PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγη μπαταριας σε renault senic 2007 προβλημαααααααααα....



ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
19-08-11, 15:49
γεια σας
θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος να μου πει γιατι μολις αλλαξα μονος μου την μπαταρια στο senic μου ολα πηγαν καλα αλλα μολις κατεβασα το παραθυρο αυτο κατεβηκε λιγο και σταματησε ξαναπατησα και κατεβηκε παλι λιγο και ξανα ξανα ξανα και πατησα 10 φορες μεχρι που να κατεβει το ιδιο και στο ανεβασμα και μετα καταλαβα οτι ολα τα παραθυρα επιρεαστηκαν απο αυτο ξερει κανεις να μου πει τι να κανω???? πως θα επανελθουν......

selectronic
19-08-11, 17:14
Το αν όταν πατάς τον διακόπτη θα κατεβάζει το παράθυρο μέχρι τέρμα ή θα κατεβαίνει για όση ώρα κρατάς πατημένο τον διακόπτη, ελέγχετε από τον εγκέφαλο στο δικό σου αμάξι. Για το μοντέλο 2007 δεν ξέρω, αλλά βρήκα κάποιον που είχε το ίδιο θέμα με μοντέλο 2004:

“ wind the window to the bottom and hold the button for about 5 seconds. Then wind to the top and lift the button for about 5 seconds. Do this for each window in turn”

agis68
19-08-11, 22:32
εχω το Scenic 1.6 97 μοντελλο εχει κανει 172.300 Κμ χωρις προβλημα. Ελλειψα για λιγο το χειμωνα εξωτερικο και εμεινε η μπατ αφορτιστη. Οταν τη φορτισα γιατι ειναι καινουργια αγορασμενη το φθινοπωρο....ολα καλα μεχρι που ακουσα ενα μοτερ κολλημενο. Βγαζοντας ασφαλειες ηταν το μοτερ που κλεινει τα κλαπετα και τα ανοιγει στο καλοριφερ/ αιρκοντισιον.....ειναι συνεχεια ενα κρρρρρρρρρρρ....που ποτε ποτε σβηνει αλλα ειναι λιγο ενοχλητικο σε χαμηλες ταχυτητες.αλλα εχω και και ψύξη και θερμαση κανονικα απλα δεν μπορει να φερει αερα απο εξω για ανανεωση....επισκευη κοστιζει 130 ευρω οοποτε και εγω το αφησα γιατι τωρα δεν ειναι καιροι για τετοια...πιος ξερει γιατι εγινε....Παντως σε φορουμ εξωτερικου για το αμαξι που συμμετεχω μου ανέφεραν οτι αν εχει πεσει εντελως η μπαταρία ωστε να μη ξεκινα μιζα αλλα ακομη και να ανοιγει με το κλειδι και οχι με το κοντρολ υπερυθρων τοτε δυναται λογο ξαφνικου ανεβασμενου βολταζ απο τη νεα/ ή φορτισμενη μπαταρια να βγάλει μικρες βλάβες στα ηλεκτρονικα ειτε που διαρθωνονται απο μονες τους ειτε οχι...σε φιλο γαλλο απο το φορυμ το ξενο που σας λέω του κολλησε ο σενσορας θερμαινομενου καθισματος οδηγου.....ετσι χειμωνα καλοκαιρι ειχε μονο θερμανση μεταβλητη μεν αλλα μονο αυτη.....μετα μου ειπε απο ενα ταξίδι οπου πατησε αποτομα φρενο επανηλθε κανονικα και τωρα λεει δεν το ξανακανε και δουλεύει μια χαρα....ειναι οτι κατσει με τα πολύπλοκα ηλεκτρονικα.....ενας αλλος μου ειπε πως καθε φορα που αλλαζει μπαταρια βάζει μια αντισταση 220ΚΟΜ για μεχρι να παρει μπροστα πρωτη φορα....μετα τη βγαζει και ολα καλα....

kaptenlouna
20-08-11, 11:25
Οπως λέει πιο πάνω ο Γιάννης ειναι θέμα εγκεφάλου.Ξαναβγάλε τον πόλο της μπαταρίας σου για τουλάχιστον μιση ώρα.

mike_gr
20-08-11, 13:31
“ wind the window to the bottom and hold the button for about 5 seconds. Then wind to the top and lift the button for about 5 seconds. Do this for each window in turn”[/QUOTE]

κανε αυτο και θα εισαι οκ

marioulinos
24-08-11, 19:14
κλεισε τα και κρατα το διακοπτη για μερικα δευτερολεπτα.
θα φτιαξουν.

ΣΩΤΗΡΗΣ ΤΡΙΚΛΑΑ
25-08-11, 02:55
ευχαριστω παιδια ολα οκ..

lifeowner
25-08-11, 03:49
πως λυθηκε?

stafidas
29-09-11, 22:39
Παιδιά είναι πολύ απλό το θέμα. Το είχα κι εγώ όταν άλλαξα μπαταρία στο δικό μου.
Πρέπει να τερματίσεις πάνω τα παραθυρα, και μετά να ξαναπατήσεις άλλη μία πάνω. Ετσι βρίσκει το πάνω όριο ο εγκέφαλος και μετά τα παράθυρα δουλεύουν κανονικά.

xsterg
01-10-11, 14:18
ακριβως το ιδιο εσχυει και σε ford focus. μετα την αλλαγη της μπαταριας χρειαζεται αυτη η διαδικασια που αλλωστε περιγραφεται και στο βιβλιο του αυτοκινητου.

Sakan89
01-10-11, 16:09
Έτσι ακριβώς είναι το κατεβάζεις τέρμα κάτω κρατάς πατημένο το κουμπί για 10 δευτερόλεπτα ύστερα το ανεβάζεις πάλι πάνω ξανακρατάς πάλι για 10 δευτερόλεπτα και το παράθυρο είναι τζιτζιλόνι κάνει εκμάθηση ο εγκέφαλος για να δεί που τερματίζουν τα παράθυρα φυσιολογικό είναι αυτό που έπαθες γιατί έβγαλες την μπαταρία και σβήστηκε η μνήμη , για αυτό στα καινούργια αυτοκίνητα υπάρχουν 2 μπαταρίες μία η κεντρική και άλλη μια η οποία υπάρχει για να υποστηρίζει τα υποσυστήματα σε περίπτωση που πάθει κάτι η πρώτη .