PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευή πλακέτας αποχυμωτή.



d.r soutras
02-08-11, 23:02
Καλησπέρα παίδες, ο κολλητός μου έχει ένα επαγγελματικό αποχυμωτή (πορτοκαλιών). Παρουσιάζει το εξής πρόβλημα, καίει συνεχώς την R1 R2 και R5 όπως θα δείτε κ στις επισυναπτόμενες φωτογραφίες. Το περίεργο είναι οτι δεν καίει την ασφάλεια. Χωρίς να είμαι βέβαιος νομίζω πως φταίει ο μετασχηματιστής. Το κύκλωμα όπως θα δέιτε είναι αρκετά απλό. Όποια γνώμη ή βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Υ.Γ Η R5 είναι κάτω απο την D3 και D4. 2233022331

navar
02-08-11, 23:16
στον κονεκτορα C4 εκεί που λέει BOTONERA τί συνδέται ???

selectronic
02-08-11, 23:46
Μάλλον η «μπουτονιέρα» (κουμπιά):001_smile:

selectronic
02-08-11, 23:55
Μιας και το ανέφερε ο navar, να πω ένα πιθανό θέμα:

Μήπως στα κουμπιά που είναι στην πρόσοψη έχουν τρέξει τίποτα ζουμιά και βραχυκυκλώνει το σύμπαν? Το λέω γιατί R1-R2 εκεί πάνε (ίσως κανένα λαμπάκι?) και το SCR εκεί πάει (που έχει την τάση)…

Λέω μία ιδέα:001_unsure:

d.r soutras
03-08-11, 07:36
Μήπως στα κουμπιά που είναι στην πρόσοψη έχουν τρέξει τίποτα ζουμιά και βραχυκυκλώνει το σύμπαν? Το λέω γιατί R1-R2 εκεί πάνε (ίσως κανένα λαμπάκι?) και το SCR εκεί πάει (που έχει την τάση)…

Στην πρόσοψη έχει αδιάβροχη On/Off μπουτονιέρα (BOTONERA) κ πολύ λογικό να έχει πάρει ζουιμιά γιατί μόλις τελειώσει το στήψιμο το λούζει με λάστιχο το μηχάνημα. Έχει επίσης κ ένα ενδεικτικό λαμπάκι που απο το τρεμοπαίξιμο του πιθανολογώ πως κάτι δεν πάει καλά. Θα λύσω την μπουτονιέρα κ το λαμπάκι κ θα σας ενημερώσω.

duomax03
03-08-11, 17:23
Αν δεν κάνω λάθος το θυρίστορ (SCR1) συνδέεται σε σειρά με τη μπουτονιέρα και τις αντιστάσεις. Εξαιτίας των ισχυρών ρευμάτων που διαρρέουν αυτά τα εξαρτήματα, καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες ισχύος. Συνεπώς αυτά τα εξαρτήματα έχουν μεγάλη θερμική καταπόνηση και βραχυκυκλώνουν.

Στη θέση σου θα άλλαζα τις αντιστάσεις και το θυρίστορ απευθείας. Αν θες να το μετρήσεις ωμικά, τσέκαρε για βραχυκύκλωμα μεταξύ ανόδου – καθόδου.

Μέτρα ωμικά και τον μετασχηματιστή καλού-κακού

JOUN
03-08-11, 20:26
Μέτρα ωμικά και τον μετασχηματιστή καλού-κακού
Γιατι; Βραχυκυκλωμενος αποκλειεται να ειναι,κομμενος δεν ειναι αφου δινει ταση,αρα;

d.r soutras
03-08-11, 21:18
Όταν συνδέω την μπουτονιέρα μου καίει τις αντιστάσεις, όταν έχω μόνο το 220 επάνω στην πλακέτα δεν συμβαίνει κάτι. Την μπουτονιέρα την τσέκαρα δεν είναι βραχυκυκλωμένη. Το SCR δεν το έχω ελέγξει ακόμα. Ο μ/χ μυρίζει καμμένος η αλήθεα είναι. Στο κύκλωμα δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεται η γεφυρα (bridge ή 4 δίοδοι) εάν υπάρχει. Μέτρησα στο 2ον του μ/χ κ μου δείχνει 40κάτι volt. Αυτο που επίσης με παραξενεύει είναι οτι τα ρελέ αναγραφουν AC 220V DC 90V έβαλα 24V στις άκρες τους για να τα οπλίσω κ να τα τσεκάρω αλλά το μόνο που άκουσα είναι ένα ισχνό κλίκ. Καμιά βοήθεια?

Ξέχασα να σας αναφέρω ότι στην μπουτονιέρα το ένα απο τα 2 μπουτόν ήταν οξειδωμένο (αντικαταστάθηκε) κ ότι οι φίσες του καλωδίου είχαν ζουμιά (αντικαταστάθηκαν με καινούργια). Ένα άλλο πρόβλημα που ίσως προκάλεσε την ζημιά είναι ότι το μηχάνημα τροφοδοτείται απο 3φασική πρίζα τοίχου που με πατέντα έχουν βγάλει απο 3φασικό βύσμα 2 μονοφασικές σούκο.

navar
03-08-11, 22:39
Όταν συνδέω την μπουτονιέρα μου καίει τις αντιστάσεις, όταν έχω μόνο το 220 επάνω στην πλακέτα δεν συμβαίνει κάτι.

όταν απλά την συνδέεις ή όταν πατάς και κανένα κουμπί ?
μήπως το βραχυκύκλωμα είναι σε κανένα λαμπάκι τις μπουτουνιέρας ? και όχι στα κουμπιά ?

Την μπουτονιέρα την τσέκαρα δεν είναι βραχυκυκλωμένη. Το SCR δεν το έχω ελέγξει ακόμα. Ο μ/χ μυρίζει καμμένος η αλήθεα είναι. Στο κύκλωμα δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεται η γεφυρα (bridge ή 4 δίοδοι) εάν υπάρχει. Μέτρησα στο 2ον του μ/χ κ μου δείχνει 40κάτι volt. Αυτο που επίσης με παραξενεύει είναι οτι τα ρελέ αναγραφουν AC 220V DC 90V έβαλα 24V στις άκρες τους για να τα οπλίσω κ να τα τσεκάρω αλλά το μόνο που άκουσα είναι ένα ισχνό κλίκ. Καμιά βοήθεια?

δεν μας είπες πόσα θέλουν για να οπλίσουν ! αυτό μάλλον είναι οι αντοχές τους ! και λογικό είναι να ακούσεις κλίκ, όλα τα ρελέ κλίκ κάνουν :P

Ξέχασα να σας αναφέρω ότι στην μπουτονιέρα το ένα απο τα 2 μπουτόν ήταν οξειδωμένο (αντικαταστάθηκε) κ ότι οι φίσες του καλωδίου είχαν ζουμιά (αντικαταστάθηκαν με καινούργια). Ένα άλλο πρόβλημα που ίσως προκάλεσε την ζημιά είναι ότι το μηχάνημα τροφοδοτείται απο 3φασική πρίζα τοίχου που με πατέντα έχουν βγάλει απο 3φασικό βύσμα 2 μονοφασικές σούκο.
τα καλώδια της μπουτουνιέρας τα πήρες όλα με την σειρά να δείς μήπως έχουν ακόμα ζουμιά η κανένα βραχυκύκλωμα ?
επειδή τα έκοψα να είναι καλοδιωταινία . σου προτείνω να την βουτήξεις όλη σε ισοπροπολική αλκοόλη η σε κάποιο ανάλογο υλικό πχ βενζίνη για να καθαρίσει !
όσο για το ρέυμα , δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα εκτός και αν έκανε καμία υπέρτατη χοντράδα ο ηλεκτρολόγος !

sv4lqcnik
03-08-11, 23:48
περα απο τα ζουμια ριξε και ενα ματι για ανθρακα μετα απο βραχυκυκλωμα αρκ η χοντρο σπινθηρισμο ξυσε τα μαυρισμενα σημεια που κυκλοφορει 220 . πριν το βαλεις ξανα στην η στις πριζες κανε ενα εκτενη ελεγχο για κανονικη ουδετερογειωση στο τριφασικο οπως ειπωθηκε παραπανω μαλον εγινε καφριλα κατα την συνδεση

d.r soutras
04-08-11, 07:38
1) Όταν απλά συνδέω την μπουτονιέρα καίγονται οι αντιστάσεις.
2) Για το λαμπάκι θα το δώ θα του δώσω εξωτερική τάση να δούμε τι θα κάνει.
3) Μέχρι 24V είχα να δώσω κ δεν όπλιζαν να ακουστεί δηλαδή το έντονο κλίκ του ρελέ, ακουγόταν μόνο ένας ανεπαίσθητος θόρυβος που δεν το λές όπλισμα.


τα καλώδια της μπουτουνιέρας τα πήρες όλα με την σειρά να δείς μήπως έχουν ακόμα ζουμιά η κανένα βραχυκύκλωμα ?
επειδή τα έκοψα να είναι καλοδιωταινία . σου προτείνω να την βουτήξεις όλη σε ισοπροπολική αλκοόλη η σε κάποιο ανάλογο υλικό πχ βενζίνη για να καθαρίσει !
όσο για το ρέυμα , δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα εκτός και αν έκανε καμία υπέρτατη χοντράδα ο ηλεκτρολόγος !

Έβαλα απο πλακέτα σε πλακέτα UTP καλώδιο οπότε δεν υπάρχει περίπτωση βραχυκυκλώματος καλωδίου. Για την παροχή θα την μετρήσω να δώ τι φέρνει.

BESTCHRISS
04-08-11, 13:23
σιγουρα βαζεις τις ιδιες αντιστασεις που καιγονται γιατι μαυριζουν και δεν φαινονται καλα τα χρωματα τους
τωρα για να τις καιει μαλλον εχεις βραχυκλωμα στην μπουτονερα
μπορεις αν θελεις να τις αντικαταστησεις με περισσοτερα watt αλλα ειναι επικινδυνο
επισης συνδεονται στην σειρα οποτε μπορεις να βαλεις και μια βαττικη στο συνολο τις αντιστασης δηλαδη R1+R2
αλλιως προληπτικα αλλαζεις SCR1 το θυριστορ
εδω και η συνδεσμολογια του κυκλωμα σου
αλλα προσεχε γιατι εχεις υψηλη ταση
φιλκα
22353