PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορτιστης-ρυθμιστης Φ/Β.



Αποστόλης1
29-08-11, 13:20
Σκέπτομαι να αγοράσω ένα, αλλά για την ώρα να τον χρησιμοποιήσω μόνο για φόρτιση μπαταρίας μέσω τροφοδοτικού. Έχει λειτουργία νύχτας, οπότε θα αντικαταστήσω τον αισθητήρα με σταθερή αντ/ση.
Επειδή όμως βλέπω σε μερικούς να γράφουν μόνο για Φ/Β θα ήθελα τη γνώμη/εμπειρία σας, μήπως παίζει κάτι που μου διαφεύγει.

taxideytis
29-08-11, 18:44
τα φωτοβολταικά πχ στα 12 volt βγάζουν απο 0 έως και καμιά φορά 20 volt. Ο ρυθμιστής Φ/Β σκοπό έχει να δίνει ρευμα (ανάλογα με τον τύπο της μπαταρίας) απο πες 11 μέχρι 14. Σε amper ανάλογα τα πάνελ. Τώρα απο τροφοδοτικό τι να σου πώ. Αφού έχεις 220 δεν πάιρνεις καλύτερα ένα φθηνό φορτιστή μπαταριών και να ξεμπερδευεις; Αλλά και πάλι πόσα αμπερώρια είναι οι μπαταρίες σου...αλλά αυτό που λές πρώτη φορά το ακούω...

-nikos-
29-08-11, 19:21
, μήπως παίζει κάτι που μου διαφεύγει.

ειναι αυτο που ''σακουλεβω'' αυτο τον καιρο,,,,
εκτος απο αυτα που ειναι ΜΟΝΟ για φοτοβολταικα ειναι και αυτα που συνδεωνται στο δυκτιο
που ειναι και πανακριβα.

taxideytis
29-08-11, 21:24
μισό Νικο... τα διασυνδεδεμένα δεν έχουν ρυθμιστές φόρτισης. Τι να τον κάνουν; Μόνο inverter. παίρνουν 300+ συνεχές, DC, το φτιάχνουν AC, στα 220 kai το στέλνουν στο δίκτυο...τι σακκουλέυεις;

Damiano
29-08-11, 22:11
Σκέπτομαι να αγοράσω ένα, αλλά για την ώρα να τον χρησιμοποιήσω μόνο για φόρτιση μπαταρίας μέσω τροφοδοτικού. Έχει λειτουργία νύχτας, οπότε θα αντικαταστήσω τον αισθητήρα με σταθερή αντ/ση.
Επειδή όμως βλέπω σε μερικούς να γράφουν μόνο για Φ/Β θα ήθελα τη γνώμη/εμπειρία σας, μήπως παίζει κάτι που μου διαφεύγει.

Τα φωτοβολταϊκά λειτουργούν σαν πηγές ρεύματος.
Οι μπαταρίες μολύβδου, που χρησιμοποιούνται κατά κανόνα, φορτίζονται με έλεγχο της τάσης.
Ένας απλός και φθηνός τρόπος για τη ρύθμιση της τάσης, έχοντας πηγή ρεύματος, είναι το "ελεγχόμενο βραχυκύκλωμα".

Βραχυκύκλωμα σε πηγή ρεύματος σημαίνει μηδενική ισχύ.

Αν εφαρμοστεί σε πηγή τάσης θα δημιουργήσει προβλήματα. Βραχυκύκλωμα σε πηγή τάσης σημαίνει μέγιστη ισχύ (που καταναλώνεται μέσα στην πηγή).

Αποστόλης1
29-08-11, 23:44
Κων/νε το πρόβλημα είναι ότι η μπαταρία θα τροφοδοτεί εξωτερικό φωτισμό, οπότε θέλω και ελεγχόμενη εκφόρτιση μπαταρίας και τα 230 θα τα δίνω περιστασιακά για φόρτιση.

Νίκο αφού το "σακουλεύεις" δεν το ξεφουρνίζεις.

Αποστόλης1
29-08-11, 23:57
Δαμιανέ, με προβληματίζεις(!) και αυτές τις μέρες έχω αρκετές σκοτούρες.
Αν έχεις στο νου σου κάτι συγκεκριμένο σε αυτό που σκέπτομαι πές το.
Επίσης δεν ξέρω τι αλλαγές στη λειτουργία μπορεί να κάνει η λειτουργία μέρας/νύχτας πχ να ξεκινάει η λειτουργία ελέγχου εκφόρτισης, αυτό που ονομάζεις ελεγχόμενο βραχυκύκλωμα ή κάτι άλλο.

Όσο αφορά το βραχ/μα πιστεύω ότι και στις δυο περιπτώσεις η ισχύς θα καταναλωθεί στις εσωτερικές αντ/σεις, απλά στη μια περίπτωση η r είναι πολυ μεγάλη και στην άλλη μικρή.

Damiano
30-08-11, 00:25
Λέω, απλά, ότι αν συνδέσεις έναν τέτοιο φορτιστή, στην έξοδο ενός "κανονικού" τροφοδοτικού (τάσεως), θα έχεις πρόβλημα (το τροφοδοτικό μεγαλύτερο!).

Ο έλεγχος προστασίας από πλήρη εκφόρτιση (αν υπάρχει) λειτουργεί … όλο το εικοσιτετράωρο, δεν επηρεάζεται από το φως. Αν η τάση της μπαταρίας "πέσει" κάτω από ένα όριο, αποσυνδέει το φορτίο.

Η "λειτουργία νύχτας" τι είναι; Έχεις καμιά πληροφορία;

Όταν ξεμπλέξεις από τις σκοτούρες, εύχομαι γρήγορα, ρίξε μια ματιά να φρεσκάρεις τις γνώσεις σου περί πηγών.
Επίσης, αν αυτό που θέλεις είναι κάτι μικρό, ξεφύλλισε τα παλιά τεύχη του "ΕΛΕΚΤΟΡ", θα βρεις πληροφορίες και ίσως και κύκλωμα που να σου κάνει.

-nikos-
30-08-11, 09:03
.

Νίκο αφού το "σακουλεύεις" δεν το ξεφουρνίζεις.

ολα στην ωρα τους.....εχω ηδη ανεβασει στο θεμα ''δυο μετασχηματιστες παραλληλα'' κατι σχετικο
που ομως δεν νωμιζω οτι σε ενδιαφερει αλλα ετιμαζω με ενα φιλο μου μια κατασκευη
pus-pul δυασυνδεωμενου που θα σε ενδιαφερει σιγουρα.
μετα τις δωκιμες θα ανεβασω και το σχηματικο,υπομονη.

taxideytis
30-08-11, 11:04
ok κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις...Δεν γνωρίζω πως λειτουργεί το τροφοδοτικό ...εσωτερικά. Αλλά πάρε ένα φορτιστή μπαταριών, όσο πιο πολλά amper βρείς, ή έχεις, και μετά βάλε τον ρυθμιστή φόρτισης. Αλλά δεν νομίζω να λειτουργεί η λειτουργία νύκτας διότι αυτό έχει να κάνει με το φώς που πέφτει στα φωτοβολταικά..η λειτουργία νύκτας Δαμιανέ έιναι το επιπλέον που έχουν μερικοί ρυθμιστές φόρτισης Φ/Β, να κόβουν το ρευμα οταν προσπίπτει φώς στα πάνελ, και να παρε΄χουν ρευμα, μόλις παύσει το φως στα πάνελ, μόλις σκοτεινιάσει δηλαδή..έτσι ανάβεις και σβήνεις φώτα με το σκοτάδι...

Αποστόλης1
30-08-11, 21:27
Δαμιανέ, όσον αφορά το τροφοδοτικό δε νομίζω να υπάρχει θέμα (απλό 13ν, αν τραβήξει όλο το διαθέσιμο ρεύμα, θα πέσει η τάση στο όριο του φορτιστή)


Νίκο έριξα μια ματιά αλλά είναι άλλο ένα ...3055, κοντά 200 ποστ. Όταν βρω λίγο χρόνο θα το δω.

Κων/νε μάλλον έχεις δίκιο για το φωτοκύτταρο, αυτό δεν το είχα σκεφτεί.

Damiano
30-08-11, 21:54
... ...η λειτουργία νύκτας Δαμιανέ έιναι το επιπλέον που έχουν μερικοί ρυθμιστές φόρτισης Φ/Β, να κόβουν το ρευμα οταν προσπίπτει φώς στα πάνελ, και να παρε΄χουν ρευμα, μόλις παύσει το φως στα πάνελ, μόλις σκοτεινιάσει δηλαδή..έτσι ανάβεις και σβήνεις φώτα με το σκοτάδι...

Να υποθέσω ότι υπάρχει ξεχωριστή έξοδος, μόνο για φώτα; Γιατί αν έχεις συνδέσει ψυγείο ...
Εκτός αν προοορίζονται για κύκλωμα φωτισμού αποκλειστικά.

Damiano
30-08-11, 22:19
Δαμιανέ, όσον αφορά το τροφοδοτικό δε νομίζω να υπάρχει θέμα (απλό 13ν, αν τραβήξει όλο το διαθέσιμο ρεύμα, θα πέσει η τάση στο όριο του φορτιστή)
... ...

1) εδώ θέλεις (υποθέτοντας μπαταρία μολύβδου 12V) όταν "τραβάς" ρεύμα να ... ανεβαίνει η τάση, για να φορτίζει η μπαταρία.
2) αν "τραβήξεις" " όλο το "διαθέσιμο ρεύμα" από ένα τροφοδοτικό, τότε, το τι θα γίνει, εξαρτάται από το τροφοδοτικό:
- αν ασφαλίζεται με ασφάλεια, θα ... καεί η ασφάλεια
- αν προστατεύεται με περιορισμό ρεύματος (μέσω τάσης), θα ζεαταίνεται (όσο ... χρειάζεται) και υπάρχει η πιθανότητα να "σκάσουν" πυκνωτές εξόδου (λόγω παλμικής λειτουργίας)
- αν δεν προστατεύεται, θα ... πάει απροστάτευτο!

- αν ... εκείνο, τότε το ...άλλο
- αν ... έτσι, τότε ... αλλιώς

Οι φορτιστές, που αναφέρομαι, κάνουν "ρύθμιση" τάσης βραχυκυκλώνοντας περιοδικά το φωτοβολταϊκό, στηριζόμενοι στη χημική ¨αδράνεια της μπαταρίας.

Αποστόλης1
31-08-11, 10:12
Η λειτουργία νύκτας βλέπω ότι είναι προγραμματιζόμενη, φυσικά μια δεύτερη έξοδος φορτίου θα ήταν χρήσιμη, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις(συνήθως).

Όσο για να γίνει ταλαντωτης δεν το βλέπω, μάλλον κάπου θα ισορροπήσει.

taxideytis
31-08-11, 15:50
Λοιπόν...η έξοδος απο τους ρυθμιστές φόρτισης ε έιναι όσα amper έιναι και ο φορτιστής...βασικά στον φορτιστή συνδέεις μόνο φώτα...τα λοιπά, inverter etc κατα κανόνα στις μπαταρίες...

-nikos-
31-08-11, 17:26
εδω μια φωτογραφια που περιγραφει γλαφυρα τον τροπο συνδεσης φωτοβολταικων και φορτιου.
23057
απο τον ριθμηστη φωρτισης στην μπαταρια
απο την μπαταρια στο ινβερτερ
και απο το ινβερτερ στο φωρτιο

taxideytis
31-08-11, 19:09
23061σιγά την γλαφυρή εικόνα....:lool: πάρε μια γλαφυρή εικόνα...:001_tt2:

genesis
01-09-11, 22:26
:shock::shock::shock:
Κώστα, καμιά ασφάλεια έχει πουθενά?
Το είδα και τρόμαξα!!!

Καλό μήνα σε όλους :001_cool:

lepouras
02-09-11, 00:24
23124 ότι έχει, έχει ασφάλειες. αλλά πάρτε και μια ακομα πιο γλαφυρή. μόνο τις μπαταρίες:001_tt2:

Αποστόλης1
04-09-11, 14:44
23203
Δαμιανέ μάλλον εννοείς ΜΡΡΤ, στην αρχική εκκίνηση ανιχνεύει το μέγιστο σημείο ισχύος και λειτουργεί στο σημείο Β, ενώ οι απλοί στο σημείο Α,
αν εννοείς κάτι διαφορετικό πέστο με πιο συγκεκριμένο όρο για αναζήτηση, εκτός και σου αρέσει να με παιδεύεις, γέρο άνθρωπο.


Κων/νε η λειτουργία νύκτας είναι ρυθμιζόμενη, αν έχεις ινβέρτερ παίρνεις έξοδο από μπαταρία και αυτό την ελέγχει για εκφόρτιση.

taxideytis
08-09-11, 22:12
Κώστα, genesi, έχω ασφάλειες σε ότι φευγει...ψάχνομαι για ασφάλειες μεταξύ των μπαταριών...
Γιάννη, μόλις γύρισα απο Δρακότρυπα...έτσι στο λέω για να σκάσεις δηλαδή...και ξεκινάω να φτιάχνω ράφια μπαταριών...:001_rolleyes:

lepouras
08-09-11, 22:54
Κωνσταντίνε θα σου έριχνα καμιά κατάρα στο τι να πάθει η ανεμογεννήτρια σου:cursing: αλλά έχε χάρη που μου αρέσει.:lool:
τα ράφια τι τα θέλεις?

genesis
09-09-11, 00:07
Κώστα, χρειάζεσαι οπωσδήποτε μια μεγάλη ασφάλεια στις μπαταρίες μέσα από την οποία θα περνάνε τα πάντα. Θα βάλω φωτό μόλις βρω λίγο χρόνο.
Καλό φθινόπωρο!

Τι έγινε...σαν πολλοί μαζευτήκατε από την Δρακότρυπα:biggrin:....

taxideytis
09-09-11, 15:41
...ω ναι πολλοί είμαστε εδώ...τα ράφια τα θέλω διότι θα αρχίσω να μαζεύω μπαταρίες γενικά...δευτερεύον σύστημα...το κύριο για τα απαραίτητα, ψυγείο, tv. To δευτερεύον για περιστασιακή χρήση εργαλείων κλπ κλπ...
Ναι, Κώστα, Genesi, me ενδιαφέρει άμεσα αυτή-ες οι ασφάλειες. Και επίσης, που γνωρίζεις, απο που μπορώ να τις προμηθευτώ.

lepouras
09-09-11, 18:14
Τι έγινε...σαν πολλοί μαζευτήκατε από την Δρακότρυπα:biggrin:....
σιγά σιγά θα κατακτήσουμε τον κόσμο:lool:
Κωνσταντίνε εκτός σίγουρα από την ολοκληρωμένη λύση που θα σου δώσει ο genesis, μια και πιάνουν τα χέρια σου δες και αυτήν την εναλλακτική. την είδα μέσα σε ένα inverter και μου φάνηκε αρκετά έξυπνη.2336823369
Κινέζου είναι αλλά δεν θα σου στοιχίσει τίποτα. εκτός και αν τα παιδιά έχουν κάνα λόγο που το απαγορεύει να γίνει κάτι τέτοιο. πάντως θα έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις το ακριβές αμπεραζ που θες.

taxideytis
09-09-11, 19:08
η εμπειρία μου απο τις μαχαιρωτές ασφάλειες είναι οτι στα πολλά amper, αναπτύσσονται υψηλές θερμοκρασίες...δνε καίγονται πάντα αλλά λιώνει το πλαστικό και γίνεται της κακομοίρας. Την πάτησα και τέλος οι μαχαιρωτές στα πολλά amper. Σκέπτομαι να βρώ ένα παλιό (έχω έναν) ηλεκτρικό πίνακα και να βάλω τις παλιές καλές, αυτές τις βιδωτές πως τις λέτε εσείς οι ηλεκτρολόγοι...η κάτι τέτοιο... http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=fuse+300+amp&_sacat=0&_odkw=fuse&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

genesis
09-09-11, 21:15
23371
κανονικά αυτή η ασφάλεια μπάινει σε ειδικό ασφαλειοαποζεύκτη, όμως μια φθηνή λύση είναι να τρυπήσεις τα στελέχη της και να την βιδώσεις κατ' ευθείαν στον πόλο της μπαταρίας. Διάβασε τα χαρακτηριστικά της και ζήτα μία όμοια στο αμπεράζ που θέλεις. Θα πρέπει να αντέχει άνετα την μέγιστη ισχύ του inverter +30 - 50%.

taxideytis
09-09-11, 23:17
μερσί...θα την ψάξω..

Αποστόλης1
02-11-11, 12:49
Τελικά λειτουργεί όπως το είχα σκεφτεί.
Με προβλημάτισε λίγο όταν ο πρώτος είχε πρόβλημα στο smith-trigger και δεν ανταποκρινόταν στις εξόδους από τους συγκριτές για έλεγχο μπαταρίας min/max τάσης, με αλλαγή του IC λειτουργεί κανονικά για περισσότερο από μήνα.