PDA

Επιστροφή στο Forum : inverter φ/β



ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
25-07-11, 13:25
έπεσε στα χέρια μου ένα ινβέρτερ φωτοβολταικού trace sw4548e είναι 48 v ΄το έχει δουλέψει κάποιος να μας πει τη γνώμη του, πως συνδέεται;

Notios38
25-07-11, 16:47
καλο μηχανημα....τα εχει ολα και συμφερει....4500 va συνεχους λειτουργειας με φορτιστη μπαταριων απο panel και απο δικτυο και δυνατοτητα by-pass το δουλευεις και στο εργαστηριο σου σαν ups...εχει και εξοδο εντολης εκινησης γεννητριας..και συντελεστη αποδοσης 96% ..που λιγα το εχουν.Βρες μπαταριες κανε τις συνδεσεις με χοντρα καλωδια 120Α στα 48V...Και θα μιλησει μονο του..προσεχε μονο πολικοτητα
Εχω παρομοιο στα 48 V 3.ΟΟΟ VA σαν δευτερο στην εγκατασταση μου απο την mean-weel

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
25-07-11, 17:43
γειά σου δημήτρη έχω μερικές απορίες

taxideytis
25-07-11, 18:18
εγώ είχα ποστάρει 2 διευθύνσεις που η μία είχε και οδηγίες χρήσεως αλλά κάτι έγινε και χαθήκανε...

leosedf
25-07-11, 19:28
Πού βρέθηκε στα χέρια σου τέτοιο μηχάνημα?
Sunlight είναι?

sv4lqcnik
25-07-11, 19:49
Πού βρέθηκε στα χέρια σου τέτοιο μηχάνημα?
Sunlight είναι?

κωνσταντινε πρεπει να εχουμε τον κασπερ εδω μεσα η κανενα πολτερ γκα'ιστ χανωνται μυνηματα φωναξε κανενα εξορκιστη η κανενα κυνηγο φαντασματων :lool: δες επιτελους τι γινετε

leosedf
25-07-11, 19:55
Νίκο δεν βλέπω να χάθηκε κάτι. Το ψάχνω ακόμη.

taxideytis
25-07-11, 20:15
http://www.aaaffordablesolar.com/505.html
http://www.eps-trading.com/Xantrex/SW4548E.pdf
http://www.powerupco.com/inverters/trace/SWspecification.pdf

leosedf
25-07-11, 20:23
Ναι απλά δεν μας είπε αν είναι Xantrex η sunlight.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
25-07-11, 20:35
Ναι απλά δεν μας είπε αν είναι Xantrex η sunlight.



http://www.powerupco.com/inverters/t...cification.pdf (http://www.powerupco.com/inverters/trace/SWspecification.pdf)


αυτό είναι το λίνκ είναι ακριβώς το ίδιο είναι απο αναμεταδότη είναι 50 κιλά βάρος και θα συνδεθεί σε φ/β πάνελ το ινβερτερ είναι 48ν μπαταρίες υπάρχουν τα πάνελ είναι 3 απο 480watt το καθένα πως θα συνδεθει όμως στα πάνελ τα πάνελ είναι 24ν το καθένα θα συνδεθούν τα 2 παράλληλα και το 1 σε σειρά είναι σωστό δεν γρνωρίζω αν ξέρετε κάτι για συνδεσμολογία 2 ηλεκτρολόγοι που πήγαν έβγαλαν μη εφικτή την κατασκευή.

navar
25-07-11, 20:49
με γαιδουροδιόδους λιγικά δεν θα έχεις πρόβλημα στην συνδεσμολογία !
το πολύ πολύ να πάρεις ένα ακόμα πάνελ για να είναι 2 κ 2 και να έχεις μία κάποια ισοροπία !

leosedf
25-07-11, 20:51
Συνήθως κάνουν 48βολτες Η κάπου εκεί συστοιχίες και τις δίνουν στην είσοδο του inverter. Με δύο σε σειρά κάτι θα κάνεις. Με 3 δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.
Μπορείς να βάλεις και τα τρία στη σειρά και να τον προγραμματίσεις ανάλογα. Έχεις το σειριακό του για να δώ ποιός είναι και να σου πώ? Όχι το μοντέλο.

Μπορείς πάντως και παράλληλα να τα βάλεις τα πάνελ και σε σειρά αλλα όχι όπως λές.
Πές μας επίσης τί έξοδο θέλεις ακριβώς. Τα πάνελ σου είναι σίγουρα τόσα watt γιατί μου φαίνονται λίγο μεγάλα.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
25-07-11, 21:03
s/n al αυτό γράφει για σειριακό τα πάνελ πως θα συνδεθούν {είναι τεράστια} να σου δώδω το λίνκ του ινβερτερ με το μάνουαλ να μου πεις πως και που θα συνδέσω το πάνελ και τι ρύθμιση χρειάζεται
http://www.oynot.com/files/SW-Series-Inverter-Chargers-grid-sell-owners-manual.pdf

spiroscfu
25-07-11, 21:06
Σωστό δεν νομίζω να είναι ή θα χρησιμοποιήσεις τα δύο σε σειρά ή θα αγοράσετε άλλο ένα και θα μπουν ανά δυο παράλληλα και σε σειρά αναμεταξύ τους.

leosedf
25-07-11, 21:10
Για S/N έχει το al?

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
25-07-11, 21:34
ναι αυτο γράφει AL

leosedf
25-07-11, 21:40
Τότε δεν έχεις ολοκληρωμένο το σειριακό.
Τί μηχάνημα θέλεις να τροφοδοτήσεις?

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
25-07-11, 21:57
να δώσω ρεύμα σε εξοχικό

leosedf
25-07-11, 22:14
Για ποιό λόγο χρησιμοποιείτε τον συγκεκριμένο τύπο inverter?
Δυστηχώς χωρίς το σειριακό δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά.
Απο εκεί που το πήρες δεν μπορούν να σε βοηθήσουν?

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
25-07-11, 22:27
αγοράστηκε απο ατομο που είχε πάρει τη συντηρηση του οτε έβαλε καινούρια και πούλησε 1000€ το κομάτι απο ποιόν να πάρω πληροφορίες οι ηλεκτρολόγοι που ήρθαν εκεί βγάλαν τα μηχανήματα άχρηστα απ΄το inverter μέχρι τα πάνελ είπανε ότι δεν κάνουν έγω ζητάω τη σύνδεση των πάνελ στο ινβερτερ που ειναι και φορτιστης ταυτόχρονα αυτό ζητάω γνωρίζει κανείς αν τα πάνελ συνδεθουν παράλληλα πάνω στο μηχάνημα θα υπάρχει πρόβλημα η τάση που θα έχουμε στις μπαταρίες θα είναι 48ν και θα πάρουμε 220ν

street
25-07-11, 22:34
νομίζω Κωσταντινε σε κάποιο θρεαντ παλιότερα είχες κάνει αναφορά οτι τα xantrex κολλούσε επάνω αυτοκόλλητα η sunlight , καλά θυμάμαι ? :wiink:

leosedf
25-07-11, 22:34
4 χιλιάρικα Inverter πουλήθηκε για 1000?
Σου είπανε οτι δεν κάνουν γιατί θεωρούν οτι το σωστό είναι να βάλεις διαφορετικού τύπου inverter (π.χ. SMA κλπ).
Το θέμα είναι γιατί δεν ρωτάς το ίδιο το άτομο να σου δώσει πληροφορίες.
Πάντως να σου πώ στα συστήματα που χρησιμοποιείται το συγκεκριμένο χρησιμοποιούν ξεχωριστούς charge controller, απο εκεί τροφοδοτούνται αυτοί. Το charger μετά δίνει και στις μπαταρίες και στον inverter, οπότε υπολόγισε άλλο ένα 500άρι για τον solar charger που χρειάζεται.
Θά ψάξω λίγο στις χαρτούρες μου να σου πώ περισσότερα.

lepouras
25-07-11, 23:14
στον ΟΤΕ συνήθως το μηχάνημα που χρησιμοποιούν είναι σαν την φιλοσοφία του UPS.
το μηχάνημα από ότι είδα έχει είσοδο ΔΕΗ, γεννήτριας και έξοδο πάλη την τάση. παράλληλα έχει εσωτερικό φορτιστή να σου φορτίσει τις μπαταρίες για να τισ έχει εφεδρεία μέχρι να πάρει μπροστά η γεννήτρια. μπορεί να δουλέψει με τις μπαταρίες μέχρι να πέσει η τάση τους και να βάλει μετά την γεννήτρια. ΑΛΛΑ δεν έχει είσοδο να βάλεις τα πάνελ. οπότε όπως είπε και ο Κωνσταντίνος θα χρειαστείς έναν φορτιστή για τα πάνελ. αυτά θα τα βάλεις 2 σε σειρά. θα χρειαστείς και τέταρτο για να κάνεις τον δεύτερο παραλληλισμό. ο ελεγκτής-φορτιστής για το πάνελ ένας 50Α έχει κάνα 150 με 200 ευρώ. αν βάλεις και άλλο σετακι παράλληλα πρέπει να τους βάλεις και αντίστοιχα διόδους για προστασία μεταξύ τους των συστοιχιών.(όχι αυτά που είναι σε σειρά αλλά τον παράλληλων). δεν βρήκα βέβαια αν έχει την δυνατότητα (δεν διάβασα πλήρες το μενού)να δουλέψεις ανάστροφα. δηλαδή με τις μπαταρίες μόνο, μην βγάζει συνέχεια μήνυμα. αλλά θα σε συνέφερε να του ρήξεις και μια γεννήτρια για περίπτωση που πέσουν οι μπαταρίες και δεν έχουν προλάβει να φορτιστούν να πάρει μπροστά να έχεις ρεύμα και παράλληλα να τις ξαναγεμίσει.

Υ.Γ αν τυχόν έχει και άλλο το παλικάρι βάλε καμιά φωνή και σε εμάς.:biggrin:

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
26-07-11, 00:01
υπαρχει και φορτιστής 40αμπερ απο προηγούμενη εγκατάσταση ειχε 2 πάνελ και έδινε σε ινβερτερ 12βολτ κάνει καμια συνδεσμολογία καμιά ιδέα πως να συνδέσω;

lepouras
26-07-11, 00:04
αν δεν έχει δυνατότητα να ρυθμίζετε για 48βολτ δεν κάνει . δες εσωτερικά μην έχει κάποιο τζαμπερ που του αλλάζει την τάση.

hlektronik
31-07-11, 11:10
γεια σας έχω διάβασει τα πιο πάνω αλλά ακομή δεν έχω κατανοήση ππως συνδέονται τα Inverter/Charger, και ακόμη μια απορεία που έχω τα Inverter για να βαλουν την ισχύ που αναγράφουν πρέπει να τους δίνω την ίδια ισχύ.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
31-07-11, 20:11
σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές το σύστημα πάει σφαίρα αλλά το πρόβλημά είναι ότι όποιος ηλεκτρολόγος το βλέπει το βγάζει άχρηστο επειδή είναι 48ν, συνδέθηκε και γενήτρια πάνω 7,5kva πιστεύω ότι έγινε καλλή δουλειά.

lepouras
31-07-11, 21:19
σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές το σύστημα πάει σφαίρα αλλά το πρόβλημά είναι ότι όποιος ηλεκτρολόγος το βλέπει το βγάζει άχρηστο επειδή είναι 48ν, συνδέθηκε και γενήτρια πάνω 7,5kva πιστεύω ότι έγινε καλλή δουλειά.
και εγώ ηλεκτρολόγος είμαι αλλά δεν στο έβγαλα άχρηστο.:biggrin: πάντως είναι γεγονός ότι πολλοί όταν δεν έχουν ασχοληθεί ή δεν γνωρίζουν ένα αντικείμενο η εύκολη λύση είναι να το βγάζουν άχρηστο. και το έχω συναντήσει σε πάρα πολλά επαγγέλματα.

lepouras
31-07-11, 21:41
γεια σας έχω διάβασει τα πιο πάνω αλλά ακομή δεν έχω κατανοήση ππως συνδέονται τα Inverter/Charger, και ακόμη μια απορεία που έχω τα Inverter για να βαλουν την ισχύ που αναγράφουν πρέπει να τους δίνω την ίδια ισχύ.

το Charger όταν μιλάμε για φ/β τα πάνελ πέφτουν επάνω του και εκείνο στις μπαταρίες. όταν φορτιστούν οι μπαταρίες κόβει την έξοδό του.
όταν μιλάμε για φορτιστεί ανεμογεννήτριας τότε από την Α/Γ πάμε κατευθείαν στις μπαταρίες και ο φορτιστείς μπαίνει και αυτός παράλληλα στις μπαταρίες και ελέγχοντας πότε φορτίστηκαν ενεργοποιεί ένα μεγάλο φορτίο πχ θερμοσίφωνα . αυτό γίνετε γιατί δεν μπορείς να αφήσεις την Α/Γ να δουλεύει χωρείς φορτίο διοτι τότε με έναν ισχυρό άνεμο θα γυρίσει τόσο τρελά που μπορεί να την καταστρέψει. οπότε με το φορτίο υπάρχει κάτι να την φρενάρει.
το Inverter παίρνει από τις μπαταρίες και δίνει στο δίκτυό σου. τέλος υπάρχουν και συστήματα που μπορεί να έχουν ενσωματωμένα τουλάχιστον την λειτουργία φορτιστή και inverter. οπότε εκεί συνδέεις και τα φ/β και τις μπαταρίες (στις κατάλληλες υποδοχές του) και βάζεις την έξοδό στο δίκτυό σου.
για να σου δώσει το μέγιστό του πρέπει να έχεις ίση και μεγαλύτερη ισχύ. πχ ένα inverter 1000va που έχει είσοδο 24βολτ θέλει στην είσοδο του πάνω από 42Α για να σου δώσει την μεγίστη έξοδό του.

όπου έκανα ,ξέχασα, έγραψα λάθος ας με διορθώσουν τα άλλα παιδιά.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
01-08-11, 10:50
και εγώ ηλεκτρολόγος είμαι αλλά δεν στο έβγαλα άχρηστο.:biggrin: πάντως είναι γεγονός ότι πολλοί όταν δεν έχουν ασχοληθεί ή δεν γνωρίζουν ένα αντικείμενο η εύκολη λύση είναι να το βγάζουν άχρηστο. και το έχω συναντήσει σε πάρα πολλά επαγγέλματα.

γιάννη δεν αναφέρομαι σε εσένα εσυ ξέρεις πολλά και με βοήθησες αρκετά και σε ευχαριστώ΄.σου αναφέρω το εξής ζήτησα να μου φέρουν και άλλες μπαταρίες για να μεγαλώσουμε την αυτονομία αυτός που πουλάει φ/β ρώτησε τόσες πολλές οι μπαταρίες είναι 6ν /180 αh το λάθος ήταν οτι έφερε μπαταρίες τέτοιες που φοράνε τα clark περονοφόρα και ισχιριζόταν οτι είναι κατάλληλες τα πάνελ με υγρά δηλ.(άγνοια ή απάτη) ο συγκεκριμένος πουλάει και κάνει εγκαταστάσεις άλλος που κάνει εμπόριο και αυτός και εγκαταστάσεις έστησε τα πάνελ ν/α με κλίση περίπου 50 μοίρες (παντελώς άσχετος) ξηλωθήκανε και μπήκανε νοτια με 30 μοίρες, αυτός και ένας άλλος που είναι ηλ/ος σελετε και διδάσκει σε μαθητές δεν ξέρανε να βγάλουν τις καταναλώσεις βασικά πράγματα, στον προγραματισμό του συγκεκριμένου θέλει κάποιες ρυθμίσεις π.χ ώρες φόρτισης τι λειτουργίες θα κάνει κ.τ.λ άκουσα το εξής αμα θέλει και προγραμματισμο δεν κάνει θα έχει συνέχεια προβλήματα με λίγα λόγια 2 απογεύματα απηύδησα ξαναλέω ότι δεν είναι όλοι οι ηλεκτρολόγοι το ίδιο υπάρχουν και κακοί και καλοί όπως σε όλα τα επαγγέλματα και εξαιτίας μερικών την πληρώνουν και οι άλλοι (για τις διόδους στα πάνελ ξέχασα να γράψω πολύ γέλιο ) τελος καλό όλα καλά σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας.


Υ.Γ αν πέσει κι'άλλο ινβέρτερ στα χέρια μου θα σου στείλω π.μ

taxideytis
01-08-11, 16:09
τέτοια άκουγα και εγώ και αποφάσισα να τα φτιάξω όλα μοναχός μου...διάβασμα διάβασμα και πειραματισμός...:001_rolleyes:

lepouras
01-08-11, 16:30
Κωνσταντίνε σε καμιά βδομάδα θα είμαι επάνω . οπότε θα έρθω να δω τα έργα σου από κοντά.(και σαν κακός να στα βγάλω άχρηστα:001_tt2:) και μετά θα κάνουμε μια έρευνα στα τσίπουρα με τον γνωστό και μη εξαιρετέο συνονόματό σου:lool:

navar
01-08-11, 19:31
Κωνσταντίνε σε καμιά βδομάδα θα είμαι επάνω . οπότε θα έρθω να δω τα έργα σου από κοντά.(και σαν κακός να στα βγάλω άχρηστα:001_tt2:) και μετά θα κάνουμε μια έρευνα στα τσίπουρα με τον γνωστό και μη εξαιρετέο συνονόματό σου:lool:
έχω κρατήσει 2 λίτρα τελευταία από την περσινή παραγωγή !!
ωραίο υλικό ! μου ζητάνε πάρα πολλοί αλλά εγώ βράχος ! τα κρατάς αναμένοντας να ανέβει κανένας σας !

taxideytis
01-08-11, 21:00
χμ...θα ταξιδευω για πάνω την Παρασκευή...οπότε λογικά απο Σαββάτο-Κυριακή θάμαι διαθέσιμος...
...είναι σιγουρο οται θα τα βγάλεις άχρηστα...οπότε θα περιμένω προτάσεις βελτίωσης....:001_rolleyes:

AsavasA
09-09-14, 13:06
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση, αν και το θέμα είναι πολύ παλιό ελπίζω να με διαφωτίσει κάποιος :) . Έχω ένα inverter/charger της Victron energy το phoenix 24volt 3000Va 70amp . Εδώ και χρόνια σαν εξτρά βοήθημα είχα μία γεννήτρια συνδεδεμένη επάνω του ώστε όταν πέφτουν οι μπαταρίες και δεν έχει ήλιο να παίρνει αυτόματα η γεννήτρια. Η γεννήτρια είναι πετρελαίου στις 1.500 στρ/λ. και δίνει το μέγιστο 12 ή 14kV δεν θυμάμαι ακριβώς πάντως φτάνουν και περισσεύουν για τον charger του inverter αφού θυμάμαι στο BMV να δείχνει +70A που είναι και το μέγιστο, πετούσα και ενέργεια με τόση μεγάλη γεννήτρια. Τώρα σκέφτομαι να βάλω μικρότερη γεννήτρια αλλά δεν ξέρω πόσα kVa το λιγότερο πρέπει να έχει, μία γεννήτρια στα 3,5 ή στα 4 kV θα κάνει ή δεν θα μπορεί να σηκώσει το φορτίο; Ή το inverter τραβάει και λιγότερα ανάλογα τη γεννήτρια οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα; Το site της victron έχει αυτό το datasheet http://www.victronenergy.gr/upload/documents/Datasheet-Phoenix-Inverter-1200VA-5000VA-EN.pdf που δεν λέει τίποτα για την φόρτιση του inverter αλλά σε ένα άλλο site βρήκα αυτό http://www.barden-ukshop.com/victron-phoenix-multiplus-24v-3000va-inverter-with-70a-charger---16a-transfer-switch-2800-p.asp που λέει ότι η φόρτιση είναι στα 70A . Το σύστημά μου το έχω συνδεδεμένο ως εξής, τα πάνελ μου στον controller και από κει στις μπαταρίες και το inverter παίρνει ρεύμα από τις μπαταρίες και αν χρειαστεί εξτρά βοήθημα από την εξωτερική γεννήτρια.

vasilllis
09-09-14, 22:30
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση, αν και το θέμα είναι πολύ παλιό ελπίζω να με διαφωτίσει κάποιος :) . Έχω ένα inverter/charger της Victron energy το phoenix 24volt 3000Va 70amp . Εδώ και χρόνια σαν εξτρά βοήθημα είχα μία γεννήτρια συνδεδεμένη επάνω του ώστε όταν πέφτουν οι μπαταρίες και δεν έχει ήλιο να παίρνει αυτόματα η γεννήτρια. Η γεννήτρια είναι πετρελαίου στις 1.500 στρ/λ. και δίνει το μέγιστο 12 ή 14kV δεν θυμάμαι ακριβώς πάντως φτάνουν και περισσεύουν για τον charger του inverter αφού θυμάμαι στο BMV να δείχνει +70A που είναι και το μέγιστο, πετούσα και ενέργεια με τόση μεγάλη γεννήτρια. Τώρα σκέφτομαι να βάλω μικρότερη γεννήτρια αλλά δεν ξέρω πόσα kVa το λιγότερο πρέπει να έχει, μία γεννήτρια στα 3,5 ή στα 4 kV θα κάνει ή δεν θα μπορεί να σηκώσει το φορτίο; Ή το inverter τραβάει και λιγότερα ανάλογα τη γεννήτρια οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα; Το site της victron έχει αυτό το datasheet http://www.victronenergy.gr/upload/documents/Datasheet-Phoenix-Inverter-1200VA-5000VA-EN.pdf που δεν λέει τίποτα για την φόρτιση του inverter αλλά σε ένα άλλο site βρήκα αυτό http://www.barden-ukshop.com/victron-phoenix-multiplus-24v-3000va-inverter-with-70a-charger---16a-transfer-switch-2800-p.asp που λέει ότι η φόρτιση είναι στα 70A . Το σύστημά μου το έχω συνδεδεμένο ως εξής, τα πάνελ μου στον controller και από κει στις μπαταρίες και το inverter παίρνει ρεύμα από τις μπαταρίες και αν χρειαστεί εξτρά βοήθημα από την εξωτερική γεννήτρια.
γυρω στα 5kva θα χρειαστεις.
Μια υπενθυμιση μονο,καθε φορα που βααζεις μπροστα το η/ζ να ξερεις οτι τα φορτια της οικιας περνανε μεσα απο το η/ζ για να μην αποφορτιζεις τις μπαταριες.
Αν το κανεις για θεμα οικονομιας καυσιμου ξεχασε το.

AsavasA
10-09-14, 15:10
γυρω στα 5kva θα χρειαστεις.
Μια υπενθυμιση μονο,καθε φορα που βααζεις μπροστα το η/ζ να ξερεις οτι τα φορτια της οικιας περνανε μεσα απο το η/ζ για να μην αποφορτιζεις τις μπαταριες.
Αν το κανεις για θεμα οικονομιας καυσιμου ξεχασε το.

Όχι, η άλλη μου βγάζει συνέχεια προβλήματα γι αυτό θέλω να την αλλάξω. Είπα να πάρω μία μικρότερη και για οικονομία καυσίμου αλλά λες ότι αυτό δεν ισχύει. Ενώ έχουν τόση μεγάλη διαφορά στα κυβικά τους και θεωρητικά η μικρή καίει πολύ λιγότερο, αλλά θες να μου πεις ότι λόγο φορτίων θα καταλήξουν να καίνε το ίδιο, ε;

vasilllis
10-09-14, 15:42
Όχι, η άλλη μου βγάζει συνέχεια προβλήματα γι αυτό θέλω να την αλλάξω. Είπα να πάρω μία μικρότερη και για οικονομία καυσίμου αλλά λες ότι αυτό δεν ισχύει. Ενώ έχουν τόση μεγάλη διαφορά στα κυβικά τους και θεωρητικά η μικρή καίει πολύ λιγότερο, αλλά θες να μου πεις ότι λόγο φορτίων θα καταλήξουν να καίνε το ίδιο, ε;

Στην θεωρια η καταναλωση των η/ζ ειναι αναλογη της kwhς .Οποτε θεωρητικα παντα θα καινε το ιδιο.
Εδω ομως υπαρχει ενα μεγαλο ΑΛΛΑ.Αν πας στην ισχυ των 5-6-10 kva η πληθωρα αυτων ειναι 3000 στρ.και τελικα θα καιει περισσοτερα απο οτι η μεγαλυτερη.Για 1500στρ. εχει σχεδον την διπλη τιμη.Τι προβληματα εχει.

genesis
11-09-14, 09:36
Το inverter-charger που έχεις είναι πλήρως ρυθμιζόμενο ως προς όλα του τα χαρακτηριστικά.
Μπορείς να ρυθμίσεις όλα τις παραμέτρους φόρτισης, όπως το μέγιστο ρεύμα που σε ενδιαφέρει, αλλά και το όριο ρεύματος στην είσοδο για γεννήτρια.
Χρειάζεσαι ένα interface από την Victron και το σχετικό λογισμικό που το δίνει δωρεάν (VEconfigure).
Διάβασε προσεκτικά το manual.
Από εμπειρία θα έλεγα ότι γεννήτριες κάτω των 6kVA είναι πολύ ασταθείς στις μεταβολές του φορτίου με αποτέλεσμα να μεταβάλλονται έντονα οι στροφές του κινητήρα και συνεπώς η συχνότητα.

AsavasA
12-09-14, 13:13
Στην θεωρια η καταναλωση των η/ζ ειναι αναλογη της kwhς .Οποτε θεωρητικα παντα θα καινε το ιδιο.
Εδω ομως υπαρχει ενα μεγαλο ΑΛΛΑ.Αν πας στην ισχυ των 5-6-10 kva η πληθωρα αυτων ειναι 3000 στρ.και τελικα θα καιει περισσοτερα απο οτι η μεγαλυτερη.Για 1500στρ. εχει σχεδον την διπλη τιμη.Τι προβληματα εχει.

Μου έχει κάψει αρκετές φορές τη φλάτζα και θέλει να βγάζω καπάκια κάθε φορά και να κάνω ρεκτιφιέ. Σίγουρα όπως είπες οι η/ζ με 1500 στροφές είναι πολύ πιο οικονομικές και με λιγότερες φθορές λογικά. Αλλά θέλει πολλά λεφτά για να αγοράσω και δεν έχω αυτή τη στιγμή. Θα αγοράσω τη μικρή αλλά θα επισκευάσω και τη μεγάλη γιατί έχει και τριφασική τροφοδοσία που τη χρειάζομαι κάποιες φορές.

AsavasA
12-09-14, 13:14
Το inverter-charger που έχεις είναι πλήρως ρυθμιζόμενο ως προς όλα του τα χαρακτηριστικά.
Μπορείς να ρυθμίσεις όλα τις παραμέτρους φόρτισης, όπως το μέγιστο ρεύμα που σε ενδιαφέρει, αλλά και το όριο ρεύματος στην είσοδο για γεννήτρια.
Χρειάζεσαι ένα interface από την Victron και το σχετικό λογισμικό που το δίνει δωρεάν (VEconfigure).
Διάβασε προσεκτικά το manual.
Από εμπειρία θα έλεγα ότι γεννήτριες κάτω των 6kVA είναι πολύ ασταθείς στις μεταβολές του φορτίου με αποτέλεσμα να μεταβάλλονται έντονα οι στροφές του κινητήρα και συνεπώς η συχνότητα.

Ναι όλα αυτά τα έχω αγοράσει και ανά τακτά διαστήματα μπαίνω και το προγραμματίζω αν δεν μου αρέσει κάτι.

genesis
14-09-14, 19:34
....Τώρα σκέφτομαι να βάλω μικρότερη γεννήτρια αλλά δεν ξέρω πόσα kVa το λιγότερο πρέπει να έχει, μία γεννήτρια στα 3,5 ή στα 4 kV θα κάνει ή δεν θα μπορεί να σηκώσει το φορτίο; Ή το inverter τραβάει και λιγότερα ανάλογα τη γεννήτρια οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα; Το site της victron έχει αυτό το datasheet http://www.victronenergy.gr/upload/documents/Datasheet-Phoenix-Inverter-1200VA-5000VA-EN.pdf που δεν λέει τίποτα για την φόρτιση του inverter αλλά σε ένα άλλο site βρήκα αυτό http://www.barden-ukshop.com/victron-phoenix-multiplus-24v-3000va-inverter-with-70a-charger---16a-transfer-switch-2800-p.asp που λέει ότι η φόρτιση είναι στα 70A . Το σύστημά μου το έχω συνδεδεμένο ως εξής, τα πάνελ μου στον controller και από κει στις μπαταρίες και το inverter παίρνει ρεύμα από τις μπαταρίες και αν χρειαστεί εξτρά βοήθημα από την εξωτερική γεννήτρια.
Τα σωστά datasheet και manual για το μηχάνημά σου είναι τα παρακάτω.
http://www.victronenergy.com/upload/documents/Datasheet-MultiPlus-inverter-charger--800VA-%E2%80%93-5kVA-EN.pdf
http://www.victronenergy.com/upload/documents/Manual-MultiPlus-3k-230V-16A-&-50A-new-connection-board-EN-NL-FR-DE-ES-SE.pdf


Ναι όλα αυτά τα έχω αγοράσει και ανά τακτά διαστήματα μπαίνω και το προγραμματίζω αν δεν μου αρέσει κάτι.
Έχεις το πρόγραμμα και το interface για να προγραμματίζεις ότι δεν σου αρέσει αλλά μάλλον δεν έχεις διαβάσει ακόμη το manual υποθέτω.
Στο menu του charger μπορείς να αλλάξεις το ρεύμα φόρτισης των μπαταριών και στο menu του inverter το μέγιστο ρεύμα που θα επιτρέπει ο inverter από την γεννήτρια (πάνω από αυτό θα ενεργοποιείται η λειτουργία power assist).

AsavasA
15-09-14, 13:32
Τα σωστά datasheet και manual για το μηχάνημά σου είναι τα παρακάτω.
http://www.victronenergy.com/upload/documents/Datasheet-MultiPlus-inverter-charger--800VA-%E2%80%93-5kVA-EN.pdf
http://www.victronenergy.com/upload/documents/Manual-MultiPlus-3k-230V-16A-&-50A-new-connection-board-EN-NL-FR-DE-ES-SE.pdf


Έχεις το πρόγραμμα και το interface για να προγραμματίζεις ότι δεν σου αρέσει αλλά μάλλον δεν έχεις διαβάσει ακόμη το manual υποθέτω.
Στο menu του charger μπορείς να αλλάξεις το ρεύμα φόρτισης των μπαταριών και στο menu του inverter το μέγιστο ρεύμα που θα επιτρέπει ο inverter από την γεννήτρια (πάνω από αυτό θα ενεργοποιείται η λειτουργία power assist).

Πριν πειράξω ένα ακριβό αντικείμενο σαν αυτό διαβάζω πάντα το manual. Απλά την ρύθμιση για μέγιστη φόρτιση δεν χρειάστηκε να την αλλάξω μέχρι τώρα.