PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιθανοτητα σφαλματος στη μεταδοση μιας λεξης n bits



cocopa
09-06-11, 23:10
Καλησπερα!Εχω μια εργασια για ενα μαθημα συμπιεσης και κωδικοποιησης δεδομενων και εχω κολησει...Μας δινεται οτι η πιθανότητα σφάλματος στη μεταδοση ενος bit για FSK με ασύμφωνη αποδιαμόρφωση και χωρίς κωδικοποιηση ειναι Pa=(1/2)*e^(Eb/2*No) και η πιθανοτητα σφαλματος μιας λεξης των n bits ειναι Pb=1-[(1-Pa)^n].Μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος πως αποδεικνυεται η δευτερη σχεση?Ευχαριστω.

Mihos
10-06-11, 00:55
Αν Pa είναι η πιθανότητα να μεταδοθεί λάθος ένα bit, τότε η πιθανότητα να μεταδοθεί σωστά είναι προφανώς 1-Pa. Τώρα για να μεταδοθεί σωστά μία λέξη με n bits πρέπει όπως καταλαβαίνεις κάθε ένα bit της λέξης να μεταδοθεί σωστά επομένως η πιθανότητα να μεταδοθεί σωστά η λέξη είναι (1-Pa) * (1-Pa) * ...(1-Pa) * (1-Pa) = (1-Pa)^n. Εύκολα τώρα συμπεραίνουμε ότι η πιθανότητα να μεταδοθεί λάθος μία λέξη είναι 1-(1-Pa)^n.

cocopa
10-06-11, 18:57
Σ'ευχαριστω πολυ να'σαι καλα!!!

cocopa
15-06-11, 18:11
Καλησπερα και παλι...Εχω αλλη μια απορια για μια αποδειξη αν μπορεις καποιος να βοηθησει: Δοθέντος οτι ηπιθανότητα σφάλματος bit για FSK με ασύμφωνη αποδιαμόρφωση και χωρίς κωδικοποίησηείναι Pbu=(1/2)*e^(Eb/2No) να αποδειχθεί οτι η πιθανότητα σφάλματος bit με χρήση επαναληπτικού κώδικα (n,1) είναι Pbc=(1/2)*e^(Eb/2nNo).
Ευχαριστω.