PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με όργανο βενζίνης



gt1
20-08-11, 00:32
Καλησπέρα σε όλους έχω ένα fiat punto του 95'' το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής, όταν στρίβω αριστερά ο δείκτης την βενζίνης ανεβαίνει και όταν στρίβω δεξιά κατεβαίνει αρκετά αν έχω πχ 15 λίτρα σε μία δεξιά στροφή θα ανάψει το λαμπάκι. Σε ηλεκτρονικούς αυτοκινήτων που το πήγα μου είπαν ότι όλα τα παλιά punto έχουν αυτό το πρόβλημα και δεν γίνετε να διορθωθεί. Εσείς τι γνώμη έχετε?

Gant
20-08-11, 01:04
Τί μου θυμισες τώρα. Κλασσικό σύμπτωμα στα πουντάκια. Έχει πιθανόν να κάνει με το γεγονός ότι ο αισθητήρας όγκου του καυσίμου βρίσκεται δεξιά.
Προσωπικά δεν το είδα ποτέ ως πρόβλημα, αλλά ώς ένα χαριτωμένο μετρητή G πλάγιας επιτάχυνσης :lool: :biggrin:

takisegio
20-08-11, 01:26
και στα κορσακια υπαρχει αυτο το προβλημαπως και στο cicuecento,ενος φιλου λυσαμε το καντραν και κατι εξαρτημα του αλλαξα στο πλακετακι που εχει -πανε ομως χρονια και δεν θυμαμαι.

agis68
20-08-11, 03:44
εγω θα αλλαζα σενσορα....βεβαια ετσι που το θετεις το προβλημα μολις εχεις αναφερει μια τελεια ιδεα με κλινομετρο και ειδοποιηση σε θεματα σεισμων πχ.....ειτε πολυ χρησιμο σε τζιπ, κοτερα κλπ....αλλα βασικα επειδη ναι δινει ιδεες αλλα εχεις ενα σοβαρο προβλημα με το αυτοκινητακι σου θα δοκιμαζα να αλλαξω αισθητηρα....αν ψαξεις στο Ebay κατι θα βρεις...http://www.youtube.com/watch?v=0ZgPOo2VgNo εχει λυσει το προβλημα και εδω ενα φορουμ σχετικο με το θεμα σου....καλη τυχη

gt1
20-08-11, 23:52
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις θα ήθελα όμως κατι πιο σίγουρο απο κάποιον που έχει λύσει το πρόβλημα για να μην ξηλώσω το μισό αυτοκίνητο εγω προς το παρών εχω αλλάξει καντραν και το προβλημα δεν λύθηκε δεν ειμαι όμως σίγουρος γιατι έβαλα μεταχειρισμένο.

takisegio
21-08-11, 01:56
ελεγξε και το πλωτηρα στη αντλια βενζινης οπωσ σου δειχνει το βιντεο που ειπε ο Αγης.αν θελεις λυσε το παλιο καντραν κια ανεβασε φωτο

selectronic
21-08-11, 10:53
Η δικιά μου γνώμη είναι ότι δεν φταίει το καντράν, και την βασίζω στο βίντεο που έβαλε ο agis68. Η βλάβη που δείχνει το βίντεο εξηγεί τα συμπτώματα που έχει το punto του φίλου gt1.

xrhstos1978
23-08-11, 13:15
το φλοτερ εχει προβλημα

takisegio
23-08-11, 16:12
ας ανοιξει την αντλια να δουμε τι γινεται