PDA

Επιστροφή στο Forum : Vintage EPROM



dinos
10-08-11, 12:00
Θα ήθελα τη βοήθειά σας στην επιλογή του κατάλληλου συνδυασμού, ενός EPROM programmer, του απαραίτητου λογισμικού καθώς επίσης και το είδος του PC – λειτουργικού, ώστε με ασφάλεια να αντιγράψω τις παλαιές προβληματικές μνήμες ενός παλμογράφου (τύπου Mostek), σε συμβατές (επίσης παλαιές) του τύπου MCM68764 και 2716 (πιο αξιόπιστες της Motorola τις έχω ήδη). Δεν γνωρίζω αν οι σύγχρονοι programmers έχουν τη δυνατότητα να προγραμματίζουν τόσο παλαιές μνήμες. Ένας σύγχρονος και ο μόνος που είδα αναφορές στο δίκτυο, ότι έχει δοκιμαστεί, είναι ο Data I/O 3980xpi,
http://www.dataio.com/Solutions/ManualProgramming/3980xpi.aspx
όμως είναι πανάκριβος.
Αν υπάρχει κάποια λύση δοκιμασμένη τότε είναι ευπρόσδεκτη.

TSAKALI
10-08-11, 15:49
Τι εννοεις , προβληματικες EPROM?
τις εχεις διαβασει? δεν πιστευω να πρεπει να ειναι ακριβως ιδιες,
μπορουν να ειναι και πιο καινουριες , και ισως και flash.
δεν ξερω αν αξιζει να αγορασεις programmer μονο και μονο για
αυτη τη δουλεια.
Εγω εχω εναν TOPMAX της EETOOLS.COM ,(13χρονια) δεν εχει την συγκεκριμενη
μνημη μεσα αλλα μπορεις να αλλαξεις παραμετρους και να την γραψει,
δηλ. την δηλωνεις σαν απλη 27512 και οριζεις εσυ τους χρονους και την
ταση προγραμματισμου. Για να την διαβασει δεν χρειαζεται να ορισεις τιποτα.

spiroscfu
10-08-11, 15:51
Για κοίτα αυτά μήπως βοηθήσουν
http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=13&ved=0CBoQFjACOAo&url=http%3A%2F%2Fforums.freescale.com%2Ffreescale% 2Fattachments%2Ffreescale%2F8BITCOMM%2F16648%2F1%2 FHC05%2520Programmer%2520AN966.pdf&rct=j&q=mcm68764%20programmer%20schematic&ei=T29CTpChMtHMtAbc0anmBw&usg=AFQjCNGA_wHsWUGBqkMc5PZpiNLmFsmzCg&cad=rja

http://matthieu.benoit.free.fr/cross/data_sheets/6805_eprom_programming.pdf (http://matthieu.benoit.free.fr/cross/data_sheets/6805_eprom_programming.pdf)

και άλλο ένα που μάλλον είδη γνωρίζεις είναι πως αυτές είναι uv erasable (θέλει κανα 40λεπτο).

dinos
10-08-11, 16:28
Παίδες ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Είμαι υποχρεωμένος να διευκρινίσω μερικά πράγματα. Οι Mostek γενικά ήσαν προβληματικές και χάλαγαν συχνά, μερικές δε πολύ γρήγορα. Οι δικές μου λειτουργούσαν σε ένα παλμογράφο ΤΕΚ 7854, και μετά από 25 χρόνια (από τα οποία τα 4 χρόνια στα δικά μου χέρια) παρέδωσαν το πνεύμα. Αυτό ήταν γνωστό στην εταιρία η οπoια από τα μέσα του 1985 τις αντικατέστησε με αντίστοιχες της Motorola. Σίγουρα φταίνε οι μνήμες διότι τις αντικατέστησα με άλλες EPROM από όμοιο μηχάνημα εν λειτουργία, και όλα δούλεψαν κανονικά. Άλλωστε ήταν μια αναμενόμενη βλάβη, με βάση όσα έχω διαβάσει στο διαδίκτυο. Σκέφτηκα λοιπόν να αντιγράψω τις καλές - λειτουργικές μνήμες σε καινούργιες (για την ακρίβεια παλιό στοκ από MCM68764), ώστε να σωθεί το μηχανάκι, μια και ο καθοδικός του βγάζει μάτια ακόμα και τώρα, μετά από τόσα χρόνια λειτουργίας. Υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιηθούν νεότερου τύπου μνήμες (πχ 57256) αλλά είναι 28πινες και απαιτούν μεταβολές στην πλακέτα (ανακαλωδίωση) ενώ αυξάνει το συνολικό ύψος της πλακέτας των EPROM και τελικά εμποδίζει την χρήση της γειτονικής παλέτας του GPIB. Επίσης με τις νεότερες – ταχύτερες μνήμες έχουν αναφερθεί προβλήματα λειτουργίας.

Υ.Γ
φίλε TSAKALI
Αν υπάρχει επαρκής παραμετροποίηση του programmer τότε νομίζω πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Θα ψάξω να δω αν υπάρχουν ακόμα αντίστοιχα μηχανάκια. Αλήθεια τι λειτουργικό το υποστηρίζει; Έχει δικό του λογισμικό;
φίλε spiroscfu
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ευτυχώς υπάρχει UV eraser.

TSAKALI
10-08-11, 16:40
οταν τον πηρα ειχε το δικο του προγραμμα, (topmax.exe) δουλευε
σε dos και win98 , τωρα δουλευει με το http://www.eetools.com/downloads/ml42k.zip
εγω εχω XP , δεν δοκιμασα σε αλλο λειτουργικο.
οι αναβαθμισεις ειναι δωρεαν , κατεβασε το προγραμμα και δες αν σου κανει ,
δουλευει και χωρις programmer.

TSAKALI
10-08-11, 17:04
ποσες τετοιες εχει πανω η πλακετα των EPROM?
πιστευω πως με λιγη δουλεια και αφιερωση χρονου μπορουν να αντικατασταθουν
ολες με μια μεγαλυτερη , αν τα DATA τους ειναι παραλληλα !!!
και ετσι δεν θα πιανει και χωρο.

dinos
10-08-11, 20:03
Επισυνάπτω το σχηματικό. Έχει 4 EPROM που βγάζουν το πρόβλημα (U100, U110, U200 και U210, τα U300 και U310 δεν χρησιμοποιήθηκαν ποτέ). Ήδη έχει δοκιμαστεί λύση από ομάδα στο διαδίκτυο, με μνήμες όπως η 28πινη LH57256. Με τον τρόπο αυτό χρησιμοποιούνται μόνο δυο μνήμες 57256 με αναδιοργάνωση των data και αναπρογραμματισμό των 2716 (U400, U410). Επίσης αφαιρείται το patch ROM 82S106 (U120). Όπως βλέπεις υπάρχουν αρκετοί που ασχολούνται με το συγκεκριμένο μηχάνημα και έχουν κάνει αρκετή δουλειά πάνω στα προβλήματα. Αυτή είναι μια λύση που δουλεύει και απαιτεί σχετική ανακαλωδίωση, αλλά όπως ανέφερα και παραπάνω δεν είναι ότι καλύτερο στο πολύ περιορισμένο χώρο του μηχανήματος (απαιτεί τη θυσία της πλακέτας του GPIB). Για τα λόγο αυτό επιμένω στην αντικατάσταση των προβληματικών EPROM με νέες που θα είναι αντίγραφα των παλαιών. Το ευχάριστο είναι ότι είδα στην εφαρμογή maxloader του topmax, πως υπάρχει στη λίστα των μνημών η MCM78766 που είναι επίσης απόλυτα συμβατή με την MCM78764. Άρα υπάρχει φως στο πεδίο του programmer. Αν θέλεις έλεγξέ το και εσύ, μήπως και κάνω λάθος. Πάντως σε κάθε περίπτωση και πάλι ευχαριστώ.
Υ.Γ στέλνω και μια φωτογραφία του μηχανήματος για να καταλάβεις πιο είναι και γιατί στεναχωριέμαι να το βλέπω να κάθεται.

TSAKALI
10-08-11, 21:32
οχι δεν κανεις λαθος ,εχει την mcm78766.
Επισης ,αν προσεξες στο σαιτ, εχει και πιο φθηνο programmer που
τρεχει το ιδιο προγραμμα (chipmax 295$).
Τελος παντων , αν αποφασισες να ακολουθησεις την λυση με τον PROGRAMMER,
στειλτους ενα μηνυμα , και πες τους τι ακριβως θελεις να κανεις , για να εισαι
σιγουρος οτι θα γινει η δουλεια σου, να ξερεις οτι απαντανε στα μηνυματα.
μπορεις να ρωτησεις και στον Μαρμαρα στη Θεσσαλονικη (www.marelectronics.gr)
αν ειναι να τον αγορασεις, νομιζω οτι εχει ιδια τιμη με εξω .
Αν παλι θελεις μπορεις να μου στειλεις τις μνημες και τα αρχεια να στα γραψω...

spiroscfu
11-08-11, 13:47
.
Αν παλι θελεις μπορεις να μου στειλεις τις μνημες και τα αρχεια να στα γραψω...

Ωραίος Σάββα.

dinos
12-08-11, 19:33
Σάββα και Σπύρο ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Σάββα επίσης ευχαριστώ πολύ για την προσφορά που μου κάνεις. Είναι τουλάχιστον συγκινητικό. Θα δω αν θα αγοράσω κάποιο programmer ειδικά αν ασχοληθώ περεταίρω με το σπορ μια και οι δυνατότητες προγραμματισμού αυξάνονται και μαζί τους ίσως και το ενδιαφέρον μου για του μικροελεγκτές). Μέχρι τότε κρατώ τη προσφορά και μάλιστα υπάρχει η πιθανότατα να ανέβω Θεσσαλονίκη για άλλη δουλειά (σπούδασα εκεί και έμεινα πολλά χρόνια αλλά έχω να την επισκεφτώ κοντά 7 χρόνια, αλλά ο εθισμός …… παραμένει). Και πάλι ευχαριστώ.

chip
12-08-11, 20:43
Ρώτα στο πανεπιστήμιο, πιθανόν να έχουν παλιό προγραμματιστή που διαβάζει την mcm68764.