PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειδοποίηση για θερμοσίφωνα



selectronic
22-06-11, 22:54
Κύριοι θα ήθελα για μια ακόμα φορά την βοήθειά σας.

Θέλω να έχω ένα είδος ειδοποίησης για τον θερμοσίφωνα, συγκεκριμένα να μου σφυράει ένα buzzer όταν αυτός είναι ανοικτός για περισσότερο από κάποιο χρόνο.
Έχω δει τα παρεμφερή θέματα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54889&highlight=%E8%E5%F1%EC%EF%F3%E9%F6%F9%ED%E1%F2 και http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48679&highlight=%E8%E5%F1%EC%EF%F3%E9%F6%F9%ED%E1%F2 , αλλά το πρώτο δεν μου κάνει γιατί δεν είναι φτηνό, το δεύτερο γιατί λαμπάκι έχω ήδη.

Το ιδανικό για εμένα θα ήταν να αρχίσει το buzzer να κάνει “μπιπ - μπιπ” μετά από τα 10 λεπτά, και μετά από 20 λεπτά να σφυράει μόνιμα.

Μπορώ να το βάλω ή στον πίνακα (αρκεί να είναι μικρό και να χωράει ΜΕΣΑ) που μάλλον είναι δύσκολο, ή να το βάλω παράλληλα με ένα λαμπάκι που υπάρχει στο σαλόνι πάνω από το πατάρι (είναι παράλληλα με την παροχή, όχι με την αντίσταση = είναι μόνιμα αναμμένο όση ώρα λειτουργεί ο θερμοσίφωνας).

Σκεπτόμουν ότι κάποιο κύκλωμα timer με 555 θα ήταν το καλύτερο, ιδανικά με τροφοδοσία χωρίς μετ/στη για να το βάλω μέσα στον πίνακα. Ναι το ξέρω ότι δεν είναι και τόσο ασφαλές, αλλά αν μπει μέσα στον πίνακα δεν με νοιάζει, το κυκλωματάκι θα σε σκοτώσει ή η 3x63Α παροχή? Και αν μπει στο λαμπάκι μπορώ να βάλω την κατασκευή σε κουτί μέσα στο πατάρι και να βγάλω μόνο το buzzer έξω, οπότε και με μετ/στη δεν έχω θέμα. Απλώς προτιμώ τον πίνακα για να μην ανοίγω τρύπες στα πατάρια κτλ.

Έχω στην σαβούρα μου και 2 «αυτόματους» πίνακα, έναν κλασσικό αυτόματο κλιμακοστασίου και ένα “ multifunction timer”, μήπως βοηθάνε καθόλου? Δυστυχώς έχει περάσει λίγος καιρός από τότε που έκανα ψηφιακά ηλεκτρονικά και δεν μπορώ να βγάλω άκρη με το multifunction…
21303213042130521306 http://www.youtube.com/watch?v=ki4OSouXMSY


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

sv4lqcnik
22-06-11, 23:53
παρε επιστροφη απο τον θερμοστατη του θερμοσιφωνα και οπλισε ενα ρελε ραγας , αφου ζεστανει το νερο ο θερμοσιφωνας και κοψει η επαφη N C να δωσει στο χρονικο και μετα σε buzer η
σε ενα 25 αμπερο ρελε ραγας κοβεις την παροχη και την επαναφερεις με μπουτον για να αναψει ξανα οταν τον χρειαστεις . Φαντασια μονο χρειαζετε .

selectronic
23-06-11, 00:10
Δεν είναι άσχημες οι ιδέες σου…

Το πρώτο είναι πανεύκολο και απλό, το κρατάω σαν εναλλακτική. Και το δεύτερο είναι καλό αλλά θα πρέπει να εκπαιδεύσω την μάνα μου :laugh:, και θα προτιμούσα να μην μπλέξω με «χοντρά» ρεύματα, να μην κόβω την παροχή του θερμοσίφωνα δηλαδή. Το σκεπτικό μου είναι ένα κυκλωματάκι χαμηλής ισχύος, μόνο το buzzerακι να βαράει.

Είχα δει κάποτε ένα κυκλωματάκι για speaker protection που έκανε αυτό που ήθελα, αναβόσβηνε ένα λεντάκι όση ώρα ήταν κομμένα τα ηχεία και όταν τα σύνδεε το led έμενε ανοικτό, αλλά δεν μπορώ να το βρω ρε γμτ…

Μου έχει κολλήσει αυτό με το buzzer…

sv4lqcnik
23-06-11, 00:17
με την ευχημου και καλη επιτυχια

555 =======555
αυτο ειναι το μυστικο που το ξερουν ολοι σε συνδιασμο με την ποιο πανω ιδεα και διχρωμο led υψηλης φωτεινοτητας εεε;;;

selectronic
23-06-11, 00:29
sv4lqcnik σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σου. :001_smile:

Τώρα που το λες νομίζω ότι με δύο και όχι ένα 555 ήταν το κύκλωμα που είχα δει!

sv4lqcnik
23-06-11, 00:38
και με ενα 555 μπορει ναγινει

συνδιασμος απλος με το ρελε κολημενο αναβει η ενδειξη σταθερα κατοπιν η αλλη ερπαφη δινει στο 555 και κανεις φλας σε οτι χρονο θες για σκεψου λιγο

selectronic
23-06-11, 00:55
Ναι, αντί να μετράω λεπτά που είναι αναμμένος, απλώς παίρνω «εντολή» όταν σβήσει η αντίσταση… Και ένα 555 αρχίζει να βαράει ένα buzzer… Για κάτσε να το σκεφτώ λιγουλάκι …

sv4lqcnik
23-06-11, 01:28
οσο θες σκεψου δικα σου κυταρα θα καψεις :001_rolleyes::lool:

selectronic
23-06-11, 01:31
Λοιπόν, πρόχειρο σχέδιο (όποιος γελάσει ντροπή του):

21311

EDIT:

Ν = ουδέτερος
ΦΑΣΗ-Φ = φάση από διακόπτη θερμοσιφώνου
ΦΑΣΗ-R = φάση από αντίσταση θερμοσιφώνου

Άρα,
Με θερμοσίφωνο κλειστό, το κύκλωμα δεν παίρνει φάση και είναι off
Με θερμοσίφωνο ανοικτό (αντίσταση on) ο ρελές κολλάει, ο ουδέτερος πάει στην επαφή NO και το κύκλωμα είναι πάλι off
Με θερμοσίφωνο ανοικτό (αντίσταση off) ο ρελές ανοίγει και το κύκλωμα παίρνει και φάση και ουδέτερο και το κύκλωμα παίρνει τάση.

Σωστα?

sv4lqcnik
23-06-11, 01:43
παρε την φαση απο τον θερμοστατη που παει προς αντισταση για το πηνειο του ρελε και οταν κοψει ο θερμοστατης η επαφη που γεφυρωνει σε ηρεμια NC θα οδηγησει το υπολοιπο κυκλωμα και τα υπολοιπα θα τα κανει το 555 Δυστυχως δεν εχω καμερα να κανω το ιδιο και ξερεις εγω δεν ντρεπωμαι και ασ γελανε ως αυριο ενα πραμα

selectronic
23-06-11, 01:48
παρε την φαση απο τον θερμοστατη που παει προς αντισταση για το πηνειο του ρελε και οταν κοψει ο θερμοστατης η επαφη που γεφυρωνει σε ηρεμια NC θα οδηγησει το υπολοιπο κυκλωμα και τα υπολοιπα θα τα κανει το 555 Δυστυχως δεν εχω καμερα να κανω το ιδιο και ξερεις εγω δεν ντρεπωμαι και ασ γελανε ως αυριο ενα πραμα

Αυτό δεν έχω κανει? :001_unsure:

selectronic
23-06-11, 01:57
Με τον θερμοσίφωνα:

21312

sv4lqcnik
23-06-11, 01:57
απλα και ωραια
το μονο που εκανα ηταν μια <<ζωντανη>> σκεψη επαληθευσης καλη κατασκευη λοιπων ορμα στο ψαχνο δεν χανεις τιποτα .

selectronic
23-06-11, 02:02
Thanks! :001_smile:

sv4lqcnik
23-06-11, 02:10
και οπως θα λεγανε και οι φιλοιμας οι εγγλεζοι your wellcam
και σε δικη μου απλη μεταφραση δεν κανει τιποτα
απλα αν δεν ηθελα δεν θα απαντουσα
αλλα δωρεα ελαβατε δωρεα δωτε
οι ιδεες ειναι για μοιρασμα αυτα για ο,τι αλο μπορω παλι εδω γεια χαρα

FILMAN
23-06-11, 15:09
Το ρελέ τί το βάλατε;

selectronic
23-06-11, 15:42
Το ρελέ τί το βάλατε;

Για να δουλεύει το κύκλωμα (555) «ανάποδα» με την αντίσταση. Δηλαδή όταν η αντίσταση παίρνει τάση το κύκλωμα να είναι off και όταν η αντίσταση σβήνει το κύκλωμα να είναι on.

Βρήκα ένα παλιό buzzerακι από PC, βρήκα και έναν μετ/στη πλακέτας μικρό, τώρα το μόνο που μένει είναι να πάρω και 2-3 ΝΕ555 και να πιάσω δουλειά…

FILMAN
23-06-11, 15:50
Για να δουλεύει το κύκλωμα (555) «ανάποδα» με την αντίσταση. Δηλαδή όταν η αντίσταση παίρνει τάση το κύκλωμα να είναι off και όταν η αντίσταση σβήνει το κύκλωμα να είναι on.

Το κατάλαβα, η ερώτηση ήταν ρητορική. ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο αποτέλεσμα θα είχες βάζοντας το πρωτεύον του μετασχηματιστή σου ανάμεσα στις δυο "φάσεις" που έχεις σημειώσει στο διάγραμμα του ποστ #9... Χωρίς καθόλου ρελέ...

selectronic
23-06-11, 16:01
...το πρωτεύον του μετασχηματιστή σου ανάμεσα στις δυο "φάσεις" που έχεις σημειώσει στο διάγραμμα του ποστ #9...

Συγνώμη αλλά δεν το πιάνω το νόημα, τι εννοείς ανάμεσα στις φάσεις? Σίγουρα όχι φαση-φάση, άρα? Sorry αλλά το εργαλείο καίει μαζούτ :001_smile:

selectronic
23-06-11, 16:42
Αν , λέω αν εννοείς αυτό,
21322
Δεν θα παίξει, σωστά? Όταν η αντίσταση ζεστάνει ο θερμοστάτης θα είναι «κολλημένος» και το κύκλωμα θα είναι off, αφού ουσιαστικά θα του βραχυκυκλώνει (όχι με την ΜΠΑΠ έννοια) την τροφοδοσία. Όταν όμως σταματήσει να ζεσταίνει και ανοίξει ο θερμοστάτης, τότε θα έχουμε 2 αντιστάσεις σε σειρά: την αντίσταση του θερμοσίφωνα και το πρωτεύον του μετ/στη. Τα λέω σωστά?

Αν λέω κουταμάρες μην βαράς, απλώς προσπαθώ να σκεφτώ τι εννοούσες…

FILMAN
23-06-11, 16:55
Αν , λέω αν εννοείς αυτό,
21322
Δεν θα παίξει, σωστά? Όταν η αντίσταση ζεστάνει ο θερμοστάτης θα είναι «κολλημένος» και το κύκλωμα θα είναι off, αφού ουσιαστικά θα του βραχυκυκλώνει (όχι με την ΜΠΑΠ έννοια) την τροφοδοσία. Όταν όμως σταματήσει να ζεσταίνει και ανοίξει ο θερμοστάτης, τότε θα έχουμε 2 αντιστάσεις σε σειρά: την αντίσταση του θερμοσίφωνα και το πρωτεύον του μετ/στη. Τα λέω σωστά?

Αν λέω κουταμάρες μην βαράς, απλώς προσπαθώ να σκεφτώ τι εννοούσες…
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ εννοούσα. Γιατί λες ότι δεν θα παίξει; Η αντίσταση του θερμοσίφωνα που θα είναι σε σειρά με το πρωτεύον του μ/ς που θα βάλεις είναι (230V ^ 2) / 4000W = 13.2Ω. Ο μ/ς αν είναι π.χ. 10W (που είναι πολύ ...γενναιόδωρο), έχει μια ισοδύναμη αντίσταση στο πρωτεύον (230V ^ 2) / 10W = 5290Ω. Αν λοιπόν του βάλεις σε σειρά την αντίσταση των 13.2Ω και τροφοδοτήσεις με 230V, η τάση στο πρωτεύον του μ/ς θα είναι μικρότερη από 230V και συγκεκριμένα (230V * 5290Ω) / (5290Ω + 13.2Ω) = 229.4V. Λες να μη δουλέψει; Και να φανταστείς ότι το κύκλωμά σου θα καταναλώνει πολύ λιγότερο από 10W!

selectronic
23-06-11, 17:10
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ εννοούσα. Γιατί λες ότι δεν θα παίξει; Η αντίσταση του θερμοσίφωνα που θα είναι σε σειρά με το πρωτεύον του μ/ς που θα βάλεις είναι (230V ^ 2) / 4000W = 13.2Ω. Ο μ/ς αν είναι π.χ. 10W (που είναι πολύ ...γενναιόδωρο), έχει μια ισοδύναμη αντίσταση στο πρωτεύον (230V ^ 2) / 10W = 5290Ω. Αν λοιπόν του βάλεις σε σειρά την αντίσταση των 13.2Ω και τροφοδοτήσεις με 230V, η τάση στο πρωτεύον του μ/ς θα είναι μικρότερη από 230V και συγκεκριμένα (230V * 5290Ω) / (5290Ω + 13.2Ω) = 229.4V. Λες να μη δουλέψει; Και να φανταστείς ότι το κύκλωμά σου θα καταναλώνει πολύ λιγότερο από 10W!

Εντάξει λοιπόν, το παραδέχομαι : είμαι ο μόνος ηλεκτρονικός που δεν ξέρει να κάνει έναν απλό υπολογισμό με τον Νόμο του Ωμ ](*,)

21324
Μόλις μέτρησα και τον μετ/στη μου, έχει αντίσταση 2450Ω. Ούτε ρελές δηλαδή! Όλο και πιο απλό βγαίνει το κύκλωμα!


in other news…


Είχα βρει ένα κυκλωματάκι από τα χιλιάδες που κυκλοφορούν, ήταν όμως για έξοδο με μεγαφωνάκι και όχι buzzer. Επίσης ο μετ/στης που βρήκα βγάζει 18V, άρα περίπου 25V μετά από ανόρθωση-πυκνωτή, και έλεγα ότι το 7812 δεν θα μου κάνει, θα πρέπει να βάλω LM317. Και τότε βρήκα το παρακάτω (http://www.discovercircuits.com/H-Corner/24vpowbeeper.htm),
21323


το οποίο είναι τέλειο, και buzzer και 24V τροφοδοσία! Απλά και γρήγορα μόνο με μία zener. Νομίζω ότι θα παίξει, το buzzer τραβάει αμελητέο ρεύμα και παρότι εγώ δεν θα βάλω CMOS 555 αλλά το κλασσικό DIP8, πιστεύω ότι δεν θα έχω θέμα. Θα κάνω και δοκιμή βέβαια, και το πολύ πολύ αν δεν αντέξει η μικρή γυάλινη zener που έχω θα πάρω και μία 1-2 watt.
Επίσης νομίζω ότι η δίοδος 1Ν4001 δεν είναι απαραίτητη, η αντίσταση 4,7Κ είναι? Τι κάνει?

Άρα έχουμε:
2 ασφάλειες 100-200mA μέσα στο καπάκι του θερμοσίφωνα πριν πάρω τα 2 καλώδια (μην έχουμε τίποτα KW βραχυκύκλωμα αν κάνει ΜΠΑΜ! κάποια στιγμή το κυκλωματάκι), 2x1,5mm (ΝΥΜ για παν ενδεχόμενο) 2-3 μέτρα μέχρι την πόρτα του παταριού, και ένα πλαστικό κουτάκι με τροφοδοσία και το 555. Τραβάω και λίγο καλωδιάκι και κρεμάω το buzzer έξω από την πόρτα να το ακούμε και όλα καλά.

Αν ακούτε κάτι λάθος βαράτε με αλύπητα:laugh:

EDIT:
Και μιας και ο FILMAN μου θύμισε τον Νόμο του Ωμ, αν το ΝΕ555 καταναλώνει 15mA και πες και άλλα 5mA το buzzer, τότε με 12V zener έχουμε 12x0,02 = 0,24W στην zener. Άρα η 1/4W που έχω δεν παίζει…

FILMAN
23-06-11, 17:27
Είχα βρει ένα κυκλωματάκι από τα χιλιάδες που κυκλοφορούν, ήταν όμως για έξοδο με μεγαφωνάκι και όχι buzzer. Επίσης ο μετ/στης που βρήκα βγάζει 18V, άρα περίπου 25V μετά από ανόρθωση-πυκνωτή, και έλεγα ότι το 7812 δεν θα μου κάνει, θα πρέπει να βάλω LM317.

(Το 7812 αντέχει τάση ως 35V.)

Και τότε βρήκα το παρακάτω (http://www.discovercircuits.com/H-Corner/24vpowbeeper.htm),
21323


το οποίο είναι τέλειο, και buzzer και 24V τροφοδοσία! Απλά και γρήγορα μόνο με μία zener. Νομίζω ότι θα παίξει, το buzzer τραβάει αμελητέο ρεύμα και παρότι εγώ δεν θα βάλω CMOS 555 αλλά το κλασσικό DIP8, πιστεύω ότι δεν θα έχω θέμα. Θα κάνω και δοκιμή βέβαια, και το πολύ πολύ αν δεν αντέξει η μικρή γυάλινη zener που έχω θα πάρω και μία 1-2 watt.

(Η τάση της ζένερ αφαιρείται από την τάση του τροφοδοτικού και αυτό που μένει είναι η τάση τροφοδοσίας του κυκλώματος. Η ισχύς της ζένερ πρέπει να είναι τουλάχιστον ίση με το γινόμενο της τάσης της επί το μέγιστο ρεύμα που τραβάει το κύκλωμα.)

Επίσης νομίζω ότι η δίοδος 1Ν4001 δεν είναι απαραίτητη, (σωστά) η αντίσταση 4,7Κ είναι? (Όχι.) Τι κάνει? (Τίποτα απολύτως.)

Άρα έχουμε:
2 ασφάλειες 100-200mA μέσα στο καπάκι του θερμοσίφωνα πριν πάρω τα 2 καλώδια (μην έχουμε τίποτα KW βραχυκύκλωμα αν κάνει ΜΠΑΜ! κάποια στιγμή το κυκλωματάκι), 2x1,5mm (ΝΥΜ για παν ενδεχόμενο) 2-3 μέτρα μέχρι την πόρτα του παταριού, και ένα πλαστικό κουτάκι με τροφοδοσία και το 555. Τραβάω και λίγο καλωδιάκι και κρεμάω το buzzer έξω από την πόρτα να το ακούμε και όλα καλά.

Αν ακούτε κάτι λάθος βαράτε με αλύπητα:laugh:Έχουμε κι αυτούς τους 10 χαρακτήρες...

selectronic
23-06-11, 17:41
Όχι ρε γμτ, και με τον Ωμ τζίφος, ΚΑΙ ένα datasheet δεν μπορώ να διαβάσω… :saad::001_unsure::angry::cursing:
21325

Εγώ κοίταξα στο “input voltage” κάτω, και είπα «Α μάλιστα, το 7805 αντέχει μέχρι 10V, το 7812 μέχρι 19V και το 7815 μέχρι 23V» , και πιο πάνω που λέει πάλι “input voltage” και για τα τρία είναι 35V ούτε που του έριξα ματιά…

Τέλος, θα το δώσω εργολαβία το κύκλωμα να κοιμάμαι ήσυχος :lool:

FILMAN
23-06-11, 17:45
Τα 10, 19 και 23V είναι οι τάσεις στις οποίες πάρθηκαν οι μετρήσεις του πίνακα και όχι οι μέγιστες τάσεις λειτουργίας. Η μέγιστη τάση λειτουργίας για τα 78ΧΧ είναι 35V με εξαίρεση το 7824 που αντέχει ως τα 40V.

selectronic
23-06-11, 17:54
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια FILMAN :001_smile:

selectronic
04-07-11, 13:33
2159721598
Το έφτιαξα το κύκλωμα, όλα καλά, δουλεύει τέλεια. Τράβηξα το σύνθετο, ανέβηκα στο πατάρι, κατέβασα καμιά 40αριά κιλά πράγματα να φτάσω στον θερμοσίφωνα, ανέβασα πάνω εργαλεία, αλλά ο θερμοστάτης είχε άλλα σχέδια…
2159921600
Δυστυχώς λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο από αυτόν που πίστευα, η φάση κου ο ουδέτερος κουμπώνουν απευθείας πάνω του και βγάζει από την πίσω πλευρά pins που κουμπώνουν πάνω στην αντίσταση. Η πρώτη μου σκέψη ήταν να βάλω απλώς κι έναν ρελέ όπως στο ποστ #9, αλλά μετά την πάροδο 10 λεπτών κάτι έπαθαν τα νεύρα μου :angry: και αποφάσισα να πάω πάλι στο plan A, δηλαδή να φτιάξω άλλο ένα χρονικό και να αρχίσει να σφυράει το ηχείο μετά από δέκα λεπτά. Αν έχει κάποιος κάτι έτοιμο ας μου το πει όσο οργώνω το internet :001_smile:

FILMAN
04-07-11, 13:59
Μια χαρά είναι ο θερμοστάτης, τα δυο βύσματα που βλέπεις κάτω από το κίτρινο κουμπί είναι τα δυο άκρα της αντίστασης. εκεί μπαίνει το λαμπάκι.

sv4lqcnik
04-07-11, 14:14
καλα ειπε ο φιλιππος τις επαφες που εχει ο θερμοστατης κοντα στο ρυθμηστικο δεν τις ειδες εκεισυνδεεται το λαμπακι της ενδιξης λειτουργειας εκει βαλε με δυο ακροδεκτες την εντολη για το ρελε και δεν χρειαζεται να σερφαρεις με την σανιδα στο νετ με κυνδυνο να πνιγεις:lool::lool:

FILMAN
04-07-11, 14:20
Όχι, εκεί θα βάλει το ένα καλώδιο του μ/ς και το άλλο στη φάση της παροχής. Άμα δεις το θερμοστάτη προσεχτικά θα δεις ότι έχει σχέδιο.

selectronic
04-07-11, 14:27
Ακριβώς αυτό είναι το θέμα, στις επαφές 1 και 2 είναι συνδεδεμένο το λαμπάκι που υπάρχει τώρα στην πόρτα του παταριού. Το λαμπάκι αυτό όμως δεν το έχω δει ποτέ σβηστό (με την ασφάλεια του θερμοσίφωνα αναμμένη).
Στην αρχή είπα ότι θα έχει καεί ο θερμοστάτης και θαύμα είναι που δεν έσκασε ο θερμοσίφωνας όταν έμεινε 6-7ώρες αναμμένος προχτές. Του έκαψα όμως μετά το «πούρο» και έδειξε καλός, και την αντίσταση έκοψε και το λαμπάκι.

Το ξέρω ότι ακούγετε αντιφατικό αυτό που θα πω αλλά αλήθεια δεν το έχω δει ΠΟΤΕ το λαμπάκι σβηστό όση ώρα και να καίει ο θερμοσίφωνας.

Είπα λοιπόν να κάνω αυτό που θεωρώ εγώ πιο ασφαλές, δηλαδή ένα timer που να παίρνει κατ’ ευθείαν από φάση-ουδέτερο (από την ασφάλεια δηλαδή), οπότε θα ξέρω ότι ανεξαρτήτως τι παίζει με αντίσταση-θερμοστάτη, το ηχείο θα σφυράει αν η ασφάλεια ξεχαστεί on για πάνω από Χ λεπτά…

selectronic
04-07-11, 14:30
Το έχω δει το σχέδιο FILMAN. Για τους λόγους που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ είπα στο #27 ότι μου σπάσαν τα νέυρα…

selectronic
04-07-11, 18:02
Έφτιαξα για timer το παρακάτω κύκλωμα, από αυτό θα δίνω στο άλλο 555 που βγάζει το 1KHz για το ηχείο
21608

Για test έβαλα RC για μικρό χρόνο (~4sec) 100K και 33μF. Μετά θα βάλω 1ΜΩ και 570μF (470+100) για 10,5 λεπτά χρόνο.

Κάτι δεν πάει καλά όμως, μερικές φορές δουλεύει, άλλες με το που δίνω τροφοδοσία ανάβει το λαμπάκι και μένει έτσι. Πυκνωτή παράλληλα στην τροφοδοσία δεν έχω βάλει ακόμα να πω ότι αυτός φταίει, άρα κάτι άλλο «κρατάει» τάση μαλλον. Για τον C δν μπορώ να βάλω αντίσταση να τον εκφορτίζει γιατί αυτός μετράει τον χρόνο, και ο 22nF μου ακούγετε πολύ μικρός για να κρατάει τόση τάση που να μπερδεύει το κύκλωμα.

Αυτές είναι οι δικές μου σκέψεις, καμιά ιδέα? Έχω ξεχάσει κάτι?:confused1:

sv4lqcnik
04-07-11, 18:02
κανε ρυθμηση στον θερμοστατη να κοβει με τον πρακτικο τροπο . μερικες φορες οι θερμοστατες μενουν ασυγκινητοι και τοτε βαζουμε το χερακι μας και τον ρυθμηζουμε ετσι ωστε να κοβει οταν καταλαβουμε εμεις δοκιμαζοντας το νερο με το χερι οταν καψει ρυθμιζουμε τον θερμοστατη να κοψει γυριζωντας το πλαστκο βιδακι της ρυθμισης καμια φορα υπαρχει στο θερμοστοιχειο δαφορα με το ογρανο θερμοκρασιας επαφης που εχουν τι αλο ναπω απο μακρυα πολλα τραγουδια

selectronic
04-07-11, 18:09
sv4lqcnik σωστά τα λες, αλλά τώρα είναι στους 55 βαθμούς. Το κούνησα λίγο μπρος-πίσω το ρυθμιστικό μήπως είχε «σκαλώσει» κάπου, αλλά πιο χαμηλά δεν το βάζω γιατί τον χειμώνα θα πρέπει να ξανανεβαίνω στο πατάρι να τον ανεβάσω και δεν λέει…

Και όταν ζέστανα το πούρο του έκοψε, τώρα σε τι θερμοκρασία…

selectronic
04-07-11, 18:32
Γενικά είναι ένα θέμα αυτό με την θερμοκρασία, είναι και ανάλογα τον άνθρωπο. Πχ σε αυτόν (80 λίτρα και οριζόντια τοποθετημένος) το χειμώνα το νερό μπορεί να ζεματάει στα 10λεπτά, αλλά αν μπω για μπάνιο θα μείνω από νερό στα μισά. Στα 20λεπτά δεν το νιώθω πιο καυτό το νερό (τώρα δεν είναι και NTC το χέρι μου) αλλά μπορώ να κάνω το μπάνιο μου με την ησυχία μου και δεν μένω από ζεστό νερό.

Και με το κύκλωμα που έφτιαξα πριν περίμενα να δω πότε θα άρχιζε να σφυράει για να καταλάβω τον «κύκλο» του θερμοστάτη. Πίστευα πχ ότι στο παραπάνω παράδειγμα μπορεί ο θερμοστάτης να κόβει στα 13 λεπτά και ο παραπάνω χρόνος να είναι άχρηστος. Ή να ζέσταινε 6λεπτά και μετά 4 να έσβηνε κτλ. Με την απόρροια θα μείνω…

Και αυτό με το λαμπάκι, δεν μπορεί θα το είχα δει κάποια στιγμή σβηστό, ακόμα κι όταν είχαμε τον θερμοσίφωνα ανοιχτό για 2-3 ώρες κάποια στιγμή, δεν θυμάμαι ούτε τότε να το είδα να σβήνει…
Γι αυτό και γύρισα στο αρχικό σχέδιο, εγώ νόμιζα ότι το λαμπάκι ήταν πάνω στο 220 και γι αυτό δεν έσβηνε ποτέ. Με τα νέα δεδομένα μπορεί και το alarm να μην ακουστεί ποτέ. Αλλά ο θερμοστάτης δείχνει να δουλεύει, ο θερμοσίφωνας δεν έχει κάνει μπαμ ακόμα και μετά από 5-6 ώρες ξεχασμένος ανοικτός… Να την πάλι η αντίφαση, τελικά τι παίζει??? Και κάπου εκεί είναι που ανοίγω άλλη μία παγωμένη μπύρα :lool::lool::lool:

sv4lqcnik
04-07-11, 18:54
αν εχεις πολυμετρο με θερμοστατη μπορεις να μετρησεις στην πηγη της την θερμοκρασια δλδ στην τρυπα του θερμοστατη και να τον ρυθμησεις αναλογα πεντε πανω πεντε κατω με το που κοβει επισης αν δεν εμπιστευεσαι τον θερμοστατη που εχει ο θερμοσιφωνας μπορεις να παρεις καποιον απο το εμπορειο υπαρχει lae προσιτη τιμη εκει στην αθηνα και προσαρμοζεις το ntc h ptc που εχει στο κεαθειο του θερμοστατη και οδηγεις ρελε 25Α στον πινακα και εισαι σιγουρος αφου μπορεις να τον τοποθετησεις στη πορτα αν εχει εκει πινακακι με την ενδειξη και επισης να βαλεις εκει τον βομβητη με το 555 . ο δε θερμοσιφωνας θα τιναξει τα σοληλακια που εχει εισοδο εξοδο νερου πρωτα. αλλα αν ωσ τωρα δεν εκανε μπαμ κανε κανενα ευχελαιο ποτε δεν ξερεις τι θα κανει

selectronic
04-07-11, 19:18
Τα δύο προηγούμενα πολύμετρα είχαν NTC, το τελευταίο μου δεν έχει δυστυχώς… Να πάρω άλλον το σκέπτομαι εδώ που τα λέμε. Μωρέ αμπεροτσιμπίδα έπρεπε να έχω, θα έβγαζα το καπάκι το πίνακα και θα την κρέμαγα στην φάση να δω με σιγουριά πότε κόβει.

Για αγορές ρελέ κτλ δεν είμαι τώρα, είχα δει και αυτό http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54889&highlight=%E8%E5%F1%EC%EF%F3%E9%F6%F9%ED%E1%F2 αλλά είπα να κάνω κάτι φθηνό.

Γιατί δεν παίζει πάντα το timer ξέρει κανείς?

FILMAN
05-07-11, 12:56
Γιατί θέλει μια δίοδο παράλληλα στην R και μια αντίσταση 1Κ παράλληλα στην τροφοδοσία.

spiroscfu
05-07-11, 13:19
Για ποιο απλό βάζεις ένα buzzer και καταργείς ηχείο και 555 αν θέλεις και τον μ/σ.

selectronic
05-07-11, 13:20
Σε ευχαριστώ FILMAN :001_smile:


Η δίοδος έτσι ή αντίστροφα?
21635

selectronic
05-07-11, 13:23
Σπύρο απλά δεν έχω buzzer… Νόμιζα ότι ένα από PC που είχα θα έκανε αυτή τη δουλειά αλλά τελικά είναι «μεγάφωνο». Τώρα που την έφτιαξα την πλακέτα για το μεγάφωνο δεν με πειράζει ένα 555 παραπάνω.

Ο μετ/στης μου αρέσει, θα μπει σε στεγανό κουτί πάνω στον θερμοσίφωνα και έτσι θα φεύγει 15V AC από εκεί και δεν θα έχω 220 να τρέχει στο πατάρι.

spiroscfu
05-07-11, 13:26
Αν παίζει θέμα ασφάλειας, πολύ καλά θα κάνεις.

selectronic
05-07-11, 13:32
Αν παίζει θέμα ασφάλειας, πολύ καλά θα κάνεις.
Στο πατάρι ανεβαίνουμε μία φορά τον χρόνο, αλλά αφού μπορώ να γλυτώσω τα 220 να κάνουν βόλτες στο πατάρι… Σαν κύκλωμα το ίδιο είναι.
21636

FILMAN
05-07-11, 13:32
Σε ευχαριστώ FILMAN :001_smile:


Η δίοδος έτσι ή αντίστροφα?
21635
Έτσι. Βάλε και ένα πυκνωτή 100n στην τροφοδοσία.
Παρεμπιπτόντως υπάρχει και ένα άγνωστο ολοκληρωμένο που λέγεται 556 και ισοδυναμεί με δυο 555...

selectronic
05-07-11, 13:39
Μια που σας βρήκα και σε λίγο θα πρέπει να φύγω (θα πάω την αδελφή μου στα ΚΤΕΛ, αλίμονο σε εμένα που θα σκαρφαλώνω πάλι στα πατάρια), από το timer λέω να πάρω έξοδο από το pin 3 σε μία αντίσταση 10Κ και από κει σε ένα BC337 να δίνει στο άλλο 555. Πως σας ακούγεται?

FILMAN
05-07-11, 13:52
Θέλει και μια pull up αντίσταση στο συλλέκτη του 337 (που θα ενώνεται στο reset του δεύτερου 555)

selectronic
05-07-11, 14:06
Κάπως έτσι? Ή την έβαλα λάθος την αντίσταση στο reset?
21637

Sorry για το χάλια σχήμα αλλά το δεύτερο 555 κύκλωμα δεν το έχω σε paint ακόμα. Πάντως σε αυτό το pin 4 πήγαινε στο + της τροφοδοσίας.

selectronic
05-07-11, 14:14
Αυτό είναι το δεύτερο 555

21638

FILMAN
05-07-11, 14:14
Είναι ποτέ δυνατόν να είναι έτσι; Να έχει πάντα γείωση στο συλλέκτη του τρανζίστορ;

FILMAN
05-07-11, 14:15
Αυτό είναι το δεύτερο 555

21638
Αυτά τα 100μF και 5.6k στο πιν 5 τί ρόλο βαράνε;

selectronic
05-07-11, 14:22
Εεεε, βασικά από το «τρανζίστορ σαν διακόπτης»

21639

Είχα σχεδιάσει να δίνω στο δεύτερο 555 κάπως έτσι
21640

FILMAN
05-07-11, 14:23
Βρε το reset θα ελέγχεις, όχι τη γείωση!

selectronic
05-07-11, 14:28
Αυτά τα 100μF και 5.6k στο πιν 5 τί ρόλο βαράνε;

:001_unsure::crying:Κύριοι συγνώμη για τις βλακείες που λέω, κάθομαι και κάνω «συρραφές» διαφόρων 555 κυκλωμάτων…:001_unsure::confused1:

FILMAN έτσι το είχα βρεί το σχέδιο για το “buzzer”, θα το βρώ και θα το ανεβάσω σε λίγο, συγνώμη αλλά πρέπει να φύγω τώρα!:cursing:

Ευχαριστώ για την βοήθειά σου αυτές τις μέρες πάντως:thumbup::001_wub:

Back soon…

mikemtb
15-06-17, 10:40
Back soon…
Δε πιστεύω να σε χτύπησε κάνα ρεύμα εκεί ψηλά στο Πατάρι?


Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

elektronio
15-06-17, 17:32
Μετά το ζέσταμα του νερού ο Θερμοσίφωνας σβήνει. Οπότε δεν καταναλώνει. Υποθέτω ότι θέλεις ειδοποίηση για να μην μένει ανοικτός και ξαναδουλέψει άσκοπα όταν κρυώσει το νερό.
Αν η παραπάνω υπόθεση είναι σωστή τότε το πιο απλό κατά την άποψη μου είναι μόνο ένα χρονικό χωρίς ρελέ (χωρίς δηλαδή να ελέγχει πότε έσβησε ο θερμοσίφωνας) ενσωματώνοντας το χρόνο ζεστάματος του νερού στο timer. Δηλαδή αν ο θερμοσίφωνας χρειάζεται π.χ. 30 λεπτά (το χρονομετράς) και βάζεις το χρονικό στα 40 λεπτά. Αν δεν κάνει 30 αλλά 20 το ζέσταμα δεν πειράζει αφού θα είναι κλειστός και δεν θα καταναλώνει.

Το πολύ-πολύ να αλλάζεις μια ρύθμιση χρόνου χειμώνα - καλοκαίρι.

ΥΓ. Μετά την νεκρανάσταση του θέματος δεν παρατήρησα ότι απαντάω σε θέμα zobie

selectronic
15-06-17, 17:50
Δε πιστεύω να σε χτύπησε κάνα ρεύμα εκεί ψηλά στο Πατάρι?

Που το βρήκες και το ξέθαψες αυτό το θέμα ρε θηρίο, εδώ και 6 χρόνια πάντως ποστάρω που και που, οπότε ζω, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Πάντως για την ιστορία έχει μπει στο πατάρι και παίζει από τότε το εργαλείο, παααρα πολύ σπάνια να περάσει τόσο η ώρα που να αρχίσει να σφυρίζει (δεν θυμάμαι και τι ηλεκτρολυτικό είχα βάλει και αν κρατάει ακόμα την χωρητικότητά του).