PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση DVR με το διαδίκτυο.



Παπαδόπουλος Χαράλαμπος
15-08-11, 21:06
Έχω ένα DVR 8 κανάλια και θέλω να το συνδέσω στο διαδίκτυο ώστε να μπορώ να βλέπω απο έναν υπολογιστή ασύρματο τις κάμερες που έχω συνδεδεμένες πάνω στο DVR. Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει στην σύνδεση γιατί απο τις οδηγείες χρήσεως άκρη δεν βγάζω???


Με εκτίμηση,
Βασίλης

ds electronics
15-08-11, 22:58
Δώσε μοντελο καταγραφικού γιατί καθενα απο αυτά χρησιμοποιή διαφορες πόρτες εκτός της 80 όπου είναι βασική σε όλα.

Παπαδόπουλος Χαράλαμπος
21-08-11, 14:38
HW-SVR7200 Series παραπάνω πληροφορίες http://www.cctvhw.com/english/viewproducts.php?id=156#function. Είσαι τεχνικός γνωριζείς απο συστήματα ασφαλείας?

picdev
21-08-11, 17:24
λογικά για να έχεις πρόσβαση μέσω internet
θα πρέπει με το router σου να γραφτείς σε μία υπηρεσία dynamic DNS (DDNS) , ωστέ όταν αλλάζει η ip σου να έχεις ένα σταθερό domain,
μπορεί βέβαια υποστηρίζει αυτή την λειτουργία και το καταγραφικό, υπάρχει manual?
Εκτός αν έχεις ontelecom που έχεις πάντα σταθερή ip.
Λογικά θα χρειάζεται και να ανοίξεις κάποια πόρτα στο router

picdev
21-08-11, 18:06
για να σου δώσω να καταλάβεις τι είναι το DDNS

Κάθε modem-router που έχει προσβαση στο internet ,έχει μία μοναδική ταυτότητα-νουμερο την WAN IP
Για να συνδεθείς εσύ στο καταγραφικό σου πρέπει να ξέρεις αυτό το νούμερο
στους περισσότερους παρώχους ιντερνετ αυτή η IP αλλάζει κάθε φορά που κλείνεις το router ή κάθε φορά που αποσυνδέεσαι
και εκεί είναι το πρόβλημα με το καταγραφικό σου, ότι δεν ξέρεις κάθε φορα την WAN IP
Αυτό το πρόβλημα το λύνει η υπηρεσία DDNS, ανοιγείς ένα λογαριασμό σε μία εταιρεία που παρέχει την υπηρεσία,αυτή σου δίνει ενα domain name ,πχ hlektronika.gr
μετά πας στο καταγραφικό σου και βάζεις το user name kai password που έχεις φτιάξει.
Τωρα κάθε φορά που αλλάζει h WAN IP το καταγραφικό στέλνει σε αυτό το site που έχεις γραφτει την νέα wan IP,
εσυ δηλαδή συνδέεσαι με το domain που εχεις φτιαξει στον server της εταιρείας DDNS και αυτή σε κατευθύνει αυτόματα στην WAN IP του montem router σου ή του καταγραφικού.

To άλλο σκέλος της ρύθμισης είναι να ανοιξείς κάποια πόρτα στο router σου

Παπαδόπουλος Χαράλαμπος
22-08-11, 10:46
Δηλαδή για να μπορώ να βλέπω τις κάμερές μου απο έναν υπολογιστή θα πρέπει πρώτα να κατοχυρώσω μια ιστοσελίδα στο όνομά μου όπου θα την συνδέσω με το IP του DVR και μετά θα βλέπω τις κάμερες απο εκεί? Πάντως το IP του υπολογιστή μου το έχω.

picdev
22-08-11, 13:38
Μην μπερδεύεις την IP του υπολογιστή σου στο τοπικό δίκτυο και με την WAN IP, η μία είναι για εσωτερική χρήση εντώς τοπικού δικτύου και η άλλη για την μεταφορά δεδομένων μέσω internet, τη WAN IP σου μπορείς να τη δείς απο κάποιο site ή απο το router σου.

Xονδρικά αυτό γίνεται με το DDNS κατοχυρώνεις ένα domain , και το καταγραφικό ενημερώνει το domain για τη WAN IP που έχει,
έτσι πατόντας το domain , η υπηρεσία σε ανακτευθύνει στη wan IP που έχει εκείνη τη στιγμη.
Δεν είναι τίποτα σπουδαίο μία εγγραφή κάνεις, αλλά πρέπει να δεις απο το manual (αν μπορείς ανέβασε το) ποια site-εταιρείες DDNS υποστηρίζει,
εμένα πχ το router μου υποστηρίζει το DynDns.com το tzo.com κτλ μπαίνεις εκεί και κάνεις εγραφή, μετά πας στο καταγραφικό και βάζεις το user name και password που έχεις βάλει στο site DDNS, και όλα γίνονται αυτόματα.

Το επόμενο που πρέπει να κάνεις ειναι να κατευθύνεις τα δεδομένα απο το router στο καταγραφικό, γιατί η WAN IP είναι μία ip για όλους τους υπολογιστές που έχεις συνδεμένους στο modem σου.
Αυτό κάνεις με το PORT FORWARD, λες το router οτι τα δεδομένα για αυτή τη πόρτα θα τα στείλεις στη ταδε ip του τοπικού δικτύου,που αυτή η ip είναι η ip που έχει το καταγραφικό σου στο τοπικό δίκτυο( είναι σαν τον υπολογιστή σου).
Το manual λέει σε ποια πόρτα "ακούει" το καταγραφικό ή μπορεί να την ορίζεις εσύ.
Επίσης πρέπει να ορίσεις στατική τοπική ip στο καταγραφικό ωστέ να μην αλλάζει κάθε φορά που ανοιγοκλείνει, και να γίνει και σωστά το port forward,
αν αλλάζει η τοπική ip πως θα ξέρει το router σε ποια ip θα στέλνει τα δεδομένα?

Παπαδόπουλος Χαράλαμπος
24-08-11, 08:59
Α.....εντάξει το βρήκα κανένα πρόβλημα ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!!