PDA

Επιστροφή στο Forum : φωτοβολταϊκά σε ηλεκτροκίνητο μηχανάκι?



ο-θραξ
03-08-11, 11:11
γεια σας!!! ειμαι αρχάριος ειδα φως και μπηκα με λενε Αποστολο.
1) θελω να αγοράσω ηλεκτρικό μηχανάκι με μπαταριες 4 επι 12 βολτ στα 14 αμπερ η καθεμια.
θελω να βαλω επανω σε κουτι delivery στις 4 πλευρες του φωτοβολταικα.
στην καθε πλευρα του κουτιου να εχει 4 κομμάτια με παράλληλη συνδεση για να βγαζουν 48 βολτ με 10 watt αποδοση το καθε κομματι και ολα οι πλευρες να ειναι το ιδιο. μπορει καποιος να μου πει αμα θα δωσει στο μηχανακι μεγαλητερη αυτονομια? και αν ναι ποση περίπου.
αξιζει να το δοκιμάζω? :confused1:

2) εναλλακτικά θελω να ρωτησω αμα υπαρχει καποιου ειδος δυναμό το οποίο με καποιον τροπο να μπορει να προσαρμοστεί καπου ωστε να φορτίζει τις μπαταρίες( έστω και με πατέντα) ειτε επανω στην ροδα ειτε να προσθεσω μια τριτη ροδα με αμορτισερ που να εχει επανω της δυναλο που να φορτίζει τις μπαταρίες οταν ειναι σε κινηση....

ειπατε οτι <<ρωτηστε και ας ειναι και χαζο....:biggrin:>>
ευχαριστώ και την καλησπερα μου!!!

Panoss
03-08-11, 11:19
Ίσως να γίνεται αυτό που λες, περίμενε να σου απαντήσει και κάποιος άλλος.
Το κακό είναι, ότι και να γίνεται, μπορεί να σου κλέψουν τα φωτοβολταϊκά (καθότι δεν είναι και φτηνά..)
Υπάρχουν όμως και ποδήλατα με υποβοήθηση. Αυτά έχουν ηλεκτροκινητήρα και μπαταρίες που σε πάνε μια κάποια απόσταση π.χ 30 χιλιόμετρα μέχρι να αδειάσουν.
Είχα δει στην τηλεόραση και κάποιον στην Κρήτη που 'χε φτιάξει ποδήλατο ΜΟΝΟ με φωτοβολταικά (χωρίς μπαταρίες), αν το googlareis ίσως το βρεις στο ίντερνετ.

picdev
03-08-11, 13:03
λογικά θα πρέπει να τα συνδέσεις σε σειρά ωστέ να βγάζεις πάνω απο 48v και να φορτίζεις τις μπαταριές, οι μπαταρίες σε σειρά δεν είναι συνδεμένες?

βέβαια 14Α μπαταρίες δεν γίνεται να φορτιστούν με αυτά τα φωτοβολταϊκά μόνο
με 7 ωρες φόρτιση θα φορτίζει η μισή μπαταρία και πολύ μπορεί να λέω.
Θα πρέπει να συνδέσεις σε παράλληλα άλλη μία συστοιχία των 48V για να πεις οτι θα έχεις αρκετό ρεύμα φόρτισης.
Αν έντυνες τα πλαστικά με το εύκαμπτα φωτοβολταϊκά?
http://www.antoniou24.gr/p.Monokrystalliko-fotovoltaϊko-panel-30Watt-12Volt-SUN30M-12-Monocrystallic-Solar-Panel.173940.html


(http://www.antoniou24.gr/p.Monokrystalliko-fotovoltaϊko-panel-30Watt-12Volt-SUN30M-12-Monocrystallic-Solar-Panel.173940.html)

picdev
03-08-11, 13:35
μια ερώτηση και απο μένα
βλέπω το παρακάτω φωτοβολταικό που είναι και ευκαπτο
http://cgi.ebay.com/HQRP-15W-Flexible-Solar-Panel-12V-DC-Battery-Charger-/350459023063?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5198fc4ed7

μας λέει ότι η μέγιστη τάση που βγάζει είναι 18v
για τη φόρτιση μπαταριών 48v, αρκούν 3 τέτοια πάνελ? 3*18=54v?
ή τα υπολογίζουμε με 12v τάση?

info@kalarakis.com
03-08-11, 14:57
Η ισχύς που καταναλώνεις ειναι 48VX14A=672W Αρα θέλεις 6 πάνελ των 110W
Τα αντίστοιχα πάνελ για να φορτίσεις τις μπαταρίες είναι περίπου 6 τετραφωνικά. Για το μηχανάκι αδύνατο κάτι τέτοιο με την υπάρχουσα τεχνολογία.
O Καλύτερος τρόπος φόρτισης είναι το τροφοδοτικό και ΔΕΗ
Μη ξεχνάς ότι η ισχύς που δίνεις στις συσκευές ει ναι λιγότερη πάντα από την ισχύ που πέρνεις ωφέλιμη

ο-θραξ
04-08-11, 02:52
πρωτ΄απ΄ολα ευχαριστώ για τις απαντησεις σας!!!
εκανα ενα τραγικο λαθος η καθε μπαταρια ειναι 22Α (οχι 14A) επι 4 μπαταριες επι 12V (ειναι σε σειρα συνδεμενες)
δεν ξερω αμα σας τα ειπα ετσι ωστε να ειναι κατανοητα...
η μονες πλευρες που ΔΕΝ θα εχουν φ/β θα ειναι η πλευρά που κοιταει την πλατη μου και η πλευρα που ακουμπάει στο μηχανάκι.
η πανω πλευρα του κουτιου θα εχει 4 κομματια φ/β 10 επι 10 ή (15 επι 15)εκατοστα περιπου που θα ειναι συνδεμενα παραλληλα .
το ιδιο θα κανω και με τις αλλες 3 πλευρες του κουτιου.
μετα ολες τις πλευρες μαζι θα τις συνδέσω σε σειρά, ωστε να βγαζουν στο σύνολο 48 βολτ αλλα περισσότερα αμπερ...
http://www.iqsolarpower.com/flexible.htm
http://www.greenenergyparts.com/index.php/6solarcells-gr.html
http://www.greenenergyparts.com/index.php/cells2w.html
συμφωνα με τον τελευταιο συδεσμο που σας εδωσα λεει το εξης...

Συνδέοντας παράλληλα (το + της μιας κυψέλης με το + της επόμενης και το - της μιας με το - της επόμενης) προστίθενται τα milliampere, ενώ συνδέοντας εν σειρά (το + της μιας κυψέλης με το - της επόμενης) προστίθενται τα Volt. Μπορεί έτσι να γίνει οποιοσδήποτε συνδυασμός για διάφορες τάσεις και εντάσεις ρεύματος. Τόσο απλά, όπως με τις μπαταρίες!

Αυξάνοντας έτσι τα Volt προσαρμόζουμε την τάση όσο θέλουμε. Αυξάνοντας τα Ampere, ουσιαστικά αυξάνουμε την ταχύτητα φόρτισης. Μπορούμε έτσι για παράδειγμα, να φτιάξουμε ένα αναδιπλούμενο (για μικρότερο μέγεθος και ευκολότερη μεταφορά) φορτιστή κινητών τηλεφώνων τριών κυψελών συνδεδεμένων μεταξύ τους παράλληλα (για μεγαλύτερη ταχύτητα φόρτισης) ή έναν ηλιακό φορτιστή laptop τριών ή έξι κυψελών συνδεδεμένων μεταξύ τους σε σειρά ανά τρεις κυψέλες και παράλληλα οι δύο τριάδες όπως περιγράψαμε και παραπάνω!
μηπως στην τελικη πρεπει να κανω τετοια συνδεσμολογια ωστε να ανεβασω τα αμπερ? ωστε να γινετε πιο γρηγορα η φωρτιση των μπαταριων?
ενα κουτι delivery ειναι περιπου 40 επι 40 εκατοστα ποσα χωραει? και πια ειναι η ιδανικη συνδεσμολογία?
εχωντας παντα στον νου οτι ο ηλιος θα βλεπει το μεγιστο τις 3 πλευρες του κουτιου?
sorry αν σας κουραζω....
και παλι ευχαριστω για τον χρονο σας

-nikos-
04-08-11, 09:20
[QUOTE=ο-θραξ;452776]

Aν φτιαξεις ολα αυτα που λες θα γελασει και ο πασα-πικραμενος.
[γιαυτο μην].
καλυτερα να βαλεις ενα σταθερο φοτοβολταικο συστημα που να σε φωρτιζει
οταν εισαι σε παρκινγκ[σπιτι σου]

Funatik
18-12-11, 01:59
Αν βάλεις και φωτοβολταϊκα μπορείς να βάλεις και ράδιο και NEON ακόμα και γούφερ.(Το βρίσκω υπερβολικό για μηχανάκι)Πιστέυω ότι η ιδέα του Νίκου είναι και η πιο σωστή μιας και θα έχεις περισσότερη αντικλέπτική ασφάλεια καθώς και μεγαλύερο χώρο για περισσότερη ενέργεια στο μαγαζί ή στο σπίτι.

genesis
18-12-11, 09:21
η πανω πλευρα του κουτιου θα εχει 4 κομματια φ/β 10 επι 10 ή (15 επι 15)εκατοστα περιπου που θα ειναι συνδεμενα παραλληλα .
το ιδιο θα κανω και με τις αλλες 3 πλευρες του κουτιου.
μετα ολες τις πλευρες μαζι θα τις συνδέσω σε σειρά, ωστε να βγαζουν στο σύνολο 48 βολτ αλλα περισσότερα αμπερ...

Όταν συνδέονται Φ/Β σε σειρά, τότε προστίθεται η τάση τους.
Όταν όμως Φ/Β που είναι σε σειρά, δέχονται διαφορετικά επίπεδα ακτινοβολίας / ηλιοφάνειας (γιατί δεν έχουν τον ίδιο προσανατολισμό και κλίση), τότε το σύνολο λειτουργεί στο επίπεδο του χαμηλότερου.
Άρα, δεν είναι πρακτικά σωστό να βάλεις Φ/Β στις πλευρές του κύβου.
Στην ουσία μπορείς να εκμεταλλευθείς μόνο της πάνω οριζόντια πλευρά.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν χωρά μεγάλη ισχύ σε στην μικρή επιφάνειά και η συνεισφορά στην αυτονομία θα είναι ελάχιστη, σχεδόν αμελητέα.

Η περίπτωση να "ανακτάς" με κάποιο τρόπο ενέργεια (π.χ. με δυναμό στον τροχό), είναι όπως καταλαβαίνεις λάθος, αφού λόγω απωλειών του συστήματος, θα καταναλώσεις περισσότερη ενέργεια για να κινήσει τον μηχανισμό απ' όση θα ανακτήσεις.

Αυτό που προτείνει ο Νίκος παραπάνω είναι μια πολύ καλή εναλλακτική που μπορεί - ανάλογα με τις συνθήκες - να είναι πιο εφικτή και βολική.

gfevran
18-12-11, 10:29
Αν τελικά τα καταφέρεις να το φτιάξεις που σου το εύχομαι!!!
πρόσεξε να το ασφαλίζεις καλά μη στο κλέψουνε!!!

Κυριακίδης
18-12-11, 11:56
Συμφωνώ με τον παραπάνω το Γιώργο .... όποιος το κλέψει ... θα τον σκοτώσω εγώ προσωπικά !!! Γιατί είμαι και εγώ αυτός που θέλει επίσης να το κλέψει !!:lool:

spyropap
18-12-11, 12:14
Απόστολε για το δυναμό που γράφεις πως θέλεις να βάλεις στην ρόδα καλύτερα να το ξεχάσεις.
Η φόρτιση που θα κάνει στις μπαταρίες θα είναι μικρή ενώ η απώλεια κινητικής ενέργειας μεγάλη.
Θα είναι όπως η αντίσταση που προκαλεί το δυναμό ποδηλάτου για να ανάψει μόνο ένα λαμπάκι.
Δεν είναι λύση το δυναμό αλλά ούτε και η τοποθέτηση φ/β επάνω στο δίκυκλο.

Ακόμα πρέπει να υπολογίσεις πως τα έξοδα που θα κάνεις γι αυτό το δίκυκλο είναι πολλά και τελικά
είναι ασύμφορο.
Και κάποιοι άλλοι αγόρασαν κινέζικα ηλεκτρικά ποδήλατα και με χρήση 1 έτους ήταν άχρηστα..

button
18-12-11, 20:18
Απόστολε τι μηχανάκι είναι ?? έχω και εγώ ένα ..
Τώρα να βάλεις φωτοβολταϊκά πάνω σε μηχανάκι δεν έχει νόημα εξάλλου η φόρτιση κοστίζει 1-2€ για 1000 κμ αν θυμάμαι καλά.
Θα ήταν καλύτερα να βάλεις στο σπίτι τα πάνελ και να πάρεις εξτρά μπαταριά(μπαταρίες σε κουτί θα είναι προφανώς) και να τις φορτίζεις και έτσι θα αλλάζεις την μπαταριά και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο εφόσον η μπαταριά είναι εύκολα προσβάσιμη όπως έχω εγώ



Αν τελικά τα καταφέρεις να το φτιάξεις που σου το εύχομαι!!!
πρόσεξε να το ασφαλίζεις καλά μη στο κλέψουνε!!!

Τι πολλημετρο ειναι αυτο στο avatar σου με μάγεψε το χρώμα του

daman
18-12-11, 22:05
για να παρεις μια ιδεα δες:http://www.builditsolar.com/Projects/PV/pvscooter.htm