PDA

Επιστροφή στο Forum : LM386 ως ταλαντωτης.



michaelcom
08-07-11, 23:59
Εχω φτιαξει ενα κυκλωματακι με ενα LM386 ολοκληρωμενο το οποιο βγαζει τετραγωνο σε συχνοτητα που του επιλεγω εγω. Οταν του βαζω ενα ηχειακι παιζει μια χαρα, το θεμα ειναι οτι οταν του βαζω ενα τρανζιστορ και συνδεω το ηχειο πανω του, το μονο που καταφερνω ειναι να να παιζει δυνατα και μετα αποτομα να χαμηλωνει αμα του βγαλω την τροφοδοσια και την ξαναβαλω παλι τα ιδια δοκιμασα να βαλω και μια αντισταση στην βαση του αλλα τπτ παλι τα ιδια. Δοκιμασα και μοσφετακι αλλα τα εκει δεν εκανε απολυτος τπτ (εβαλα 100Κ αντισταση στην πυλη και στην πηγη). Μπορειτε να μου πειτε τι φταιει??

Το ξερω οτι δεν κανει για ταλαντωση αλλα δεν εχω 555 (εχω παραγγειλει αλλα θα αργησουν και το θελω αμεσα )


Καμοια ιδεα?

Transistor που δοκιμασα
3055(αρχαιο...)
BDX54c
και
IRFP250N power mosfet(μεγαλο αλλα αυτο ειχα )

michaelcom
09-07-11, 18:39
Κανεις??? αρχιζω να ανυσηχω... :001_unsure:

GeorgeVita
09-07-11, 18:51
Βάλε κάποιο κύκλωμα για να είναι πιο κατανοητό που/πως έχεις συνδέσει το επιπλέον τρανζίστορ.

Φαντάζομαι στην έξοδο του LM386 υπάρχει πυκνωτής και μετά μια αντίσταση φορτίου πάνω στην οποία εμφανίζεται ο τετράγωνος παλμός. Η τάση εξόδου πόση είναι (δηλ. ο παλμός); Με αυτή την τάση θέλεις να οδηγήσεις ένα επόμενο τρανζίστορ ή FET για να πάρεις μεγαλύτερη τάση; Η τάση τροφοδοσίας του LM386 πόση είναι; Εχεις μεγαλύτερη τάση για να τροφοδοτήσεις το επόμενο "στάδιο εξόδου";
G

spiroscfu
09-07-11, 18:51
Επειδή δύσκολα θα βρεις κάποιον εδώ μέσα με μαντικές ικανότητες καλύτερα θα ήταν να ποστάρεις το σχέδιο.

p.s. Πόσα KW είναι το ηχειάκη?

michaelcom
09-07-11, 19:33
KW??? Μαλλον 3watt :P
λοιπον μισο να σας δειξω το κυκλωμα....

spiroscfu
09-07-11, 19:59
Ναι ρε αστειευόμουν, γράψε και πόσα ωμ είναι.

TheKostis
09-07-11, 21:45
Συγνώμη που μπαινω χωρίς κάτι ουσιαστικό να πω αλλά ενδιαφέρομαι για ένα κύκλωμα που να παίρνει μια τάση εισόδου και να βγάζει μια εξώδου ενισχημένη.
Μάλλον πρέπει να κάνω ένα καινούριο θέμα για να πάρω μια απάντηση αλλά δεν ξέρω πως.

michaelcom
10-07-11, 05:21
Αυτο φιλε που λες ειναι πλυ ευκολο μπορεις να το κανεις με ενα απλο τρανζιστορακι η με ενα op-amp(operational amplifier) και αυτο ποιο πολυ εξαρτατε το σημα εισοδου για παραδειγμα αν ειναι 5 βολτ τοτε κανεις δουλεια και με ενα τρανσιστορ αμα το σημα ειναι 0.02 βολτ τοτε θελεις αναγκαστηκα ενα op-amp. Τωρα αμα το σημα που εχεις ειναι ηχος παλι μπορεις να τον ενυσχισεις πολυ πολυ απλα (απο ποιοτητα ομως μην περιμενεις και πολλα).

Πες μας τι θες να κανεις να σου πουμε.


Και εδω ειναι το κυκλωμα (λιγο κακοφτιαγμενο αλλα ελπιζω να το καταλαβετε).


R1=100K POT.
R2=10K
R3=1K

C1=O.2μF
C2=470μF
21791

το ηχειακι ειναι 8Ω

GeorgeVita
10-07-11, 15:41
Μιχάλη έχεις ένα λάθος στο κύκλωμα (τουλάχιστον όπως το δείχνεις) δίνοντας τάση στο pin7 αντί του pin6.
Το κύκλωμα του ταλαντωτή με "έξοδο για μεγάφωνο" μπορεί να γίνει:

21794

Μεταβάλλοντας κάποιες τιμές αλλάζεις συχνότητα (το έχεις ήδη κάνει στο δικό σου σχέδιο). Είναι παραλλαγή αυτού που έχει στο datasheet του LM386. Η τάση τροφοδοσία μπορεί να είναι έως 12V.
G

michaelcom
10-07-11, 17:10
Οπα ναι εχεις δικιο. Δεν το ειχα δει αυτο στο datasheet θα δοκιμασω αυτο και θα σας πω. (στην πραγματικοτητα στο 6 την εδινα απλα εκανα λαθος στο κυκλωμα και το LTspice δεν το εχει το lm386)

michaelcom
11-07-11, 03:22
Το εκανα αλλα παλι το ιδιο προβλημα εχω. Μηπως να βαλω κανενα 914 για να οδηγησω ενα ποιο μεγαλο τρανζιστορ?

michaelcom
15-07-11, 02:53
Λοιπον τελικα καταφερα να το δουλεψω σας ευχαριστω για την βοηθεια :)

TheKostis
17-07-11, 15:52
Αυτο φιλε που λες ειναι πλυ ευκολο μπορεις να το κανεις με ενα απλο τρανζιστορακι η με ενα op-amp(operational amplifier) και αυτο ποιο πολυ εξαρτατε το σημα εισοδου για παραδειγμα αν ειναι 5 βολτ τοτε κανεις δουλεια και με ενα τρανσιστορ αμα το σημα ειναι 0.02 βολτ τοτε θελεις αναγκαστηκα ενα op-amp. Τωρα αμα το σημα που εχεις ειναι ηχος παλι μπορεις να τον ενυσχισεις πολυ πολυ απλα (απο ποιοτητα ομως μην περιμενεις και πολλα).

Πες μας τι θες να κανεις να σου πουμε.


Και εδω ειναι το κυκλωμα (λιγο κακοφτιαγμενο αλλα ελπιζω να το καταλαβετε).


R1=100K POT.
R2=10K
R3=1K

C1=O.2μF
C2=470μF
21791

το ηχειακι ειναι 8Ω

Θέλω να έχω ως είσοδο 5-6 v και έξοδο 12 v. Τα 5-6 v θα τα δίνει μια τηλεκατεύθηνση και τα 12 v θα τα δέχονται κάτι μοτερ.

her
17-07-11, 21:47
Θέλω να έχω ως είσοδο 5-6 v και έξοδο 12 v. Τα 5-6 v θα τα δίνει μια τηλεκατεύθηνση και τα 12 v θα τα δέχονται κάτι μοτερ.

θες ενα step up converter. ποσο ρευμα καταναλωνουν τα μοτερ;

michaelcom
18-07-11, 01:47
Θέλω να έχω ως είσοδο 5-6 v και έξοδο 12 v. Τα 5-6 v θα τα δίνει μια τηλεκατεύθηνση και τα 12 v θα τα δέχονται κάτι μοτερ.

Τα 12βολτ τα εχεις σαν τροφοδοσια??? Γιατι αμα τα εχεις μπορεις να το κανεις με ενα μοσφετακι πολυ πολυ απλα.

αθικτον
18-07-11, 04:20
Συγνώμη που μπαινω χωρίς κάτι ουσιαστικό να πω αλλά ενδιαφέρομαι για ένα κύκλωμα που να παίρνει μια τάση εισόδου και να βγάζει μια εξώδου ενισχημένη.
Μάλλον πρέπει να κάνω ένα καινούριο θέμα για να πάρω μια απάντηση αλλά δεν ξέρω πως.

Οριστε φιλε κωστη μερικες οδηγιες:

Πας πανω ,πατας "φορουμ" "tab" (διπλα απο το "ταμπ" "αρχικη").Στο επομενο διαλεγεις συζητηση (ηλεκτρονικα, ηλεκτρολογικα κλπ) και στην επομενη
καρτα ψηλα πανω (κατω απο το "αρχικη tab") υπαρχει το κουμπι του νεου θεματος.

Το πατας ,βαζεις τιτλο, και γραφεις.
Ευχομαι καλα ,ωραια θεματα.

φιλικα,Γιωργος (αθικτον).

TheKostis
18-07-11, 14:54
θες ενα step up converter. ποσο ρευμα καταναλωνουν τα μοτερ;
Που θα το βρω το step up converter ή πως θα το φτιάξω? Για όσον αφορά το ρεύμα των μοτερ δεν ειμαι σύγουρος πάντος θα χρεισημοποιηθούν μοτερ σούβλας σερβοκινητήρες με max ροπή 30 kg/cm και τέλος μοτερ από αυτοκινητάκι επιβατικό αυτό που κανουν βολτα τα πιτσιρίκια. Γενικά αυτό θα κινώ με την τηλεκατεύθυνση.

TheKostis
18-07-11, 14:56
Τα 12βολτ τα εχεις σαν τροφοδοσια??? Γιατι αμα τα εχεις μπορεις να το κανεις με ενα μοσφετακι πολυ πολυ απλα.

Με τα 12 v θα τροφοδοτώ τα μοτερ ανάλογα με το ηλεκτρικό σήμα που θα στέλνει η τηλεκατεύθυνση που είναι 5-6 v.

michaelcom
18-07-11, 16:13
Αυτο που προτεινω εγω παντως ειναι να βαλεις ενα μοσφετακι σαν αυτο http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irfiz46n.pdf

Αμα θελεις βοηθεια στην συνδεσμολογια εδω ειμαστε :P

Απλα μην ξεχασεις και μια 100Κ αντισταση στο GATE-SOURCE

her
18-07-11, 17:14
Πρέπει να μετρήσεις πόσο ρεύμα τραβάνε τα μοτερ που έχεις. Χρησιμοποίησε ένα πολυμετρο και μέτρα πόσα amber τραβάνε. Η τηλεκατεύθυνση μπορεί να σου παρέχει το ρεύμα που ζητάς; Γιατί αν δεν μπορεί τότε απλά δεν γίνεται να συνδέσεις εκεί τα μοτέρ. Πόσα amber μπορεί να σου δώσει η τηλεκατεύθυνση στα 5V ;

michaelcom
18-07-11, 18:18
Πρέπει να μετρήσεις πόσο ρεύμα τραβάνε τα μοτερ που έχεις. Χρησιμοποίησε ένα πολυμετρο και μέτρα πόσα amber τραβάνε. Η τηλεκατεύθυνση μπορεί να σου παρέχει το ρεύμα που ζητάς; Γιατί αν δεν μπορεί τότε απλά δεν γίνεται να συνδέσεις εκεί τα μοτέρ. Πόσα amber μπορεί να σου δώσει η τηλεκατεύθυνση στα 5V ;

Ναι αλλα αφου θα τραβαει κατευθιαν απο μπαταρια δεν εχει προβλημα δεν θα τραβαει απο την τηλεκατευθυνση.

Και κατι αλλο θα εχεις ελενχομενη ταχυτητα η θα ειναι μια ταχυτητα μονο??

TheKostis
20-07-11, 13:49
Η ταχύτητα θα είναι ελεγχόμενη αφου το ηλεκτρικό σήμα της τηλεκατεύθυνσης αν θες το μεταβάλεις από τον πομπό.

TheKostis
20-07-11, 13:51
Αυτο που προτεινω εγω παντως ειναι να βαλεις ενα μοσφετακι σαν αυτο http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irfiz46n.pdf

Αμα θελεις βοηθεια στην συνδεσμολογια εδω ειμαστε :P

Απλα μην ξεχασεις και μια 100Κ αντισταση στο GATE-SOURCE

Δηλαδή αυτό αρκεί? Και ναι θέλω βοήθεια στη συνδεσμολογία.
Ευχαριστώ

michaelcom
21-07-11, 04:32
Λοιπον σου εφτιαξα ενα σχεδιαγραμμα...

στο R2 μπαινει το μοτερ σου
στο R1 η 100K δοκιμασε 10Κ αμα δεν σου δουλεψει με την 100
αναμεσα στο μοτερ καλο θα ηταν να βαλεις μια 1Ν4007 διοδο
εκει στο τριγωνακι κατω κατω ειναι το (-)

και πανω πανω το (+) το οποιο συνδεεται κατευθιαν στην μπαταρια
στο GATE βαζεις το σημα της τηλεκατευθηνσης

οσο αναφορα τωρα τα ποδια πανε οπως βλεπεις το τρανσιστορ απο μπροστα, απο αριστερα ειναι το 1
και παει
1=GATE
2=DRAIN
3=SOURCE

ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΕΙΣ ΨΥΧΤΡΑ!

TheKostis
21-07-11, 11:44
Η ψήκτρα θα μπει στο τρανζίστορ ή σε όλο το κύκλωμα??

FILMAN
21-07-11, 12:18
Μήπως όμως υπάρχει ένα λαθάκι στη δίοδο;

michaelcom
21-07-11, 12:47
Ωχ ναι συγνωμη η διοδος θα μπει αναποδα απ' οτι την εχω βαλει και θα βαλεις ψυχτρα μονο στο τρανζιστορ!!

3 η ωρα το πρωι εκατσα και το εφτιαξα δειξτε κατανοηση :P

TheKostis
21-07-11, 13:27
ο τύπος του τρανζίστορ είναι αυτός IRFIZ46N ???

michaelcom
21-07-11, 13:30
οχι ο τυπος του τρανζιστορ ειναι mosfet(metal oxide semiconductor feild effect transistor).Αυτος ειναι ο κωδικος με τον οποιο θα το ζητησεις.

FILMAN
21-07-11, 13:31
Συγγνώμη, αυτό είναι είδος υλικού - όχι κωδικός εξαρτήματος. Κάτι σαν να λέμε "πυκνωτής".

TheKostis
21-07-11, 13:37
Τελικά παιδιά πως θα το ζητήσω???

michaelcom
21-07-11, 13:37
Συγγνώμη, αυτό είναι είδος υλικού - όχι κωδικός εξαρτήματος. Κάτι σαν να λέμε "πυκνωτής".

Εμμμμ ενοουσα το IRFIZ46N οτι θα το ζητησει με τον κωδικο IRFIZ46N.

Υπαρχουν εκατονταδες μοσφετ (IRFP250,IRFP540,IRFP466Pdf) και αλλα πολλαααααα συγνωμη εγω δεν το διατυπωσα σωστα :)

michaelcom
21-07-11, 13:38
θα πεις θελω το IRFIZ46N μοσφετ και θα στο φερουν. :wiink:

FILMAN
21-07-11, 13:51
Σίγουρα είναι IRFIZ και όχι IRFZ;

michaelcom
21-07-11, 13:56
1000% http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irfiz46n.pdf

FILMAN
21-07-11, 14:24
Εντάξει, το παίρνω πίσω!