PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή μπουτόν με 2 εξόδους



geosep
16-06-11, 12:31
Καλημέρα και από εμένα, ως νέο μέλος του forum αυτού.

Θέλω να κάνω μία κατασκευή σε πλακέτα η οποία είναι για ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι.
Παρακάτω έχω κάνει ένα πρόχειρο ηλ. σχεδιάγραμμα για το τί θέλω να κάνω αλλά μάλλον θα χρειαστώ την βοήθειά σας.
Στο σχέδιο αυτό βλέπεται ότι έχω βάλει έναν ρελέ, εγώ όμως θέλω να το αποφύγω αυτόν τον ρελέ και να μπει στην θέση του κάποιο ολοκληρωμένο.

Είσοδος 5V DC από τον υπολογιστή (USB)
Counter είναι ένας μηχανικός μετρητής 5 V DC αλλά δεν γράφει πάνω τα mA του, βασικά είναι ένα πολύ μικρό πηνίο.
Το μπουτόν που γράφω είναι ένας κερματοδέκτης, μπορεί κάποιος να πει ότι είναι μπουτόν, την ίδια δουλειά κάνει.
Δεξιά που γράφω "προς ένα πλακετάκι" αυτό συνδέεται σε ένα πλακετάκι που απλά δίνει την εντολή για credits, αυτή τη στιγμή δίνω εκεί εντολή από τον κερματοδέκτη.

http://www.servimg.com/image_preview.php?i=313&u=11668272

Απλά θέλω να βάλω και έναν μετρητή (counter) για έλεγχο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

minusplus
16-06-11, 12:56
Σου έκανα ένα πρόχειρο διάγραμμα στη ζωγρ. το 1 ή το 2. 21032Δε χρειάζεσαι ολοκληρωμένο εκτός αν θες να κάνεις τπτ άλλο.

geosep
17-06-11, 11:52
Το button που έβαλα εγώ στο σχέδιο είναι ένα παράδειγμα, κανονικά δεν μπορεί να είναι διπλής επαφής από την φύση του, γιατί είναι ένα micro switch του κερματοδέκτη.
Το πάνω σχέδιο δεν μπορεί να γίνει γιατί το counter θέλει να πάρει 5V DC, ενώ στο πλακετάκι θέλει απλά μια ένωση επαφών.
Στο κάτω που έκανες σου εξήγησα ποιο πάνω ότι δεν μπορεί να γίνει.

Αυτό που χρειάζομαι είναι στην θέση του ρελέ που έβαλα εγώ στο δικό μου σχέδιο ένα ολοκληρωμένο ώστε να αποφύγω την κατανάλωση ρεύματος του ρελλέ μιας και θα πάρω ρεύμα από την USB του υπολογιστή και παράλληλα να μην χαλάσει ο ρελές μετά από καιρό.

Πάντως σε ευχαριστώ για τον κόπο σου.

FILMAN
17-06-11, 12:09
Ε ωραία, γιατί δεν οδηγείς το πλακετάκι χρησιμοποιώντας ένα τρανζίστορ του οποίου η βάση θα τροφοδοτείται από το μπουτόν; Έτσι ο εκπομπός και ο συλλέκτης του θα αποτελούν ουσιαστικά μια "επαφή" που θα ελέγχει το πλακετάκι σου.

minusplus
17-06-11, 12:17
Όπως λέει κ ο Φίλιππος ή ένα solid state relay.

geosep
17-06-11, 12:29
Ωραία, τότε μπορεί κάποιος να μου κάνει ένα σχέδιο έστω με τρανζίστορ αλλά να δίνω και το counter +5V DC (Εναλλακτικά μπορώ να του δίνω Ground και να έχει μόνιμα το +5V DC) και το πλακετάκι να κλείνει την επαφή του ??

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και την βοήθειά σας....

FILMAN
17-06-11, 12:54
Να κάπως έτσι. Με την προϋπόθεση ότι το ένα καλώδιο ελέγχου στο πλακετάκι γειώνεται. Αν δεν γειώνεται αλλά συνδέεται σε +5V πρέπει να βάλεις ΡΝΡ τρανζίστορ και να αλλάξεις όλες τις πολικότητες στο κύκλωμα. Αν ισχύει οτιδήποτε άλλο, θα πρέπει να βάλεις οπτοζεύκτη.

geosep
17-06-11, 13:00
Σε ευχαριστώ πολύ, θα το δοκιμάσω και θα σου πω το αποτέλεσμα....!!!

Να ρωτήσω μόνο κάτι, παλαιότερα εμείς συνηθίζαμε να βάζουμε παράλληλα με τον μετρητή και μία δίοδο 1N4148 δεν θυμάμαι τον λόγο, μήπως να βάλω??

minusplus
17-06-11, 13:27
βάζουμε παράλληλα με τον μετρητή και μία δίοδο 1N4148 δεν θυμάμαι τον λόγο, μήπως να βάλω??
Μπορείς να βάλεις μια δίοδο αντιπαράλληλα, για προστασία απο το ανάστροφο ρεύμα του πηνίου του μετρητή.

FILMAN
17-06-11, 13:32
Ναι καλά είναι να βάλεις.

geosep
17-06-11, 15:09
Σωστό έτσι?
http://www.servimg.com/image_preview.php?i=314&u=11668272

minusplus
17-06-11, 15:11
Σωστός...

geosep
17-06-11, 19:55
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα το δοκιμάσω σε λίγες μέρες και θα σας πω το αποτέλεσμα.