PDA

Επιστροφή στο Forum : πως μπορω απο μια 12 V μπαταρια να φορτίσω ενα κινητο



Sky
26-06-11, 20:39
καλησπέρα .
Θα ηθελα να μάθω αν υπαρχει καποιος τρόπος με τον οποιο μεσο ενος Φ/Β πανελ να τροφοδοτώ μια μπαταρια και αφαιρώντας την μπαταρια να εχω την δυνατοτητα να φορτησω π.χ ενα κινητο η μια λαμπα η οτι διποτε αλλο θέλω εγω.
Αν δεν κανώ λαθος θα πρεπει να υπαρχει κατι σαν σταθεροποιητής τάσης οπου θα περνω στην έξοδο της μπαταριας την ταση και το ρευμα που θελω .

GeorgeVita
26-06-11, 21:51
...Φ/Β πάνελ να τροφοδοτώ μια μπαταρία και αφαιρώντας την μπαταρία να έχω την δυνατότητα να φορτίσω π.χ. ένα κινητό η μια λάμπα η οτιδήποτε άλλο...
Το απλούστερο είναι να φορτίζεις την μπαταρία (αυτοκινήτου ή μηχανής) με το φωτοβολταϊκό (υπάρχουν πολλοί έτοιμοι φορτιστές και κυκλώματα) και μετά όλα τα υπόλοιπα να είναι συσκευές που προορίζονται για όχημα (λ.χ. φορτιστής κινητού για αυτοκίνητο, φακός αυτοκινήτου, ραδιόφωνο/τηλεόραση αυτοκινήτου κλπ.
G

Sky
27-06-11, 09:25
με μπαταρια κλειστού τυπου δεν μπορει να γινει (12 Volt) ?
και κατι ακομι για σταθεροποιητή τασεις αν χρησιμοποιήσω 2 μπαταριες πρεπει να εχουν τα ειδια χαρακτηριστηκα (ταση ρευμα) η μπορω μεσο ενος φορτιστη τάσεις να τροφοδοτήσω μια μπαταρια η οποια ειναι 12 V 10 Α και μια μπαταρια 12 V και π.χ 20 Α

GeorgeVita
27-06-11, 09:52
Ολες οι μπαταρίες μολύβδου (και οι κλειστού τύπου) φορτίζονται με σταθερή τάση αλλά πρέπει να υπάρχει όριο στο ρεύμα φόρτισης γιατί στην αρχή μπορεί να "τραβήξουν" περισσότερο. Αν ο φορτιστής έχει μέγιστο ρεύμα αυτό που κάνει για την μικρή μπαταρία μπορείς να φορτίζεις πρώτα την μία και μετά την άλλη. Νομίζω ότι μέγιστο ρεύμα φόρτισης γύρω στα 2Α είναι εντάξει και για την 12V 10Ah. Σημείωσε ότι όταν αναφερόμαστε σε μπαταρία 12V η τάση φόρτισης είναι 15V και η τυπική τάση στην μπαταρία είναι 13.8V.

Διάβασε και το: Μπαταριες μολυβδου-φορτιστης (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51638)

G

spyropap
27-06-11, 09:52
Και οι κλειστού τύπου μπαταρίες κάνουν για μικρό φ/β σύστημα.
Οι μπαταρίες είναι καλό να έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και τον ίδιο βαθμό γήρανσης, διαφορετικά
άλλη θα φορτίζει και άλλη όχι..
Τα πιο κατάλληλα για αυτή την δουλειά είναι μπαταρίες τύπου AGM
“ Τραβανε 10 χρονια και αντεχουν στις βαθιες εκφορτισεις με κοστος 210Αh=300 ευρω”
και φορτιστής τύπου ΜΡΡΤ 30 Α για να σου είναι χρήσιμος όταν/εάν θα θέλεις να αναβαθμίσεις αργότερα.

Sky
27-06-11, 10:43
αν πάρω 2 μπαταρίες 12 V 20 Α/h και της φορτισω ταυτοχρονα απο ενα μικρο Φ/Β πάνελ 10 watt (by the way μπορω να παρω και πανελ π.χ 18 volt ?) ενας ρυθμιστεις φορτισεις θα ειναι ενταξη ετσι δεν ειναι ?
οταν λεμε 20A/h εννοουμε οτι στην μια ωρα θα ειναι 20 Α στης 2 ωρες θα ειναι 10 Α η πεζει ρολο ποσα Watt ειναι αυτα που τροφοδοτο και ετσι πηγαίνει αναλογα και η ωρα λειτουργιας ?

spyropap
27-06-11, 14:07
Για δες τα γράφει όλα –δεν έκανες αναζήτηση «μπαταρίες μολύβδου»
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51638 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51638)

Μία μπαταρία 12V 17Ah μπορείς να την φορτίζεις καλά με 12V*2A=24W δηλαδή 30W φ/β πάνελ.
Γράφω 30W γιατί είναι σύνηθες μέγεθος έτοιμων πάνελ του εμπορίου.