PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλιακος φορτιστης/αισθητηρας



George_1985
29-06-11, 21:37
Παιδια καλησπερα ψαχνω να βρω ηλιακο φορτιστη (solar changer) ωστε να λειτουργει για ασυρματο αισθητηρα (mote).
Κανονικα ενας αισθητηρας δουλευει με 2 αλκαλικες μπαταριες 1.5v η καθε μια , και θελω να βρω καποιον ηλιακο φορτιστη.

Αν μπορειτε να μου προτεινετε/δειξετε καποιο προιον μεσω καποιο λινκ ή καποια ιδεα.

Ευχαριστω.

George_1985
01-07-11, 18:55
Να το κανω λιγο πιο συγκεκριμενο , εχω π.χ. αισθητηρες iris/telosb λειτουργουν με 2 ΑΑ μπαταριες 1.5v η μια.

Θελω να εννοσω με καλωδιακια σε αυτες ηλιακο πανελ/φορτιστη κατι , ωστε το πρωι με ηλιο να τις φορτιζει και το βραδυ ο αισθητηρας να δουλευει απο τις μπαταριες.

Λογικα θελω καποιο ηλιακο στα 3v , ε αυτο ψαχνω αν εχετε να προτεινετε κατι ετοιμο.

Ευχαριστω.

GeorgeVita
01-07-11, 20:14
Είναι σχεδόν όπως τα σκέφτηκες, με τον όρο να βάλεις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες στη θέση των αλκαλικών οι οποίες έχουν μικρότερη τάση λειτουργίας και να τις φορτίζεις από το μικρό φωτοβολταϊκό. Αρα η πρώτη δοκιμή πρέπει να γίνει τοποθετώντας 2 φορτισμένες μπαταρίες NiMH ή NiCd στη θέση των αλκαλικών και να επιβεβαιώσεις ότι λειτουργούν σωστά τα αισθητήρια για 2-3 ημέρες.

Μετά κοίτα το θέμα: Ηλιακός φορτιστής ΑΑ μπαταριών και παράλληλη χρήση προς κάποια συσκευή! (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54119&p=406294&viewfull=1#post406294)

Για μικρά φωτοβολταϊκά κοίταξε στο: http://futurlec.com/Solar_Cell.shtml
Παραγγελίες έως $20-30 (με τα μεταφορικά) έρχονται χωρίς τελωνείο.

G

George_1985
01-07-11, 20:23
σωστος θα το κοιταξω με επαναφορτιζομενες μπαταριες.

το εχω δει το τοπικ με το κυκλωμα , να ρωτησω η αντισταση τι ρολο παιζει ; να ριχνει την ταση στα 3v του πανελ γιατι βλεπω ειναι στα 6v αυτος , ή δεν μας νοιαζει που ειναι παραπανω volts;

γιατι ακριβως πανελακι στα 3v δεν εχω βρει , εχω βρει 1v ,2v , 5,5v klp. Ενταξει υπαρχει και η λυση να ενωσω σε σειρα 2 πανελακια 2v κ 1v ,ωστε να παρω 3v ,απλα ελεγα μηπως βρω κατευθειαν.

ευχαριστω.

GeorgeVita
01-07-11, 20:45
Από το άλλο θέμα:
http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/PVbat3V.jpg

Μερικά "γενικά στοιχεία":

- Το φωτοβολταϊκό παράγει διαφορετική τάση ανάλογα με την ηλιοφάνεια
- Η αντίσταση ρυθμίζει το ρεύμα φόρτισης εντός επιτρεπτών ορίων για όλες τις πιθανότητες.
- Το βράδυ δεν παράγεται τάση και η δίοδος προστατεύει από την ανάστροφη ροή ρεύματος από την μπαταρία προς το φωτοβολταϊκό
- Η δίοδος "κόβει" τάση από 0.4V (schottky) έως 1V (απλή δίοδος 1N400x)
- Κάθε επαναφορτιζόμενη μπαταρία NiMH ή NiCd έχει "τυπική" τάση 1.2V και μέγιστη τάση 1.45V

Σύμφωνα με τα παραπάνω για να υπάρξει φόρτιση χρειάζεσαι ελάχιστη τάση: 2x1.45V (μπαταρίες) + 0.4V ή 1V (δίοδος), άρα επιλέγεις φωτοβολταϊκό με τάση τουλάχιστον 3.3V-3.9V ανάλογα με τη δίοδο (η μέγιστη τάση του θα είναι λίγο μεγαλύτερη).

Στο τέλος θα γίνει επιλογή της αντίστασης για μέγιστο ρεύμα φόρτισης εντός των ορίων για την μπαταρία που θα βάλεις.

Κάνε πρώτα τη δοκιμή με τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες ή ψάξε στο manual του αισθητηρίου αν "προβλέπονται" επαναφορτιζόμενες μπαταρίες. Μερικά αισθητήρια έχουν ενσωματωμένο και το κύκλωμα φόρτισης. Ψάξε και αυτή την περίπτωση.

G

George_1985
01-07-11, 21:01
οκ καταλαβα , θα τα κοιταξω .

μια ακομα ερωτηση , ειπες αναλογα την διοδο επιλεγω φωτοβολταικο 3.3v-3.9v περιπου , αν εν τελη επιλεξω π.χ. 5v ή 6v (δεν ξερω θα βρω 3v) θα υπαρξει προβλημα; να εχει παραπανω ταση απο οτι θελουν οι μπαταριες και η διοδος μαζι. (αν και λες τουλαχιστον οποτε λογικα θα ειναι οκ)

thx κ παλι

GeorgeVita
01-07-11, 21:05
Καλύτερα λίγο μεγαλύτερη τάση και δίοδο schottky.
Να επιλέξεις κάτι σύμφωνα με την τιμή, μέγεθος, κλπ. που να σου ταιριάζουν.
G