PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για ραντιστικό



arnestis
25-07-11, 00:22
Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το υπέροχο site, για τις πολύτιμες γνώσεις και συμβουλές που προσφέρετε στο κοινό. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μιας και έχω ένα ραντιστικό με ένα δυναμό στα 220 volt με κατανάλωση 300 watt και hp 0,5 όπου κουμπώνει σε μια αντλία που δίνει πίεση γύρω στις 2 ατμόσφαιρες. Και θα ήθελα να το τροποποιήσω ώστε να είναι αυτόνομο διότι έχω ένα κτήμα με διάφορα δέντρα που δεν έχει ΔΕΗ και πρέπει να τα ραντίζω, να σημειώσω ότι η διαδικασία ραντίσματος δεν θα παίρνει πάνω από 2 ώρες. Θα μου πείτε γιατί να μην πάρω μια βενζινοκίνητη ηλεκτρογεννήτρια για να λύσω το πρόβλημά μου. Μπορώ να πω πως το σκέφτηκα αλλά θα προτιμούσα να είναι με μπαταρία και με ένα μετατροπέα από DC to AC όπως ο παρακάτω (αν και νομίζω ότι δεν είναι και πολύ σωστές οι επιλογές που έκανα και γι΄αυτό ζητάω τη βοήθειά σας και τις συμβουλές σας)
http://cgi.ebay.com/500W-Boat-Car-Truck-Power-Inverter-24V-DC-220V-AC-/170665720522?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27bc783aca#ht_2526wt_881
και με μια μπαταρία μολύβδου (δεν ξέρω αν είναι σωστο αυτό) στα 24 volt πιστέυω πως η δουλειά μου θα γίνει. Όσων αναφορα την φόρτηση της μπαταρίας για αρχη ας πούμε ότι παίρνω ένα φορτιστή και τη φορτίζω στο σπιτι.

Στη συνέχεια θα μου άρεσε πάρα πολύ να την τροποποιόυσα έτσι ώστε να φορτίζει με φωτοβολταϊκά αλλά αυτό εφόσον μπορέσουμε να καταφέρουμε κάτι με το παραπάνω σκέλος το οποίο είναι και το βασικότερο!!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

minusplus
30-07-11, 14:30
Μια χαρά το σκέφτεσαι...
Εγώ θα προτιμούσα μια μπαταρία 12V σε 220V AC, για να βάλεις και φωτοβολταϊκά αργότερα

micalis
30-07-11, 22:56
Φιλε και συναδελφε,η γνωμη μου ειναι οτι καλυτερα να ταιριαξης ενα ΜΟΤΕΡ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ 12 η 24 volt,επειδη το inverter μολις πεφτει η ταση κατω απο 11 volt θα κλεινη.

arnestis
16-08-11, 13:33
Καταρχήν ευχαριστώ για τη βοήθεια... Λοιπόν είχα παραγγείλει τον inverter αλλά αυτόν με τα 12 volt dc to 220 ac όπως με συμβούλεψε ο minusplus (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=50577) και σήμερα το πρωί έκανα την πρώτη δοκιμή συνδέοντας τον inverter στην μπαταριά του αυτοκινήτου αλλά χωρίς να έχω κάποιο αποτέλεσμα. Το μόνο που έκανε ήταν να κάνει μια πολύ μικρή κίνηση και καλά ότι πάει να το ξεκινήσει και έμενε εκεί. Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι τα 500 watt που λέει ο inverter είναι μόνο ονομαστικά και δεν μπορεί να σηκώσει τα 300 watt που είναι το μοτέρ... Εκτός από αυτό υπάρχει τίποτε άλλο που πρέπει να προσέξω????

arnestis
16-08-11, 13:36
Ααα φίλε μου micalis (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=45578) έψαξα για τέτοια αντλία που μου είπες αλλά δε βρήκα κάποια που να δίνει 40 λίτρα το λεπτό που να είναι και η τιμή της προσιτή....

kaptenlouna
16-08-11, 14:11
Προφανώς το ρευμα εκκίνησης ειναι αρκετα μεγάλυτερο απο 300w ,αλλά εκτός αυτού το inverter αυτό βγάζει τετράγωνο παλμό ο οποίος ειναι ακατάλληλος για ηλεκτρικό κινητήρα.(εκτος κάποιων εξαιρέσεων).

arnestis
16-08-11, 16:37
Και εγώ πως θα μπορούσα να μάθω ποσό είναι το ρεύμα εκκίνησης (να σημειώσω ότι είμαι αρχάριος πάνω σε τέτοια θέματα)??? Και κάτι ακόμη, μήπως υπάρχει κάποιο παράδειγμα inverter για αυτήν την κατασκευή??? Και τι μορφής πρέπει να είναι ο παλμός???

kaptenlouna
16-08-11, 17:49
Θα πρέπει να μας δώσεις μερικα στοιχεία ακόμη σχετικά με τον κινητήρα σου, και το inverter που αγόρασες.Χονδρικά ενας κινητηρας μπορει να τραβήξει μεχρι και 10πλασιο ρεύμα,αλλα και τα inverter εχουν ολα κάποιο ''ρεύμα'' peak ,οπότε μπορει να είσαι στα μέσα στα όρια.

arnestis
17-08-11, 20:12
Σας ανεβασα μια φωτογραφία με τα στοιχεία του κινητήρα και ο inverter είναι αυτός: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260812684169&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#ht_2630wt_658


22670 (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260812684169&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#ht_2630wt_658)

RF.123
17-08-11, 20:37
προσεξε λιγο τα inverter αυτα εαν δεν βρουνε στιγμιαια στην εκκινηση τα αμπερ που θελουνε σταματανε που σημαινει τα τροφοδοτεις με χοντρα καλωδια και με μικρο μηκος καλωδιου απ εθειας απο την μπαταρια διαφορετικα κανει ενα τακ και σταματαει

arnestis
17-08-11, 22:57
Φίλε μου ακριβώς αυτό το τακ μου κάνει και μετά σταματάει. Τα καλώδια που χρησιμοποιώ είναι αυτά που μου έδωσε αυτός και είναι γύρω στους 60 πόντους και είναι και χοντρά και τα είχα συνδέσει απευθείας στην μπαταρία του αυτοκινήτου. Αλλά αυτό που με έβαλε σε σκέψεις είναι για το ρεύμα εκκίνησης πως μπορώ να το μάθω αυτό???

RF.123
17-08-11, 23:49
καταρχην σιγουρεψου οτι το inverter λειτουργει σωστα συνδεσετου στην εξοδο ενα φωτιστικο με μια λαμπα 100βαττ και κοιταξε να δεις αναβει ?

minusplus
18-08-11, 18:28
Κάνε μια δοκιμή με το ραντιστικό και το inverter συνδεμένο στη μπαταρία του αυτοκινήτου, με αναμμένη τη μηχανή.
Η μπαταρία τι χαρακτηριστικά έχει Αh και peak curent.
Αν δε παίξει δοκίμασε ένα φορτίο με λάμπες 300W+ (όπως λέει κ ο Γιάννης-RF.123)

taxideytis
20-08-11, 23:33
πολλά μοτέρ θέλουν και δέκα φορές πάνω για να ξεκινήσουν...οπότε....πάρε ένα inverter τουλάχιστον 2500 watt, αλλά...ας είναι και τετράγωνου ημιτόνου...
θές πολλά σε μπαταρίες και φ/βολταικά...

genesis
01-09-11, 22:45
Χρειάζεσαι inverter καθαρού ημιτόνου από σοβαρό κατασκευαστή. Τα μηχανήματα αυτά έχουν πολύ μεγάλη ικανότητα υπερφόρτωσης για λίγα δευτερόλεπτα ακριβώς για να μπορούν να "ξεκινούν" "δύσκολα" φορτία όπως οι ηλεκτρικοί κινητήρες.
Τα inverter-άκια των 40 - 80 ευρώ που γράφουν με τεράστια γράμματα "600W!!" δεν κάνουν για τέτοιες δουλειές. Για κάνα κάμπινγκ να ανάψεις 2 λάμπες καλά είναι....
Υπολόγισε ότι για ένα σοβαρό μηχάνημα με ονομαστική ισχύ γύρω στα 500W θα πρέπει να δώσεις γύρω στα 300 - 400 ευρώ. Ισχύει - δυστυχώς - ότι "ότι πληρώνεις, παίρνεις".

haris_216
01-09-11, 23:28
ότι είπε ο genesis. αυτά τα inverter δεν είναι για μοτέρ. αρκετά από αυτά μάλιστα το αναφέρουν και στο manual (αλλά όχι και με τόσο μεγάλα γράμματα!!!). ακόμα και στο camping θα ανάψουν καμιά λάμπα και καμιά τηλεόραση αλλά δεν θα φουσκώσουν το στρώμα (η ηλεκτρική τρόμπα είναι μοτέρ)