PDA

Επιστροφή στο Forum : Η άποψη σας για ROISOK iDo218ΚΝ?



giorgosxristou
06-08-11, 12:18
Η άποψη σας για ROISOK iDo218ΚΝ?
Καλημέρα,
Θέλω να κάνω δώρο ένα συναγερμό σε ένα οικογενειακό φίλο και ψάχνω να βρω ένα normal συναγερμό έως και 600 euro,κατά προτίμηση ασύρματο,καθώς το σπίτι είναι σχετικά μεγάλο και δεν έχει έτοιμη καλωδίωση για συναγερμό,εποεμενος θέλω να αποφύγω τα κανάλια και τα σκαψίματα,εγώ στο σπίτι μου έχω βάλει τον http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=18813&cat=405&page=1 και είμαι πολύ ευχαριστημένος,ξέρει κανεις κάτι για τον ROISOK ?καταλαβαίνω πως ενσύρματα είναι καλύτερα ,αλλά πιστεύεται πως θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα με το ασύρματο?έχετε να προτείνεται κάτι άλλο?γενικά θέλω γύρω στις 13 μαγνητικές επαφές και 4 radar(με ένα πρόχειρο σχέδιο που έκανα)θα πάω κάποια στιγμή από εκεί να το δω πιο λεπτομερειακά το πράγμα.
ευχαριστώ πολύ.

turist
09-08-11, 11:09
Κατά τη γνώμη μου αν δε θες να σε φωνάζει κάθε λίγο και λιγάκι ο φίλο σου για ψευτοσυναγερμούς και χαζοκολλήματα, καλύτερα να μην βάλεις τέτοιο πίνακα. Αν ήταν για εσένα είναι αλλιώς.
Προτίμησε συχνότητα 868ΜΗz.

p_stama
09-08-11, 12:12
Οι πινακες τις ROISOK παιρνουν εξωτερικη πλακετα για τα ασυρματα. Η πλακετα αυτη εχει ποολαα προβληματα οσον αναφορα την επικοινωνια με τα ασυρματα περιφερειακα. Το supervision που εχει πασχει απο πολλους τομεις. Δινει ευκολα ψευδοσυναγερμους. Η κινεζικη εταιρια το ξερει αυτο και θα βγαλει στην αγορα μια καινουργια στους 868MHZ αλλα προς το παρον δεν εχει βγει τιποτα. Εαν θελεις ασυρματο συναγερμο πηγαινε για JABLOTRON . αλλα επειδη ειναι modular ειναι πανακριβος. ΠΧ ενα ασυρματο ρανταρ κανει γυρω στα 150 ευρω . μια μαγνητικη ασυρματη επαφη 100 ευρω. οποτε μιλαμε για πολλα λεφτα. !!

picdev
09-08-11, 12:18
ψευδοσυναγερμούς δίνει λόγω συχνότητας?
το πρόβλημα δεν λύνεται με μεγάλες διευθύνσεις πχ 10byte διευθυνση?

turist
09-08-11, 13:21
Θα πρότεινα ισραηλινά ασύρματα Electronics Line ή Visonic. Για περισσότερα με pm για να μη κάνουμε και διαφήμιση.

picdev
10-08-11, 19:36
τι διαφημίση να κάνεις? αν έχουν κάποια προτερήματα καλό είναι τα γράψεις να μαθαίνει ο κοσμος , για αυτό υπάρχει το forum

p_stama
10-08-11, 21:07
Ισραηλινος ειναι o Jablotron.

Το προβλημα δεν ειναι εαν ειναι 10 bit κωδικοποιηση ή οχι το προβλημα ειναι οτι ξεγελιεται ευκολα το συστημα και με οποιαδηποτε παρεμβολη νομιζει οτι εχει δωσει αλαρμ καποιο ρανταρ. Επεισης δεν εχει supervision οποτε και καποιος σενσορ βγει εκτος δεν το καταλαβαινει οπως και επεισης δεν εχει ειδοποιηση εαν καποιος σενσορ εχει χαμηλη μπαταρια. Ενω ο Jablotron τα εχει ολα αυτα και επεισης τα ασυρματα περιφερειακα μπαινουν στο συστημα πολυ ευκολα. βαζεις μπαταρια στον σενσορ και απευθειας το συστημα δινει καινουργια διευθυνση οπως και επεισης σου δειχνει την σταθμη του σηματος για καθε σενσορ ξεχωριστα. στον Roisok πρεπει να παιξεις με πολλα jumper για να μπορεσεις να εισαγεις ενα καινουργιο σενσορ. ( και αμα τα καταφερεις). Επεισης δεν συνδεεται με υπολογιστη.
Ειχα Jablotron αλλα τον αλλαξα επειδη για να παρεις καποιον σενσορ ειναι σα να παιρνεις καθε φορα καινουργια μοναδα . ΕΙΝΑΙ πανακριβος !!!!.

Επεισης η visonic εχει το ιδιο προβλημα. Δεν εχει supervision ή low battery αλαρμ για τους σενσορες.

Επειδη και εμενα το σπιτι ειναι καινουργιο ειχα ψαξει παρα πολλυ για ασυρματα συστηματα και αυτην την στιγμη εχω 2 jablotron ενα visonic και ενα roisok ασυρματο και καθονται !!!
Επισης οτι συστημα επαιρνα το δοκιμαζα εκτος ( λογω δουλειας ). ( συχνοτητα,παρεμβολες,chipset του πανελ,σχεδια για να δω τι μπορει να παει στραβα κ.α) και μετα το εβαζα στο σπιτι .

Ετσι πηρα εναν ενσυρματο apollo και βρηκα την υγεια μου. αλλα γεμισα το σπιτι καλωδια ( μικρο το κακο,τα εκρυψα οσο μπορουσα:001_smile:). Αλλα μου μειναν αμανατι 4 panel. ( Τα εχω για πειραματα ) :001_rolleyes:

turist
10-08-11, 22:48
Τα Jablotron δεν είναι Ισραηλινά είναι Τσέχικα και επίσης τα Visonic (δεν ξέρω ποιον πίνακα έχεις Παύλο, μάλλον θα έχεις τον PowerMax που πράγματι δεν έχει) όπως και τα Electronics Line και Supervision έχουν και έλεγχο της μπαταρίας και ένταση σήματος δείχνουν κτλ. Κάποια μοντέλα τους είναι και 2way οπότε εκεί έχουμε μεγαλύτερη ασφάλεια και καλύτερη διαχείριση των περιφερειακών.

p_stama
11-08-11, 00:11
Τα Jablotron δεν είναι Ισραηλινά είναι Τσέχικα και επίσης τα Visonic (δεν ξέρω ποιον πίνακα έχεις Παύλο, μάλλον θα έχεις τον PowerMax που πράγματι δεν έχει) όπως και τα Electronics Line και Supervision έχουν και έλεγχο της μπαταρίας και ένταση σήματος δείχνουν κτλ. Κάποια μοντέλα τους είναι και 2way οπότε εκεί έχουμε μεγαλύτερη ασφάλεια και καλύτερη διαχείριση των περιφερειακών.

Σωστος για τον Jablotron. ειναι Τσεχικα . Τα εχεις δουλεψει και εσυ ???
Πραγματι τον power max εχω. Μπορεις να μου πεις ποιο μοντελο υποστηριζει supervision και ελεγχο μπαταριας ? Γιατι τα ασυρματα περιφερειακα της visonic ειναι πολυ πιο φτηνα απο τα αντιστοιχα της Jablotron.
Ετσι για να ριξω μια ματια και σε αλλο ενα ασυρματο κεντρο.

Σε ευχαριστω.

picdev
11-08-11, 02:14
τα ασύρματα paradox τι λένε?, πάντως έμεινα με το στόμα ανοιχτό , είναι δυνατόν συναγερμός να μην καταλαβαίνει απώλεια σύνδεσης? μα τόσο κινέζικο?
κάθε πόση ώρα γίνεται η επιβεβαίωση σε νορμαλ συνναγερμούς, νομίζω είχα διαβάσει κάθε 2 λεπτά?
πάντως αν το address είναι αρκετά μεγάλο δύσκολα θα καταλάβει το θόρυβο σαν alarm,
Με τις παρεμβολές τις γίνεται?

turist
11-08-11, 11:00
Τα Jablotron δεν τα έχω δουλέψει και δεν ξέρω τι παίζουν από τιμές (πες καμιά ενδεικτική). Δουλεύω INIM, Electronics Line και Visonic. Στα Visonic supervision και έλεγχο μπαταρίας υποστηρίζουν αν δεν κάνω λάθος όλα εκτός από το δικό σου. Παραθέτω κάποια χαρακτηριστικά του Visonic PowerMaster-10

Two-way communication ensures there are no lost alarms
Transmission range is far greater than the industry standard enabling repeater-free installations even in large premises
Extended battery life in almost all PowerG peripherals – between 4-8 years for typical use
All devices are configured from the panel – no hardware switches and no need to re-open the peripherals once closed
Visible signal quality indication shown on the device enables the installer to choose the optimal location without having to walk to the panel during mounting
Customized configuration templates enable configuration of the devices collectively instead of individually
Diagnostic tool indicates RF link quality based on the previous 24 hours’ statistics, immediately displaying problems and enabling installation verification
Powerful tools for central monitoring stations such as remote control of all peripherals, remote walk tests and measurements of link quality of all wireless connections in the connected premises
Multiple frequency channels (up to 50) using Frequency Hopping Spread Spectrum (FHSS) (http://www.visonic.com/glossary/glossary#FrequencyHoppingSpreadSpectrum(FHSS)) technology overcome interference to wireless communication
Communication is protected by the proven AES-128 encryption (http://www.visonic.com/glossary/glossary#AES(AdvancedEncryptionStandard)) algorithm to protect against sophisticated intruders, "code grabbing" and message substitution
Link Message collisions are eliminated with TDMA synchronized communication (http://www.visonic.com/glossary/glossary#TimeDivisionMultipleAccess(TDMA))technolo gy similar to WiMAX, GSM and Bluetooth to TDMA in the glossary
Devices dynamically optimize their route to the control panel using available repeaters according to changes in the environment

giorgosxristou
12-08-11, 04:36
τελικά θα καταλήξω στο ενσύρματο,τουλάχιστον να είμαστε από θέμα ασφαλειας σίγουροι,όσο για τα καλώδια θα σκάψω τοίχους,έτσι και αλλιώς το σπίτι θα το βάψει ,επόμενος δεν υπάρχει πρόβλημα,επειδή δεν έχω εμπειρία στο σκάψιμο και το τι κυκλοφορεί στην αγορά γενικά από προϊόντα,υπάρχει κάποια λύση ώστε να σκάψω μικρά κανάλια?δηλαδή κάτι που είναι για μικρής διατομής καλώδιο?αυτά ,ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση πάντως ,με αποτρέψατε από μια άσκοπη αγορά και ένα αποτέλεσμα όχι τόσο αποδοτικό.