PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση σειρηνας SATEL SP-4002 σε SIEMENS SISTONY IC60



peripolo
15-08-11, 19:06
Καλησπερα ηρθε λοιπον η ωρα να συνδεσω την σειρηνα στον συναγερμο η σειρηνα είναι
Η satel sp-4002 και ο συναγερμος είναι ο Siemens sistony ic60w-10 τα αγορασα από γνωστο ηλεκτρονικο καταστημα οπου μου ειπαν να αγορασω και το σχετικο καλωδιο ένα καλωδιο συναγερμου 4χ0,22
Λοιπον το καλωδιο εχει μεσα ένα καλωδιακι κοκκινο ένα μαυρο ένα κιτρινο και ένα μπλε
Και μου ειπαν το κοκκινο είναι το +12volt το μαυρο είναι το GND και το STA με το STO το
Βραχυκυκλωνω και παω ένα καλωδιο στο κεντρο στην κλεμα αριστερα (NC)
Τα κανω αυτά που μου ειπαν αλλα δεν μου χτυπαει η σειρηνα πειραματιζωμαι με τους βραχυκλυκλωτηρες που εχει και το μονο που καταφερνω είναι όταν βγαζω τα καλωδια από την τροφοδοσια να χτυπα η σειρηνα όταν δινει συναγερμο δεν χτυπα προφανως καπου στους βραχυκυκλωτηρες κανω κατι λαθος μπορειτε σας παρακαλω να με βοηθεισετε καταρχην εάν η συνδεσμολογια είναι η σωστη εάν το καλωδιο είναι το σωστο και ποιους βραχυκυκλωτηρες πρεπει να αφαιρεσω και ποιους όχι
Εχω απομονωσει και τα σχεδια τα οποια σας στελνω να τα δειτε πιστευω για εσας είναι ένα λεπτο δουλεια να τα κοιταξετε και να μου πειτε
Σας ευχαρηστω εκ των πρωτερων

peripolo
17-08-11, 17:07
καλησπερα παιδια θα μπορουσε να με βοηθειση καποιος με το παραπανω προβλημα ?
σας ευχαρηστω εκ των πρωτερων

peripolo
22-08-11, 09:27
καλημερα καμια βοηθεια και σε μενα !!!!!!! :saad::saad::saad:

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
22-08-11, 11:29
Καλημέρα. Προφανώς πρέπει να συνδέσεις κάτι στον ακροδέκτη C που είναι το common του ρελε. Μάλλον μια έξοδο. Ρώτησέ τους. Αλλιώς είναι στον "αέρα" η σύνδεση.

mlidakis
15-02-12, 16:52
Γειά σας παιδιά

Εργάζομαι στην αντιπροσωπεία της SATEL στην Ελλάδα στην εταιρεία ΙΝΤΕΡΤΕΚ ΑΕ και μπορείτε καταρχήν να επικοινωνήσετε μαζί μου στο 210.9692381 για οποιαδήποτε τεχνική πληροφορία σχετικά με την SATEL.
Όσον αφορά την σειρήνα SP-4002 αυτή μπορεί να δουλέψει και με συνδεσμολογία NC και ΝΟ και με παροχή 12V ανάλογα με την επιλογή που κάνουμε στα jumpers PLA για τον ήχο και PLO για την οπτική ένδειξη (τον φάρο).
Λάβετε όμως υπόψην σας ότι η σειρήνα έχει προγραμματισθεί να δουλεύει μετά απο 40 περίπου δευτερόλεπτα αφού συνδέσουμε την τροφοδοσία για πρώτη φορά ώστε να δώσει χρόνο στον εγκαταστάτη κατά την εγκατάσταση να κάνει την σύνδεση χωρίς να χτυπήσει και του πάρει τα αυτιά.

Μάνος Λυδάκης
210.9692381
mlidakis@yahoo.gr

peripolo
15-02-12, 18:22
Γειά σας παιδιά

Εργάζομαι στην αντιπροσωπεία της SATEL στην Ελλάδα στην εταιρεία ΙΝΤΕΡΤΕΚ ΑΕ και μπορείτε καταρχήν να επικοινωνήσετε μαζί μου στο 210.9692381 για οποιαδήποτε τεχνική πληροφορία σχετικά με την SATEL.
Όσον αφορά την σειρήνα SP-4002 αυτή μπορεί να δουλέψει και με συνδεσμολογία NC και ΝΟ και με παροχή 12V ανάλογα με την επιλογή που κάνουμε στα jumpers PLA για τον ήχο και PLO για την οπτική ένδειξη (τον φάρο).
Λάβετε όμως υπόψην σας ότι η σειρήνα έχει προγραμματισθεί να δουλεύει μετά απο 40 περίπου δευτερόλεπτα αφού συνδέσουμε την τροφοδοσία για πρώτη φορά ώστε να δώσει χρόνο στον εγκαταστάτη κατά την εγκατάσταση να κάνει την σύνδεση χωρίς να χτυπήσει και του πάρει τα αυτιά.

Μάνος Λυδάκης
210.9692381
mlidakis@yahoo.gr

σε ευχαρηστω για την απαντηση σου σε παρακαλω ομως μπορεις να μου πεις ακριβως πως να γινει η συνδεση που πρεπει να παει το καθε καλωδιο τα σχεδια θα τα δεις στο πρωτο ποστ που τα εχω συννημενα δλδ το κοκκινο εκει το μαυρο εκει κοκ τα jumpers για να δουλευει ο φαρος πχ πρεπει να ειναι επανω τα μαυρα καπακια ? εχω φτασει στο σημειο να λεω οτι εχει προβλημα η σειρηνα σε παρακαλω βοηθεισε με σε ευχαρηστω εκ των πρωτερων

stam1982
15-02-12, 21:51
καλησπέρα σύνεδεσε το κίτρινο μπλε απο την μεριά του πίνακα στο nc και στη σειρήνα στο sta sto(δεν έχει σημασία ποίο θα πάει που).
Τοποθέτησε τα τζαμπεράκια pla - plo

mlidakis
16-02-12, 12:43
Κάνε την παρακάτω συνδεσμολογία με τα jumpers έτσι όπως φαίνονται , μετά απο την πρώτη σύνδεση περίμενε 40 δευτερόλεπτα και μετά δοκίμασε, θα δουλέψει!
Μάνος (mlidakis@yahoo.gr)


29311