PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ROISCOK



dett
10-08-11, 21:29
Γεια σας.Μολις συνδεσα το συναγερμο rp208cn και ενω το πληκτρολογιο δειχνει να λειτουργει σωστα,μολις παω να μπω στον προγραμματισμο η να κανω οτιδηποτε αλλη ενεργεια μου βγαζει μηνυμα comm error.Tα καλωδια του πληκτρολογιου τα εχω συνδεσει σωστα.Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει;δεν εχω συνδεσει την τηλεφωνικη γραμμη.Μηπως φταιει αυτο, αλλα δεν θα επρεπε να μπαινει εστω στον προγραμματισμο

johnnkast
10-08-11, 22:38
Ελεγξε ξανα τα 4 καλωδια που συνδεουν το πληκτρολογιο με την κεντρικη μοναδα......αποσυνδεσε τον βραχυκυκλωτηρα που κανει general reset ....τελευταια να αφησεις την τηλεφωνικη γραμμη

stathos
24-11-11, 01:26
και εγω εχω το ιδιο προβλημα με τον 208 και σειρινα bs1 που δεν γνωριζω αν θελει ρελλε και συνδεση ταμπερ υποχρεωτικα. η συνδεση του πληκτρολογιου ειναι σωστη και ο βραχυκυκλ. εκτος.
οποια βοηθεια δεκτη.

spiros1
17-12-11, 20:44
Για σας και εγω εχω καποια θεματακια με τον roiscok 208
οταν παω να τον οπλισω μου βγαζει μηνυμα zone 2 not ready
εχω συνδεσει μαγνητικες παγιδες και αισθητηρες μονο στην ασυρματη μοναδα και αυτη τη εχω συνδεση στην κεντρικη δεν ξερω αν το κανω σωστα ( απο τη ζωνη 1 της ασυρματης αχω βαλει 1 καλωδιο απο την μια επαφη στη ζωνη 6 της κεντρικης και απο την αλλη επαφη της ζωνης 1 της ασυρματης στο com της κεντρικης ετσι δεν πανε
μπορειτε να μου πειτε και τα παρακατω
γιατι οταν βαζω την μπαταρια στην ασυρματη παγιδα αναβει το λαμπακι και δεν σβηνει ;εχει χαλασει ;
και πως συνδεεω την ενσυρματη μαγνητικη παγιδα ; εχει 3 καλωδια 2 ασπρα ενα καφε πως τη συνδεω με μια ζωνη και που βαζω την αντισταση 2,2
Σας ευχαριστω

stinger
18-12-11, 17:53
γεια σου φιλε σπυρο...αυτο που σου βγαζει ΄΄zone 2 not ready΄΄ σημαινει πως δεν εχεις τερματισει τις ζωνες τις υπολοιπες με την αντισταση.. οσο για την ασυρματη παγιδα μαλλον δεν εχεις προγραμματισει σωστα τον συναγερμο..
τωρα οι ενσυρματες μαγνητικες παγιδες που ξερω εγω εχουν 2 καλωδια το οποιο ενα αντοιστοιχει στην ζωνη και η επιστροφη στο com..σε αυτην την περιπτωση η τερματικη αντισταση μπαινει στο τελος της γραμμης και οχι μεσα στον πινακα

spiros1
18-12-11, 19:39
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση stinger αλλα και εγω αυτο ξερω οτι οι ενσυρματες παγιδες εχουν 2 καλωδια τωρα αυτες που μου εστειλαν εχουν 3 τα 2 ασπρα και ενα καφε μπορεις να μου εξηγησεις αν θες
γραφεις (σε αυτην την περιπτωση η τερματικη αντισταση μπαινει στο τελος της γραμμης και οχι μεσα στον πινακα)
θες να μου πεις πως ειναι η διαδρομη για 2 παραθυρα και μια πορτα που ειναι το ενα διπλα στο αλλο ;και σε ποιο σημειο ακριβως μπαινει η αντισταση ;
Σε ευχαριστω !!

stinger
18-12-11, 21:23
η λογικη λεει πως αυτες οι παγιδες που εχεις ειναι για να μπορεις να επιλεξεις τι συνδεση θελεις να κανεις..δηλαδη no i nc..το καφε ειναι το com και τα ασπρα η no-nc συνδεση...βαλε και μια φωτογραφια αν μπορεις να τις δουμε
αν εχεις ενα κεντρο 8 ζωνων και χρειαζεσαι τις 3 πρεπει τις αλλες 5 να τις τερματισεις διοτι δεν θα οπλιζει ο συναγερμος..σε αυτην την περιπτωση μπορεις να το κανεις επιτοπου...
αν ομως βαλεις γραμμη τοτε η αντισταση παει στο τελος της γραμμης..διαβασε αυτο το θεμα και θα καταλαβεις http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55104
τωρα εχεις μια πορτα και 2 παραθυρα...η πορτα θα παει στην ζωνη 1 της χρονοκαθυστερησης και το καθε παραθυρο απο μια ζωνη αμεσης διεγερσης.οι υπολοιπες ζωνες θα πρεπει να τερματιστουν.
και στις 3 περιπτωσεις η αντισταση θα μπει αμεσως μετα την μαγνητικη παγιδα στο τελος της γραμμης για προστασια...αν διαβασεις το πιο πανω θεμα θα καταλαβεις..

spiros1
18-12-11, 22:09
Σε ευχαριστω αλλα συνεχιζω να εχω το ιδιο προβλημα zone 2 not redy ενω εχω τερματισει ολες τις ζωνες δε ξερω τι αλλο να κανω ;

jomor
19-12-11, 00:18
ό,τι έχεις συνδέσει στην ζώνη 2 βγάλτο και μέτρα το με το πολύμετρο. θα πρέπει όταν ειναι σε ισορροπία να μετράς 2.2ΚΩ

βαλε μια αντισταση στην ζώνη 2 και δες αν σου βγαζει το ιδιο μήνυμα.

γενικα πριν συνδέσεις οποιαδήποτε ζώνη στον πινακα, τον γεφυρώνεις με αντιστάσεις και τον θέτεις σε λειτουργία για να δεις οτι ο πινακας είναι οκ. Κατόπιν συνδέεις τις ζώνες μια μια, αφου τις ελέγξεις με το πολύμετρο (2.2ΚΩ σε ισορροπία, άπειρο στην διέγερση).

spiros1
19-12-11, 00:45
δεν εχω συνδεσει κατι απλα πριν το το τοποθετησω εβαλα τις αντιστασεις σε ολεςσ τις ζωνες (την αντισταση την συνδεω με την μια πλευρα της μονο στην ζωνη ή συνδεω την μια πλευρα της αντιστασης με την ζωνη και την αλλη της πλευρα με ενα com ? ) και στην σειρηνα και προσπαθησα να το οπλισω αλλα δεν οπλιζει και μου βγαζει αυτο το μηνυμα zone 2 not ready

jomor
19-12-11, 10:35
H κάθε ζώνη έχει δύο ακροδέκτες, πχ η ζώνη 2 έχει το Z2 και το Com

Ο πινακας περιμένει να δει μεταξύ των δυο ακροδεκτών αντίσταση 2.2ΚΩ. Αλλιώς θεωρεί οτι η συγκεκριμένη ζώνη δεν είναι σε ισορροπία.

Αρα γεφυρώνεις την Z2 και το Com με μια αντίσταση 2.2ΚΩ

Θα πρέπει να εχεις μια αντίσταση 2.2ΚΩ μεταξύ

Ζ1 - Com
Z2 - Com
Z3 - Com
κτλ

επειδή οι αντιστάσεις που θα βαλεις θα είναι η μια δίπλα στην άλλη, προσεξε να μην ακουμπάνε μεταξύ τους δύο γειτονικές ζώνες, πχ η Z2 με την Ζ3 !!!!

οι αντιστάσεις ακουμπάνε ανα δύο μεταξύ τους μόνο στους Com ακροδέκτες, πχ στο Com που είναι μεταξύ Ζ1 και Ζ2 είναι συνδεδεμένες δύο αντιστάσεις, μια προς την Z1 και μια προς την Ζ2.

επίσης σιγουρέψου οτι το jumperακι για το reset είναι off.

yz8826
26-08-13, 03:34
Καλημερα.
Μιας και υπαρχει ηδη το τοπικ αυτο, μιας και αντιμετωπιζω ενα προβλημα και γω με τον συγκεκριμενο συναγερμο, ειπα να μην ανοιξω νεο.
Βασικα ενω ολα δειχνουν να δουλευουν οκ και αφου προγραμματισα τα παντα σχεδον, συμβαινει το εξης περιεργο.
Μπηκα στη θεση 30 για να αλλαξω τη λειτουργια γρηγορου οπλισμου και γρηγορης παρακαμψης.
Γενικα οτι και αν εβαλα σε αυτη τη θεση, οτι συνδιασμο και να εδωσα, ενω τον αποθηκευει κανονικα, δειχνει να μην εκτελει την εντολη που του δινω, δηλ εξακολουθει ο συναγερμος να οπλιζει χωρις να ζητα κωδικο.
Την εντολη για να μην κανει συντομο ηχο η σειρηνα οταν οπλιζει, φαινεται να τη δεχτηκε, αλλα password δε μου ζηταει οτι και αν δοκιμασω, ειτε στον γρηγορο οπλισμο ή στην γρηγορη παρακαμψη ζωνης.
Σας εχει τυχει κατι αντιστοιχο?
Μηπως κανω κατι λαθος?
Στη μονη εντολη που μου ζηταει κωδικο ειναι οταν το βαζω στο 81 (αλλα δε θελω αυτη την εντολη) και μαλιστα δε θα πρεπε να ζηταει κωδικο σε αυτη!
Καποια στιγμη μαλιστα στην αρχη του προγραμματισμου, οταν μπηκα να δω απλα τι εντολη ειχε η θεση 30, ειδα πως ηταν 13 και δεν την πειραξα, αλλα μετα αρχισε να ζηταει κωδικο εκει απο μονος του, πραγμα που δε θα πρεπε να κανει.
Μετα μπηκα να αλλαξω την εντολη και σταματησε να ζηταει κωδικο, ακομα κ αν ειχα επιλεξει την εντολη 01.
Παρεπιπτοντως, απ' οτι καταλαβα μαλλον η εντολη 0 στην πρωτη θεση, ειναι "ΟΧΙ" και "ΟΧΙ" και οχι "ΟΧΙ"-"ΝΑΙ" που αναφερει το μανιουαλ, αλλα τεσπα..
Καμμια ιδεα?
Παντως οι υπολοιπες εντολες σχετικα με τις ζωνες κλπ εχουν καταχωρηθει με επιτυχια και δουλευουν κανονικα ολα. (Εννοειται φυσικα πως το jumperaki το χω βγαλει απ' την αρχη.)

yz8826
27-08-13, 01:25
Λοιπον, το εψαξα αρκετα.
Μιλησα κατευθειαν με τους κινεζους στη Roiscok και με τον αντιπροσωπο Ελλαδας, δηλ Tele.
Ο Ελληνας μου ειπε πως η μονη επιλογη για να απενεργοποιησεις τον γρηγορο οπλισμο ειναι με πρωτο ψηφιο το 8. Ομως ετσι καταργειται η εξοδος bell της σειρηνας και δουλευει πλεον η σειρηνα μονο μεσω UO. Δεν υπαρχει αλλος τροπος να απενεργοποιησεις τον γρηγορο οπλισμο (quick arm) και ολα αυτα που γραφει το manual για τη θεση 30 δεν ισχυουν. Επισης μου ειπε και διαπιστωσα και στην πραξη, πως δεν υπαρχει τροπος να απενεργοποιησεις τη γρηγορη παρακαμψη (quick bypass).
O κινεζος παλι, μου ειπε τα ιδια για το γρηγορο οπλισμο και οσον αφορα τη γρηγορη παρακαμψη, ακομα ψαχνει... Θα ρωτησει λεει τον R&D engineer και θα μου πει αυριο.

Επισης διαπιστωσα πως το manual στα αγγλικα σε σχεση με το ελληνικο, εχει αναποδα τον πινακα της θεσης 30 σχετικα με το πρωτο ψηφιο. Εκει που λεει quick arm ειναι κανονικα οι επιλογες του quick bypass και το αντιθετο.

Go figure που λενε κ οι αμερικανοι!
Παντως δε μπορω να πω, ευγενικοτατος ο κινεζος και μαλιστα μου ειπε και 2 φορες ευχαριστω που επελεξα το προιον τους και που τους στηριξα με την αγορα μου. :001_smile:

Μια λεπτομερεια που ξεχασα να αναφερω, ασχετα με τα παραπανω, ειναι πως το keyboard μου ειχε ελατωματικο buzzer, δηλ δουλεψε λιγο και μετα δε δουλευε, η οταν το χτυπαγες μισοδουλευε και εκανε σα βραχνιασμενο, οποτε αφου ελεγξα τις κολλησεις και ειδα πως ηταν οκ, το εβγαλα και το τεσταρα σε τροφοδοτικο και οντως ηταν χαλασμενο, οποτε εβαλα ενα που ειχα απο παλιο ups και ολα οκ.
Τελικα ο κινεζος δε σε κανει να βαριεσαι ποτε. Οταν αγοραζεις συσκευες του, ειναι σαν να σε κανει μελος της ομαδας των beta testers ενα πραγμα, οποτε παντα εχεις με κατι να ασχολεισαι! χαχαχα :001_tt2:

stinger
27-08-13, 18:20
Λοιπον, το εψαξα αρκετα.

Go figure που λενε κ οι αμερικανοι!
Παντως δε μπορω να πω, ευγενικοτατος ο κινεζος και μαλιστα μου ειπε και 2 φορες ευχαριστω που επελεξα το προιον τους και που τους στηριξα με την αγορα μου. :001_smile:

Μια λεπτομερεια που ξεχασα να αναφερω, ασχετα με τα παραπανω, ειναι πως το keyboard μου ειχε ελατωματικο buzzer, δηλ δουλεψε λιγο και μετα δε δουλευε, η οταν το χτυπαγες μισοδουλευε και εκανε σα βραχνιασμενο, οποτε αφου ελεγξα τις κολλησεις και ειδα πως ηταν οκ, το εβγαλα και το τεσταρα σε τροφοδοτικο και οντως ηταν χαλασμενο, οποτε εβαλα ενα που ειχα απο παλιο ups και ολα οκ.
Τελικα ο κινεζος δε σε κανει να βαριεσαι ποτε. Οταν αγοραζεις συσκευες του, ειναι σαν να σε κανει μελος της ομαδας των beta testers ενα πραγμα, οποτε παντα εχεις με κατι να ασχολεισαι! χαχαχα :001_tt2:
λογικο ειναι να σε ευχαριστει με τοσο μαπα συναγερμο που παραγουν...οτι πληρωσεις παιρνεις αλλωστε

jomor
28-08-13, 09:19
εγώ έχω βάλει δυό κομμάτια, το ένα δουλεψε άψογα, το δεύτερο είχε ένα θέμα με την UO, δεν δούλευε με τίποτα. Τελικά διαπίστωσα ότι δεν ήταν κολλημένη σωστά η smd αντισταση που πολώνει το τρανζιστορ που ανοιγοκλείνει την UO, την κόλλησα και όλα καλά. Από ότι καταλαβαίνω πάντως, αν πέσεις σε ελαττωματικό κομμάτι, το πιο πιθανό είναι να στο βγάλει το πρόβλημα τις πρώτες εβδομάδες.

yz8826
29-08-13, 12:29
Τελικα μετα απο αρκετες δοκιμες, διαπιστωνω πως εχει bugs προφανως το λογισμικο του, γιατι κανει κατι τρελα που και που.
Πχ εχω 2 ζωνες ορισμενες ως entry zones, τη z1 σαν 11 και τη z4 σαν 13.
Η z1 ειναι η πορτα και η z4 τα beams. Οπλιζεις και φευγεις. Επιστρεφεις και περνας απ' τα beams και ακους τα beeps εισοδου. Αν δεν κανεις disarm και χτυπησει ο συναγερμος, βασει της ρυθμισης 13, αντι για τη σειρηνα ακουγεται ενας ηχος απ το beeper του πληκτρολογιου. Αν κανεις disarm απ' το τηλεχειριστηριο πριν ανοιξεις την πορτα z1, ολα καλα (οταν δηλ κανεις arm ξανα, ολα θα δουλευουν οπως πρεπει).

Υπαρχει ομως και δευτερη αλλοπρόσαλλη συμπεριφορα των συγκεκριμενων ζωνων, χωρις να εχεις αλλαξει κατι.
Οπλιζεις και φευγεις. Γυριζεις και κοβεις τη δεσμη z4 και αρχιζει η αντιστροφη μετρηση εισοδου. Φτανεις στην πορτα z1, την ανοιγεις και αφοπλιζεις (ειτε απ' το τηλεχειριστηριο, ειτε απ' το πληκτρολογιο, το ιδιο κανει). Φευγεις και ξαναοπλιζεις. Την επομενη φορα που θα κοψεις τα beams z4, αντι για συναγερμο μονο απ' το beeper, παθαινεις μια ωραιοτατη καρδιακη προσβολη, γιατι ξαφνικα η ζωνη συμπεριφερεται σαν 11, δηλ μετα την αντιστροφη μετρηση, βαραει η σειρηνα κανονικα, ασχετα αν η αποθηκευμενη λειτουργια της z4 ειναι 13..

Ο λογος που εχω 2 entry zones ειναι γιατι τη μερα απενεργοποιω τα beams.

johnstam
26-01-14, 12:00
Καλημέρα σε όλους τους συμφοροιμίτες πριν 2 ημέρες παράγγειλα απο τοπικό αντιπρόσωπο εδώ στην επαρχία ένα συναγερμό roiscok rp248cn αφού έβαλα όλα τα μάτια 11 στο σύνολο και τις παγίδες 2 στο σύνολο του δίνω ρεύμα και μου βγάζει την ένδειξη roiscok παρακαλώ περιμένετε κατόπιν μου βγάζει το μήνυμα (intsallatios press *) το πατάω μπαίνω με το κωδικό εγκαταστάτη του ορίζω το πληκτρολόγιο (αφού στις ζώνες δεν χρειάστηκε να αλλάξω κάτι) ΄σωζω τις ρυθμίσεις μου και μου βγάζει πάλι το ίδιο μήνυμα χωρίς ο συναγερμός να είναι σε κατάσταση ready δηλαδή ότι μπορώ να τον οπλίσω, ξανακάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και όλη την διαδικασία τίποτα. Ξέχασα να αναφέρω πριν ότι καθ όλη την διάρκεια του προγραμματισμού μου αναβοσβήνει κάθε 2 δεπτερόλεπτα το power το λαμπάκι άλλα όταν μπαίνω στον προγραμματισμό πρέπει να αναβοσβήνει κάποιο λαμπάκι που είναι στα δεξιά του πληκτρολογίου μου φαίνεται το ready τέλος πάντων ο συναγερμός δεν θέλει να δουλέψει, καμία λύση, υπάρχει περίπτωση να 'έχει πρόβλημα η πλακέτα? Ξέχασα να πω ότι οι ζώνες είναι εντάξει με αντιστάσεις τερματισμού .

johnstam
29-01-14, 18:26
Τελικά το πρόβλημα παιδιά λύθηκε δεν επικοινωνουσε σωστά το πληκτρολόγιο με την κεντρική μονάδα rp248cn και ήθελε όλοι οι μικροδιακόπτες από πίσω από το πληκτρολόγιο να είναι σε θέση οff.
Κάτι άλλο έχω ένα θέμα με τον προγραμματισμό όποιος μπορεί να βοηθήσει και μπορεί ασ ρίξει μία ματιά.
στο συναγερμό έχω ένα πληκτρολόγιο και θέλω να έχω ένα κωδικό για να ενεργοποιώ όλο τι κτίριο σαν κωδικό master και ένα κωδικό για ενεργοποιώ το μισό κτίριο σαν user δεν κατάλαβα πω γίνονται τα partition. α ξέχασα να πω ότι υπάρχει κοινή είσοδος και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω και άλλο πληκτρολόγιο. Exω σε λινκ και το μανουαλ όποιος μπορεί να βοηθήσει.

http://www.stavrianos-dw.gr/images/products/RP-248PDF.pdf

spiros1
22-05-15, 17:53
Για σας
Εχω ενα θεμα με τον συναγερμο roiscok μου έκαψε την πλακετα ενας κεραυνός γενικα μου την καιει μια φορα το χρονο και τον εχω συνδεσει με ups αλλα παλι τβν εκαψε και την αλλαξα χθες δουλεψε μια χαρά και σημεδα μετα απο ενα παίξιμο του ρεύματος μου βγάζει στο πληκτρολόγιο μηνυμα com error τι μπορεί να έγινε ;

stinger
22-05-15, 22:11
com error= μη αναστερεψιμη βλαβη στον διαυλο επικοινωνιας του πληκτρολογιου με την πλακετα...τον βγαζεις και απλα τον πετας μαζι με το πληκτρολογιο το οποιο εχει βλαβη κι αυτο.. βαλε εναν apollo sigma και θα λυσεις μια και καλη το θεμα σου...

spiros1
22-05-15, 22:24
Σε ευχαριστω πολύ stinger για την απάντηση κατι τετοιο σκέφτομαι και εγω γιατι τον τελευταίο χρόνο τον έχω αλλάξει 2 φορές
Ξερεις να μου πεις αν ο apollo sigma ειναι και ασυρματος και το κυριότερο θα δουλεύουν με αυτον οι ενσυρματες επαφές και η σειρηνες mars 251 και μια εσωτερικη που εχω τωρα στον roiscok;

stam1982
22-05-15, 22:31
Τα ενσύρματα περιφερειακά λειτουργουν με όλους τους ενσύρματους συναγερμούς.

RAFAHL
22-05-15, 22:52
θα λειτουργουν κανονικα οπως λεει και ο φιλος σταματης απο επανω ........ομως οχι ο apollo δεν ειναι ασυρματος !!! αλλα υπαρχουν ρανταρ και επαφες τις visonic με ασυρματο δεκτη που μπορεις να τον συνδεσεις στον apollo και να τον κανεις υβριδικο !(ο δεκτης αυτος συνδεεται με ολα τα ενσυρματα κεντρα συναγερμου )

spiros1
22-05-15, 22:58
Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας καλο βράδυ !!

spiros1
22-05-15, 23:03
Να ρωτησω κατι ακομα ο ασύρματος δέκτης
RP-208EW4 ΑΣΥΡΜΑΤΟΣ ΔΕΚΤΗΣ 4 ΖΩΝΩΝ - , ROISCOK
Που εχω τωρα στον roiscok συνδέεται και με τον apollo sigma ;

RAFAHL
23-05-15, 00:22
ναι συνδεεται αλλα μετα πας σε roisckok παγιδες ρανταρ..... που η αξιοπιστια τους ειναι αστα να πανε !!!

spiros1
23-05-15, 00:31
Και συνδέεται όπως και στον roiscok ετσι ;
Να πω την αλήθεια δεν ειχα θεμα με τις ασυρματες παγιδες παγίδες ηταν πολυ αξιόπιστο (μπορεί να ετυχε )

spiros1
23-05-15, 11:06
οταν τον βγαζω απο το το ρευμα ( roiscok ) και τον ξαναβαζω για λιγα λεπτα λειτουργει και μετα ξανα βγαζει το μηνυμα com error

stam1982
23-05-15, 22:59
Σπύρο,μην ασχολείσαι άλλο με αυτό το μηχάνημα.Αγόρασε το μηχάνημα που σου πρότειναν παραπάνω το οποίο και αξιόπιστο είναι και υπάρχει υποστήριξη(κατασκευαστής).Με λίγα λόγια αξίζει τα λεφτά του.

spiros1
23-05-15, 23:41
Σταματη εχεις δίκιο και σε ευχαριστώ για το σπρώξιμο να είσαι καλα !

picdev
24-05-15, 08:53
θα λειτουργουν κανονικα οπως λεει και ο φιλος σταματης απο επανω ........ομως οχι ο apollo δεν ειναι ασυρματος !!! αλλα υπαρχουν ρανταρ και επαφες τις visonic με ασυρματο δεκτη που μπορεις να τον συνδεσεις στον apollo και να τον κανεις υβριδικο !(ο δεκτης αυτος συνδεεται με ολα τα ενσυρματα κεντρα συναγερμου )

Μπορεις να γραψεις μοντελο?

Στάλθηκε από το GT-S6312 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2