PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση ρανταρ PIR σε σειρά



picdev
20-07-11, 00:50
Επειδή το προηγούμενο θέμα πήγε άκλαυτο πάμε από την αρχή.

Θέλω να βάλω ρανταρ εξωτερικού χώρου, επειδή όμως δεν υπάρχει η δυνατότητα να περάσει καινούρια καλωδίωση από το κέντρο του συναγερμού,
υπάρχει περίπτωση να συνδεθούν κάποια σε σειρά?
Όπως τα έχω σκεφτεί , σε περίπτωση που είμαι μέσα αυτά που θα συνδεθούν σε σειρά θα μπορέσουν να αποτελέσουν ίδια ζώνη με τα μέσα.
Εχωντας υπόψη τον οδηγό του georgeVita,λογικά τα tamper που θα έχουν τα ρανταρ θα είναι συνδεμένα σε σειρά σε μία ζώνη,τα ραντάρ όμως μπορώ να τα απομονώσω όλα άρα όλα είναι ξεχωριστά συνδεμένα, υπάρχουν 6 ραντάρ, επίσης μία καλωδίωση έτοιμη χωρίς ραντάρ που θα μπορούσα να τη βγάλω έξω και να την κάνω περιμετρικό ραντάρ για τη ταράτσα

Ο Συναγερμός είναι sigma 10ετίας ,στις οδηγίες δεν αναφέρει το μοντέλο.
ευχαριστώ:001_smile:

.............

Βρήκα οδηγίες εγκατάστασης του μοντέλου apolo
http://www.emimikos.gr/shop/Documents/APOLLO_inst_gr.pdf
δεν αναφέρει πουθενά σύνδεση ρανταρ PIR σε σειρά
είδα βέβαια τη σύνδεση tamper και ανιχνευτή στην ίδια ζώνη, δεν είναι κάτι αντίστοιχο?

wow
20-07-11, 04:43
Οι περισσότεροι συγχρονοι ανιχνευτές PIR είναι φτιαγμένοι να συνδέονται σε σειρά με τις επαφές NC (normal closed ) και παράλληλα με τις επαφές NO (normal open ) ως συνήθως είναι κοινές επαφές που αλλάζει η συνδεσμολογία τους με jumber ανάλογα με τον τρόπο που θέλουμε να τα συνδέσουμε.

GeorgeVita
20-07-11, 09:32
... όπως λέει και ο Γιάννης, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο τις επαφές από τα εξωτερικά ραντάρ (χωρίς αντιστάσεις) και να τις βάλεις σε σειρά (NC=Normally Closed) με τα πλησιέστερα εσωτερικά ραντάρ. Η επαφή NC του εξωτερικού ραντάρ θα μπει σε σειρά με την επαφή NC του εσωτερικού. Αν το εσωτερικό ραντάρ έχει μόνο μια επαφή στο κύκλωμα του tamper (η άλλη μπορεί να είναι εσωτερικά συνδεδεμένη με τη γείωση) τότε πρέπει να επιλέξεις που θα βάλεις το tamper μέσα ή έξω. Θα βοηθήσει να κάνεις ένα διάγραμμα των συνδέσεων που υπάρχουν τώρα και να δώσεις κωδικούς των ραντάρ για να βρούμε σχέδια επαφών.

edit: Αν ισχύουν οι οδηγίες που έδειξες θα ακολουθήσεις την παρακάτω συνδεσμολογία:

22015

G

picdev
20-07-11, 12:05
ευχαριστώ για τις απαντήσεις,
πρέπει να καταλάβω τι συνδεσμολογία έχει γίνει πρώτα.
οι οδηγίες που έδωσα δεν είναι απο τον δικό μου συναγερμό,

ο δικός μου είναι sigma MC08(13 χρονων), θα ήθελα να δώ τι συνδεσμολογίες μπορούν να γίνουν με τα tamper

Πόσα ραντάρ μπορούν να μπουν σε σειρά?βλέπω ότι χρειάζεται μόλις 17mA.
Το ραντάρ είναι REFLEX της TEXECOM,βρήκα το φυλλάδιο με τις οδηγίες , μέσα στην ημέρα θα το ανεβάσω.
Σε ανοιχτό μπαλκόνι μπορεί να μπεί ρανταρ εξωτερικού χώρου?

edit..........
βρήκα τις οδηγίες , αλλά το μοντέλο είναι παλιό δεν έχει υλικά smd
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52501&page=1

picdev
20-07-11, 14:52
Είδα ότι τελικά μπορώ να περάσω καλωδίωση για τα εξωτερικά ρανταρ, ωστέ να βάλω και 24ωρα tamper, αλλά ο συναγερμός έχει μόνο 8 ζώνες και περισεύουν μόνο 2 (ενώ δεν λέει κάτι για διπλασιασμό),
ένας apolo με 16 ζώνες έχει μόλις 100ε.
Εχω μπλέξει τώρα γιατί λέω για 100ε να βάλω πολλά ρανταρ στην ίδια ζώνη?
αλλα και πάλι και να πάρω το καινούριο κέντρο, σίγουρα δεν θα κάνω μόνος μου την εγκατάσταση...
Μία λύση είναι να περάσω τα καλώδιο και τώρα προσωρινά να τα συνδέσω σε σειρά με το υπάρχον κέντρο.

Συνοψίζω τις ερωτήσεις μου.
1)πόσα ραντάρ μπορούν να μπουν σειρά?Εχω περιορισμό στο μήκος του καλωδίου?
2)Ραντάρ εξωτερικού χώρου μπορούν να μπουν σε ανοιχτό μπαλκόνι?
να υποθέσω οτι μπαίνει τέτοιος ανιχνευτής τύπου κουρτίνας
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=18968&cat=406&page=1

GeorgeVita
20-07-11, 15:00
Στις οδηγίες αναφέρει: "Έξοδος για την τροφοδοσία των ανιχνευτών: 1 Α. Προστατεύεται από ασφάλεια 1. 2 Α."
άρα από πλευράς ρεύματος δεν έχεις πρόβλημα. Οι επαφές σε σειρά μπορούν να μπουν (δεν υπάρχει όριο).

Στην εξωτερική τοποθέτηση πρέπει να αποφύγεις ψευδοσυναγερμούς (από περιστέρια, απότομο ηλιακό φως, κλπ).
Θέλεις γνώμες από έμπειρο εγκαταστάτη.

G

picdev
20-07-11, 15:06
ναι όντως, υπάρχει ο ήλιος , τα περιστέρια , σκέφτομαι μήπως κάνω εγώ τη χαμαλοδουλειά και τον φωνάξω για τις ρυθμίσεις.
Τα εξωτερικά ραντάρ γιατί είναι τόσο ακριβά? αν το σημείο δεν βρέχεται μπορεί να μπει εσωτερικό?

http://www.spy-fi.gr/index.php?target=products&product_id=627
Ασύρματο ραντάρ PIR, δέσμη τύπου κουρτίνα της Roiscok.
Ακτίνα ανίχνευσης 8 μέτρα.
Δεν ενεργοποιείται σε μεταβολές θερμοκρασίας και αντανακλάσεις ηλιακού φωτός.
..........
Διαβασα και κάποια θέματα εδώ για ψευδοσυναγερμούς και τα πράγματα είναι πιο σύνθετα απο οτι νόμιζα, χρειάζεται μεγάλη εμπειρία πάνω σε κάθε αισθητήρα,
ακόμα και κινέζικο να πάρω πρέπει κάποιος να τον έχει δουλέψει αρκετά.. .
αν βάλω και το κόστος των εξωτερικών που είναι πάνω απο 130ε ο ένας .....

GeorgeVita
20-07-11, 15:17
Δεν έχω εμπειρία από συγκεκριμένα υλικά συστημάτων συναγερμού. Προσωπικά θα χρησιμοποιούσα στον εξωτερικό χώρο απλούς αισθητήρες κίνησης για να ανάβουν κάποιο φως ή να κάνουν ένα ήχο τύπου "beep-beep-beep" σαν προειδοποίηση ότι "ο χώρος ελέγχεται". Μια κάμερα (πραγματική ή ψεύτικη) αποθαρρύνει περισσότερο. Ενα PC μπορεί να καταγράφει εικόνες από το μπαλκόνι. Ο συναγερμός καλό είναι να ενεργοποιείται με την παραβίαση και όχι με την προσέγγιση. Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά η πάγια τακτική του "επισκέπτη" είναι να δημιουργεί ψευδοσυναγερμούς μέχρι να βαρεθείς και να το κλείσεις, να παραπονεθούν οι γείτονες ή να μη δίνει κανείς σημασία.

Περίμενε λίγο μήπως υπάρξουν επιπλέον γνώμες.
G

picdev
20-07-11, 15:21
Προσοχή μιλάω για μπαλκόνια βεράντες που δεν έχει δουλειά να βρίσκεται κάποιος,
στην ουσία έτσι προστατεύεις το σπίτι σου, πριν γίνει η προσπάθεια διάρρηξης.
Είδα τέτοιο σπίτι με περιμετρική προστασία και διπλές ασφάλειες στα αλουμίνια και πραγματικά είναι αδύνατον να προσπαθήσεις να μπείς.
Αν η βεράντα έχει ανιχνευτή είσαι μία φορά προστατευμένος
δεύτερη ασφάλεια στο αλουμίνιο 2 φορές
εσωτερικά ραντάρ και μαγνητικές παγίδες 3-4 φορές.
Και προφανώς δεν με νοιάζει να μπουν μέσα ενώ είναι άδειο το σπίτι, ούτε τη τηλεόραση δεν μπορούν να σηκώσουν (είναι crt:001_tt2:) με προβληματίζουν οι επιθέσεις που γίνονται ενώ κοιμούνται οι ιδιοκτήτες και τους ξυπνάνε

picdev
20-07-11, 19:27
τα ραντάρ που έχουν και pir και μικροκύματα τι παραπάνω προσφέρουν ?
trouble πότε χτυπάει με AND ή OR ? ή το ρυθμίζεις

GeorgeVita
20-07-11, 19:36
τα ραντάρ που έχουν και pir και μικροκύματα τι παραπάνω προσφέρουν;
Δίνουν έξοδο όταν υπάρχει ανίχνευση και από τα δύο αισθητήρια. Είναι πιο αξιόπιστα (και πιο ακριβά).
G

parkos
01-04-16, 15:43
Μετα απο 5 χρονια ειπα να αναστησω το θρεντ.
Παλευω κι εγω με εναν αρχαιο SIGMA MC08. Θελω να του προσθεσω 2 ανιχνευτες DT820 DETECH (microwave + infrared).
63747
Τα συνδεω normaly closed με ή χωρις ταμπερ, με ή χωρις αντισταση 2Κ2 (τοσο γραφει το μανιουαλ του sigma, στα υπόλοιπα 6 ρανταρ μεσολαβει 2Κ2 αντισταση)
και μου δινουν αλαρμ συνεχεια.
Τι λάθος κάνω? Πρέπει να βάλω μεγαλύτερη αντισταση?

vasilllis
01-04-16, 16:46
αν τα συνδέεις στην ιδια ζωνη θα βαλεις αντισταση στο τελευταιο ραντάρ.

parkos
02-04-16, 10:31
Εχει σημασια αν θα συνδεσω τη θεση Α του αλαρμ του 1ου ρανταρ με τη θεση Β του 2ου ρανταρ?

63779
Με τα ταμπερ μπορω να κανω το ιδιο που δειχνει η επομενη εικόνα? και τι αντισταση πρεπει να βαλω? 4Κ7?
63780

vasilllis
02-04-16, 11:01
βαλε μια φωτο απο τις αντιστάσεις να δω πως τις έχεις βάλει.δεν ξέρω το κέντρο οπότε μπορεί να έχει προγραμματιστεί το ταμπερ να ειναι η 2,2κ όποτε θα πρέπει να συνδεθεί αλλιώς.

parkos
02-04-16, 11:55
Αυτος που ειχε κανει την εγκατασταση ειχε βαλει τις αντιστασεις (2Κ2 τοσο λεει το μανιουαλ τoυ sigma MC08 μεσα στο κουτι της κεντρικης μοναδας , χωρις ταμπερ.
Εμενα, με τρωεει και θελω αν γινεται να βαλω ταμπερ, σε δουλεια να βρισκομαστε.

vasilllis
02-04-16, 12:51
δοκιμασε 0 ωμ κλειστη ζωνη.
2,2κω ανοιχτη ζωνη
απειρα ωμ παραβιαση ταμπερ.
τι να σου πω τωρα.μπορει να ειναι σε σειρα ,2,2κ κλειστη ζωνη απειρα ανοιχτη χωρις δυνατοτητα ταμπερ.μανιουαλ δεν εχω ,φωτο δεν ανεβαζεις,παραθετεις απο ενα μανιουαλ δυο φρασεις.
κανε δοκιμες ,δεν υπαρχει αλλη λυση