PDA

Επιστροφή στο Forum : Φόρτιση μπαταρίας 12V 80A



udroxoos
28-06-11, 00:19
Χαιρετώ την παρέα!
Έψαχνα στο google ένα site/forum σχετικό με ηλεκτρονικά για να λύσω κάποιες απορίες και με χαρά σας ανακάλυψα!

Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.
1) Θέλω να φορτίζω μια 12βολτη μπαταρία 80Α και το φωτοβολταϊκό πάνελ μου (80 watt) αναγράφει δύο τιμές ampere:

Ρεύμα MPP : 4.49 A
Ρεύμα βραχυκυκλώματος : 4.91 Α

Γιατί έχουμε δύο τιμές ampere; Πρακτικά ποια με ενδιαφέρει;

2) Έχω και δεύτερο πάνελ 45 watt - 2.67 A . Μπορώ να το συνδέσω κι αυτό ταυτόχρονα στην ίδια μπαταρία; Το καθένα έχει τον δικό του ρυθμιστή φόρτισης με reverse discharge protection. Υποθέτω πως ναι αλλά ρωτάω για σιγουριά τους ειδικούς!

3) Είναι εφικτό να συνδέσω και τα δύο φωτοβολταϊκά στον ίδιο ρυθμιστή φόρτισης 12Α ή αυτό θα επηρεάσει την λειτουργία τους; Αν ναι, συνδέω τα δύο + και τα δύο - στις θέσεις 1 και 2; (Η αρίθμηση ξεκινάει από τα αριστερά στην εικόνα)

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!21446

spyropap
28-06-11, 11:49
Καλώς ήρθες Γιώργο.
Σε ενδιαφέρει το Maximum Power Point. Τα δύο σου φ/β δίνουν συνδεδεμένα παράλληλα 7Α που είναι μια χαρά για να τα στείλεις σε έναν ρυθμιστή φόρτισης 12Α που έχεις.
Με αυτά θα φορτίζεις την μπαταρία 80Ah.
Κάνε το έτσι και βάλε ένα αμπερόμετρο μεταξύ ρυθμιστή /μπαταρίας να δεις τι βγάζει.
Κάνε όπως γράφεις, βάλε τα στο 1+, 2- . Βάζοντας δύο ρυθμιστές δεν κερδίζεις κάτι.
Η μπαταρία σου είναι καινούργια; Εάν όχι μάλλον θα χρειαστεί συντήρηση.

udroxoos
28-06-11, 13:01
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Σπύρο!



Κάνε το έτσι και βάλε ένα αμπερόμετρο μεταξύ ρυθμιστή /μπαταρίας να δεις τι βγάζει.


Με πολύμετρο (σαν αυτό που παραθέτω) πως μπορώ να μετρήσω τα παραγόμενα αμπέρ;
Τι ρυθμίσεις στο πολύμετρο και τι συνδεσμολογία κάνω;

21448

spyropap
28-06-11, 13:22
Βρήκαμε παπά να ευλογίσουμε μερικούς..
Το πολύμετρο αυτό είναι μικρό και δεν έχει ασφάλεια προστασίας για ρεύμα 10Α. Ίσως σου καεί, ίσως να τα καταφέρει αφού το ρεύμα που θα μετρήσεις θα είναι ως 7Α.
Γυρνάς στη θέση DCA 10A. Τους ακροδέκτες βάζεις στην επάνω και κάτω εσοχή (όχι στη μεσαία).

Τους ακροδέκτες βάζεις ενδιάμεσα στο ένα καλώδιο που πάει από τον φορτιστή στην μπαταρία.
Δεν έχει σημασία σε πιο από τα δύο καλώδια. Εάν τους βάλεις ανάποδα απλά θα σου βγάλει αρνητικό πρόσημο (νομίζω).

Η.Γ. Κατάλληλες για μέτρηση είναι ημέρες δίχως συννεφιά

udroxoos
28-06-11, 13:28
Κατατοπιστικότατος!! Να 'σαι καλά! :001_smile: