PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως γινεται να ανεβάσω διάφορα βιβλια ηλεκτρονικων σε PDF



agis68
03-07-11, 20:30
Επειδη εχω μια καλη συλλογή απο βιβλία ηλεκτρονικα θα ήθελα να μάθω πως γίνεται να τα ανεβάσω. Εγω τα εχω και τα απεκτησα μετα απο πολύ κόπο και χρήμα και θελω να τα μοιραστω μαζί σας
φιλικα Αγις

stom
03-07-11, 20:43
Τη λεξη copyright την εχεις ακουστά ?

agis68
03-07-11, 20:49
Mε συγχωρει η χαρη σου αλλα το copyright το σκέφτηκες οταν για παραδειγμα κατέβασες όλο τον Σοφιανο απο αυτό το φορουμ?? ή ισχύει επιλεκτικα???

stom
03-07-11, 20:59
Προσωπικα δεν κατεβασα κανενα Σοφιανο, αλλα οπως και να το κανουμε, δεν μπορει ενα φορουμ να εχει φατσα μοστρα υλικο το οποιο ειναι copyrighted, ΕΚΤΟΣ αν εχει παρει την αδεια απο τον ιδιοκτητη.
Ο εκαστοτε ιδιοκτητης του φορουμ ευκολα μπορει να θεωρηθει υπευθυνος για κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας.
Το οτι κυκλοφορουν διαφορα σε τορρεντς warez κλπ ειναι γνωστο, αλλα εσυ οποτε ξεπερνας το οριο ταχυτητος στο δρομο, πας και το δηλωνεις στην αστυνομία?
Ειναι το ιδιο αν ανεβαζεις επωνυμα copyrighted υλικο.

agis68
03-07-11, 21:46
φυσικα ΔΕΝ εννουσα οτι ΕΣΥ κατεβασες καποιο βιβλιο απλα εννοούσα οτι το φορουμ εχει αρκετα βιβλια + αρθρα τα οποία ειναι στη διαθεση μας και δεν νομίζω να ρωτήθηκε ποτε κανεις συγγραφέας....λέω τώρα!

stom
03-07-11, 22:02
Αν και μερικα πραγματα θα επρεπε να ειναι λιγο πολυ αυτονοητα, παρολα αυτα αρμοδιος να απαντησει ειναι ο εχων την ευθυνη λειτουργιας του φορουμ, ουτε καν οι moderators...

p.gabr
03-07-11, 22:20
ολοι κατι εχουμε να προσφερουμε και καλο θα ηταν να γινει
μια ερωτηση ΣΟΒΑΡΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ
ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΙΜΟ ΝΑ ΑΝΑΙΒΑΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΒΙΒΛΙΑ ΕΧΟΥΜΕ??
ΠΩς ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ Ο ΕΚΔΟΤΗς ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ?
εαν οχι ολλα τοτε ποια επιρτεπονται?
παρακαλω απαντηστε κκ υπευθυνοι

moutoulos
04-07-11, 00:53
Επειδη εχω μια καλη συλλογή απο βιβλία ηλεκτρονικα θα ήθελα να μάθω πως γίνεται να τα ανεβάσω.
Εγω τα εχω και τα απεκτησα μετα απο πολύ κόπο και χρήμα και θελω να τα μοιραστω μαζί σας
φιλικα Αγις


Ενημέρωσε αν θέλεις με ΠΜ, το φίλο μας Δημήτρη (Τρελός Επιστήμονας (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33334)), που είναι και ο UpLoader των "αρχείων",
ποιά βιβλία είναι αυτά. Αυτός μαζί με εμάς, θα κρίνει/ουμε ποιά απο αυτά θα ανέβουν στο site. Κάποια απο αυτά πολύ
πιθανών να υπάρχουν ήδη.

Τρελός Επιστήμονας
04-07-11, 15:09
Από ερώτημα που έκανα σε συνάδελφο που γνωρίζει σχετικά έμαθα ότι το copyright των βιβλίων ισχύει για 40 χρόνια εκτός και αν ο εκδότης τα ανανεώσει για επιπλέον χρονικό διάστημα με κάποια αίτησή του. Τα περισσότερα βιβλία που ανέβασα έχουν ξεπεράσει το όριο (πχ Τράπαλης, Ματζουράνης) ή είναι πολύ κοντά σε αυτό (πχ Σοφιανός, Telepress). Αν αλλάξει γνώμη ο Σοφιανός, τότε ευχαρίστως να τα κατεβάσουμε, αν και δεν το πιστεύω γιατί από όσο γνωρίζω ασχολείται με τα μαθηματικά. Προσωπικά δεν πρόκειται να ανεβάσω βιβλίο που έχει εκδοθεί πρόσφατα ώστε να μη δοθεί κάποια τέτοια αφορμή. Βιβλία στα Αγγλικά με ληγμένα πνευματικά δικαιώματα μπορείτε να κατεβάσετε ελεύθερα από εδώ: http://www.pmillett.com/tubebooks/technical_books_online.htm και πιθανότατα από εδώ: http://www.introni.it/riviste.html

agis68
04-07-11, 15:26
Καλώς! Πηρα την απάντηση που ήθελα....Οπότε δεν ανεβάζουμε τιποτα γιατι τα βιβλια ειναι σύγχρονα....ευχαριστω

leosedf
04-07-11, 15:31
Την απάντηση την είχες δώσει μόνος σου με την ερώτηση που έκανες στο αρχικό σου post λέγοντας ότι έχεις πληρώσει τα συγκεκριμένα βιβλία κλπ.