PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεκτης ψηφιακων καναλιων



silver
05-07-11, 12:08
Καλη σας μερα,ψαχνω να βρω δεκτη ψηφιακων καναλιων ο οποιος να μενει διαρκως ανοιχτος χωρις να χρειαζεται να διαβαζει κινηση του χρηστη.Εχω εναν ο οποιος αν δεν του στειλεις καποια εντολη για ενα χρονικο διαστημα εμφανιζει ενα μυνημα στην οθονη και ζηταει επιβεβαιωση.Αν πατησεις Ο.Κ. συνεχιζει να παιζει αλλοιως κλεινει.Δυστυχως δεν υπαρχει στο μενου τροπος να το απενεργοποιησω και ειναι πολυ ενοχλητικο αυτο.Αν καποιος ξερει καποιον δεκτη που δεν εχει αυτη τη λειτουργια ας με ενημερωσει.Ευχαριστω.

vivident
05-07-11, 13:17
Βασικα πες μας ποιον δεκτη εχεις μηπως και βρουμε καναν τροπο να το παρακαμψουμε.
Δεκτες που να κανουν αυτο που θες υπαρχουν πολλοι.
Χρηματα που διαθετης και λειτουργιες που θες να εχει επανω?

silver
05-07-11, 19:22
Ευχαριστω κατ αρχας για την απαντηση σου.Ο δεκτης ειναι ο AKAI STB8309DRU.Μπορεις αν θελεις να δεις λεπτομερειες στην διευθυνση http://www.soundstar.gr/site.php?&PHPSESSID=f6a2910897f8f6d304b3efbe888ccda0&file=products-view.xml&id=1468&cid=11.Το auto standby δεν ειναι ενεργοποιημενο και παρ ολα αυτα μετα απο 3 ωρες περιπου βγαζει ενα μηνυμα στην οθονη και ζηταει επιβεβαιωση για να μεινει ανοικτος αλλοιως κλεινει.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην μου βγαζει κανενα μυνημα στην οθονη και να μην κλεινει.Δεν ψαχνω κατι ακριβο η κατι extreme σε αποδοση.Θελω να τον χρησιμοποιησω σε ενα χωριο για αναμεταδοτες αλλα η ληψη των αναλογικων ειναι χαλια και επειδη πιανει καλα το σημειο τα ψηφιακα της Αθηνας θα βαλω πομπουδακια με ληψη απο ψηφιακα.Δεν θελω κατι ακριβο γιατι προκειται για χωριο 200 κατοικων σε μια ρεματια μεσα.Ευχαριστω.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
05-07-11, 21:59
Ευχαριστω κατ αρχας για την απαντηση σου.Ο δεκτης ειναι ο AKAI STB8309DRU.Μπορεις αν θελεις να δεις λεπτομερειες στην διευθυνση http://www.soundstar.gr/site.php?&PHPSESSID=f6a2910897f8f6d304b3efbe888ccda0&file=products-view.xml&id=1468&cid=11.Το auto standby δεν ειναι ενεργοποιημενο και παρ ολα αυτα μετα απο 3 ωρες περιπου βγαζει ενα μηνυμα στην οθονη και ζηταει επιβεβαιωση για να μεινει ανοικτος αλλοιως κλεινει.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην μου βγαζει κανενα μυνημα στην οθονη και να μην κλεινει.Δεν ψαχνω κατι ακριβο η κατι extreme σε αποδοση.Θελω να τον χρησιμοποιησω σε ενα χωριο για αναμεταδοτες αλλα η ληψη των αναλογικων ειναι χαλια και επειδη πιανει καλα το σημειο τα ψηφιακα της Αθηνας θα βαλω πομπουδακια με ληψη απο ψηφιακα.Δεν θελω κατι ακριβο γιατι προκειται για χωριο 200 κατοικων σε μια ρεματια μεσα.Ευχαριστω.

πες οτι το καταφέρνεις να μην κλείνει το μηχάνημα πως θα μεταδίδεις 3 συχνότητες ταυτόχρονα απο τον ίδιο δέκτη
κάθε συχνότητα και δικό του π/δ για να σου βγεί φτηνά αλλιώς πας στην mistral η στήν c&a και παίρνεις μονάδες έτοιμες
θεωρητικά είναι 3 οι συχνότητες εκπομπής κάνε δοκιμή εκπομπής στη μια συχνότητα για να δεις ακριβώς τι προβλήματα θα έχεις

silver
05-07-11, 22:15
Συνονοματε καλησπερα.Το προβλημα μου δεν ειναι για 20 καναλια αλλα μονο για ενα και αυτο ειναι ο ΑΝΤ1.Στο σημειο εκπομπης δεν εχω καθαρη ληψη λογω παρεμβολων ουτε απο Παρνηθα ουτε απο Υμηττο.Εχουν λοιπον εκει ενα πομπουδακι 1watt της LEMCO και εναν παλιο δεκτη της MISTRAL.Το προβλημα ειναι η ληψη και μονο.Γι αυτο σκεφτηκα αφου πιανει τα ψηφιακα να παρω απο εκει ληψη που θα ειναι καλη.Μια αλλη λυση θα ηταν και η IKUSI αλλα ειπαμε δυσκολοι καιροι και προπαντως λιγοι κατοικοι και προπαντως δουλεια-αγγαρεια μια και δεν θα πληρωθω για αυτο που κανω αλλα θα το κανω δωρο.Ευχαριστω.

vivident
06-07-11, 02:58
Δεν ξερω τι εννοεις ακριβο αλλα εγω προσωπικα εχω αυτο Emtec Movie Cube 150Hκαι εχει μεινει και σαββατοκυριακο ανοιχτο που λοιπαμε ολοι και δεν εκλεισε.
Τωρα το αν κλεινει καποια στιγμη μετα απο τρεις πεντε μερες δεν το ξερω και δεν βαζω το χερι μου στην φωτια.
Δεν μπορω και να στο δοκιμασω γιατι ειναι στο σαλονι που το χρησημοποιουν οι γονεις μου καθημερινα.

silver
06-07-11, 15:22
Σας ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια .Θα αγορασω ενα τετοιο δεκτακι να δω τι γινεται.Ειναι κριμα απομονωμενοι ανθρωποι και να μην μπορουν να περασουν λιγο την ωρα τους γιατι αν περιμενουν τα ψηφιακα θα εχουν περασει δυο-τρεις γενεες και ακομα θα περιμενουν.Ευχαριστω και παλι.