PDA

Επιστροφή στο Forum : ποτενσιομετρο εισοδου ενισχυτη --> θορυβος



arisoeoeoeoeo
06-09-11, 17:40
Γεια σας!
Εκλεισα σημερα ενα ενισχυτακι που εφτιαχνα με τα lm1875 και εχω το παρακατω προβλημα. Οταν το ποτενσιομετρο στην εισοδο του ενισχυτη ειναι 0 ωμ (κι ας μην παιζει μουσικη..) ειναι αρκετα υσηχος. Αν ομως το γυρισω στο τερμα(100 κ) εχει ενα κακο βομβο...
Καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει ? Ελπιζω να μην ειναι θεμα γειωσης και να ειναι κατι απλο - χαλασμενο ποτενσιομετρο??? -
Ευχαριστω.

BESTCHRISS
06-09-11, 18:54
εκανες αυτο το κυκλωμα;
http://electronet.dyndns.org/electronet/schematics/amplifiers/LM1875.htm

arisoeoeoeoeo
07-09-11, 00:30
οχι το συγκεκριμενο. Απο το datasheet βασιστικα και απ οσα διαβασα σε sound.westhost και σε diyaudio.

Κανεις εκει εξω? να ξερει τι παιζει ?

Οπως και να χει.. αυριο θα κανω αλλη μια προσπαθεια να δω τι φταιει..

Ξαναευχαριστω :)

arisoeoeoeoeo
07-09-11, 16:16
γειωσης τελικα..ευτυχως με αλλαγη του σημειου star ground(εμμ..και καλωδιο απευθειας απο τη γη του βυσματος τροφοδοσιας σ αυτο-πριν ηταν πιασμενο στο σασι) ο βομβος φοβηθηκε κ εφυγε :)

ενα βοηθητικο thread σχετικο με star ground: http://www.diyaudio.com/forums/chip-amps/115698-understanding-star-grounding.html

μονολογος η συζητηση :P

sakis
15-10-11, 11:07
σωστος .... με καποιον τροπον καλο θα ηταν ενα σωστα ανεπτυγμενο τετοιο θεμα για το star ground να γινει sticky ειναι χρησιμο εως παρα πολυ χρησιμο για ολους που παιζουν μετα audia

arisoeoeoeoeo
15-10-11, 12:19
Καλημερα !

Ως απο μηχανης θεος ανεστησες το θεμα :)
Το εν λογω ενισχυτακι το εκανα δωρο σε μια φιλη, ομως τις προηγουμενες μερες μου το γυρισε πισω γιατι σταματησε να παιζει..
Απογοητευμενος και με τα ματια στο πατωμα (λεμε τωρα..) το ανοιξα για να δω τι γινεται..

Η τροφοδοσια καλα(αφου αλλαξα την καμενη ασφαλεια στο θετικο καναλι τροφοδοσιας..αρα εγενετω καποιο μπραφ! )..ολα τα βυσματα καναν επαφη..και οταν συνεδεα την εξοδο σε μεγαφωνο ενας βομβος..το παλμογραφησα με το ταπεινο μου παλμογραφιδιο(μαλον θα ανεβασω φοτο) και εμοιαζε με ενα damped ημιτονο 50hz που κατεληγε σε μια ταλαντωση σε αρκετα υψηλοτερη αρμονικη (σχεδον 10πλασια των 50) με πολυ μικροτερο πλατος(υποδεκαπλασιο χαλαρα..)..
Το καλυτερο κοματτι του troubleshooting ηταν πως οταν ακουμπουσα με το χερι το ποτενσιομετρο εισοδου ή πλησιαζα το χερι μου στο πυκνωτη εισοδου (2.2u 100v ) ο βομβος αυξανε το πλατος του..
Ξυλωμα λοιπον ποτενσιομετρο και πυκνωτης και ολα παλι καλα..ή σχεδον καλα
ενω είναι ύσηχος οταν εχει δεν εχει είσοδο(ενοειται πως με σημα στην είσοδο παιζει κ γαμω :) )..αμα του συνδεσω είσοδο, τον ανοίξω, και του αποσυνδεσω το ground input ο βομβος γινεται σεισμικος...
τι να υποθεσω..???..προς το παρον υποθετω κακος πυκνωτης ο της εισοδου(χαλανε αυτα τα ντουκια??)..και κακη σχεδιαση απο μερους μου στο τυπωμενο..ουτως η αλλος απλα ηθελα να πειραματιστω με διαφορετικους τροπους συνδεσης της γης..(τι κι αν τα κανα κωλο στο τελος..προσπαθησα :) )
Το ground input το αφαιρεσα για να δω πως θα συμπεριφερθει ο ενισχυτης, καθως όταν τον ανοιξα μου φανηκε πως ειχε φυγει απο τη θεση του (βρειστε με αλλα το ειχα συνδεσει με pinheaders για να ειναι ευκολη πιθανη επιλυση προβληματος - βλεπε "κολητηροφοβια")

τελος το κυκλωμα που εχω υλοποιήσει ειναι καρμπον το datasheet του lm1875 με lowpass φιλτρο στην είσοδο αλα sound.westhost ..

καμια ιδεα??

BESTCHRISS
15-10-11, 12:28
πιστευω να του εδωσες συμμετρικη τροφοδοσια;
τα καλα σχεδια ειναι αυτα
http://www.circuit-projects.com/audio/20-watt-stereo-audio-power-amplifier-by-lm1875.html
http://electronet.dyndns.org/electronet/schematics/amplifiers/LM1875.htm

sakis
15-10-11, 12:36
περιγραφεις την κατασταση με τροπο ακτανοητο .... αν μπορεις ανεβασε καμμια φωτογραφια να δουμε τι γινεται ( αν εισαι κοντα μπορεις να το φερεις και απο το μαγαζι φυσικα ) οπου ως συνηθως τα μελη του φορουμ δεν χρεωνονται ..

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

arisoeoeoeoeo
15-10-11, 13:07
@bestchriss ακριβως το πρωτο link με δυο διαφορες: 1) Οι decoupling πυκνωτες ειναι πολυ μεγαλυτεροι απο 100u (4700u) και εχω ριξει τη τροφοδοσια στα +-15


Χιλια συγνωμη αν τα εγραψα ολα μαζι και μπερδεμενα..θα προσπαθησω να ανεβασω καμια φωτο και να γινω πιο συγκεκριμενος..Αν δε καταφερω να βγαλω ακρη πολυ θα ηθελα να περασω απο το μαγαζι σου σακη ..αν και δεν ειμαι τοσο κοντα (εξωτικα πατησια)

btw, μιας κ απαντας εδω..ενας φιλος μου εφερε εναν ενισχυτη akai am-u22. Οταν τον ανοιξε πρωτη φορα(τον πηρε απο ενα φιλο του που τον ειχε χρονια αχρησιμοποιητο) ειχε συνδεδεμενα ηχεια και ακουστικα..και δεξι ηχειο και δεξι ακουστικο του καηκαν..
Απο τοτες ανοιγοντας τον ενισχυτη, χωρις εισοδο και χωρις να συνδεεται σε ηχεια το vu meter εδειχνε το ενα καναλι(δεξι?) στα κοκιννα..μαλλον καμενος ..τον ανοιξα μπας και ηταν κατι κραυγαλαιο..βρηκα καμενη μια αντισταση η οποια συνδεεται αναμεταξυ στα δυο ποδαρακια του stk οπως στο λινκ http://www.electronica.ro/audio/images/STK4142II.gif η αντισταση αναμεσα στα ποδαρακια 11 και 12. Την αλλαξα και αλαξε συμπεριφορα..
Εξηγω: Οταν τον ανοιγω (ασυνδετα εισοδο και εξοδο) τα vu και των δυο καναλιων αρχιζουν σιγα σιγα να ανεβαινουν μεχρι που σε λιγοτερο απο μισο λεπτο εχουν πιασει κοκινο..
Ειναι καμενο το stk? Γενικα αξιζει να ασχοληθω ? ή να απαγαγω σασι και τροφοδοτικο και να ψησω το φιλο μου για κατι αλλο :) ?

sakis
15-10-11, 13:24
ειναι μαλλλον καμμενο το stk αλλα σιγουρα θα χρειαστει να κοιταξεις και καποιους ηλετρολυτικους