PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρανταρ εξωτερικου χώρου



picdev
19-07-11, 17:25
Επειδή τελευταία οι κλοπές ληστείες πληθαίνουν στο περίγυρο μου , είπα μήπως βελτιώσω το συναγερμό του σπιτιού μου.
Σε ένα σπίτι που επισκέφτηκα πρόσφατα είδα , οτι έχουν τοποθετηθεί περιμετρικά στα μπαλκόνια και βεράντες ραντάρ εξωτερικού χώρου,
με μία πρόχειρη έρευνα είδα ότι είναι λίγο ακριβά απο 130ε και πάνω, για πιο λόγο είναι τόσο ακριβά?, βέβαια είδα και στο ebay με 45$
αλλά επειδή στο σπίτι μου έχουμε 2 ειδών ραντάρ, τα πιο φτηνά έχω παρατηρήσει ότι στις υψηλές θερμοκρασίες δεν δουλεύουν τόσο καλά
όσο τα πιο ακριβά, που έχουν διπλό αισθητήρα pir κτλ.

Είπα μήπως βάλω και εγώ τέτοια ραντάρ,αλλα έχω 2 προβλήματα
1) το κόστος, δεν το περίμενα τόσο ακριβό
2)δεν υπάρχει καλωδίωση για τα μπαλκόνια
3) ο συναγερμός είναι 12-10χρονων sigma.

Υπάρχουν ή αξίζει να μπεί κάποιο πρόσθετος δέκτης ασύρματων συμβάντων στη κεντρική μονάδα, ώστε να μπορούν να συνδεθούν ασύρματα ρανταρ?
(το κόστος βέβαια θα εκτοξευτεί κατακόρυφα)
Επίσης σε άλλο θέμα έιχε υποθεί ότι τα ασύρματα ραντάρ στέλνουν ειδοποίηση στο κέντρο, μόνον αν ανιχνεύσουν κίνηση,αν δηλαδή κάποιος
καλύψει τα ραντάρ με ένα κλωβό φαρεντέι ή πιο απλά ένα δικτυωτό συρματόπλεγμα το κέντρο δεν θα καταλάβει ποτέ τη κίνηση?
Σε ένα κλειστό μπαλκόνι-βεράντα (ημιυπαίθριος) μπορεί να μπει συμβατικό ραντάρ?

Αυτές οι λίγες ερωτήσεις:001_rolleyes: ευχαριστώ

safetec
19-07-11, 17:30
το μήνυμα διεγράφη
δεν επιτρέπονται τα greeklish

picdev
19-07-11, 17:34
όταν λές κουρτίνα?
δεν μιλάω για αυτά που είναι για περιμετρική φύλαξη και είναι ζευγάρια.
Στο άρθρο του george vita,λέει ότι τα ραντάρ συνδέονται σε σειρά κατά ζώνες , τα ραντάρ που είναι συνδεμένα σε σειρά είναι στην ίδια ζώνη?
γιατί αν μπορώ να συνδέσω σε σειρά εσωτερικά με εξωτερικά ραντάρ ίσως λύσω το πρόβλημα της καλωδίωσης,

safetec
19-07-11, 17:41
το μήνυμα διεγράφη
δεν επιτρέπονται τα greeklish

picdev
19-07-11, 19:17
μπορώ να συνδέσω ρανταρ σε σειρά? εξωτερικά με εξωτερικα?

safetec
19-07-11, 19:19
μπορώ να συνδέσω ρανταρ σε σειρά? εξωτερικά με εξωτερικα?

nomizo den eine kalh idea giati sto stey otan eise mesa dhl 8a apenergopiis mazi me ta esoterika kai ta eksoterika !!!

balta sths idies zones poy exeis kai tis pagides sta pantoyrgia soy :)

picdev
19-07-11, 19:25
ναι αυτό δεν το είχα σκεφτεί, σε κάποιες ζώνες βολεύει, σε κάποιες δεν βολευει,
μαγνητες δεν υπαρχουν μονο ρανταρ
αλλά παρόλα αυτά μπορώ να βάλω μερικά ραντάρ έτσι που να μην έχω πρόβλημα το stay,
Επίσης αυτά τα ραντάρ μπαίνουν σε ανοιχτό μπαλκόνι πρώτου ορόφου? μπορεί να ρυθμιστεί με ακρίβεια η γωνία τους?

safetec
19-07-11, 19:30
το μήνυμα διεγράφη
δεν επιτρέπονται τα greeklish

safetec
19-07-11, 19:35
το μήνυμα διεγράφη
δεν επιτρέπονται τα greeklish

picdev
19-07-11, 19:49
όπως είπα δεν μπορώ να περάσω καινούρια καλώδια απο το κέντρο στα νέα ραντάρ,
αφού μπορώ να συνδέσω ρανταρ στη σειρά , δεν έχω πρόβλημα με το stay εκεί που θα βάλω τα επεκτάσιμα ραντάρ,
(δεν θελω να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες για τη διατάξη σε ένα forum)
Το επόμενο που θέλω να ρωτήσω είναι για τον αριθμό των ρανταρ που μπορούν να μπούν σε σειρά , και το μέγιστο στα μέτρα της καλωδίοσης γιατί είδη είναι πολύ μεγάλη.

picdev
19-07-11, 20:19
Επίσης τα ρανταρ εξωτερικού χώρου τι διαφορά έχουν με τα εσωτερικά ? και τα 2 PIR δεν είναι?

GeorgeVita
19-07-11, 20:26
Επίσης τα ρανταρ εξωτερικού χώρου τι διαφορά έχουν με τα εσωτερικά ? και τα 2 PIR δεν είναι?
Μιας και κατανοείς τις απαντήσεις δεν κάνεις τον κόπο να μας τις μεταφράζεις με Ελληνικούς χαρακτήρες σε ένθεση; Βοηθητικό είναι ένα: greeklish to Greek converter (http://tools.wcl.ece.upatras.gr/degreeklish/indexen.php)

Αν πάλι σου αρέσουν τα greeklish που σίγουρα δεν βοηθούν άλλους αναγνώστες του θέματός σου (τα θέματα στο forum είναι δημόσια και πρέπει να είναι ευανάγνωστα) απλά "μεταβείτε σε προσωπικά μηνύματα".

G

picdev
19-07-11, 20:31
άλλα forum απαγορεύουν τα greeklish ,αλλά για αυτό είναι υπεύθυνοι οι admin, ομολογώ ότι και εγώ δυσκολεύομαι με τα greeklish

safetec
19-07-11, 20:33
Όχι είναι διαφορετικα τα εξωτερικά είναι στεγανά η ζώνες στον caddx δεν πρέπει να ξεπερνάνε τα 30 ομ( μαζί με την antistaseis ) Πίο πρακτικά δεν πρέπει να είναι εν σειρά παραπάνω από 2

να προσεχεις τα ρευματα ...ολλες οι επεκτασεις να μην ξεπερναν τα 800 μιλιαμπερ (υπολογιζουμε τησ σειρηνες σε λειτουργεια )

safetec
19-07-11, 20:44
αν θες να περασεις καλωδια για να κανεις σωστη δουλεια τηλεφωνισε μου ... και κανε και καφε (φρεντο ερσπρεσο γλυκο)

και ερχομε τσαμπα να σε βοιθεισω 2-3 ωρες τσαμπα μια που ειμαστε και συναδελφοι κατα καποιο τροπο .... ελπιζω μονο να μενεις αθηνα

picdev
19-07-11, 20:47
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά το πρόβλημα μου είναι αισθητικό+βαβούρα με τα καλώδια και όχι το πέρασμα.
Οταν λές 30ohm, τελικές αντιστάσεις+ αυτές που βάζεις παράλληλα? όταν το tamper είναι κλειστό πρακτικά η παράλληλη αντίσταση είναι 0,
εκεί την υπολογίζεις?

safetec
19-07-11, 21:25
η αντισταση μπενει εν σειρα με την ζωνη για 2 βασικουσ λογους και παντα στην επεκταση δηλ μεσα στο ρανταρ

1/ για ξεχωριζει το συστημα πια ζωνη εινε πια

π.χ η κλεμοσιρα σε ενα 8 ζονο πινακα που εχει δυπλασιασμο


1 ζωνη 1 με 2 ωμ αντισταση 5 με 4 ομ αντισταση
2 ζωνη 2 με 2 ωμ αντισταση 6 με 4 ομ αντισταση
3 ζωνη 3 -//- 7 -//-
4 ζωνη 4 -//- 8 -//-

com = komon

aytos eine o 1 logos

2 / αν παει καποιος να σου κανει φουστια στα καλωδια και παει να σου τραυματισει καλωδιο και να σου βραχικλωσει ζωνη τοτε την πατησε γιατι θα παρακαμψει την αντισταση και το συστημα 8α βαρεσει !!! το ιδιο αν παει να κανει λαδια και με αλλη αντισταση

επισεις για αυτο τον λογο εινε και το ταμπερ εινε η προσταασεια συστηματος αυτο δεν εινε τυποτα αλλο απο μια εξτρα ζωνη η οποια εινε στο ρανταρ και σε ολες την επεκτασεις

ΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΑΝΗΞΕΙΣ ΡΑΝΤΑΡ Η ΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΒΑΡΕΣΕ

EINE 24 ΩΡΗ ΖΩΝΗ DEN MPOREI NA PARAKAMFEI

:)
ΠΑΩ ΝΑ ΤΑΙΣΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΡΧΟΜΕ ΓΡΙΝΙΑΡΑ ΣΑΝ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΗΣ ΕΙΝΕ

XAXAXXAXAXA

picdev
19-07-11, 21:56
ξερει κανεις που μπορώ να βρώ το μοντέλο της κεντρική μονάδας που έχω? sigma είναι, αλλά στις οδηγίες δεν έχει πουθενά το μοντέλο..
θέλω να δω πόστα ρανταρ μπορεί να πάρει σε σειρά, όποιος έχει εμπειρία απο sigma...


οι αντιστάσεις που αναφέρεις παραπάνω είναι οι τερματικές?

safetec
19-07-11, 23:26
peripoy

:)

traba mia foto kai kane 8ema sigoyra olo kai kapoios 8a soy pei amesa

ego exo zitisei na me diagrapsoyn