PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξετάσεις ραδιοερασιτεχνών Β περιόδου 2011



ceidas
02-09-11, 17:16
Χαίρετε. Από ότι είδα ορίστηκαν οι εξετάσεις για άδεια ραδιοερασιτέχνη β περιόδου 2011. Οπότε ζητάω 2 πράγματα.

1) Επειδή η ανακοίνωση λέει για περιφέρεια αττικής, ξέρει κανείς αν θα γίνει και στην Πάτρα?
2) Θα ήθελα ΟΛΕΣ τις πηγές που θα μπορούσε να μου δώσει κάποιος για να διαβάσω (βιβλία, sites, ebooks).
3) Επίσης, μιας και δεν είμαι γραμμένος σε κανέναν σύλλογο, θα περάσω και από προφορικές και από γραπτές εξετάσεις?

Ευχαριστώ.

duomax03
02-09-11, 18:18
βιβλίο : http://www.eugenfound.edu.gr/appdata/documents/books_pdf/e_h00077.pdf

θέματα στο συνημμένο αρχείο23144

thanp
02-09-11, 20:51
Και φυσικά το ερωτηματολόγιο που αποτελεί την επίσημη εξεταστέα ύλη του ΥΜΕ και που παρέλειψε να συμπεριλάβει ο φίλος duomax03.
Αν και επιεικώς κακογραμμένο, παραπλανητικό και σε μεγάλο μέρος του εντελώς λάθος, θα πρέπει να το μάθεις από έξω και ανακατωτά μια και αυτές είναι οι συγκεκριμένες ερωτήσεις στις οποίες θα εξεταστείς.

http://www.yme.gr/imagebank/categories/ctg745_11_1192093760.pdf

ceidas
02-09-11, 21:37
Δεν κατάλαβα. Εγώ θα εξεταστώ σε ερωτήσεις και θέματα ανάπτυξης, του στυλ "κατασκεύασε έναν ενισχυτή από npn τρανσίστορ", ή θα μου δώσουν τις παραπάνω ερωτήσεις και θα μου πουν "συμπλήρωνε"?

Manthosvf
02-09-11, 21:45
Σε ολλες αυτες? θεσσαλονηκη μπορουμε να βγαλουμε?
Και φυσικά το ερωτηματολόγιο που αποτελεί την επίσημη εξεταστέα ύλη του ΥΜΕ και που παρέλειψε να συμπεριλάβει ο φίλος duomax03.
Αν και επιεικώς κακογραμμένο, παραπλανητικό και σε μεγάλο μέρος του εντελώς λάθος, θα πρέπει να το μάθεις από έξω και ανακατωτά μια και αυτές είναι οι συγκεκριμένες ερωτήσεις στις οποίες θα εξεταστείς.

http://www.yme.gr/imagebank/categories/ctg745_11_1192093760.pdf

thanp
02-09-11, 21:54
Δεν κατάλαβα. Εγώ θα εξεταστώ σε ερωτήσεις και θέματα ανάπτυξης, του στυλ "κατασκεύασε έναν ενισχυτή από npn τρανσίστορ", ή θα μου δώσουν τις παραπάνω ερωτήσεις και θα μου πουν "συμπλήρωνε"?
Καλά θα ήταν να σου ζητούσαν να κατασκευάσεις έστω στο χαρτί κάποιον ενισχυτή, αλλά ευτυχώς (για κάποιους) ή δυστυχώς (για κάποιους άλλους) θα σου δώσουν καμμιά εκατοστή ερωτήσεις από το multiple choice που σου προανάφερα, και από τις οποίες θα πρέπει να απαντήσεις σωστά τα 2/3 περίπου. Θα σου βάλουν και κάποια θέματα ανάπτυξης στα οποία θα απαντήσεις με μια παράγραφο 2-3 γραμμών στο καθένα και αυτό είναι όλο. Πάντως και μόνο τις ερωτήσεις του PDF αν απαντήσεις σωστά περνάς. Αυτά για την κατηγορία 2, για την 1 όπως θα γνωρίζεις εξακολουθεί να απαιτείται η εξέταση σε λήψη - εκπομπή morse.

Για την ώρα και μια και οι εξετάσεις είναι χρονικά κοντά, ξέχασε όσα γνωρίζεις, σφίξε την καρδιά σου και κάθησε να διαβάσεις τις συχνά ακατάσχετες ανοησίες του multiple choice. Ανοησίες μεν και συχνά χοντροκομμένες. αλλά από τις οποίες θα βγουν οι ερωτήσεις των εξετάσεων.

ceidas
02-09-11, 22:09
Καλά θα ήταν να σου ζητούσαν να κατασκευάσεις έστω στο χαρτί κάποιον ενισχυτή, αλλά ευτυχώς (για κάποιους) ή δυστυχώς (για κάποιους άλλους) θα σου δώσουν καμμιά εκατοστή ερωτήσεις από το multiple choice που σου προανάφερα, και από τις οποίες θα πρέπει να απαντήσεις σωστά τα 2/3 περίπου. Θα σου βάλουν και κάποια θέματα ανάπτυξης στα οποία θα απαντήσεις με μια παράγραφο 2-3 γραμμών στο καθένα και αυτό είναι όλο. Πάντως και μόνο τις ερωτήσεις του PDF αν απαντήσεις σωστά περνάς. Αυτά για την κατηγορία 2, για την 1 όπως θα γνωρίζεις εξακολουθεί να απαιτείται η εξέταση σε λήψη - εκπομπή morse.

Για την ώρα και μια και οι εξετάσεις είναι χρονικά κοντά, ξέχασε όσα γνωρίζεις, σφίξε την καρδιά σου και κάθησε να διαβάσεις τις συχνά ακατάσχετες ανοησίες του multiple choice. Ανοησίες μεν και συχνά χοντροκομμένες. αλλά από τις οποίες θα βγουν οι ερωτήσεις των εξετάσεων.

Ευχαριστώ και κάτι ακόμα.

1)Καταλαβαίνω πως θα με εξετάσουν στην λήψη morse. Στην εκπομπή όμως? Θα μου δώσουν εκείνα τα παλιά μηχανήματα με τα δύο κουμπιά και θα μου πουν "πάρε αυτό το κείμενο και στείλτο"?
2) Με την προφορική εξέταση τι παίζει? Τι εξετάζουν εκεί?
3) Και κάτι τελευταίο αλλά εξίσου σημαντικό. Οι εξεταστές είναι σαν αυτούς στο δίπλωμα οδήγησης που ζουν για να κόβουν κόσμο και να τα οικονομάνε από τα λαδώματα?

thanp
02-09-11, 22:42
Καταλαβαίνω πως θα με εξετάσουν στην λήψη morse. Στην εκπομπή όμως? Θα μου δώσουν εκείνα τα παλιά μηχανήματα με τα δύο κουμπιά και θα μου πουν "πάρε αυτό το κείμενο και στείλτο"?
Ένα morse χειριστήριο με βομβητή θα σου δώσουν και ένα κείμενο για να το "στείλεις" και ο "εξεταστής" ραδιοερασιτέχνης ή τηλεγραφητής θα εξετάσει αν το έστειλες σωστά. Αντίστοιχα στην λήψη θα σου στέλνουν με τον βομβητή για ένα τρίλεπτο και εσύ θα γράφεις τα γράμματα.


Με την προφορική εξέταση τι παίζει? Τι εξετάζουν εκεί?
Τι είναι μικρόφωνο, τι είναι κάθοδος, δείξε μας το τροφοδοτικό και άλλα τέτοια. Αν παρακολουθείς κάποιο κύκλο μαθημάτων ενός συλλόγου ή έστω είσαι μέλος παίρνεις ένα χαρτί και δεν εξετάζεσαι στα προφορικά. Πάντως πραγματικά πρόκειται για γελοιότητες ανάξιες λόγου ή ανησυχίας.


3) Και κάτι τελευταίο αλλά εξίσου σημαντικό. Οι εξεταστές είναι σαν αυτούς στο δίπλωμα οδήγησης που ζουν για να κόβουν κόσμο και να τα οικονομάνε από τα λαδώματα?
Αν και από πόλη σε πόλη, όπως και από περίοδο σε περίοδο η κατάσταση διαφέρει, οι εξεταστές ειδικά στα Morse είναι τις περισσότερες φορές ραδιοερασιτέχνες μια και οι υπάλληλοι της περιφέρειας συχνά δεν ξέρουν ούτε καν τι είδους εξετάσεων είναι αυτές στις οποίες απλά τυπικά παρίστανται. Για το θέμα του λαδώματος ας μην το συζητήσουμε καλύτερα δημόσια μια και πολλά έχουν ακουστεί στο παρελθόν, αλλά μπορεί να θίξουμε και ανθρώπους που δεν έχουν καμμιά ανάμιξη σε τέτοιες ιστορίες. Πάντως το γεγονός πως οι κανονισμοί προβλέπουν πως οι τελευταίοι δύο εξεταζόμενοι πρέπει να φεύγουν υποχρεωτικά μαζί ακόμα και αν ο ένας τελειώσει νωρίτερα, νομίζω αρκεί για να συμπεράνεις πολλά για το τι "φοβάται" ο νομοθέτης...

Πάντως μια και είδα πως σκοπεύεις να δώσεις σήματα morse, ελπίζω να έχεις κάνει καλή προετοιμασία στο μεταξύ γιατί οι είκοσι-τόσες ημέρες είναι ελάχιστες για να ξεκινήσεις τώρα (την λήψη, η αποστολή δεν είναι τίποτα).

leosedf
02-09-11, 23:08
Κάποιες πληροφορίες για το πότε είναι οι εξετάσεις κλπ?

ceidas
02-09-11, 23:38
@thanp Έχω κάνει προετοιμασία στα morse από καιρό αλλά δεν ξέρω αν θα δώσω αν οι εξετάσεις είναι μόνο στην Αθήνα. Είναι ρίσκο να φύγω στην μέση της εξεταστικής, να πληρώσω 30 ευρώ μεταφορικά και ΑΝ το πάρω. Αν γίνουν στην Πάτρα όπως τον Απρίλιο τότε αλλάζει το πράγμα.

@leosdef 22-23 του μηνός.

andrewsweet4
02-09-11, 23:44
Επισης (αν και λιγο offtopic) μηπως ξερετε αν υπαρχει καποιος συλλογος στην θεσσαλονικη που παραδιδει μαθηματα? (στειλτε μου ΠΜ καλυτερα μην χαλαμε και το θεμα)

thanp
03-09-11, 01:53
Κάποιες πληροφορίες για το πότε είναι οι εξετάσεις κλπ?
Στην πάντα πιό οργανωμένη Αθήνα οι εξετάσεις ως γνωστόν είναι στο τέλος του μήνα. Αν και τίποτα δεν είναι ακόμα επίσημα βέβαιο αναφορικά με την Θεσσαλονίκη, κάτι ακούστηκε προχθές για τέλη μήνα με πρώτο δεκαήμερο Οκτώβρη. Πάντως αν δεν βγει η επίσημη προκήρυξη από την περιφέρεια τίποτα δεν είναι σίγουρο. Για παράδειγμα και πέρυσι τέτοια εποχή τα ίδια έλεγαν και τελικά δεν έγιναν καθόλου οι εξετάσεις ενώ οι υποψήφιοι έμειναν να περιμένουν την επόμενη εξεταστική της Άνοιξης.

Ώρες - ώρες είναι πάντως να μένει κανείς εκστατικός μπροστά στην "άριστη" λειτουργία το κράτους και στην "οργάνωση" των πρακτικά ανύπαρκτων ραδιοερασιτεχνικών συλλογικών οργάνων. Ύλη ότι να'ναι και τρέχα βρες την και μόλις την βρεις άντε βγάλε άκρη με τις γραμμένες στο πόδι ασυναρτησίες της, εξεταστές μηχανολόγοι αυτοκινήτων και γραφιάδες απόλυτα άσχετοι με το αντικείμενο, ημερομηνίες εξετάσεων μετακινούμενες ή και αμφίβολες, κανονισμοί υπό διαρκή διαβούλευση και αναίρεση, σύλλογοι με λογική "καφενέ" και απογοητευτική ασυνενοησία μεταξύ τους, και πάει λέγοντας. Να κρεμάσουμε καμμιά χάντρα βρε παιδιά μην μας ματιάξουν από ζήλια τίποτα ARRL, RSGB, DARC κλπ. :001_smile:

thanp
05-09-11, 23:57
Νεότερες πληροφορίες μέσα από την περιφέρεια Θεσσαλονίκης θέλουν τις εξετάσεις να γίνονται μετά τα μέσα Οκτωβρίου χωρίς και πάλι να είναι τίποτα σίγουρο ακόμα. Αιτία του θολού τοπίου η γνωστή απροθυμία και αναβλητικότητα των "άχρηστων" δημοσίων λειτουργών των Θεσσαλονικιών υπηρεσιών και η ασυνεννοησία των τοπικών σωματείων.

IC-756
07-09-11, 16:34
Κανονικά και σύμφωνα με την νέα νομοθεσία θα πρέπει οι εξετάσεις να μετατεθούν για αργότερα. Λόγω του ότι χρειάζεται να διενεργηθούν με αυτόματο ηλ. σύστημα όπως και οι εξετάσεις υποψηφίων οδηγών. Οι ενδιαφερόμενοι ας επικοινωνήσουν με τις περιφέρειες και τα τοπικά σωματεία για διευκρινήσεις.
73

aeonios
08-09-11, 14:32
Aναβάλλονται οι εξετάσεις από ότι μου είπε φίλος για το πτυχίο Ραδιοερασιτέχνη Β περιόδου 2011, που ήταν στις 22-23 Σεπτ .



Οι εξετάσεις θα γίνουν σύμφωνα με τον νέο Νόμο (Υ.Α 38200/1136/2011) οπότε σε λίγες μέρες θα δούμε τη νέα εγκύκλιο.

sw6juf
08-09-11, 14:41
Αναβάλονται οι εξετάσεις γιατι απο τις 2-9-2011 ισχυει ο νεος νομος για τους ραδιοερασιτέχνες και που καταργει τον προηγουμενο.Μπορειτε να τον κατεβάσετε και να τον διαβασετε.Ενδεικτικά www.raag.org και σχεδον ολα τα σαιτ των συλλογων το εχουν το pdf αρχειο.

thanp
08-09-11, 14:51
Σύμφωνα με το άρθρο 27 του νέου νόμου οι νέου τύπου εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν για πρώτη φορά μόνο μετά από εγκύκλιο του ΓΓΕ που θα αναγγέλει την έναρξη λειτουργίας του ηλεκτρονικού συστήματος εξετάσεων.


7. Οι εξετάσεις που προβλέπονται στα άρθρα 3, 4 και 5 θα διενεργηθούν για πρώτη φορά μετά την έκδοση σχετικής εγκυκλίου του Γενικού Γραμματέα Επικοινωνιών, με την οποία θα ανακοινωθεί η εφαρμογή του νέου ηλεκτρονικού συστήματος εξετάσεων.

Καθώς ούτε διαγωνισμός προμήθειας του ηλεκτρονικού συστήματος έχει γίνει, ούτε έχουν δημοσιοποιηθεί οι προδιαγραφές, ούτε κάποια άλλη σχετική ενέργεια έχει γίνει πως είναι δυνατόν να αναβληθούν οι εξετάσεις την στιγμή που χωρίς το σύστημα δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν οι νέου τύπου; Κάπως ανέφικτο το βλέπω αν και στην Ελλάδα μας τίποτα δεν πρέπει να αποκλείεται.

SRF
08-09-11, 19:25
Σύμφωνα με το άρθρο 27 του νέου νόμου οι νέου τύπου εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν για πρώτη φορά μόνο μετά από εγκύκλιο του ΓΓΕ που θα αναγγέλει την έναρξη λειτουργίας του ηλεκτρονικού συστήματος εξετάσεων.



Καθώς ούτε διαγωνισμός προμήθειας του ηλεκτρονικού συστήματος έχει γίνει, ούτε έχουν δημοσιοποιηθεί οι προδιαγραφές, ούτε κάποια άλλη σχετική ενέργεια έχει γίνει πως είναι δυνατόν να αναβληθούν οι εξετάσεις την στιγμή που χωρίς το σύστημα δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν οι νέου τύπου; Κάπως ανέφικτο το βλέπω αν και στην Ελλάδα μας τίποτα δεν πρέπει να αποκλείεται.

Η φράση κλεισίματός σου τα είπε όλα!!!
Σκέψου μιά αναβολή, επ'αόριστον!!! (Βλ. μέχρι νεωτέρας)! Σε άλλο θέμα παραπλήσιο λέγαμε προ ολίγου... κάτι σχετικό νομίζω? :wiink:
Τελικώς μάλλον η επόμενη φουρνιά θα βγεί με το τέλος του μεσοπρόθεσμου!!! :biggrin: :lool:
Τότε ΙΣΩΣ αγοράσουν υπολογιστές με την σύμφωνη γνώμη της Τροίας... εεε, της Τρόϊκας ήθελα να πω...

thanp
08-09-11, 19:42
Δεν έχεις άδικο. Εδώ στην πόλη μου (Θεσσαλονίκη) ούτε καν με το παλιό σύστημα δεν είχαν αναγγελθεί οι εξετάσεις της Β' περιόδου ενώ οι αρμόδιοι το πήγαιναν από αναβολή σε αναβολή. Οίκος ανοχής είμαστε, οίκος ανοχής με 10.000.000 ...κορίτσια. :001_rolleyes:

leosedf
08-09-11, 19:49
Κρίμα... και είχα όρεξη να πάρω το χαρτί τώρα αλλά φαίνεται θα παραμείνω σκέτος.

thanp
08-09-11, 20:33
Κρίμα... και είχα όρεξη να πάρω το χαρτί τώρα αλλά φαίνεται θα παραμείνω σκέτος.
Κάτσε να δούμε πρώτα τι θα γίνει. Για την ώρα μόνο φήμες ακούγονται ενώ ούτε καλά - καλά τον νόμο δεν έχουν αναρτήσει στο ΥΜΕ, και στην περιφέρειά μας απλά συνεχίζουν τον ύπνο τους με τον "άχρηστο - αρμόδιο" τον Μπίκο να ενδιαφέρεται μόνο για το πότε βγαίνει στη σύνταξη.

leosedf
14-09-11, 13:44
ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ
Ακυρώνουμε τις εξετάσεις για την απόκτηση Πτυχίου Ραδιοερασιτέχνη, Β΄ περιόδου 2011,
στην περιοχή ευθύνης της Περιφέρειας Αττικής που είχαν προκηρυχθεί για τις 22 και 23
Σεπτεμβρίου 2011, με ώρα ενάρξεως 09:00.
Σύμφωνα με το Άρθρο 27, §6 και §7 του νέου Κανονισμού Λειτουργίας Ερασιτεχνικών
Σταθμών Ασυρμάτου (ΦΕΚ 1969/Β/02-09-2011), από την έναρξη ισχύος του καταργείται η
Υπουργική Απόφαση 68000/763/09-12-2002 (ΦΕΚ Β’ 1579) ενώ οι εξετάσεις που
προβλέπονται στα Άρθρα 3,4 και 5 του νέου Κανονισμού Λειτουργίας Ερασιτεχνικών
Σταθμών Ασυρμάτου θα διενεργηθούν για πρώτη φορά μετά την έκδοση σχετικής εγκυκλίου
του Γενικού Γραμματέα Επικοινωνιών με την οποία θα ανακοινωθεί η εφαρμογή του νέου
ηλεκτρονικού συστήματος εξετάσεων.
Οι Διευθύνσεις Μεταφορών & Επικοινωνιών των Περιφερειακών Ενοτήτων της
Περιφέρειας Αττικής που έχουν παραλάβει αιτήσεις υποψηφίων οφείλουν να επιστρέψουν τα
παράβολα και τα σχετικά δικαιολογητικά στους υποψηφίους.

Γιώργος Ανώνυμος
14-09-11, 14:39
Όσο υπάρχουν παράβολα μην ανησυχείς για το comeback!

By the way επειδή θέλω να κιτρινίσω το χαρτί μου με το νέο πρόθεμα γνωρίζει ή προτίθεται να τρέξει κανένας τη διαδικασία να δούμε τι απαιτείται?

Καλό μεσημέρι...

SRF
14-09-11, 18:57
ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ
Ακυρώνουμε τις εξετάσεις για την απόκτηση Πτυχίου Ραδιοερασιτέχνη, Β΄ περιόδου 2011,
στην περιοχή ευθύνης της Περιφέρειας Αττικής που είχαν προκηρυχθεί για τις 22 και 23
Σεπτεμβρίου 2011, με ώρα ενάρξεως 09:00.
Σύμφωνα με το Άρθρο 27, §6 και §7 του νέου Κανονισμού Λειτουργίας Ερασιτεχνικών
Σταθμών Ασυρμάτου (ΦΕΚ 1969/Β/02-09-2011), από την έναρξη ισχύος του καταργείται η
Υπουργική Απόφαση 68000/763/09-12-2002 (ΦΕΚ Β’ 1579) ενώ οι εξετάσεις που
προβλέπονται στα Άρθρα 3,4 και 5 του νέου Κανονισμού Λειτουργίας Ερασιτεχνικών
Σταθμών Ασυρμάτου θα διενεργηθούν για πρώτη φορά μετά την έκδοση σχετικής εγκυκλίου
του Γενικού Γραμματέα Επικοινωνιών με την οποία θα ανακοινωθεί η εφαρμογή του νέου
ηλεκτρονικού συστήματος εξετάσεων.
Οι Διευθύνσεις Μεταφορών & Επικοινωνιών των Περιφερειακών Ενοτήτων της
Περιφέρειας Αττικής που έχουν παραλάβει αιτήσεις υποψηφίων οφείλουν να επιστρέψουν τα
παράβολα και τα σχετικά δικαιολογητικά στους υποψηφίους.

!!! Το νόημα για όσους διαβάζουν πίσω από τις λέξεις, είναι ότι οι εξετάσεις παραπέμπονται στις 'καλένδες'... του άπειρου χρόνου! ΄Δηλαδή δεν υπάρχει κανένα απολύτως έστω θεωρήτικό χρονοδιάγραμμα για το πότε ΙΣΩΣ θα μπορέσουν να πραγματοποιηθούν ξανά, εξετάσεις για Ραδιοερασιτέχνες!
Μάλιστα η απόφαση που ουσιαστικά απαιτεί την άμεση επιστροφή ΠΑΡΑΒΟΛΩΝ (σημ. με δυνατότητα της άμεσης εξαργύρωσής των από τους κατόχους τους) είναι μάλλον πρωτοφανές μέτρο, και ειδικά σε περιοδόδους όπως αυτή που διανύουμε!

Μήπως... είχα δίκιο όταν αστειεύομενος έγραφα ότι η επόμενη φουρνιά αδειούχων θα συμπεσει με το τέλος η καλύτερα την έξοδο από το μεσοπρόθεσμο - μνημόνιο? Δηλαδή ΠΟΤΕ!!! ???

leosedf
14-09-11, 19:18
Ξέχασα να αναφέρω ότι είναι αντιγραμμένο από το www.hag.gr για όσους ενδιαφέρονται.

Γιώργος Ανώνυμος
15-09-11, 09:38
Πίσω από τις λέξεις κρύβεται ο... Αλέξης. Προφανώς η ματαίωση αφορά την τελευταία προγραμματισμένη περίοδο βάση του προηγούμενου νόμου. Καμία ανησυχία, επί της ουσίας τπτ δεν θα αλλάξει όπως συμβαίνει σχεδόν πάντα. Το πολύ πολύ να αυξηθεί το παράβολο!

IC-756
15-09-11, 14:01
Σχετικά με το ερώτημα για την αλλαγή ή όχι της άδειας, δεν χρειάζεται να την αλλάξεις πριν λήξει. Το μοναδικό πρόθεμα που ισχύει μετά τη δημοσίευση του νόμου για τους ήδη αδειούχους είναι το SV και αυτό θα δηλώνεται στις επαφές σας.
Οι επόμενες εξετάσεις θα γίνουν μετά την προετοιμασία της ύλης και του ηλ. προγράμματος όπως φαίνεται. Δεν πειράζει να γίνει μία αναβολή προκειμένου να γίνουν αδιάβλητες οι εξετάσεις.
73

tsakmaki
29-09-11, 16:53
Γεια χαρα παιδια!
Εχουμε κανα νεο για το ποτε θα γινουν οι εξετασεις των ραδιοερασιτεχνων?

thanp
29-09-11, 21:17
Αν εξαιρέσεις πως με καθυστέρηση μόνο ...ενός μήνα άλλαξαν επιτέλους στη σελίδα του ΥΜΕ το link του παλαιού νόμου με αυτό του νέου, κανένα άλλο νέο.
Οι εξετάσεις όπου είχαν προκηρυχθεί ακυρώθηκαν, οι περιφέρειες περιμένουν το υπουργείο, το υπουργείο περιμένει την δημιουργία αξιολόγηση και διευθέτηση της ύλης, η ΕΕΡ ως συνήθως κοιμάται βλέποντας στον ύπνο της πως γίνεται ARRL, τα διάφορα σωματεία μαζεύουν συνδρομές και οργανώνουν εκδρομές ενώ οι υποψήφιοι περιμένουν παθητικά κάποιον από όλους αυτούς τους άχρηστους να ξυπνήσει.

Πολύ φοβάμαι αδελφέ, πως με όλον αυτόν τον "ύπνο" δεν πρόκειται να δούμε εξετάσεις πριν την Άνοιξη.

IC-756
30-09-11, 16:20
«ως συνήθως κοιμάται..., τα διάφορα σωματεία μαζεύουν συνδρομές..., «όλους αυτούς τους άχρηστους...» Μήπως τα παραλές; Έχεις παρακολουθήσει πως λειτουργεί ένα ραδιοερασιτεχνικό σωματείο; Αν θες και ενδιαφέρεσαι για το καλό του ραδιοερασιτεχνισμού μπορείς να αγωνιστείς μέσα από όποιο ραδιοερασιτεχνικό σωματείο θέλεις, προσφέροντας τη βοήθεια σου. Η κριτική ξέρεις είναι εύκολη αλλά δεν βοηθάει.
Οι εκτεταμένες αλλαγές της νομοθεσίας που έγιναν κατά τη γνώμη μου διόρθωσαν την αδικία που υφίσταντο κάποιοι συνάδελφοι που είχαν εξετασθεί στην ίδια θεωρητική ύλη αλλά τους απαγορεύονταν η πρόσβαση στα βραχέα. Οι συνάδελφοι αυτοί περίμεναν αρκετά χρόνια για τον εκσυγχρονισμό της νομοθεσίας. Θα έλεγα λοιπόν στους νέους υποψήφιους ραδιοερασιτέχνες, να έχουν υπομονή και να περιμένουν της επόμενες εξετάσεις. Τουλάχιστον αυτές θα γίνουν με περισσότερο αξιόπιστο τρόπο.

thanp
30-09-11, 20:30
Φίλε Τάκη, όντως ήμουν σκληρός στην κριτική μου, ίσως και άδικος για κάποια σωματεία. Ωστόσο θα μου επιτρέψεις να διατηρήσω στο ακέραιο τις ενστάσεις μου, μια και απαντώντας στην ερώτησή σου ναι ζω εδώ και λίγο καιρό από κοντά κάποια σωματεία και παρά την προσωπική συμπάθεια και εκτίμηση που τρέφω για κάποια άτομα εκεί, πιάνω τον εαυτό μου κάθε τόσο να απορεί τι στην ευχή θέλω και χάνω το χρόνο μου.

Που ήταν η ΕΕΡ και τα άλλα ραδιοερασιτεχνικά σωματεία όταν οι πρόσφατες εξετάσεις αναβλήθησαν; Γιατί έκαναν δύο εβδομάδες να ενημερωθούν και να ενημερώσουν τα μέλη τους και τα αδελφά σωματεία για την απόφαση της περιφέρειας η οποία ήταν ήδη γνωστή σε ιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν να μάθουν τηλεφωνόντας στους αρμοδίους;

Που είναι η νέα ύλη που σύμφωνα με την ΕΕΤ και την γραμματεία του ΥΜΕ έχει από το 2009 τεθεί ως προσχέδιο για αξιολόγηση και διευθέτηση στην ΕΕΡ;

Γιατί το PDF των ερωταπαντήσεων της "νέας" ύλης έστω στην αρχική του μορφή, αν και υπάρχει στο ΥΜΕ (http://www.yme.gr/getfile.php?id=2365) δεν αναφέρεται πουθενά ούτε στο site της ΕΕΡ ούτε σε κάποιου άλλου συλλόγου οι οποίοι αγνοούν έστω και την ύπαρξή του; Που είναι το ενδιαφέρον των συλλόγων, συμπεριλαμβανομένου αυτού στο οποίω ανήκω, στο να ενημερωθούν περί της νέας ύλης και να ενημερώσουν τα μέλη και τους υποψηφίους τους;

Που είναι αλήθεια το ακαδημαϊκό έστω ενδιαφέρον των συλλόγων να μάθουν περί της διενέργειας των εξετάσεων ή και να πιέσουν για καθορισμό ενός χρονικού πλαισίου; Την ίδια στιγμή που για παράδειγμα από ημέρα σε ημέρα πραγματοποιείται η τρίτη εξεταστική περίοδος χειριστών ασυρμάτου, ενός κλάδου που απασχολεί λιγότερους από 1500 Έλληνες και ενός μικρού σωματείου, η εν πολλοίς ΕΕΡ, τα δεκάδες σωματεία και οι πλέον των 6000 ραδιοερασιτεχνών δεν μπορούν σε συνεργασία με το ΥΜΕ και τις περιφέρειες να καθορίσουν μια συγκεκριμένη ημερομηνία εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο; Και δεν μιλώ μόνο για φέτος που άλλαξε ο νόμος και έφερε τα επάνω κάτω.

Όταν τις αρχαιρεσίες της η ΕΕΡ σπεύδει να τις ανακοινώσει αυθημερόν (http://www.raag.org/news.asp?ITMID=404&LANG=GR) λες και νοιάζεται κανείς πλην των εμπλεκομένων, θα μπορούσε να δείξει την ίδια σπουδή και για θέματα ευρύτερου και πραγματικού ενδιαφέροντος. Το ίδιο ισχύει και για τα περισσότερα σωματεία των οποίων τα site, εκτός λίγων εξαιρέσεων, ζουν ακόμα περισινές και προπέρσινες κοπές πίττας, χοροεσπερίδες και άλλα τέτοια γραφικά και αδιάφορα.

Είμαι βέβαιος, ή μάλλον θέλω να πιστεύω, πως κάποιοι σύλλογοι και οι συντελεστές τους κάνουν πραγματικές και φιλότιμες προσπάθειες να ξεφύγουν από την εικόνα "χαβαλέ καφενέ" που δίνουν άλλοι. Προσωπικά πάντως ότι διεκπεραίωση διαδικαστικού θέματος, και ότι ενημέρωση είχα για ποικίλα θέματα την είχα μέσω απευθείας επικοινωνίας μου με τις αρμόδιες υπηρεσίες και όχι το σύλλογο ή την "ηγεμονεύουσα" ΕΕΡ που είχαν άγνοια ή έλεγαν ότι τους κατέβαινε στο μυαλό.

Όσον αφορά τους υποψηφίους και τις εξετάσεις, κανείς τους αγαπητέ Τάκη δεν έχει την απαίτηση να γίνουν εξετάσεις "εδώ και τώρα". Το αυτονόητο ζητούν, να μάθουν απλά και μόνο αν θα γίνουν εξετάσεις Β' περιόδου κάποια στιγμή ή θα ακυρωθεί εντελώς η περίοδος και θα μετατεθούν στην Άνοιξη. Ζητούν να μάθουν αν επεξεργάζεται κάποιος την ύλη ή αφέθηκε και αυτό στην τύχη του και στις καλένδες. Αν θα συνεχίσουν να τρώνε το χρόνο τους σε συλλόγους ή θα πρέπει να ανανεώσουν το ραντεβού τους για τον Μάρτιο. Αυτά θα πρέπει να τρέξουν και να προσπαθήσουν να μάθουν οι σύλλογοι και με την σειρά τους να ενημερώσουν τους απανταχού υποψηφίους.

Τέλος φίλε Τάκη, αν πραγματικά πιστεύεις πως τα λεγόμενά μου αδίκησαν κάποιο συγκεικριμένο σωματείο, θα χαρώ πολύ να πεις δημόσια ποιό είναι αυτό και πίστεψέ με θα τρέξω να γίνω μέλος του ανακαλώντας ότι επιτιμητικό έχω πει γι'αυτό. Φτάνει μόνο να είναι πραγματικά εκπροσωπευτικό ενός τεχνικού hobby γιατί από "τσάϊ και συμπάθεια" χορτάσαμε. :)

IC-756
01-10-11, 00:35
Καλησπέρα.
Για την αναβολή των εξετάσεων το θέμα δεν ήταν τόσο απλό. Επειδή η αναγγελία έγινε πριν την δημοσίευση του νέου νόμου χρειαζόταν να αποφανθούν οι νομικοί αν έπρεπε ή όχι να αναβληθούν οι εξετάσεις. Όπως και έγινε. Θυμίζω ότι η απόφαση υπογράφηκε Αύγουστο μέσα στις άδειες και έφυγε για το τυπογραφείο. Συνεπώς κάποια καθυστέρηση εκ μέρους των σωματείων μου είναι κατανοητή.
Για την νέα ύλη δεν γνωρίζω πολλά (δεν συμφωνώ και πολύ με την τόση προσθήκη) φαντάζομαι ότι συζητούνται ακόμη κάποιες λεπτομέρειες.
Για τη χρονική στιγμή των νέων εξετάσεων πιστεύω χρειάζεται να προηγηθεί η προμήθεια του προγράμματος για την διεξαγωγή τους. Δεν το βλέπω πριν την άνοιξη οπότε για εφέτος λυπάμαι αλλά ας το ξεχάσουν οι υποψήφιοι.
Έμαθα από τη δημοσίευση σου για τις επικείμενες εκλογές της ΕΕΡ. Δεν μπορώ να σου συστήσω κάποιο σωματείο (γνωρίζω μόνο αυτά της Αθήνας). Μπορώ όμως να σου πω ότι σέβομαι τον χρόνο που αφιερώνουν τα λιγοστά μέλη που με της προσπάθειες τους λειτουργούν τα σωματεία (αναφέρομαι και στα εκτός Αθηνών). Επειδή και εγώ δεν προσφέρω κάποια άμεση υπηρεσία σε σωματείο δεν περιμένω ή δεν ζητώ περισσότερα από αυτά που μου προσφέρουν (είμαι ολιγαρκής!). Πιστεύω ότι στην Αθήνα χρήσιμα είναι και τα τρία σωματεία μιας και καλύπτουν κατά ένα μεγάλο μέρος τις ανάγκες των μελών τους (αυτό το συμπεραίνω από την μακρόχρονη παραμονή των περισσότερων μελών στα σωματεία τους). Υπό αυτή την έννοια είπα ότι τους αδίκησες και δεν θέλω ούτε μπορώ να πω ότι το Α σωματείο είναι καλύτερο από το Β. Όλα έχουν τη χρησιμότητα τους.
Ας μην μένουμε όμως σε αυτά. Με την ευκαιρία και της νέας νομοθεσίας, ήρθε η ώρα οι παλιοί ραδιοερασιτέχνες να πάρουν πρωτοβουλίες και να διοργανώσουν δράσεις που θα βοηθήσουν τους νέους. Κάποιοι λίγοι ήδη το κάνουν.

thanp
01-10-11, 15:08
Φίλε Τάκη το πρόγραμμα (software) των εξετάσεων ήδη υπάρχει και χρησιμοποιείται σε αρκετές άλλες εξετάσεις όπως π.χ. των σημάτων οδήγησης, των μηχανοδηγών, των επαγγελματιών ασυρματιστών κλπ. Το μόνο που υπολείπεται είναι η απόφαση για την τελική μορφή της ύλης και η καταχώρησή της ως δεδομένα ερωταπαντήσεων στο ήδη υπάρχον σύστημα.

Και εδώ έρχεται η ευθύνη τόσο της πάντα καθυστερημένης πολιτείας, όσο όμως και της ΕΕΡ. Αν προσέξεις στο PDF signature της ύλης, θα διαπιστώσεις πως αυτή η ύλη δημιουργήθηκε και πρωτοπαρουσιάστηκε ως αντικείμενο των υπό διαβούλευση αλλαγών πριν δύο ολόκληρα χρόνια. Οπότε θέλουμε δεν θέλουμε δημιουργείται το εύλογο ερώτημα, γιατί έστω στην πρωταρχική της μορφή δεν δόθηκε από την ΕΕΡ μέσω του site της για ακαδημαϊκή ενημέρωση υποψηφίων και μελών, αλλά και ως "πρώτη ύλη" για την προετοιμασία των σωματείων πριν και κατά την διάρκεια των αλλαγών που είχαν άλλωστε ήδη δρομολογηθεί;

Γιατί η τεχνική επιτροπή της ΕΕΤ δηλώνει πως παρά την ενδεχόμενη συνεργασία της με την ΕΕΡ για την τελική μορφή της ύλης, ουδέποτε έλαβε από αυτήν διορθώσεις προσθήκες ή παρατηρήσεις; Επί δύο δηλαδή χρόνια η ΕΕΡ ενώ έδινε παρόν στην διαβούλευση ασχολούνταν με οτιδήποτε άλλο διαδικαστικό πλην της ύλης των εξετάσεων με αποτέλεσμα να φτάσουμε στην ήδη αναμενόμενη νέα υπουργική απόφαση και να μην υπάρχει εξεταστική ύλη.

Και μπορεί κάτι τέτοιο να είναι αναμενόμενο από την γνωστή άχρηστη δημόσια διοίκηση και τις ανίκανες υπηρεσίες της, δεν κολακεύει όμως και δεν τιμά καθόλου μια ένωση όπως η ΕΕΡ που υποτίθεται πως παίζει θεσμικά υπεύθυνο ρόλο απέναντι στα μέλη, στα αδελφά σωματεία και τους υποψηφίους ραδιοερασιτέχνες.

Άποψή μου φυσικά, που την καταθέτω χωρίς ίχνος προσωπικής εμπάθειας απέναντι σε συγκεκριμένα πρόσωπα ή συλλόγους. :)

IC-756
04-10-11, 23:42
Για το πρόγραμμα των εξετάσεων δεν γνωρίζω αν είναι παραμετροποιήσιμο και αν μπορεί να προσαρμοσθεί.
Για την ενημέρωση των μελών της ΕΕΡ για την ύλη δεν γνωρίζω, μπορεί όμως να τους ρωτήσω. Για την προετοιμασία των άλλων σωματείων όμως ας φροντίσουν από μόνα τους ερχόμενα σε επαφή με του υπουργείο. Οι λόγοι είναι ευνόητοι.
Έχει δηλώσει η ΕΕΤΤ κάτι επίσημα; Μπορώ να βρω το κείμενο; Φαντάζομαι ότι θα πιεσθούν τώρα και θα προσκομίσουν της προτάσεις τους. Σε πληροφορώ όμως ότι οι σχέσεις των σωματείων δεν είναι και οι ιδανικές. Αυτό προκύπτει από την απουσία συνεργασιών μεταξύ τους η οποία είναι κοινό Ελληνικό φαινόμενο. Δεν κρίνω όμως κανένα σωματείο για τις πράξεις του επειδή δεν συμμετέχω στις προσπάθειες που καταβάλουν τα ΔΣ τους.

thanp
05-10-11, 13:31
Σχετικά με την EETT επικοινώνησα μαζί τους ο ίδιος από το σύλλογο και εκ μέρους του και κάποια κυρία Μακρίδη στην γραμματεία του τμήματος ραδιεπικοινωνιών μου ανάφερε τα καθέκαστα περί ύλης και ΕΕΡ. Τώρα ή αυτή λέει ότι θέλει ή η ΕΕΡ, ή και οι δύο. Διαλέγεις και παίρνεις. Το αποτέλεσμα έτσι και αλλιώς είναι το ίδιο. Να προσθέσω επίσης, πως σύμφωνα με τον πρόεδρο του συλλόγου που ανήκω ο οποίος ισχυρίζεται πως σε επικοινωνία του ιδίου με την ΕΕΡ του απάντησαν πως η ύλη είναι όντως στα χέρια τους και τώρα "βγάζουν τις ερωτήσεις". Αλήθεια ή ψέμματα, καθώς και το τι έκαναν δύο ολόκληρα χρόνια που υπάρχει η θεματολογία ο Θεός μόνο το ξέρει.

Όσον αφορά το πρόγραμμα των εξετάσεων είναι επιβεβαιωμένα παραμετροποιήσιμο και όπως προανάφερα είναι το ίδιο που χρησιμοποιείται σε αρκετές διαφορετικές εξετάσεις απλά τροφοδοτούμενο με διαφορετικά ερωτηματολόγια.

Τώρα για τα υπόλοιπα σωματεία και αυτά που αναφέρεις για τις κακές σχέσεις μεταξύ τους, την έλλειψη πρωτοβουλίας εκ μέρους τους κλπ, νομίζω πως αυτά ακριβώς ήταν και τα δικά μου αρνητικά σχόλια στα προηγούμενα posts. Και θα μου επιτρέψεις να διατηρήσω την αρνητική μου κριτική, έστω και μη συμμετέχοντας στα ΔΣ τους. Αλλοίμονο αν το κάθε μέλος ενός σωματείου ήταν αναγκασμένο να είναι πρόεδρος, αντιπρόεδρος, γραμματέας ή ταμίας για να ασκήσει κριτική στον ...εαυτό του. Δηλαδή αγαπητέ φίλε Τάκη, αν δεν είμαστε σε κάποιο ΔΣ θα πρέπει να κλείνουμε τα μάτια, να πληρώνουμε τις συνδρομές μας και να χειροκροτούμε την ανικανότητα και την ασυνενοησία τους; Μήπως να αρχίσουμε να βελάζουμε κιόλας; :001_smile:

tsakmaki
14-10-11, 01:33
Καλησπερα σε ολους!
Φιλε thanp σ' ευχαριστω για την απαντηση σου! Χθες πηρα τηλεφωνο στο Συλλογο Ελληνων Ραδιοερασιτεχνων και μου ειπαν πως δεν εχουν κανενα νεο απο το Υπουργειο σχετικα με τις εξετασεις που ακυρωθηκαν τον Σεπτεμβριο για το αν και ποτε θα γινουν. Αυτα προς ενημερωση σας.
Να' στε καλα!!

radioamateur
14-10-11, 20:48
Τώρα και εσύ μπορείς να αποτανθείς σε ένα χαρισματικό μέντιουμ για να μάθεις αν ποτέ γίνουν οι αναμενόμενες εξετάσεις...


http://youtu.be/7zFVodGCiI8

:w00t:

thanp
14-10-11, 20:58
Τώρα μπορείς και εσύ να αποτανθείς σε ένα χαρισματικό μέντιουμ για να μάθεις αν ποτέ θα γίνουν οι αναμενόμενες εξετάσεις...
Με το χάλι που επικρατεί στις υπηρεσίες και την ουσιαστικά ανύπαρκτη ΕΕΡ να συνεχίζει τον αιώνιο ύπνο της, είναι μάλλον αμφίβολο αν ακόμα και χαρισματικά μέντιουμ θα τολμούσαν να ρισκάρουν κάποια πρόβλεψη σχετικά με το πότε θα ξαναγίνουν εξετάσεις.

"Καλά κρασιά" λοιπόν παιδιά και με λίγη τύχη ραντεβού ...του χρόνου.

SRF
14-10-11, 21:37
Με το χάλι που επικρατεί στις υπηρεσίες και την ουσιαστικά ανύπαρκτη ΕΕΡ να συνεχίζει τον αιώνιο ύπνο της, είναι μάλλον αμφίβολο αν ακόμα και χαρισματικά μέντιουμ θα τολμούσαν να ρισκάρουν κάποια πρόβλεψη σχετικά με το πότε θα ξαναγίνουν εξετάσεις.

"Καλά κρασιά" λοιπόν παιδιά και με λίγη τύχη ραντεβού ...του χρόνου.

Ρε παιδιά πέραν της πλάκας... Η ΕΕΡ ή η οποιαδήποτε ένωση ΣΥΛΛΟΓΟΣ πραγματικά ΤΙ θα μπορούσε να κάνει? Να προκυρήξει εκείνη εξετάσεις? Να δώσει πτυχία? Να κατέβει σε απεργία μέχρι να πραγματοποιηθούν οι εξετάσεις? ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ μπορεί και δεν το κάνει?

Για να μην είμαστε δηλαδή & υπερβολικοί! Η ΕΕΡ κλπ ΣΥΛΛΟΓΟΙ στην ουσία ΔΕΝ έχουν καμμία μα καμμία δυνατότητα - αρμοδιότητα για να κανονίσουν κάτι σχετικό με τις κατά νόμο απαιτούμενες εξετάσεις! Οπότε είτε σε ύπνο είτε σε ξύπνιο είναι, δεν έχει σημασία!

tsakmaki
14-10-11, 22:50
Thanp, οταν λες του χρονου, εννοεις οτι πιστευεις πως θα γινουν το Μαϊο οι εξετασεις πλεον και θα ακυρωθουν εντελως αυτες? Μακαρι τουλαχιστον να γινουν κοντα στα Χριστουγεννα και να μην ακυρωθουν εντελως!
Radioamateur, πιστευω οτι ο πιο καταλληλος για να μας διαφωτισει ειναι ο Χορταρεας !!! :lool:

http://www.youtube.com/watch?v=mmQaTrGlQRI&feature=related

thanp
14-10-11, 23:48
Για να μην είμαστε δηλαδή & υπερβολικοί! Η ΕΕΡ κλπ ΣΥΛΛΟΓΟΙ στην ουσία ΔΕΝ έχουν καμμία μα καμμία δυνατότητα - αρμοδιότητα για να κανονίσουν κάτι σχετικό με τις κατά νόμο απαιτούμενες εξετάσεις!
Φίλε Γιώργο το είπαμε και το ξαναείπαμε, συγκεκριμένα άτομα της ΕΕΡ είναι αυτά που κατά την ΕΕΤΤ ήταν συναρμόδια για την τελική επιλογή και το ξεκαθάρισμα της νέας ύλης που έχει κατατεθεί από τα μέσα του 2009, πριν ακόμα και από την έναρξη της διαβούλευσης. Επίσης σύμφωνα με το ΥΜΕ, πρόβλημα δεν είναι ούτε κάποια απόφαση του υπουργού, ούτε του περιφερειάρχη, ούτε της γραμματείας επικοινωνιών και δεν κολλάει σε αυτούς η οργάνωση των εξετάσεων αλλά στην απουσία της τελικής θεματολογίας. Ακόμα και αν δεχτούμε πως ΥΜΕ και ΕΕΤΤ λένε ανακρίβειες (κάτι καθόλου απίθανο) δεν είδα την ΕΕΡ να τους διαψεύδει ή να λέει κάτι το διαφορετικό.

Και αν θέλεις να το δούμε και ευρύτερα, από την στιγμή που μας αρέσει δεν μας αρέσει η ΕΕΡ αποτελεί το μόνο "θεσμικά" αναγνωρισμένο συλλογικό όργανο, το λιγότερο που όφειλε ήταν να δείξει κάποιο στοιχειώδες ενδιαφέρον να κρατά ενήμερους για την κατάσταση και τις εξελίξεις τόσο τα μέλη της και τα αδελφά σωματεία όσο και τους υποψηφίους της. Είδες εσύ ή άκουσες στον αέρα καμμιά ενημέρωση, ανακοίνωση ή έστω αναφορά; Γιατί εγώ το μόνο που είδα και άκουσα είναι αγγελίες πωλήσεων μηχανημάτων, εκλογές και διαφημίσεις, D-Star parties και ...προσκοπικά jamboree. Επιπλέον τόσο η εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιών όσο και και το ΥΜΕ και η διεύθυνση ραδιοεπικοινωνιών απαντούν σε κανένα τηλέφωνο, η ΕΕΡ;

Αυτήν ακριβώς την αδιαφορία και ανυπαρξία κριτικάρω στην ΕΕΡ φίλε Γιώργο, και όχι πως περιμένω από αυτούς αντί του κράτους να οργανώσουν τις εξετάσεις.


Thanp, οταν λες του χρονου, εννοεις οτι πιστευεις πως θα γινουν το Μαϊο οι εξετασεις πλεον και θα ακυρωθουν εντελως αυτες? Μακαρι τουλαχιστον να γινουν κοντα στα Χριστουγεννα και να μην ακυρωθουν εντελως!
Δεν γνωρίζω φίλε μου, αν όμως θέλεις την γνώμη μου, και μακάρι να πέσω έξω, είναι μάλλον κάτι περισσότερο από απίθανο να δούμε εξετάσεις πριν την Άνοιξη. Εδώ καλά - καλά ακόμα ούτε η ακύρωση της παλαιάς εγκυκλίου δεν έχει φτάσει πανελλαδικά σε όλες τις περιφέρειες, ενώ στο site και τις υπηρεσίες του υπουργείου εξακολουθεί να κυκλοφορεί η παλαιά ύλη παρά την αλλαγή του νόμου. Όσο για τις δεκάδες των περιφερειακών συλλόγων και σωματείων ακόμα περιμένουν ενημέρωση από την "μαμά" ΕΕΡ. :001_unsure:

SRF
15-10-11, 11:33
Φίλε Γιώργο το είπαμε και το ξαναείπαμε, συγκεκριμένα άτομα της ΕΕΡ είναι αυτά που κατά την ΕΕΤΤ ήταν συναρμόδια για την τελική επιλογή και το ξεκαθάρισμα της νέας ύλης που έχει κατατεθεί από τα μέσα του 2009, πριν ακόμα και από την έναρξη της διαβούλευσης. Επίσης σύμφωνα με το ΥΜΕ, πρόβλημα δεν είναι ούτε κάποια απόφαση του υπουργού, ούτε του περιφερειάρχη, ούτε της γραμματείας επικοινωνιών και δεν κολλάει σε αυτούς η οργάνωση των εξετάσεων αλλά στην απουσία της τελικής θεματολογίας. Ακόμα και αν δεχτούμε πως ΥΜΕ και ΕΕΤΤ λένε ανακρίβειες (κάτι καθόλου απίθανο) δεν είδα την ΕΕΡ να τους διαψεύδει ή να λέει κάτι το διαφορετικό.

Και αν θέλεις να το δούμε και ευρύτερα, από την στιγμή που μας αρέσει δεν μας αρέσει η ΕΕΡ αποτελεί το μόνο "θεσμικά" αναγνωρισμένο συλλογικό όργανο, το λιγότερο που όφειλε ήταν να δείξει κάποιο στοιχειώδες ενδιαφέρον να κρατά ενήμερους για την κατάσταση και τις εξελίξεις τόσο τα μέλη της και τα αδελφά σωματεία όσο και τους υποψηφίους της. Είδες εσύ ή άκουσες στον αέρα καμμιά ενημέρωση, ανακοίνωση ή έστω αναφορά; Γιατί εγώ το μόνο που είδα και άκουσα είναι αγγελίες πωλήσεων μηχανημάτων, εκλογές και διαφημίσεις, D-Star parties και ...προσκοπικά jamboree. Επιπλέον τόσο η εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιών όσο και και το ΥΜΕ και η διεύθυνση ραδιοεπικοινωνιών απαντούν σε κανένα τηλέφωνο, η ΕΕΡ;

Αυτήν ακριβώς την αδιαφορία και ανυπαρξία κριτικάρω στην ΕΕΡ φίλε Γιώργο, και όχι πως περιμένω από αυτούς αντί του κράτους να οργανώσουν τις εξετάσεις.


Καταννοώ τι θέλεις να πεις, αλλά δεν συμφωνώ αναγκαστικώς στο σκεπτικό σου! Κατ'εμέ η όποια ένωση - ΣΥΛΛΟΓΟΣ δεν μπορεί να επέμβει, επιβάλλει, οδηγήσει, η μπλοκάρει έστω μέσω ύπνωσής της... κάτι που αναγκαστικά είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ αρμοδιότητα υπηρεσιών του κράτους!!! Μπορεί να ζητηθεί ΙΣΩΣ και λόγο καλής διάθεσης η άποψή της, συμβουλή της σε κάτι τέτοο, αλλά αυτό ΔΕΝ δίνει το αίτιο για να μην προχωράει η αρμόδια υπηρεσία όσο η "παρατηρήτρια" καθυστερεί ηθελημένα η μη! Αυτό μόνο ως αφορμή για καθυστέρηση μπορεί να αιτιολογηθεί από μέρους των αρμοδίων υπηρεσιών, και όχι ως αίτιο! Σιγά μην μια ένωση - ΣΥΛΛΟΓΟΣ προσώπων και μάλιστα για χόμπυ, αποφασίσει πότε & πως θα γίνουν οι επίσημες κρατικές εξετάσεις ενός νόμου! Σιγά μην απορρίψει και το τι θα προταθεί από κρατικούς φορείς ως εξεταστέα ύλη για αυτές, και έτσι αναγκαστούν να αναβάλλουν τις εξετάσεις, μέχρι να λάβουν την απολύτως σύμφωνη γνώμη της! Άλλο το να συμμετέχει ΑΝ ΘΕΛΕΙ, ως παρατηρητής στην ουσία, και να εκφέρει άποψη επί των προτεινόμενων θεμάτων της ύλης, και άλλο να κρεμόμαστε ως κράτος από την φιλική συμμετοχή της η μη για να λειτουργήσει ένας νόμος ως οφείλει!!!
Απλά εν τω προκειμένω η όποια υπηρεσία είναι αρμόδια να δημιουργήσει - ανακοινώσει την νέα ύλη, ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙΤΑΙ να καθυστερεί λόγο της "αδιαφορίας" ή "ύπνωσης" όπως επικαλείσαι ενός ΣΥΛΛΟΓΟΥ φυσικών προσώπων απλών πολιτών! :wiink:
Άλλωστε "λεφτά υπάρχουν"... και για εξετάσεις... χομπύστων!

thanp
15-10-11, 15:01
Γιώργο, δεν απέκλεισα σε καμμιά περίπτωση τις ευθύνες των αρμοδίων υπηρεσιών. Αυτά είναι γνωστά και δεν χρειάζεται να τα αναλύσουμε.
Ωστόσο από τα λεγόμενά σου θα μου επιτρέψεις να συμπεράνω πως στο θέμα της ΕΕΡ μάλλον δεν γνωρίζεις το ακριβές καθεστώς λειτουργίας της και την όλη ιστορία. Η ΕΕΡ καλώς ή κακώς δεν είναι "ένας οποιοσδήποτε σύλλογος" με την έννοια που του δίνεις στο post σου, ούτε απλός παρατηρητής. Αναμφισβήτητα δεν έχει εξουσία επί πολιτικών ή διοικητικών αποφάσεων του ΥΜΕ, αλλά ως το μοναδικό θεσμικά αναγνωρισμένο συλλογικό όργανο ειδικά στο θέμα της εξεταστέας ύλης αυτή είναι που επιλέγει και διευθετεί την ύλη. Και δεν είναι κάτι το νέο αυτό. Εδώ και τέσσερεις δεκαετίες, η ΕΕΡ ήταν που καθόριζε στον μεγαλύτερο βαθμό την ύλη όποτε αυτή έχριζε ανανέωσης, και η ίδια είναι που επιδίωξε και συνεχίζει να επιδιώκει αυτό τον θεσμικό συμβουλευτικό της ρόλο, δίχως όμως να ανταποκρίνεται και στις υποχρεώσεις που απαιτεί ο ρόλος αυτός.

Και τέλος θα σου πω και το πιό απλό. Όταν τόσο το υπουργείο, όσο και η ΕΕΤΤ σε ενοχλήσεις από τοπικά σωματεία και ιδιώτες δείχνουν την ΕΕΡ, γιατί η ίδια δεν βγάζει μια ανακοίνωση ξεκαθαρίζοντας όχι μόνο την θέση της αλλά και το γενικότερο θολό τοπίο γύρω από τις εξετάσεις; Και όπως είπα και σε προηγούμενό μου post, σε τηλεφωνική επικοινωνία του προέδρου του συλλόγου που ανήκω με την ΕΕΡ του απάντησαν πως "ναι έχουν αναλάβει κάποια άτομα το ξεκαθάρισμα των ερωταπαντήσεων, ...θέλουν καναδύο εβδομάδες, ...θα δούμε τι θα γίνει" και άλλα τέτοια.

Φαντάζομαι λοιπόν πως είτε ευθύνονται άμεσα για την καθυστέρηση είτε όχι δεν θα πέθαιναν από υπερκόπωση αν έβγαζαν μια λιτή ανακοίνωση στο site τους ή στον αέρα ώστε να ξέρει ο κόσμος τι συμβαίνει και τι να περιμένει.

SRF
15-10-11, 18:19
Γιώργο, δεν απέκλεισα σε καμμιά περίπτωση τις ευθύνες των αρμοδίων υπηρεσιών. Αυτά είναι γνωστά και δεν χρειάζεται να τα αναλύσουμε.
Ωστόσο από τα λεγόμενά σου θα μου επιτρέψεις να συμπεράνω πως στο θέμα της ΕΕΡ μάλλον δεν γνωρίζεις το ακριβές καθεστώς λειτουργίας της και την όλη ιστορία. Η ΕΕΡ καλώς ή κακώς δεν είναι "ένας οποιοσδήποτε σύλλογος" με την έννοια που του δίνεις στο post σου, ούτε απλός παρατηρητής. Αναμφισβήτητα δεν έχει εξουσία επί πολιτικών ή διοικητικών αποφάσεων του ΥΜΕ, αλλά ως το μοναδικό θεσμικά αναγνωρισμένο συλλογικό όργανο ειδικά στο θέμα της εξεταστέας ύλης αυτή είναι που επιλέγει και διευθετεί την ύλη. Και δεν είναι κάτι το νέο αυτό. Εδώ και τέσσερεις δεκαετίες, η ΕΕΡ ήταν που καθόριζε στον μεγαλύτερο βαθμό την ύλη όποτε αυτή έχριζε ανανέωσης, και η ίδια είναι που επιδίωξε και συνεχίζει να επιδιώκει αυτό τον θεσμικό συμβουλευτικό της ρόλο, δίχως όμως να ανταποκρίνεται και στις υποχρεώσεις που απαιτεί ο ρόλος αυτός.

Και τέλος θα σου πω και το πιό απλό. Όταν τόσο το υπουργείο, όσο και η ΕΕΤΤ σε ενοχλήσεις από τοπικά σωματεία και ιδιώτες δείχνουν την ΕΕΡ, γιατί η ίδια δεν βγάζει μια ανακοίνωση ξεκαθαρίζοντας όχι μόνο την θέση της αλλά και το γενικότερο θολό τοπίο γύρω από τις εξετάσεις; Και όπως είπα και σε προηγούμενό μου post, σε τηλεφωνική επικοινωνία του προέδρου του συλλόγου που ανήκω με την ΕΕΡ του απάντησαν πως "ναι έχουν αναλάβει κάποια άτομα το ξεκαθάρισμα των ερωταπαντήσεων, ...θέλουν καναδύο εβδομάδες, ...θα δούμε τι θα γίνει" και άλλα τέτοια.

Φαντάζομαι λοιπόν πως είτε ευθύνονται άμεσα για την καθυστέρηση είτε όχι δεν θα πέθαιναν από υπερκόπωση αν έβγαζαν μια λιτή ανακοίνωση στο site τους ή στον αέρα ώστε να ξέρει ο κόσμος τι συμβαίνει και τι να περιμένει.

Στο αρχικό τονισμένο δυστυχώς έχεις συμπεράνει λάθος... αλλά δεν έχει σημασία!

Στο άλλο που τόνισα νομίζω ότι ήδη σου έχω δώσει την απάντηση... με το τρόπο που διαχωρίζουμε πάντα το αίτιο και την αφορμή!

Η ΕΕΡ είναι γεγονός ότι ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ όντως έτσι όπως την περιγράφεις και καθόριζε ουσιωδώς σχεδόν άπαντα περί ραδιοερασιτεχνισμού. Να μου επιτρέψεις όμως να πω ότι εδώ και μιά δεκαετία σχεδόν, ΑΠΛΑ παρίσταται ως ο μόνος αναγνωρισμένος φορέας επικοινωνείας μεταξύ των ραδιοερασιτεχνλων και του κράτους, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΝΟΜΙΚΗ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!!!
Αυτό από μόνο του ελπίζω να είναι κατανοητό ότι τα λέει όλα, και ουσιαστικώς αφαιρεί την "αιτία" που επιρρίπτουν στην ΕΕΡ πολλοί, για τις "νέες" εξετάσεις και το στολλάρισμά τους... για... το ποτε (άτονο) ?

thanp
15-10-11, 21:24
ΑΠΛΑ παρίσταται ως ο μόνος αναγνωρισμένος φορέας επικοινωνείας μεταξύ των ραδιοερασιτεχνλων και του κράτους, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΝΟΜΙΚΗ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!!!
Αυτό από μόνο του ελπίζω να είναι κατανοητό ότι τα λέει όλα, και ουσιαστικώς αφαιρεί την "αιτία" που επιρρίπτουν στην ΕΕΡ πολλοί, για τις "νέες" εξετάσεις και το στολλάρισμά τους... για... το ποτε (άτονο) ?

Κανείς δεν αναζήτησε φίλε Γιώργο στην ΕΕΡ νομική αρμοδιότητα, ούτε καθορισμό του αν και πότε θα γίνουν εξετάσεις. Το ζητούμενο είναι απλά και μόνο η ενημέρωση μελών, υποψηφίων και συνεργαζόμενων σωματείων αναφορικά με την κατάσταση, καθώς και η υπεύθυνη και έγκαιρη αντιμετώπιση εκ μέρους της θεμάτων στα οποία επιβεβαιωμένα συμμετέχει. Δεν είναι για παράδειγμα δυνατόν επί δύο χρόνια να έχουν στα χέρια τους την πλήρη θεματολογία της νέας ύλης και όχι απλά να μην έχουν κατασταλάξει στις παρατηρήσεις τους αλλά ούτε καν να την έχουν δώσει έστω μετά την διαβούλευση στα σωματεία προς γνώση και ενημέρωση.

Και αν ΕΕΤΤ και υπουργείο κινούνται με τους γνωστούς αργούς ρυθμούς και τις αγκυλώσεις του δημοσίου, τότε τι θα πρέπει κάποιος να συμπεράνει για έναν σύλλογο που παρά τη όποια θεσμική του θέση υποτίθεται πως δεν κατέχεται από σύνδρομα καθυστέρησης και αναβλητικότητας ενώ παράλληλα διαρρηγνύει τα ιμάτιά της αναφορικά με την αφοσίωσή της στον χώρο του ραδιοερασιτεχνισμού; Να με συμπαθάς Γιώργο αλλά αν η ΕΕΡ δεν μπορεί να είναι υπεύθυνη στον ρόλο που η ίδια επιδίωξε για δεκαετίες, να το δηλώσει και να παραχωρήσει την θέση του παρατηρητή και συμβούλου σε όποιον άλλο σύλλογο είναι σε θέση να πράξει τα αυτονόητα.

SRF
16-10-11, 14:33
Κανείς δεν αναζήτησε φίλε Γιώργο στην ΕΕΡ νομική αρμοδιότητα, ούτε καθορισμό του αν και πότε θα γίνουν εξετάσεις. Το ζητούμενο είναι απλά και μόνο η ενημέρωση μελών, υποψηφίων και συνεργαζόμενων σωματείων αναφορικά με την κατάσταση, καθώς και η υπεύθυνη και έγκαιρη αντιμετώπιση εκ μέρους της θεμάτων στα οποία επιβεβαιωμένα συμμετέχει. Δεν είναι για παράδειγμα δυνατόν επί δύο χρόνια να έχουν στα χέρια τους την πλήρη θεματολογία της νέας ύλης και όχι απλά να μην έχουν κατασταλάξει στις παρατηρήσεις τους αλλά ούτε καν να την έχουν δώσει έστω μετά την διαβούλευση στα σωματεία προς γνώση και ενημέρωση.

Και αν ΕΕΤΤ και υπουργείο κινούνται με τους γνωστούς αργούς ρυθμούς και τις αγκυλώσεις του δημοσίου, τότε τι θα πρέπει κάποιος να συμπεράνει για έναν σύλλογο που παρά τη όποια θεσμική του θέση υποτίθεται πως δεν κατέχεται από σύνδρομα καθυστέρησης και αναβλητικότητας ενώ παράλληλα διαρρηγνύει τα ιμάτιά της αναφορικά με την αφοσίωσή της στον χώρο του ραδιοερασιτεχνισμού; Να με συμπαθάς Γιώργο αλλά αν η ΕΕΡ δεν μπορεί να είναι υπεύθυνη στον ρόλο που η ίδια επιδίωξε για δεκαετίες, να το δηλώσει και να παραχωρήσει την θέση του παρατηρητή και συμβούλου σε όποιον άλλο σύλλογο είναι σε θέση να πράξει τα αυτονόητα.

Α... ΟΚ τώρα είναι καταννοητό περί τίνος συζητάμε!

ta03
16-10-11, 15:50
Εμ, τωρα τον καταλαβες SRF;

thanp
16-10-11, 18:25
Α... ΟΚ τώρα είναι καταννοητό περί τίνος συζητάμε!
Μάλλον για μια ακόμα φορά δεν κατάλαβες φίλε Γιώργο, αν αντιλήφθηκα ορθώς το υπονοούμενο.
Γα να γίνω λοιπόν απολύτως σαφής, ούτε κάποιον σύλλογο εκπροσωπώ ούτε το μικρό τοπικό club στο οποίο ανήκω επιθυμεί ή είναι ικανό να διαδραματήσει οποιοδήποτε ρόλο, ενώ προσωπικά αν και υπήρξα επί τρεις δεκαετίες μέλος της Θεσσαλονικιάς "θυγατρικής" ΕΡΒΕ προτίμησα να αναβιώσω το hobby μέσα από κάποιο άλλο μικρό και αδιάφορο σωματείο αηδιασμένος από τις κλίκες, τον ελιτισμό και την ανικανότητα των "θεσμικών".

Αν πραγματικά υπάρχει κάτι που όχι μόνο εγώ αλλά εκατοντάδες φίλοι του hobby επιθυμούμε διακαώς εδώ και δεκαετίες, είναι μια ουσιαστική θεσμικά αναγνωρισμένη ομοσπονδία είτε στο πρόσωπο της ΕΕΡ είτε οποιουδήποτε άλλου νέου φορέα, που όμως θα υποστηρίζει ουσιαστικά το hobby και τους φίλους του δίχως να αναλώνεται σε ψευτοηγεμονισμούς, κλικοποιήσεις, πολιτικά και εμπορικά promotion. Οπότε μακράν εμού τα bold υπονοούμενα.

nikknikk4
16-10-11, 21:18
Μάλλον για μια ακόμα φορά δεν κατάλαβες φίλε Γιώργο, αν αντιλήφθηκα ορθώς το υπονοούμενο.
Γα να γίνω λοιπόν απολύτως σαφής, ούτε κάποιον σύλλογο εκπροσωπώ ούτε το μικρό τοπικό club στο οποίο ανήκω επιθυμεί ή είναι ικανό να διαδραματήσει οποιοδήποτε ρόλο, ενώ προσωπικά αν και υπήρξα επί τρεις δεκαετίες μέλος της Θεσσαλονικιάς "θυγατρικής" ΕΡΒΕ προτίμησα να αναβιώσω το hobby μέσα από κάποιο άλλο μικρό και αδιάφορο σωματείο αηδιασμένος από τις κλίκες, τον ελιτισμό και την ανικανότητα των "θεσμικών".

Αν πραγματικά υπάρχει κάτι που όχι μόνο εγώ αλλά εκατοντάδες φίλοι του hobby επιθυμούμε διακαώς εδώ και δεκαετίες, είναι μια ουσιαστική θεσμικά αναγνωρισμένη ομοσπονδία είτε στο πρόσωπο της ΕΕΡ είτε οποιουδήποτε άλλου νέου φορέα, που όμως θα υποστηρίζει ουσιαστικά το hobby και τους φίλους του δίχως να αναλώνεται σε ψευτοηγεμονισμούς, κλικοποιήσεις, πολιτικά και εμπορικά promotion. Οπότε μακράν εμού τα bold υπονοούμενα.

τόσα χρόνια πολλοί εξω απο τον χορό κατηγορούν και τίποτα αλλο...

οποιος θέλει κάνει εγγραφή και ψηφίζει για να αλλάξει τα πράγματα προς την κατεύθυνση που εκείνος νομίζει καλύτερη

τόσο απλά ...!

sv9dri
16-10-11, 22:00
Για όποιον ενδιαφέρεται για εξάσκηση στα morse εδώ είναι δυο καλά προγράμματα
http://www.dxzone.com/cgi-bin/dir/jump2.cgi?ID=4008 και http://www.g4fon.net/CW%20Trainer.htm
αν έχουν ήδη ανέβει πιο πριν , σόρυ και ας διαγρφούν

thanp
17-10-11, 01:43
τόσα χρόνια πολλοί εξω απο τον χορό κατηγορούν και τίποτα αλλο...
οποιος θέλει κάνει εγγραφή και ψηφίζει για να αλλάξει τα πράγματα προς την κατεύθυνση που εκείνος νομίζει καλύτερη
τόσο απλά ...!
Δηλαδή η σημερινή κατάσταση είναι το αυτό που ονειρεύονταν οι εγγεγραμμένοι ψηφίζοντας όλα αυτά τα χρόνια; Αναμφισβήτητα θα πρέπει να αισθάνονται τρομερά υπερήφανοι... :001_rolleyes:

SRF
17-10-11, 10:21
Καμμία κατάσταση δεν είναι χαρά Ευαγγελίου και ούτε πρόκειτε ποτέ να είναι γιατί ΠΑΝΤΑ θα υπάρχουν οι διαφωνούντες & κατ'επέκταση και οι αδιαφορούντες!!!
Αυτό όμως ΔΕΝ έχει να κάνει με το κωμικοτραγικό "φύγε εσύ να έρθω εγώ" που συνήθως εμφανίζεται πάντα εκ των έξωθεν αδιαφόρων! Απλά επειδή στην Ελλάδα αν πεις μεγαλοφώνος την λέξη "Πρόεδρε" είναι δεδομένο ότι θα γυρίσουν προς τα εσέ οι 11 στους 10, αποδεικνύεται ότι τελικώς η συνοχή είναι όνειρο απατηλό και καθ'όλα μόνο θεωρητική!
Δεν υπήρχε & δεν υπάρχει κανένας λόγος να υφίστανται τόσοι ΣΥΛΛΟΓΟΙ για ένα αντικείμενο που στην ουσία είναι εξ'ορισμού περιορισμένης δυναμικής! Αλλά βέβαια και για αυτό φταίνε οι "κλίκες" και οι Αθηναίοι!!! Οι μέν πρώτες γιατί δεν αφήναν χώρο σε άλλες επίσης κλίκες να επιβληθούν έναντί των, οι δε Αθηναίοι γιατί αδιφορήσαν για τους εκ της επαρχίας επίσης συναδέλφους, οι οποίοι βέβαια ΠΟΥ να τρέχουν από εκέί για να ψηφίζουν στην Αθήνα... και προτιμήσαν έτσι την αποχή τους, προοδευτικά σε κάθε δυνατότητα που τους δινόταν, να συγκρατήσουν την άνοδο της όποιας κλίκας μετά κατέκριναν!!! Μάλιστα επειδή το φαινόμενο είναι αυταπόδεικτο, αρκεί να αναλογιστεί κανείς γιατί, ενώ έστω δημιουργήθηκε ΣΥΛΛΟΓΟΣ στην Θεσ/νίκη, για να μην "τρέχουν" αυτοί από την Β. Ελλάδα ας πούμε, που ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ διατυμπανίζαν ότι ενδιαφέρονται όντως, ΔΕΝ κατεβαίναν στην Αθήνα ούτε όταν απαιτείτο γιατί ο καναπές τους δεν είχε ροδάκια μάλλον! Μάλιστα είναι και καρκινογενές, έχει δηλαδή αυτοαυξητικοδιασπαστική τάση, αφού μετά από λίγο και οι επίσης άκρως σαφέστατα ενδιαφέρομενοαδιάφοροι που ήταν εκτός πχ θεσ/νίκης, βαρεθήκαν ή 'δυσκολεύονταν" επίσης με την σειρά τους να "τρέχουν" στην Θεσ/νίκη, ή αγανάκτησαν με την εκεί νεώτερη πλέον κλίκα που δεν ήταν η όποια "δικιά" τους, ή & επίσης λόγο του συμπρωτευουσιακού πλέον συγκεντρωτισμού ως δικαιολογία, και άρχισαν να δημιουργούν τους, στους όμορους νομούς, περιφερειακούς ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ακόμα και αν αυτοί αποτελούνταν απο 5 η 10 μέλη στην ουσία!!! Μάλιστα παραδέχομαι ότι το μεγαλύτερο & δικαιότερο πρόβλημα το είχαν σαφώς οι ευρισκόμενοι στο κέντρο των δύο μεγαλοπόλεων, πχ στην Λάρισα, όπου δεν ήξεραν προς τα που να πάνε, στους Βόρειους ή στους Νότιους, για να συμμετάσχουν & να ψηφίσουν. Οπότε το έλυσαν με την μέθοδο της επιλύσεως του Γορδίου δεσμού! Σε κανέναν εκ των δύο! Δημιουργήσαν τον δικό τους!!!
Αντί λοιπόν ΟΛΟΙ να είναι ενεργοί σε ΕΝΑ σύλλογο και να ΕΚΔΙΩΞΟΥΝ τις όντως υπαρκτές κλίκες, όπου εγώ, η γυναίκα μου, με τον υιό μου & την κόρη μου παρέα και με τον "γκόμενό" της ψηφίζουμε εμάς για εμάς μόνοι μας και άντε & με τον κουμπάρο και του λοιπούς παριστάμενους στα βαφτίσια, και είμαστε ΕΜΕΙΣ οι μόνοι και πρώτοι, και να σώσουν αυτό ΠΟΥ κατακρίνουν μεν αλλά ΑΙΑΦΟΡΟΥΝ δε!!! ΅
Είναι φαίνεται σαφέστατα πιό έυκολο, για τους φωστήρες των κρίσεων και τους επιθυμητές της αναληψεως μεγάλων ευθυνών και δυσκολιών που φωνάζουν ότι θέλουν να γίνουν εκείνοι Χαλίφηδες στην θέση του Χαλίφη, να μην ασχολούνται για εκπαραθύρωση των κλικών που λένε, αλλά να δημιουργήσουν το δικό τους τσαρδί με την δικιά τους καρέκλα και τελικώς την δική τους κλίκα!!!

Οι "αγωνιστές" αυτοί δηλαδή θα γίνουν, όπως επιθυμούν και διατυμπανίζουν, οι "μπροστάρηδες" μας... όταν αποδεδειγμένα έχουν αδιαφορήσει και αποχωρήσει ιδία θέληση από την "κεντρική σκηνή μάχης" γιατί ... είτε τα βρήκαν "δύσκολα", είτε "ήταν μακρία" & καλά το πεδίο της και "που να τρέχουν να ψηφίζουν" κλπ? Και το πιστεύουμε κιόλας?

Τα ανωτέρω σαφέστατα τα αναγράφω αστειευόμενος...
Άλλωστε δεν μπορεί να τα λάβουμε ως σοβαρά, αφού κανένας λογικός δεν θα δημιουργούσε την δικιά του κλίκα στο δικό του μέρος ποτέ, και μάλιστα επειδή ΔΕΝ συμμετέχει καν εκεί που, ΑΝ όντως συμμετείχε δυναμικά, όπως ισχυρίζεται θα μεγαλουργούσε με ότι θα έκανε ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ στην θέση του "Χαλίφη" !
Σαφέστατα είναι πιό ενδιαφέρον να μην ασχολείσαι με κλίκες, όταν αυτές μάλιστα είναι και μακριά, και να δημιουργείς την δικιά σου τελικώς!!! Αυτό σαφώς είναι αστείο όταν το πει κάποιος ότι όντως στην ουσία συμβαίνει, όταν ακόμα και στην ίδια πόλη υπάρχουν πλέον πέραν του ενός ΣΥΛΛΟΓΟΥ!!! Θα είναι μάλλον η απόσταση σε μέτρημα οικοδομηκών τετραγώνων και εκεί που τους χωρίζει...
Τι γελοίος που είμαι με όσα γελοία λέω, άραγε?
Ε?

thanp
17-10-11, 15:38
Καλή η φιλολογική προσέγγιση Γιώργο μου, αλλά να σου θυμίσω πως τόσο εγώ όσο και οι περισσότεροι συνάδελφοι που για δεκαετίες ενίστανται στην κατάσταση κανείς μας δεν περιμένε ποτέ από έναν και μόνο σύλλογο, είτε αυτός είναι η ΕΕΡ είτε όποιοσδήποτε άλλος, να αναλάβει την οποιασδήποτε μορφής "εξουσία" απέναντι σε θεσμούς και όργανα. Αντιθέτως εδώ και δεκαετίες το ζητούμενο ήταν πάντοτε μια ομοσπονδία συλλόγων και σωματείων που θα αναλάμβανε τόσο τον συμβουλευτικό και θεσμικό ρόλο απέναντι στις υπηρεσίες όσο και το ρόλο του συντονιστικού οργάνου όλων των συμμετεχόντων σωματείων.

Να υποθέσω πως γνωρίζεις ποιά υπήρξε η επί τρεις δεκαετίες αντίδραση της ΕΕΡ σε αυτή την απαίτηση. Άρνηση κάθε συζήτησης, άρνηση δημιουργίας τοπικών συλλόγων πλην των ελεγχόμενων από την ίδια, άρνηση σε κάθε νεωτεριστική τομή γύρω από το hobby, άρνηση στον εκσυχρονισμό των εξετάσεων, πόλεμος με όποιον ανεξάρτητο σύλλογο άνοιγε και άλλα τέτοια τραγικά. Αν αυτό φίλτατε Γιώργο δεν ήταν ηγεμονομανία τότε σαν τι θα το χαρακτήριζες εσύ;

Κανένας μας δεν είναι ενθουσιασμένος για τα δεκάδες σωματεία και "καφενεία" πάσης μορφής. Ωστόσο θα μου επιτρέψεις την άποψη, πως τόσο δημοκρατικά όσο και απλά λογικά είναι χίλιες φορές προτιμότερο η ύπαρξη δεκάδων συλλόγων απαλλαγμένων από μεγαλομανίες και ελιτισμούς παρά ένας "δερβέναγας" που έκανε ότι ήταν δυνατόν να κρατήσει την απόλυτη εξουσία στα χέρια του, και το hobby πίσω από τον κόσμο. Τις ζήσαμε και τις θυμόμαστε τις μαύρες εποχές που η ΕΕΡ και τα θυγατρικά της τσιράκια παρίσταναν τον νταβατζή του αέρα, και της λειτουργίας του hobby. Ευτυχώς ή δυστυχώς όμως οι εποχές εκείνες πέρασαν και δεν ξαναγυρνούν.

Το ζητούμενο σήμερα δεν είναι, όπως έσπευσες να μου καταλογήσεις, μιά άλλη ΕΕΡ στην θέση της ΕΕΡ ή ένας άλλος χαλίφης στην θέση του υπάρχοντος. Ας κρατήσει την θέση της η ΕΕΡ ως ιστορικός σύλλογος, ας κρατήσουν την θέση τους και τα δεκάδες ανεξάρτητα ή εξαρτημένα σωματεία ανά την επικράτεια, ας ανοίξουν και άλλα τόσα αν νομίζουν πως μπορούν να επιβιώσουν. Το μόνο ζητούμενο είναι όλοι αυτοί οι σύλλογοι να δημιουργήσουν μια και μοναδική ομοσπονδία που να έχει την ισχύ και την θέληση να υπερασπιστεί και να προωθήσει τα συμφέροντα του hobby και των ανθρώπων του συλλογικά, δίχως να αποτελεί "μαγαζάκι" κανενός. Με μια τέτοια ομοσπονδία, κανείς δεν θα μπορεί πλέον να κατηγορεί την ΕΕΡ για ανικανότητα ή έλλειψη θέλησης, ενώ ταυτόχρονα οι άνθρωποι του hobby θα έχουν να διαπραγματεύεται και να συζητά με την πολιτεία για τα διαδικαστικά ένα αξιόπιστο ομοσπονδιακό συλλογικό όργανο και όχι μια αδιαφανής και ανίκανη "παράγκα".

ΥΓ. Τα περί Αθηναίων, Θεσσαλονικών και τα λοιπά τοπικιστικά στα οποία αναφέρθηκες δεν νομίζω να χρήζουν σχολιασμού...

ta03
17-10-11, 16:44
Τρια πουλακια καθονταν...

SRF
17-10-11, 17:18
Αν & έχουμε ξεφύγει από το θέμα της αναρτήσεως, παρ'όλα αυτά η ανταλλαγή απόψεων επί τέτοιων θεμάτων είναι σίγουρα επικοδομητική!



Αντιθέτως εδώ και δεκαετίες το ζητούμενο ήταν πάντοτε μια ομοσπονδία συλλόγων και σωματείων που θα αναλάμβανε τόσο τον συμβουλευτικό και θεσμικό ρόλο απέναντι στις υπηρεσίες όσο και το ρόλο του συντονιστικού οργάνου όλων των συμμετεχόντων σωματείων
Γνωρίζω το θέμα περί "ομοσπονδίας"... όπως γνωρίζω και πότε είχε πρωτοτεθεί... από ποιούς και τι συνέβει σε αρχικές προσπάθειες & επικοινωνείες!!! Και υπήρξαν και τα δύο, με καλή διάθεση μάλιστα!!!


Να υποθέσω πως γνωρίζεις ποιά υπήρξε η επί τρεις δεκαετίες αντίδραση της ΕΕΡ σε αυτή την απαίτηση. Άρνηση κάθε συζήτησης, άρνηση δημιουργίας τοπικών συλλόγων πλην των ελεγχόμενων από την ίδια, άρνηση σε κάθε νεωτεριστική τομή γύρω από το hobby, άρνηση στον εκσυχρονισμό των εξετάσεων, πόλεμος με όποιον ανεξάρτητο σύλλογο άνοιγε και άλλα τέτοια τραγικά. Αν αυτό φίλτατε Γιώργο δεν ήταν ηγεμονομανία τότε σαν τι θα το χαρακτήριζες εσύ;



ΜΗΝ είσαι τόσο απόλυτα σίγουρος ότι υπήρξε "άρνηση" περί "ομοσπονδίας"... Μήπως ενημερώνεσαι μονομερώς? Γιατί αυτά τουλάχιστον σε αρχική φάση δεν ίσχυε!
Περί "πολέμων" κλπ για τους συλλόγους που ιδρύονταν ως μανητάρια από 3-5-8 άτομα ας το αφήσουμε καλύτερα, γιατί πολλοί εξ'αυτών εξυπηρετούσαν και άλλες σκοπιμότητες... πέραν κάθε ραδιοερασιτεχνικής!
Όσο περί ηγεμονομανίας, ναι αυτή υπήρξε και υπάρχει, αλλά αυτό αυτό θα πρέπει να γνωρίζεις ότι είναι ανθρώπινο ελαττωμα και όχι συλλογικό! Επίσης ως ανθρώπινο ελάττωμα ΔΕΝ εξαιρεί την πιθανότητα να απαιτούν εξ'αυτής της σκοπιμότητος "κάποιοι" να αντικαταστήσουν τον κατά αυτούς ηγεμονομανιώδη ενώ οι ίδιοι δεν είναι οι εξ'ορισμού & αποδεδειγμένα αλεξηγεμόνιοι!!


Κανένας μας δεν είναι ενθουσιασμένος για τα δεκάδες σωματεία και "καφενεία" πάσης μορφής. Ωστόσο θα μου επιτρέψεις την άποψη, πως τόσο δημοκρατικά όσο και απλά λογικά είναι χίλιες φορές προτιμότερο η ύπαρξη δεκάδων συλλόγων απαλλαγμένων από μεγαλομανίες και ελιτισμούς παρά ένας "δερβέναγας" που έκανε ότι ήταν δυνατόν να κρατήσει την απόλυτη εξουσία στα χέρια του, και το hobby πίσω από τον κόσμο. Τις ζήσαμε και τις θυμόμαστε τις μαύρες εποχές που η ΕΕΡ και τα θυγατρικά της τσιράκια παρίσταναν τον νταβατζή του αέρα, και της λειτουργίας του hobby. Ευτυχώς ή δυστυχώς όμως οι εποχές εκείνες πέρασαν και δεν ξαναγυρνούν.


Σαφώς και το δημοκρατικότερο είναι να υπάρχει ο σύλλογος της γειτονειάς μας! Άλλωστε με την τρέχουσα νομική υπόσταση μπορείς να κάνεις και σύλλογο της πολυκατοικίας αφού δεν υποχρεώνεσαι να είσαι μέλος σε καμμία ΕΕΡ η άλλη συλλογικότητα! Και δεν το λέω ως ειρωνεία! Προσωπικά θεωρώ απολύτως σωστό το να ΜΗΝ επιβάλλεις σε κάποιον να είναι μέλος σε οποιονδήποτε μεγάλο η μικρό σύλλογο για να κάνει το χόμπυ του!
Μου κάνει πάντως εντύπωση ότι από τότε που γνωρίζω την ένωση πάντα υπήρχε μια έπιθυμία να την διαλύσουμε, και μάλιστα αυτή εκφραζόταν συνήθως από απέχοντες σχεδόν σε όλα, και αρκετές φορές εμφανιζόταν η εικόνα ότι ειδικά οι Θεσ/νικείς είχαν το προβάδισμα απ'αυτού!
Ναι σαφέστατα υπήρχαν & υπάρχουν τα "τσιράκια" όπως τα αποκαλείς! Ειλικρινά τώρα όμως, μας λες ότι αντιστοίχως ΔΕΝ υπάρχουν τσιρακοφιλίες και μεταξύ των εκτός ΕΕΡ συλλόγων? Δηλαδή όλοι οι "εκτός" ΕΕΡ που δημιουργήσαν συλλόγους είναι οι άριστοι, και στην ΕΕΡ με το που είσαι μέλος έστω, είσαι αυτομάτως και ο χείριστος και ηγεμονομανιώδης του χόμπυ?
Οι αλλαγές σε όσα λες περί της κατάπτυστης ΕΕΡ μπορούσαν να γίνουν εκ των έσω! Αλλά όπως είπα, πάντα υπάρχει κάτι να ειπωθεί, όπως, πέφτει μακριά, έχει καυσαέριο εκεί, δεν χωράει το ασανσέρ όλη την κλίκα μας μαζί, δεν έχει πάρκινγκ, μας άρεσε το παλιό κτίριο πιό πάνω στην πλατέια που ήταν και σεισμοκτυπημένο... κλπ τέτοια!
Η ουσία όμως είναι ότι ΔΕΝ θέλουν κάποιοι να φτιάξει η ΕΕΡ αλλά να φτιάξουν την δικιά τους MyΕΕΡ στην θέση της!!!
Αλλοιώς θα κατεβαίναν ως υποψήφιοι σε αρχαιρεσίες και θα κατεβαίναν και από τα μέρη του καθενός όλοι οι συνδαιτημόνες στον εκεί σημερινό σύλλογό τους... και θα μπορούσαν να την αλλάξουν αντί να προσπαθούν να την υπο-αντι-καταστήσουν!!!
Όσο για την 'ομοσπονδία' που γνωρίζεις... θα ξέρεις βέβαια & για έν' ανακινητή κάποτε, που ήθελε και την πρωτοκαθεδρία & που ήταν τελικά "σφραγίδα" μόνος του!!! ή δεν το γνωρίζεις αυτό?


Τέλος πάντων, πλατιάζουμε ανεπίτρεπτα πλέον, και θα ειπωθούν πολλά... οπότε ας το αφήσουμε καλύτερα! Απλά αν κάτι δεν μας "κάνει" γιατί στραβώνουμε στην εικόνα του προσώπου, πάμε και συμμετέχουμε οι ίδιοι την ώρα που πρέπει, και στέλνουμε και οικογενειακώς στα σπίτια τους όσους μας "ξυνίζουν" για οποιονδήποτε λόγο θέλεις! Αλλά το να λέμε φταίει η ΕΕΡ ως σύλλογος, που οι νομικά αρμόδιες υπηρεσίες καθυστερούν για την έναρξη των εξετάσεων βάσει του νέου κανονισμού, μόνο ως υπερβολικό αστείο μπορεί να εκληφθεί!!!

Καλημέρα μας...

thanp
17-10-11, 17:48
ΜΗΝ είσαι τόσο απόλυτα σίγουρος ότι υπήρξε "άρνηση" περί "ομοσπονδίας"... Μήπως ενημερώνεσαι μονομερώς? Γιατί αυτά τουλάχιστον σε αρχική φάση δεν ίσχυε!
Μονομερώς δεν ενημερώνομαι Γιώργο, μια και τότε ήμουν μέλος της "αδελφής" ΕΡΒΕ και θυμάμαι από πρώτο χέρι την αντίδραση της Αθηναίας "μαμάς" όσο και των δικών μας εδώ στον βορά όταν πρωτοάκουσαν τα περί συλλογικής ομοσπονδίας.


Προσωπικά θεωρώ απολύτως σωστό το να ΜΗΝ επιβάλλεις σε κάποιον να είναι μέλος σε οποιονδήποτε μεγάλο η μικρό σύλλογο για να κάνει το χόμπυ του!
Σε αυτό θα με βρεις απόλυτα σύμφωνο. Άσχετα με τις προσωπικές μου επιλογές, ποτέ μου δεν συμφώνησα με την "υποχρεωτική" συλλογοποίηση και μιλώ γενικότερα και όχι αποκλειστικά επί ραδιοερασιτεχνικών θεμάτων.


Ειλικρινά τώρα όμως, μας λες ότι αντιστοίχως ΔΕΝ υπάρχουν τσιρακοφιλίες και μεταξύ των εκτός ΕΕΡ συλλόγων? Δηλαδή όλοι οι "εκτός" ΕΕΡ που δημιουργήσαν συλλόγους είναι οι άριστοι, και στην ΕΕΡ με το που είσαι μέλος έστω, είσαι αυτομάτως και ο χείριστος και ηγεμονομανιώδης του χόμπυ?
Σαφώς και δεν είναι "άριστοι" οι εναλλακτικοί σύλλογοι. Το αντίθετο θα έλεγα, και ακριβώς προς αποφυγή των λαθών του παρελθόντος λύση σε αυτό το πρόβλημα μόνο μια ομόσπονδη κατάσταση μπορεί να δώσει, ένα θεσμικό όργανο δηλαδή όπου όλοι καλοί - κακοί θα έχουν εξίσου βαρύνουσα άποψη και ευθύνη. Αυτό άλλωστε γίνεται σε όλο τον κόσμο εδώ και δεκαετίες και σε αντίθεση με το δικό μας καθεστώς εκεί λειτουργεί επιτυχώς.


Η ουσία όμως είναι ότι ΔΕΝ θέλουν κάποιοι να φτιάξει η ΕΕΡ αλλά να φτιάξουν την δικιά τους MyΕΕΡ στην θέση της!!!
Γι'αυτό ακριβώς Γιώργο σου ξεκαθάρισα πως τουλάχιστον όσον με αφορά, είμαι κάθετα αντίθετος με μια νέα ΕΕΡ ή όπως αλλιώς θες ονόμασέ την. Κανείς σώφρων δεν επιθυμεί μια νέα ΕΕΡ στην θέση της παλιάς καθώς είναι αναμενώμενο με μαθηματική ακρίβεια πως δεν θα αργήσει να γίνει μαγαζάκι και αυτή (αν δεν είναι ήδη). Προσωπικά όταν μιλώ περί ομοσπονδίας κυριολεκτώ. Ούτε σύλλογος, ούτε καφενείο, ούτε δικά της μέλη ούτε promotion κλπ. Μια ολιγομελής εκπροσώπηση όλων των περιοχών - συλλόγων - clubs κλπ, μια τεχνική επιτροπή λίγων ατόμων και μια ομάδα συντονισμού διεργασιών όπως θεσμικές επαφές, εξετάσεις, ενημέρωση συλλόγων κλπ.


Αλλά το να λέμε φταίει η ΕΕΡ ως σύλλογος, που οι νομικά αρμόδιες υπηρεσίες καθυστερούν για την έναρξη των εξετάσεων βάσει του νέου κανονισμού, μόνο ως υπερβολικό αστείο μπορεί να εκληφθεί!
Γιατί θέλεις να επαναλαμβανόμαστε; Ποτέ δεν κατηγόρησα την ΕΕΡ γιατί δεν γίνονται εξετάσεις ή γιατί δεν επεμβαίνει επί νομικών - υπηρεσιακών θεμάτων. Την κατηγορώ όμως ευθέως διότι ενώ ως προς ώρας είναι το μόνο θεσμικά αναγνωρισμένο όργανο με πρωτοβουλία στην δημιουργία και την επιλογή της "νέας" ύλης, και ενώ την είχε στα χέρια της εδώ και δύο χρόνια, ακόμα δεν έχει στείλει ούτε μια παρατήρηση στην αρμόδια τεχνική επιτροπή. Την κατηγορώ γιατί ενώ εδώ και δύο χρόνια είχε στα χέρια της την έστω πρωτογενή θεματολογία δεν την έδωσε στους συλλόγους έστω προς ενημέρωση αν όχι προς επιμόρφωση των νέων υποψηφίων. Την κατηγορώ γιατί ενώ αυτή τη στιγμή περίπου 400-500 υποψήφιοι σε όλη την Ελλάδα κυκλοφορούν από χέρι σε χέρι τη νέα ύλη και επικοινωνούν με τους απανταχού αρμοδίους για να μάθουν σχετικά με την τύχη των εξετάσεων και τι θα πρέπει να διαβάσουν, η ίδια στο site της εξακολουθεί να ασχολείται με πρόσκοπους, αγγελίες αγοροπωλήσεων, διαφημίσεις και νέα από τις ...πλημμύρες στην Ταυλάνδη.

nikknikk4
17-10-11, 22:44
.

ετσι οπως παει θα γεμίσης το σκληρό του server με κατηγόριες για την ΕΕΡ ...

thanp
18-10-11, 01:11
ετσι οπως παει θα γεμίσης το σκληρό του server με κατηγόριες για την ΕΕΡ ...
Μην ανησυχείς, ούτε ο δίσκος του server γεμίζει ούτε έχω σκοπό να συνεχίσω καθώς το θεωρώ εντελώς περιττό. Η κατάσταση αναφορικά με την ΕΕΡ είναι εδώ και δεκαετίες γνωστή τους παροικούντες και η ίδια συνεχίζει τις πραγματικά φιλότιμες προσπάθειες να παραμείνει ανύπαρκτη. Οπότε περιττεύουν τα λόγια... :)

nikknikk4
21-10-11, 15:18
Δηλαδή η σημερινή κατάσταση είναι το αυτό που ονειρεύονταν οι εγγεγραμμένοι ψηφίζοντας όλα αυτά τα χρόνια;Αναμφισβήτητα θα πρέπει να αισθάνονται τρομερά υπερήφανοι...


Μην ανησυχείς, ούτε ο δίσκος του server γεμίζει ούτε έχω σκοπό να συνεχίσω καθώς το θεωρώ εντελώς περιττό. Η κατάσταση αναφορικά με την ΕΕΡ είναι εδώ και δεκαετίες γνωστή τους παροικούντες και η ίδια συνεχίζει τις πραγματικά φιλότιμες προσπάθειες να παραμείνει ανύπαρκτη. Οπότε περιττεύουν τα λόγια...


Ανακοινώσεις Ε.Ε.Ρ

Αρχαιρεσίες Ε.Ε.Ρ.
http://www.raag.org/news.asp?ITMID=404&LANG=GR

Οι συνάδελφοι, που υπέβαλαν εμπρόθεσμα την υποψηφιότητά τους ...
http://www.raag.org/news.asp?ITMID=411&LANG=GR

εξω απο το χορό...πολλά τραγούδια...

IC-756
21-10-11, 21:01
Προσωπικά είμαι και εγώ υπέρ της ύπαρξης πολλών σωματείων και τα σέβομαι όλα καθώς και αυτούς οι οποίοι προσφέρουν εκεί ότι μπορούν. Από τους επικεφαλής και τα μέλη του κάθε σωματείου θα κριθεί η επιτυχία του ή όχι.
Είμαστε ελεύθεροι να έχουμε τη γνώμη μας αλλά θα συμφωνήσω με το "εξω απο το χορό...πολλά τραγούδια...". Όποιος θελήσει να προσφέρει στο χόμπι, ας το κάνει μέσα από όποιο σωματείο θέλει. Ειδικά εδώ και χρόνια διακρίνω μία αρνητική κριτική εις βάρος διαφόρων σωματείων με προεξάρχουσα την ΕΕΡ. Οι αρνητικές κριτικές δεν προάγουν το χόμπι και ουσιαστικά δεν έχουν φέρει κανένα αποτέλεσμα μέχρι τώρα (κάποιος κάποτε παραπονιόταν ότι η ΕΕΡ δεν του έστελνε το περιοδικό της, συνάμα δεν ήταν καν μέλος της hihi).
Λαμβάνοντας υπόψη όπως έμαθα από τα γραπτά σας ότι η ΕΕΡ ασχολείται με την εξεταστέα ύλη θα περιμένω να την ολοκληρώσει. Μου φθάνει ότι στη διαβούλευση έκαναν καλή δουλειά όσον αφορά το άρθρο 21.
Σχετικά με της επόμενες εξετάσεις συστήνω υπομονή στους νέους υποψήφιους φίλους. Υπενθυμίζω ότι η πρώτη σοβαρή νομοθεσία ψηφίσθηκε το... 2002! Προκειμένου δε να εναρμονισθεί με τα της Ευρώπης πέρασαν άλλα εννέα χρόνια.
73

thanp
21-10-11, 21:39
Οι συνάδελφοι, που υπέβαλαν εμπρόθεσμα την υποψηφιότητά τους ...
http://www.raag.org/news.asp?ITMID=411&LANG=GR

εξω απο το χορό...πολλά τραγούδια...

Συγκλονιστική ανακοίνωση οι υποψηφιότητες. Απόψε δεν θα κλείσουμε μάτι από την αγωνία και την προσμονή. :001_rolleyes:
Έχει στα αλήθεια καμμιά σχέση η υποβολή υποψηφιοτήτων στις εκλογές της ΕΕΡ με την αποτελεσματικότητα και την υπευθυνότητά της στα θέματα που συζητούμε; Εκτός βέβαια και αν δεν το αντιλαμβάνομαι εγώ όντας "έξω από το χορό"...

leosedf
21-10-11, 21:45
Μήπως κάποιος πρέπει να τους παραπέμψει εδώ για να δουν τους προβληματισμούς που έχουν προκύψει?

thanp
21-10-11, 22:15
Σιγά μην συγκινηθούν Κωνσταντίνε. Οι προβληματισμοί αυτοί είναι γνωστοί στους πάντες εδώ και δεκαετίες κα έχουν ξοδευτεί καντάρια μελάνι και ατελείωτες ώρες διαφωνιών και αντεγκλήσεων δίχως αποτέλεσμα.

kx5
29-01-12, 20:54
Εκείνες οι εξετάσεις που λέγαμε...? :001_rolleyes:

thanp
30-01-12, 12:07
Όπως θα έμαθες φίλε Κώστα, η νέα ύλη παρουσιάστηκε το Νοέμβριο ανοιχτή για πιθανές διορθώσεις υποτίθεται μέχρι τις πέντε Δεκεμβρίου, στη συνέχεια ξεχάστηκε στα ...αζήτητα του ΥΜΕ μέχρι πριν λίγες ημέρες όταν και αποσύρθηκε με την δέσμευση πως θα ξαναπαρουσιαστεί στην τελική της διορθωμένη μορφή εντός των επόμενων ημερών. Θα είδες υποθέτω και την σχετική ανακοίνωση του ΥΜΕ (http://www.yme.gr/index.php?getwhat=1&oid=1160&id=&tid=1184) που μιλά για την ανάπτυξη του ηλεκτρονικού συστήματος εξετάσεων με στόχο την ολοκλήρωσή του μέχρι τον Μάρτιο.

Σχετικά με την ημερομηνία διεξαγωγής των εξετάσεων, αυτό που γνωρίζω είναι η απάντηση που για λογαριασμό του συλλόγου μου έλαβα ο ίδιος προσωπικά (και με τρομερή δυσκολία) από την γραμματεία του υπουργείου. "...θα διεξαχθούν σε κάποια ημερομηνία που δεν έχει ακόμα προγραμματιστεί μεταξύ τέλους Μαρτίου και αρχών Μαίου". Επίσης από ότι μου είπαν σε ερώτηση σχετικά με την εκτός Αττικής περιφέρεια, "...μελετάται το ενδεχόμενο μίας πανελλαδικά κοινής ημερομηνίας διεξαγωγής των εξετάσεων".

Τώρα το κατά πόσο τα παραπάνω όντως ισχύουν ή τι μπορεί να συμβεί αν για παράδειγμα εκείνη την περίοδο προκηρυχθούν εθνικές εκλογές, αυτό είναι κάτι που δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να το πει με βεβαιότητα. Ας ελπίσουμε πως το πρόγραμμα των εξετάσεων θα μπει επιτέλους σε μια τάξη, αν και πολύ φοβάμαι πως με την αδιαφορία υπουργείου και ραδιοερασιτεχνικών φορέων αυτό δεν πρόκειται να συμβεί έτσι εύκολα.

Καλό θα ήταν πάντως, οι απανταχού ενδιαφερόμενοι υποψήφιοι και σύλλογοι αντί να περιμένουν παθητικά το "μάννα εξ ουρανού" (δηλαδή ανακοινώσεις του ΥΜΕ ή ενημέρωση μέσω ΕΕΡ), να επικοινωνήσουν οι ίδιοι τηλεφωνικά ή τουλάχιστον να στείλουν μια σχετική ενυπόγραφη ηλεκτρονική επιστολή, ερώτηση ή διαμαρτυρία στο υπουργείο. Όπως είναι αναμενόμενο από Ελληνική υπηρεσία, δεν απαντούν σχεδόν ποτέ στα emails αλλά γνωρίζω έγκυρα πως με την παραλαβή τους πρωτοκολούνται και διαβιβάζονται στις αρμόδιες γραμματείες. Τουλάχιστον αυτή την τύχη είχαν προηγούμενα δικά μου mail όπως προσφάτως διαπίστωσα.

http://www.yme.gr/index.php?tid=745&aid=0

Rx/Tx
30-01-12, 12:16
<< ....Αυτά για την κατηγορία 2, για την 1 όπως θα γνωρίζεις εξακολουθεί να απαιτείται η εξέταση σε λήψη - εκπομπή morse...>>

Κάποιος να μας εξηγήσει, τι διαφορά εχουν αυτές οι κατηγορίες?

thanp
30-01-12, 13:04
Αναφορικά με τις διαφορές των δύο κατηγοριών και γενικότερα με το πλαίσιο των ραδιοερασιτεχνικών αδειών, καλό θα ήταν να μελετήσεις φίλε Νίκο το σχετικό κανονιστικό νόμο (http://www.yme.gr/imagebank/categories/ctg745_9_1192093566.pdf). Σε πολύ γενικές γραμμές, οι μικρότερη εισαγωγική κατηγορία επιτρέπει σημαντικά μειωμένη ισχύ σε όλο το φάσμα συχνοτήτων (<10W), μικρότερης απολαβής κεραιοσυστήματα (<3dBi), μειωμένο αριθμό επιτρεπόμενων συχνοτήτων τόσο στα βραχέα όσο και σε υψηλότερες συχνότητες. Επιπλέον, morse δεν απαιτούνται πλέον σε καμμιά κατηγορία.

SRF
30-01-12, 13:37
Εκείνες οι εξετάσεις που λέγαμε...? :001_rolleyes:

Λέγαμε! Δεν λέγαμε? Ε... λέγαμε... σίγουρα! :biggrin: Να τα... ξαναπούμε?

kx5
30-01-12, 14:26
Ευχαριστούμε Θάνο για την ενημέρωση :001_smile:

IC-756
30-01-12, 18:49
@12:16 "...για την 1 όπως θα γνωρίζεις εξακολουθεί να απαιτείται η εξέταση σε λήψη - εκπομπή morse..." ευτυχώς φίλε μου αυτό δεν ισχύει από την 2/9/11
73

Giovanni22
03-07-12, 13:45
Τελικα οι εξετασεις ειναι μονο γραπτες (υπο την μορφη πολαπλων απαντησεων σε υπολογιστη) και για τις δυο κατηγοριες;

Αν καΠΟΙΟς ΔΩΣΕΙ ΓΙΑ SV και κοπει αλλα ταυτοχρονα φτανει η βαθμολογια για SY μπορει να περασει τις εξετασεις σαν SY και οποτε θελει αργοτερα να φωσει εξετασεις το Δ μερος για SV;

Μπορει καποιος που γνωριζει να απαντησει υπευθυνα γιατι εχοντας ψαξει στο Ιντερνετ βρισκω διαφορετικες πληροφοριες.

kx5
03-07-12, 14:31
Τελικα οι εξετασεις ειναι μονο γραπτες (υπο την μορφη πολαπλων απαντησεων σε υπολογιστη) και για τις δυο κατηγοριες;

Αν καΠΟΙΟς ΔΩΣΕΙ ΓΙΑ SV και κοπει αλλα ταυτοχρονα φτανει η βαθμολογια για SY μπορει να περασει τις εξετασεις σαν SY και οποτε θελει αργοτερα να φωσει εξετασεις το Δ μερος για SV;

Μπορει καποιος που γνωριζει να απαντησει υπευθυνα γιατι εχοντας ψαξει στο Ιντερνετ βρισκω διαφορετικες πληροφοριες.
Οι εξετάσεις είναι τύπου πολλαπλών απαντήσεων σε υπολογιστή.
Δίνεις μόνο για για τη κατηγορία που δήλωσες και αν κοπείς τέλος (αυτό το ρώτησε κάποιος την ώρα των εξετάσεων).

IC-756
03-07-12, 15:27
Η ύλη των δύο κατηγοριών είναι διαφορετική. Συνεπώς επιλέγεις σε ποια κατηγορία θα συμμετέχεις βλ. και παρ. 5.1 του άρθρου 5 (ΦΕΚ 1969). Δεν ξέρω τι έψαξες στο διαδίκτυο αλλά φαίνεται ότι τον νόμο δεν τον διάβασες.
Καλό είναι οι υποψήφιοι ραδιοερασιτέχνες να πηγαίνετε σε κάποιο σωματείο προκειμένου να μην ενημερώνεστε από άσχετους.
Εναλλακτικά προτείνω στους υπευθύνους του Υπουργείου (γνωρίζω ότι διαβάζουν εδώ), να βελτιωθεί η διαδικασία των εξετάσεων και τα ερωτηματολόγια να είναι κοινά για όλους αλλά διακριτά ανά κατηγορία. Οπότε δεν θα χρειάζεται κάποιος να δηλώνει εκ των προτέρων την κατηγορία που θα διαγωνισθεί. Όσοι απαντούν στο σύνολο των ερωτήσεων με επιτυχία θα αποκτούν άδεια SV. Όσοι απαντούν λάθος στης ερωτήσεις της κατηγορίας SV (ή της παραλείπουν τελείως) αλλά απαντούν σωστά στης ερωτήσεις της κατηγορίας SY θα αποκτούν άδεια SY. Για να γίνουν αυτά χρειάζεται μικρή τροποποίηση της νομοθεσίας.
Η λύση αυτή ενδεχομένως να προυποθέτει μετατροπή του λογισμικού αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα.
Μέχρι να λυθεί το θέμα προτείνω να δίνετε εξετάσεις για την κατηγορία SY προκειμένου να αυξάνει ο αριθμός ων συναδέλφων.
Υπάρχουν και άλλες βελτιώσεις που μπορεί να γίνουν στην υφιστάμενη νομοθεσία, εφόσον τα σωματεία βοηθήσουν προς αυτή την κατεύθυνση.
Πχ άρθρο 21 παρ. 1. Ο νομοθέτης απαγόρεψε στην κατηγορία SY να έχει πρόσβαση στις υποζώνες που είναι για μορς ή ψηφιακά σήματα! Ενδεχομένως αυτό έγινε για να ευχαριστήσει κάποιους δεινόσαυρους. Ομοίως τους απαγορεύει να εκπέμπουν στης συχνότητες warc. κλπ.
Ουσιατικά απαγορεύοντας κύριοι του Υπουργείου στους νέους συναδέλφους SY να εκπέμπουν στις υποζώνες των ψηφιακών, καταφέρατε ένα αρνητικό χτύπημα κατά του ραδιοερασιτεχνισμού. Γεγονός για το οποίο θα έπρεπε να λυπόμαστε.
73

Giovanni22
04-07-12, 11:41
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Δηλαδη για SV διαβαζεις τις 726 ερωτοαπαντησεις και τιποτε αλλο.
Δεν υπαρχουν επιπλεον ερωτησεις ουτε γραπτες ουτε προφορικες πανω σε μορς η αλλα θεματα.