PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για LM338



selectronic
30-06-11, 13:19
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω το παρακάτω κύκλωμα? Είναι από το datasheet της National για το LM338 :
21534

1. Γιατί έχει βάλει τον Operational Amplifier? Εμένα αν τα 5A ενός LM338K δεν με φτάνουν, θα έβαζα 2 παράλληλα (ή παραπάνω).
2. Τι «μετράει» ο Operational Amplifier? Εγώ βλέπω ότι και οι δύο εισόδου του ενώνονται στην Vin μέσω δύο ίδιων 0.1Ohm αντιστάσεων.
3. Γιατί τα “100mA minimum load” αφού στα γενικά χαρακτηριστικά του LM338 γράφει “Minimum load current = 5mA”?
4. Τι κερδίζει κάποιος αν απλά βάλει 2xLM338K παράλληλα σε σχέση με αυτό το κύκλωμα?

Αυτά τα ολίγα, ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μου ανοίξει τα μάτια…

klik
30-06-11, 13:47
Οι 0,1Ωμ δημιουργούν (ανάλογα με το ρεύμα που περνά από την κάθε μια) μια πτώση τάσης πάνω τους.
Οι τάσεις αυτές αφαιρούνται από την Vin.
Αν τα lm338 τραβούν διαφορετικό ρεύμα, αυξάνεται η πτώση τάσης πάνω στην αντίστοιχή 0,1Ωμ άρα αλλάζει η πόλωση (bias) του τελεστικού και μεταβάλει την Vadj για το δεύτερο lm338.

Δηλαδή η πόλωση της I+ του τελεστικού, είναι Vin - Iπάνωlm338 * 0,1Ω,
ενώ της I- = Vin - Iκάτωlm338 * 0,1Ωμ.

Το αποτέλεσμα είναι με ένα ποτενσιόμετρο, ρυθμίζεις το ένα lm338 και το άλλο αυτορυθμίζεται έτσι ώστε το ρεύμα των δυο lm338 να είναι ίδιο.

Το Imin έχει σχέση με την σταθερότητα στις πολώσεις των εισόδων του τελεστικού.

cycler
30-06-11, 13:55
1. Για να μοιράσει το ρεύμα και στα 2 lm338. Χωρίς αυτόν δεν υπάρχει καμμία εγγύηση ότι τα 338 θα είναι τέλεια "ματσαρισμένα" και θα μοιράζουν το ρεύμα μεταξύ τους και δεν θα καούν.
2. Ο τελεστικός φροντίζει ώστε οι πτώσεις τάσης πάνω στις .1 ωμ να είναι ίσες, δηλαδή να διαρρέονται από ίσα ρεύματα. Όσο του επιτρέπει το drift και το offset του φυσικά.
3. Δεν ξέρω, πρέπει να τσεκάρω τα χαρακτηριστικά του τελεστικού αλλά είναι παλιός, δε νομίζω να κυκλοφορεί πια. Γενικά είναι δύσκολο να βρεις τελεστικό που να έχει τροφοδοσία και common mode input πάνω από 20 V και ταυτόχρονα χαμηλό offset και drift. Οι κοινοί τελεστικοί με είσοδο JFET πάνε την common mode εισοδο στο + της τροφοδοσίας αλλά υποφέρουν από τις ασθένειες που ανέφερα (offset κυρίως).
4. Τίποτα

klik
30-06-11, 14:01
...4. Τι κερδίζει κάποιος αν απλά βάλει 2xLM338K παράλληλα σε σχέση με αυτό το κύκλωμα?


δεν θα μπορέσει να πάρει το μέγιστο αποτέλεσμα (10Α έξοδο), εκτός αν τα ρυθμίσει με το χέρι ακριβώς.
Δηλαδή όλο και κάποιες ψιλοδιαφορές θα έχουν μεταξύ τους ως προς την καμπύλη Vadj / Vout, λόγω διαφορετικής κατασκευής, τιμών εξωτερικών αντιστάσεων κλπ. Αποτέλεσμα ένα από τα δυο LM338 να λειτουργεί περισσότερο από το άλλο (δίνοντας περισσότερα Α από το άλλο), αρα θα κόψει πριν το άλλο, άρα δεν θα κόψουν στα 5Α+5Α.

selectronic
30-06-11, 14:42
Κύριοι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Klik, οι ψιλοδιαφορές που αναφέρεις δεν θα μπορούσαν να θεωρηθούν αμελητέες? Δηλαδή μιλάμε για 9.91A αντί για 10 ή για 9.2? Απλώς για να ξέρω αν αξίζει η πολυπλοκότητα του κυκλώματος σε σχέση με το όφελος…
Τα τροφοδοτικά με 5x2Ν3055 πχ πως την γλυτώνουν μόνο με αντιστάσεις στους εκπομπούς? Ή τα LM σαν ολοκληρωμένα είναι πιο «ευαίσθητα» σε σχέση με απλά τρανζίστορ?

cycler
30-06-11, 14:56
Οι διαφορές είναι πολύ μεγάλες με απλή παράλληλη σύνδεση και δεν γίνεται.
Μπορείς να βάλεις αντιστάσεις σε σειρά με τις εξόδους με λίγες απώλειες.
Δες αυτό (http://www.datasheetarchive.com/indexdl/Datasheet-037/DSA0047093.pdf) θα σε βοηθήσει πιστεύω.

Το πρόβλημα που δημιουργείται όμως είναι ότι υποβαθμίζεται πολύ η ικανότητα απόρριψης μεταβολών λόγω αλλαγής του φορτίου (load regulation)

klik
30-06-11, 15:05
...Τα τροφοδοτικά με 5x2Ν3055 πχ πως την γλυτώνουν μόνο με αντιστάσεις στους εκπομπούς? Ή τα LM σαν ολοκληρωμένα είναι πιο «ευαίσθητα» σε σχέση με απλά τρανζίστορ? οι αντιστάσεις στους εκπομπούς, προκαλούν autobias! Είναι απαραίτητες για τη σταθεροποίηση του κυκλώματος. Μικρή μεταβολή στο Ie ρεύμα, αλλάζει την πόλωση βάσης (Vbe).

Στα Lm338 οι εσωτερικές ψιλοδιαφορές (π.χ. στο adjust κύκλωμα) ενισχύονται στην έξοδο (πολύ περισσότερο αναλογικά με το αντίστοιχο hFE ενός 2N3055), άρα στην έξοδο δεν είναι ψιλοδιαφορές.

cycler
30-06-11, 15:09
Και επιπλέον τη ρύθμιση τάσης εξόδου σε κυκλώματα με παράλληλα τρανζίστορ την κάνει άλλο εξάρτημα όχι τα τρανζίστορ.
Έτσι δεν επηρεάζεται η σταθεροποίηση.

selectronic
30-06-11, 15:11
Ξανά thanks:001_smile: