PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασυρματος ανυχνευτης προβλημα ?



peripolo
12-08-11, 08:34
Καλημερα στην ομορφη παρεα είναι το πρωτο μου post αν και σας διαβαζω λιγο καιρο
Στο προβλημα μου τωρα
Αγορασα προσφατα ένα κιτ συναγερμου και συγκεκριμενα το Siemens sistony ic 60 ασυρματο η συσκευασια μεσα περιειχε την κεντρικη μοναδα μια μαγνητικη επαφη 2 ρανταρ υπερυθρων και ένα τηλεχειρηστηριο μεσα σε ένα κουτακι ειχε κατι αντιστασεις και 2 μαγνητακια το προβλημα μου είναι το εξεις εχω προγραμματισει κανονικα τα ρανταρ ή τουλαχιστον εστι νομιζω ενεργοποιω το συναργεμο αλλα για να ενεργοποιηθει το ρανταρ πρεπει να του βαλω διπλα του το μαγνητακι που εχει μεσα η συσκευασια πρεπει να το ερεθισω κατά καποιο τροπο μολις αναψει το led του ρανταρ μετα ανιχνευει κανονικα κινηση αλλα μετα από λιγο σταματαει να ανιχνευει πρεπει να του ξαναβαλω το μαγνητακι διπλα του να το ξαναερεθισω για να δουλεψει παλι και για λιγο μετα παλι τα ιδια τι γινεται πρεπει να εχω κολλειμενα παντα διπλα του ένα μαγνητακι ? δεν νπμιζω εάν ναι θα επρεπε η συσκευασια να ειχε 3 μαγνητακια καθως εχει 2 ρανταρ και 1 μαγνητικη επαφη η συσκευασια μεσα εχει 2 μαγνητακια εάν παλι δεν θελει το κάθε ρανταρ μαγνητακι και θελει μονο η μαγνητικη απαφη γιατι η συσκευασια μεσα εχει 2 μαγνητακια περιεργο δεν είναι ?
Βασιακα το προβλημα μου είναι πως ενώ ερεθιζω το ρανταρ μετα από λιγο σταματαει να ανιχνευει κινηση
Το ρανταρ είναι Siemens IR60W6-10/20

Σας επισυναπτω και το σχεδιο manual του ρανταρ που εχω βρει στο internet
Παρακαλω βοηθειστε με καθως δεν εχω και μεγαλη εμπειρια και γνωσεις
Σας ευχαρηστω εκ των προτέρων

plouf
12-08-11, 08:57
καλώς τον

προφανώς και αμα δεν έχεις γνώσεις έπρεπε να ζητήσεις απο κάποιο επαγγελματία να το εγκαταστήσει, τώρα δεν θα είσαι ποτε σίγουρος αν έκανες κάτι λαθος... και ειναι σύστημα ασφαλείας..

τωρα , αυτα τα προιόντα δεν τα γνωρίζω, αλλα πως κατάλαβες οτι δεν ανιχνευει κίνηση απο το LED του ρανταρ ?
σε πολλά ασύρματα το LED σταματάει να δείχνει μετά απο λίγο για εξοικονόμηση μπαταρίας.
η μονάδα πρέπει να έχει ένδειξη της ζώνης που είναι το ρανταρ και μόνο απο κει να κοιτάς (έτσι επιβαβαώνεις οτι και δουλευει αλλα και το προγραμμάτισες σωστά)

το θέμα με το μαγνητη μπορει να είναι κάποιο εσωτερικός διακόπτης.

peripolo
12-08-11, 09:06
φιλε plouf (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29738) ευχαρηστω για την απαντηση το γνωριζω πως μερικα ρανταρ μετα απο λιγο απενεργοποιειτε το led δεν το καταλαβα απο εκει αλλα ενω το συστημα ειναι σε κατασταση συναγερμου το ρανταρ δεν δουλευει ας πουμε τωρα που μιλαμε και ενω το εχω εγκαταστησει εδω και μια μερα το led δεν αναβει κανονικα δεν θα επρεπε να αναβει το led καθε φορα που βλεπει κινηση ασχετα με το εαν ειναι ενεργοποιημενος ο συναγερμος ή οχι

plouf
12-08-11, 09:17
ποιο ΛΕΔ ? πάνω στο ρανταρ ? οχι..
μόνο πάνω στη μονάδα..

το ΛΕΔ πάνω στα ενσυματα ρανταρ ανάβουν πάντα ναι.

βέβαι ανεξαρτήτως LED δοκίμασε να οπλίσεις το συναγερμό και να κουνηθείς μ,προστά απο το ρανταρ να δεις αν θα βαρέσει .. απλος και σίγουρος τρόπος :)

peripolo
12-08-11, 09:34
το ρανταρ ειναι ασυρματο και οχι ενσυρματο γενικα ολο το συστημα ειναι ασυρματο
ενεργοποιω το συναργεμο εαν ερεθισω οπως ελεγα ποιο πανω το ρανταρ με το μαγνητακι μετα δουλευει κανονικα για λιγο κανα λεπτο
με εντοπιζει αναβει το led κανονικα και δινει συναγερμο μετα απο κανα λεπτο ας ειναι ενεργοποιημενος ο συναγερμος δεν δινει τπτ θα πρεπει παλι να κανω με το μαγνητη για να δουλεψει παλι κανα λεπτο μυστηριο μου φενεται φιλε plouf (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29738) αν εχει εγκαταστησει κανεις το συγκεκριμενο συναγερμο θα μας βοηθουσε πιστευω το συστημα ιναι siemens sistony ic60 αληθεια ειναι καλος ?
αληθεια μηπως εχει κανεις βρει στο νετ το ενχειριδιο εγκαταστασεις στα ελληνικα μονο το ενχειριδιο χρησης εχω βρει στο σαιτ της siemens που δεν λει και πολλα ομως
σας ευχαρηστω και παλι

her
12-08-11, 09:51
Απλά μην βασίζεσαι στη ένδειξη του led. Το led μην το κοιτάς καθόλου γιατί όταν εντοπίζει κίνηση δεν ανάβει καθόλου για να εξοικονομήσει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ενέργεια από την μπαταρία. Μπορείς να πας το ραντάρ από εκεί που το αγόρασες για να σου το ελέγξουν.

peripolo
12-08-11, 10:00
μα μου κανει εντυπωση πως οταν βαζω στο πλαι του το μαγνητακι δουλευει κανονικα για κανα λεπτο μετα κανει μερικες γρηγορες αναλαμπες και μετα δεν δουλευει και δεν περνει σημα η μοναδα θελει ξανα μαγνητη

turist
12-08-11, 10:39
Στα περισσότερα σύρματα υπάρχει ένα jumperaki για δοκιμή το λεγόμενο walk test, κάνε πρώτα τις δοκιμές σου με αυτό και μετά βάλτο σε κατάσταση normal (πολλά μπαίνουν μόνα τους σε κατάσταση normal μετά από μερικά λεπτά). Ένα δεύτερο και πολύ σημαντικό είναι ότι στα περισσότερα ασύρματα από τη στιγμή που εντοπίσει κίνηση δεν ξανά εντοπίζει για 3-5 λεπτά για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας. Οπότε αν εντοπίσει κίνηση περίμενε κανένα πεντάλεπτο και ξανά δες το.

konstask
13-08-11, 00:36
Φίλε μου όταν βάζεις το μαγνητακι δίπλα στο radar ενεργοποιης το walk test του που είναι μόνο για έλεγχο ανίχνευσης κατα την εγκατάσταση τους. Το radar θέλει 4 λεπτά ηρεμίας μετά την τελευταία ανίχνευση κίνησης. Δηλαδή οπλιζεις τον συναγερμό, περιμένεις 4 λεπτά και μετά μπαίνεις στον χώρο ανίχνευσης του Ραντάρ για δοκιμή. Κατα την εκμάθηση του Ραντάρ στον πίνακα πιστευω να ενεργοποιησες το ταμπερ του Ραντάρ και όχι με το μαγνητακι ε?

picdev
13-08-11, 02:16
καλώς τον

προφανώς και αμα δεν έχεις γνώσεις έπρεπε να ζητήσεις απο κάποιο επαγγελματία να το εγκαταστήσει, τώρα δεν θα είσαι ποτε σίγουρος αν έκανες κάτι λαθος... και ειναι σύστημα ασφαλείας..

τωρα , αυτα τα προιόντα δεν τα γνωρίζω, αλλα πως κατάλαβες οτι δεν ανιχνευει κίνηση απο το LED του ρανταρ ?
σε πολλά ασύρματα το LED σταματάει να δείχνει μετά απο λίγο για εξοικονόμηση μπαταρίας.
η μονάδα πρέπει να έχει ένδειξη της ζώνης που είναι το ρανταρ και μόνο απο κει να κοιτάς (έτσι επιβαβαώνεις οτι και δουλευει αλλα και το προγραμμάτισες σωστά)

το θέμα με το μαγνητη μπορει να είναι κάποιο εσωτερικός διακόπτης.

συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά επειδή το βλέπω συχνά, δεν είναι λίγο άσχημο να λές αν δεν ξέρεις φώναξε κάποιον ειδικό?
το φορουμ έχει σκοπό την ανταλαγή απόψεων, γνώσεων πάνω σε τεχνικά θέματα, κάποιοι άνθρωποι είτε προτιμούν να μάθουν , είτε έχουν σαν χόμπι , είτε θέλουν να δοκιμάσουν να κάνουν κάτι μόνοι τους, απο εκεί και πέρα παίρνουν το ρίσκο τους αν θα δουλέψει ο συναγερμός ή όχι.
Σε άλλο φορουμ που βοηθούσα αρκετά σε ερωτήσεις για βλάβες Η/Υ δεν έγραψα ποτέ πήγαινε στο τεχνικό, άμα θέλει ο άλλος ξέρει που θα βρει τεχνικό να πάει το pc του

peripolo
14-08-11, 18:34
Φίλε μου όταν βάζεις το μαγνητακι δίπλα στο radar ενεργοποιης το walk test του που είναι μόνο για έλεγχο ανίχνευσης κατα την εγκατάσταση τους. Το radar θέλει 4 λεπτά ηρεμίας μετά την τελευταία ανίχνευση κίνησης. Δηλαδή οπλιζεις τον συναγερμό, περιμένεις 4 λεπτά και μετά μπαίνεις στον χώρο ανίχνευσης του Ραντάρ για δοκιμή. Κατα την εκμάθηση του Ραντάρ στον πίνακα πιστευω να ενεργοποιησες το ταμπερ του Ραντάρ και όχι με το μαγνητακι ε?

τελικα αυτο ηταν το λαθος μου το ενεργοποιουσα με το μαγνητακι και οχι με το ταμπερ σε ευχαρηστω πολλυ
την μαγνητικη παγιδα πως την ενεργοποιω απο το ταμπερ ή απο το μαγνητακι ?