PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτήσεις για κύκλωμα Automatic Emergency Light



jimacid
12-08-11, 06:34
Γεια σας παιδιά με έπιασε η όρεξη με τα ηλεκτρονικά ξανά μετά από καμιά 10αρια χρόνια από τότε που τελείωσα την σχολή…
θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με ένα κύκλωμα που σκέφτομαι να φτιάξω..
Το κύκλωμα είναι το εξής :

http://www.electronics-lab.com/projects/motor_light/008/index.html



Ξεκινάμε με την μπαταρία.
Λέει πως πρέπει να είναι 6v4.5ah, από ότι είδα στο googleοι μόνες μπαταρίες με αυτά τα χαρακτηριστικά είναι οι μπαταρίες συσσωρευτές Sealed Lead Acid

Από ότι ξέρω αναλόγως με τον τύπο της μπαταριάς χρησιμοποιείς τον κατάλληλο φορτιστή άρα η ερώτηση είναι: είναι σωστή αυτή η μπαταρία που βρήκα? υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα?
2)οι μπαταρίες με τα χρόνια χαλάνε, τρέχουν ζουμιά… φουσκώνουν και δεν ξέρω εγώ τι άλλο… υπάρχει καμιά περίπτωση φόρτισε ξεφόρτισε 365 μέρες τον χρόνο η μπαταρία να κάνει κάνα μπάμ, να πάρει καμιά φωτιά η να προξενήσει καμιά ζημιά τέλος πάντων? (σε βάθος χρόνου βέβαια)

3) στην περιγραφή λέει πως ρυθμίζοντας το ποτενσιόμετρο vr1 μεταβάλουμε την τάση εξόδου ώστε να μας αποφέρει το επιθυμητό ρεύμα για την φόρτιση της μπαταρίας.
Δεν αναφέρει όμως πόση τάση-ρεύμα απαιτείται για την φόρτιση η μάλλον πια είναι η επιθυμητή τιμή, ώστε να φορτίζει η μπαταρία χωρίς όμως να τις μειώνουμε την ζωή της.
Έχετε προτάσεις για το συγκεκριμένο θέμα?
4)για να σταματήσει η φόρτιση λέει στην περιγραφή πως μόλις η μπαταρία φτάσει τα 6,8volt η δίοδος ζενερ άγει και περνάει από μέσα της το ρεύμα που φορτίζει την μπαταρία καταλήγοντας στην γείωση.
Η μπαταρία είναι 6volt δηλαδή και εμείς την γεμίζουμε μέχρι τα 6.8? πως γίνεται αυτό?
Είναι ασφαλές?
Και τέλος γιατί σας κούρασα από άποψη κατανάλωσης ένα τέτοιο κύκλωμα πως τα πάει?
Αξίζει δηλαδή να το κάνω για το fun κομμάτι της κατασκευής και να το χρησιμοποιώ στο σπίτι?
Η θα καίει αρκετό ρεύμα μιας και θα είναι συνέχεια συνδεμένο να φορτίζει με αποτέλεσμα να είναι ασύμφορο?

Αυτές είναι οι ερωτήσεις μου, έγινα λίγο κουραστικός αλλά αυτές οι ερωτήσεις θα με βοηθήσουν να καταλάβω το κύκλωμα λίγο περισσότερο.
Περιμένω τις απαντήσεις σας και ευχαριστώ και για τον χρόνο που διαθέσατε για να διαβάσετε το ποστ μου.

plouf
12-08-11, 07:18
καλως τον
το κύκλωμα δεν το ανέλυσα αλλα
1) η μπαταρία ειναι σωστή θα την ζητήσεις ως μολυβδου (απο καταστηματα ηλεκτρονικών ακόμα και ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ εχει)
2) οχι... ειδικα οι μολύβδου ειναι για συνεχόμενη φορτιση. οταν μετα απο πολλά χρόναι χαλάσει θα δεις ενα φουσκωμα (βεβαια στο εντωμεταξυ θα έχει χάσει και χωρητικότητα)
3) γενικά οι μπαταρίες φορτίζονται στο 1/10 της χωρητικότητας τους, και οι μολύβδου πείπου 10-15% πάνω απο την ονομαστική τους τάση (πληρως φορτισμένη χωρις φορτίο θα δείχνει περίπου 6.8Βολτ)
4) οτι λέει το 3 ,και γενικά όλες οι μπαταρίες οταν ειναι πλήρως φορτισμένες έχουν τάση πάνω απο την ονομαστική τους τιμή

όταν ειναι πλήρως φορτισμένη η μπαταρία δεν θα φορτίζει άλλο αρα θα καταναλώνει και λίγο ρευμα....

συμπληρώνω οτι εφόσον θα είναι σε συνεχόμενη φόρτιση καλο-σωστό ειναι κάθε 3-4 χρόνια να την αντικαθιστάς

jimacid
12-08-11, 16:39
<br>
3) γενικά οι μπαταρίες φορτίζονται στο 1/10 της χωρητικότητας τους, και
οι μολύβδου περίπου 10-15% πάνω απο την ονομαστική τους τάση (πληρως
φορτισμένη χωρις φορτίο θα δείχνει περίπου 6.8Βολτ)<br>

Εδώ μπερδεύτηκα λίγο, λες ότι οι μπαταρίες γενικά
φορτίζονται στο 1/10 της χωρητικότητας τους, στην συγκεκριμένη μπαταρία
το 1/10 είναι 450mah.<br>θα πρέπει δηλαδή σε μια ώρα φόρτισης να φορτίζει το 1/10 της μπαταρίας έτσι ώστε μια ολόκληρη φόρτιση να διαρκεί 10 ώρες ?<br>αν
κατάλαβα σωστά και ισχύει το παραπάνω που έγραψα θα πρέπει να ρυθμίσω
το ποτενσιόμετρο ώστε το ρεύμα φόρτισης να είναι 450ma σωστά ?<br><br> από
ότι βλέπω στο schematic μόνο μια αντίσταση λέει πως πρέπει να είναι
5watt, οι υπόλοιπες μπορούν να είναι κοινές αντιστάσεις 1/4watt?<br><br>τωρα για κανα 2 τροποποιήσεις που θέλω να κάνω .<br> λέω να προσθέσω 2 led ως ενδείξεις φόρτισης (πράσινο και κόκκινο για να βλέπω πότε φορτίζει η μπαταρία και πότε όχι)<br>και έναν διακόπτη ο οποίος σε περίπτωση που κοπεί το ρεύμα μέρα θα μπορεί να σβήσει τα led για να μην είναι ενοχλητικά .<br><br> τροποποίησα λίγο το κύκλωμα για να κάνω αυτές τις αλλαγές έχω όμως κάποιες αμφιβολίες. <br><br> το original κύκλωμα είναι αριστερά και οι τροποποιήσεις που έκανα είναι μέσα στο κίτρινο πλαίσιο του δεξιού κυκλώματος. <br>


22526

έβαλα ένα led στην άνοδο της ζενερ, έτσι ώστε όταν η τάση της μπαταρίας φτάνει τα 6.8v η ζενερ θα αγει ανάβοντας το led που υποδεικνύει ότι η φόρτιση έχει τελειώσει. (με αυτό δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα)
έβαλα ακόμα ένα led όμως το οποίο θέλω να ανάβει όταν φορτίζει η μπαταρία. αν το έβαζα απευθείας πάνω στην μπαταρία θα έμενε πάντα αναμμένο οπότε σκέφτηκα πως πρέπει να το βάλω μετά την ζενερ ώστε να ανάβει απο το ρεύμα που πάει να φορτίσει την μπαταρία και έβαλα και μια δίοδο η οποία απομονώνει το led από την μπαταρία (για να μην μένει συνεχόμενα αναμμένο)

το θέμα είναι όμως ότι αυτή η δίοδος εκεί δεν μου κάθεται καλά.
θα απομονώνει μαζί με το led και την zener με αποτέλεσμα να μην σταματάει ποτέ η φόρτιση σωστά?

αν ναι που θα μπορούσα να βάλω αυτο το led ώστε να δουλεύει σωστά το κύκλωμα?

jimacid
13-09-11, 19:07
παιδια εκανα το κυκλωμα σε ραστερ χωρις να κανω καμια δικη μου πατεντα, ετσι ακριβως οπως δειχνει το αρχικο σχεδιαγραμα.
εχω προλβημα ομως με την φορτιση της μπαταριας.

οταν βαλω τον μετασχηματιστη στην μπριζα ξεκιναει η διαδικασια φορτισης ομως το ρευμα φορτισης με το τριμερ ρυθμισμενο στην μεγιστη ταση (7,57v χωρις την μπαραρια συνδεμενη πανω), ειναι σταθερο στα 50ma ποτε δεν εχει ανεβει ποιο πανω ενω κανονικα θα επρεπε να φορτιζει με 400 περιπου ma.

η μπαταρια αυτην την στιγμη εχει ταση 6,29v αποσυνδεμενη απο το κυκλωμα.

ενω αν συνδεσω ενα αμπερομετρο στην εξοδο του φορτιση χωρις να εχω την μπαταρια πανω, το αμπερομετρο μετραει 400ma οποτε αυτο που συμπερενω εγω ειναι οτι το κυκλωμα δεν εχει καποιο προβλημα, μπορει οντως να δωσει 400ma στην εξοδο του ομως η μπαταρια δεν τραβαει.

υπαρχει πιθανοτητα να ειναι χαλασμενη η μπαταρια που αγορασα? πως μπορω να την κανω να ξυπνησει με ασφαλεια?παιδιά έκανα το κύκλωμα σε ράστερ χωρίς να κάνω καμιά δική μου πατέντα, έτσι ακριβώς όπως δείχνει το αρχικό σχεδιάγραμμα.
έχω πρόβλημα όμως με την φόρτιση της μπαταρίας.

όταν βάλω τον μετασχηματιστή στην πρίζα ξεκινάει η διαδικασία φόρτισης όμως το ρεύμα φόρτισης με το τριμερ ρυθμισμένο στην μέγιστη τάση (7,57v χωρίς την μπαταρία συνδεμένη πάνω), είναι σταθερό στα 50ma .
ποτέ δεν έχει ανέβει ποιο πάνω ενώ κανονικά θα έπρεπε να φορτίζει με 400 περίπου ma.

η μπαταρία αυτήν την στιγμή έχει τάση 6,29v αποσυνδεμένη από το κύκλωμα.

ενώ αν συνδέσω ένα αμπερόμετρο στην έξοδο του φορτιστή χωρίς να έχω την μπαταρία πάνω, το αμπερόμετρο μετράει 400ma, οπότε αυτό που συμπεραίνω εγώ είναι οτι το κύκλωμα δεν έχει κάποιο πρόβλημα, μπορεί όντως να δώσει 400ma στην έξοδο του όμως η μπαταρία δεν τραβάει.

υπάρχει πιθανότητα να είναι χαλασμένη η μπαταρία που αγόρασα? πως μπορώ να την κάνω να ξυπνήσει με ασφάλεια?

Αποστόλης1
13-09-11, 19:35
Πόση τάση έχει η μπαταρία πάνω στο φορτιστή ?
Τι μπαταρία είναι? Μήπως θέλει υγρά??

plouf
13-09-11, 20:15
μολυβδου κλειστει ειπε οτι θα επερνε..

αστη να φορτισει κανα 4-6 ωρο και μετα βάλτη να δουλεψει μεχρι να πέσει στα 6βολτ και ξαναφορτιστη

jimacid
14-09-11, 00:52
Πόση τάση έχει η μπαταρία πάνω στο φορτιστή ?
Τι μπαταρία είναι? Μήπως θέλει υγρά??

τώρα το απόγευμα που την ξανά μέτρησα, 6.22v βλέπω χωρίς τον φορτιστή επάνω και 6,25v με τον φορτιστή επάνω.
η μπαταρία είναι μολύβδου κλειστού τύπου.

(το πρωί η τάση της μπαταρίας ήταν 6,29v και τώρα 6.22v χωρίς να την χρησιμοποιήσω ιδιαίτερα. μόνο της μετρήσεις έκανα με και χωρίς τον φορτιστή για να ποστάρω στο φόρουμ εδω. σαν πολύ δεν έπεσε η τάση απο μόνη της?)


μολυβδου κλειστει ειπε οτι θα επερνε..

αστη να φορτισει κανα 4-6 ωρο και μετα βάλτη να δουλεψει μεχρι να πέσει στα 6βολτ και ξαναφορτιστη

πριν καμιά βδομάδα που το έφτιαξα, την άφησα 24ωρο ολόκληρο να φορτίζει μπας και νοιώσει, στην συνέχεια την ξεφόρτισα μέχρι τα 5,8v αν θυμάμαι καλά και την ξανά έβαλα να φορτίσει αλλά δεν άλλαξε η συμπεριφορά της.

dalai
14-09-11, 03:05
Η μπατερια εχει εσωτερικη αντισταση
Επειδη ειναι μικρη και ο κατασκευαστης φοβιθηκε μηπως περασουν πολλα αμπερ εβαλε την 16R (5watt) για να ανεβασει την συνολικη αντισταση φορτισης. Αν θελεις να ανεβασεις τα μπερ φορτισης τοτε ριξε τα Ωμ στην 16R.
Εγω ομως δεν θα το προτεινα εφοσον (η μπαταρια μετα απο 10 εως 24 ωρες αποκτα ταση 6,2 ή περισσοτερο. Αν κατεβασεις την αντισταση απο την μια θα φοριζεις γρηγοροτερα αλλα απο την αλλη θα ανεβει η ταση φορτισης (δηλ μπορει να φτασει και τα 7,5 volt) με αποτελεσμα να σου χαλασει η μπαταρια. Για να φορτιζει γρηγορα με πολλα απερ και μετα να εχεις απλως ρευμα συντηρισης ,χρειαζεσαι ειδικο κυκλωμα φορτισης .Αλλα οπως λεει και ο κατασκευαστης του κυκλωματος ειναι φτηνο και απλο κυκλωμα .Αρα μην περιμενεις εξυπνες φορτισεις.
Γενικα αν το κυκλωμα φορτιζει μια αδεια μπαταρια σε 24 ωρες και μενει αναμενη για 5-6 ωρες νομιζω οτι πηρες αυτο που ζητουσες....

dalai
14-09-11, 03:14
Μια διορθωση ¨δεν μπορει να φτασει στα 7,5 volt ακομη και με τερμα το τριμερ ,αφου στο κυκλωμα υπαρχει δικτυωμα προστασιας υπερφορτισης .Ειναι η zener 6,8 volt 0,5 Watt. Αν η μπαταρια ξεπερασει η ταση 7,2 volt ( 6,8volt της zener συν 0,3 με 0,5 volt για να αγει η βαση του τρανζιστορ BC547 ) τοτε αγει το τρανζισττορ και πεφτει η ταση εξοδου στο LM317.
Αρα σωστα εχεις τετοιες τασεις στη μπαταρια

dalai
14-09-11, 03:24
αν συνδεσω ενα αμπερομετρο στην εξοδο του φορτιση χωρις να εχω την μπαταρια πανω, το αμπερομετρο μετραει 400ma οποτε αυτο που συμπερενω εγω ειναι οτι το κυκλωμα δεν εχει καποιο προβλημα, μπορει οντως να δωσει 400ma στην εξοδο του ομως η μπαταρια δεν τραβαει.
Δινει τοσσα γιατι : 7,5 volt / 16R = 0,460A. Δηλ η 16R περιοριζει το μεγιστο ρευμα στα 450mA
Αν η μπαταρια εστω και αδεια εχει μια μικρη ταση (πχ 5,5volt ) και υποθετικα μηδενικη εσωτερικη αντισταση η φορτιση θα ειναι (Vin-Vbat)/16R=(7,5-5,5)/16=2/16=126mA
Mε λιγα λογια το θεωρητικο κυκλωμα φαινεται να συμφωνει με τις μετρησεις σου...

FILMAN
14-09-11, 12:19
Ρε παιδιά η μπαταρία είναι ήδη φορτισμένη! Γιατί θάπρεπε να τραβάει 400mA; Μια χαρά είναι όλα λοιπόν!

jimacid
14-09-11, 14:09
ήμουν έτοιμος να σου θυμίσω την zener αλλά το διόρθωσες μόνος σου τελικά.


Μια διορθωση ¨δεν μπορει να φτασει στα 7,5 volt ακομη και με τερμα το τριμερ ,αφου στο κυκλωμα υπαρχει δικτυωμα προστασιας υπερφορτισης .Ειναι η zener 6,8 volt 0,5 Watt. Αν η μπαταρια ξεπερασει η ταση 7,2 volt ( 6,8volt της zener συν 0,3 με 0,5 volt για να αγει η βαση του τρανζιστορ BC547 ) τοτε αγει το τρανζισττορ και πεφτει η ταση εξοδου στο LM317.
Αρα σωστα εχεις τετοιες τασεις στη μπαταρια

οπότε η τελική τάση των 7,2volt που θα έχει η μπαταρία πριν αρχίσει να άγει η δίοδος με το τρανζίστορ για να σταματήσει η φόρτιση, είναι σωστή όσο αναφορά την μπαταρία?
η θα πρέπει να βάλω μια μικρότερη ζενερ για να κόβει την φόρτιση στα 6,5v περίπου ας πούμε?


Δοκίμασα να μειώσω την αντίσταση της 16R 5watt όπως είπες και όντως ανέβηκε το ρεύμα φόρτισης.
στα 5.4ohm ήταν κάπου στα 110ma.

Τώρα για να καταλάβω τι ακριβώς παίζει...
αυτή η αντίσταση έχει μπει εκεί για την περίπτωση που χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερο μετασχηματιστή? (έναν που μπορεί να δώσει μέχρι 1Α ας πούμε έτσι ώστε να σου μειώνει το ρεύμα στα 450ma)
αν όμως έχεις πάρει έναν μετασχηματιστή που δίνει μέγιστο ρεύμα 400ma όπως ο δικός μου δεν χρειάζεται καν αυτή η αντίσταση? γιατί έτσι κι αλλιώς το ρεύμα δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 400ma οπότε όπως και να έχει είσαι μέσα στα όρια σωστής φόρτισης της μπαταρίας εφόσον η μπαταρία είναι 4500ma/h ?

σωστά το κατάλαβα μέχρι στιγμής?

τώρα το ότι με την δικιά μου μπαταρία πάνω στο κύκλωμα και με την 16ohm το ρεύμα που περνάει στην μπαταρία είναι 50ma ενώ σε αυτόν που σχεδίασε το κύκλωμα υποτίθεται ότι του δίνει 400ma έχει να κάνει με τις μπαταρίες μας?

δηλαδή η δικιά μου έχει αρκετά μεγαλύτερη εσωτερική αντίσταση με αποτέλεσμα να μην μπορεί να περάσει τόσο ρεύμα ενώ η δικιά του έχει πολύ μικρότερη εσωτερική αντίσταση και περνάνε τα 400ma?


και τέλος επειδή από ότι έχω διαβάσει για μπαταρίες μολύβδου, δεν είναι καλό να φορτίζονται για πάνω απο 16 ώρες και εφόσον υπάρχει η ζενερ η οποία προστατεύει την μπαταρία απο υπερφόρτιση όπως επίσης το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει ο μετασχηματιστής μου είναι 400ma, να ρίξω την τιμή της 16R για να φορτίζει πιο γρήγορα?



Ρε παιδιά η μπαταρία είναι ήδη φορτισμένη! Γιατί θάπρεπε να τραβάει 400mA; Μια χαρά είναι όλα λοιπόν!
από ότι έχω διαβάσει, οι μπαταρίες μολύβδου 3cell, στα 5,7v θεωρούνται αφόρτιστες, και όταν την έβαλα να φορτίσει από τα 5,8v πάλι με 50ma φόρτιζε. δεν είχε καμία διαφορά, δεν τράβηξε παραπάνω ρεύμα.
Είναι ασφαλές να την αφήσω να ξεφορτίσει ακόμα περισσότερο για να το δοκιμάσω?
Η θα χαλάσει η μπαταρία αν την αφήσω να πέσει η τάση της ποιο κάτω?

dalai
14-09-11, 15:49
οχι μην αφησεις την μπαταρια να πεσει πιο κατω.
η αντισταση 16Ω προστατευει και το ΛΜ317 που η δυναμη του ειναι 1Α . Επομενως σκεφτεται οτι ακομη και σε βραχυκυκλωμα (τελειως αδεια μπαταρια) δεν θα κυκδυνευει να καει το λμ317 (που ειναι χωρις ψυχτρα) \Αν βαλεις ψυχτρα στο 317 μπορεις να ριξεις την αντισταση μεχρι και σε 8Ω (πιο κατω δεν κανει γιατι θα ξεπερασεις το 1 Α σε περιπτωση αδεια μπαταριας και κυνδυνευει το 317).
Το συμαντικο για μενα ειναι 2 πραγματα
Η ταση πληρους φορτισης (που εξαρτατε απο το ποντισιομετρο ,αλλα εχει max τιμη (προστασιας) που εξαρτατε απο τη ζενερ) και το ρευμα συντηρησης.
Την ταση λοιπον θα την κανονισεις με το ποντισιομετρο,αλλα κατω απο το οριο της ζενερ (γιατι αλλιως η ζενερ θα σου μηδενιζει το ρευμα συντηρησης)
Δεν θυμαμε ποσο πρεπει να ειναι το ρευμα συντηρησης αλλα αν υποθεσουμε οτι στην δικια σου ειναι 50mA , πρεπει να βαλεις αμπερομετρο και να δεις ποσο ρευμα θα εχεις στην φορτισμενη σου μπαταρια μετα απο μια μερα φορτισης. Αν η μπαταρια εχει πιασει την επιθυμητη ταση και το ρευμα συντηρησης ειναι κατω απο την ανωτατη τιμη (πχ 40mA) τοτε εισαι μια χαρα. Υποψιν οτι επειδη η μπαταρια σου ειναι καινουργια ,δεν εχει εσωτερικες διαροες και ετσι το ρευμα συντηρισης θα ειναι σχεδον μηδενικο .Αρα θα εχεις ταση (οση εσυ θελεις) και το ρευμα θα ειναι σχεδον μηδεν
ΚΑτα τα αλλα μην εισαι τοσο ψυρας με τις μπαταριες μολυβδου.Ειναι πολυ ανεκτικες συγκριτικα με αλλου τυπου μπαταριες ,γιαυτο και προτιμουνται σε πληθος εφαρμογων που τα πραγματα θελουμε να γινονται και λιγο "μπακαλιστικα"

jimacid
15-09-11, 13:55
sorry που αργώ τόσο πολύ να απαντήσω αλλά δοκιμάζω πρώτα αυτά που μου γράφεις πριν γράψω την απάντηση μου οπότε αναγκαστικά περνάνε ώρες...
πάντως και τα 100ma που δίνει με 5.4ohm αντίσταση είναι πολύ λίγα...
έχει ένα 24ωρο που την έβαλα να φορτίζει απο τα 6,2volt που ήταν χθες και μόλις τώρα έπιασε 6,7v
στα 6,8v άγει η ζενερ, θέλω να δω πως θα συμπεριφερθεί το κύκλωμα και θα γράψω μετά την απάντηση μου. (το μετά με την ώρα που κάνει να φορτίσει μπορεί να είναι το απόγευμα η και το βράδυ...)

jimacid
15-09-11, 21:59
λοιπόν μετά απο 31ωρες που είναι το κύκλωμα στην πρίζα, παίρνω αυτές τις μετρήσεις
η τάση της μπαταρίας με τον φορτιστή συνδεμένο είναι 6.99v, χωρίς τον φορτιστή είναι στα 6.83v .
Το ρεύμα με την 5,4Ω αντίσταση που είχα απο χθες συνδεμένη πάνω για τις δοκιμές είναι στα 32ma και όσο περνά η ώρα συνεχίζει να πέφτει.

όντως όπως έγραψες προηγουμένως αν βραχυκυκλώσει η έξοδος σηκώνει 1A με τόσο χαμηλή αντίσταση οπότε βγάζω την 5,4Ω που είχα και αφήνω την 16Ω στην θέση της απείραχτη...

το ρεύμα τώρα με την 16Ω είναι στα 20.5ma και όπως και πριν συνεχίζει να πέφτει.

σχετικά με το τριμερ, που είπες να το ρυθμίσω πιο χαμηλά απο την τιμη της ζενερ.
απο όσο έχω διαβάσει τις μπαταρίες τριών cell πρέπει να τις φορτίζεις με 2,45v για κάθε cell δηλαδή με περίπου 7,4v
αυτό επιτυγχάνετε μόνο αν το τριμμερ είναι ρυθμισμένο στο σημείο που το έχω
και εκτός από αυτό αν κάνω πως αλλάζω την ρύθμιση τότε το το ρεύμα προς την μπαταρία αμέσως μηδενίζετε.
και η ζενερ είναι στα 6.8v αμα βάλω το τριμερ να δίνει κάτω απο 6.8v θα φορτίζει η μπαταρία? απο τις μετρήσεις που έχω κάνει μέχρι τώρα αμφιβάλω πολύ.
εδω στο τέρμα το έχω και θέλει 2-3 24ωρα+ για να φορτίσει...

και τέλος συνεχίζω να μην μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο η μπαταρία δεν τραβαει τα 400ma που πρέπει να πάρει για να φορτίσει.
τώρα είναι φορτισμένη πλήρως η μπαταρία και δεν τραβαει ρεύμα οκ αλλά και όταν ήταν αφόρτιστη μόνο 50ma τραβούσε.
θα την αφήσω μέχρι το βράδυ στην πρίζα να δω πόσο θα πέσει το ρεύμα και μετά θα την βάλω όλο το βράδυ να ξεφορτίζει έτσι ώστε να ξεκινήσω νέο κύκλο φόρτισης.

ακόμα δεν έχω καταλάβει πάντως αν το κύκλωμα μου έχει κάποιο πρόβλημα η αν είναι χαλασμένη η μπαταρία....

dalai
16-09-11, 00:34
το κυκλωμα σου ειναι μια χαρα. Απλα ειναι φτιαγμενο ,οχι τοσο πολυ για να φορτιζει μια μπαταρια, οσο για να την κραταει φορτισμενη(γιατι ενα τετοιο φως θα αναψει μια φορα στο τοσο,μπορει και ποτε) . Δηλαδη ο κατασκευαστης σκεφτικε οτι καλυτερα να συμπεριφερετε σωστα σε μια μπαταρια φορτισμενη και να μην την καταστρεψει με υπεβολικο ρευμα συντηρισης, παρα να φορτιζει γρηγορα μια αδεια μπαταρια.
Και κατι ακομη .Οι τιμες που αναφερεις ειναι για πληρη φορτιση και κατοπιν πρεπει να σταματησεις να την φορτιζεις.Το κυκλωμα ομως δεν μπορει να το κανει αυτο.
Γιαυτο το λογο προτιμαει να την φορτιζει π.χ. στο 90% και να ειναι σιγουρος οτι δεν θα την καταστρεψει.
Δεν μπορω να το πω πιο απλα....

jimacid
16-09-11, 16:39
εντάξει έτσι όπως το θέτεις λογικό ακούγεται, απλά μου φάνηκε περίεργο το ότι ενώ το παλικάρι δίνει πολλές πληροφορίες για το κύκλωμα και σου λέει να ρυθμίσεις το ρεύμα στην επιθυμητή τιμή δεν έγραφε πουθενά οτι θα φορτίζει τόσο αργά και οτι το ρεύμα θα είναι τόσο λίγο.

όποτε αφήνω τα πειράματα και ξεκιναω τον σχεδιασμό του pcb...

Το να βάλω ένα led για ένδειξη φόρτισης είναι άκυρο γιατί από την στιγμή που θα είναι στην πρίζα η μπαταρία θα είναι συνεχώς υπο φόρτιση σωστά?

Μπορώ με κάποιον τρόπο να έχω μια ειδοποίηση αν χαλάσει η μπαταρία?
Είναι καλή ιδέα το να βάλω μια ασφάλεια πχ (300-400ma εφόσον ποτέ δεν πιάνει τόσα ma κατά την λειτουργία του) ανάμεσα στην αντίσταση 16Ω και στην μπαταρία έτσι ώστε αν χαλάσει η μπαταρία και βραχυκυκλώσει να καεί η ασφάλεια και να μην λειτουργεί το κύκλωμα?

dalai
16-09-11, 16:48
δεν θα σε προστατευσει διστυχως γιατι η αντισταση 16R θα περιοριζει παντατο ρευμα στα (vin-Vbat)/16R=12-6/16=0,35 . XΧρειαζεται προστασια τασης me triac πριν την αντισταση 16R . Εχει μια ειδικη ονομασια. Αν δεν υποδειξει καποιος φορουμιτης μεχρι το βραδυ θα το δω απο το malvino και σοθ πω

FILMAN
16-09-11, 16:51
Mήπως εννοείς το "SCR crowbar"; Αυτό δεν είναι προστασία έναντι του βραχ/ματος της μπαταρίας αλλά προστασία υπέρτασης. Εδώ δεν χρειάζεται τίποτα απ' αυτά.

dalai
16-09-11, 23:36
Nai SCR crowbar προστασια χρειαζεσαι (αφου θελει προστασια απο υπερταση πανω στην μπαταρια)
στο σχεδιο που σου δινω ,δεν ξερω σε ποσυ ταση φτανει ο μετ/στης σου μετα την ανορθωση .Θεωρω ομως οτι ειναι πανω απο 10 βολτ.
Οταν λοιπον καει το 317 ,τοτε θα δωσει ταση πανω απο 7,5 .Θα αγει η ζενερ των 8 ή 9 βολτ, και να κλεισει κυκλωμα το TRIAC . Ετσι θα περασει ρευμα βραχυκυκλωματος μεσα απο το τριακ (οσο μπορει να παραγει ο μετ/στης σου π.χ. 2 Α ) και θα καει η ασφαλεια (μικροτερη της ανωτερης εντασης που δινει ο μετ/στης σου π.χ. 1 Α)
23587
Ειναι ομως υπερβολη να ξερεις.Το 317 δουλευει στο 10% της ισχυς του .Το μονο που μπορει να την πατησει ειναι η zener. αλλα μπορεις να την αγορασεις 0,5 ή 1 watt αμα φοβασε.

FILMAN
19-09-11, 13:05
Ειναι ομως υπερβολη να ξερεις.
Το είπες και μόνος σου!

jimacid
19-09-11, 14:57
Nai SCR crowbar προστασια χρειαζεσαι (αφου θελει προστασια απο υπερταση πανω στην μπαταρια)
στο σχεδιο που σου δινω ,δεν ξερω σε ποσυ ταση φτανει ο μετ/στης σου μετα την ανορθωση .Θεωρω ομως οτι ειναι πανω απο 10 βολτ.
Οταν λοιπον καει το 317 ,τοτε θα δωσει ταση πανω απο 7,5 .Θα αγει η ζενερ των 8 ή 9 βολτ, και να κλεισει κυκλωμα το TRIAC . Ετσι θα περασει ρευμα βραχυκυκλωματος μεσα απο το τριακ (οσο μπορει να παραγει ο μετ/στης σου π.χ. 2 Α ) και θα καει η ασφαλεια (μικροτερη της ανωτερης εντασης που δινει ο μετ/στης σου π.χ. 1 Α)
23587
Ειναι ομως υπερβολη να ξερεις.Το 317 δουλευει στο 10% της ισχυς του .Το μονο που μπορει να την πατησει ειναι η zener. αλλα μπορεις να την αγορασεις 0,5 ή 1 watt αμα φοβασε.

9.9v ειναι η ταση μετα την ανορθωση. Νταξει με τα ρευματα που εχω μετρησει δεν περιμενω σε καμια περιπτωση να καει το 317, εγω την ασφαλεια ειπα να την βαλω πιο πολυ για περιπτωση βραχυκυκλωματος η αν χαλασει η μπαταρια να μην σηκωνει 400ma στην εξοδο και δουλευει ετσι μερα νυχτα για μηνες ολοκληρους η ακομα και για χρονια. (γιατι απο την στιγμη που θα το τοποθετησω ενας θεος ξερει μετα ποτε θα το ξανα ελεγξω να δω πως τα παει.

σε προηγουμενο μηνυμα μου ειχες πει οτι η μπαταρια φορτιζει με τοσο λιγο ρευμα γιατι ειναι ετσι σχεδιασμενο το κυκλωμα σωστα?
εγω εβαλα την μπαταρια πανω στην εξοδο ενος σταθεροποιημενου τροφοδοτικου που εχω το οποιο μπορει να δωσει μεχρι 3A στην εξοδο του, το ρυθμισα στα 7,5v ακριβως και εβαλα και την 16Ω αντισταση σε σειρα με την μπαταρια για προστασια.
οταν λοιπον το εκανα αυτο το ρευμα φορτισης ητανε παλι περιπου 60ma. δηλαδη το ιδιο με το κυκλωμα που εφτιαξα.
για ποιον λογο γινεται αυτο? εφοσον αυτο ειναι ενα τροφοδοτικο, δεν ειναι φορτιστης μπαταριων που περιοριζει το ρευμα για την προστασια τους, δεν θα επρεπε στην εξοδο του να δωσει τα μεγιστα? δηλαδη κοντα στα 400ma λογο της 16Ω που του εβαλα σε σειρα με την μπαταρια?

FILMAN
19-09-11, 15:04
Η μπαταρία σου είναι μεταχειρισμένη;

dalai
19-09-11, 15:30
εγω εβαλα την μπαταρια πανω στην εξοδο ενος σταθεροποιημενου τροφοδοτικου που εχω το οποιο μπορει να δωσει μεχρι 3A στην εξοδο του, το ρυθμισα στα 7,5v ακριβως και εβαλα και την 16Ω αντισταση σε σειρα με την μπαταρια για προστασια.
οταν λοιπον το εκανα αυτο το ρευμα φορτισης ητανε παλι περιπου 60ma. δηλαδη το ιδιο με το κυκλωμα που εφτιαξα.
Ti ταση ειχε η μπαταρια πριν τη φορτιση ? και αυτο που ρωτησε ο filman

jimacid
19-09-11, 17:03
στα 6,2v ήταν η τάση αλλά παίζει να την δοκίμασα και σε ποιο χαμηλή τάση και πάλι πρέπει να έγινε το ίδιο. (δεν είμαι σίγουρος όμως γιατί έκανα πολλά πειράματα αυτές τις μέρες και τα έχω χάσει...)
μπορώ να το δοκιμάσω ξανά όμως, την αποφορτίζω μέχρι τα 5,8 και την ξανά βάζω στο τροφοδοτικό, δεν είναι πρόβλημα...

την μπαταρία την αγόρασα απο τον μουτσιουλη στην Δωδεκανήσου, υποτίθεται πως πρέπει να είναι καινούρια αλλά ούτε πόσο καιρό καθόταν στο μαγαζί ξέρω ούτε αν την έχει χρησιμοποιήσει κανείς....

jimacid
20-09-11, 03:56
Τελικά δεν χρειάστηκε να την αποφορτίσω γιατί αποφορτίστηκε απο μόνη της.
στις 4 το μεσημέρι ήταν στα 6.2v και τώρα στις 3 το βράδυ η μπαταρία είναι στα 5.78v (τις ενδιάμεσες ώρες η μπαταρία ήταν αποσυνδεμένη εντελώς απο το κύκλωμα. δεν υπήρχε τίποτα δηλαδή πάνω της για να καταναλώσει ρεύμα)
οπότε μιας και αποφορτίστηκε την έβαλα ξανα για φορτιση και πηρα αυτές τις τιμες.
με το κύκλωμα μου μέτρησα 65ma.
Με το τροφοδοτικό που έγραψα πριν και με την 16Ω αντίσταση σε σειρά μέτρησα 100ma ρευμα.

όσο πάει πιστεύω περισσότερο πως η μπαταρία είναι χαλασμένη....

plouf
20-09-11, 21:46
οι μπαταρίες μολυμβου ΔΕΝ πέφτουν τόσο γρήγορα χωρίς φορτίο (βασικά ΤΟΟΣΟ γρήγορα καμια δεν πεφτει) μήπως πρέπει να δοκιμάσεις άλλη ?
σίγουρα ειναι καινούργια-σε καλή κατάστασή ? (προφανως όχι)

dalai
21-09-11, 01:59
Οχι ,εγω εχω ιδια μπαταρια 6 μηνες στην ακρη και δεν ειχε χασει σχεδον τιποτε. Μαλλον ειναι χαλασμενη

jimacid
21-09-11, 02:59
υπάρχει κάποιος τρόπος να την κάνω να ζωντανέψει πάλι?
έχω διαβάσει για ηλεκτρικά σοκ που κάνουν σε τέτοιες μπαταρίες αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει κάτι στο να μην αποφορτίζει απο μόνη της.

υπάρχει κάτι που μπορώ να δοκιμάσω?
στο μαγαζί φυσικά μετά απο τόσο καιρό δεν πρόκειται να την δεχτούν πίσω....
βλακεία έκανα που την αγόρασα τόσο νωρίς απλά πέφτει λίγο μακριά η Δωδεκανήσου απο το σπίτι μου και δεν ήθελα να ξανά κατέβω μόνο για την μπαταρία...