PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορτιση μπαταριας απο εξωλεμβιο κινητηρα Mariner 15;



lary leon14
12-07-11, 00:56
Μηπως υπαρχει καποια συμβουλη-σχεδιο πως ακριβως μπορει μια εξωλεμβια να δωσει εξοδο για φορτιση μπαταριας;
μια που ηρθε το καλοκαιρακι και παμε κανενα νυχτερινο ψαρεματακι!

Notios38
12-07-11, 01:36
Kαλησπερα Λαζαρε....δες αν εχει πανω της τα τυλιγματα...εκτος της ηλεκτρονικης αναφλεξης,πρεπει να σου αφηνει ελευθερα 2+1 ορια για το κυκλωμα φορτισης, απο την αντιπροσωπια της θα βρεις το κιτ (ακριβουτσικο πιθανα)..αλλα στο e-bay εχει παρα πολλα...που με το μοντελο της μηχανης θα το ψαξεις...το να φτιαξεις ειναι ευκολο η να προσαρμοσεις κατι που να σε καλυπτει για το νυκτερινο ψαρεμα...αλλα ολα πρεπει να ειναι α σ φ α λ η και σωστα τοποθετημενα...παρομοιο προβλημα ειχα σε μια Yanmar και τα βρηκα απο την εταιρια και σχετικα φτηνα ...

lary leon14
12-07-11, 02:09
Δημητρη σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση,θα το ψαξω!

lary leon14
13-07-11, 01:14
Δυστηχως δεν υπαρχει καμια εξοδος!
Και ο φακος κανει δουλεια!

Notios38
13-07-11, 09:26
καλημερα Λαζαρε...λογικο ειναι αν δεν αγοραστηκε με το κυκλωμα φορτισης να μην εχει και τα 2 πηνεια του εναλλακτη...ειναι κιτ και πανε ολα πακετο.
Αν ειναι 10ετιας και πανω ψαξε το υπαρχουν στο εμποριο,,αρκει να σε συμφερει εσενα..τα φωτα πλευσης πως τα αναβεις , οση ωρα εισαι στην θαλασσα?

lary leon14
13-07-11, 19:17
Δημητρη ,δεν ειναι δικη μου η βαρκα αλλα φιλου που προσπαθουμε να βρουμε λυσεις,αφου ακομα ειναι εξω απο το νερο!

τωρα ψαχνω μαλλον για φορτιστη-μπαταρια-πιθανως φωτοβολταικο μικρο και τι ακριβως θα χρησιμοποιησουμε για φωτα(για led το κοβω).
Σε ευχαριστω παντως για τη βοηθεια.

Notios38
14-07-11, 23:22
Αν θες Λαζαρε στειλε το τυπο και το ετος κατασκευης..εχω διαφορες πηγες σχετικες με το αντικειμενο....Και εγω δεν εχω παει ακομα δεν εχει κανει καλο καιρο για παραγαδι ,εχει και το φεγγαρι οποτε απο την αλλη βδομαδα

lary leon14
16-07-11, 01:15
Μαλλον για του χρονου θα ασχοληθουμε με τον φορτιστη-δυναμο.
Φετος μονο μερα το κοβω για ψαρεμα!
Σε ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον,και θα ψαξω για τον τυπο και το ετος κατασκευης μηπως και βρουμε τιποτα!