PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογισμος μπαταριας - φωτοβολταικου πανελ



blueriver
28-06-11, 18:03
Ηθελα μια βοηθεια γιατι εχω μπερδευτει παιδια.
Θελω να υπολογισω ποση ωρα θα εχω αυτονομια απο μια μπαταρια στο φορτιο μου.
Σκεφτομαι να αγορασω ενα μικρο φωτοβολταικο πανελ 20 watts μεγιστο ρευμα 1.2 Α και μια μπαταρια 12 Ah για να εχω πηγη φορτισης και ενεργειας το notebook μου και το ασυρματο ρουτερ,ελέω διακοπών της Δεή γάρ.

Το netbook εχει φορτιστη 2 Α στα 20 volt και το ρουτερ εχει φορτιστη 1,5 Α στα 12 βολτ,υπολογιζω καθαρο 1,5 Α για το netbook και 1 Α για το ασυρματο ρουτερ.Συνολο 2.5 Α καπου καταναλωση 47 wh (Bατώρες) και τα δύο.

Ξερω οτι για να φορτισει η μπαταρια 12 Αh βγαινει με τον τυπο 12 χ 12 = 144 wh που σημαινει οτι με ενα φωτοβολταικο 20 watt θελει 7 ώρες περιπου .

Τωρα εκει που εχω μπερδευτει ειναι ποση ωρα θα εχω αυτονομια για το παραπανω φορτιο,βγαινει με το τυπο ?,12 Ah μπαταρια δινει 12 Α σε μια ωρα η 6 Α σε δυο ωρες κ.ο.κ αρα η αυτονομια θα ειναι 12 Αh : 2.5 A το φορτιο μου = 4,8 ωρες αυτονομια ?

Η 12 χ 12 = 144 Wh η μπαταρια και η καταναλωση του φορτιου μου 47 watts = 3 ωρες περιπου ?

Εκει εχω φαει κολλημα παιδια ,αν γνωριζει καποιος ,ευχαριστω .

ΥΓ: Δεν θα χρησιμοποιησω inverter για να μην εχω απωλειες,αλλα φορτιστη αυτοκινητου για το netbook και αλλο φορτιστη αυτοκινητου για το ασυρματο ρουτερ.Θα μου πειτε γιατι δεν παιρνεις απο την μπαταρια τα 12 volt για το ρουτερ ? φοβαμαι λογο που η μπαταρια θα βγαζει 13,8 volt οταν ειναι φορτισμενη μην καψω κανα ρουτερ ,και θα παρω ενα converter 12 volt to 12 volt dc σταθεροποιημενο

spyropap
28-06-11, 20:32
Γενικά καλά τα σκέφτηκες περίπου 4.5 ώρες αυτονομία θα έχεις εάν η μπαταρία δεν πέσει σε βολτάζ νωρίτερα κι έτσι διακόψει την τροφοδοσία ο φορτιστής αυτοκινήτου.
Αυτός ο φορτιστής που γράφεις ίσως να μην έχει την ικανότητα να μετατρέπει σε 18V εάν η είσοδος του είναι 11V ή μικρότερη.
Για τροφοδοσία ρουτερ θέλεις να αγοράσεις κάτι έτοιμο; Για κοίτα και αυτό. Βγάζει μέχρι και 3Α έξοδο. Εάν θέλεις να το δοκιμάσεις δεν χρειάζεται μ/τ και γέφυρα.

21477

blueriver
28-06-11, 22:24
Σπυρο ευχαριστω για την απαντηση ,ετοιμο θα προτιμησω γιατι το κοστος ειναι μικρο ετσι και αλλιως κατι τετοιο σκεφτομαι για το ρουτερ

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=16679&cat=960&page=1

Και επειδη ο Μιμικος εχει μπερδευτει με τις τασεις εισοδου εξοδου στα 12 volt ,το εψαξα και στο site του κατασκευαστη

http://minwaind.intimexptx.com/e/product/product_detail.asp?sku=346

Ενα πραγμα με προβληματιζει το παραπανω dc-dc converter βγαζει ρυθμιζομενη ταση μεχρι 12 volt max σταθεροποιημενη ,το θεμα ειναι οταν η μπαταρια δινει 12 και κατι volt θα μπορει αυτο να δωσει 12 volt ? το εχει δοκιμασει κανεις ? γιατι ξερω οτι για να κανουμε σταθεροποιηση χρειαζετε ταση εισοδου μεγαλυτερη απο ταση εξοδου ,τουλαχιστον 1-2 volt παραπανω .

Eνα αλλο που σωστα λες ειναι οτι το τροφοδοτικο οταν παει η ταση της μπαταριας 12 volt θα κοβει την τροφοδοσια ,το λεει και ο κατασκευαστης του τροφοδοτικου ,αν ξερεις απο μπαταριες lead accid γιατι ειμαι ασχετος,οταν ειναι φορτισμενη 100 % και βγαζει 13,8 volt μεχρι να παει στα 12 volt σημαινει οτι εχει αδειασει στο μηδεν % ?

dalai
28-06-11, 23:16
εχω δοκιμασει εγω.
Ειναι παλμοτροφοδοτικα dc-dc (μιλαω για αυτα που εδειξες στο τελαιυεταιο σου ποστ), οποτε μπορει να δωσει μεχρι και Vin ,γιατι απλα το παλμοτροφοδοτικο θα ειναι συνεχως σε παλμο υψηλο.
Με λιγα λογια μπορει να δωσει μεχρι και οσο ακριβως ειναι η μπαταρια.
Επισης αν παρεις step up τροφοδοτικο για το παλμτοπ δεν θα κλεινει το κυκλωμα αν αν η ταση πεφτει κατω απο τα 12 βολτ ,αλλα θα συνεχιζει να δινει 20 βολτ εξοδο ακομη και για τασεις κοντα στα 9 βολτ

blueriver
29-06-11, 00:37
Ευχαριστω Νικο ,δεν το γνωριζα αυτο σχετικα με τα παλμοτροφοδοτικά .
Νetbook ειναι ,μπορεις να μου δωσεις καποιο λινκ να δω αυτα τα τροφοδοτικα step-up ?
Δεν θελω να λειτουργει σε τασεις κατω απο τα 11 - 11.5 volt γιατι θα μειωθει πολυ ο κυκλος της μπαταριας ,αλλα τουλαχιστον αν μπορει να δωσει ταση μεχρι τα 11 volt καλα θα ειναι για να εχω περισσοτερο χρονο ,την ταση σκεφτηκα θα την ελεγχω εγω με βολτομετρο,και οταν δω οτι πηγε καπου 11.5 - 12 volt θα βγαζω το netbook θα το λειτουργω με την μπαταρια του,και θα εχω μονο το ρουτερ στην μπαταρια.

Edit : Βρηκα step-up,αυτο σκεφτομαι να το δουλεψω στο netbook στα 20 volt,αρα να παρω αλλο ενα για το ρουτερ και να το δουλεψω στα 12 volt ,αλλα ταση εισοδου δηλωνει 12-13.8 volt ,η μηπως στην πραξη λειτουργει και με 9 volt ?

http://www.electronicsworld.gr/step-up-dc/dc-converter/switching-step-up-converter-12-15-16-18-21-24vd.c-25a-m.html

Manthosvf
29-06-11, 02:06
γεια.. για το ρουτερ αφου ειναι 12βολτ και 12 βολτ η μπαταρια γιατη να μην βαλεις ενα Lm7812...

dalai
29-06-11, 02:15
το λμ7812 δεν κανει γιατι η ανωτερη ταση που βγαζει ειναι 2 βολτ λιγοτερα απο τη ταση εισοδου

Το στεπ απ ποθ εχει ειναι παρομιο με το δικο μου ,αλλα ολα πανω κατω την ιδια δουλεια κανουν.
Θα συμφωνησω οτι ειναι γενικα προβλημα οτι ακομη και με μικρες τασεις αυτα τα ατοιμα προσπαθουν να βγαλουν ταση εξοδου, οποτε οποσδηποτε θες απιτηρητη τασης
Για επιτηρητη τασης μπορεις να χρησημοποιησεις τον εαυτο σου ή εναν ελεγκτη φορτησης φοτοβολταικων (15-20 ευρω)
Σε αυτα μπορεις να πεισ οτι θα κλεινει τα φορτια σε ταση π.χ. 11,6 βολτ και θα ανοιγει το φορτια σε ταση 12,6. Φυσικα φορτιζει και σωστα την μπαταρια
Υ.Γ1. προσεχε με τις υπερβολικες αποφορτησεις που σχεδιαζεις να κανεις.Αν καθε μερα αδιαζεις την μικρη μπαταρια που σχεδιαζεις να παρεις ,τοτε δεν θα αργησεις να την πεταξεις στην ανακυκλωση ,αφου δεν εχουν πανω απο 80 κυκλους πληρους αποφορτησης. Επισης στη μεση της ζωης τους μπορει να χανουν και την μιση τους χωρητηκοτητα.
Κανονικα επρεπε οι υπολογισμοι σου να μην αποφορτηζουν την μπαταρια κατω απο το 80%.
ΥΓ.2 ολα αυτα τα step up/down τροφοδοτικα εχουν αποδοση 80-85 % ,οποτε πρεπει να το προσθεσεις στους υπολογισμουσ σου

blueriver
29-06-11, 09:26
Νικο συμφωνω στα υστερογραφα σου ,απλα οι μεγαλες εκφορτισεις θα γινονται μια στο τοσο οταν υπαρχει διακοπη στην ΔΕΗ ,και απο οτι διαβαζω εδω σε ενα pdf μπαταριων


http://www.power-sonic.com/ps_psg_series.php

Aπο οτι βλεπω στο γραφημα στο pdf στο 100 % εκφορτισης αντεχει για περιπου 200-250 κυκλους ,στο 50 % αντεχει για περιπου 400-500 κυκλους.

Εγω ειχα ακουσει οτι δεν πρεπει να εκφορτιζουμε την μπαταρια κατω του 50 %

Kαι μια τελευταια ερωτηση αυτες οι μικρες μπαταριες κλειστου τυπου lead accid υποθετω μπορουν να τοποθετηθουν σε δωματιο σπιτιου δεν ειναι ανθυυγεινες ,να θελουν δηλαδη μονο καποια αποθηκη ,δεν βγαζουν τοξικα αερια σαν τις ιχ ανοιχτου τυπου ,επειδη και τα ups τετοιες εχουν μεσα lead accid κλειστου τυπου.

GreenEnergy
15-07-11, 11:54
Καλημερα. ένα panel 20 watt δεν αρκεί να σου τροφοδοτήσει το laptop και το router. λοιπόν ο φορτιστής laptop είναι 2A 20V και το router 1.5A 12V. καταρχήν πρέπει να βρούμε ποσα watt είναι η δυο συσκευές,
A*V=WATT
2A*20V=40watt
1.5A*12V=18watt
πολλαπλασιάζουμε τα watt με τις ώρες λειτουργίας που θέλουμε την ημερα.
40w*5 ώρες =200wh/ημερα
18w*5 ώρες =90wh/ ημερα
200w+90w=290wh/ημερα συνολικά για 5 ώρες χρήση την ημερα θα καταναλώνεις 290wh/ημερα.

Για τον υπολογισμό συσσωρευτεί. διαλέγεις ποσες ημερες αυτονομία για το σύστημα ας υποθέσουμε 5 ημερες N=5. ο τύπος για τον υπολογισμό είναι:
R=1-[(1-Kb-kc-κν)*Κa*Ν/PD]-Kb-Kc-Κν
Kb= συντελεστής απωλειών λόγο απόδοσης συσσωρευτεί η τιμή ισούται με 0.05
Kc= συντελεστής απώλειας στον μετατροπέα η τιμή θα είναι 0.1 διότι χρησιμοποιείς μετατροπέα από 12v στα 20 για το laptop
Κν= συντελεστής άλλον απωλειών 0.15
Κa= συντελεστής αυτοεκφορτισης 0.001
N= αριθμός ημερών αυτονομίας
Pd= επιτρεπόμενο βάθος εκφορτίσεις συσσωρευτεί 0.5 (το ανώτατο όριο εκφορτίσεις που μπορείς να κανεις είναι μέχρι 50%)

οποτε
R=1-[(1-Kb-kc-κν)*Κa*Ν/PD]-Kb-Kc-Κν =>
R=1-[(1-0.05-0.1-0.15)*0.001*5/0.5]-0.05-0.1-0.15= 0.6970 βρήκαμε το σφαιρικό παράγοντα R
ενέργεια που χρειαζόμαστε ημερησίως
E=290W/0.6970=416.06 Wh
ωφέλιμη χωρητικότητα μπαταρίας
Cωφ=416.06x4=2080.3
και σε Ah Cωφ=2080.3/12v=173.35 Ah
χωρητικότητα συσσωρευτεί C=173.35/0.5=346.7 Ah
θα χρειαστείς μια μπαταρία με 346.7 Ah για το σύστημα σου. και ένα πλαίσιο 200wp και ένα ρυθμιστή

taxideytis
15-07-11, 14:43
.....μόνο;

GreenEnergy
15-07-11, 15:33
τι εννοείς μόνο?

thanasis 1
12-09-11, 15:48
Θελω να υπολογισω ποση ωρα θα εχω αυτονομια απο μια μπαταρια.Η μπαταρια ειναι 3.7volt στα 2000mAh.Στη προκειμενη περιπτωση θελω να τροφοδοτω ενα led.Η ταση τροφοδοσιας του led ειναι στα 3 εως 3,6volt με ρευμα 20mAh και με ονομαστικη ισχυς 0,12W.Επομενως η μπαταρια παρεχει 3,7V*2A=7,4W για μια ωρα ή 0,74W για 10 ωρες ή 0,074W για 100 ωρες.Η καταναλωση του led θα ειναι 3,6V*0,020A=0.072W για καθε ωρα λειτουργιας του led.Δηλαδη η μπαταρια θα μπορει να τροφοδοτη το led για περιπου 100 ωρες?Θα ηθελα να μου πειτε αν εχω κανει καποιο λαθος στους υπολογισμους.Γενικα καπως ετσι υπολογιζουμε την αυτονομια μιας μπαταριας?

genesis
13-09-11, 11:34
Σωστός!
Τα μπλέκεις μόνο λίγο με τις μονάδες.
Π.χ. Λες: "3,6V*0,020A=0.072W για καθε ωρα λειτουργιας του led"........Το σωστό είναι ότι "η ισχύς κατανάλωσης είναι 0.072W". Όταν βάζεις και τον χρόνο μέσα, τότε το μέγεθος δεν είναι η "ισχύς" αλλά η "ενέργεια" και θα πρέπει να πείς ότι "για κάθε ώρα λειτουργίας καταναλώνει 0.072Wh (βατώρες).
Το ίδιο και με τα Α (Αμπέρ, μονάδα έντασης ρεύματος) και τις Ah (Αμπερ-ώρες, μονάδα χωρητικότητας)

thanasis 1
13-09-11, 12:06
Ευχαριστω Κωστα.