PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννήτρια μονοφασική



TRIAC
18-07-11, 14:08
Αγαπητοι συμφορουμίστες τα φώτα σας!!!
Λοιπον έχω μια μονοφασικη φορητη γεννητρια mitsubishi 2.800 va peak.Εχθές προσπαθησα να θέσω σε λειτουργια ένα μοτερ- αντλια βραχυκυκλωμενου δρομεα μονοφασικο 2hp αλλα αποτυχια.Ηγεννητρια ζοριζεται και πεφτει το θερμικο της.Τι φταιει;

-nikos-
18-07-11, 14:27
κανονικα θα επρεπε να το ''σηκωνει'' οριακα αλλα μαλον η γενητρια σου ειναι
υψησηχνη -πανω απο 60 κυκλους htz και κανει μονο για φωτισμο η για μικρωτερα μοτερ [δραπανα κ.τ.λ]
καλυτερα να βρεις μια μεγαλητερη με κανονικο htz

TRIAC
18-07-11, 14:37
οχι κανονικα 50hz

-nikos-
18-07-11, 14:50
βαλε ενα γωνιακο τροχο πανω απο τους μεγαλους
και αυτοι 2Ηρ ειναι,αν δεν τον σηκοσει τοτε δεν ειναι 2,800 κwa.

efi
18-07-11, 15:14
εχει δικιο ο νικος χρειαζεσαι μεγαλυτερη. ΠΡΟΣΟΧΗ ομως απο που θα την αγορασεις.Εγω περυσι το καλοκαιρι αγορασα μια υποτιθεται ...σε προσφορα..1500 ευρω {weber πετρελαιου κλειστου τυπου} και αφου την εφερε μου ειπε να πληρωσω ξεχωριστα 100ευρω την μπαταρια.Στους τρεις μηνες σκαει η μπαταρια ..δεν ειναι μου λεει στην εγγυηση ..την ξαναπληρωνω..στους δεκα μηνες η γεννητρια τελος. του την παω για σερβις{80ευρω να την παω και 80 να την παρω}δικη μου και η μεταφορα..η αγορα εγινε απο το ηλεκτρονικο καταστημα tool housε γνωστη σε ολους μας σελιδα στο internet.μου απαντα οτι δεν μπορει η βλαβη να καλυφθει απο την εγγυηση και ζητουσε 450 ευρω .του ζητησα το τηλ της αντιπροσωπειας .Εμαθα οτι την εχουν ΑΦΟΙ ΠΑΝΤΕΛΙΔΟΙ στο αιγαλεω.Φυσικα δεν εβγαλα ακρη. Εμαθα ομως οτι φερνουν γεννητριες απο την κινα αγνωστου κατασκευαστη και τις ..βαφτιζουν..WEBER το ιδιο γινεται και με τα αλλα προιοντα τους..οταν ερθει η ωρα της εγγυησης φυσικα μην τους ειδατε ...το μηχανημα το εφτιαξα με 150 ευρω σε ιδιωτη αλλα δεν ξερω ποσο θα κρατησει .σημειωση οτι η συγγεκριμενη γεννητρια δουλευε 2-3 φορες τον μηνα μονο την τελευταια εβδομαδα 1-2 ωρες την ημερα ,και εκει εδειξε το ποσο αχρηστη κατασκευη ειναι!!!!

leosedf
18-07-11, 17:49
Για να συμβαδίζουν τα VA με το ταμπελάκι χρειάζεται αρκετά λεφτά.
Ακόμα και σε Lister παίζει να βρείς κινέζικες βαφτισμένες.

JOUN
18-07-11, 22:51
Δυο αλογα= 1.5 KW πραγματικη ισχυ..Η αντλια που λες στην καλυτερη περιπτωση στην εκκινηση θελει ρευμα πενταπλασιο του ονομαστικου της(δεν ειμαι 100% σιγουρος για το νουμερο αλλα ειναι πολλες φορες μεγαλυτερο του ονομαστικου)
Οποτε ο Μιτσουμπισι ο ιδιος να εφτιαξε την γεννητρια δεν μπορει να το ξεκινησει..

Υ.Γ Οι γωνιακοι τροχοι ειναι αλλο καπελο.Εκτος που ειναι αλλου τυπου κινητηρας εχουν και κυκλωμα για ομαλη εκκινηση οποτε η γεννητρια σου λογικα θα σηκωνει εναν 1.5 KW.

efi
18-07-11, 22:58
εχεις δικιο γινονται πολλα βαφτισια σε πολλες μαρκες κ λιγο πολυ ολοι το ξερουμε. σημασια εχει ομως να πληρωνουμε οτι αγοραζουμε..η συγκεκριμενη ειναι μολις 6 KVA .αλωστε οι αντιπροσωπιες γνωριζοντας την ποιοτητα των προιοντων τους θα επρεπε να ειναι πιο φερεγγυοι με το servce και τις εγγυησεις τους.αλλα σου λενε κατα την αγορα και αλλα αντιμετωπιζεις οταν τους χρειαζεσαι

leosedf
18-07-11, 23:04
βαλε ενα γωνιακο τροχο πανω απο τους μεγαλους
και αυτοι 2Ηρ ειναι,αν δεν τον σηκοσει τοτε δεν ειναι 2,800 κwa.
Ναι δεν είναι μόνο να στα δώσει, για πόσο καιρό θα στα δίνει κιόλας.
Η χαμηλής ποιότητας θα στα δώσουν για καμιά μέρα.... Και μετά θα σου δώσει κινητήρα στο χέρι. Το κακό είναι ότι οι περισσότερες στο εμπόριο έτσι είναι.
Κακά τα ψέμματα οι καλές γεννήτριες θέλουν αρκετά λεφτά και συνήθως αποζητούμε το φτηνότερο.

efi
18-07-11, 23:35
θα με βοηθουσες πολυ αν μου ελεγες ποια μαρκα να προτιμησω και απο ποιο καταστημα .θελω να παρω καποια αλλη και φοβαμαι μη την πατησω ξανα ευχαριστω!

silver
19-07-11, 00:26
Καλησπερα σε ολους.Αν θελεις να βγαλεις μια ακρη για το τι χρειαζεσαι ριξε μια ματια http://dieselserviceandsupply.com/Power_Calculator.aspx πιστευω να σε βοηθησει να δεις τις αναγκες σου.Το καλο το πραγμα ομως πληρωνεται.Αλλη τιμη εχει μια για ωρα αναγκης και αλλη για 24ωρη λειτουργια και αυτο εχει να κανει κυριως με τον κινητηρα και οχι με το ζευγος.Συνηθως οι μονοκιλυνδρες δεν συνιστωνται για 24ωρη.Στην δουλεια χρησιμοποιω γεννητριες απο 10 εως 200 kva και ολες εχουν προδιαγραφες 24ωρου και ειναι δοκιμασμενες μηνες οχι μερες σε συνεχη λειτουργια.Εδω Αθηνα αν θες την γνωμη μου δυο ειναι οι πιο γνωστοι και σωστοι 1) Τρανουδης στον Χαμομυλο και 2) Πετροπουλος στην Ιερα Οδο.Εγω προσωπικα δουλευω απο τον πρωτο πανω απο 10 Η/Ζ.Και το κυριοτερο απο after sales service αψογοι.Προιοντα τους δουλευει ο στρατος οι κινητες και σχεδον ολοι οι ρ/σ της Αθηνας.Ειναι ομως τσιμπημενοι αλλα εγγυηση.Ριξε μια ματια στα site τους.Βεβαια βγαζουν πανω απο 5kva.Πιστευω να σε βοηθησα.

sv4lqcnik
19-07-11, 00:37
θα με βοηθουσες πολυ αν μου ελεγες ποια μαρκα να προτιμησω και απο ποιο καταστημα .θελω να παρω καποια αλλη και φοβαμαι μη την πατησω ξανα ευχαριστω!

Παρε το μοτερ που θα βαλεις να ξεκινηση η γεννητρια και κανε επι τοπου δοκιμη για να σιγουρευτεις οτι θα κανεις και τι θα παρεις , παντα σε τετοιες καταστασεις προτιμας να εχει η οπια γεννητρια τα διπλα σχεδων κιλοβαττ απο την ονομαστικη ισχυ που θα χρειαστεις οσο για μαρκα υπαρχουν πολλα ονοματα αλλα εσυ θα κοιταξεις αυτην που θα σε καλυψει και απο αποψη βαττ με το παραπανω και την τσεπη σου ακου και κατι ακομα ποτε μα ποτε μην δειξεις οτι καιγεσε εκεινη την στιγμη για γεννη τρια . η αντλια μποιρει να δουλεψει και χωρις νερο η οτι δηποτε αλλο ρουφαει για λιγο -για δοκιμη- και οτι βασταει η τσεπη παρε μπορει καμια φορα και μια καραμαιμου να κρατησει περισωτερο και απο μια επωνυμη δικο σου το πεπονι δικο σου και το μαχαιρι

safetec
19-07-11, 14:20
το μήνυμα διεγράφη
δεν επιτρέπονται τα greeklish

TRIAC
19-07-11, 15:27
ευχαριστω για τις απαντησεις , αρα κατευθυνομαι για την αγορα νέας.ποσα kva τελικα για να το σηκωνει ;

safetec
19-07-11, 15:44
το μήνυμα διεγράφη
δεν επιτρέπονται τα greeklish

PCMan
19-07-11, 16:40
1 ipos eine 736 ara exeis fortio 1500 batt

ego 8a edina toylaxiston epidi eine epagogika ta fortia alla 1500 batt gia mena oso pio megalh toso kalytera eine mixanima ta leyta ths 8a ta bgalei (pragmatika giati merikes kinezikes alla lene kai alla bgazoyn )

na prosexeis poly me ta kalodia soy h mpalanteza soy 8a prepei na eine 3*2.5 kai oso pio liga metra toso pio kalla gia na mhn exeis apolies

na prosexeis ta pio pano poy soy eipa na afyneis tin genitria soy na doyleyei prin baleis fortio kai na mhn thn sbineis amesos me fortio na thn afhneis na doyleyei keni

episeis an pareis mpalanteza karoyli frontise otan thn xrhshmopiis na eine ksediplomenh olli gia na min kanei pinio kai soy parei fotia !!!
- .. / - .... .- / --. .. -. . .. / -- . / - .- / . .-.. .-.. .... -. .. -.- .- / ... --- -.-- / .-. . / ..-. .. .-.. . ..--..

leosedf
19-07-11, 18:15
safetec εδώ μέσα γράφουμε με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι greeklish.
Αν μπορείς κάντα μια επεξεργασία.

-nikos-
19-07-11, 18:50
ευχαριστω για τις απαντησεις , αρα κατευθυνομαι για την αγορα νέας.ποσα kva τελικα για να το σηκωνει ;

εγω εχω μια 3,5kwa,,,,,,με καβασακι κινητηρα και τα σηκωνει ολα ΕΚΤΟΣ απο ηλεκτροκοληση
η οποια ενω κανει σαν να δουλευει οταν παω να κολησω δεν κανει τοξο το ηλεκτροδιο.
στο λεω αυτο γιατι εφωσον την θελεις για αντλια μπορει να περνει μπρος το μοτερ αλλα οταν
παει να βγαλει νερο να μην την ''σηκωνει'' και να πανε τα λευτα χαμενα.

safetec
19-07-11, 20:18
το μήνυμα διεγράφη
δεν επιτρέπονται τα greeklish

-nikos-
19-07-11, 22:34
ευχαριστω για τις απαντησεις , αρα κατευθυνομαι για την αγορα νέας.ποσα kva τελικα για να το σηκωνει ;

και μια τελευταια ιδεα πριν προβης στην αγωρα ''μεγαλης'' γενητριας,,,,
δεν σκανζαρεις την αντλια με την γενητρια πανω στον βενζηνοκινητηρα να κανεις και οικονομια
χρηματων και να κανεις και την δουλεια σου.

Neuraxia
19-07-11, 23:11
δεν σκανζαρεις την αντλια με την γενητρια πανω στον βενζηνοκινητηρα να κανεις και οικονομια
χρηματων και να κανεις και την δουλεια σου.

Υπάρχει και αυτή η επιλογή έτοιμη.

(http://www.sdmo.com/EN/Products/Portable-Power/index.aspx#)

FILMAN
20-07-11, 17:31
Διαφωνώ με τις απαντήσεις που έχουν δοθεί στο πρόβλημα, και εξηγούμαι:

1) Η πιθανή μεγαλύτερη συχνότητα εξόδου της γεννήτριας δεν έχει καμία σχέση με την πτώση του θερμικού (ποστ 2). Η πτώση του θερμικού γίνεται από διέλευση μεγάλου μη στιγμιαίου ρεύματος - όμως αύξηση της συχνότητας συνεπάγεται μείωση του ρεύματος αν τροφοδοτούμε επαγωγικό φορτίο (μοτέρ).

2) Το αυξημένο ρεύμα εκκινήσεως της αντλίας δεν δικαιολογεί την πτώση του θερμικού διακόπτη. Είναι θερμικός, όχι θερμομαγνητικός. Για να πέσει πρέπει το αυξημένο ρεύμα να κρατήσει μερικά sec. Αλλά αν σε αυτό το χρόνο έχει ξεκινήσει η αντλία τότε δεν περνάει πια μεγάλο ρεύμα και το θερμικό δεν πέφτει.

Ρωτάω λοιπόν: Αν αυτή η αντλία συνδεθεί με το δίκτυο της ΔΕΗ, ξεκινάει κανονικά;

TRIAC
20-07-11, 19:25
εννοειται αν δεν λειτουργουσε σε normal κατασταση δεν θα συζητουσαμε!!!

TRIAC
21-07-11, 14:19
αν αρχισει να περιστρεφεται το μοτερ( δηλαδη αν ξεπερασουμε την εκκινηση με καποιον τροπο) τότε μαλλον θα το σηκωνει, ετσι?αφου η ισχυς που απαιτει το μοτερ ειναι μικροτερη της παρεχομενης απο την γεννητρια. Ετσι διαβαζοντας εδω Προβλημα με βαριακ 4800kva (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49722&pagenumber=) σκεφθηκα οτι αν αρχικα παρεμβαλλουμε ενα φορτιο ισχυος π.χ λαμπα πυρακτωσης αρκετων watt θα ξεκινησει. στέκει ή βλακεια;

-nikos-
21-07-11, 14:22
οταν θα αρχησει να τραβαει νερο,τοτε ειναι τα δυσκολα.

TRIAC
21-07-11, 14:24
αυτο ομως που γραφω εχει καποια βαση;

FILMAN
21-07-11, 14:37
Καλά, μέχρι να πέσει το θερμικό δεν προλαβαίνει να κουνηθεί καθόλου η αντλία;

TRIAC
21-07-11, 14:51
τα μηχανηματα τα εχω στο εξοχικο,ολα αυτα προεκυψαν απο μια προχειρη δοκιμη ,θα ξαναδω καποια πραγματα. δε μου λετε ομως γινεται αυτο που λεω;

FILMAN
21-07-11, 15:01
Γίνεται, πρέπει όμως να βάλεις πολύ ισχυρή λάμπα.

lepouras
22-07-11, 02:36
Φίλιππε με κάνα φτηνιάρικο προβολέα 500 ή 1000 βατ δεν θα μπορούσε? για να βαστήξει την γεννήτρια με φορτίο ώστε όταν μπει η αντλία μην την βρίσκει σε ρελαντί κατάσταση και δεν προλαβαίνει να σηκώσει στροφές?
φυσικά τα φορτία παράλληλα για ελάχιστα δευτερόλεπτα και μετά να βγαίνει ο προβολέας εκτός.

JOUN
22-07-11, 02:40
Ισως με δευτερευον Μ/Σ 12V(απο σποτακια δηλαδη) καποιων εκατονταδων Watt..

FILMAN
22-07-11, 15:56
Όχι Γιάννη, ο προβολέας πρέπει να μπει σε σειρά με την αντλία για να περιοριστεί το ρεύμα εκκινήσεως.

SPEEDDRIVER
14-10-12, 01:42
Γεια σας,ευχαριστώ που με δεχτήκατε στο forum σας.
Έχω σχέση με τα ηλεκτρολογικά καθ' όσον είμαι πτυχιούχος ηλεκτρολόγος αυτ/των,πλην όμως για λίγο άσκησα το επάγγελμα αφού για προσωπικούς και άλλους λόγουςσήμερα κάνω άλλο επάγγελμα.
Ψάχνω απαντήσεις στο εξής:
Έχω μια μονοφασική γεννήτρια (Kumatsu GB3000 3,5 KVA / 2,8 KW) και θέλω να τησυνδέσω στην ΕΗΕ του σπιτιού μου.
Αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να διακόπτεται η φάση και ο ουδέτερος της ΔΕΗ ότανπρόκειται να λειτουργήσει η γεννήτρια, ο πίνακας της ΕΗΕ διαθέτει ΔΔΕ καισκέφτομαι να τοποθετήσω έναν διακόπτη που να "κόβει" φάση καιουδέτερο μετά τη γενική ασφάλεια (NEOZED) και πριν τον ΔΔΕ, η γείωση ναπαραμείνει ως έχει.
Η γεννήτρια θα συνδέεται στην ΕΗΕ μέσω μιας πρίζας 20Α.
Θα πράξω σωστά;

lepouras
14-10-12, 01:48
για να μην υπάρχει περίπτωση να ξεχαστεί κάτι ανοιχτό πχ όταν βάζεις την γεννήτρια και ξέχασες να κλήσεις τον γενικό πρέπει να βάλεις μεταγωγικό διακοπτη. δηλαδή 3 θέσεις. Ι 0 ΙΙ οπότε δεν θα μπερδευτείς ποτέ και να πέσουν μαζί τα 2 ρεύματα.

Neuraxia
14-10-12, 02:19
Όπως είπε και ο Γιάννης χρειάζεσαι κάτι τέτοιο (http://www.hagerbr.com.au/energy-br-distribution/control-indication/63a-modular-changeover-switch/3483.htm) (τετραπολικό μεταγωγικό διακόπτη τριών θέσεων) , γεννήτρια σε πρίζα ούτε με σφαίρες.Αν δεν το έχεις πάρε έναν ηλεκτρολόγο που ξέρει τι πρέπει να κάνει.

SPEEDDRIVER
14-10-12, 15:57
Εντάξει παιδιά, κατάλαβα και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
Κάπου στο manual της γεννήτριας γράφει ότι η γεννήτρια πρέπει να γειώνεται καλά, αυτό δεν το καταλαβαίνω.
Αν χρησιμοποιήσω τη γείωση της ΕΗΕ αφού θα διακόπτω μόνο φάση και ουδέτερο θα υπάρχει πρόβλημα;