PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΕΙΡΗΝΑΣ MARS 2000 ΣΕ ΠΙΝΑΚΑ SIGMA APOLLO



dett
11-08-11, 08:58
Πως συνδεουμε σειρηνα mars 2000 σε πινακα sigma apollo;Χρειαζεται ρελε;Και κατι αλλο,στο manual δειχνει να συνδεουμε την επαφη N.C του ανιχνευτη με το com της ζωνης και το zone του πινακα με το com του ανιχνευτη.Παιζει ρολο η συνδεση αυτη η δεν παιζει ρολο η αντιστοιχια zone με n.c και com με com.

p_stama
11-08-11, 09:18
Λεπον εχουμε και λεμε.
Καταρχην βγαζεις το jumper που εχει σχεση με το ταμπερ της σειρηνας γιατι σε σειρα το ταμπερ εχει μια αντισταση 3κ3 εαν θυμαμαι καλα και βαζεις εαν θελεις μια αντισταση στον πινακα στην ζωνη που θα συνδεσεις το ταμπερ.

Απο οτι θυμαμαι η MARS2000 θελει +12v μονιμα και δινει συναγερμο οταν τα αφαιρεσεις. Οποτε το συνδεεις στο SSP του κεντρου που δινει μονιμα 12v και κοβονται στον συναγερμο.

Διορθωστε με εαν εχω κανει λαθος γιατι εχω καιρο να ασχοληθω με αυτην την σειρηνα.

dett
11-08-11, 09:30
Λεπον εχουμε και λεμε.
Καταρχην βγαζεις το jumper που εχει σχεση με το ταμπερ της σειρηνας γιατι σε σειρα το ταμπερ εχει μια αντισταση 3κ3 εαν θυμαμαι καλα και βαζεις εαν θελεις μια αντισταση στον πινακα στην ζωνη που θα συνδεσεις το ταμπερ.

Απο οτι θυμαμαι η MARS2000 θελει +12v μονιμα και δινει συναγερμο οταν τα αφαιρεσεις. Οποτε το συνδεεις στο SSP του κεντρου που δινει μονιμα 12v και κοβονται στον συναγερμο.

Διορθωστε με εαν εχω κανει λαθος γιατι εχω καιρο να ασχοληθω με αυτην την σειρηνα.Ευχαριστω.Ετσι σκεφτομουν και εγω να τη συνδεσω,αρα δεν χρειαζεται ρελε συνδεω κατευθειαν το ssp στην εντολη και κανονικα τα ρευματα.

Manthosvf
11-08-11, 09:55
ετση ακρηβος ειναι.. και εγω καποτε πεδευτηκα να το συνδεσο..:001_smile:

dett
11-08-11, 16:46
ετση ακρηβος ειναι.. και εγω καποτε πεδευτηκα να το συνδεσο..:001_smile:Αντισταση χρειαζεται μονο στο tamper η και αναμεσα στην εξοδο της σειρηνας;

her
11-08-11, 18:00
χρειαζεται μονο στο tamper

dett
11-08-11, 19:55
χρειαζεται μονο στο tamperΕυχαριστω για τις απαντησεις