PDA

Επιστροφή στο Forum : συναγερμος FBI χτυπαει οταν κοβεται το ρευμα



Kostasrx8
12-06-11, 18:32
καλησπερα σε ολους εχω εναν συναγερμο fbi δεκαετιας και καθε φορα που κοβεται το ρευμα χτυπαει μπορεις καποιος να με βοηθησει?ευχαριστω
:drool:

RF.123
12-06-11, 18:45
πολλες φορες υπαρχουν 2 επαναφορτιζομενες μπαταριες οταν η μια του κεντρικου δεν δουλευει δημιουργειται το προβλημα που εχεις

Kostasrx8
12-06-11, 19:27
[QUOTE=RF.123;440588]πολλες φορες υπαρχουν 2 επαναφορτιζομενες μπαταριες οταν η μια του κεντρικου δεν δουλευει δημιουργειται το προβλημα που εχεις[οι μπαταριες ειναι και οι 2 καλες τι αλλο μπορει να φταιει?

ggr
12-06-11, 19:40
Λογικο ειναι να συμβαινει αυτο που λες αν μεσα στην δεκαετεια που τον εχεις δεν εχεις αλλαξει ποτε τις μπαταριες του. Κανονικα πρεπει να γινεται αντικατασταση τους καθε 3 χρονια για να εισαι ησυχος.

Kostasrx8
12-06-11, 19:46
αλλαξα την μπαταρια της σειρηνας η οποια ομως ηταν μια χαρα.και η εσωτερικη μπαταρια ειναι μια χαρα παρολλα αυτα το προβλημα υπαρχει τι μπορει να ειανι αλλο?

RF.123
12-06-11, 20:15
αλλαξε καποιους ηλεκτρολυτικους πυκνωτες

Kostasrx8
12-06-11, 20:36
λες να ειναι εκει το προβλημα?

RF.123
12-06-11, 20:41
προσεξε τις μπαταριες πρεπει να τις μετρας σε πληρη ισχυ φορτιου διαφορετικα με το πολυμετρο σου δειχνουν ενταξει αλλα στην διακοπη ρευματος πανε περιπατο

Kostasrx8
12-06-11, 20:46
θα αλλαξω και την εσωτερικη να δω

geo1973
13-06-11, 00:46
αλλαξε οπωσδηποτε μπαταριες ειδικα την εσωτερικη...υπολογισε χοντρα χοντρα καθε 3-4 χρονια να τις αλλαζεις....και υπο συνθηκες μπορει να λεω και πολυ....το κοκκινο led AC/LB δεν αναβοσβηνε?

Danza
13-06-11, 05:52
Εγώ θα έλεγα να μην κάνεις τίποτα. Ο συναγερμός όταν του κόψεις την παροχή βαράει (αυτό γίνεται και σε σπίτια και σε αυτοκίνητα), πες οτι μπαίνει ο κλέφτης και κόβει την παροχή του ρεύματος, πως θα τον πάρεις χαμπάρι?


Υ.γ. να ανησυχούσες αν δεν βάραγε στην διακοπή :laugh:

plouf
13-06-11, 08:38
δεν ειναι έτσι.. αμα βάρανε στις διακοπές θα γίνεται πανικός με το παραμικρό..

κατα κανόνα ΔΕΝ βαράνε

k_sotiris
13-06-11, 09:53
Άλλαξε και την μέσα μπαταρία φίλε μου. Τα παιδιά καλά στο λένε από την αρχή. Πολύ καλά λέει ο φίλος ότι κάθε 2 χρόνια πρέπει να αλλάζεις μπαταρίες.
Πάντως συγνώμη αλλά από ασχετοσύνη πάμε καλά, καλά θα ήταν να δίναμε κάποιες απαντήσεις εάν γνωρίζαμε σωστά το θέμα. Το να πετάμε κάποιες δήθεν λύσεις και να βάζουμε σε μεγαλύτερη απορία αυτόν που ρωτάει είναι ότι χειρότερο.
Ούτε πυκνωτές πρέπει να αλλάξεις και ούτε θα σου χτυπάει όταν δεν έχεις ρεύμα, το σωστό αυτό είναι.
Εάν δεν έχει ρεύμα στέλνει σήμα στο κέντρο λήψεως σημάτων (αν είναι συνδεδεμένο) ή έχει οπτική ή ακόμα και ηχητική ένδειξη στο πληκτρολόγιο.

picdev
13-06-11, 13:14
Στον δικό μου επειδή είχε καιρό να αλλάχτει η μπαταρία , χαλασε το ρελέ της σειρήνας και έγινε πιο ευαίσθητο,ετσι τουλαχιστον μου ειπε ο τεχνικος

geo1973
13-06-11, 20:57
danza με ολο το σεβασμο εχω βαλει καπου 2500 συστηματα αυτη τη προηγμενη λειτουργια δεν την εχω συναντησει ουτε τη ξερω....ξερεις τι ρολο παιζει η μπαταρια της μοναδας?
meandjerrygr (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33343)
θα ηθελα αν γινεται να μου δωσεις το τηλεφωνο του συναδελφου...

stom
13-06-11, 22:46
Καπως ετσι καταληξαμε να χτυπανε συναγερμοι και να μην ασχολειται κανεις.
Ασχετοι εγκαταστατες, χρηστες με ελλειψη κοινης λογικης και τα αποτελεσματα τα ακους με τη παραμικρη διακοπη της δεη βαραει το συμπαν.
Το κορυφαιο βεβαια ειναι το ρελε της σειρηνας που με το καιρο γινεται πιο ευαισθητο...
Μετα αν βγει κανενας δημος και επιβαλει προστιμο ασκοπης χρησης συναγερμου θα βγουν διαφοροι και θα λενε οτι γινεται για εισπρακτικους λογους....
Μηπως θα επρεπε η ΔΕΗ να κανει καθε βραδυ 5 λεπτες διακοπες μεταξυ 3 και 4 το πρωι?
Δεν μπορει, αμα βαραει καθε βραδυ η σειρηνα ΜΕΣΑ στο σπιτι, καποιος θα μπει στο κοπο Η να την αποσυνδεσει ειτε να αλλαξει επιτελους την γ***μπαταρια.

Kostasrx8
14-06-11, 00:33
οχι αν αναβοσβηνε θα εκανε και ηχο

Danza
14-06-11, 00:46
danza με ολο το σεβασμο εχω βαλει καπου 2500 συστηματα αυτη τη προηγμενη λειτουργια δεν την εχω συναντησει ουτε τη ξερω....ξερεις τι ρολο παιζει η μπαταρια της μοναδας?
meandjerrygr (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33343)
θα ηθελα αν γινεται να μου δωσεις το τηλεφωνο του συναδελφου...

Αν θυμάμαι καλά απο τα λίγα που ξέρω δίνει ρεύμα στην μονάδα σε περίπτωση διακοπής για να στείλει σήμα στο κέντρο λήψεως σημάτων.
Αλλά εφόσον λειτουργεί η σειρήνα τότε πως έχει ρεύμα αφού η μπαταρία/ες έχουν να αλλαχθούν χρόνια και λογικά είναι πεσμένες?


Και τα είπα αυτά γιατί σε κάθε διακοπή γίνεται μπάχαλο και μου έρχεται να τουφεκίσω τις σειρήνες! Οπότε τόσα χρόνια το ίδιο σκηνικό έλεγα οτι έτσι είναι το σωστό

Ulysses
14-06-11, 06:52
Και εγώ λέω οτι είναι οι μπαταρίες.

Πως συμπέρανες οτι οι μπαταρίες που υπήρχαν ήδη ήταν εντάξει?Τις μέτρησες με πολύμετρο?Γιατί και πεσμένη να είναι βγάζει κοντά 12 βολτ.
Ο μόνος τρόπος να τεστάρεις τις μπαταρίες RMS είναι να βραχυκυκλώσεις για 1 sec!! τους πόλους με ένα μεγάλο κατσαβίδι και να δεις την ένταση τις σπίθας.Αν κάνει μικρή σπίθα,χρήζουν αλλαγής.Επίσης θα συμφωνήσω οτι πρέπει να αλλάζονται κάθε 3 χρόνια και μάλιστα όταν έχουμε πολλά αισθητήρια-πληκτρολόγια και πιο συχνά.Επίσης εξαρτάται και το ρευμα της περιοχής,καθώς περιοχές με τακτικές διακοπές ρευματος κτλ φθείρουν περισσότερο τη διάρκεια των μπαταριών.
Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις που άλλος δεν τις άλλαξε 7 χρόνια αλλά επειδή δεν ξέρεις αν θα είσαι απο αυτούς οφείλεις να τις αλλάξεις.

Επίσης όσοι μένουν σε πυκνοκατοικημένες περιοχές θα πρέπει να σεβαστούν την ηρεμία των συνανθρώπων τους και να κάνουν την προβλεπόμενη συντήρηση ενώ αν μένεις στα χωράφια,δεν πάνε να βαράνε!Δεν το συζητώ για όσους έχουν 2 σειρήνες....

picdev
14-06-11, 14:52
τώρα ο συναγερμός λειτουργεί κανονικά αφού του αλλάζω τις μπαταρίες κάθε τρία χρόνια, αλλά όταν χτύπαγες ελαφρά του κουτί της κεντρικής μονάδας ή το ρελέ της σειρήνας , τότε η σειρήνα χτύπαγε στιγμιαία.Αυτό δεν σημαίνει οτι έχει πρόβλημα το ρελέ?
Αν κατάλαβα καλά η σειρήνα χτυπάει όταν ο συναγερμός έχει χαμηλή τάση τροφοδοσίας,
αυτό πώς υλοποιήται περίπου?

JOUN
14-06-11, 15:30
Φαινεται οτι το ταμπερ εκανε ισα ισα επαφη γιαυτο και οταν το χτυπουσες ανοιγε και χτυπουσε η σειρηνα.

picdev
14-06-11, 18:26
Φαινεται οτι το ταμπερ εκανε ισα ισα επαφη γιαυτο και οταν το χτυπουσες ανοιγε και χτυπουσε η σειρηνα.

όταν κουνηθεί το κουτί-ταμπερ, δεν πρέπει να χτυπάει συνέχεια η σειρήνα?δηλαδεί να δώσει trouble? γιατί σε μένα μόνο η σειρήνα ακούστηκε για 2sec
γιατί το ίδιο είχε συμβεί όταν χτύπησα λίγο το ρελέ της σειρήνας με το χέρι μου

ggr
15-06-11, 23:36
Και εγώ λέω οτι είναι οι μπαταρίες.

Πως συμπέρανες οτι οι μπαταρίες που υπήρχαν ήδη ήταν εντάξει?Τις μέτρησες με πολύμετρο?Γιατί και πεσμένη να είναι βγάζει κοντά 12 βολτ.
Ο μόνος τρόπος να τεστάρεις τις μπαταρίες RMS είναι να βραχυκυκλώσεις για 1 sec!! τους πόλους με ένα μεγάλο κατσαβίδι και να δεις την ένταση τις σπίθας.Αν κάνει μικρή σπίθα,χρήζουν αλλαγής.Επίσης θα συμφωνήσω οτι πρέπει να αλλάζονται κάθε 3 χρόνια και μάλιστα όταν έχουμε πολλά αισθητήρια-πληκτρολόγια και πιο συχνά.Επίσης εξαρτάται και το ρευμα της περιοχής,καθώς περιοχές με τακτικές διακοπές ρευματος κτλ φθείρουν περισσότερο τη διάρκεια των μπαταριών.
Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις που άλλος δεν τις άλλαξε 7 χρόνια αλλά επειδή δεν ξέρεις αν θα είσαι απο αυτούς οφείλεις να τις αλλάξεις.

Επίσης όσοι μένουν σε πυκνοκατοικημένες περιοχές θα πρέπει να σεβαστούν την ηρεμία των συνανθρώπων τους και να κάνουν την προβλεπόμενη συντήρηση ενώ αν μένεις στα χωράφια,δεν πάνε να βαράνε!Δεν το συζητώ για όσους έχουν 2 σειρήνες....

Δυστυχως ελαχιστοι ειναι αυτοι που ειναι συνεπεις στη συντηρηση των συναγερμων. Οι υπολοιποι την θυμουνται οταν εχει διακοπη ρευματος και απαιτουν μαλιστα και αμεση εξυπηρετηση, και οταν τελικα τις αλλαξουν σου λενε ... α δεν το ηξερα οτι θελουν αλλαγη, ενω τους το εχεις τονισει απο την αρχη....