PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ ROISCOK + CYTA



STARCCTV
07-06-11, 12:55
εχω ενα προβλημα. εχω συνδεση συστημα ασφαλειασ roiscok 208 και δουλευει σωστα. Το προβλημα ειναι οτι δεν κανει κληση σε ενα κινιτο που εχο βαλει σε περιπτωση συναγερμου.Η γραμμη ειναι cyta. Εχω παρει απο το ρουτερ γραμμη κατευθειαν στον πινακα\ και εχω και μια επιστροφη απο τον πινακα για τηλεφωνικη συσκευη. Η γραμμη περνει τηλεφωνο κανονικα, την δοκιμασα, αλλα δεν κανει κληση απο τον πινακα στο κινιτο.

εχετε καποιοα λυση,
ευχαριστω.

ilias510
14-06-11, 18:22
εχω ενα προβλημα. εχω συνδεση συστημα ασφαλειασ roiscok 208 και δουλευει σωστα. Το προβλημα ειναι οτι δεν κανει κληση σε ενα κινιτο που εχο βαλει σε περιπτωση συναγερμου.Η γραμμη ειναι cyta. Εχω παρει απο το ρουτερ γραμμη κατευθειαν στον πινακα\ και εχω και μια επιστροφη απο τον πινακα για τηλεφωνικη συσκευη. Η γραμμη περνει τηλεφωνο κανονικα, την δοκιμασα, αλλα δεν κανει κληση απο τον πινακα στο κινιτο.

εχετε καποιοα λυση, φιλε για να σου κανει τηλ κληση
ευχαριστω.

φιλε για να σου κανει τηλ κληση πρεπει να ειναι οπλισμενος περιπου 5 λεπτα και να βαραει η συρηνα πανω απο μισο λεπτο.

Alxnks
18-06-11, 21:17
φιλε για να σου κανει τηλ κληση πρεπει να ειναι οπλισμενος περιπου 5 λεπτα και να βαραει η συρηνα πανω απο μισο λεπτο.

αυτο δεν ισχυει, επειδη εχω τον ιδιο συναγερμο, με το που υπαρξει παραβιαση, οπλιζει το ρελε του τηλεφωνου και κανει κληση...αμεσως! ουτε μετα απο 5 λεπτα οπλισμενος, ουτε μισο λεπτο να βαραει η σειρηνα ουτε τιποτα απο αυτα!

nopos
18-06-11, 22:35
Φίλε μου θα σου πω κάτι που δεν ξέρει πολύς κόσμος ...Κανε ένα τηλ στην CYTA και ζήτησε τους να σου ενεργοποιήσουν την δεύτερη γραμμή που μπορείς να πάρεις από την CYTA εντελώς δωρεάν και όταν σου πούνε για ποιο λόγο θα πεις για τον συναγερμό.Αυτό έκανα και εγώ πριν λίγο καιρό.Επειδή η τηλεφωνία της CYTA είναι voip και τηλέφωνο παίζει μόνο αν πάρεις απο το modem-router δες ο συναγερμός σου εάν υποστηρίζει τεχνολογία voip.

safetec
20-06-11, 14:42
ολλα τα συστηματα εχουν προβλημα με voip
τα συστηματα ασφαλειας για να επικινονουν σωστα πρεπει ο παροχος να τιρει καποια προτηπα πανω σε προτοκολα επικινονιας κατα 1
και τα voip δεν πληρουν κανενα προτηπο για συστημα ασφαλειας

κανενα συστημα ασφαλειας δεν θεωρητε αξιοπηστο αν δεν εχει τηλεφωνο .. πρεπει οπως διποτε να επικινονει

αν ο κλευτης σου κοψει το ρευμα που εινε το 1 που κανουν εσυ απλα δεν θα εχεις επικινωνια και αυτο εινε πολυ κακο για το συστημα σου

για μενα ζιτα να σου βαλουν pots τηλεφωνο κοστιζει τα ιδια λευτα απλα σου αλαζουν απο το κεντρο τους κονβο

ilias510
21-06-11, 17:21
αυτο δεν ισχυει, επειδη εχω τον ιδιο συναγερμο, με το που υπαρξει παραβιαση, οπλιζει το ρελε του τηλεφωνου και κανει κληση...αμεσως! ουτε μετα απο 5 λεπτα οπλισμενος, ουτε μισο λεπτο να βαραει η σειρηνα ουτε τιποτα απο αυτα!

και εγω τον ιδιο εχω , και μου κανει κληση οπως λεω παραπανω.

STARCCTV
28-06-11, 12:37
παιδια ευχαριστω για τισ απαντησης σας και για το χρονο σας. το προβλημα λυθηκε. Το ρουτερ εφταιγε. Μου το αλλαξαν με ενα πιρρελι ασπρο και ολλα καλλα. το προβλημα το ειχε το ρουτερ το πιρελι το μαυρο που δινουν τωρα τελευταια.

atevagge1983
10-03-12, 13:17
Παιδια εχω τον ιδιο συναγιαρμο και το ιδιο router.Εβαλα απο το phone 1 καλωδιο στον πινακα στο LINE και μετα συνδεσα ενα τηλεφωνο στον πινακα στο phone.
προκαλω μια παραβιαση αλλα δεν κανει κληση στο κινητο που δηλωσα . Οταν κανω παραβιαση βαρα η σειρηνα , αναβει το κοκκινο λαμπακι στην πλακετα του πινακα αλλα κληση το τηλ δεν κανει.
Και που διαβαζω καποιους που σηκωνουν το τηλ και δειχνει οτι καλει , εμενα δεν κανει ουτε αυτο.
Πιστευεται φταει το router (pireli μαυρο) η φταει γενικα η cyta σαν VOIP που ειναι.? Ή ειναι κατι αλλο που δεν ξερω.

geo_ef
10-03-12, 21:31
Έχω τον ίδιο συναγερμό με τηλεφωνία της Hol και υπάρχει το ίδιο πρόβλημα. Όταν η τηλεφωνία είναι σε πρωτόκολλο internet (VoiP) και ο τηλεφωνητής του συναγερμού προσπαθεί να κάνει κλήσεις, δυστυχώς η VoiP δεν συνεργάζεται και οι κλήσεις του συναγερμού δεν εξέρχονται.
Το πρόβλημα το έλυσα με ένα ασύρματο σύστημα κινητής τηλεφωνίας με μία κάρτα Sim,GSM gate away (οιασδήποτε κινητής τηλεφωνία), κόστος 65 ευρώ περίπου.