PDA

Επιστροφή στο Forum : καλώδια Flexible Flat Cable



kostasopc
29-08-11, 16:04
δεν ξέρω αν το θέμα το έχω στο σωστό μερος διορθώστε με.
ας μπούμε στο θέμα μας.
εδώ και καιρό εχω στο αυτοκίνητο μου ένα ηχοσυστημα με οθόνη αφής.
αυτό που θέλω να κάνω ειναι να επεκτείνω την οθόνη σε άλλο σημείο στο αυτοκίνητο.
η οθόνη συνδέεται με τρία καλώδια Flexible Flat Cable. αυτό που θέλω να με βοηθήσετε ειναι πως ενώνουμε αυτα τα καλώδια μεταξύ τους η πως τα κολλάμε .
εχω ψάξει στο ιντερνέτ και έχω βρει τα καλώδια που θέλω αλλα δεν είναι πολυ μεγάλα σε μήκος και ετσι έλεγα μηπως υπάρχει καποιος τρόπος να τα ενώσω. ευχαριστώ
τα καλώδια ειναι αυτά στην φώτο.
και το ηχοσυστημα.

leosedf
29-08-11, 21:44
Το θέμα μεταφέρθηκε σε πιο κατάλληλη κατηγορία.

kostasopc
30-08-11, 00:41
σε αυτη την κατηγορια Κυκλώματα για Auto & Moto ευχαριστω

dalai
30-08-11, 03:03
μπορει λογω μεγαλου καλωδιου και σε συνδιασμο οτι δεν ειναι θωρακισμενα να αντιμετωπησεις προβληματα , και να μην βλεπεις τιποτα,ή πολυ σκοτεινα ή ν μην πιανει η οθονη αφης ή να εχεις θορυβο στην εικονα...
Εγω θα σου προτεινα να μετατρεπεις το flex σε θορακισμενο και μετα και παλι σε φλεχ. Αλλα για μετατροπες και μουφες μη με ρωτας γιατι ειναι ιδιοκατασκευη αυτα

kostasopc
30-08-11, 03:41
μπορει λογω μεγαλου καλωδιου και σε συνδιασμο οτι δεν ειναι θωρακισμενα να αντιμετωπησεις προβληματα , και να μην βλεπεις τιποτα,ή πολυ σκοτεινα ή ν μην πιανει η οθονη αφης ή να εχεις θορυβο στην εικονα...
Εγω θα σου προτεινα να μετατρεπεις το flex σε θορακισμενο και μετα και παλι σε φλεχ. Αλλα για μετατροπες και μουφες μη με ρωτας γιατι ειναι ιδιοκατασκευη αυτα
τι ενοεις θωρακισμενο;

takisegio
30-08-11, 10:27
αστο τουλαχιστον ετσι δουλευει δεν υπαρχει φλεξ να κανεις αυτο που θελεις

spiroscfu
30-08-11, 14:31
μπορει λογω μεγαλου καλωδιου και σε συνδιασμο οτι δεν ειναι θωρακισμενα να αντιμετωπησεις προβληματα , και να μην βλεπεις τιποτα,ή πολυ σκοτεινα ή ν μην πιανει η οθονη αφης ή να εχεις θορυβο στην εικονα...
Εγω θα σου προτεινα να μετατρεπεις το flex σε θορακισμενο και μετα και παλι σε φλεχ. Αλλα για μετατροπες και μουφες μη με ρωτας γιατι ειναι ιδιοκατασκευη αυτα

Αν λάβεις υπόψιν τα παραπάνω προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν και θέλεις να το συνεχίσεις τότε μπορείς να αγοράσεις δυο βάσεις (σαν αυτές που υπάρχουν πάνω) και να της φτιάξεις σαν μούφες.