PDA

Επιστροφή στο Forum : Sigma πινακας PROTEUS



p_stama
26-06-11, 15:41
Καλησπερα .

Μηπως γνωριζει καποιος τεχνικα χαρακτηριστικα για τον πινακα της sigma proteus ?

Επικοινωνησα με την εταιρια και ειπαν οτι δεν δινουν καμια πληροφορια σε ιδιωτη για αυτον τον πινακα.

Γιατι τοσο μυστικότητα ?

turist
05-07-11, 12:08
Τι ακριβώς θα ήθελες να μάθεις?

γιαν12
05-07-11, 13:06
Χαρακτηριστικά συστήματος
- 8 ή 16 προγραμματιζόμενες ζώνες επεκτεινόμενες έως 80
- Μέχρι 4 επεκτάσεις ζωνών σε κάθε πίνακα
- 4 ανεξάρτητα υποσυστήματα( partitions)
- Ελληνικό μενού και προγραμματισμού
- Νυχτερινός φωτισμός με ανεξάρτητη ρύθμιση για την οθόνη,τα πλήκτρα και περιμετρικά
- Ενσωματομένος θερμοστάτης
- Τρεις τρόποι οπλισμού & απομακρυσμένος οπλισμός
- Συναγερμός ημέρας / περιορισμού / παραβίασης
- Ενσωματωμένη επιτήρηση βλάβης τηλεφωνικής γραμμής
- Δυναμικός έλεγχος μπαταρίας
- Δείκτες διακοπής εναλλασσόμενου ρεύματος και προβλήματος στο σύστημα
- Ανάκληση μνήμης συμβάντων


http://www.scribd.com/doc/57033575/Proteus-User-Manual ελπιζω να βοηθησα

p_stama
09-07-11, 16:38
Σε ευχαριστω για την απαντηση γιαν12 .
θα ριξω μια ματια στο user manual που μου εδωσες.

Θελω να δω σε τι διαφερει απο το apollo και εαν αξιζει η αγορα του .

Μηπως υπαρχει και το installation manual για να κανω μια συγκρηση με τον apollo οσον αφορα τις δυνατοτητες του. ?

Και παλι σε ευχαριστω.:001_smile:

γιαν12
09-07-11, 17:35
Σε ευχαριστω για την απαντηση γιαν12 .
θα ριξω μια ματια στο user manual που μου εδωσες.

Θελω να δω σε τι διαφερει απο το apollo και εαν αξιζει η αγορα του .

Μηπως υπαρχει και το installation manual για να κανω μια συγκρηση με τον apollo οσον αφορα τις δυνατοτητες του. ?

Και παλι σε ευχαριστω.:001_smile:



οσο για το installation manua εψαξα αλλα δεν μπορω να το βρω. δεν κανει τιποτα

konstask
14-07-11, 01:28
Ρε παιδιά κυκλοφορεί ο Proteus κανονικά? Εγώ που περνώ τους καταλόγους της Sigma δεν έχω λάβει κάποιο τιμοκαταλογο που να τον έχει μέσα.

turist
14-07-11, 19:33
Προς το παρόν μόνο σε άτομα του κύκλου για δοκιμές...

konstask
15-07-11, 14:51
Να υποθέσω μέσα σε αυτούς και συ?
Συμπεριφέρεται σωστά? Το πληκτρολόγιο δουλεύει καλά, βολεύει? Κάτι καινοτόμο έχει?

her
16-07-11, 11:04
Μια διαφορά είναι ότι έχει τρεις οπλίσεις όπως αναφέρει και ο Γιάννης ενώ o Apollo έχει 2. διαφέρει και η εμφάνιση. Δεν ξέρω κάτι άλλο.

chs
23-07-11, 01:04
ρώτησα και εγώ γιατί ήθελα να τον έχω σαν πιο μουρατο πίνακα αλλά η απάντηση τους ήταν έχουμε βρει τους αντιπροσώπους για την περιοχή σου
ρώτησα να μου εξηγήσουν τι σημαίνει αυτό και μου απάντησαν ότι θα διατίθεται μόνο σε συγκεκριμένα άτομα ανα πόλη........ γιαυτό και δεν δίνουν και τα manual έξω........

turist
06-08-11, 16:21
Έτσι είναι, δεν τον δίνουν σε όλους τους αντιπροσώπους της sigma αλλά σε έναν σε κάθε περιοχή. Εγώ δεν τον έχω γιατί πολύ απλά έχω της Inim που τους εισάγει η Sigma από Ιταλία και λειτουργούν με την ίδια εμπορική πολιτική, άρα δεν μπορεί κάποιος να έχει και τους δύο πίνακες. Τον πίνακα τον είδα σε μια παρουσίαση που είχαμε το Μάιο και αμέσως κατάλαβα γιατί εισάγουν τους Inim... αντιγραφή ιδεών και τεχνογνωσίας από τους Ιταλούς που έχουν ξεφύγει από το πρότυπο ενός απλού πίνακα συναγερμού.

22384 22382

p_stama
06-08-11, 16:44
Δηλαδη τι εννοεις αντιγραφη ???

picdev
06-08-11, 19:43
όταν εισάγεις έναν συναγερμό , λογικά έχεις και πρόσβαση στο κώδικα ωστε να τον τροποποιήσεις κατάλληλα για την εγχώρια αγορά, άρα μπορείς να το αντιγράψεις

p_stama
06-08-11, 19:52
Μηπως ομως λενε στον κατασκευαστη τι ακριβως θελουν και ο ιδιος ο κατασκευαστης τον προγραμματιζει αναλογα ?
Γιατι για να τους δωσει τον κωδικα δεν νομιζω να τον συμφερει.

Μια που το εφερε η κουβεντα . Η INIM σαν συναγερμους λεει τιποτα ?? Γιατι ειδα μια σειρηνα τους και η πλακετα ειναι αρτσι μπουτσι και λουλας, Λες και την σχεδιασε μεθυσμενος.

γιαν12
06-08-11, 21:52
παυλο αν μπορεις ανεβασε καμια φωτο της πλακετας και γενικα της σειρεινας να την δουμε. σαν συναγερμοι οι inim εμενα μου αρεσουν απλα τον εχω με αλλη σειρηνα

sv4lqcnik
06-08-11, 23:45
ανεβαστε ρε παλοκαρια καμια φωτο να δουμε την ολη κατασταση μεσα εξω και το πληκτρολογιο
ειναι παραμετροποιησιμος ; ποσες ζωνες ; εχει πανω του τηλεφωνητη η εξτρα κουτι;;

p_stama
07-08-11, 09:10
Δεν εχω φωτογραφιες της σειρηνας την ειχα δει σε ενα μαγαζι που πηγα να την αγορασω, και τελικα κατεληξα στην VENUS. Ομορφη νοικοκυρομενη.
και εγω ψαχνω για φωτογραφιες της μοναδας αλλα φαινεται ειναι επτασφραγιστο μυστικο. Ουτε πειραμα της ΝΑΣΑ να ηταν :001_huh:.

turist
07-08-11, 12:31
Αντιγραφή φιλοσοφίας και ιδεών γίνεται. Πρέπει να τα δεις και τα δύο για να το καταλάβεις. Πχ. το πληκτρολόγιο της Inim έχει RF-ID reader, θερμοστάτη, μενού διαχείρισης, τερματικά εισόδου/εξόδου, αυτά δεν τα είχε ο Apollo και είναι κάποια πράγματα που προσπαθούν να πάρουν. Καλώς η κακός η συνεργασία με άλλες εταιρίες σου δίνει και μια διαφορετική πλευρά ή όψη του πράγματος και νομίζω ότι αυτό έκανε η Sigma, παίρνει ιδέες άσχετα αν θα χρησιμοποιηθούν όλες η όχι.
Τώρα σχετικά με τη σειρήνα της Inim τι δεν σου άρεσε Παύλο?

p_stama
07-08-11, 21:16
Κοιτα turist σαν σειρηνα η INIM εχει παααρα πολλες δυνατοτητες. Αλλα σαν σχεδιαση PCB λες και βιαστηκανε να την βγαλουν στην παραγωγη . Και απο την πειρα που εχω οσο πιο "βιαστικο" ειναι σχεδιασμενο το PCB τοσο πιο πολλα προβληματα θα σου βγαλει στο μελλον. Κοιτα μερικα οχι ολα τα κινεζικα προιντα. Λες και καποιος πηρε τα υλικα και τα πεταξε πανω στο PCB.

γιαν12
08-08-11, 12:01
νικο εμενα η σειρηνα εξωτερικα μου αρεσει πολυ για αυτο την εχω και σαν φωτο αβαταρ την σειρηνα δεν την εχω χρησημοποιησει αλλα τον πινακα τον εχω... αν εχεισ και αν μπορεισ ανεβασε καμια φωτο με το εσωτερικο της πλαακετασ

turist
08-08-11, 12:23
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά δεν νομίζω ότι είναι καλό να κυκλοφορούν τέτοιες φωτό στο ίντερνετ, εσωτερικά πινάκων, σειρήνων, πληκτρολογίων κτλ από συστήματα ασφαλείας. (τουλάχιστον όχι σε καλή ανάλυση)
Αλήθεια γιατί δεν έβαλες τη BUS σειρήνα της Inim? Οι δυνατότητές της είναι εξαιρετικές.

γιαν12
08-08-11, 12:30
γενικα δεν θελω να βαζω bus περιφεριακα και δεν υπηρχε τοτε ειχανε κλεισει (αυγουστο) και τα προιοντα αγοραστικαν απο αλλου κτλ παντος σαν πινακας ειναι ωραιος και με πολλες δυνατοτιτεσ ...τον πινακα δεν τον εβαλα μονος μου και τωρα θελω να μαθω να τουσ βαζω.και ψαχνω οδηγιες προγραματιζμου τοτε βαλαμε τον 515