PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρυθμιζόμενη βαλβίδα βεντιλατέρ



Danza
19-07-11, 17:40
Θέλω ένα κύκλωμα να "διαβάζει" την θερμοκρασία του νερού και να ανοιγοκλείνει ένα ρελέ που αυτό με την σειρά του θα δίνει ρεύμα στο βεντιλατέρ για να ξεκινήσει....

Ο θερμοστάτης μου είναι 90 βαθμών οπότε η βαλβίδα πρέπει να παίζει μεταξύ 85-100 βαθμών

selectronic
19-07-11, 17:57
Αν αγοράσεις «θερμικό» στους 90 βαθμούς? Χωρίς κύκλωμα, σε σειρά με το πηνίο του ρελέ.
22004

Danza
19-07-11, 18:06
Πρέπει να πάω το ψυγείο σε μηχανουργείο να μου φτιάξουν άλλη πατούρα γιατί δεν ταιριάζει ΤΙΠΟΤΑ παρα μόνο βαλβίδα A/C που δεν κάνει για την δουλειά που θέλω εγώ.....

kaptenlouna
19-07-11, 23:58
Οταν λες να 'διαβαζει' τι εννοεις;Με καποιο θερμιστορ;Αν ναι μπορεις απλα με ενα συγκριτη.

Danza
20-07-11, 01:03
Οταν λες να 'διαβαζει' τι εννοεις;Με καποιο θερμιστορ;Αν ναι μπορεις απλα με ενα συγκριτη.

Με θερμίστορ, με το όργανο της θερμοκρασίας (απο εκεί που παίρνει σήμα πχ. θερμοστάτης) κάπως έτσι....

safetec
20-07-11, 01:13
Με θερμίστορ, με το όργανο της θερμοκρασίας (απο εκεί που παίρνει σήμα πχ. θερμοστάτης) κάπως έτσι....

ειπαρχουν κατι οργανα που μπενουν στην κολωνα του οδηγου

τα βαζουν πολλα καγκουργια στην προκημενη ομως θα κανει την δουλεια μας

ειπαρχει ενα που μετραει θερμοκρασια κηνητηρα - πιεση λαδιου

αυτο οταν δει κατι στραβο εχει ενα κοκκινο λαμπακι και αναβει ψιλοδιακτριτικο

πισω απο αυτο το οργανο εχει 2 φισες που εινε ψηχρες εντολες

φανταστητε 2 διακοπτες

απλα εσυ το προγραματιζεις ποτε 8ες να ενεργοπηουντε αυτες οι εντολες

ασ παρει ενα τετιο με ενα ρελλε και με εντολη οργανου ας αναβει το βεντιλατερ στους 75 ας πουμε εσυ το προγραματιζεις

μπωρεις στην αλλη εντολη αν παει 95 να το προγραματιζεισ να βαραει ενα μπιπερ

αυτα τα εβλεπα γιατι ειμουν σε ενα κλαμπ τησ τουοτα και τα βαζαν

εγω δεν μπορουσα και δεν μπωρω εχω καινουργιο αυτοκηνητο και 8α χασω εγκηηση αν βαλω χερι ¨(


αλλα εχει διαφορα μεχρι και πιεση ελαστικων εχω δει να μετραει ασυρματα και πιρομετρα και μιγματα .... χαμοσ λευτα να εχεισ να πετας

Danza
20-07-11, 02:08
Ωπα ωπα είπαμε μην το κάνουμε the fast and the gypsy!

Εγώ ΑΝ βάλω οργανάκια θα είναι ένα για θερμοκρασία λαδιού, ένα πυρόμετρο, και ένα barόμετρο μόλις μπεί η 25άρα πάνω και αυτά όχι στο κολωνάκι.... Μέχρι τότε κάπως έτσι θέλω να είναι όπως περιγράφει ο φίλος απο πάνω, μέσω πχ του όργανου θερμοκρασίας να δίνει εντολή να ανάψει το βεντιλατέρ!

αθικτον
20-07-11, 03:01
Πρέπει να πάω το ψυγείο σε μηχανουργείο να μου φτιάξουν άλλη πατούρα γιατί δεν ταιριάζει ΤΙΠΟΤΑ παρα μόνο βαλβίδα A/C που δεν κάνει για την δουλειά που θέλω εγώ.....

φιλε δημητρη (ντανζα),ψαξε στα μαγαζια υδραυλικων-καλοριφερ,υπαρχει βιδωτος "ανταπτορας" μπρουτζινος,ο οποιος βιδωνει πανω στο ψυγειο και σ'αυτον ταιριαζει να βιδωσει θερμοστατης ελευθερου εμποριου ( after market product ). Ετσι θα βρεις χαμηλοτερης θερμοκρασιας θερμοστατη. Για να "βλεπει" τη θερμοτητα γρηγοροτερα και πιο αποτελεσματικα, βαλε και ενα κομματι χαλκοσωληνα μιση ιντσα να εφαπτεται στο στοιχειο και να πηγαινει βαθεια μεσα στο ψυγειο. Δες στο σχημα:


22012


Και μη βαλεις 90 βαθμων (στους 100 βραζει!), βαλε 75 βαθμων, να μην "φουρνιαζει" η μηχανη.

(Σου'χω γραψει και για τον ενισχυτη που ηθελες ,μπες να το δεις).

φιλικα Γιωργος (αθικτον).

Mihos
20-07-11, 03:48
Να κάνω μία χαζή ερώτηση; Μέχρι τώρα πως δούλευε το βεντιλατέρ. Θέλω να πω δεν υπάρχει ήδη ένας διακόπτης που κάνει αυτή τη δουλειά; Στα περισσότερα αυτοκίνητα ένας τέτοιος "θερμοδιακόπτης" είναι συνήθως βιδομένος στο ψυγείο. Άλλαξα πρόσφατα τον δικό μου. Για βάλε στο google και στο ebay "radiator switch" σίγουρα θα βρεις αυτό που τερειάζει και στο δικό σου αυτοκίνητο.

edit: Sorry τώρα που διάβασα πιο προσεκτικά κατάλαβα ότι μάλλον κάποια μοντίφα θέλεις να κάνεις. Ε???

Danza
20-07-11, 04:30
Να κάνω μία χαζή ερώτηση; Μέχρι τώρα πως δούλευε το βεντιλατέρ. Θέλω να πω δεν υπάρχει ήδη ένας διακόπτης που κάνει αυτή τη δουλειά; Στα περισσότερα αυτοκίνητα ένας τέτοιος "θερμοδιακόπτης" είναι συνήθως βιδομένος στο ψυγείο. Άλλαξα πρόσφατα τον δικό μου. Για βάλε στο google και στο ebay "radiator switch" σίγουρα θα βρεις αυτό που τερειάζει και στο δικό σου αυτοκίνητο.

edit: Sorry τώρα που διάβασα πιο προσεκτικά κατάλαβα ότι μάλλον κάποια μοντίφα θέλεις να κάνεις. Ε???

Τα BMW είναι με μηχανικό βεντιλατέρ.... Εγώ θέλω να καταργήσω αυτό το πράμα γιατί μου την δίνει να ακούω τον ανεμιστήρα που κάνει σαν αεροπλάνο όταν περνάς τις 3000rpm λόγο ιδεολογίας χαχαχαχα

Γιώργο (άθικτον) τα είδα φίλε μου απλά δεν έχω προλάβει να απαντήσω ακόμα! Σε ευχαριστώ!

Η μοντίφα που θέλω να κάνω είναι μόλις ανοίξει ο θερμοστάτης να ξεκινάει και το βεντιλατέρ για να κρατάω μόνιμα τα νερά σε μια θερμοκρασία ή σε κίνηση ή σε ταξίδι....

αθικτον
20-07-11, 07:00
Γιώργο (άθικτον) τα είδα φίλε μου απλά δεν έχω προλάβει να απαντήσω ακόμα! Σε ευχαριστώ!



Να'σαι καλα,Οτι χρειαστεις εδω ειμαι..

kaptenlouna
20-07-11, 09:05
Φιλε Danza ο υπάρχον αισθητήρας (οποιος ειναι συνήθως ενα θερμιστορ NTC) ποσα πιν εχει;Επίσης αν μπορουσες να παρεις μερικες μετρησεις κρυο-ζεστο θα ηταν πολυ χρησιμο.Θα μπορουσες ακομη να κανεις αυτο που περιγραφει ο Safetec ,χωρις να ειναι απαραίτητο να εχεις το οργανο στο κολωνάκι.Χρησιμοποιώντας το αναμα του led ,να οπλιζεις ενα ρελε ή ενα συνδιασμό τρανζιστορ-ρελε(λογο του οτι το βεντιλατερ τραβαει αρκετα αμπερ, οποτε χρειαζεσαι ενα μεγαλουτσικο σε αμπερ ρελε το οποιο δεν μπορεις να οπλισεις απευθείας απο το led του οργάνου).

-nikos-
20-07-11, 10:26
[QUOTE=Danza;450011]Τα BMW είναι με μηχανικό βεντιλατέρ.... Εγώ θέλω να καταργήσω αυτό το πράμα γιατί μου την δίνει να ακούω τον ανεμιστήρα που κάνει σαν αεροπλάνο όταν περνάς τις 3000rpm λόγο ιδεολογίας χαχαχαχα

εκει που ειχα να προτινω ακριβος αυτο [να βαλεις μονιμη φτερωτη]λες οτι εχεις και
θελεις να το βγαλεις,,,,,,,,,,,,
μαλον οχι για τον θορυβο αλλα κατι θελεις να βαλεις εκει μπροστα και δεν χωραει.
υπαρχει θερμοστατης επαφης αυτοκινητου [μικρος-βιδας]που τον βιδωνεις οπου γουσταρεις η νομιζεις
οτι θα εχει καλυτερη αντιληψη
η οπως σου ειπε και ο Γιωργος να βαλεις θερμοστατη επαφης [υδραυλικων] που ειναι
και ριθμιζωμενος σε θερμοκρασια ανοιγματος-κλεισιματος,,,,,οσο για το χρωμα βαφεται.

Danza
20-07-11, 17:46
kaptenlouna (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=47346) Είναι σαν στυλό, βιδώνει στο μπλόκ του κινητήρα και έχει 2 επαφές, ένα NTC θερμίστορ είναι στην ουσία.... Μετρήσεις δεν έχω πάρει ακόμα γιατί δεν εχω πολύμετρο για την ώρα! Όσο για το φορτίο το ρελέ θα οπλίζω και αυτό θα δίνει το ρεύμα στο βεντιλατέρ οπότε δεν θα έχω πολλά ζόρια.... Άλλωστε τα ρελέ αυτοκινήτων φτάνουν τα 30Α χωρίς πρόβλημα!

-nikos- (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=47886) κρύβε λόγια! χαχα Αυτούς τους θερμοστάτες (μικρός βίδας) ή αυτόν που λέει ο Γιώργος τους βρήσκω σε μαγαζιά με καλοριφέρ/υδραυλικών κλπ. Πως τους ζητάω? Εφόσον είναι ρυθμιζόμενοι αξίζει!

-nikos-
20-07-11, 19:01
ο μικρος βιδας 2cm-2.5cm μεγεθος τον βρισκεις σε ανταλακτικα αυτοκινητων
ο αλλος ο ριθμηζωμενος [επαφης] στα ειδη για καλοριφερ-θερμανση-ψυξη.
αυτοι που ειδηκευονται στα ψυκτικα-αερια εχουν μεγαλη ποικιλια σε σχηματα και μεγεθη.

αθικτον
21-07-11, 05:24
kaptenlouna (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=47346) Είναι σαν στυλό, βιδώνει στο μπλόκ του κινητήρα και έχει 2 επαφές, ένα NTC θερμίστορ είναι στην ουσία.... Μετρήσεις δεν έχω πάρει ακόμα γιατί δεν εχω πολύμετρο για την ώρα! Όσο για το φορτίο το ρελέ θα οπλίζω και αυτό θα δίνει το ρεύμα στο βεντιλατέρ οπότε δεν θα έχω πολλά ζόρια.... Άλλωστε τα ρελέ αυτοκινήτων φτάνουν τα 30Α χωρίς πρόβλημα!

-nikos- (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=47886) κρύβε λόγια! χαχα Αυτούς τους θερμοστάτες (μικρός βίδας) ή αυτόν που λέει ο Γιώργος τους βρήσκω σε μαγαζιά με καλοριφέρ/υδραυλικών κλπ. Πως τους ζητάω? Εφόσον είναι ρυθμιζόμενοι αξίζει!

Θα αγορασεις το στοιχειο των 75 βαθμων και μ'αυτο στο χερι ,γυρισε τα μαγαζια υδραυλικων να βρεις "ανταπτορα" (ή αλλιως "μουφα"), για να ταιριαζει στο βιδωμα και μετα ολο μαζι το βιδωνεις στο ψυγειο.Δες προσεκτικα το σχηματικο στο αλλο "ποστ" και θα καταλαβεις.

Οι μαστοροι ,κανουν τρυπα 3mm στο δισκο του θερμοστατη, στα "BMW", για να βοηθησουν την υδροκυκλοφορια.

φιλικα,Γεωργιος (αθικτον).

kaptenlouna
21-07-11, 11:29
Εφοσον ο θερμοστάτης του ανοίγει στου 90 βαθμούς ,βαζοντας βαλβίδα κάτω απο αυτη την τιμή απλα θα κανει μια τρύπα στο νερο.

Danza
21-07-11, 17:35
Θα αγορασεις το στοιχειο των 75 βαθμων και μ'αυτο στο χερι ,γυρισε τα μαγαζια υδραυλικων να βρεις "ανταπτορα" (ή αλλιως "μουφα"), για να ταιριαζει στο βιδωμα και μετα ολο μαζι το βιδωνεις στο ψυγειο.Δες προσεκτικα το σχηματικο στο αλλο "ποστ" και θα καταλαβεις.

Οι μαστοροι ,κανουν τρυπα 3mm στο δισκο του θερμοστατη, στα "BMW", για να βοηθησουν την υδροκυκλοφορια.

φιλικα,Γεωργιος (αθικτον).

Γιώργο στους 75 βαθμούς θα δουλεύει συνέχεια το βεντιλατέρ, εμείς το θέλουμε να δουλεύει όταν δεν θα επαρκεί ο αέρας να ψύχει τα νερά! Σε ταξίδι πχ που ο αέρας "χτυπάει" το ψυγείο μπροστά το νερό ψύχεται χωρίς βοήθεια ενώ σε κίνηση θέλει "τεχνητή ψύξη" (βεντιλατέρ)....

Μια βαλβίδα 90-95 βαθμών θα ταίριαζε.... Την τρύπα την κάνουν για να ρίξουν την θερμοκρασία (να ανοίγει χαμηλότερα)


Κάποιο μαγαζί να πουλάει βαλβίδες ξέρουμε? Μην πηγαίνω στην τύχη....

selectronic
21-07-11, 17:38
Την τρύπα την κάνουν για να ρίξουν την θερμοκρασία (να ανοίγει χαμηλότερα)

Βασικά όχι, με την τρύπα αυτή κυκλοφορεί πάντα μία μικρή ποσότητα νερού, ακόμα και όταν ο θερμοστάτης είναι κλειστός.

Danza
21-07-11, 17:43
Βασικά όχι, με την τρύπα αυτή κυκλοφορεί πάντα μία μικρή ποσότητα νερού, ακόμα και όταν ο θερμοστάτης είναι κλειστός.

αχα! Καλή πληροφορία! Νόμιζα πως εκτός αυτού ρίχνουν και την θερμοκρασία που θα ανοίξει ο θερμοστάτης

selectronic
21-07-11, 17:50
Στο λέω γιατί μου την έχουν κάνει αυτή τη τρύπα και φυσικά ρώτησα τα πως και τα γιατί τον μάστορα:wiink:


Είναι κλασσική πατέντα που κάναν στα παλιά μοτέρ, πολλοί έχουν δει την τρύπα όταν βγάζουν το καπάκι (που είχε κάνει παλιότερος ιδιοκτήτης πχ) αλλά δεν ξέρουν τι είναι!

selectronic
21-07-11, 17:51
Ωχ, διπλό πόστ :saad:

Αν μπορεί ας το σβήσει κανείς

navar
21-07-11, 22:30
Τα BMW είναι με μηχανικό βεντιλατέρ.... Εγώ θέλω να καταργήσω αυτό το πράμα γιατί μου την δίνει να ακούω τον ανεμιστήρα που κάνει σαν αεροπλάνο όταν περνάς τις 3000rpm λόγο ιδεολογίας χαχαχαχα
.
και εγώ έτσι νόμιζα !
ώσπου είδα το δικό μου !
έχει ηλεκτρονικό βεντιλατέρ που δεν δουλεύει μόνιμα !
μου έκανε εντύπωση και μένα γιατί είναι σειρά 3 του 97 , απλά ίσως είναι η έκδοση του μοτέρ M44b19 που δεν έχει το κλασικό μηχανικό !

αθικτον
22-07-11, 13:51
Danza[/U];450306]αχα! Καλή πληροφορία! Νόμιζα πως εκτός αυτού ρίχνουν και την θερμοκρασία που θα ανοίξει ο θερμοστάτης

Την πληροφορια στην εδωσα εγω φιλε Δημητρη ,αφου γραφω: "για να διευκολυνει την υδροκυκλοφορια" (του νερου δηλαδη, ακομα και οταν ο θερμοστατης ειναι κλειστος, αφου γινεται τρυπα ).

Αν βαλεις 75 ή 82 βαθμων θα δουλευει πιο καλα η μηχανη,χωρις να ζεματαει ολοκληρη και θα κρατησει περισσοτερα χρονια χωρις βλαβες. Θυμησου και τη ζεστη του καλοκαιριου.

Πιστευω οτι το βεντιλατερ δεν θα δουλευει συνεχεια.
Το λεω γιατι το'χω δοκιμασει και με 82 βαθμων ζεσταινοταν η μηχανη υπερβολικα και κατεβηκα στους 75.

Σκεψου οτι η βαλβιδα (ετσι τη λενε οι μαστοροι)
βιδωνει πανω στο ψυγειο,οποτε αν ο αερας που μπαινει ειναι αρκετος να κρυωσει το νερο, τοτε ,δεν θα δωσει εντολη στο βεντιλατερ να αναψει.

90-95 βαθμων μην βαλεις γιατι στους 100 σκεψου οτι το νερο βραζει.

φιλικα Γιωργος (αθικτον).

Dimpas
22-11-11, 12:34
Το θέμα αυτό το έχω εξαντλήσει!
Με την σειρά μου θα χαρώ πολύ να μοιραστώ τις γνώσεις μου !
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να αλλάξετε τα υγρά του ψυγείου !
Καλύτερα θα είναι να το αδειάσετε , να βάλετε μόνο νερό , να το δουλέψετε για 2 μέρες το αμάξι , και μετά αδειάζετε το σκέτο νερό και βάζετε μισό μισό απιονισμένο νερό και G12 παραφλού.
Κάθε αμάξι είναι διαφορετικό , οπότε πρέπει να βρείτε τον τρόπο να αδειάσετε τα νερά και να κάνετα εξαέρωση ανάλογα τι αυτοκίνητο έχετε !


Τώρα το σύστημα ψύξης του κινητήρα αποτελείτε από την πηγή της θερμότητας ( κινητήρας ) το ψυγείο και τα περιφερειακά !
Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ για να κρατάει την θερμοκρασία λειτουργίας του μοτέρ μέσα σε κάποια όρια !
Στα Opel της γενιάς του δικού μου είναι 92C . Αυτό σημαίνει πώς η ιδανική θερμοκρασία λειτουργείας είναι 92 από την μαμά του , από τον κατασκευαστή .
Όταν είμαστε στο ταξίδι , ο θερμοστάτης μόλις τα νερά πάνε στους 92 αρχίζει σιγά σιγά να ανοίγει ( το πώς ανοίγει είναι άλλο θέμα ).
Στο σημείο αυτό να πώ ότι κάποιος είπε ότι στους 100 βράζουν τα νερά !
Προφανώς δεν γνωρίζει οτι το σύστημα είναι ΥΠΟ ΠΙΕΣΗ και δεν είναι νερό αλλά διάλυμα G12 .Στους 100 δεν θα βράσει αυτό είναι σίγουρο , στους 120 μπορεί , αλλά και πάλι δεν ξέρουμε με σιγουριά ( παίζει ρόλο η διαλυτότητα ) .
Αν είμαστε σε ταξίδι , η ροή αέρα στο ψυγείο επαρκεί για να κρυώσει τα νερά και έτσι ΔΕΝ λειτουργεί το βεντιλατέρ . Ο θερμοστάτης κρατάει την θερμοκρασία στους Πχ 92 για να λειτουργεί ΣΩΣΤΑ το μοτέρ !
Στην πόλη όμως , στα φανάρια στην κίνηση δεν υπάρχει επαρκής ροή αέρα στο ψυγείο ! Εκεί έρχεται το βεντιλατέρ !
Το βεντιλατέρ πρέπει να ανοίγει σε θερμοκρασία πάνω απο του θερμοστάτη και να κλείνει σε θερμοκρασία πάλι πάνω απο του θερμοστάτη !
Πχ στα opel με 92 θερμοστάτη έχει βεντιλατέρ που αρχίσει στους 100 και κλείνει στους 95 .
ΤΟ να βάλει κάποιος το βεντιλατέρ να ανάβει στους 95 και να κλείνει στους 90 είναι πολύ χαζό και άτοπο !

Εγώ προσωπικά , στο Kadett μου έχω θερμοστάτη 82 και βαλβίδα βεντιλατέρ 87-92 .

To χειμώνα αργεί να ζεσταθεί λίγο αλλά το καλοκαίρι ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα !

Είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει ρελέ και ασφάλεια στο σύστημα ρευματος του βεντιλατέρ !
Και αν θέλετε κάτι παραπάνω , υπάρχουν ΠΟΛΥ ποιοτικά βεντιλατέρ της SPAL και για ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΛΕΓΧΟ υπάρχουν και προγραμματιζόμενες μονάδες της SPAL !

Αυτά για τα απλά ηλεκτρικά βεντιλατέρ !
Στα καινούργια καλά αυτοκίνητα υπάρχουν εγκέφαλοι για τον έλεγχου των βεντιλατέρ , υπάρχουν ηλεκτρικές αντλίες νερού , υπάρχουν καλύτερες ροές αέρα και νερού κτλ κτλ κτλ ....