PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρικά αυτοκινήτου SOS



Jimis k
03-08-11, 15:52
Παιδια γειά σας, αυτό είναι το πρωτο μου μύνημα.
Μήπως ξέρει κανένας που αλλού υπάρχουν ασφάλειες στο αυτοκίνητο (nissan) εκτός αυτών που βρίσκονται κάτω από το τιμόνι? Μετά από λάθος συνδεσμολογία ενός ραδιοcd δεν δουλεύουν τα φώτα του καντράν και της πορείας.
Όποιος ξέρει ας με βοηθήσει.
Ευχαριστώ πολύ.

leeperik
03-08-11, 16:47
Λογικα θα εχει και στο καπω της μηχανης ενα κουτι με διαφορες ασφαλειες,ποιο μοντελο ειναι?αν εχεις το βιβλιαρακι του θα σου γραφει μεσα,αν οχι με βαση το μοντελο θα σου πει καποιος απο δω μεσα ή αλλιώς μπορεις και να το googlαρεις.

Jimis k
03-08-11, 17:49
φίλε μου leeperik ευχαριστω πολύ για την απαντηση σου. Δεν θυμάμαι πιο μοντέλο είναι ακριβώς. Είναι αγροτικό έτος κατασκευής 2003. Απλά ρωτάω γιατί έχω βάλει αρκετά cd players σε αυτοκίνητα αλλά αυτό μου συνέβη πρώτη φορά και φοβήθηκα μήπως έκανα καμιά μεγάλη ζημιά γιατί είναι του θείου μου και όχι δικό μου. Πάντως θα το ψάξω και αν δεν βρω άκρη θα ξαναστείλω. Σε ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά.

navar
03-08-11, 17:53
δοκίμασε να πάς εδώ (http://lmgtfy.com/?q=nissan+navara+fuses+box)

Jimis k
03-08-11, 17:59
Ωραίος ο παίκτης!!!

Jimis k
03-08-11, 22:17
Παίδες κοίταξα όλες τις ασφαλειες και τελικά δεν είναι καμία καμμένη. Δεν ανάβουν τα φώτα του καντράν και τα φώτα της πορείας από την πλευρά του οδηγού. Που αλλού μπορεί να είναι το πρόβλημα? Παίζει να έχει τινάξει κανέναν ηλεκτρονόμο?

navar
03-08-11, 22:31
Παίδες κοίταξα όλες τις ασφαλειες και τελικά δεν είναι καμία καμμένη. Δεν ανάβουν τα φώτα του καντράν και τα φώτα της πορείας από την πλευρά του οδηγού. Που αλλού μπορεί να είναι το πρόβλημα? Παίζει να έχει τινάξει κανέναν ηλεκτρονόμο?
πολύ πιθανών να έχει 2 κουτιά με ασφάλειες , τα βρήκες και τα δύο ?
κοίτα στο καπάκι του κουτιού ποιές ασφάλειες είναι για τα φώτα και τσέκαρετες ξανά !
λίγο δύσκολο να έκαψες ρελέ με ένα απλό βραχυκύκλωμα !

Jimis k
03-08-11, 22:43
Βρήκα αυτές που είναι κάτω από το τιμόνι όλες τις διπλοτσεκάρισα και ήταν οκ. Βρήκα και το κουτί δίπλα στην μπαταρία και όλες ήταν παλι οκ. Εάν είναι θα το κοιτάξω πάλι αύριο γιατί με έπιασε πονοκέφαλος. Φιλαράκο μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνεται να έκανα λάθος? Τσεκάρισα όλα τα καλώδια με πολύμετρο και με δοκιμαστικό 12volt. Τι μπορεί να παρέλειψα?

bigri
04-08-11, 00:04
Ελεξε μην εχει ξεκουμπώση καμιά φίσα

BESTCHRISS
04-08-11, 00:12
μπορει να μην εχει την ιδια γειωση η φισα του cd με το σασσι
γιαυτο δοκιμασε να βαλεις γειωση απο το σασι του αυτοκινητου και οχι απο την φισα

BESTCHRISS
04-08-11, 00:20
εποισης αφαλειες υπαρχουν στα αυτοκινητα αριστερα του ταμπλο χαμηλα στην πορτα κοντα εκει περιπου που ανοιγεις το καπο
και πολλα αυτοκινητα εχουν αριστερα και δεξια της μηχανης

sv4lqcnik
04-08-11, 00:50
Βρήκα αυτές που είναι κάτω από το τιμόνι όλες τις διπλοτσεκάρισα και ήταν οκ. Βρήκα και το κουτί δίπλα στην μπαταρία και όλες ήταν παλι οκ. Εάν είναι θα το κοιτάξω πάλι αύριο γιατί με έπιασε πονοκέφαλος. Φιλαράκο μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνεται να έκανα λάθος? Τσεκάρισα όλα τα καλώδια με πολύμετρο και με δοκιμαστικό 12volt. Τι μπορεί να παρέλειψα?
μην σε τρελαινει η διακοπη που συνεβη παρε με την σειρα τις ασφαλειες με τα λιγα αμπερ και ελεγξετες με το δοκιμαστικο που εχεις μια μια με προσοχη και στη εισοδο και στην εξοδο προσεχε να κανει καλο σωμα ( επαφη με το σασι το κροκοδιλακι), καθαρισε τις επαφες και σφιξε τα ακρα της ασφαλειοθηκης δεν ειναι αναγκαιο η μπορει να μην την εχει καψει και να μην παταει καλα στην υποδοχη της , αυτο συμβαινει στις χαμηλες τασεις μερικες φορες σε ξεγελαει η ασφαλεια με το αρκ που στιγμιαια γινεται μετα απο επτα χρονια ισως να εχουν λασκαρει οι επαφες των ασφαλειοθηκων . πανε οι εποχες που κατασκευαζαν κατι για σχεδον μια ζωη .

takisegio
04-08-11, 01:03
ασφαλεια ειναι ή βγαλε το cd και βαλε το δικο του μηπως τρελλαινεται ο "ανεσης"

Jimis k
04-08-11, 23:06
Λοιπόν παιδιά το πρόβλημα ήταν ασφάλεια που όντως ήταν σε άλλο σημείο μέσα στο καπό στην πλευρά του οδηγού. Με την βοήθεια ενός φίλου που είναι ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων, βρήκα τα σωστά καλώδια που προορίζονται για την πηγή (memo-power-gnd). Το λάθος που είχα κάνει ήταν ότι σαν power είχα δώσει τον αγωγό που προορίζεται για την ρύθμιση της εντάσεως φωτισμού της οθόνης και των πλήκτρων της πηγής. Το πρόβλημα τελικά λύθηκε.
Θα ήθελα μια διευκρίνηση για το "μήπως τρελένεται ο ανεσης". Τι είναι αυτό?
Σας ευχαριστώ πολύ όλους που μοιραστήκατε τις γνώσεις σας, αλλά και για την καθοδήγησή σας. Είναι τιμή μου που συνομίλησα μαζί σας. Να είστε καλά όλοι σας.

takisegio
05-08-11, 01:50
εγκεφαλος ανεσης ειναι σε ολα τα αυτοκινητα απο το 2004 σχεδον και μετα.ελεγχει ολες τις επιμερους λειτουργειες του αυτοκινητου οπως ανεβοκατεβασμα των παραθυρων με ενα μονο πατημα του κουμπιου το κεντρικο κλειδωμα και αλλα πολλα.

polydoros car electronics
26-08-11, 02:18
Θα συμφωνησω με τον BESTCHRISS βαλε το δοκιμαστικο σου σε ενα μονιμο θετικο
και την λυχνια στην γειωση που εχεις βαλει τωρα,αναβοσβηνοντας τον διακοπτη των φωτων
(ασχέτος αν αναβουν τα φωτα) παρατηρησε αν παιζει η λυχνια του δοκιμαστικου σου,
αν ναι βαλε αλλη γειωση απο σασι,αν οχι 99% δεν εχει προβλημα η γειωση σου.

polydoros car electronics
26-08-11, 02:24
sory δεν προσεξα την δευτερη σελιδα και απαντησα μετα τον BESTCHRISS αν θελει καποιος διαχειριστης ας το σβησει ευχαριστω.