PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα ενισχυτη



Elixir
21-06-11, 18:23
γεια και χαρα
εχω το εξησ προβλημα ο ενισχητησ μου ενω εχει πρασινο αναμενο φωσ(power)και δεν βγαζει ηχο και μεσα σε δευτερολεπτα αλλαζεο φωτακι σε κοκκινο (protec) και ζεστεναιται αποτομα χωρισ παλι να βγαλει καθολου ηχο τι παιζει??

Xarry
21-06-11, 18:27
Πες μας και τι ηχεια εχει πανω του. Ποσα Ω ειμαι ο ενισχυτης και ποσα τα ηχεια σου;

Elixir
21-06-11, 18:40
o ενισχητησ ειναι δικαναλοσ και τα ηχεια ειναι 2 και εχουν το καθενα δυο πηνεια ( ειναι γουφερ)

Danza
21-06-11, 18:53
Χωρίς τα ηχεία συνδεδεμένα κάνει τα ίδια κόλπα?

Αν ζεσταίνεται απότομα τότε μυρίζει βλάβη στο τελικό στάδιο, ρεύμα ηρεμίας κλπ....

Νομίζω μιλάμε για ενισχυτή αυτοκινήτου, μήπως συνδέσατε τα πηνία όλα μαζί παράλληλα και γεφύρωσες τον ενισχυτή να παίξει 1Ω γέφυρα?

Elixir
21-06-11, 19:01
ναι γεφυρα για να παιξει στα 2 ομ αλλα η συνδεσμολογια ηταν σε σειρα και παραλληλα
το γεφυρομα ρυ8μιζεται απο κουμπι πανω στον ενισχητη η με καλωδια?

Danza
21-06-11, 19:03
Το γεφύρωμα γίνεται πάνω στον ενισχυτή με κουμπί ή διακόπτη.

Ο ενισχυτής μπορούσε να παίξει 2Ω γέφυρα όμως? Θέλω να πω στα χαρτιά του εγκρίνει ο κατασκευαστής αυτή την ωμικότητα για γέφυρα?

Elixir
21-06-11, 19:10
http://salestores.com/spldk220.html

εχει εναν τρι8εσιο διακοπτη που στη μεση λεει full αυτο ειναι το γεφυρομα??? (http://salestores.com/spldk220.html)

Elixir
21-06-11, 19:44
με τον διακοπτη γεφυρωνω δυοτι ο ενισχητησ μου ειναι δικαναλοσ απο εκει εχει σημασια ποιο καναλι διαλεγω για να πεξω τα ηχεια???

Danza
21-06-11, 19:49
με τον διακοπτη γεφυρωνω δυοτι ο ενισχητησ μου ειναι δικαναλοσ απο εκει εχει σημασια ποιο καναλι διαλεγω για να πεξω τα ηχεια???

Συνήθως παίρνεις το + απο το left channel και το - απο το right channel, στις εξόδους έχουν όλοι οι ενισχυτές σχετικό διάγραμμα για την συνδεσμολογία Bridge (γέφυρα).

Τώρα για SPL επειδή τους ξέρω καλά στα 2Ω γέφυρα ΔΕΝ παίζουνε μπάσο αλλά μόνο μεσσαιουψηλές συχνότητες (φωνή). εσύ ήθελες να παίξεις μπάσο φαντάζομαι σωστά?

Elixir
21-06-11, 20:31
ναι(πωπω βλεπω κατι λα8η πιο πανω που εχω κανει με ορθογραφικα...)
8α τα δοκιμασω και θα απαντησω αμεσα
παντωσ για μια στιγμη ο ενισχητησ μυρισε λιγο καμενοσ και εβγαλε λιγο ασπρο καπνο τον εσβησα και μολισ κρυωσε τον εβαλα παλι σε λειτουργεια και αναψε κανονικα το φωτακι
παντωσ αν σασ βοηθα αυτη η λεπτομερεια ο ενισχητησ μου εχει απο την μια πλευρα τησ ρυθμισεισ και τα rca και απω την αλλη τισ εισοδουσ για καλωδια -και ζεστενοταν απο την πλευρα των ρυθμισεων!

Danza
21-06-11, 20:52
ναι(πωπω βλεπω κατι λα8η πιο πανω που εχω κανει με ορθογραφικα...)
8α τα δοκιμασω και θα απαντησω αμεσα
παντωσ για μια στιγμη ο ενισχητησ μυρισε λιγο καμενοσ και εβγαλε λιγο ασπρο καπνο τον εσβησα και μολισ κρυωσε τον εβαλα παλι σε λειτουργεια και αναψε κανονικα το φωτακι
παντωσ αν σασ βοηθα αυτη η λεπτομερεια ο ενισχητησ μου εχει απο την μια πλευρα τησ ρυθμισεισ και τα rca και απω την αλλη τισ εισοδουσ για καλωδια -και ζεστενοταν απο την πλευρα των ρυθμισεων!

Βραχυκυκλωμένα εξόδου φίλε μου..... Με λίγα λόγια τον έστειλες.....

Elixir
21-06-11, 21:11
ναι αλλα αναβει...
και στην αρχη ακουγεται ελαχιστα ηχοσ(ελαχιστα ντεσιμπελ)
αν καηκε σε αυτο το σημειο επισκευαζεται???

Danza
21-06-11, 21:27
Όλα επισκευάζονται φίλε μου. Καλό είναι να μην τον βάζεις να παίζει μέχρι να επισκευαστεί..... Αν μπορείς άνοιξέ τον και πόσταρε καμιά φωτογραφία να δούμε τι παίζει.....

ultra ακούς?

Elixir
22-06-11, 18:53
παιδια τον πηγα για επισκευη δεν κελαηδαει με την καμια...
η συνδεσμολογια που χρησιμοποιησα ηταν η δευτερη
http://www.the12volt.com/caraudio/woofer_configurations.asp?Q=2&I=22

(http://www.the12volt.com/caraudio/woofer_configurations.asp?Q=2&I=22)

Elixir
28-06-11, 18:53
παιδια τον πηγα για επισκευη και μου ειπε ο ανθρωποσ πωσ μονο για κατι τρανζιστορακια 8ελει 20ε για το ενα και 8ελει 4 δηλαδη μονο 80ε εκει,κατ αρχασ υπαρχουν τρανζιστορ η ολοκληρωμενα τρανζιστορ(δεν ειδα τι εχει) που κοστιζουν τοσο?

Elixir
28-06-11, 20:54
γενικα δεν νομιζω να πεζουν τετοιεσ τιμες σε ηλεκτρονικα ειδη...

Elixir
29-06-11, 19:08
γενικα δεν νομιζω να πεζουν τετοιεσ τιμες σε ηλεκτρονικα ειδη...

navar
01-07-11, 03:49
παιδια τον πηγα για επισκευη και μου ειπε ο ανθρωποσ πωσ μονο για κατι τρανζιστορακια 8ελει 20ε για το ενα και 8ελει 4 δηλαδη μονο 80ε εκει,κατ αρχασ υπαρχουν τρανζιστορ η ολοκληρωμενα τρανζιστορ(δεν ειδα τι εχει) που κοστιζουν τοσο?
βασικά μάλλον δεν είναι τα τρανζιστορακια , αλλα τα mosfets που μάλλον έχει , και εκεί όντως οι τιμές μπορεί να είναι λίγο τσιμπημένες για αυτά τα ισχύος , κάτσε να απαντήσει και κανένας ποιό σχετικός !!!
ultra που είσαι παλικάρι μου χαμένος ?
μην μασάς αμα ξαναέρθει ο τουρμπάτος θα τον δείρω εγώ μιας και εμείς ξέρουμε ποιός είσαι !

ultra
01-07-11, 07:08
Elixir, σου εχω στειλει σχετικο ΠΜ στις 28/6.

Τι γινεται με αυτον τον ενισχυτη? Τον εχεις στα χερια σου?

Αν θελεις να τον επισκευασεις, βγαλε μια καλη φωτογραφια απο το εσωτερικο του.

Κωστα (navar), σ ευχαριστω.