PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με συναγερμο (δεν βλεπει παραβιαση)



artanian
28-07-11, 21:22
καλησπερα στην ομαδα. ξερω οτι καποιος θα μου δωσει μια λυση!! λοιπον, εβαλα ενα συναγερμο ολα ωραια και καλα τον δοκιμασαμε δουλεψεοκ. την αλλη μερα που πηγαν να τον αφοπλισουν δεν δεχοταν κανενα αριθμο (κωδικο) και μετα απο περιπου 50 λεπτα εδωσε ...σημα εβαλαν τον κωδικο και αφοπλιστηκε!!! ολη την ωρα ηταν μεσα και κανανε δουλεια κανονικα!! ωραιο ε? το μοντελο ειναι rp208cn 8 ζωνων. ευχαριστω.

dalai
29-07-11, 01:47
γυρνα τον στην εγγυηση
Υ.Γ. φυσικα δοκιμασες στις εξοδους με πολυμετρο ετσι ?(πχ ανοιγοκλεινουμε τιν πορτα και βλεπουμε με το buzzer του πολλυμετρου αν ανοιγει/κλεινει η επαφη)
Φυσικα καθορισες τις ζωνες αν θα ειναι αμεσου συναγερμου ,ακολουθιας ή καθιστερισης ?

Kokshare
29-07-11, 18:21
Γειά! Εφόσον δεν άκουγε το πληκτρολόγιο τι πατούσες, είναι πολύ πιθανό να μη σηκώνει τα φορτία π.χ. σειρήνες, αισθητήρες κίνησης, χαλασμένη μπαταρία, ίσως κάποια GSM συσκευή, οπότε μπλόκαρε η μονάδα.
Αυτό θα το καταλάβεις σίγουρα όταν το ξαναπαρουσιάσει να μετρήσεις την έξοδο των 12V. Αν είναι πεσμένη μάλλον χρειάζεσαι τροφοδοτικό για τις συσκευές.
Αλλιώς.. έλεγχο όπως προανέφερε ο dalai.

artanian
29-07-11, 23:52
ευχαριστω πιαδια. εχω 6 ρανταρ 2 για θραυση κρυσταλων και την σειρηνα μονο! για τις ζωνες (dalai) ναι ειναι ..καθαρεσ σημερα ασχοληθηκα λιγο (δεν ειχα χρονο για πιο πολλα) και ειδα οτι καει την ασφαλεια της τροφοδοσιας (ειναι ο.5Α) και ζεστενετε πολυ και ο Μ/Τ και η ψυκτρα. αυριο θα εχω χρονο να τον δω μεχρι στιγμης σας ευχαριστω θα τον δω παλι και τα λεμε!

dalai
30-07-11, 00:20
μαλλον εχει δικιο Kokshare. Μετρησε την εξοδο του μ/τση την ωρα που χτυπαει ο συναγερμος.
Υ.Γ. Μηπως συνδεσες καμοια τροφοδοσια αναποδα (ή κανα βραχυκυκλωμα) και σου καει πολυ ρευμα? Υποψιν οτι επειδη τα καλωδια ειναι μακρυα και λεπτά ,υπαρχει περιπτωση ακομη και με βραχυκυκλωμα να εχουν αρκετη αντισταση για να μην καιγονται οι ασφαλειεες αμεσως ,και να συμπεριφερετε σαν μεγαλο φορτιο .

street
30-07-11, 00:33
όπως λένε και τα παιδιά , και εγώ λέω κατά 90% ( μπορεί και παραπάνω ) η μονάδα δεν έχει πρόβλημα κάτι άλλο συμβαίνει ....

artanian
30-07-11, 11:01
καλημερα παιδια. ευχαριστω για τις απαντησεις. δεν ειχα κανει εγω τις συνδεσεις οποτε θελει αρκετο ψαξιμο! θα παω σημερα να το δω με ανεση. και αν τα καταφερω θα σας πω τι ηταν.

Kokshare
30-07-11, 13:55
Καλύτερα μη σκαλίζεις ξένες συνδέσεις, γιατί τα βάζεις με τη φαντασία του κάθε εγκαταστάτη και θα σε πιάσει πονοκέφαλος :001_rolleyes:.
Αν δουλεύουν κανονικά οι ζώνες του συναγερμού (τα ραντάρ και οι θραύσεις) ακόμη κι όταν είναι αφοπλισμένος, δεν είναι απαραίτητο να ψάξεις τις συνδέσεις.
Θα λειτουργούν το ίδιο κι όταν είναι οπλισμένος.

Προτείνω να βάλεις αμπερόμετρο στην έξοδο 12V της τροφοδοσίας των ραντάρ θραύσεις και σειρήνες και μέτρα όταν χτυπάει ο συναγερμός πόσα αμπέρ τραβάει.
Αν πλησιάζει έστω και κοντά στο όριο που δίνει ο κατασκευαστής, θα πρέπει σίγουρα να εγκαταστήσεις έξτρα τροφοδοτικό 12V.

Καλή τύχη όπως και να ΄χει :001_rolleyes:

artanian
31-07-11, 13:04
ναμαι παλι!! χαιρετω την ομαδα.χτεσ μου εκανε αλλο παλι!! δεν δουλευε το led (δεν αναβε δηλ) ενω εδινε ρευμα κανονικα. δεν ειχα βαλει σειρηνα (ηταν μεσημερι) φαινοταν να οπλιζε το ρελαι. αλλα δεν χτυπαγε (ειχα bazzer) εξοδο εδινε κανονικα! καθε φορα κανει και αλλο!! μαλλον θα περιμενω να γυρισει απο διακοπες ο φιλοσ που τον εβαλε (συνδεσεις) γιατι θα τρελαθω και κανει και ζεστη δεν θελει πολλυ!! ευχαριστω για τις απαντησεις.

artanian
31-07-11, 13:07
αα! εχω βαλει και αλλους τετοιυσ και δεν ειχα κανενα προβλημα. και με τα ιδια σχεδον ρανταρ χωρις τροφοδοτικο.τα αλλα που εχω βαλει εγω δεν ειχα προβλημα.το μοντελο ειναι pr208.cn της tele αν το ξερει κανεις.