PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή φωτιστικού



Manavi$
21-06-11, 15:09
Γεια χαρά

Προσπαθώ να φτιάξω ένα φωτιστικό που βρήκα στην αγορά.

Εκ πρώτης όψης φαίνεται εύκολα αλλά η λεπτομέρια κάνει τη διαφορά....:wiink:

1)Σε ένα τριγωνικό κουτάκι θα βάλω μέσα μετασχηματιστές κλπ.

2)Από το κουτί φεύγουν 3 μεταλικές βέργες που μπορείς να τις προεκτήνεις.Για την ακρίβεια είναι 3 μεταλικές κεραίες από τα κλασικά ραδιόφωνα που όλοι είχαμε οι οποίες ουσιαστικά μπορούν να μετακινούν τη λάμπα πάνω-κάτω.

3)Στην άκρη από τις 3 κεραίες θα τοποθετηθεί ο λαμπτήρας(προφανώς θα προσαρμοστεί σε κάποιο μεταλικό πλαίσιο).

Από λίγα πράγματα που ρώτησα μου εξήγησαν ότι αυτό γίνεται χρησιμοποιώντας 12V που θα περνάνε μέσα απο τις κεραίες και ΧΩΡΙΣ ΚΑΛΩΔΙΑ θα μπορούν να ανάβουν τη λάμπα.Παραθέτω μία εικόνα από τη λάμπα που βρήκα στο εμπόριο.

21244

Οποιαδήποτε ιδέα είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

FILMAN
21-06-11, 15:26
Η 3η κεραία τί χρειάζεται;

Manavi$
21-06-11, 16:07
Η 3η κεραία είναι καθαρά θέμα σχεδίασης

vivident
21-06-11, 16:12
υποθετω οτι η 3η κεραια ειναι για τον σχηματισμο τριγωνου για μεγαλυτερη σταθεροτητα και αντοχη.
Εγω δεν εχω καταλαβει τι ιδους ιδεα θες βασικα. :wiink:

Manavi$
21-06-11, 16:25
Θέλω να μου εξηγήσει κάποιος πως μπορώ να το σχεδιάσω.Μου είπαν ότι δεν είναι απλή κατασκευή και πως είναι σημαντικό το κομμάτι στο οποίο γίνεται η σύνδεση μεταξύ των κεραιών και του λαμπτήρα.

vivident
21-06-11, 16:33
Αν ειναι 12βολτ ο λαμπτηρας τοτε ειναι ευκολο αρκει να προσεξεις το κουτακι που θα εχεις μεσα τα εξαρτηματα (μεταχηματισςτη, διακοπτακι ...) στο σημειο που ενονεται με τις κεραιες να μην τις βραχυκυκλωνει οπως το ιδιο και στο σασι της λαμπας.
Ε και ισως χρειαστει λιγο μεγαλυτερη ταση αν βλεπει τις κεραιες σαν αντισταση.

agis68
21-06-11, 17:39
απο οτι καταλαβα εχεις βρει ενα σχεδιο στο εμποριο και θες να το υλοποιησεις σε μια δικη σου κατασκευη ως λαμπτηρα?
Συνήθως αυτου του τυπου τα φωτιστικα εχουν το μετασχηματιστη στη βαση τους και μετα τα καλωδια περνανε μεσα απο τους σωληνες στηριξης και πανε προς το καπελο του φωτιστικου...Ενα προβλημα ειναι οτι οι σωληνες στηριξης ειναι λοξες, οποτε θες ενα ανθρωπο ακομη να σε βοηθαει την ωρα που θα τοποθετεις και θα βιδωνεις. Μετα πρεπει να αποφασισεις τι λαμπα θα βαλεις πανω. Εγω ειχα φτιαξει ενα πορτατιφ που ειχα δει στο εμποριο και ειχε βραχιονες σα παλια κρεμαστρα μεταλλικους χιαστι. Το εκανα πιο λεπτη κατασκευη και εβαλα πηχες απο ξυλινα πτυσσομετρα μετρα οικοδόμων. Απλα το εκανα πιο ελαφρυ και ας εβαλα ιδιο λαμπτηρα σποτ μεσα....Θελει παντως πολυ δουλεια!!!


καλη τυχη

Manavi$
21-06-11, 18:21
Σε γενικές γραμμές τα λες καλά....το θέμα μου είναι πως το συγκεκριμένο ΔΕΝ έχει καλώδια.Επίσης οι βραχίωνες όπως ανέφερα πριν είναι σαν παλιές κεραίες ραδιοφώνου οπότε είναι ας πούμε...τηλεσκοπικές(κινούνται προς όλες τισ κατευθήνσεις).Στην πραγματικότητα χρησιμοποιεί τους βραχίονες για να μεταφέρει το ρεύμα(12V) από τον μετασχηματιστή, μέχρι τι λάμπα.Το θέμα μου είναι ΠΩΣ από το κάτω μέρος του βραχίονα μπορώ με "διακριτικό" τρόπο να φτάσω μέχρι τι λάμπα....

vivident
21-06-11, 18:37
Το θέμα μου είναι ΠΩΣ από το κάτω μέρος του βραχίονα μπορώ με "διακριτικό" τρόπο να φτάσω μέχρι τι λάμπα....
Ελα μου? Τι εννοεις? Πως θα φτασεις τα 12 βολτ? Δεν το ζωγραφιζεις?

Manavi$
21-06-11, 18:53
Η φώτο που έχω βάλει είναι το φωτιστικό που θέλω να φτιάξω.

Lucitalia porsche design

Αν το ψάξεις ίσως βρεις και καλύτερες εικόνες.

Τα 12V φτάνουν στη λάμπα από τους βραχίωνες.Οι βραχίωνες είναι το μέσο για να φτάσει το ρεύμα μέχρι τη λάμπα(ξέρω ακούγεται λίγο κουφό).Π΄ντως καλώδια ΔΕΝ έχει ούτε εσωτερικά ούτε εξωτερικά.

Αν πιάσεις με το χέρι σου τους δύο βραχίωνες και ουσιαστικά τους βραχυκυκλώσεις, απλά θα σβήσει η λάμπα.

Από εκεί και πέρα στο οριτζιναλ φωτιστικό με κάποιο ψαγμένο τρόπο(πιθανώς και με κάποιο εσωτερικό αγωγό-καλώδιο) φτάνουν από τους βραχίωνες στη λάμπα.Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγο που έχει πολύ υψηλό κόστος αγοράς....

vivident
21-06-11, 19:10
Τωρα ειπες το προβλημα σου.
κολητηρι καλωδιο και στην ακρη της κεραιας κολημα.
Που ειναι το δυσκολο?

Manavi$
21-06-11, 20:29
:biggrin:

Καλά τα λες....έλεγα μήπως υπάρχει καμία πιο ιδανική λύση.

Θα προχωρήσω και θα επιστρέψω με το αποτέλεσμα....

Θενξ

chip
21-06-11, 20:57
Αν οι κεραίες δεν ειναι μονομένες και κάποιος τις βραχυκυκλώσει θα κάνει καλό μπαμ...
Πχ μπορεί κάποιος να τις ακουμπήσει και να αγγίξουν και οι δύο πάνω στο μεταλικό ρολόι του και να γίνει βραχυκύκλωμα...
προσοχή λοιπόν...

pantelisyzfr1
21-06-11, 21:09
περνά ενα ψιλό καλώδιο απο μέσα εσωτερικά και βαλε led για λάμπες

αλλα για να περάσεις το καλώδιο(α) θα πρέπει να αφαίρεσης 1-2 σωληνάκια απο την κάθε κεραία είναι δύσκολο άλλα γίνεται

vivident
21-06-11, 21:32
Ενταξει ρε chip δεν θα καταστρεψει και την πολυκατοικια με τα 12 βολτ
αλλα και παλι μπορει να βαλει καποιο κυκλωμα προστασιας απο βραχυκυκλωμα.

leeperik
22-06-11, 01:53
Ειχα παλια ενα τετοι φωτιστικο,αλλα με 2 βραχιονες,στην βαση ειχε τον διακοπτη και το τροφοδοτικο,αν θυμαμαι καλα εβγαζε ή 12 ή 14 volt.Οι βραχιονες βιδωναν πανω στην βαση με παξιμαδι και ειχαν κολησει τα καλωδιο + και - αντιστοιχα της τροφοδοσιας.Στην ουσια ηταν τυοπου κεραιες απο ραδιο αλλα πιο χοντρες για να αντεχουν το βαρος.Στο πανω μερος τους βρισκοταν το καλυμα και ο ανακλαστηρας της λαμπας και παλι με καλωδιακια απο το καθε "κεραιακι" συνδεοταν η βαση (http://images.search.yahoo.com/images/view?back=http%3A%2F%2Fimages.search.yahoo.com%2Fs earch%2Fimages%3Fp%3Dhalogen%2Blamps%2Bbase%26b%3D 22%26ni%3D21%26ei%3Dutf-8%26xargs%3D0%26pstart%3D1%26fr%3Dyfp-t-375&w=700&h=500&imgurl=img1.buyincoins.com%2Fgallery%2F5x-mr16-socket-01-01.jpg&rurl=http%3A%2F%2Fwww.buyincoins.com%2Fdetails%2F5-x-mr16-mr11-led-halogen-lamp-light-bulb-socket-base-1-product-3569.html&size=74KB&name=MR16+MR11+LED+Ha...&p=halogen+lamps+base&oid=46e34a733b119850e77f3b29bfaf1952&fr2=&no=35&tt=73000&b=22&ni=21&sigr=13b2nkrvg&sigi=11kmnvfd0&sigb=13jij06v3&.crumb=vDSQFaYBN91) (σαν και αυτη ηταν) της λαμπας (http://images.search.yahoo.com/images/view?back=http%3A%2F%2Fimages.search.yahoo.com%2Fs earch%2Fimages%3Fp%3Dhalogen%2Blamps%26ei%3DUTF-8%26fr%3Dyfp-t-375%26fr2%3Dtab-web&w=500&h=500&imgurl=www.apwagner.com%2Fimages%2Flarge%2Fproduct s%2Fwb08x10057_LRG.jpg&rurl=http%3A%2F%2Fwww.apwagner.com%2Findex.php%3Fm ain_page%3Dproduct_info%26products_id%3D698162&size=28KB&name=WB08X10057+Micro...&p=halogen+lamps&oid=40a241f8e8d104c0f8e5c9f0c95157ee&fr2=tab-web&no=9&tt=398000&sigr=12bth058g&sigi=11p2u3k7m&sigb=12uqabu9p&.crumb=vDSQFaYBN91).Τωρα αν επιανες τις 2 "καιρεες" ταυτοχρονα,και λειτουργουσε η συσκευη, και εσερνες το χερι ΄παραλληλα με αυτες ενιωθες ενα μικροτριξιμο,προφανως απο την ταση, αλλα δεν εσβηνε η λαμπα.Βεβαια μετα απο καιρο χρησης αρχιζαν και χαλαρωναν οι βιδες στις βασεις της καιραιας και επευτε το φωτιστικο,αυτα που εχουν 3 "κεραιες" πιθανολογω οτι ειναι πιο σταθερα,για τους λογους που λεει και ο Μηχαλης παραπανω.Βασικο βεβαια ειναι τα πλαστικα καλυματακαι η βαση, με το τοφοδοτικο να ειναι τοσο βαρια ωστε σε οποια γωνια και αν εχεις την λαμπα να μην βγαινει εκτος ευσταθειας και σωριαζεται κατω ολο το φωτιστικο,αν θυμαμαι καλα η βαση απο κατω ειχε ενα αρκετα βαρυ μεταλικο καπακι για το λογο αυτο.
Επισης λογω οτι ειχε λαμπα αλογονου ζεστενε υπερβολικα,ηταν φωτιστικο γραφειου, και οταν χαλαρωσαν οι συνδεσμοι πολλες φορες μου ειχε μαυρισει και σελιδα απο βιβλια!!!!Μπορεις να βαλεις και led. Καπως σαν αυτο ηταν (http://www.homedecorators.com/P/Halogen_II_Table_Lamp/470/).

Manavi$
22-06-11, 03:02
Φίλε Chip με 12 βολτ δεν θα γίνει τίποτα απολύτως αν τις πιάσεις.Ίσα ίσα που θα το νιώσεις.

Pantelisyzfr1 εσωτερικά δεν μπορείς να περάσεις καλώδιο διότι όταν θα θέλεις να ανεβοκατεβάζεις το φωτιστικό το καλώδιο δεν θα χωράει μέσα στις κεραίες....αρχικά και εγώ έτσι σκέφτηκα να το κάνω αλλά τζίφος...

Περικλή τα λες πολύ καλά τα πράγματα!!!Απλά θα γλυτώσω κάποιες από τις δυσκολίες δεδομένου ότι το φωτιστικό θα είναι οροφής και όχι γραφείου οπότε δεν θα έχω προβλημα σταθερότητας.Περισσότερο με απασχολεί το τεχνικό κομμάτι...

Από τα λίγα που έψαξα κατέληξα ότι θα κάνω ένα τριγωνικό κουτί που θα έχω μέσα τον μετασχηματιστή και το κουτί θα βιδωθεί στο ταβάνι.

Θα κατεβαίνουν 3 κεραίες από εκεί(οι δύο θα είναι οι αγωγοί για τα 12 βολτ).

Μου πρότεινε ένας φίλος το κάτω κομμάτι του φωτιστικού που θα είναι η λάμπα να μου το κάνει με ανθρακόνημα στο οποίο θα περάσει εσωτερικά καλώδιο το οποίο δεν θα φαίνεται και θα ενώνει ουσιαστικά τις κεραίες-αγωγούς με τη λάμπα.

Δύο πράγματα έχουν προκύψει πλέον.

1)Μου είπαν ότι τα 12 βολτ στα σημεία που κάνουν μικροενώσεις πολλές φορές προκαλούν μικροσπινθήρες και πιθανώς μετά από καιρό να μην λειτουργούν πολύ καλα....

2)Στην αγορά μπορείς να βρεις τις κλασικές κεραίες που το ένα άκρο κινείται περισκοπικά και το άλλο έχει το μεταλικό καπελάκι....
Στη δική μου περίπτωση καλό θα ήταν να βρω(ή να κάνω πατέντα) κεραία που να έχει και στις δύο άκρες βάσεις που να κινούνται περισκοπικά.Έτσι δίνει ελευθερία κίνησης για το φωτιστικό.

chip
22-06-11, 09:46
Εγώ δεν είπα οτι θα πάθει ηλεκτροπληξία κάποιος με 12V, αλλά αν πχ το τροφοδοτικό είναι 4-5Α και κάποιος βρχυκυκλώσει τις κεραίες (πχ με ένα μεταλικό ρολόι) θα κάνει έντονο μπαπ (σπινθήρα).

leeperik
22-06-11, 16:57
2)Στην αγορά μπορείς να βρεις τις κλασικές κεραίες που το ένα άκρο κινείται περισκοπικά και το άλλο έχει το μεταλικό καπελάκι....
Στη δική μου περίπτωση καλό θα ήταν να βρω(ή να κάνω πατέντα) κεραία που να έχει και στις δύο άκρες βάσεις που να κινούνται περισκοπικά.Έτσι δίνει ελευθερία κίνησης για το φωτιστικό.

Σε αυτην την περιπτωση ή θα παρεις τις κεραιες σου και απο την ακρη που δεν εχουν την βαση για βιδωμα βαλε μια βιδα (που παιρνει παξιμαδι) στην τρυπα και κολησε την με ενα καλαι και στην ακρη τους κολησε ενα ελασμα παρομοιο με αυτο της αλλης πλευρας ωστε να αποκτησει βαση και απο αυτην την πλευρα ή ρωτα μηπως εχουν στο εμποριο βασεις για κεραιες (δεν ξερω αν πουλανε) και κολησε την και απο την αλλη πλλευρα,ρωτα και σε καταστηματα με σιδηρικα και βιδες μηπως εχουν κατι ετοιμο σαν τη βαση που θες να την κολησεις ή βιδωσεις.

FILMAN
22-06-11, 17:08
Εγώ δεν είπα οτι θα πάθει ηλεκτροπληξία κάποιος με 12V, αλλά αν πχ το τροφοδοτικό είναι 4-5Α και κάποιος βρχυκυκλώσει τις κεραίες (πχ με ένα μεταλικό ρολόι) θα κάνει έντονο μπαπ (σπινθήρα).
Μπα, δεν είναι τόσο τραγικό, οι λάμπες σ' αυτά τα φωτιστικά είναι συνήθως 20W, οπότε μιλάμε για 1.6Α. Με μια ασφάλεια σε σειρά με το δευτερεύον ούτε σπίθα δεν θα προλάβεις να δεις!