PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατασταση συαγερμου



Markos_
09-08-11, 12:31
καλησπερα παιδια. Εχω αγορασει ενα συναγερμο cooper menvier για το εξοχικο. Η καλωδιωσεις ειναι ετοιμες μεσα στους τοιχους αφου το ειχα προβλεψει για συναγερμο. Παλι καλα. Εχω βρει τα καλωδια ποια ειναι εκει που θα τοποθετηθει ο κεντρικος αλλα δεν εχω κανει ακομα καποια συνδεση. Εβαλα πανω το κεντρικο κουτι που ειναι το 9448 κα του εδωσα ρευμα 220 για να δω και την λειτουργια του. Το προβλημα ειναι οτι μου αναβει ενα λαμπακι μονιμα αναμμενο με μια ενδειξη σφυρι. Στο manual λεει οτι ειναι μονινα αναμμενο αν παραβιαστει το κυκλωμα προειδοποιησης. Επανω του ομως δν εχω συνδεσει τπτ. Ουτε την μπαταρια. Να εχει καποιο προβλημα ή επειδη δεν εχουν γινει συνδεσεις αναβει;

lamogio
09-08-11, 12:38
Γεια σου Μαρκο κ καλωσορισες. Λογικα σου αναβει το ενδεικτικο λογω καποιου tamper (προστασιας) που εχεις ασυνδετο. Οταν ολοκληρωσεις τη συνδεσμολογια λογικα θα σβησει.

Markos_
09-08-11, 13:49
Τι αμεη απαντηση ηταν αυτη ρε παιδια; Ευχαριστω lamogio! Οντως δεν εχω βαλει καμια συνδεση και το tamper ειναι κενο. Λογικα αν το βραχυκυκλωσω με ενα καλωδιακι θα σβησει ετσι; Κατι αλλο τωρα. Μαζι μου ειχαν δωσει κατι παγιδες απλες με ταινια διπλης οψεως και βιδακια για να βιδωσουν αλλα τα παραθυρα μου ειναι ολα σειρωμενα κι επισης ο ηλεκτρολογος εχει περασει ενα καλωδιο 4αρι απο τη μια πλευρα. Δηλαδη στο ενα φυλλο. Τωρα πως θα παω και στο αλλο; Να περασω αλλη γραμμη νεα;

takisegio
09-08-11, 13:52
να μην βραχυκυκλωσεις θα κανεις ζημια.

lamogio
09-08-11, 13:57
Τι να κανουμε ρε συ Μαρκο; Εμεις που δεν παμε διακοπες μπαινουμε σε κανα forum να περασει η ωρα. Ναι λογικα θα σβησει εκτος αν θελει να βλεπει αντισταση (συνηθως 2κ2). Δες στο σχηματικο. Για επαλληλα πορτοπαραθυρα τραβα καλωδιο απ την μια γραμμη στην αλλη γυρω απο την κασα ή αν μπορεις εσωτερικα ακομα καλυτερα.

Markos_
09-08-11, 14:13
Ευχαριστω Παναγιωτη και Αντωνη για τις απαντησεις σας. Για εσωτερικα απο τη κασα Αντωνη λιγο δυσκολο. Τωρα θελω να σκαψω κι εξω στη σειρηνα να ανεβασω το καλωδιο ψηλα γιατι ο ηλεκτρολογος μπυ το εφερε ισα με το πατωμα και 4αρι. Κανονικα 6αρι δεν θελει η σειρηνα ρε παιδια;Επισης εχω και μια πλακετα sd1+ λεγεται η οποια ειναι για να τηλεφωνει αλλα τηλεφωνο δν εχω στο εξοχικο. Υπαρχει καποιο module να λειτουργει με καρτα sim κινητης τηλεφωνιας; Μπορει να επεκταθει το συγκεκριμενο γι αυτο η πρεπει να παρω νεο ολοκληρωτικα και αν ναι ποιο;

lamogio
09-08-11, 14:42
Δεν κανει τιποτα Μαρκο, οι συμβουλες ειναι δωρεαν:wiink:. Κοιτα υπαρχουν κ σειρηνες που δουλευουν κ με 4 καλωδια, οι περισσοτερες ομως θελουν 5. Μπορεις να κανεις μια πατεντουλα κ να δουλεψει κ με 4 αφου δεν εχεις παραπανω.
Υπαρχει gsm module αλλα ειναι τσουχτερο!:saad: Μια ερευνα αγορας θα σου δειξει. Σ αυτη την περιπτωση δεν χρησιμοποιεις την πλακετα του τηλεφωνητη σου.