PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με dvd αυτοκινητου



miltos50
28-07-11, 11:31
καλημερα σε ολους. εχω ενα dvd 2din και εχω προβλημα με το dvd οταν βαζω το δισκακι μεσα αφου φορτωσει μου βγαζει no disc και disc error. ενας τεχνικος μου ειπε οτι ειναι το laser (φοραει hop 1200w-b) το πηρα απο ebay ξερει καποιος να μου πει αν ειναι ευκολη η τοποθετηση?

minusplus
28-07-11, 13:59
Δοκίμασε διαφορετικά είδη δεδομένων DVD (μουσική, video...). CD παίζει?

BESTCHRISS
28-07-11, 14:05
δες εδω
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52402
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54389

miltos50
28-07-11, 18:18
δοκιμασα και cd αλλα το ιδιο καθαρισα και το ματι με μπατονετα παλι τιποτα...

takisegio
29-07-11, 00:22
η κεφαλη δεν αλλαζει;;-υπαρχει;;

BESTCHRISS
29-07-11, 22:17
κανε ελενγχο τα διαφορα μπουτον αν λειτουργουν σωστα μηπως στραβωσε κανενα ,μηπως κοπηκε κανενα καλωδιο,ψυχρη κολληση,αλλαγη θεσεως του που εχει γυρω απο τον οδηγο(εκει που βαζεις το dvd)
και μετα αν ειναι καλα τα μπουτον μετρα πανω στο μοτερ που περιστρεφει το dvd αν ερχεται ταση,
και δες αν κανει κινηση το ματι πανω κατω
φυσικα για να τα κανεις ολα αυτα πρεπει να εχεις εξωτερικο τροφοδοτικο
αν ολα ειναι ενταξει τοτε υπαρχει προβλημα με το κινητηρα που περιστρεφει το dvd


αν εχει το ματι προβλημα τοτε θα πρεπει να ξεκιναει να περιστρεφεται το dvd για 30sec και μετα θα κινουταν το ματι δεν θα διαβαζε τιποτα και θα εγραφε no disc
στην περιπτωση που δεν περιστρεφεται καθολου το dvd,αρα φταιει το μοτερ που περιστρεφει το dvd

miltos50
01-08-11, 11:53
αν φταιει το μοτερ μπορω να κα νω κατι?

BESTCHRISS
01-08-11, 17:49
αποψη μου ειναι να το ανοιξεις και να το βαλεις σε ενα τροφοδοτικο 12 volt για να δεις τι κανει
1)αν δεν περιστρεφεται το μοτερ τοτε μπορει να φθαιει καποιο μπουτον που εχει ο οδηγος του dvd στα πλαγια που σημαινει δεν παει ταση αρα θα πρεπει να μετρησεις στις επαφες του μοτερ αν εχει ταση
το μοτερ οταν χαλασει χαρχαριζει δηλαδη κανει χρατσ-χρατσ κ.λ.π δεν και καιγεται αλλα χανει στροφες(αναφερομαι στο μοτερ που περιστρεφει το cd)
2)αν περιστρεφεται το cd για 30 sec και μετα γραφει no disc σημαινει χαλασμενο ματι
3)μπορει ο οδηγος να μην βρισκεται στην σωστη θεση δηλαδη απο θεση stand bye(αναμονη για cd) να βρισκεται σε θεση play(σαν να εχει cd μεσα)
που σημαινει με το χερι πρεπει να τον επαναφερεις στην αρχικη του θεση stand bye
εχει συμβει πολλες φορες

αλλιως δεν γινεται πρεπει να το βαλεις σε εξωτερικο τροφοδοτικο για να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα

miltos50
04-08-11, 17:51
μαλλον ειναι το μοτερ γιατι οταν βαζω το δισκακι μεσα το ματι κανει την κινηση πανω κατω το δισκακι με το που ξεκιναει να γυρισει σταματαει. εαν το βγαλω και το ξαναβαλω δεν κινηται καθολοκαι μου βγαζει συνεχεια no disc η disc error

BESTCHRISS
04-08-11, 23:27
μηπωσ ο οδηγος δεν καθεται σωστα, μηπως στραβωσε ,μηπως βρισκεται σε αλλη θεση γιατι το μοτερ περιστρεφεται ελενξε και τα μπουτονακια που εχει στα πλαγια ο οδηγος μηπως δεν παταει κανενα καλα
παντως αν εχει mini usb θυρα μπορεις να βαλεις εξωτερικο σκληρο δισκο 2,5'' sata (fat32 οχι ntfs))και να τα φορτωσεις ολα σε αυτον
το μοτερ για να δουλεψει πρεπει να παρει ταση για αυτο σταματαει κοβεται η ταση που τροφοδειται απο το κυκλωμα

ΚΑΝΕ ΕΛΕΝΧΟ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΤΟΥ CD
ΦΙΛΙΚΑ

miltos50
05-08-11, 16:35
εχει mini usb θυρα μπορω να παρω απο τους κανουργιους σκληρους (LG HXD5U32GLR XD5 320GB 2.5'' HDD RED) και πως θα τον κανω να δουλεψει?

BESTCHRISS
05-08-11, 18:59
δες εδω ολο το θεμα να προτιμησεις wd η seageate ειναι καλυτεροι γιατι χρειαζεσαι και προγραμμα γιατι τα windows δεν μπορουν να φορμαρουν σε fat32 παραπανω απο 32gb
και θα χρειαστεις εκτος απο το utilities ισως χρειαστει και norton partion magic για να κερματισεις τον δισκο αν χρησημοποιησεις δισκο πανω απο 192gb και εξωτερικη θηκη 2,5" η οποια πρεπει να παιρνει και εξωτερικη τροφοδοσια
5volt γιατι η θυρα mini usb δεν μπορει να δωσει παραπανω απο 500ma χρειαζεται απο 1Α και πανω
δες ολο το αρθρο
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51989

BESTCHRISS
05-08-11, 19:01
π.χ πρεπει να εναι στις 5400 στροφες οχι γρηγορος
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303796

miltos50
11-08-11, 11:27
καλημερα εκανα ελεγχο στον οδηγο αλλα κανει τα ιδια δηλ. ξεκιναει να διαβαζει και μετα απο λιγο σταματαει. το καινουργιο ματι εχει ερθει μηπως μπορει καποιος να μου πει αν ειναι ευκολο να το αλλαξω και πως?