PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεση πολλων ηχειων σε εναν ενισχυτη.



stelios_a
06-06-11, 12:04
εχει πεσει στα χερια μου ενα συστηματακι που το πειρα σε προσφορα 120 ευρω ( εκλεινε το καταστημα πριν ενα χρονο ) και ειναι αυτο : http://www.markidis.gr/product_info.php?products_id=32160&language=en
ο ενισχυτης είναι : max : 4x140w/2x500w on 4 ohm
nom: 4x55 w/2x150w on 4 ohm
max: 4x250w on 2 ohm
nom: 4x75w on 2 ohm
ohm 2-8
μετα λεει για τα φιλτρα του και διαφορα τετοια . supply +12v (10-15
fuse 30A.

τα ηχεια εχουν αυτα τα χαρακτηριστηκα : Principle 3 way triaxial system
Power Handling 65 / 260 Watts
Impedance 4 ohms
Frequency response 40-20000 Hz
Crossover Frequencies 2.500 / 4.500 Hz
Sound pressure level 91 dB
DIN-Diameter 6"x9" woofer
50 mm (2") midrange
13 mm (0.5") tweeter
Outer diameter 257 x 187 mm
Cutting Out 222 x 152 mm
Mounting depth 76 mm
Cone material Woofer: coated cellulose
Tweeter /midrange: Titanium coated polycarbonate
Highlights
Multi-layer coated cellulose cone

Light foam surround for high efficiency


και το subwoofer :

Principle / DIN Ø 300 mm sealed enclosure subwoofer
Power Handling 250/ 800 watts
Impedance 4 ohms
Frequency response 25 - 250 Hz
Sound pressure level 91 dB
Weight 11 Kg
Highlights
Sealed cabinet subwoofer

12? high-performance driver with 2? high-power voice-coi and pole core ventilation
.

επίσης μπροστα στις πόρτες έχω αυτα τα ηχεία :

http://www.caraudio-store.de/product_info.php?products_id=9829&ref=5 91db και αυτα απο οτι ειχα δει στα χαρτια του . επισης το αμαξι οταν το πειρα ειχε και αλλα δυο ηχειακια στην εταζερα που ειναι αυτα : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.659202.

κανονικα το σετ συνδεεται τα δυο ηχεια στις δυο εξοδους και το sub γεφυρομενο στις αλλες δυο . γινεται με καποιον τροπο να συνδεσω και τα 7 ηχεια στον ενισχυτη ? ( χωρις να μου πειτε οτι θα καουν τα ηχεια .. αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην καει ο ενισχυτης . εχω και ενα δευτερο αλλα οταν ειχα και τους δυο ενω ειναι μικρα τα ηχεια μου αδιασε η μπαταρια σε 3 μηνες μεσα ( η μπαταρια υπηρχε πανω στο αμαξι 5 μηνες + 3 που με το ηχοσυστημα 8 μηνες ) . πολοι μου ειπαν οτι ηταν απο το κρυο ( χαλασε τις μερες που χιονιζε ) . επισης η μπαταρια ηταν 56ΑΗ και ειχε νομιζω 450-500 Α καθως επισης ηταν και bossh

graphist83
16-06-11, 01:24
Απλο ειναι δεν μπορεις. Στον ενισχυτη θα μπορουσες να συνδεσεις 4 ηχεια σε 2 καναλια με 2 τροπους ο ενας με παράλληλη συνδεση οπου η αντισταση τους θα διαιρούταν στα 2 ωμ. Ο ενισχυτης θα επαιζε δυνατότερα αλλα θα ζοριζόταν. Ο αλλος τροπος σε σειρα οπου οι αντιστασεις προστίθενται, με αποτελεσμα να εχεις φορτιο 8 ωμ. Για παραπανω δεν το συζηταω.

Μπορεις να συνδεσεις 4 σε σειρα στα 2 καναλια αλλα πρεπει να σιγουρευτείς εαν μπορει ο ενισχυτης να παιζει τα καναλια 1 και 2 στα 2 ωμ και τα καναλια 3 και 4 γεφυρωμενα στα 4 (λογω sub) αλλιως πας για διπλοπηνικο η 2 sub συνδεμενα στη σειρα.

Τα υπολοιπα μεγαφωνα οδηγησε τα απο τον ενισχυτη της πηγης σου.

Αποψη μου πολλα ηχεια, πολύς αχταρμάς. Το σωστο για hi-fi αποτελεσμα ειναι 2 μεγαφωνα εμπρος. Ουτα καν πισω. Στο stereo ακουμε μονο απο αριστερα και δεξια και την σκηνη εμπρος μας. Αντε πολλοι που δεν θελουν αυστηρο stereo και 2 πισω στην εταζερα η στις πορτες. Απο την αλλη περι ορεξεως....