PDA

Επιστροφή στο Forum : ethernet + τηλέφωνο σε 1 καλώδιο??



billtsig
23-06-11, 09:35
καλησπέρα παιδιά για μια ακόμα φορά ζητάω την βοιθια σας κανω ανακαίνιση στο δωμάτιο μ και έχω κανει εγκατάσταση ethernet αλλά δεν έχω βαλει τηλέφωνο και θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνετε να χρησιμοποιήσω 6 απο τα 8 του ethernet και στα αλλά 2 να δώσω τηλέφωνο (η ιδέα μου ήρθε μιασ και στον ξάδερφο μου μαζί με το ρουτερ του έδωσαν 4 πιν καλώδιο ethernet και δουλεύει κανονικά) ευχαριστώ τονίζω ότι θέλω να δουλεύει και το internet και δίκτυο γίνετε

navar
23-06-11, 09:39
ποστάρω μετά απο καιρό !!!

αν δεν μιλάμε για 1000αρι δίκτυο γίνεται , τα απαραίτητα καλώδια για να δουλέψει το δίκτυο είναι τα πιν 1-2-3-6 απο το κλίπς
αυτά σε χρώμα μεταφράζονται στα δύο ζευγάρια 1) τα πορτοκαλί και 2) τα πράσινα ! πράγμα που σημαίνει οτι εσύ μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα υπόλοιπα 4 καλώδια για ότι θέλεις ,

σε παρόμοιες κατάστασεις εγώ χρησιμοποιώ τα καφέ (πίν 7-8).

αν δεν κατάλαβες κάτι , πές να σου κάνω ένα αναλυτικό σχεδιαγραμματάκι για να το καταλάβεις !

rep
23-06-11, 09:42
που εισαι ρε κωσταντινε?

billtsig
23-06-11, 10:05
παιδιά 1000 ευχαριστώ έφυγα τώρα για αλλαγές :P

navar
23-06-11, 10:11
που εισαι ρε κωσταντινε?
χαμένος Χρυσόστομε !
ευτυχώς για καλό λόγο (πολύ δουλειά)
τα είχα κλείσει όλα , φεισμπούκια , φόρουμ , τα πάντα, δεν προλάβαινα !
εγώ έστελνα τα χαιρετίσματα μου βέβαια αλλα εκείνος ο άτιμος ο Σαββας (TSAKALI) δεν πρέπει να έλεγε τίποτα !

info@kalarakis.com
23-06-11, 10:17
Για την τηλεφωνία χρησιμοποιείται το μπλε ζευγάρι στα πιν 4,5 το καφέ χρησιμοποιείται για το POE
Καλό είναι να βάλεις το μπλε μήπως και αργότερα θέλεις να βάλεις κάτι πάνω στο ethernet και να του στείλεις τάση μέσα από αυτό Τώρα έχουν ξεκινήσει σιγά σιγά και τα φτηνά δικτυακά
να υποστηρίζουν το ΡΟΕ.

navar
23-06-11, 10:26
Για την τηλεφωνία χρησιμοποιείται το μπλε ζευγάρι στα πιν 4,5 το καφέ χρησιμοποιείται για το POE
Καλό είναι να βάλεις το μπλε μήπως και αργότερα θέλεις να βάλεις κάτι πάνω στο ethernet και να του στείλεις τάση μέσα από αυτό Τώρα έχουν ξεκινήσει σιγά σιγά και τα φτηνά δικτυακά
να υποστηρίζουν το ΡΟΕ.
σωστά το έθεσες μιχάλη, σε δομημένη καλωδίωση με patch panel και τερματικές μπρίζες δικτύου τα πράγματα δουλέυουν άψογα έτσι ....
κουμπώνει και το τηλεφωνικό φίς απευθείας !
τώρα το παλικάρι με ένα καλώδιο που έχει μάλλον δεν θα έχει κάτι δομημένο, οπότε έκρινα οτι το ποιό έυκολο για να μήν ζοριστεί/μπερδευτεί θα είναι να πιάσει τα ακριανά !

Μιχάλη την καλημέρα μου !

billtsig
23-06-11, 20:02
παιδιά 1000 ευχαριστώ το έφτιαξα και είναι ok επιτέλους έχω τηλέφωνο στο δωμάτιο μου!!!!!!:lool: