθε αποψη επι του θεματος δεκτη

lepouras
28-10-11, 23:07
δηλαδή από ότι κατάλαβα εκμεταλλεύεται τον πολύ μικρο παραμένοντα μαγνητισμό για να πάρει την πρώτη διέγερση και με αυτήν μετά μόλις παράγει λίγο αυξάνετε η τάση στον απαραίτητο βαθμό. οπότε λέω μια σκέψη. αν το πρόβλημα είναι αν θα έχει λίγο μαγνητισμό δεν θα μπορούσε να τοποθετηθεί έστω ένας μικρός μαγνήτης σε κάποιο σημείο έτσι ώστε να εκμεταλλευτεί από αυτό την αρχη ώστε να αυξηθεί και να μην χρειάζεται να ξεκινήσει πρώτα με τις πάρα πολλές στροφές?

sakic
28-10-11, 23:27
πιθανο
αλλα που πρεπει να τοποθετηθει ενας τετοιος μαγνητης και με ποια πολικοτητα?

lepouras
28-10-11, 23:48
καταρχήν επειδή δεν έχω ασχοληθεί γενικά με δυναμό. την διέγερση την παίρνει ο ροτορας ή ο στατορας?
αν την διέγερση την παίρνει ο ροτορας τότε ένα μικρο μαγνητακι στον στατορα κάπου κοντά στον ροτρα ίσα ίσα να τον διεγηρει?
αν είχα ένα δυναμό θα δοκίμαζα αλλά δεν έχω.

sakic
29-10-11, 00:00
θα το δοκιμασω και θα σας πω αν εχω νεοτερα αυριο

taxideytis
29-10-11, 00:46
την άλλη φορά που θα βρεθούμε στα ψηλά Γιάννη θύμησέ μου να σου δώσω ένα δυναμό...έτσι νάχεις να παίζεις....

Κυριακίδης
03-11-11, 11:58
Και κάτι Ελληνικό.... εύκολο σχετικά ... και για μικρές "τσέπες"

View My Video

Κ (http://tinypic.com/r/6eq4n7/5)αι είναι η συνέχεια από την σελίδα 4 στην παράγραφο #38.

sakic
03-11-11, 12:22
με βεντιλατερ αυτοκινητου ασχοληθηκε κανενας?
ειναι μοτερ με μονιμους μαγνητες?

Κυριακίδης
03-11-11, 12:29
με βεντιλατερ αυτοκινητου ασχοληθηκε κανενας?
ειναι μοτερ με μονιμους μαγνητες? Τα βεντιλατέρ νομίζω έχουν και μόνιμους μαγνήτες ....αλλά έχουν καρβουνάκια.

sakic
03-11-11, 12:35
δεν σε καταλαβα
ολα τα μοτερ εχουν καρβουνακια για μεταδοση της τασης στο ροτορα
τι θελεις να πεις?

spyropap
03-11-11, 12:50
Για #111
Ξέρεις κι εσύ ότι φαίνεται ωραία αλλά δεν αποδίδει παρά μόνο 2 Α περίπου.
Ωστόσο είναι πολύ καλή προσπάθεια και μπράβο σου για άλλη μια φορά.
Το ότι ασχολήθηκες και κατάφερες να φτιάξεις αυτή την μικρή σου δίνει ικανότητα
και θέληση για το επόμενο μεγαλύτερο μοντέλο σου.
Ακόμα και αυτή παίρνει βελτιώσεις. Σίγουρα μια 5φυλλη έλικα θα την γυρνούσε περισσότερο.

Ακόμα εάν δεν θέλεις να αλλάξεις δυναμό θα μπορούσες να ενισχύσεις αυτό.
Κάποιοι βάζουν επιπλέον μαγνήτες εξωτερικά του στάτορα με τα πηνία, και δημιουργούν
πεδίο με μεγαλύτερη ένταση. Αυτό το κόλπο πετυχαίνει και στα DC μοτέρ.

++Θέλουμε να την δούμε βελτιωμένη.

Για #112
Sakic έχω δοκιμάσει βεντιλατερ αυτοκινήτου. Το γύρισα με ηλ. τρυπάνι και αυτό άναψε λάμπα 12V 25W. Το μεγάλο του πρόβλημα είναι ότι γυρνάει δύσκολα.
Εάν το έκανες ανεμογεννήτρια θα πρέπει να του βάλεις μεγάλη έλικα και αυτό θα γύριζε μόνο με πολύ αέρα.

Εσωτερικά είναι όπως τα DC μοτερ με δύο αντικριστούς μεγάλους μαγνήτες και περιέλιξη στον ρότορα. Μικρός ο βαθμός απόδοσης του αφού δεν είναι σχεδιασμένο να παράγει αλλά να καταναλώνει ρεύμα..

Κυριακίδης
03-11-11, 13:42
δεν σε καταλαβα
ολα τα μοτερ εχουν καρβουνακια για μεταδοση της τασης στο ροτορα
τι θελεις να πεις? Θέλω να πω για τα βεντιλατέρ (ότι έχουν καρβουνάκια) που ρωτούσες...
Η συγκεκριμένη γεννήτρια (στο βίντεο παραπάνω ) #111 . Είναι πηνιοφόρος από μοτοσυκλέτα δεν έχει καθόλου καρβουνάκια.

Notios38
03-11-11, 19:53
Μιχαλη..απο ιδεα την βρισκω αψογη..εχω αναφερθει στην κατασκευη σου σε προηγουμενο post ειναι σωστη και οτι ξερεις τα επομενα βηματα για βελτιωση...εχω αφιερωσει αρκετες ωρες με alternator απο αυτοκινητο τελικα μονο με pwm στη διεγερση και αλλαγη τυλιγματος πηρα με μια παρομοια φτερωτη ..λιγο ποιο μικρα πτερυγια...6 τον αριθμο. γυρω στα 400.w με ταχυτητα ανεμου 11 m/s μα το hub με προδωσε και εφυγαν ολα σε μια νυκτα..2 βρηκα στα 150 μετρα..1 εμεινε πανω και τα υπολοιπα ακομα τα ψαχνω στη πορεια του αερα..ευτυχως που ηταν αγροτικη περιοχη.και δεν πετυχε κανενα περαστικο......ε μετα πηρα αυτα που ανεφερα σε προηγουμενο μηνυμα..

Κυριακίδης
03-11-11, 22:11
Γεια σου Δημήτρη ... έχεις γούστο σωστό τελικά για το τι σου αρέσει και τι όχι ...και ευχαριστώ..
Βέβαια σημειώνω ότι αυτή η "σταδιοδρομία", που ακολουθώ αναφέρετε περισσότερο σε άτομα που μπορούν να το "πλησιάσουν" κάπως εύκολα με (Πηνιοφόρο) .

Γιατί από εμένα σεβαστές και οι κατασκευές με Alternator αυτοκινήτου, σεβαστές στην ποιο μεγάλη ισχύ που παράγουν αυτές ...... αλλά σίγουρα θα υπάρχει και μια μεγάλη μερίδα ατόμων που όταν "ακούνε" για "άνοιγμα" και "πέταγμα" της παλιάς περιέλιξης του Alternator "και τι διάμετρο σύρμα να βάλω" , "πόσες σπείρες" , "Πόσα μεγάλα πτερύγια να φτιάξω" , "πόσες στροφές θα πρέπει να γυρίζει 1500? ή 2000?" , σίγουρα αποθαρρύνει πολλούς. Σεβαστές επίσης και οι κατασκευές από έτοιμα μοτέρ από Made in China .... (Αλλά κόστος?).

Ακολουθώ στάνταρ κανόνες. Όσον αφορά την συμφερότερη κατασκευή από απόψεως ,
1) Οικονομικής
2) Όχι τεράστιας δυσκολίας για την μεγαλύτερη μερίδα ενδιαφερομένων και εύρεση υλικών.
3) Αποφυγή κατασκευής με ξήλωμα και ράψιμο περιέλιξης. (διότι από μόνος του ο πηνιοφόρος επαρκεί και "σκέτος και απείραχτος" με τα παραπάνω πτερύγια που διάλεξα) . Τώρα αν θέλεις "περισσότερα" είναι αλλού παπά Ευαγγέλιο. Αλλά και εκεί είναι πιο εύκολο για περιέλιξη.
4) Αποφυγή μεγάλης ισχύος κατασκευής , όπου συνεπάγεται απαραίτητα και "πολλαπλασιασμό στροφών πατέντες " για να "φτάσουμε" τις στροφές του Alternator. 5) Αποφυγή να υπάρχουν καρβουνάκια. και πολλαπλά σημεία φθοράς . (όσο πιο απλό και ντελικάτο τόσο το καλύτερο.
6) Η σκέψη ως καλύτερων και "ταιριαστών" πτερυγίων (ανάλογα το μοτέρ που θα βάλουμε) , ως προς το "ζύγισμα" του συνδυασμού ροπής + ταχύτητας + εξαρτώμενου βάρος και "κόντρας του μοτέρ".
7) Αποφυγή 1 μεγάλης (και μόνο) ανεμογεννήτριας . Προτιμότερες οι πολλαπλές (και μικρότερες κατά δύναμην) ανεμογεννήτριες διότι αποδίδουν σε χαμηλότερους σε ένταση και συχνότερους ανέμους.

Αυτά που πρέπει να "βελτιωθούν" στα μέχρι στιγμής "υπάρχοντα" και "εφαρμόσιμα " από την όλη κατασκευή μου (στο βίντεο) είναι τα εξής.
1) Έβαλα 3 πτερύγια ... καλύτερα έπρεπε 4 ή 6 . Καθώς διαπίστωσα ως προς την "ροπή" ότι είχε ένα μικρό "ζόρι" και όχι ως προς την ταχύτητα.
2) Βαριά μεταλλική κατασκευή της οριζόντιας μπάρας (πλαισίου) . Διαπίστωσα μικρή ευαισθησία στον προσανατολισμό κόντρα στον άνεμο.
3) φυσικά θέλει και τα βασικά ηλεκτρονικά του για προς φόρτιση (τα οποία δεν κατέχω) ... Εγώ απλός έκανα ανόρθωση σε συνεχές ρεύμα και το έστειλα κατευθείαν στον ρυθμιστή φόρτισης (ανορθόδοξο για τα "μέτρα" μου . αλλά ουσιαστικό.

Λυπάμαι Δημήτρη για το "ατύχημα " που είχες με την δική σου ανεμογεννήτρια , κάτι τέτοιο έπαθα και εγώ από σύρμα διπλανής κεραίας όπου την τοποθέτησα την ανεμογεννήτρια κοντά! Πάντως σου συνιστώ να ξεκινάς από τα "μικρότερα" προς τα "μεγαλύτερα" . Και ανανεωμένος και σοφότερος κάθε φορά ... σίγουρα θα το πετύχεις με τις λιγότερες ζημίες κτλ. Να΄σαι καλά.

Notios38
03-11-11, 22:55
Μ αρεσε η διαταξη..που εχεις χρησημοποιησει,και επειδη εχω δει πολλα alternator εδω μεσα στα μερικα χρονια που ασχολουμαι..
Εχω ηλιο και αερα, κ πολυ μαλιστα.. για ενεργεια στο σπιτι μου...οποτε δεν πειραματιζομαι πλεον ..πηρα ενα ετοιμο PMG 1ΚW στα 48V ..σε καποιο αλλο θεμα συναφη με αυτο.. το περιγραφω μα πρεπει να ανεβασω φωτο μιας και το εχω υποσχεθει στον Σπυρο..και στα παιδια που ενδοιαφερονται..
Απο θορυβο αναγκαστικα αγορασα φτερωτη ετοιμη και ζυγισμενη με διαμετρο 1.90 ...και οταν εχεις αυτοκινητο και κοσμο απο κατω δεν παιζεις...

christakosxo
04-11-11, 03:19
δημητρη μη μας ξεχασεις περιμενουμε να δουμε τη PMG απο αγγλια !!! :)

-nikos-
04-11-11, 10:09
Μ αρεσε η διαταξη..που εχεις χρησημοποιησει,και επειδη εχω δει πολλα alternator εδω μεσα στα μερικα χρονια που ασχολουμαι..
Εχω ηλιο και αερα, κ πολυ μαλιστα.. για ενεργεια στο σπιτι μου...οποτε δεν πειραματιζομαι πλεον ..πηρα ενα ετοιμο PMG 1ΚW στα 48V ..σε καποιο αλλο θεμα συναφη με αυτο.. το περιγραφω μα πρεπει να ανεβασω φωτο μιας και το εχω υποσχεθει στον Σπυρο..και στα παιδια που ενδοιαφερονται..
Απο θορυβο αναγκαστικα αγορασα φτερωτη ετοιμη και ζυγισμενη με διαμετρο 1.90 ...και οταν εχεις αυτοκινητο και κοσμο απο κατω δεν παιζεις...


καλημερα
αυτη η γεννητρια εχει μιωτηρα η ειναι απευθιας η φτερωτη στην πομπινα ??

vasilllis
04-11-11, 10:13
Μ αρεσε η διαταξη..που εχεις χρησημοποιησει,και επειδη εχω δει πολλα alternator εδω μεσα στα μερικα χρονια που ασχολουμαι..
Εχω ηλιο και αερα, κ πολυ μαλιστα.. για ενεργεια στο σπιτι μου...οποτε δεν πειραματιζομαι πλεον ..πηρα ενα ετοιμο PMG 1ΚW στα 48V ..σε καποιο αλλο θεμα συναφη με αυτο.. το περιγραφω μα πρεπει να ανεβασω φωτο μιας και το εχω υποσχεθει στον Σπυρο..και στα παιδια που ενδοιαφερονται..
Απο θορυβο αναγκαστικα αγορασα φτερωτη ετοιμη και ζυγισμενη με διαμετρο 1.90 ...και οταν εχεις αυτοκινητο και κοσμο απο κατω δεν παιζεις...

εχεις γινει τελειως αυτονομος?η εχεις και δεη?

Notios38
04-11-11, 19:31
Βασιλη ειμαι αυτονομος..τελειως..εχω παροχη Δεη κοντα μου μονο για τα δημοτικα τελη ,και δυστηχως ερτ...μονο σε καποια βλαβη εβαλα περυσι 15 μερες κατευθειαν...Νικο η κινηση ειναι απ ευθειας..και κοντα στη γεννητρια ενα ανεμομετρο

-nikos-
19-11-11, 20:21
για κατασκευες ανεμογεννητριων και οχι μονο
ενα απαρετητο συμπληρωμα =
η συνδεσμολογηα των πηνιων σε μονοφασικες η τριφασικες διαταξεις
2564325644256452564625647

-nikos-
19-11-11, 20:28
256482564925650256512565225653

Κυριακίδης
19-11-11, 21:49
256482564925650256512565225653
Γεια σου Νίκο ... για πες μου στο πρωτελευταίο σχεδιάγραμμα (με περιέλιξη μονοφασική ) .. Είναι σίγουρα σωστό? γιατί βλέπω ότι και τα 2 τερματικά του καταλήγουν σε + ... ή δεν υπάρχει πρόβλημα?

-nikos-
21-11-11, 10:17
Γεια σου Νίκο ... για πες μου στο πρωτελευταίο σχεδιάγραμμα (με περιέλιξη μονοφασική ) .. Είναι σίγουρα σωστό? γιατί βλέπω ότι και τα 2 τερματικά του καταλήγουν σε + ... ή δεν υπάρχει πρόβλημα?

ναι ειναι σωστο γιατι εχουμε παραγωγη εναλασομενου ρευματος και εχει συμασια
η διαταξη και το μεγεθος των πηνιων σε σχεση με τους μαγνητες ,,,δεν βαζουμε οσα πηνια θελουμε
σε ασ πουμε 3 η 5 η 8 μαγνητες,,,πρεπει η γωνια τοποθετησης να ειναι αναλογη των θεσεων των μαγνητων.
η πιο απλη κατασκευη θα ηταν με δυο πηνια στον στατορα
προσθετοντας και αλλα αυξανουμε την αποδωση αλλα μπενουν σε συγκεκριμενη θεση.
αυτο που βλεπεις ως συν θα γινει πλην μολις αλαξει ο μαγνητης που το ''βλεπει''
για αυτο τον λογο εχω και το σχεδιακι με το ''ελατιριο''πηνιο,,,το βελακι συμενει την κινηση
του συν που προκαλει ο ''βοριος πολος'' προς το πλην που προκαλει ο ''νοτιος πολος''
μεχρι το παραγομενο [εναλασομενο]ρευμα καταλιξει στην εξωδο προς ανωρθοση.

spyropap
23-11-11, 16:48
Το συνημμένο αρχείο http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=25652 (http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=25652)
που παρουσίασε ο Νίκος είναι σωστό και έχει μεγάλη σημασία.
Παλαιότερα είχα δείξει κι εγώ την ίδια συνδεσμολογία κατά Ro-Mag τρόπο με 6 αντί για 8 πόλους.

Κάποιοι ισχυρίζονται ότι τέτοια δυναμό όταν περιστρέφονται με μεγάλη ταχύτητα αποδίδουν
πολλαπλάσια ενέργεια. Όμως υπολογίζουν και την θερμική ενέργεια που αποδίδει η περιστροφή τους.

Η εναλλάξ σύνδεση των πηνίων είναι χαρακτηριστική. Ακολουθεί την αρχή της εναλλάξ πολικότητας
από το εναλλασώμενο μαγνητικό πεδίο.

Ωραίο και χρήσιμο είναι αυτό που βρήκες Νίκο.
Τώρα τι γνώμη έχεις, αξίζει να επενδύουμε σε μαγνήτες και δυναμό για να παίρνουμε ενέργεια;

-nikos-
23-11-11, 19:21
Ωραίο και χρήσιμο είναι αυτό που βρήκες Νίκο.
Τώρα τι γνώμη έχεις, αξίζει να επενδύουμε σε μαγνήτες και δυναμό για να παίρνουμε ενέργεια;



κατα την γνωμη μου αξιζει να επενδιουμε σε δυναμο και οχι σε μαγνητες
αφου μπορουμε να εχουμε ηλεκτρομαγνητες.
αλλα αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη.[περι ορεξεως [κολοκυθοπιτα]
-
αλλα θελω να προσθεσω οτι χωρις τα καταληλα εργαλεια δυσκολα θα
φτιαξουμε μια αποδωτικη ανεμογεννητρια μονοι μας.
και εξιγουμαι=
εχεις τον δυναμο [η οποιοδηποτε αλλο μοτερ που μπορει να μετατραπει]
αφου του κανεις τις απαρετητες αλλαγες [περιελιξεις-μαγνητες-συνδεσμολογιες-ριθμηστες κ.λ.π]
αντε συνδεσετο με την φτερωτη
η φτιαξε φτερωτη με ζυγοσταθμηση
η φτιαξε την βαση περιστροφης
η φτιαξε καθετου αξωνα με τον μιωτηρα και
τις τροχαλειες.
ολα αυτα τα λεω γιατι πραγματικα μπορουμε να φτιαξουμε ανεμογενητριες
αξιας 10,000ευρο η 20,000ευρο η και παραπανω με μονο 500-1000 ευρο
αλλα ΠΡΕΠΕΙ να ΣΧΕΔΙΑΣΤΟΥΝ σωστα απο την αρχη
και να υπολογιστουν και το κοστος επισκεψεων σε τορναδωρους
και μεχρι το τελευτεο εξαρτημα-ανταλακτικο.
σκευτητε τι κατασκευη θελετε να κανετε και μετα ξεκινατε την .

Κυριακίδης
23-11-11, 21:44
Πάντως παιδιά εγώ από την μέρα που είδα εκείνην την (Μπάλα απορροφητήρας καμινάδας με χωμένο το μοτέρ από κάτω) ... αν θυμάμαι καλά του Σπύρου .... νοιώθω σαν σε υπερβολική δόση μαστουρωμένος !! Πιο πολύ και από το βίντεο μου στην παράγραφο #111. Ως μανιώδεις στις όσο γίνεται μικρές κατασκευές .
Βρήκα κιόλας με την γλώσσα κρεμάμενη :001_tt2: ένα "καπέλο" απορροφητήρα και είχα κάτι μαγνητάκια τετράγωνα που ήταν από μπαζώματα που είχα .(μαύρα φερρίτη 1Χ1 εκατοστά και 0.5 πάχος δυστυχώς πολύ μικρά ) ...τα έχωσα στην κάτω περίμετρο των πτερυγίων από την μέσα μεριά (αν και θα προτιμούσα να είχα Νεοδυμίου) .... και έβαλα για πηνία "πρόχειρα " σε σειρά 6 πηνία από μοτεράκια εγκεφάλου πλυντηρίου (αυτά που είναι κυλινδρικά πηνία μονωμένα εξ ολοκλήρου ... επειδή βαριέμαι να τυλίγω πηνία...) και για πλάκα έφτιαξα το παρακάτω που δείχνω στο σχέδιο (εντελώς πρόχειρα για δοκιμές και μόνο) 25749

Με τα 6 πηνία που έβαλα μόνο (γιατί αυτά είχα στο χέρι ... αν και γύρω γύρω χωράει στο σύνολο 18 πηνία) . μέτρησα με γύρισμα με το "χέρι" 10 βόλτ .....και αν το γυρνούσα με τρυπάνι δυνατά μου έδωσε 40 βόλτ αλλά με πολύ ανύπαρκτα τα αμπέρ κάτι mA θα έλεγα. Κατάλαβα ότι τα πηνία του "πλυντηρίου" επειδή έχουν ψιλό σύρμα (0,20 θα έλεγα με το μάτι) μου έδωσε υψηλή τάση και όχι αμπέρ.

Γιαυτό ρωτάω εσάς Νίκο + Σπύρο που είσαστε πιο "διαβασμένοι" στα περί περιελίξεων
1) Δεν θέλω να πετύχω υψηλή τάση .. θέλω το πολύ 20 - 25 βολτ και περισσότερα αμπέρ ... πως θα υπολογίσω στο πόσο χοντρό πηνιόσυρμα θα πρέπει να βάλω? (με συνεχούς πειραματισμούς?) .
2) Θα ήταν προτιμότερο να βάλω στρόγγυλους μαγνήτες? αντί τετράγωνους που έβαλα εγώ? για τα συγκεκριμένα στρόγγυλα πηνία ?

3) Δεν έβαλα κάτω στον άξονα όπως ο Σπύρος "έτοιμο μοτέρ" γιατί αυτά τα έτοιμα μοτέρ έχουν μεταλλικό πυρήνα γύρω γύρω από τα πηνία τους που κοντράρουν την κίνηση του "καπέλου" και τόσο σχετικά αδύναμο που είναι το "καπέλο" στον αέρα τελικά . Θέλω να φτιαχτεί όπως έχει χωρίς μεταλλικούς πυρήνες (αν και γνωρίζω ότι αυτοί ενισχύουν το ρεύμα).

4) Μια και που στα παραπάνω λεγόμενα σας λέτε ότι παίζει ρόλο και η ταχύτητα που γυρίζουν οι μαγνήτες . Και αυτός είναι ένας λόγος που δεν συμβιβάζομαι με έτοιμο μοτέρ . καθώς με αυτόν τον τρόπο τον (περιφερειακό στην τοποθέτηση μαγνητών και πηνίων ) θα έχω αρκετή ταχύτητα.

Υ.Γ ... Μπορεί με αυτήν την κατασκευή να μην παίρνουμε αξιόλογα ρεύματα .... αλλά όταν εγώ βλέπω έξω από το παράθυρο στα απέναντι σπίτια που έχουν έτσι κι αλλιώς τέτοια "φουρφούρια" στις καμινάδες τους (Εντελώς "νεκρά" "ανούσια" και Για άλλους λόγους ) ΚΑΙ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΑΔΙΑΛΕΙΠΤΑ ακόμα και σε μέρες άπνοιας ΕΕΕΕΕΕΕ τρελαίνομαι!!!!!
Και 10 W αποτέλεσμα να πάρω σε αδιάλειπτη κίνηση όλες τις ώρες της ημέρας .... όλες τις μέρες του μήνα ..... όλους τους μήνες του χρόνου ... και όλους τους χρόνους των αιώνων Αμήν κτλ κτλ:001_tt2: ... Νομίζω ότι κάτι κάνουμε!! Ας βρεθεί και ένας μαθηματικός να μας πει από "περιέργεια" πόσο άθροισμα ενέργειας συνολικής και συνεχόμενης ,σε βάση ενός έτους, τι έχει να προσφέρει αυτό το "παιχνιδάκι".

spyropap
23-11-11, 21:53
Για τον Νίκο
Είναι βέβαια μεγάλη δυσκολία η έλλειψη μηχανημάτων που χρειάζονται όπως τόρνος και αρκετά άλλα.
Καλύτερα που δεν έχουμε τόρνο. Εάν είχαμε θα ξοδεύαμε ενέργεια ηλεκτρική και χρόνο ζωής
σε ανώφελες κατασκευές.

Και τι γνώμη έχεις για τα υβριδικά ηλεκτρικά μοτέρ, δηλαδή αυτά τα μοτέρ που έχουν μαγνητικό ρότορα αλλά και ηλεκτροδιέγερση;

Φαντάσου να έχεις μαγνητικό ρότορα μεγάλο ως 2 τ.μ. να αιωρείται μαγνητικά και να περιστρέφεται με περισσότερες από 4000 στροφές/λεπτό
με την δύναμη του ανέμου αλλά και με ηλεκτροδιέγερση, ελεγχόμενο από η/υ.
Αυτό θα μπορείς να το κοιτάς από ψηλά μέσα από την γυάλινη οροφή του δωματίου.

Ακριβώς κάτω από αυτό θα είναι τα ηλεκτροπαραγωγά στοιχεία που θα μετατρέπουν την μαγνητική ροή
όχι όπως οι ανεμογεννήτριες σε στάτορα με πηνία αλλά κατευθείαν σε ηλεκτρόδια τα οποία θα παράγουν Υδρογόνο σε υπόγεια δεξαμενή,
θαμμένη ακριβώς κάτω από το δωμάτιο του μαγνητικού ρότορα.

Η υπόγεια δεξαμενή θα είναι η μεγάλη μπαταρία του συστήματος που θα αποθηκεύει την ενέργεια ως Υδρογόνο και ξεχωριστά το Οξυγόνο
για περισσότερη ασφάλεια.

Διότι εάν αποκλείσετε παράγοντες όπως τη βαρύτητα, τριβή με απώλειες και φθορές και κάθε εμπόδιο όπως την σταθεροποίηση
της τάσης μέσα από διόδους και ρυθμιστές φόρτισης και μπαταρίες τεχνολογίας μολύβδου … τότε ίσως μπορέσετε να δείτε
τι είναι αυτό που κάποιοι λένε Ελεύθερη Ενέργεια πως είναι η επόμενη πλανητική επανάσταση.

Αυτά όμως επειδή δεν μπορούν να τα κατασκευάσουν είναι άπιαστο όνειρο για κάποιους.
Ούτε κι εγώ μπορώ να τα κατασκευάσω. Μπορώ όμως να κάνω μικρά μοντελάκια για να περνώ
την ώρα μου.

Στον Μιχάλη θα απαντήσω μετά :-)

-nikos-
23-11-11, 22:18
σπυρο με ολο το συμπαθιο
αν θεωρεις οτι με τον τορνο θα χαναμε τον χρονο μας
ενω αν προσπαθουσαμε να φτιαξουμε συσκευες αντιβαρυτητας θα λειτουργουσαμε ''παραγωγικα''
θα σου απαντισω στον ιδιο υφος
-
ο τομας τσαρντοκ ηταν αλχημιστης που εζησε γυρο στο 1780 και
αφιερωσε την ζωη του να πετυχει αυτο που ο νικολας φλαμελ ειχε ηδη
κανει = να ανακαλυψει την φιλοσοφικη λιθο [ναι αυτη που μετατρεπει τα μεταλα σε χρυσο και χαριζει μακροζωηα με ανταλαγμα την στειροτητα]
γονος πλουσιας οικογενιας και εισοδηματιας καθως ηταν μετα απο πληρη αφωσιοση στο μεγα εργο καταφερε να κατασκευασει μετα απο 25χρωνια ερευνας το REBIS και αναφωνησε ''ΝΑΙ ΕΓΩ Ο ΤΟΜΑΣ ΤΣΑΡΝΤΟΚ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ''
χωρις να αποκαλυψει και αυτος με τη σειρα του την συνταγη αφησε μονο υπονοουμενα της εργασιας του με το πιο σημαντικο το =''ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ REBIS ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ''
και μιας και εισαι οπαδος της ανατολικης φιλοσοφιας
το ταο λεει= ''ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΘΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ''

Επειδη φιλε σπυρο εγω χρειαζωμαι και τα χρηματα και την καλοπεραση

δεν κυνηγω ''τα αγια δισκοποτηρα''.

Ηλιας Α
23-11-11, 22:18
Γεια σου Νίκο ... για πες μου στο πρωτελευταίο σχεδιάγραμμα (με περιέλιξη μονοφασική ) .. Είναι σίγουρα σωστό? γιατί βλέπω ότι και τα 2 τερματικά του καταλήγουν σε + ... ή δεν υπάρχει πρόβλημα?
... για πες μου στο πρωτελευταίο σχεδιάγραμμα (με περιέλιξη μονοφασική ) .. Είναι σίγουρα σωστό? γιατί βλέπω ότι και τα 2 τερματικά του καταλήγουν σε + ... ή δεν υπάρχει πρόβλημα? >>
Αυτός που σχεδίασε ή έχει εμπνευστεί το προτελευταίο σχεδιάγραμμα ήταν παπάρας ή το έγραψε να το διαβάζουν παπάρες.

-nikos-
23-11-11, 22:20
[QUOTE=Ηλιας Α;476692]... για πες μου στο πρωτελευταίο σχεδιάγραμμα (με περιέλιξη μονοφασική ) .. Είναι σίγουρα σωστό? γιατί βλέπω ότι και τα 2 τερματικά του καταλήγουν σε + ... ή δεν υπάρχει πρόβλημα? >>Αυτός που σχεδίασε ή έχει εμπνευστεί το προτελευταίο σχεδιάγραμμα ήταν παπάρας ή το έγραψε να το διαβάζουν παπάρες.




καλα εσυ αγορι μου τραβας πολλα ζορια [και μολις ειδα οτι το ποσταρισες και δυο φωρες:hahahha:]:lool::lool::lool:

spyropap
23-11-11, 22:49
Ηλία το σχέδιο δεν είναι παπαριά ούτε αναφέρεται σε συνεχές ρεύμα.
Τα σύμβολα + - δείχνουν την φορά περιέλιξης των πηνίων. Μην ξεχνάς ότι το ρεύμα που παράγει
ο στάτορας ανεμογεννήτριας είναι εναλλασόμενο που μετά γίνεται σταθερό με διόδους και ρυθμιστή.

Ας σταματήσει ο στολισμός με επίθετα των σχεδίων ή των γραφόντων.

Ηλιας Α
23-11-11, 23:07
Ηλία το σχέδιο δεν είναι παπαριά ούτε αναφέρεται σε συνεχές ρεύμα.
Τα σύμβολα + - δείχνουν την φορά περιέλιξης των πηνίων. Μην ξεχνάς ότι το ρεύμα που παράγει
ο στάτορας ανεμογεννήτριας είναι εναλλασόμενο που μετά γίνεται σταθερό με διόδους και ρυθμιστή.

Ας σταματήσει ο στολισμός με επίθετα των σχεδίων ή των γραφόντων.

<< Ηλία το σχέδιο δεν είναι παπαριά ούτε αναφέρεται σε συνεχές ρεύμα.
Τα σύμβολα + - δείχνουν την φορά περιέλιξης των πηνίων. Μην ξεχνάς ότι το ρεύμα που παράγει
ο στάτορας ανεμογεννήτριας είναι εναλλασόμενο >>
Γνωρίζω ότι με κανονική συνδεσμολογία των πηνίων της περιέλιξης θα ήταν η ΗΕΔ εναλλασσόμενη, αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχει ΗΕΔ.
<< Ας σταματήσει ο στολισμός με επίθετα των σχεδίων ή των γραφόντων.>>
Δεν αναφέρθηκα σε σένα.

spyropap
23-11-11, 23:32
Και η απάντηση στον Μιχάλη απο #130.
Ανεμογεννήτριες μικρού μεγέθους καθέτου άξονα έχουν πολλά προτερήματα
όπως εύκολη κατασκευή, τοποθέτηση, συντήρηση κλπ.
Εάν έχετε πολύ χώρο βάλτε περισσότερες από μια.
Η απόδοση τους είναι μικρή. Δεν είναι πολύ παραγωγικές..

25752

Κυριακίδης
24-11-11, 03:24
Το γνωρίζουμε ότι δεν είναι τόσο παραγωγικές οι μικρότερες ανεμογεννήτριες ... αλλά για να το πούμε πιο ορθά και κοφτά (δεν είναι ΆΜΕΣΑ παραγωγικές).

Αλλά ...ας το πάρουμε και με κανόνες ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ. όπως έχουν και οι κανόνες στην F1 (φόρμουλα 1) .. Όπου εκεί π.χ λένε ότι όλα τα αυτοκίνητα θα έχουν υποχρεωτικά τα (ίδια στάνταρ) δηλαδή ίδια ποσότητα καυσίμου - λάστιχα - διαστάσεις κτλ και εκεί κρίνεται στις λεπτομέρειες το καλύτερο .

Ε λοιπόν ας το πάρουμε και έτσι .... δώσε μου εμένα π.χ 10 κιλά μαγνήτες και 10 κιλά χαλκό (εννοείται και εσείς τα ίδια σε ποσότητα και είδος) για την κατασκευή ανεμογεννήτριας και ο καθένας με την δική του ιδέα και τρόπο.

Για μένα ο κανόνας (όσον αφορά την καλύτερη εκμετάλλευση του αέρα ) είναι ότι ΔΕΝ μπορείς να απορροφήσεις την ενέργεια του ανέμου με βαρύτερα υλικά ή τριβές κτλ από ότι με τα ελαφρύτερα υλικά . (στις ίδιες αναλογίες υλικών) ... για το απλούστατο ενδεχόμενο ότι τα βαρύτερα υλικά 1) κοντράρονται περισσότερο σε αυτό που θέλει να "προσφέρει ο άνεμος" ...και 2) Η αστάθεια του ανέμου ειδικά στις χαμηλές ριπές. (όπου είναι ενάντια στα βαρύτερα υλικά).

Μόνο μην βάλετε και στοίχημα με μένα ... όσον αφορά την απόδοση σε ρεύμα σύμφωνα με τα συμφωνηθέντα υλικά. και παρουσία του κάθε μοντέλου στον ίδιο χώρο. για ορισμένο μεγάλο διάστημα δοκιμών π.χ 1 χρόνου.

Θα κεράσετε πολλά .....τραπέζια και μπουζούκια επίσης , όχι μόνο σε μένα αλλά και σε όλα τα μέλη του φόρουμ.
Και εγώ επίσης έχω μια πιθανότητα να χάσω ... όπως π.χ. να συμβεί να καταργούνται για 1 χρόνο συνεχώς οι αεροπορικές πτήσεις ...λόγο συνεχόμενης θύελλας. Καθόλου απίθανο :001_rolleyes:

Γιαυτό δεν θα πρέπει να κάνουμε σύγκριση "εύκολη" του τύπου (Η απόδοση τους είναι μικρή. Δεν είναι πολύ παραγωγικές..) μη συγκρίνοντας ορισμένα ίδια χαρακτηριστικά και αναλογίες.

-nikos-
24-11-11, 09:47
Το γνωρίζουμε ότι δεν είναι τόσο παραγωγικές οι μικρότερες ανεμογεννήτριες ... αλλά για να το πούμε πιο ορθά και κοφτά (δεν είναι ΆΜΕΣΑ παραγωγικές).


Γιαυτό δεν θα πρέπει να κάνουμε σύγκριση "εύκολη" του τύπου (Η απόδοση τους είναι μικρή. Δεν είναι πολύ παραγωγικές..) μη συγκρίνοντας ορισμένα ίδια χαρακτηριστικά και αναλογίες.

και εγω ειμαι υπερ της κατασκευης καθετου αξωνα.
αυτες οι κατασκευες εχουν τα υπερ αλλα και τα κατα τους
το υπερ του καθετου αξωνα εναντι του οριζοντιου και αντιστροφως=

ταχυτητα περιστροφης
οι καθετου κινησης ΔΕΝ μπορουν να αναπτιξουν τις στροφες που αναπτισει η οριζωντιου.

ροπη [δυναμη]
οι οριζωντιου ΔΕΝ εχουν την ροπη που εχει μια καθετου στον ιδιο ογκο

θορυβος
οι καθετου ειναι σαφως πιο αθορυβες απο τις οριζωντιου και προτινωνται για πυκνωκατικημενη περιωχη.



οποτε εχουμε το εξις συμπερασμα
αν η γεννητρια που θα προσαρμοσουμε στην κατασκευη μας θελει πολλες στροφες για να αποδωσει τοτε παμε σε οριζωντιου αξωνα κατασκευη.
αν ομως ζουμε σε πυκνοκατηκιμενη περιωχη λογο θορυβου και ισως χωρου θα
πρεπει να στραφουμε σε καθετου αξωνα με τις αναλογες τροποποιησεις οπως μεταδωση κινησης
με τροχαλεια και καδενα η οτι αλλο χρειαστει.

sakic
24-11-11, 10:23
Βλεπω οτι το θεμα εχει παρει φωτια
και ολα αυτα ειναι πολυ χρησιμα για θεωρια
ομως στην πραξη μπορει καποιος να μου συστησει ενα μοτερ που μπορει να βρεθει ευκολα σε παλιατζιδικα με χαμηλο κοστος και να μπορεσει να λειτουργησει αποδοτικα ως ανεμογεννητρια?

-nikos-
24-11-11, 10:43
Βλεπω οτι το θεμα εχει παρει φωτια
και ολα αυτα ειναι πολυ χρησιμα για θεωρια
ομως στην πραξη μπορει καποιος να μου συστησει ενα μοτερ που μπορει να βρεθει ευκολα σε παλιατζιδικα με χαμηλο κοστος και να μπορεσει να λειτουργησει αποδοτικα ως ανεμογεννητρια?

το τελειο ειναι = μια γεννητρια 220 βολτ
συνηθως στους παλιατζηδες βρυσκεις παλιες και χαλασμενες αλλα δεν τις δινουν φθινα
γιατι εχουν ''πολυ χαλκο'' που τους ενδιαφερει.
και θελουν 3000στροφες για να δουλεψουν.
μια καινουρια στα 10αμπερ αποδωση εχει γυρο στο 200αρι,ο παλιατζης θα σου πει σιγουρα κανα 70αρι.

sakic
24-11-11, 11:12
niko ευχαριστω για την απαντηση
3000 στροφες δεν ειναι πολυ ομως?

Κυριακίδης
24-11-11, 11:17
Βλεπω οτι το θεμα εχει παρει φωτια
και ολα αυτα ειναι πολυ χρησιμα για θεωρια
ομως στην πραξη μπορει καποιος να μου συστησει ενα μοτερ που μπορει να βρεθει ευκολα σε παλιατζιδικα με χαμηλο κοστος και να μπορεσει να λειτουργησει αποδοτικα ως ανεμογεννητρια? Γεια σου Sakic ... και λίγα τα βρίσκεις τα όσα γράφουμε μέχρι τώρα? Λες ότι είμαστε μόνο θεωρίες ? ...αλλά όχι πράξεις ? και δήθεν δεν συνυπολογίζουμε το κόστος?

Το θέμα δεν έχει πάρει φωτιά .. εδώ ΑΝΑΛΥΟΥΜΕ και ανταλλάσσουμε απόψεις και ο καθένας "τρέφεται" ανάλογα και από τις απόψεις του άλλου .

Και μιας και μας "βρίσκεις" πολύ "θεωρητικούς " . Ρίξε και μια ματιά (τουλάχιστον από εμένα) στην παράγραφο #111 και #137 . με "ολοζώντανα" βίντεο ... σαν ψάρια που σπαρταράνε!!.....όπου και χαμηλό κόστος έχουν και άνετα "προσβάσιμα " για σχεδόν όλους. Συγνώμη κιόλας που δεν σου έχω και το "ζωντανό" βίντεο για το σχέδιο της παραγράφου #137 (όπου είναι ακόμα πειραματικό) . Για να μην σου πω και τα πιθανά "ζωντανά" βίντεο του Σπύρου (Spyropap + Nikos) . που αν το ζητήσεις θα στο δείξουν.
Αυτά στα περί ΘΕΩΡΙΑΣ ...

-nikos-
24-11-11, 11:22
οπως καταλαβενεις προκηται για μεγααααλη πομπινα
οπωτε θελει και μεγαααλη φτερωτη με τροχαλια διπλασιασμου των στροφων
ομως ειναι το πιο αποδωτικο πραγμα που μπορεις να φτιαξεις,,,
σκεψου οτι αναλογες κατασκευες του εμποριου κοστιζουν πανω απο 30,000 ευρο.
ενας ελληνας εφευρετης εχει λανσαρει το ''ενεργειακο δεντρο'' που
δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια κατασκευη savonius με μια τετεια γεννητρια στα
σπλαχνα της.
ψαξτο λιγο στο διαδικτιο.

sakic
24-11-11, 11:30
@ Κυριακιδης
μην αρπαζεσαι
δε μιλησα για σενα
και πραγματικα απο οτι ειδα και διαβασα πανω στο θεμα το μονο αξιολογο και πρακτικα εφικτο ειναι η δικια σου κατασκευη
Συγχαριτηρια λοιπον με την ευκαιρια γι αυτο που καταφερες να κανεις
ομολογω οτι ειναι πολυ καλο (αν και καποιοι ισως προσπαθησουν να το απαξιοσουν)
Η μονη μου ενσταση ειναι οτι δεν θελω να μπλεξω με τορνους κλπ για την κατασκευη του μοτερ οπως εκανες εσυ.
Ψαχνω μηπως και μου πεσει στα χερια καποιο ετοιμο μοτερ αναλογων επιδοσεων με τη δικια σου κατασκευη

spyropap
24-11-11, 13:46
Είδα ξανά τα παλαιά μηνύματα μου από
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53270&page=2&p=397197#post397197 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53270&page=2&p=397197#post397197)
Και θυμήθηκα την υπέροχη ΚΑ/100 ΚW.
Ρίξτε μια ματιά στα #16, #18, #19!!!

http://www.hellasres.gr/Greek/THEMATA/ARTHRA/athanasiadis.htm

Κυριακίδης
24-11-11, 20:02
Η μονη μου ενσταση ειναι οτι δεν θελω να μπλεξω με τορνους κλπ για την κατασκευη του μοτερ οπως εκανες εσυ.
Ψαχνω μηπως και μου πεσει στα χερια καποιο ετοιμο μοτερ αναλογων επιδοσεων με τη δικια σου κατασκευη[/QUOTE]

Μια που ψάχνεις Sakic για έτοιμα μοτέρ ....ΑΝΑΛΟΓΩΝ ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ για να κάνεις την δική σου ιδέα... σου στέλνω μερικά μοτέρ για να διαλέξεις .
http://www.youtube.com/watch?v=2pQeeUkPoyk&feature=related

-nikos-
24-11-11, 22:04
-μολις ανοιξα ενα δυναμο για επαναπεριελιξη και ειχε συνδεσμολογια
αστερα [αντι τριγωνου που εχει ηδη περιγραφει]
και μαλιστα ειναι πολυ πιο ευκολη απο τις αλλες ''σπαζωκεφαλιες''
ο δυναμο =2576825769
-
-και η περιελιξη =25770
-
για μονοφασικη περιελιξη μπορειτε να χρεισιμοποιησετε μονο την μια ''γραμμη''
αλλιως τα συνδεετε στον ουδετερο [εχει και προοπτικες διαφωρετικων συνδεσμολογιων]
και περνετε τρεις φασεις.
-
υ.γ. συν και πλην δεν εβαλα για να μην μπερδευωνται μερικοι-μερικοι.:001_tt2:

sakic
24-11-11, 22:09
Η μονη μου ενσταση ειναι οτι δεν θελω να μπλεξω με τορνους κλπ για την κατασκευη του μοτερ οπως εκανες εσυ.
Ψαχνω μηπως και μου πεσει στα χερια καποιο ετοιμο μοτερ αναλογων επιδοσεων με τη δικια σου κατασκευη

Μια που ψάχνεις Sakic για έτοιμα μοτέρ ....ΑΝΑΛΟΓΩΝ ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ για να κάνεις την δική σου ιδέα... σου στέλνω μερικά μοτέρ για να διαλέξεις .
http://www.youtube.com/watch?v=2pQeeUkPoyk&feature=related[/QUOTE]

χαχα
ευχαριστω
να ξερες ποσες ωρες εχω σπαταλησει κοιτοντας τα ........

spyropap
25-11-11, 11:35
Πολλές οι γνώμες για σχέδια και κατασκευές. Και ποιος να μετράει την απόδοση τους με βάση
το μέγεθος και τα κιλά τους; Οι περισσότεροι ενδιαφέρονται εάν είναι προσιτή η τιμή τους.

Άλλοι σκέφτονται ότι δεν θέλουν να κάνουν δουλειά τόρνου. Άλλοι φτιάχνουν με ότι υλικά βρουν ακόμα και με ξύλο.
Το ότι θα φτιάξεις μια κατασκευή σαν αυτές που έχουμε κάνει δεν σημαίνει ότι είναι και αποδοτική.
Εγώ μόλις τώρα έμαθα τι είναι αυτό το συστατικό που λείπει από το δυναμό μου..
Zero Gogging Generator είναι γεννήτρια με διάταξη πηνίων στον στάτορα τέτοια που να μην
δημιουργείται αντίσταση στην περιστροφή.
25784
Κανένας παλαιός κινητήρας ή γεννήτρια που μπορεί να βρει κάποιος σε παλιατζίδικα και σε δυναμό αυτοκινήτων/μοτοσυκλετών δεν έχει τέτοια τεχνολογία.

Αυτή η τεχνική μπορεί να εφαρμοστεί σε κατασκευές όπως και μερικές ακόμα που εφαρμόζουν σε άλλες χώρες. Η τεχνική της μαγνητικής αιώρησης της φτερωτής καθέτου άξονα ανεμογεννήτριας είναι γεγονός.
Τώρα όσοι προσπαθούν με τα δυναμό του πατέρα τους ή του παππού τους, ε και αυτοί κάτι θα πάρουν:--)

sakic
25-11-11, 11:41
αντε καλη αρχη ....
φτιαξτο να σε καμαρωσουμε:biggrin:

-nikos-
25-11-11, 12:05
σπυρο ενοεις οτι μπορει να κατασκευαστει γεννητρια που να μην την ''φρεναρει'' το φορτιο ?
ειναι εφικτο κατι τετειο ??

sakic
25-11-11, 12:12
ναι ναι
η ΝΑΣΑ τις κατασκευαζει:001_rolleyes:

spyropap
25-11-11, 13:00
Ναι η NASA τα κατασκευάζει με ειδικά κράματα μετάλλων, ο spyropap προσπαθεί να φτιάξει, και ο sakic αστειεύεται.
Σε αυτή την χώρα υπάρχουν άνθρωποι που να κάνουν την φαντασία πραγματικότητα;
Εάν βρείτε κανέναν τέτοιον να τον κάνετε πρωθυπουργό. Νομίζω όμως που δεν θα θέλει..
Τρελλοί και ηγεσία έχουνε την εξουσία.

Αυτά που προτείνω με μαγνητικά αιωρούμενους ρότορες, προηγμένα δυναμό που να λειτουργούν με
ελάχιστη ενέργεια και με μεγάλο μέγεθος και ταχύτητες περιστροφής άλλοι τα έχουν εφαρμόσει χρόνια πριν.

Και δεν είναι κακό να φτιάχνεις με όποιον τρόπο μπορείς. Από τα λάθη σου μαθαίνεις αλλά φθάνεις πάντα τελευταίος.
Γι αυτό πρέπει να έχουμε κατά νου ότι άλλοι άνθρωποι/χώρες/λαοί μπορούν να είναι πιο μπροστά από εμάς.
Δεν μπορείτε να αγνοείται την προηγμένη σχεδίαση και απόδοση των σύγχρονων γεννητριών.

Απάντηση στον Νίκο είναι ότι έτσι ισχυρίζονται αυτοί που τα φτιάχνουν ότι:
Με στάτορα που έχει ημι-μαγνητική αγωγιμότητα και διάταξη των πηνίων άνισης κατανομής, δεν παρουσιάζουν αντίσταση στην περιστροφή τους ούτε με φορτίο ούτε δίχως..

-nikos-
28-11-11, 21:49
παρουσιαζω εδω την τεχνικη περιελιξης για να βοηθηθουν
ολοι οι φιλοι ητε τους γνωριζω ητε οχι.
-
:001_smile:θα αναρτισω μονο φωτο
και οτι δεν καταλαβενετε εδω ειμαι [για την ωρα...]

258912589225893258942589525896

-nikos-
28-11-11, 21:51
:001_smile:
258972589825899

spyropap
28-11-11, 22:00
Αυτό μάλιστα, είναι άξια δουλειά και πιστεύω ότι η κατασκευή σου θα έχει επιτυχία.
Μου αρέσει το μήκος των πηνίων. Έτσι θα συλλέγουν περισσότερη ενέργεια.
Περιμένουμε να δούμε και κλειστό το δυναμό να γυρίζει.

sakic
28-11-11, 22:04
Μπραβο νικο ωραια δουλεια
αν και με επιασε το κεφαλι μου:biggrin:

-nikos-
28-11-11, 22:08
τωρα βρυσκεται στο ''στεγνωμα'' απο το εποξικο που εριξα για να
''σφιξουν'' τα χαρτακια που εχω για να κρατανε τα πηνια.
εκανα μερικες δωκιμες στα γρηγωρα και μετα το ''ποτισα''

να προσθεσω οτι σε αυτο το σχεδιο
η μεσαια ''γραμμη'' [φαση] θελει αναποδα απο οτι εχει σχεδιαστει.
25900

ILI
28-11-11, 22:29
Καλησπέρα,
Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά www.searlsolution.com/ (http://www.searlsolution.com/)

spyropap
28-11-11, 22:54
Ευχαριστούμε για την πρόταση Ηλία. Μήπως μπορείς να μας γράψεις τι είναι αυτό που
κατάλαβες για τις μηχανές του John R. R. Searl; Γνωρίζεις ότι η SEG είναι μηχανή ελεύθερης ενέργειας
και αντιβαρύτητας; Την μηχανή SEG παρουσίασε το 1968.

Η SEG είχε την ικανότητα να λειτουργεί συνεχώς, μετατρέποντας την κινητική ενέργεια που αντλούνταν
από ένα παλλόμενο μαγνητικό κύμα σε ηλεκτρική παράγοντας αντιβαρυτικά φαινόμενα, ψύξη και αρνητικό ιονισμό του περιβάλλοντος. Ακόμα ισχυρίστηκε θεραπευτικές ιδιότητες σε περίπτωση δερματολογικών βλαβών. Μέχρι τώρα αναζητούν χρηματοδότες.

Όπως λέει ο J.R.R.Searl "Είναι άχρηστο να φτιάχνεις την Κιβωτό σου αφού αρχίσει η βροχή"
Αυτές οι μηχανές είναι πειραματικές, δεν πωλούνται.

-nikos-
30-11-11, 20:57
Αυτό μάλιστα, είναι άξια δουλειά και πιστεύω ότι η κατασκευή σου θα έχει επιτυχία.
Μου αρέσει το μήκος των πηνίων. Έτσι θα συλλέγουν περισσότερη ενέργεια.
Περιμένουμε να δούμε και κλειστό το δυναμό να γυρίζει.


επειδη ξερω καλα ποσο γουσταρεις τις κατασκευες μου :wiink:
δεν θα σου χαλασω το χατιρι
ουτε και στους υπολυπους φιλους που περιμενουν ''αποτελεσμα''
-
Λοιπων μαγκες τα αποτελεσματα ειναι σχεδων καυλωτικα,,,,
παραθετω φωτο με τελικη συνδεση ανωρθοσης
και αποτελεσματα ισχης με περιστροφη με το ΧΕΡΙ
-συνδεσεις-ανωρθοση2596225963
-ενδιξη με παραμενοντα μαγνητισμο [χωρις περιστροφη μονο πυκνωτικη ταση πηνιου]25964να προσθεσω οτι με μονο παραμενοντα μαγνητισμο και περιστροφη με το χερι επιασε τα 1,5βολτ.
τασεις που μπορεσα να φοτογραφισω [δυσκολα με το ενα χερι τον αξωνα και με το αλλο το κινητο]259652596625967
-:001_smile::001_smile::001_smile:
-

-nikos-
30-11-11, 21:05
εδω ειναι το επομενο δυναμο προς ''σφαξιμο''-25968-γιατι αυτο αποφασισα να το βαλω αλλου σε αλλη πατεντα[δεν μπορω να πω τι !!]το μικροτερο θα χρησιμοποιηθη σε ανεμογεννητρια και ξεκινα απο αυριο.αλλες σχετικες φωτο δεν θα ποσταρωθεωρω οτι οτι χρειαζωσαστε σε οτι αφωρα δυναμο το ξερετε.-

υ.γ. η διαταξη της ανωρθοσης που επελεξα25969

ILI
30-11-11, 21:37
Σπύρο,
Σ’ ευχαριστώ για την διευκρίνηση, ομολογώ ότι δεν είχα καταλάβει .

spyropap
30-11-11, 22:27
Θα ήθελα να δω φωτο όπως την 0144.jpg που να έχεις το πολύμετρο εμπρός και να γυρνάς το δυναμό με τρυπάνι.
Έτσι θα μπορέσω ίσως να συγκρίνω τις επιδόσεις των δυναμό μας.

Αυτό που ζητώ είναι πιο δύσκολο αφού θα πρέπει να κρατάς με το ένα χέρι το τρυπάνι σφιγμένο στον άξονα, και με το άλλο χέρι το κινητό.
Για να μην σου πέσει και κάνεις ζημιά ζήτα από κάποιον άλλον να το φωτογραφήσει.
Αυτή η μέτρηση με περίπου 1000 στροφές είναι ενδεικτική.

Η επόμενη μέτρηση που θα πρέπει να κάνεις είναι να συνδέσεις λάμπα 40-60W 12V ή 24V εάν η τάση είναι μεγάλη στην έξοδο και σε σειρά με ένα αμπερόμετρο για να δούμε και την ισχύ του. Εάν η έξοδος είναι περισσότερη από 24V βάλε 2 λάμπες σε σειρά.

Εαν παρουσιάσεις αυτές τις φωτο με τις μετρήσεις θα διαφωτίσεις όλους που θέλουνε να μάθουνε πως και τι.

Αυτές τις μετρήσεις έχω κάνει κι εγώ αλλά ξέρεις πόσο διαφορετικά είναι τα δυναμό μας.
Το δικό σου πρέπει να έχει μεγαλύτερη απόδοση σε ρεύμα, να μάθουμε όμως πόσο είναι.

-nikos-
01-12-11, 11:21
[QUOTE=-nikos-;478213]αλλες σχετικες φωτο δεν θα ποσταρωθεωρω οτι οτι χρειαζωσαστε σε οτι αφωρα δυναμο το ξερετε.-




αγαπητε Σπυρο
δεν προσπαθω να αποδυξω κατι
αντιθετα θελησα να μιραστω μαζι σας καποιες κατασκευαστικες λεπτομεριες
που για να τις συλεξω οταν εγω τις χρειαζωμουν εψαχνα στα ''χαμενα''
οποιου του αρεσει το progekt ας το φτιαξει,,,η μπορει να κανει την
περιελιξη που εδηξα σε συνδιασμο με σταθερους μαγνητες στον ροτορα
η ....να φτιαχνει ανεμογεννητριες με ροδες ποδηλατου :wiink:αν
επρεπε καθε κατασκευη μου να την ανεβαζω στο διαδικτιο
τοτε απλα δεν θα ζουσα για μενα αλλα για τις διαδικτιακες κοινωτητες.
-
εδω απλα ''πινω καφε'' οπως και σε αλλα φορουμ που ειμαι μελος
και αυτο το φορουμ ειναι ''εργαλειο'' οχι δεσμευση και ετσι θα το
''χρεισιμοποιησω'' στους επομενους μηνες, το τι φτιαχνω με τα
''εργαλεια'' μου αφωρουν μονο εμενα και τις προσωπικες μου αναγκες.
φιλικα -νικος-

Κυριακίδης
01-12-11, 12:46
Ακριβώς ... εδώ δεν προσπαθούμε να αποδείξουμε τίποτα. απλός παρουσιάζουμε ιδέες είτε καλές είτε κακές . Το ουσιαστικό τουλάχιστον από εμένα , είναι ότι παρακολουθώντας τα διάφορα κείμενα και απόψεις κάποιον , μόνο + προσφέρουν παρά (-).

Και τώρα θέλω να ρωτήσω (κάτι τεχνικό μηχανολογικό) σε εσάς που ασχολείστε με Alternator αυτοκινήτου
Ερωτώ......Ότι τελικά προσπαθείτε να πετύχετε (προς το καλύτερο) σε ένα δυναμό αυτοκινήτου (και καλά κάνετε) . τελικά καταλήγει . Με την απαραίτητη προς εσάς (τελική σύνδεση μετάδοσης ρεύματος για την προς κατανάλωση ) με την χρήση δακτυλιδιών και καρβουνάκια?

Αν ναι ..... τότε σκέφτομαι (για αύξηση στροφών) ...ότι εφόσον έχουμε την χρήση (καρβουνάκια + δακτυλίδια) στον ρότορα .

Θα μπορούσε "θεωρητικά" να γίνει και ταυτόχρονη χρήση (καρβουνάκια + δακτυλίδια) στον στάτορα? με αντίστροφη αυτή την φορά κίνησης του?.

Και αυτό μου κατέβηκε από βίντεο που είδα πάνω σε 1 ανεμογεννήτρια να έχει 2 πτερύγια στις 2 αντίθετες μεριές του . Με την διαφορά ότι ο ένας έλικας γυρνούσε σε μια κατεύθυνση (δεξιόστροφα ) και ο άλλος στην αντίθετη κατεύθυνση (αριστερόστροφα).

Το επιπλέον ερώτημα μου είναι ότι αν "εφαρμοστεί" αυτή η μέθοδος (με την αντιστροφή) και του στάτη ?. έναντι του ρότορα?

Αλλά πρέπει να γνωρίζω από γνώστες ... αν "εγκρίνετε" την χρήση δακτυλιδιών και καρβουνάκια για τον στάτορα , και αυτό το ρωτάω γιατί εδώ τώρα θα έχουμε και περισσότερα αμπέρ μετάδοσης πάνω στα καρβουνάκια (από τον στάτη ) και ίσως δεν αντέξουν και καταστραφούν . γνωρίζει τίποτα κάποιος γύρω από την αντοχή αυτών των δακτυλιδιών και καρβουνάκια σε μεγάλες "καιρικές και διαρκείας αντοχές"? Και πόσο καιρό "κρατάνε" αυτά τα καρβουνάκια υπό τέτοιες συνθήκες σε διάρκεια? π.χ μήνες ? μέρες?

-nikos-
01-12-11, 14:25
Μιχαλη σκεψου οτι ενας δυναμο αυτοκινητου μπορει να
δουλευει πανω απο 100,000,000 χιλιωμετρα σε ενα αυτοκινητο και
να μην χρειαστει σερβις σε καρβουνακια και ρουλεμαν που αυτα
ειναι πιο επιρεπη [τα ρουλεμαν] σε φθωρα,,,εγω θα ανοισηχουσα περισωτερο
για την σωστη ζυγοσταθμηση της φτερωτης που αν ''ζαβοτραβαει'' θα χαλασει
το μπροστινο ρουλεμαν σε χρονο μηδεν παρα για τα καρβουνακια.
Η αλλη ιδεα που εχεις με τις δυο φτερωτες δεν ειναι κακη,,,,εγω θα προτιμουσα
δυο η τρεις δυναμο στον ιδιο αξωνα [σουβλακι] η δυο-τρεις δυναμο να περνουν
κινηση απο μια φτερωτη μεσω καδενας.
κατα τα αλλα ητε αριστεροστροφα τον γυρισεις ητε δεξιοστροφα
παλι το ιδιο ρευμα θα βγαλει μετα την ανωρθοση.
Αλαγη της συνδεσμολογιας
κανουν μονο οταν θελουν να λειτουργει ο δυναμο σαν μοτερ τροφωδοτουμενος απο
αλλον δυναμο χωρις ουσια αποτελεσματος ομως κατα την γνωμη μου.

Κυριακίδης
01-12-11, 15:13
Νίκο νομίζω δεν με κατάλαβες τι εννοώ
"κατα τα αλλα ητε αριστεροστροφα τον γυρισεις ητε δεξιοστροφα παλι το ιδιο ρευμα θα βγαλει μετα την ανωρθοση.Αλαγη της συνδεσμολογιας κανουν μονο οταν θελουν να λειτουργει ο δυναμο σαν μοτερ "

Μιλάμε για το (ίδιο το δυναμό) και δεν υπάρχει δεύτερος δυναμό .
Δεξιόστροφα π.χ θα γυρίζει ο στάτορας (του ιδίου δυναμό)
Αριστερόστροφα θα γυρίζει ο στάτης (του ιδίου δυναμό)
και οι 2 πλευρές θα έχουν τα δικά τους δακτυλίδια και τα δικά τους καρβουνάκια. Ο ρότορας με 2 δακτυλίδια ... και ο στάτορας με 3 δακτυλίδια (λόγο τριφασ).

Πως λοιπόν όπως λες "κατα τα αλλα ητε αριστεροστροφα τον γυρισεις ητε δεξιοστροφα παλι το ιδιο ρευμα θα βγαλει " Εφόσον π.χ θα γυρίζει ο στάτορας στις 1000 στροφές δεξιά π.χ.
Και ο ρότορας στις 1000 στροφές αριστερά π.χ

Τότε λογικά εκεί που με ένα "στάνταρ" δυναμό θα είχαμε απλά 1000 στροφές

Στην περίπτωση με αλλαγή φοράς θα έχουμε 1000 στροφές ρότορα (δεξιά) + 1000 στροφές στάτορα (αριστερά) = 2000

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

spyropap
01-12-11, 16:38
Σκέφτηκα αρκετά την απάντηση του Νίκου στο #166. Είναι μια απάντηση που χαρακτηρίζει έναν άνθρωπο.
Αυτή η απάντηση έχει πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία.

Το πρώτο που θα σχολιάσω είναι «QUOTE=-nikos-;478213]αλλες σχετικες φωτο δεν θα ποσταρωθεωρω οτι οτι χρειαζωσαστε σε οτι αφωρα δυναμο το ξερετε.»
Αυτό σημαίνει ότι ο Νίκος δεν θα ξαναποστάρει εδώ φωτο σχετικές με το δυναμό του ή ότι δεν θα ξαναποστάρει φωτο με δυναμό γενικά;
Και εάν αύριο ή του χρόνου ο Νίκος ξαναποστάρει φωτο με το δυναμό του ή με άλλο δυναμό, τι θα σημαίνει αυτό;

Το δεύτερο είναι «δεν προσπαθω να αποδυξω κατι αντιθετα θελησα να μιραστω μαζι σας καποιες κατασκευαστικες λεπτομεριες»
Το κράτος της παρακμής σου ζητά αποδείξεις, όχι εγώ. Εγώ ζήτησα στοιχεία που θα έπρεπε να ξέρεις και γιατί όχι να τα μοιραστείς μαζί μας.

«οποιου του αρεσει το progekt ας το φτιαξει,,,η μπορει να κανει την περιελιξη που εδηξα σε συνδιασμο με σταθερους μαγνητες στον ροτορα η ....να φτιαχνει ανεμογεννητριες με ροδες ποδηλατου»

Δεν έχεις άδικο, όποιου του αρέσει μπορεί να κάνει έτσι ή αλλιώς ή ακόμα καλύτερα να μην κάνει τίποτε από αυτά.
Πρέπει να ομολογήσω πως στο βάθος πιστεύω πως τίποτε από αυτά δεν ωφελεί.

Πραγματικά πιστεύω πως όλες οι κατασκευές μας είναι μη αποδοτικές και πολύ πίσω σε σχεδίαση, τεχνολογία, τεχνογνωσία,
κατασκευαστικό επίπεδο και υλικά από τις εργοστασιακές κατασκευές άλλων χωρών.
Όμως οι κατασκευές μας έχουν κάτι μοναδικό. Έχουν την υπογραφή μας. Αυτό τις κάνει ανώτερες όλων των άλλων –ακόμα και εάν δεν είναι.

Και τέλος αυτό που με έκανε να αναρωτιέμαι είναι
«το τι φτιαχνω με τα ''εργαλεια'' μου αφωρουν μονο εμενα και τις προσωπικες μου αναγκες.»

Τι σημαίνουν οι λέξεις σου;
Ότι αυτοί που διαβάζουν και βλέπουν αυτά που γράφεις και δείχνεις κάνουν άσχημα που έχουν απορίες;
Δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρει κανέναν άλλον εκτός από εσένα η απόδοση της κατασκευής σου;
Πως θα μπορέσει να κρίνει κάποιος εάν θέλει να προχωρήσει σε μια τέτοια κατασκευή εάν εσύ δεν του δίνεις στοιχεία
όπως αυτά που αναγράφονται σε κάθε επώνυμο προϊόν της αγοράς;

Και το τελευταίο και καλύτερο είναι πως βρίσκω σωστή την στάση σου αφού εγώ που στο παρελθόν έγραψα κάποιες μετρήσεις μου, έπειτα διαπίστωσα πως ήταν λάθος διότι τα όργανα μου είναι μουρλά..
Ναι τα όργανα μουρλαίνονται όταν τα αγγίζω, δείχνουν παλαβά…

-nikos-
01-12-11, 21:30
Νίκο νομίζω δεν με κατάλαβες τι εννοώ


Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

ναι τωρα καταλαβα αλλα δεν εχω να προσθεσω κατι,στην
ιδεα σου.
-
-
Απαντιση στον σπυρο στο #170



:wiink:αν
επρεπε καθε κατασκευη μου να την ανεβαζω στο διαδικτιο
τοτε απλα δεν θα ζουσα για μενα αλλα για τις διαδικτιακες κοινωτητες.
-
εδω απλα ''πινω καφε'' οπως και σε αλλα φορουμ που ειμαι μελος
και αυτο το φορουμ ειναι ''εργαλειο'' οχι δεσμευση και ετσι θα το
''χρεισιμοποιησω'' στους επομενους μηνες, το τι φτιαχνω με τα
''εργαλεια'' μου αφωρουν μονο εμενα και τις προσωπικες μου αναγκες.
φιλικα -νικος-''

σπυρο μην με κανεις να επαναλαμβανομαι ,γιατι
δεν εχω να προσθεσω τιποτα στην παραπανω παραγραφο,,,,
αν δεν σου φτανει δεν χαλιεμαι,οτι θελω μοιραζωμαι και οτι δεν θελω δεν,,,,,

Κυριακίδης
20-01-12, 14:04
Το νέο δυναμομουλάκι μου . Με δυναμό αυτοκινήτου και μαγνήτες νεοδύμιου

View My Video (http://tinypic.com/r/2jb73bb/5)

View My Video (http://tinypic.com/r/2im98ht/5)

Έχω την αγοραστή ανεμογεννήτρια 400 w της Air - X και είπα . επειδή μοιάζουν πολύ με τα δυναμό αυτοκινήτου ... να έκαμνα ένα αντιγραφάκι .. και πέτυχε . Μόνο που στο δεύτερο βίντεο οι μαγνήτες είναι πιο μικροί από αυτούς που φαίνονται στο βίντεο . και η περιέλιξη είναι η ίδια όπως το βρήκα το δυναμό. (στο βίντεο δείχνει την πειραγμένη περιέλιξη από μένα με μικρότερο σύρμα) .αλλά τελικά έβαλα ένα ανέπαφο επίσης από δυναμό αυτοκινήτου.

Επίσης οι μαγνήτες που (φαίνονται στο βίντεο ήταν στην αρχή αποτυχία) όπου στο βίντεο είναι διαστάσεων 2,5 Χ 2,5 εκατοστά και 5 χιλιοστά πάχος και 8 στον αριθμό μαγνήτες)
Τελικά έβαλα 12 μαγνήτες διαστάσεων 2 Χ 3 εκατοστά κόβοντας αυτούς που είχα. και έβγαλα αυτό το αποτέλεσμα .

sakic
20-01-12, 14:08
καλο το βιντεο αλλα δε μας λες τι ειναι αυτο που βλεπουμε

Κυριακίδης
22-01-12, 11:22
Καλημέρα . Κανένας προφέσορας στις περιελίξεις μοτέρ? Για να μου πει την γνώμη του σχετικά με το μήνυμα #172
παρουσιάζοντας πρώτα το παρακάτω σχέδιο .
28182
Το συγκεκριμένο δυναμό στο μήνυμα #172 . θέλω να το βελτιώσω (σημείωση δεν θέλω να βάλω μικρότερης διαμέτρου σύρμα , όπου λέγεται ότι έτσι θα πάρεις καλύτερη τάση όχι όμως και αμπέρ ) όπως διαβάζω σε άλλα post.

Όπου στο βίντεο έχει την "διέλευση των πηνίων " ανά 4ο κανάλι "περασμένο" . Και στο (σχέδιο) παραπάνω δείχνω 4 περιπτώσεις Α - Β - Γ - Δ . περιπτώσεις .
μπορεί να μου πει κάποιος που γνωρίζει πως είναι καλύτερα? και από ποιες απόψεις?. τι θα αλλάξει? ως προς το καλύτερο ή ως προς το χειρότερο?
ΣΗΜΕΙΩΣΗ το σύρμα που θέλω να βάλω εκ νέου . θέλω να έχει επίσης την ίδια διάμετρο. δεν θέλω να βάλω μικρότερο. Και για να μην γίνει μπέρδεμα , εννοείται ότι θα βάλω επίσης αντίστοιχους μαγνήτες σε αριθμό ανάλογα την διαμόρφωση.

patent61
23-01-12, 03:03
Μπράβο σας παιδιά, δεν έχω παρακολουθήσει πιο ωραία ανάπτυξη ενός θέματος έως τώρα στο forum και ειλικρινά ομολογώ ότι χωρίς να ρωτήσω τίποτα έως τώρα έχω μάθει πολλά. Για τον Μιχάλη που γνωριζόμαστε από παλιά θέλω να του πω ότι θα ήθελα να ήμουν κότα σαν κι εκείνον που αναφέρει σε αρχική του παράγραφο, για τη δε κατασκευή του τι να πώ. Χίλια μπράβο. Σε όλους σας δε, θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια. Πολιτισμένοι διάλογοι και ήρεμο πνεύμα, που είναι πολύ σπάνιο σε τόσο μεγάλη σε παραγράφους και διάρκεια συζήτηση. Μην το χαλάσατε στα τελευταία και μην κόψετε το θέμα εδώ. Αν σας κούρασε κάντε ένα μικρό διάλειμμα και επανέρθετε δριμύτεροι, αλλά σας παρακαλώ φιλικά μην το χαλάσετε τώρα με άσκοπους διαξιφισμούς. Νίκο και Σπύρο, σας παρακαλώ πολύ

patent61
26-01-12, 03:56
What a pity!!

spyropap
26-01-12, 17:27
Δημήτρη είσαι κι εσύ περίεργος. Μάλλον αναφέρεσαι στην συμπάθεια μεταξύ του Σπύρου(spyropap) κ του Νίκου(-nikos-).
Δεν βλέπω τον λόγο που σε στεναχωρεί. Πιθανόν να παρεξήγησες τα γραφόμενα.
Οι προθέσεις μας είναι καλές και επίσης καλή είναι η σχέση μας σαν μέλη.

Το ότι απέχω αυτήν την εποχή από το δίκτυο δεν έχει σχέση με άλλα μέλη αλλά με την δυνατότητα σύνδεσης μου.
Δεν είναι τώρα για εμένα εύκολο να γράφω αφού έχω άλλα περισσότερο ενδιαφέροντα να κάνω. Και ο Νίκος νομίζω ότι ακολουθεί την ίδια τακτική.

Η συμπεριφορά κάποιων μελών μπορεί να δημιουργεί εντάσεις αλλά κανείς δεν πρέπει να προσβάλλεται από αγενής συμπεριφορές αγνώστων ανθρώπων.
Αυτά που γράφουμε μας χαρακτηρίζουν και δεν πρέπει να κρίνουμε κανέναν από το επίπεδο της γνώσης του.

Θα δεις να αναπτύσσουμε τα θέματα μας ξανά όμως όταν θα είναι κατάλληλη εποχή..

Μέσα στο υπέροχο..
Δίχως έγνοιες, δίχως πόνο, γίνε μια σταγόνα μόνο, παρασύρσου και αφέσου και την πλάση εμπιστεύσου - Σπυρίδων.

-nikos-
26-01-12, 20:53
What a pity!!

Δημητρη οπως ειπε και ο Σπυρος δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε
ουτε μαζι ουτε και με αλλα μελη , απλα η κριση της εποχης μας κανει να προσπαθουμε
να ξεσπασουμε οπου μπορουμε.
-
εγω σου αφιερωνω το ακολουθο τραγουδακι
''no prayer for the dying''
http://www.youtube.com/watch?v=ZZ-ULMFfwFM&feature=related
-
και στους υπολυπους το ακολουθο σχεδιακι
28286-
καλα να περνατε και δυναμη να ξεπερασετε την
κριση.
ισως τα ξαναπουμε στο μελλον [ισως και οχι]

geronimo
27-01-12, 11:51
Αρκετά προβληματισμένος σήμερα διαβάζοντας οτι το καλοκαίρι με νόμο θα αυξηθούν οι αντικειμενικές αξίες κατά 25% και μάλιστα με αναδρομική ισχύ από 1-1-2012 που αυτό σημαίνει νομίζω πως οτι πληρώσαμε για το ΧΑΡΑΤΣΙ το 2011 επι 25%.Και λέω λοιπόν αν πάω σήμερα στη ΔΕΗ και κάνω διακοπή της ηλεκτροδότησης αφαιρώντας τον μετρητή και επιστρέφοντας την εγγύηση που έχω καταβάλει,τοποθετώντας ένα φωτοβολταικό στην πλάκα εξυπυρετώντας τις ανάγκες μου σε π.χ φωτισμό,TV,pc,κ.α(από τον νοέμβριο έχω βάλει ξυλόσομπα με φούρνο στο σαλόνι οπότε ζεσταίνομαι και φτιάχνω και το φαγητό μου στον φουρνο).......αν λοιπόν κάνω διακοπή δεη θα συνεχίσω να πληρώνω το ΧΑΡΑΤΣΙ???????




Υ.Γ. Θέτω το ερώτημα σε αυτο το θέμα γιατί νομίζω ότι είναι συναφές..........ευχαριστώ.

sakic
27-01-12, 12:15
και να σου πουν οτι εξαιρεισαι με αυτο τον τροπο απο το χαρατσι εχεις εμπιστοσυνη????

Κυριακίδης
27-01-12, 12:24
Γρηγόρη δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις το "αγγούρι" . Πλήρωσε μόνο το ρεύμα.
.... Αλλά θα βρουν τρόπο οι "τζάμπα μάγκες" της εξουσίας να σε "πρεσσάρουν" μελλοντικά με άλλα κόλπα ... π.χ. διάβασα πριν λίγο (ετοιμάζουν τροποποίηση) ότι δεν θα μπορείς π.χ. να πας να περάσεις το αυτοκίνητο σου από το ΚΤΕΟ , αν πρώτα δεν έχεις φορολογική ενημερότητα.
Επομένως στο θέμα (αυτονομία οικίας ) εκτός την λύση της ξυλόσομπας που έβαλες στο σπίτι σου .. ψάξε και για κανένα πατίνι για τις μετακινήσεις σου . Τι να πω

geronimo
27-01-12, 12:24
και να σου πουν οτι εξαιρεισαι με αυτο τον τροπο απο το χαρατσι εχεις εμπιστοσυνη????

Να σου πω σε αυτό δεν έχεις και άδικο.

geronimo
27-01-12, 12:25
Γρηγόρη δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις το "αγγούρι" . Πλήρωσε μόνο το ρεύμα.
.... Αλλά θα βρουν τρόπο οι "τζάμπα μάγκες" της εξουσίας να σε "πρεσσάρουν" μελλοντικά με άλλα κόλπα ... π.χ. διάβασα πριν λίγο (ετοιμάζουν τροποποίηση) ότι δεν θα μπορείς π.χ. να πας να περάσεις το αυτοκίνητο σου από το ΚΤΕΟ , αν πρώτα δεν έχεις φορολογική ενημερότητα.
Επομένως στο θέμα (αυτονομία οικίας ) εκτός την λύση της ξυλόσομπας που έβαλες στο σπίτι σου .. ψάξε και για κανένα πατίνι για τις μετακινήσεις σου . Τι να πω

ΚΑΛΟ!!!!!!!!!!

sakic
27-01-12, 12:31
ετσι ειναι
τωρα υπαρχεις στη λιστα
οποτε αν δουν οτι κοβεις το ρευμα δεν το εχουν και σε τιποτα να βρουν αλλο τροπο για να εισπραξουν το χαρατσι αφου δεν θα εχεις γκρεμισει και το σπιτι σου:lool:

geronimo
27-01-12, 13:34
Γρηγόρη δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις το "αγγούρι" . Πλήρωσε μόνο το ρεύμα.
.... Αλλά θα βρουν τρόπο οι "τζάμπα μάγκες" της εξουσίας να σε "πρεσσάρουν" μελλοντικά με άλλα κόλπα ... π.χ. διάβασα πριν λίγο (ετοιμάζουν τροποποίηση) ότι δεν θα μπορείς π.χ. να πας να περάσεις το αυτοκίνητο σου από το ΚΤΕΟ , αν πρώτα δεν έχεις φορολογική ενημερότητα.
Επομένως στο θέμα (αυτονομία οικίας ) εκτός την λύση της ξυλόσομπας που έβαλες στο σπίτι σου .. ψάξε και για κανένα πατίνι για τις μετακινήσεις σου . Τι να πω

Δυστηχώς για να πάω στην δουλειά μου κάθε μέρα κάνω 115 χλμ οπότε με το πατίνι δύσκολα το κόβω....

Υ.Γ Ζητώ συγνώμη από τον παραγωγό του θέματος αν ξεφύγαμε λίγο.............

lepouras
28-01-12, 05:36
Άσε που τους έχω ικανούς να βάλουν το χαράτσι και στα καυσόξυλα στο τέλος.

744
28-01-12, 14:48
Είναι βέβαιο. Το Κ της Καθημερινής, γνωστής νεοταξικής εφημερίδας, είχε αφιέρωμα στα ξύλα και στο πόσο τα τζάκια έχουν αυξήσει τα αιωρούμενα σωματίδια.

Όπερ μεθερμηνευόμενον σημαίνει... ετοιμαστείτε για φόρους ρύπανσης.

Hlios
28-01-12, 19:08
Στην Γερμανία εαν έχεις τζάκι πληρώνεις φόρο κάθε χρόνο ,στον οποίο έρχετε ένας υπάλληλος και σου καθαρίζει το τζάκι που αντιστοιχεί στον φόρο για τον οποίο πληρώνεις ,(ΝΑ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΡΠΑΞΟΥΝ ).....

καπιστρι
28-01-12, 21:48
Παιδια καλησπερα.
Ειχα δει τον τιτλο του θεματος απο παλια, αλλα λογω περιορισμενου χρονου δεν το ειχα διαβασει, πραγμα που εκανα τις τελευταιες 4 περιπου ωρες.
Συγχαρητηρια σε ολους. Και σε αυτους που προσπαθησαν να υλοποιησουν καποια κατασκευη, και στους αλλους που απλα ονειρευοντε καποτε να....
Γελασα σε πολλα σημεια, γιατι ξαναζησα τον εαυτο μου τοτε που προσπαθουσα και εγω να κανω αυτα που περιγραφετε .
Αλτερνειτορ αυτοκινητου, νεους ροτορες με μονημους μαγνητες, Στον παλιο ροτορα εβγαλα το τυλιγμα και εβαλα μαγνητες απο μεγαφωνο,νεες περιεληξεις στον στατορα, μοτερ απο ψυγειο αυτοκινητου, Βηματικους κινητηρες, σερβομοτερ, μοτερ πληντηριου με νεα περιλειξη και ροτορα με μονημους μαγνητες,μονοφασικους κινητηρες με αυθεντικη και με νεα περιλειξη, και νεο ροτορα, τριφασικους κινητηρες με πυκνωτες για να μετατραπουν σε γεννητριες, Το ιδιο αλλα με ενσωματωμενο μειωτηρα για να πετυχω τις 3000 στροφες και σε τετραπολικους τις 1500, μοτερ απο ηλεκτικα παλαγκα με ενσωματωμενους μειωτηρες, 24βολτα μοτερ απο ηλεκτρικα σκουτερ, κατασκευη απο αρχης συμφωνα με την otherpower.com, και αλλα που τωρα δεν μπορω να θυμηθω.
Ναι δυστιχως εχω τορνο. Οι ωρες , οι μερες ,οι μηνες ,τα χρονια και τα χρηματα που εχω ξοδΕψει ειναι ..Μου'ρχεται τρελλα οταν τα σκεπτωμαι. ΑΛΛΑ ΔΕΝ το εχω μετανοιωσει. Οι γνωσεις και η εμπειρια που απεκτησα ηταν ανεκτιμητες.
Συνεχιστε με τον ιδιο ενθουσιασμο . Αλλη μια φορα μπραβο σας.
Αν καποιος θελει οποιαδηποτε βοηθεια εκτος οικονομικη, στη διαθεση σας.
Τωρα για τον Νικο στο ποστ 178 εχει ενα σχεδιο ινβερτερ για διασυνδεση στο δικτυο. Μπραβο νικο για την ολη σου προσπαθεια και παρουσια.
Τωρα τον ινβερτερ τον εχεις κατασκευασει ,'η ειναι μονο μια σκεψη που εμεινε στην θεωρια. Σε ρωτω γιατι εχω μερικες ερωτησεις για το σχεδιο σου.

Κυριακίδης
29-01-12, 11:35
Γρηγόρη για το #185 (σχετικά για τις μετακινήσεις σου με αυτοκίνητο) .. εσύ μην το βάζεις κάτω .... ξύλο και πάλι ξύλο ψήφιζε ... και τα μυαλά στο μίξερ

http://www.youtube.com/watch?v=aRbYiP0cJmg&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=JPSWapPIwDw&feature=fvwrel να μην ξεχάσουμε και τον ηλεκτρισμό από ξύλα!

patent61
30-01-12, 00:04
Δημητρη οπως ειπε και ο Σπυρος δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε
ουτε μαζι ουτε και με αλλα μελη , απλα η κριση της εποχης μας κανει να προσπαθουμε
να ξεσπασουμε οπου μπορουμε.
-
εγω σου αφιερωνω το ακολουθο τραγουδακι
''no prayer for the dying''
http://www.youtube.com/watch?v=ZZ-ULMFfwFM&feature=related
-
και στους υπολυπους το ακολουθο σχεδιακι
28286-
καλα να περνατε και δυναμη να ξεπερασετε την
κριση.
ισως τα ξαναπουμε στο μελλον [ισως και οχι]


Δημήτρη είσαι κι εσύ περίεργος. Μάλλον αναφέρεσαι στην συμπάθεια μεταξύ του Σπύρου(spyropap) κ του Νίκου(-nikos-).
Δεν βλέπω τον λόγο που σε στεναχωρεί. Πιθανόν να παρεξήγησες τα γραφόμενα.
Οι προθέσεις μας είναι καλές και επίσης καλή είναι η σχέση μας σαν μέλη.

Το ότι απέχω αυτήν την εποχή από το δίκτυο δεν έχει σχέση με άλλα μέλη αλλά με την δυνατότητα σύνδεσης μου.
Δεν είναι τώρα για εμένα εύκολο να γράφω αφού έχω άλλα περισσότερο ενδιαφέροντα να κάνω. Και ο Νίκος νομίζω ότι ακολουθεί την ίδια τακτική.

Η συμπεριφορά κάποιων μελών μπορεί να δημιουργεί εντάσεις αλλά κανείς δεν πρέπει να προσβάλλεται από αγενής συμπεριφορές αγνώστων ανθρώπων.
Αυτά που γράφουμε μας χαρακτηρίζουν και δεν πρέπει να κρίνουμε κανέναν από το επίπεδο της γνώσης του.

Θα δεις να αναπτύσσουμε τα θέματα μας ξανά όμως όταν θα είναι κατάλληλη εποχή..

Μέσα στο υπέροχο..
Δίχως έγνοιες, δίχως πόνο, γίνε μια σταγόνα μόνο, παρασύρσου και αφέσου και την πλάση εμπιστεύσου - Σπυρίδων.


Καλά βρε παιδιά δεν είπα και τίποτα για χαρακτηριστώ περίεργος. Στα μεταξύ σας posts διέκρινα μια ένταση που με στεναχώρησε. Δεν θα αναφερθώ παραπάνω αλλά αν έκανα λάθος ζητάω συγνώμη. Ευχαριστώ Νίκο για το τραγουδάκι πραγματικά μου άρεσε, και σε εσένα Σπύρο μπράβο για το ποιηματάκι σου Να είστε πάντα καλά

mariosmoto
27-08-12, 20:42
Γεια σας

Εμενα μου προτειναν να αγορασω 2 μπαταριες 12 volt 100 ah και σε συνδυασμο με ενα μεταλακτη 10kva σαν το ups να βγαζω 220 βολτ
και μεσω ενος σταθεροπιητη τασεως 20kva η 10kva θα εχω καλυψει τις αναγκες του σπιτιου μου.
Το παραξοδο ειναι οτι μου αναφεραν οτι οι μπαταριες θα μπορουν να φορτιστουν απο την ιδια εξοδο του σταθεροποιητη ας πουμε οτι απο την ιδια μπριζα που θα δινει στην λαμπα φωτισμου θα εφαρμοσω τον μετασχηματιστη η φορτιστη ο οποιος θα φορτιζει τις μπαταριες μου
Ισχυει αυτο σε αυτον τον κοσμο η σε καποιον αλλον ? Γιαιτ το ολο συστημα φτανει το 1500 ευω περιπου
Φυσικα το κυκλωμα δεν θα εχει συνδεση με δεη η φωτοβολταικα η αλλου ειδους παραγωγης ηλ ενεργειας προς αυτο

mariosmoto
27-08-12, 20:49
Γεια σας

Μου προτειναν να αγορασω 2 μπαταριες των 12V 100Ah εναν μεταλλακτη 20kva στα 220V και μεσω ενος σταθεροποιητη τασεως 20kva θα μπορω να παρεχω ηλ ενεργεια στο σπιτι..
Τωρα για την φορτιση των μπαταριων μου ανεφεραν οτι δεν χρειαζεται καποια εξωτερικη ισχυς να εισβαλει παρα μονο απο την ιδια εξοδο που εχω 220 μεσω φορτιστη θα μπορω να φορτιζω τις μπαταριες μου

Ισχυει αυτο σε αυτον τον κοσμο η σε καποιον αλλον ?

mariosmoto
27-08-12, 20:50
Μου προτειναν να αγορασω 2 μπαταριες των 12V 100Ah εναν μεταλλακτη 20kva στα 220V και μεσω ενος σταθεροποιητη τασεως 20kva θα μπορω να παρεχω ηλ ενεργεια στο σπιτι..
Τωρα για την φορτιση των μπαταριων μου ανεφεραν οτι δεν χρειαζεται καποια εξωτερικη ισχυς να εισβαλει παρα μονο απο την ιδια εξοδο που εχω 220 μεσω φορτιστη θα μπορω να φορτιζω τις μπαταριες μου

Ισχυει αυτο σε αυτον τον κοσμο η σε καποιον αλλον ?

JOUN
27-08-12, 20:56
Ισχυει αυτο σε αυτον τον κοσμο η σε καποιον αλλον ?
Σε καποιον αλλο ισως που δεν υπαρχουν διαφοροι "ενοχλητικοι" νομοι οπως αρχη διατηρησης της ενεργειας,μπορει και να ισχυει..

mariosmoto
27-08-12, 21:13
Μου διευκρινησε οτι αυτο πραγματοποιειται οταν τραβας ελαχιστη ισχυς πχ 1kva σε σχεση με τον στααθεροποιητη που εχεις 20kva
Υπαρχει περιπτωση επαγωγισκα η με καποιον αλλον τροπο να λαμβανουμε ενεργεια οταν χρησιμοποιουμε αυτην την συνδεσμολογια ?

JOUN
27-08-12, 21:23
ΟΧΙ
Μαγικα δεν μπορεις να κανεις με αυτα τα πραγματα..

mariosmoto
27-08-12, 23:56
Παντως θα πειραματιστω με καποια μηχανηματα που εχω ηδη μικρης ισχυος

-nikos-
07-12-12, 22:44
Παιδια καλησπερα.
Ειχα δει τον τιτλο του θεματος απο παλια, αλλα λογω περιορισμενου χρονου δεν το ειχα διαβασει, πραγμα που εκανα τις τελευταιες 4 περιπου ωρες.
Συγχαρητηρια σε ολους. Και σε αυτους που προσπαθησαν να υλοποιησουν καποια κατασκευη, και στους αλλους που απλα ονειρευοντε καποτε να....
Γελασα σε πολλα σημεια, γιατι ξαναζησα τον εαυτο μου τοτε που προσπαθουσα και εγω να κανω αυτα που περιγραφετε .
Αλτερνειτορ αυτοκινητου, νεους ροτορες με μονημους μαγνητες, Στον παλιο ροτορα εβγαλα το τυλιγμα και εβαλα μαγνητες απο μεγαφωνο,νεες περιεληξεις στον στατορα, μοτερ απο ψυγειο αυτοκινητου, Βηματικους κινητηρες, σερβομοτερ, μοτερ πληντηριου με νεα περιλειξη και ροτορα με μονημους μαγνητες,μονοφασικους κινητηρες με αυθεντικη και με νεα περιλειξη, και νεο ροτορα, τριφασικους κινητηρες με πυκνωτες για να μετατραπουν σε γεννητριες, Το ιδιο αλλα με ενσωματωμενο μειωτηρα για να πετυχω τις 3000 στροφες και σε τετραπολικους τις 1500, μοτερ απο ηλεκτικα παλαγκα με ενσωματωμενους μειωτηρες, 24βολτα μοτερ απο ηλεκτρικα σκουτερ, κατασκευη απο αρχης συμφωνα με την otherpower.com, και αλλα που τωρα δεν μπορω να θυμηθω.
Ναι δυστιχως εχω τορνο. Οι ωρες , οι μερες ,οι μηνες ,τα χρονια και τα χρηματα που εχω ξοδΕψει ειναι ..Μου'ρχεται τρελλα οταν τα σκεπτωμαι. ΑΛΛΑ ΔΕΝ το εχω μετανοιωσει. Οι γνωσεις και η εμπειρια που απεκτησα ηταν ανεκτιμητες.
Συνεχιστε με τον ιδιο ενθουσιασμο . Αλλη μια φορα μπραβο σας.
Αν καποιος θελει οποιαδηποτε βοηθεια εκτος οικονομικη, στη διαθεση σας.
Τωρα για τον Νικο στο ποστ 178 εχει ενα σχεδιο ινβερτερ για διασυνδεση στο δικτυο. Μπραβο νικο για την ολη σου προσπαθεια και παρουσια.
Τωρα τον ινβερτερ τον εχεις κατασκευασει ,'η ειναι μονο μια σκεψη που εμεινε στην θεωρια. Σε ρωτω γιατι εχω μερικες ερωτησεις για το σχεδιο σου.




Γιαννη καλησπερα,, ενα χρονο μετα το ποστ σου
ειδα με συγκινηση οτι το
παρων θεμα εφτασε αυτη την στιγμη στα 18,600 views και μαλλον κατι καλο
υπηρχε εδω.

δεν συμετεχω πια στο φορουμ γιατι ενα χρονο μετα πολλα εχουν αλαξει,,
περασαμε δυο εκλογες
πολλαπλα χαρατσια σε ολους τους τομεις,,,
διαξιφισμους με σουβλατζηδες ηλεκτρονικους και με επαγγελματιες του ειδους

ολες αυτες οι αλλαγες με εχουν αλλαξει και εμενα,,οι κατασκευες που εχω κανει
οπως ανεμογεννητριες - φωτοβολταικα- διασυνδεομενα ινβερτερ δεν μπορουν πια
να παρουσιαστουν με την διαθεση αθωοτητας που ειχαμε πριν ενα χρονο.

οδευουμε σε αγνωστα μονοπατια σαν τους μεταπολεμικους Ελληνες που παρασυρθηκαν σε
εναν ακομη εμφυλιο πολεμο.

ειχα ενδιασμους για τα επομενα ποστ αλλα σκευτηκα οτι ο καλυτερος τροπος να
αποχερετησω αυτο το φορουμ θα ηταν με μερικα ηλεκτρονικα σχεδια
που δεν υπαρχουν αλλου στο ιντερνετ αλλα αξιζουν να μπουν σε αυτο εδω το θεμα.


προκιτε για τρια σχεδια κατασκευης ινβερτερ που θα ειναι χρησιμα σε
αυτους που επιδιωξουν να αυτονομηθουν η απλα να φωτισουν το σκοταδι τους με
την λαμψη του ηλεκτρισμου προερχωμενου απο ΑΠΕ.

το πρωτο ειναι ενα σχεδιο ινβερτερ τροποποιημενου σηματος
και το αφιερονω στον Δημητρη patent61 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52477) που στηριξε αυτο το θεμα με την καλη ψυχη του.

39646

το δευτερο το αφιερονω σε εσενα Γιαννη καπιστρι (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=53650) που με τις γνωσεις σου
φωτισες τα σκοταδια των γνωσεων μου.
Σου ευχομαι παντα οτι καλυτερο.

ΙΝΒΕΡΤΕΡ ΚΑΘΑΡΟΥ ΙΜΗΤΟΝΟΥ.

39650
[Θα με μαλωσεις που δεν εβαλα αναδραση,,,αλλα εχω αφησει ''αναμονη'' στην R5,,:laugh:]

Εδω ειναι οι κυματομορφες απο το σταδιο οδηγισης

39652,,
39655και αυτο ειναι το τροφωδοτικο του σταδιου οδηγισης.

αυτο το ινβερτερ ακολουθει την αρχη μετατροπης του ιμητονου σε παλμοτροφωδοτιση
με μεταβαλομενο ευρος παλμου.


http://img32.imageshack.us/img32/2299/pwmoutput.jpg




και το τελευταιο το αφιερωνω σε ολους τους αναζητιτες των
ανανεωσημων πηγων ενεργειας που τους αρεσουν τα DIY [δηλ, να τα φταχνουν μονοι τους]

ειναι ενα σχεδιο ινβερτερ που μπορει να συνδεθει με το δυκτιο ητε το οικιακο ητε
το εθνικο,,,,

Διασυνδεωμενο ινβερτερ η αλλιως GRID TIE INBERTER.

39654


Δεν θα δωσω καμια περετερω διευκρινηση για τα ανωτερο σχεδια
εκτος απο την τεχνικη συνδεσης του σταδιου οδηγισης με την εξωδο του μετασχηματιστη
που ειναι νευραλγικης συμασιας για την σωστη λειτουργια του.

ο λογος που δεν θα δωσω περισωτερες διευκρινησεις ειναι
οτι αυτες οι κατασκευες μετατρεπουν το συνεχες της μπαταριας σε υψηλη ταση που
μπορει να προκαλεσει ηλεκτροπληξια η ακομη και θανατο.

ετσι θα επιχηρισουν να το-τα φτιαξουν μονο αυτοι που ξερουν να διαβασουν
τα σχεδια και οχι ατομα που δεν ξερουν να βαλουν ουτε μπαταριες σε φακο...

εκτος αυτου δεν εχω διαθεση στο τελευταιο μου μηνυμα να υποστηριξω ητε να κατηγορησω
κατι η καποιον,,,οποιος ζωριζεται ξυδι και πιπερι:001_tt2:.


-----------------------------------------

Η συνδεση του διασυνδεομενου ειναι η εξης=


αν αποφασισει καποιος να φτιαξει
αυτο το ινβερτερ θα πρεπει να γνωριζει δυο πραγματα

πρωτον
αν το φτιαξει με το 494 πρεπει να ξερει οτι θα πρεπει
να βαλει ενα συμπληροματικο κυκλομα με ρελε που θα
κοβει την τροφωδοσια των μοσφετ αν δεν υπαρχει
σημα οδηγησης διοτι το 494 αν του διακοψεις το σημα
οδηγησης συνεχιζει να παραγει παλμους στο 3% του ευρους παλμου
αυτο σημενει 3% εσωτερικη καταναλωση ρευματος,,
οταν εχει σημα οδηγησης η εσωτερικη καταναλωση ειναι μηδενικη.



το δευτερο και ποιο σημαντικο ειναι να γνωριζει
τον τροπο συνδεσης της εξωδου του μετασχηματιστη με το δικτυο
των 220 βολτ.

σε γενικες γραμμες γινεται με τον παλμογραφο αλλα αν δεν εχετε
παλμογραφο τοτε
απλα συνδεστε μια λαμπα πυρακτοσεως μεταξυ της μιας εξωδου
του μετασχηματιστη και του ουδετερου του δικτιου
και εκινηστε το ινβερτερ ,,,,

αν εχει γινει η σωστη συνδεση τοτε η λαμπα ισα-ισα που θα πυρακτονεται αποδηξη οτι οταν η μια πλευρα σπρωχνει η αλλη τραβαει και το αντιθετο.

αν εχει συνδεθει λαθος τοτε η λαμπα καιγετε γιατι εκτεθηκε σε
440 βολτ.
απλα αλαξτε την συνδεση και επαναλαβατε με μια δευτερη λαμπα,,
εφωσον συνδεθικε σωστα αφερεστε την λαμπα και συνδεστε απευθηας
δικτιο με μετασχηματιστη.


βασικα και παλμογραφος να υπαρχει ο τροπος της λαμπας ειναι
πιο σωστος.




αυτα:001_smile:

gsxr_k7
14-06-13, 12:47
καλημερα και συγχαρητηρια για το θεμα σας με βοηθησε παρα πολυ.
αλλα μετα απο πολυ καιρο που εχει καποιος να απαντησει εδω δεν ξερω αν θα μπορεσει καποιος να με βοηθησει?
σχετικα με αυτο που ανεφερε ο καπιστρι στο #189

τριφασικους κινητηρες με πυκνωτες για να μετατραπουν σε γεννητριες

πως γινετε αυτο?

-nikos-
01-01-14, 12:07
παρουσιαζω εδω την τεχνικη περιελιξης για να βοηθηθουν
ολοι οι φιλοι ητε τους γνωριζω ητε οχι.
-
:001_smile:θα αναρτισω μονο φωτο
και οτι δεν καταλαβενετε εδω ειμαι [για την ωρα...]

258912589225893258942589525896






καλη χρονια σε ολους
εχω ενα χρονο περιπου να ποσταρω κατι σε αυτο το φορουμ,,, και μαλλον θα κανω αλλο τοσο

μιας και ασχωλουμαι πια με την γιογκα [ασχετο χαχαχα:biggrin:,,] και με αλλα θεματα
ασχετα με τα ηλεκτρονικα..

ετσι μην μπειτε στην διαδικασια να απαντησετε στο παρον μήνυμα
μιας και ''στου κουφου την πορτα....''

ομως ολον αυτον τον καιρο λαμβανα μυνηματα και στο πρωσοπικο μου e-mail αλλα
και στα π.μ. αυτου του φορουμ περι το τι
απεγινε η μετατροπη δυναμο αυτοκινητου σε ανεμογεννητρια και
αν ειναι
τελικα εφυκτη αυτη η μετατροπη και κ.λ.π. ........

λογο οτι παντα ημουν υπερ της προσφοράς και της ιδεας οτι η ενεργεια πρεπει
να ειναι προσιτη
σε ολον τον κοσμο και μαλιστα θα πρεπει να μπορει καποιος να
μπορει να ωφελείται απο την ενεργεια προερχόμενη απο Α.Π.Ε. ετσι για χαρη
της
πιο ευκολης και φθηνής μετατροπης υλικου ανακυκλωσης οπως ενας μεταχηρισμενος δυναμο αυτοκινητου
που στους παλιατζηδες στοιχίζει 10-15 ευρο
μπορει
να ανακυκλωθει πληρως σε μοτερ ανεμογεννητριας με καμια 25αρια ευρο ακομη...


ετσι για να απαντησω σε ολους τους φιλους που θα ανατρεξουν μελοντικα
σε αυτο το θεμα
εφτιαξα χθες αυτο το βιντεακι, για
να ειναι η ενεργεια προσιτη σε ολους.


http://www.youtube.com/watch?v=1Xpk7yS18GY




χρονια πολλα και υγεια σε ολους

ισως τα ξαναπουμε [σε κανα χρονο...]
φιλακια:001_tongue:

lampaki
01-01-14, 12:32
Λοιπον γραφω τουλαχιστον για σενα Ταξιδευτη διοτι απο αλλους δεν βλεπω ενδιαφερον.
Λοιπον τα περισσοτερα δυναμο εχουν ενσωματωμενο αυτοματο.
αλλα τον εχουν εξωτερικα φαινεται δηλαδη και αλλα εσωτερικα. Υπαρχουν και αλλα που δεν εχουν καθολου αυτοματο και χρησιμοποιουσαν εξωτερικο με συνδεσεις καλωδιου.
Λογικα μπορουν να χρησιμοποιηθουν ολα αλλα εγω θα επικεντρωθω σε αυτα που εχω δουλεψει και εχω σχετικη εμπειρια.
Χρησιμοποιω λοιπον δυναμο απο αυτα που εχουν τον αυτοματο ενσωματωμενο βιδωμενο στην πισω πλευρα του.
Βγαζω τον αυτοματο και στη θεση του βαζω "ψυκτα δυναμο" (ειναι ενα εξαρτημα με καρβουνακια που μεταφερει σε μια φισα τις 2 επαφες του ροτορα και μια γειωση)
Την ψυκτρα μπορειτε να τη βρειτε στο εμποριο σχετικα χαμηλη τιμη κατω απο 10 €.

Πανω λοιπον στην ψυκτρα τοποθετω αυτο το regulator http://www.minotavros.gr/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,132/category_id,134/manufacturer_id,0/option,com_virtuemart/Itemid,26/
το οποιο ρυθμιζει εξοδο απο 12 -22 Volt.

Με αυτη τη συνδεσμολογια το δυναμο ειναι αυτοδιεγειρομενο. Το κακο ειναι πως αυτοδιεγειρετε σε πολλες στροφες. Δηλαδη οταν του δεινω ενεργεια απο βενζινοκινητηρα με 1 προς 1 τροχαλιες δεν αυτοδιεγειρετε
Οταν το ενεργοποιω με τροχαλια 3 προς 1 αυτοδιεγειρεται και λειτουργει κανονικα.
Ισως την πρωτη φορα που θα ενεργοποιηθει να χρειαστει εξωτερικη διεγερση αν δεν υπαρχει παραμενοντας μαγνητισμος στο ροτορα.
Εγω το δουλεψα μετα απο ενα χρονο και εδωσε ρευμα αμεσως.

Το προβλημα λοιπον ειναι οτι για να αυτοδιεγερθει θελει πολλες στροφες αλλα μετα λειτουργει με πολυ λειγοτερες ισως και ποιο κατω απο 300 στροφες το λεπτο.
Αυτο ψαχνω και εγω να δω πως θα το λυσω. ισως με αλλαγη σπειρωματος? Δεν ξερω ομως μετα αν θα λειτουργει η αυτοδιεγερση.
Ποιο σωστο θεωρω πως ειναι να χρησιμοποιηθει με τροχαλια φτερωτης - δυναμο 4 προς 1 για χρηση ως ανεμογεννητρια. Με ενα δυνατο ανεμο θα αυτοδιεγειρεται και θα δινει ρευμα μετα εστω και με μικρο αερακι.
το παραπανω δε γνωριζω αν ειναι εφικτο και τι φτερωτη θα χρειαστει για να μπορεσει να δωσει την αναλογη ιπποδυναμη στο δυναμο.
καθε αποψη επι του θεματος δεκτη

Καλημέρα Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά να έχουμε!
Η ιδέα για χρήση ρυθμιστή στροφών από ελαιοραβδιστικό δεν είναι καλή και θα το δείς στην πορεία . Είναι οτι πιο φθηνιάρηκο στην κατασκευή, κινέζικοι εννοείται και καίγονται πολύ γρήγορα. Η εμπειρία χρήσης τους στα ραβδιστικά αυτό λέει. Εγώ δεν θα έβγαζα τον αυτόματο του δυναμό πάντως ο οποίος είναι πολύ ανθεκτικός. Εκτός αν πάρεις ρυθμιστή φόρτισης για ανεμογεννήτρια. Επίσης δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να είναι δυναμό με αυτοδιέγερση και όχι με διέγερση μπαταρίας.

Τώρα στο θέμα φόρτισης μπαταριών (αυτό σε απάντηση προηγούμενων πόστ), μια σκέψη που κάνω είναι ο απομονωτής διόδου 100Α ή μεγαλύτερος ανάλογα με το δυναμό ή τα πάνελ που χρησιμοποιούμε. Αυτός φορτίζει πρώτα ενα ζεύγος ας πούμε 2Χ12V και μόλις φορτίσει αυτή η συστοιχία απομονώνει και στέλνει τάση στο άλλο ζεύγος. Ο απομονωτής μπαίνει ενδιάμεσα ρυθμιστή ή γεννήτριας και μπαταριών. Μιλάω για ζεύγη και όχι για ζεύγος 2Χ12V διότι σε αυτήν την περίπτωση δεν χρειάζεται. Ο κίνδυνος στις συστοιχίες μπαταριών είναι κατά τη γνώμη μου στις παράλληλες συνδέσεις (+- +-) και όχι στις σειριακές. Η παράλληλη σύνδεση παραπάνω των δυο μπαταριών πρέπει να αποφεύγεται. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ 2Χ12V 185Ah με ένα κότεκ ινβέρτερ 1500W και σκοπεύω σε λίγο καιρό που θα μαζέψω λεφτά να πάρω άλλο ενα ζεύγος μπαταριών να αγοράσω και ένα απομονωτή διόδου και να το δοκιμάσω.