PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπη εκτυπωτη σε Flatbed



Johnnyfive
30-07-11, 03:00
Γεια σας ,θελω να μετατρεψω ενα κλασικο εκτυπωτη που εχω, σε flatbed,και για οσους δεν τους λεει τιποτα η λεξη flatbed,ειδου ενα βιντεακι για να δειτε ακριβως τι εννοω και τι θελω να κανω.
http://www.youtube.com/watch?v=a14zELKPw8M&feature=related

Γενικα απ'οτι φανταζομε ,προκειτε στο μεγαλυτερο ποσοστο,για μετατροπη σε μηχανικο επιπεδο κυριως.Κομματι το οποιο κατεχω και πληρως.
Αυτο που δεν κατεχω και τοσο ειναι το ηλεκρονικο κομματι σε περιπτωση που χρειαστει,και γι αυτο θελω λιγο τη βοηθεια σας.

Και αυτο γιατι?Βασικα σκεφτομε να το ξεκινησω χρησιμοποιοντας το υπαρχων βηματικο μοτερ που εχει ο εκτυπωτης για τη προοθηση του χαρτιου,και απλα με αλλη μηχανικη διαταξη τα βηματα που εδινε στα "ραουλακια"για την προοθηση του χαρτιου να τα δινει σε εναν ιμαντα οπου ,(οπως το βιντεακι παραπανω) θα μετατρεπετε η περιστροφικη βηματικη κινηση (προοθησης χαρτιου)σε ευθηγραμμη βηματικη κινηση (προοθησης του φορεα κεφαλων)
Κατι σχετικα ευκολο συμφωνα με τις γνωσεις που εχω στα μηχανικα και την εμπειρια στις μεταδοσεις κινησης που εχω ασχοληθει γενικοτερα.

Απο την αλλη ομως αν δειτε το βιντεακι,(και διαβασετε ακομη καλυτερα)ο τυπος δεν εχει χρησιμοποιηση το υπαρχων μοτερακι του εκτυπωτη (δεν ξερω γιατι, ισως να μη εχει τη δυναμη να κινηση το φορειο με τις κεφαλες)και χρησιμοποιει αν προσεξετε,δικο του βηματικο μοτερακι (μεγαλυτερο),το οποιο απο οτι λεει παιρνει την εντολη για τα βηματα ,απο τον υπαρχων κωδικοποιητη(παλμογενητρια)του εκτυπωτη.

και ερχομε τωρα εγω εδω και ρωταω :ενταξει εχουμε το υπαρχων μοτερακι του εκτυπωτη (το οποιο εχει και το enconder ενσωματομενο),εγω απο κει και περα και εχοντας στα χερια μου ενα μεγαλυτερο μοτερακι (stepper),πως μπορω να το οδηγησω περνοντας σημα απο το encoder το υπαρχων του εκτυπωτη???να κανει τα ιδια βηματα με το μικρο υπαρχων του εκτυπωτη(το οποιο αν καταλαβα καλα αυτο εχει κανει και ο τυπος)

Μπορει καποιος που γνωριζει να με βοηθησει?

navar
30-07-11, 15:53
ξεκίνα μία με το ίδιο , και αν δείς οτι δεν τσουλάει το θέμα ,
το συζητάμε ! θα έχουν κάποια ιδέα και οι πιό σχετικοί του φόρουμ !

ωραίο project πάντως ! είμαι μέσα και εγώ !