PDA

Επιστροφή στο Forum : φωτοβολταικα και ραδιενεργεια



fm344
08-07-11, 05:45
καλημερα.
πριν μηνες στη γειτονια πουληθηκε ενα σπιτι που ειχε και φωτοβολταικα.
ο νεος ιδιοκτητης θελει να τα βγαλει ειδη μπορει να μολυνθει το σπιτι απο ραδιενεργεια.
υπαρχει τετοια πιθανοτητα να συνβει,και αν ναι ποσο κακο μπορει να προκαλεσει?(δηλ.η ποσοσητα ραδιενεργειας εινια ιδια με αυτη των λαμπτηρων ,τηλεωρασης,η/υ?)

stom
08-07-11, 06:19
Ο χριστος και η παναγια... Ραδιενεργεια σε λαμπτηρες τηλεορασεις και φωτοβολατικα? Πινουμε κατι?..
Σπιτι με φωτοβολταικα και θελει να τα βγαλει.. Να ρωτησουμε γιατι?

gregleon
08-07-11, 06:36
''πριν μηνες στη γειτονια πουληθηκε ενα σπιτι που ειχε και φωτοβολταικα.
ο νεος ιδιοκτητης θελει να τα βγαλει ειδη μπορει να μολυνθει το σπιτι απο ραδιενεργεια.'' :lool:

antonis_p
08-07-11, 06:47
Σιγά μην πέταξε φωτοβολταϊκά το enola gay στην Χιροσίμα!!!

http://www.spitfirespares.com/spitfirespares.com/Website products 73 audio and video/Hiroshima Enola gay.jpg

aris285
08-07-11, 06:55
Κακο πραγμα τα φοτοβολταικα, μηχανες του διαβολου ειναι.
Πεστου να τα βγαλει αμεσως και να τα δωσει σε εμενα να τα ανακυκλοσω.

aeonios
08-07-11, 08:20
Και βέβαια μπορεί να έχουν ραδιενέργεια με την προϋπόθεση ο προηγούμενος ιδιοκτήτης να τα αγόρασε από αυτούς: :lool:

http://books.google.gr/books?id=eotsjCkfREUC&pg=PA25&dq=solar+panels+nuclear+explosion&hl=el&ei=G5MWTsCNJYyq8AO29aUf&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CDUQ6AEwAA#v=onepage&q&f=false

Panoss
08-07-11, 09:27
Ντένη, ναι αληθεύει, έχουν ραδιενέργεια.
Πες μου σε παρακαλώ πόλη και διεύθυνση να περάσω να τα πάρω να τον γλιτώσω τον άνθρωπο.
Δεν πιστεύω να 'ναι Κύπρο! (ίσως να 'χει κι εκεί πόντιους, δεν ξέρω)
Για σένα δωρεάν, δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς, χαρά μου.

leosedf
08-07-11, 09:59
Οι πόντιοι σε πληροφορώ δεν θα σκέφτονταν κάτι τέτοιο.

Πες του να τα βγάλει του ανθρώπου να τελειώνει, μην κάψει κανέναν εγκέφαλο γιατί συσσωρεύουν κοσμική ακτινοβολία στο σπίτι και παίζει να ψήνονται και τα αυγά από μόνα τους.
Επίσης ποιος σου είπε ότι οι λαμπτήρες, οι τηλεοράσεις κλπ εκπέμπουν ραδιενέργεια?
Εκτός αν εννοείς ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία αλλά και πάλι δεν βγάζω άκρη. Μου φαίνεται απλά λόγω Κυπριακής λίρας τα έχουν παίξει όλοι εκεί.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
08-07-11, 10:26
και εγώ θέλω να τα πάρω για ανακύκλωση. Παρακαλώ να γίνει κληρωση ποιος θα τα απαλλάξει τελικά τον άνθρωπο από αυτά

cloud_constructor
08-07-11, 10:30
στην ουσια τα φωτοβολταικα ειναι κατι κοματια γυαλιου με πασαλιμενο πλουτωνιο επανω και μας πουλανε το παραμυθι να τα αγοραζουμε κ καλα οτι βγαζουν ρεΒμα απο τον ηλιο κ κουραφεξαλα.. Βουτας ενα καλωδιο στο πλουτωνιο και εχεις ρευμα..

Το εχουν κανει ωστε να καει ο εγγεφαλος μας απο την ραδιενεργεια ωστε να γινουμε αβουλα οντα και να περνανε νομοσχεδια καθε αυγουστο μεσιμερι που ολοι ειμαστε παραλιες και να ασχολουμαστε μονο με τους γαμους πριγκιπων και ηθοποιων..

ωπ.. για κατσε.. Nooooooooo

Panoss
08-07-11, 10:32
Πέτρο, δεν μπορώ να σε αφήσω να τα πάρεις, έχουν ραδιενέργεια. Οπότε, αναγκαστικά, θα τα πάρω εγώ. Δεν πειράζει, ας θυσιαστώ! Για την Ελλιάδα ρε γαμτο!

p_stama
08-07-11, 10:51
Η βουλη ειναι γεματη στην οροφη απο φωτοβολταικα .
πως νομιζεις εχει καει ο εγκεφαλος τους ?:lool:

Γιαυτο φτου κακα . Κακο πραγμα τα φωτοβολταικα. να τα ΒΓΑΛΕΙ αμεσα και να μας τα στειλει.:001_rolleyes:

PATENTAS10
08-07-11, 10:51
Πες του φιλου σου να τα πακεταρει και να μου τα στειλει. τα εξοδα μεταφορας δικά μου!!!

nikolaos hoetzopoulos
08-07-11, 10:58
Ντένη μην παρασυρθείς !
Λύση υπάρχει. Είναι δοκιμασμένη από τον Χάρυ Πότερ.
Πες στον γείτονα να ρίξει στην πισίνα του τα φωτοβολταϊκά.
Μετά πες του να γεμίσει την πισίνα με νερό και τριμένο πέτρωμα από αυτό το μέρος (http://medgreece.gr/2008/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%86%C E%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CE%BF%CF%81%CF%85%CE%BA%CF%84%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%81%CE%BF%CF%86).
Να γεμισει ένα μπουκαλάκι με νερό από μια παραλία που θα είναι ερημική και το νερό να φροντισει
να έχει περάσει μέσα από σαράντα κύματα.
Να ρίξει το νερό από το μπουκαλάκι ένα απόγευμα στις έξι στην πισίνα και να αφήσει τα
φωτοβολταϊκά να δουν το φως των άστρων για τρία βράδυα.
Μετά στο περίγραμμα της πισίνας να ρίξει αλάτι και να μείνει αγνός
για τρεις μερες τρώγοντας μόνο χόρτα και ψωμί.
Το χάραμα της τρίτης μέρας φορώντας μονωτικά ρούχα(όχι μέταλα) μπορεί να ανασύρει τα
φωτοβολταϊκά από τον πάτο αλλά πριν βγει ο ήλιος και μόνο. Τα καλύπτει με κόκκινο
χιτώνα. Δεν πρέπει κανείς να δει την πισίνα αυτή για τις τρεις μέρες.

lepouras
08-07-11, 11:24
χα...... επειδή όλη σας έχετε μικρές εταιρίες που σώζουν τον κόσμο από τέτοιο κακό. Ντένις μην τους ακούς εγώ έχω και αντιπρόσωπο στην Κύπρο, έξω από Λευκωσία. (την πεθερά μου:biggrin:)
δώσε διεύθυνση να σου στείλω τους εξειδικευμένους τεχνικούς μου. θα τα αναλάβουν όλα μην ανησυχείς.

spiroscfu
08-07-11, 12:42
Επίσης ποιος σου είπε ότι οι λαμπτήρες, οι τηλεοράσεις κλπ εκπέμπουν ραδιενέργεια?
Εκτός αν εννοείς ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία αλλά και πάλι δεν βγάζω άκρη.

Κωνσταντίνε οι crt οθόνες εκτός από ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία εκπέμπουν και x-ray (σε φυσιολογικά όρια)
και αυτό γιατί λειτουργει με δέσμη ταχεως κινουμενων ηλεκτρονιων τα οποια χαράσουν το ίχνος τους σε μια πλάκα φωσφόρου.
Δηλ. οταν τα ταχεως κινουμενα e σκανε πανω στον φώσφορο αυτος διεγείρεται και εκπέμπει φως (φωτόνια). Μέχρι εδώ θεωρητικα η διαδίκασία είναι ακίνδυνη αφου η ακτινοβολία (ταχέως κινουμενα e) δεν δραπετεύει απο το περιβάλον του CRT κυρίως λόγω του μαγνητικου πεδιου και του μεγάλου πάχους του γυαλιού της οθόνης.
Αυτό που παραβλέψαμε ειναι το φαινομενο Bremmstung (http://en.wikipedia.org/wiki/Bremsstrahlung) κατα το οποίο όταν σε οποιοδήποτε υλικό πέσει ταχέως κινόυμενη δέσμη e αυτα αναγκάζονται να σταματήσουν διεγείροντας τα άτομα του υλικού και εκπέμποντας ακτινοβολία Χ.
Αυτός είναι και ο συνηθέστερος τρόπος παραγωγής ακτίνων Χ σε μηχανήματα ακτινογραφίας από πέδηση ταχέως κινούμενων e, επίσης γι αυτό τον λόγο όλες οι crt οθόνες εποπτεύουν την ανάδραση απο τον fbt transormer, τάσης μεγαλήτερες από τα 20-25KV στην τελευταία ανοδο μπορεί να αυξήσουν τα όρια και από εκεί που είναι μέσα στα ασφαλή όρια να ξεφύγει.

Τώρα το πρόβλημμα γίνεται ακόμα ποιο έντονο αν η συγκεκριμένη οθόνη έχει πεσμένους καθόδους και πάει σε κάποιον τεχνικό και αυτός με την σειρά του για να την κάνει να δείξη καλλήτερα δεν της κάνει αναζωογώνηση αλλά μεγαλώνη κάποιες τάσης (συνηθέστερη τα νήματα) με αποτέλεσμα .......
ή και ακόμα να βγαίνει σε x-ray protection και απλά καταργούν την προστασία γιατί βαριούνται να ψάχνουν ή δεν ξέρουν από τη ενεργοποιήτε

-nikos-
08-07-11, 12:49
αυτο με τις οθονες καθοδικου σωληνα ειναι γεγονος αποδεδυγμενο
αλλα να ρωτισω κατι,,,,,οι επιπεδες οθονες ειναι ακινδηνες ?????

spiroscfu
08-07-11, 12:53
Ναι νίκο.

Nemmesis
08-07-11, 13:17
ναι ναι... ειναι επικινδυνα.... πες τον γειτονα σου οτι μπορω χωρις καμια χρεωση μπορω να ερθω εγω και να τα παρω σε ασφαλες μερος... πιστευω στην ταρατσα του σπιτιου μου ειναι καλα.... χΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ τι αλλο θα ακουσουμε...

Manthosvf
08-07-11, 14:15
μην τους ακους πες τον να τα δωσει σε μενα θα ερθω με το φορτηγο μας να τα παρο και θα παω να σκαψο με το jcb 5 μετρα να τα θαψο εχω το καλητερο επιχιριμα νομιζω θα σωσω αυτο τον πλανητη τηλ 6936666666 :lool: προλαβενει δεν προλαβενει πες τον με ζητανε και απο αλλου :001_tt2:

spiroscfu
08-07-11, 14:24
καλημερα.
πριν μηνες στη γειτονια πουληθηκε ενα σπιτι που ειχε και φωτοβολταικα.
ο νεος ιδιοκτητης θελει να τα βγαλει ειδη μπορει να μολυνθει το σπιτι απο ραδιενεργεια.
υπαρχει τετοια πιθανοτητα να συνβει,και αν ναι ποσο κακο μπορει να προκαλεσει?(δηλ.η ποσοσητα ραδιενεργειας εινια ιδια με αυτη των λαμπτηρων ,τηλεωρασης,η/υ?)

Πλάκα στην πλάκα αν φοβάται πες του να στα δώσει σε εσένα ή αν δεν τα θέλεις ούτε εσύ, σίγουρα θα βρεθούν πολύ να σε εξυπηρετήσουν (προτίμησε εμάς :biggrin::biggrin:) με το ανάλογο αντίτιμο φυσικά!!

Panoss
08-07-11, 14:54
Ντένη, χωρίς να θέλω να επηρεάσω την κρίση σου, κάνω απλά μια διαπίστωση: οι άλλοι σου κάνουν πλάκα, μόνο εγώ σου απάντησα σοβαρά. Και δεν το λέω επειδή είμαι μπροστά. Οπότε, νομίζω ξέρεις σε ποιον μπορείς να εμπιστευτείς το επικίνδυνο​ αυτό υλικό.

navar
08-07-11, 15:22
δίνω 200€ ευρώ για να τον σώσω και να τα πάρω να τα ανακυκλώσω εγώ !!!!
οι άλλοι είναι λαμόγια , δεν έδωσε κανένας τίποτα ! ;P

spiroscfu
08-07-11, 15:25
201 .................

navar
08-07-11, 15:30
201 .................

202€ και
1)δώρω 4 ledακια (χρώμα επιλογής σου !)
2)ενα μπρίκι
3) 3 εσώρουχα strig
4)μία μεταχειρισμένη μασέλα της γιαγιάς

(κρατάω και άλλα πράγματα αξίας, αλλα δεν θα τα βγάλω ακόμα στην φόρα , έχουμε δρόμο μπροστά !)
(προβλέπω αυτό το θέμα να γίνεται δημοπρασία με αρκετά ποστ :P)

lepouras
08-07-11, 15:35
202€ και
1)δώρω 4 ledακια (χρώμα επιλογής σου !)
2)ενα μπρίκι
3) 3 εσώρουχα strig
4)μία μεταχειρισμένη μασέλα της γιαγιάς

+μια τυρόπιτα ελαφρώς μεταχειρισμένη. (μια δαγκωνιτσα στην ακρούλα έχει μόνο)

spiroscfu
08-07-11, 15:40
Πάω πάσο παιδιά !!!
με τελευταία προσφορά, όλα τα παραπάνω + μια κάλτσα.

lepouras
08-07-11, 15:44
Πάω πάσο παιδιά !!!
με τελευταία προσφορά, όλα τα παραπάνω + μια κάλτσα.
μάλλινη, βαμβακερή ή λικρα ?????

Panoss
08-07-11, 15:54
Πλυμένη;

spiroscfu
08-07-11, 16:00
Και μάλλινη και πλυμένη.



ΣΑΣ ΕΦΑΓΑ ΟΛΟΥΣ !!!!!!

lepouras
08-07-11, 16:05
παραιτούμαι και διαμαρτύρομαι. με τέτοιες προσφορές θα μπούμε μέσα. φίλε αυτό είναι αθέμιτος ανταγωνισμός. θα κάνω ένσταση.

Nemmesis
08-07-11, 20:17
εγω δινω ενα διαδρομο γυμναστικης με ενσωματωμενο δυναμο και ψηφιακο ραδιοφωνονικο δεκτη με δυνατητα αναπαραγωγης mp3 και wav αρχειον... για να λυση επιτελους ο γειτονας το ενεργειακο του προβλημα... μην σκεφτεσαι τα 200 ευρω και της καλτες... σκεψου την τζαμπα ενεργεια που θα εχεις και τι κορμη θα κανει η γυναικα σου αφου θα τρεχει πλεον για να δει τα τουρκικα συριαν...
αα... και κατι τελευταιο... θα σου κανω και διαμορφωση της ταρατσας με γλαστρες και πρασιναδα που ειναι και της μοδας.. :D

-nikos-
08-07-11, 20:31
με τοση εκταση που πηρε το θεμα,,,,,βλεπω τα πλοια του στολου
της ελευθεριας αντι για να πανε στην παλεστηνη,,,,,να κανουν στροφη για κυπρο μερια.

sv4lqcnik
08-07-11, 21:32
κανονικα παιδια επρεπε να παμε οοοολοι να παρουμε τα μολυσμενα εξαρτηματα και να του πηγαιναμε να σπειρη κανενα ζαρζαβατικο να εχει να περναει τον καιρο του παντος παλι καλος φανηκες που δεν τα πηρες να τον γλυτωσεις τον ανθρωπο απο την ραδιενεργεια και επιδη ολοι κανατε και μια προσφορα εγω προσωπικα θα του εκλεινα και τα μπαλωματα με στοκο :lool::lool::lool::lool::lool: για να μην κυνδυνεψει ξανα στο μελων ο ανθρωπος περα απο οτι θα του πηγαινα και τσιπουρο απο τον τυρναβο για απολυμανση της ραδιενεργειας:lool::lool:

navar
08-07-11, 21:46
περα απο οτι θα του πηγαινα και τσιπουρο απο τον τυρναβο για απολυμανση της ραδιενεργειας:lool::lool:
κουμπάρε νιώθω και εγώ λίγο μολυσμένος !!!
λές ?????

sv4lqcnik
08-07-11, 22:06
ασε ρε φιλε μην αεχεις αγχος εχω ενα φαρμακο που με καλη δοσολογια θα σε κανει περδικη θα ξεχασεις και την ενοια του ορου μολυνσης . αλλα χωρις πλακα χασαμε την ευκαιρια να γινουμε και με ραδιαενεργα φωτοβολταικα ερε γκαντεμια να ειναι μακρια και να μην την παρουμε χαμπαρι ε κουμπαρε;;;;

navar
08-07-11, 22:26
ας πνίξουμε τον καημό μας όταν βρεθούμε σε λίγο απο αυτό το "φάρμακο" τυρνάβου

billtsig
08-07-11, 22:36
παιδιά τα φωτοβολταϊκά ειναι κίνδυνος θάνατος εγώ θα τα πάρω αχχαχαχ

lepouras
08-07-11, 22:47
ασε ρε φιλε μην αεχεις αγχος εχω ενα φαρμακο που με καλη δοσολογια θα σε κανει περδικη θα ξεχασεις και την ενοια του ορου μολυνσης . αλλα χωρις πλακα χασαμε την ευκαιρια να γινουμε και με ραδιαενεργα φωτοβολταικα ερε γκαντεμια να ειναι μακρια και να μην την παρουμε χαμπαρι ε κουμπαρε;;;;


ας πνίξουμε τον καημό μας όταν βρεθούμε σε λίγο απο αυτό το "φάρμακο" τυρνάβου
αχ αχ αχ έτσι είσαστε εσείς, μόνο για την πάρτη σας η γιατριά. και λέτε<< εμείς το φάρμακο και να ψοφήσουν αυτοί οι παλιό πρωτευουσιάνοι εκεί κάτω>>. μοναχόφαγάδες. ντροπή:crying:

navar
08-07-11, 22:52
αχ αχ αχ έτσι είσαστε εσείς, μόνο για την πάρτη σας η γιατριά. και λέτε<< εμείς το φάρμακο και να ψοφήσουν αυτοί οι παλιό πρωτευουσιάνοι εκεί κάτω>>. μοναχόφαγάδες. ντροπή:crying:
μήπως έχει έρθει το πλήρωμα του χρόνου να κάνουμε την επίσημη "Πρώτη Καλοκαιρινή ΗλεκτρονοΣύνναξη Θεσσαλίας " ?

lepouras
08-07-11, 23:01
όχι άλλες πληρωμές δεν αντέχω:lool:...................αλλά τον Αύγουστο θα είμαι επάνω (ελπίζω) για καμία 10ρια μέρες τουλάχιστον.:biggrin:
κανόνισε φάρμακα:blushing:

jimk
08-07-11, 23:11
εγω λεω να σου δωσει λεφτα για να κανεις το κοπο να πας να του τα βγαλεις,με ρισκο βεβαια να εκτεθεις ανεπανορθωτα απο την ραδιενεργεια..

KOKAR
08-07-11, 23:49
εγώ του δίνω μια σαμπάνια Dom Pιrignon και σαν έχτρα την Ιουλια.... ( αυτα τα δυο πανε πακέτο )

http://en.shiwaiyuan.com/assets/images/lifestyle/champagne%20images/169151644.jpg

aeonios
09-07-11, 00:01
Εγώ δίνω την σαμπάνια Τζούλια.....προτιμάμε ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!

http://1.bp.blogspot.com/_ZI5Mo6fwk2s/S6Mz6ERU1XI/AAAAAAAACDQ/S5lCv8aAXm0/s400/JULIA SAMPANIA.jpg

sv4lqcnik
09-07-11, 00:06
αχ αχ αχ έτσι είσαστε εσείς, μόνο για την πάρτη σας η γιατριά. και λέτε<< εμείς το φάρμακο και να ψοφήσουν αυτοί οι παλιό πρωτευουσιάνοι εκεί κάτω>>. μοναχόφαγάδες. ντροπή:crying:
τι λεει ρε κωσταντη ο γιαννης μεγαλη προσβολα εριξε ελα στα μερη μας και θα σου θεραπευσουμε καθε ειδους μολυνση . τσοπα τσοπα μην κλες ρε λεπουρα θα εισαι μηπως στο ham-fest;;

ισως Γαναρε οριμασε η κατασταση και το πληρωμα του χρονου εφτασε πρεπει να θεραπευσουμε πασα νοσο (ραδιενεργειας) ετσι ειναι οπως σοφα προειπες.

και κατι για τον συνονοματο το αιωνιο αν δοκιμασεις το φαρμακο θα ξεχασεις και την τζουλια και τον δικο της με το <<μακριοφωνο>> και το μπανιο της

αθικτον
09-07-11, 00:17
Ντένη μην παρασυρθείς !
Λύση υπάρχει. Είναι δοκιμασμένη από τον Χάρυ Πότερ.
Πες στον γείτονα να ρίξει στην πισίνα του τα φωτοβολταϊκά.
Μετά πες του να γεμίσει την πισίνα με νερό και τριμένο πέτρωμα από αυτό το μέρος (http://medgreece.gr/2008/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%86%C E%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CE%BF%CF%81%CF%85%CE%BA%CF%84%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%81%CE%BF%CF%86).
Να γεμισει ένα μπουκαλάκι με νερό από μια παραλία που θα είναι ερημική και το νερό να φροντισει
να έχει περάσει μέσα από σαράντα κύματα.
Να ρίξει το νερό από το μπουκαλάκι ένα απόγευμα στις έξι στην πισίνα και να αφήσει τα
φωτοβολταϊκά να δουν το φως των άστρων για τρία βράδυα.
Μετά στο περίγραμμα της πισίνας να ρίξει αλάτι και να μείνει αγνός
για τρεις μερες τρώγοντας μόνο χόρτα και ψωμί.
Το χάραμα της τρίτης μέρας φορώντας μονωτικά ρούχα(όχι μέταλα) μπορεί να ανασύρει τα
φωτοβολταϊκά από τον πάτο αλλά πριν βγει ο ήλιος και μόνο. Τα καλύπτει με κόκκινο
χιτώνα. Δεν πρέπει κανείς να δει την πισίνα αυτή για τις τρεις μέρες.

Πολυ ωραιο φιλε μου............να'σαι καλα.

lepouras
09-07-11, 02:25
θα εισαι μηπως στο ham-fest;;

μόνο αν είναι τις μέρες που θα είμαι επάνω. θα ανέβω από 10 έως 20 Αυγούστου . ίσως λίγο νωρίτερα ίσως το τραβήξω και λήγω αργότερα.
το ξεσκίσαμε κάργα το τοπικ αλλά δεν βλέπω και τον Ντένις να μας λέει και τίποτα παραπάνω.

Panoss
11-07-11, 10:01
Ναι, ελπίζω Ντένη να μην έπαθες τίποτα από τη ραδιενέργεια. Εμείς πάντως, σε προειδοποιήσαμε και προσφερθήκαμε να σε απαλλάξουμε από αυτό, το πολύ επικίνδυνο δυστυχώς, υλικό.